ali8
09.10.07,08:57
Dobrý deň, chcela by som sa opýtať, aké mám použiť vymer. základy pre poisťovne, ak má zamestnanec hrubú mzdu 3800,-sk, ale mal 6dní dovolenky tak mu vyšla hrubá mzda 3.709,-sk, program mi zobral pre všetky poistenia z 3.800,-sk a vym.základ pre uraz.poist. zobral za základ 3.709,- je to správne? Ďakujem
Olgica
09.10.07,07:02
Zrejme ten ZC je na polovičnom uväzku. Min.mzda je 7600 : 2 = 3800. V prípade čerpania dovolenky dosiahol menšiu mzdu ako 1/2 z minimálnej, lebo mal malý priemer na dovolenku. Treba urobiť doplatok do 3800,-Sk a z toho sú aj odvody.
ali8
09.10.07,07:10
No to mi aj pc takto vypočítal ale prečo mi do vym.základu pre UP vypočítal z 3.709,-sk?je to správne?alebp to prepísať ručne?
Jana Motyčková
09.10.07,08:52
Ak má dovolenkový priemer nižší ako minimálna mzda, treba navýšiť tento dovolenkový priemer (viď ZP_§134_ods.5), potom by jeho príjem zrejme vyšiel 3800Sk.
ali8
14.10.07,17:53
Dobrý deň, chcela by som sa opýtať, aké mám použiť vymer. základy pre poisťovne, ak má zamestnanec hrubú mzdu 3800,-sk, ale mal 6dní dovolenky tak mu vyšla hrubá mzda 3.709,-sk, program mi zobral pre všetky poistenia z 3.800,-sk a vym.základ pre uraz.poist. zobral za základ 3.709,- je to správne? Vo výkaze pre soc. poisťovňu je vym. základ všade 3800,- a pre urazove poistenie je 3709,-neviem či mi to zoberu na socialke či je to správne.
Jozef Mihál
15.10.07,05:52
Je ten zamestnanec mladistvý alebo invalid? Má kratší pracovný čas?

Pýtam sa preto, lebo mať hrubú mzdu len 3800 Sk normálne nie je.
ali8
18.10.07,16:29
je invalid
Jozef Mihál
18.10.07,20:02
Potom by mal mať VZ pre všetky fondy 3800 Sk. Vrátane úrazového.
tomare
19.10.07,07:09
Ak má dovolenkový priemer nižší ako minimálna mzda, treba navýšiť tento dovolenkový priemer (viď ZP_§134_ods.5), potom by jeho príjem zrejme vyšiel 3800Sk.

tento problem sa objavuje od 01.09.2007 ,keď sa prestalo preratávať mesačne odmeňovaným pri kontrole minimálnych mzdových nárokov na hodiny. Ale ZP_§134_ods.5 nie je nový, nebol novelizovaný. Doteraz som sa nestretla s takouto aplikáciou.

Platí tento prepočet pre každý stupeň?

Čiže ak je v 2 stupni má 9720 Sk a v mesiaci čerpá dovolenku napr. s 56,00 Sk (čo by bolo dostačujúce na 2 stupeň) ale celkovo v mesiaci nedosiahne 9720 lebo je napr. krátky mesiac a celý čerpá dovolenku, mám mu upraviť priemer tak aby dosiahol sumu 9720?
tomare
19.10.07,07:16
A máme podobnú tému hneď tri krát
http://www.porada.sk/images/statusicon/post_old.gif minimalna mzda - stupne náročnosti práce
http://www.porada.sk/images/statusicon/post_old.gif opäť dovolenkový priemer
Jana Motyčková
19.10.07,13:00
tento problem sa objavuje od 01.09.2007 ,keď sa prestalo preratávať mesačne odmeňovaným pri kontrole minimálnych mzdových nárokov na hodiny. Ale ZP_§134_ods.5 nie je nový, nebol novelizovaný. Doteraz som sa nestretla s takouto aplikáciou.

Platí tento prepočet pre každý stupeň?

Čiže ak je v 2 stupni má 9720 Sk a v mesiaci čerpá dovolenku napr. s 56,00 Sk (čo by bolo dostačujúce na 2 stupeň) ale celkovo v mesiaci nedosiahne 9720 lebo je napr. krátky mesiac a celý čerpá dovolenku, mám mu upraviť priemer tak aby dosiahol sumu 9720?
Doteraz miinmálny mzdový nárok sa počítal aj u mesačne odmeňovanývh na hodiny, pri vyšších stupňoch sa teda aj u mesačne odmeňovaného navyšoval priemer iba na hodinovú sadzbu príslušného stupňa.
Pri navyšovaní na výšku minimálnej mzdy u mesačne odmeňovaného je naozaj pravodu, že skoro nikto to nerobí a ak aj robí, navyšuje priemer na hodinovú sadzbu. A zrejme s tým nikto problém nemal, s výnimkou problému, že VZ je potom nižší ako 7600 (8100) Sk. Osobne som ale presvedčená, že tá formulácia aká je použitá v zákone znamená, že priemer by sa mal u mesačne odmeňovaných navýšiť na takú sumu, aká vyjde prepočtom mesačnej minímálnej mzdy (po 1.9. aj MMN) na hodinu v mesiaci, kedy sa priemer použiva. A ak už niekomu odpovedám, odpovedám najlepšie podľa svojho vedomia a svedomia.
ivanam
23.10.07,11:07
Zamestnanec má dojednanú mesačnú mzdu 7800, pracuje 40 hodín týždenne. V 9/07 čerpal 10 dní dovolenky (priemer ne dovolenku 45 Sk/hod) čím dosiahol hrubú mzdu 7500. Aký bude Vz do ZP a na soc. poistenie? Vzniká tu povinnosť dorovnať mzdu do minimálneho mzdového nároku?
caspero
30.10.07,19:58
ivanam, tak odpoveď na tvoju otázku by zaujímala aj mňa, dúfam, že sa niekto nájde :-)
salka
31.10.07,11:23
Otázka, odpoveď na ktorú by Ťa zaujímala, bola na tomto fóre zodpovedaná už dosť veľa krát. Odporúčam chvíľu času venovať hľadaniu odpovede. Očakávaný výsledok touto cestou dosiahneš asi rýchlejšie ako keď budeš iba pasívne čakať na to, či sa niekto nájde, kto práve tu zopakuje odpoveď na Tvoju otázku.

P.S.
Dovolím si zároveň pripomenúť, že používatelia Draka majú priestor na hľadanie podstatne širší ako tí, čo Draka nepoužívajú. ;)

Endrju, prepáč, ja by som položila zrejme takú istú otázku ako caspero, lebo tiež sa momentálne zaoberám týmto problémom. Hľadanie odpovede mi sťažujú pojmy, ktorým nerozumiem, napr. ivanam napísala "vzniká tu povinnosť dorovnať mzdu do min.mzd.nároku".
Kladiem si otázku, čo znamená "dorovnať mzdu" - ja si to vysvetľujem tak, že ZC by mzdu síce dostal 7500, len odvody by museli byť zo 7800 Sk, nie?
A napr. tiež mi nič nehovoria "stupne náročnosti práce".

Ale mňa by veľmi zaujímala odpoveď na môj konkrétny prípad - ktorý som ako tuším urobila zrejme zle :( - prijali sme pracovníka 25.7, t.j. odpracoval v tom mesiaci 5 dni, jeho vymeriavací základ bol 2540 Sk, odvody som urobila z tejto sumy - ak som to urobila zle, musím zrejme urobiť opravné výkazy na poisťovne a doplatiť rozdiel?

Endrju, mimochodom: od nového roka uvažujem včleniť sa do skupiny DRAKOV :)