alex2
08.10.07,19:14
Ahoj
Mam problem, potrebujem zauctovat v pohode podla bankoveho vypisu sumu 200 Eur ako vyber z bankomatu do EUR pokladne..cize 261-221 a 211E-261 a v sk je to na vypise 6863,39 ale podla zuctovania na vypise je datum o den starsi tak to vychadza v 6706,2 sk, cize by som musela vybrat nejakych 204 Euro. Prosim poradte ako to mam zauctovat ...cez aku agendu a kam zauctovat tento kurz.rozdiel...dik
apo
23.10.07,18:28
Ahoj
Mam problem, potrebujem zauctovat v pohode podla bankoveho vypisu sumu 200 Eur ako vyber z bankomatu do EUR pokladne..cize 261-221 a 211E-261 a v sk je to na vypise 6863,39 ale podla zuctovania na vypise je datum o den starsi tak to vychadza v 6706,2 sk, cize by som musela vybrat nejakych 204 Euro. Prosim poradte ako to mam zauctovat ...cez aku agendu a kam zauctovat tento kurz.rozdiel...dik

Pri účtovaní Euro účet-> Euro pokladňa je to jednoduché. Použiješ jeden kurz. Kurzový rozdiel potom nevzniká a je to v súlade so zmenou cca 2 roky dozadu keď sa pri nákupe riadime kurzom obchodného miesta. Keďže ja neviem aký kurz má banka tak dávam kurz NBS. Ak nemáš povinný audit a nejaký šialený auditor Ti nerobí problémy tak je to celkom OK.

apo
alex2
24.10.07,19:12
Pri účtovaní Euro účet-> Euro pokladňa je to jednoduché. Použiješ jeden kurz. Kurzový rozdiel potom nevzniká a je to v súlade so zmenou cca 2 roky dozadu keď sa pri nákupe riadime kurzom obchodného miesta. Keďže ja neviem aký kurz má banka tak dávam kurz NBS. Ak nemáš povinný audit a nejaký šialený auditor Ti nerobí problémy tak je to celkom OK.

apo
nie je to euro ucet a nesuhlasim s tym kurzom...zauctovala som to ako vyber z uctu 200 euro cize podla banky 6863,39 sk a vklad do pokladne podla kurzu nbs 200 euro cize 6706,2,-sk a ostatne ako kurzovy rozdiel myslim, ze 563-261.
Tak je to spravne dik inak
Lydka R
24.10.07,19:31
Ahoj
Mam problem, potrebujem zauctovat v pohode podla bankoveho vypisu sumu 200 Eur ako vyber z bankomatu do EUR pokladne..cize 261-221 a 211E-261 a v sk je to na vypise 6863,39 ale podla zuctovania na vypise je datum o den starsi tak to vychadza v 6706,2 sk, cize by som musela vybrat nejakych 204 Euro. Prosim poradte ako to mam zauctovat ...cez aku agendu a kam zauctovat tento kurz.rozdiel...dik

Takéto prípady mám bežne, keď kamionisti vyberajú v zahraničí EURá z korunových účtov (ale aj z EUR účtov). V deň keď vyberie účtujem kurz NBS a podľa výpisu kurz NBS dňa kedy bolo odúčtované.(Platí pre EURo účty. Pri účtoch v SKK sú odpísané iba SKK) Tam je stále rozdiel min 2 dni. Vždy vyjde kurzový rozdiel.
Ak sa jedná o výbery v hotovosti, používam jeden kurz - NBS.
alex2
24.10.07,19:37
dik len ak si si citala moj prispevok potom tak je to tiez spravne...potvrdila mi to dalsia uctovnicka...uz teda neviem ale vyzera to tak ze to kazdy uctuje inym sposobom...ale snad to bude aj tak dobre...podla vypisu suma aj v skk aj v eurach ak sa vybera z banky a podla kurzu nbs vklad do pokladne a kurz.rozdiel nie?Je to ok?
apo
24.10.07,19:58
Alex2, prepáč ja som z otázky nevyrozumel, že výber je robený z Sk BÚ. V takom prípade určím kurz v Euro pokladni podľa sumy Sk odpísanej z BÚ a vydelím cudzou menou. V takom prípade nemám kurzový rozdiel a účet 261 nemá zostaok ROZNY OD nuly z titulu rôznych kurzov.

Ale máš pravdu je to jedno nakoľko na konci roka výpočet kurzového rozdielu k 31.12. všetky nepresnosti zrovná úplne spravodlivo.

apo
apo
19.11.07,06:34
nie je to euro ucet a nesuhlasim s tym kurzom...zauctovala som to ako vyber z uctu 200 euro cize podla banky 6863,39 sk a vklad do pokladne podla kurzu nbs 200 euro cize 6706,2,-sk a ostatne ako kurzovy rozdiel myslim, ze 563-261.
Tak je to spravne dik inak

Tento postup je v podľa súčasne platných účtovných postupov nesprávny. Je stanovené: Pri nákupe valút sa riadime kurzom predajného miesta, možno to platí pre zmenáreň, ale ja to aplikujem aj pri prevode z devízového účtu do valutovej pokladne. Ja mám tendenciu zjednodušiť čo sa dá, riešiť kurzové rozdiely medzi stranou MD a DAL na účte 261 odmietam.

apo
Mariana42
19.11.07,07:16
Tento postup je v podľa súčasne platných účtovných postupov nesprávny. Je stanovené: Pri nákupe valút sa riadime kurzom predajného miesta, možno to platí pre zmenáreň, ale ja to aplikujem aj pri prevode z devízového účtu do valutovej pokladne. Ja mám tendenciu zjednodušiť čo sa dá, riešiť kurzové rozdiely medzi stranou MD a DAL na účte 261 odmietam.

apo
Prečo je nesprávne účtovať kurz. rozdiely cez 261?
M.
Stefan2005
19.11.07,07:59
Tento postup je v podľa súčasne platných účtovných postupov nesprávny. Je stanovené: Pri nákupe valút sa riadime kurzom predajného miesta, možno to platí pre zmenáreň, ale ja to aplikujem aj pri prevode z devízového účtu do valutovej pokladne. Ja mám tendenciu zjednodušiť čo sa dá, riešiť kurzové rozdiely medzi stranou MD a DAL na účte 261 odmietam.apo

Len dopĺňam:

§ 24 zákona o účtovníctve:

(3) Pri kúpe a predaji cudzej meny za slovenskú menu použije účtovná jednotka kurz, za ktorý boli tieto hodnoty nakúpené alebo predané.

(4) Pri prevode peňažných prostriedkov z účtu zriadeného v cudzej mene na účet zriadený v slovenskej mene a z účtu zriadeného v slovenskej mene na účet zriadený v cudzej mene sa použije kurz podľa odseku 3.

Aj podľa mňa sa to vzťahuje na všetky nákupy a predaje, nielen na zmenáreň; z tohto titulu teda na 261 rozdiel nevykazujem...
Lebo ako si povedal: na konci roka výpočet kurzového rozdielu k 31.12. všetky nepresnosti zrovná ....
apo
19.11.07,11:15
Prečo je nesprávne účtovať kurz. rozdiely cez 261?
M.

Stefan2005 dal jasné vysvetlenie. Na účte 261 nevznikajú kurzové rozdiely keď účtujeme podľa ustanovenia, ktoré uviedol vo svojom príspevku.

apo
Mariana42
19.11.07,12:50
Stefan2005 dal jasné vysvetlenie. Na účte 261 nevznikajú kurzové rozdiely keď účtujeme podľa ustanovenia, ktoré uviedol vo svojom príspevku.

apo
ďakujem za odpovede


M.
Fany
10.02.10,07:53
Pri účtovaní Euro účet-> Euro pokladňa je to jednoduché. Použiješ jeden kurz. Kurzový rozdiel potom nevzniká a je to v súlade so zmenou cca 2 roky dozadu keď sa pri nákupe riadime kurzom obchodného miesta. Keďže ja neviem aký kurz má banka tak dávam kurz NBS. Ak nemáš povinný audit a nejaký šialený auditor Ti nerobí problémy tak je to celkom OK.

apo

Znamená to, že aj pri CZK účte a CZK pokladne účtujem dátumom a kurzom v deň skutočného výberu (napr. aj bankomatom) hoci na účte bude suma odpísaná o dva dni neskôr? Beriem aj tu pre kurz ten istý dátum, teda ten skorší? Ďakujem.
apo
10.02.10,08:31
Znamená to, že aj pri CZK účte a CZK pokladne účtujem dátumom a kurzom v deň skutočného výberu (napr. aj bankomatom) hoci na účte bude suma odpísaná o dva dni neskôr? Beriem aj tu pre kurz ten istý dátum, teda ten skorší? Ďakujem.

V prípade, že máš s rovnakou cudzou menou BÚ aj pokladňu vždy účtuješ rovnaký počet jednotiek meny. Ak by si použila rozdielne kurzy ťahali by ti peniaze na ceste. Preto použijem jeden kurz a nevznikne kurzový rozdiel.

Potom príde koniec roka a vtedy prepočítaš konečné zostatky BÚ aj pokladne kurzom k dátumu 31.12. a kurzové rozdiely zabezpečia správne vykázaný majetok do účtovnej závierky.

apo
Fany
10.02.10,09:44
Ďakujem, konečne mi niekto odpovedal. Iba jedna otázočka.
Ak rovnaký kurz, tak ten prvý, kedy skutočne boli peniaze vybraté, alebo ten na výpise z banky, kedy boli z účtu odrátané, teda neskorši? Lebo ak ten prvý, potom mám prípad, kedy bol výber uskutočnený 30.10. ale odúčtované to bolo 2.11. Ak by som zaúčtovala aj na novembromov výpise s dátumom 30.10. nesedel by mi zostatok výpisu v novembri.
Ďakujem ešte raz, veľmi mi to pomohlo.
apo
10.02.10,11:39
Ďakujem, konečne mi niekto odpovedal. Iba jedna otázočka.
Ak rovnaký kurz, tak ten prvý, kedy skutočne boli peniaze vybraté, alebo ten na výpise z banky, kedy boli z účtu odrátané, teda neskorši? Lebo ak ten prvý, potom mám prípad, kedy bol výber uskutočnený 30.10. ale odúčtované to bolo 2.11. Ak by som zaúčtovala aj na novembromov výpise s dátumom 30.10. nesedel by mi zostatok výpisu v novembri.
Ďakujem ešte raz, veľmi mi to pomohlo.
Ja si s tým problémy veľmi nerobím, záleží od okolností, ale vždy postupujem tak, aby peniaze na ceste (priebežné položky) mali zostatok nula.

Príklady:
Pri pohyboch cez pokladňu v banke, obvykle býva na bankovom doklade o hotovosti uvedený kurz. Vtedy použijem tento kurz.

Bankomaty nedajú kurz tak použijem ten kurz, ktorý mi príde prvý. Ak účtujem skôr pokladňu tak použijem kurz z kurzového lístku, dám mi ho softvér. Pri opačnom zápise na BÚ potom použijem ten kurz ktorý som použil v agende pokladňa. Ak začnem účtovaním banky tak dám kurz podľa dňa bankovej operácie a pokladńu prispôsobím. Bankové výpisy niektorých bánk uvádzajú dva dátumy. Jeden keď došlo k pohybu na bankomate a dátum kedy sa pohyb zapísal na bežnom účte, v takom prípade sa dá kurz podľa dátumu pohybu na bankomate a mám hneď zhodu kurzu.

Asi toľko.


apo
kimart
26.10.10,11:43
V JU mi v evidencii faktúr zostali visieť faktúry, na ktorých vznikli KR, ako ich zlikvidovať?
Onko
30.10.10,13:41
V JU mi v evidencii faktúr zostali visieť faktúry, na ktorých vznikli KR, ako ich zlikvidovať?

Dá sa zlikvidovať napríklad bez väzby na nejaký uhrádzajúci doklad: vo faktúre si kliknúť na záložku Likvidácia, v priestore tabuľky kliknúť pravým tlačidlom a zvoliť Likvidácia bez väzby...