Bea Š.
24.02.05,14:33
SZČO, ktorý pracoval v r.2004 v ČR, mi doniesol podklady na DP. Má faktúry len z ČR, a ja sa pýtam, ako mám postupovať . Kurzom prepočítať fa. každý mesiac a zahrnúť do príjmov v Sk ? Má nárok na nezdaniteľmú časť on, aj nezd.časť jeho manželky, keďže poberala len rodičovský príspevok ? Odvody si platil v SR.
Daň platí na Slovensku ? Ešte som nemala takýto prípad, tak ani neviem.
Zuzina
24.02.05,13:45
v § 2 zákona o dani z príjmov sa hovorí, že daňovníkom s neobmedzenou daňovou povinnosťou je fyzická osoba, ktorá má na území SR trvalý pobyt alebo sa tu obvykle zdržiava; ...

ak mu však bola nejaká daň stiahnutá v ČR (čo asi nebola, keď má faktúry), môže si túto odčítať od daň. povinnosti.
Zuzina
24.02.05,13:47
a čo sa týka nezdan. časí, má nárok si uplatniť aj svoju a aj na manželku. tú si môže uplatniť každý okrem dôchodcov
Bea Š.
24.02.05,13:49
A prepočet meny mám robiť podľa kurzu NBS v deň kedy došla platba na účét , alebo nejak inak ?
Zuzina
24.02.05,13:59
Platby mu chodili v českých korunách? Ak áno, to znamená, že má devízový účet a tam sa platby prepočítavajú kurzom NBS ku dňu úhrady. V devízovom účte sleduješ pohyb aj v cudz. mene aj v slovenských korunách. Pozor, na konci roka musíš vypočítať kurzový rozdiel tak, že vyjmeš (iba účtovne) celý zostatok z účtu prepočítaný kurzom NBS k 31. 12. a znova vložíš. Rozdiel je kurzový rozdiel, ktorý ide buď do výdaja alebo do príjmu.
Bea Š.
24.02.05,14:06
Teraz som zistila, že on má vedený účet v Čechách a peniaze (CZK )vyberá tam.Čo v takomto prípade ? Vedie českú pokladňu ?
Bea Š.
25.02.05,08:16
Stále neviem, ako mám spracovať tú českú banku. Peniaze z nej si vyberá kartou. Ak niekto viete, pomôžte.
Zuzina
25.02.05,14:16
Ak vyberá kartou z účtu, dáš mu to priamo ako osobnú spotrebu (prepočítaš opäť kurzom NBS) a nemusí to ísť podľa mňa cez pokladnicu.
babenko1
25.02.05,18:35
A má aj nejaké výdavky v Čechách? Ak áno, tak prepočet NBS v deň, kedy vybral tie peniaze. Ak nie... tak ako píše Zuzina, daj ich ako výber na osobnú spotrebu.
slavka1
26.02.05,08:07
ako to vyriešil v Čechách ? S cestovným a povolením tam podnikať?
slavka1
26.02.05,09:14
Je to byčajný robotník , ktorý vykonáva tam prácu ale na živnosť.Má iba zmluvu o dielo s ďalším podnikateľom , pre ktorého tam robí.Nemala som ešte takýto prípad ale počula som ,že môže tam podnikať ale len obmedzení čas 183 alebo 193 dní a potom by mal mať prestávku asi rok , že vraj. Neviem aký zákon alebo aká dohoda s Českom to umožňuje , preto prosím o radu. Počula som aj to že vstupom do EU sa rozšírila možnoisť slov.živnostníkovi podnikať v zahraničí.

Prosím poraďte mi Vďaka
anna.b
27.02.05,07:25
Slávka, tých 183 dní je o tom, kde má podať daňové priznanie a z akých príjmov a zrejme aj o tom či sa jeho prímy v ČR budú považovať za príjmy zo stálej prevázkárne. Ak má trvalý pobyt na Slovensku a podniká v Čechách a ČR mu nebráni, tak sa nič nedeje. Normálne si tam pracuje a dane platí u nás. Ak by platil nejakú daň v ČR, za predpokladu, že pre ČR je daňovníkom a s obmedzenou daňovou povinnosťou, u nás sa mu daň započíta do určitej výšky ako zaplatená, aby nedošlo k dvojitému zdaneniu (podľa zmluvy o zamedzedzení dvojiteho zdanenia, ktorú máme s ČR uzavretú).