Peter5555
09.10.07,11:31
Ahoj Otvaram Túto temu lebo si neviem trochu rady.

Prosím poradte mi niekto ak je zamestnanec na služobnej alebo pracovnej ceste v sobotu a nedelu ma nárok na preplatenie víkendu aj ked cez ten víkend nepracuje?

Príklad
pracovnici v našej firme su vyslaný na 21 dňovú pracovnú cestu alebo služobnú cestu do Anglicka pracuju od pondelka do piatku cez víkend sa motaju po meste proste nepracujú maju nárok na preplatenie tohto víkendu. Pretoye niektorý tvrdia ze ked sa na pracovnej ceste preplaca sa im komplet sedem dni a nie len 5 pracovných cez ktore robia. Je to pravda

PS: je rozdiel medzi Služobnou a Pracovnou cestou?

Dakujem
Jana Motyčková
09.10.07,09:55
Za dni, kedy nepracujú nemajú nárok na mzdu ale majú nárok na diéty.
Chobot
09.10.07,10:36
Ahoj Otvaram Túto temu lebo si neviem trochu rady.

Prosím poradte mi niekto ak je zamestnanec na služobnej alebo pracovnej ceste v sobotu a nedelu ma nárok na preplatenie víkendu aj ked cez ten víkend nepracuje?

Príklad
pracovnici v našej firme su vyslaný na 21 dňovú pracovnú cestu alebo služobnú cestu do Anglicka pracuju od pondelka do piatku cez víkend sa motaju po meste proste nepracujú maju nárok na preplatenie tohto víkendu. Pretoye niektorý tvrdia ze ked sa na pracovnej ceste preplaca sa im komplet sedem dni a nie len 5 pracovných cez ktore robia. Je to pravda

PS: je rozdiel medzi Služobnou a Pracovnou cestou?

Dakujem

Zákon o cest. náhradách pozná len pojem "pracovná cesta". Pojem "služobná cesta" je hovorový názov pre pracovnú cestu.

Jazykovo asi "služobná cesta" nie je správny výraz, lebo na tej ceste neslúžiš, ale cestuješ pracovne (túto vetu neber doslova vážne:D ).

Takže v podstate iný rozdiel nie je. A či patrí zamestnancovi mzda počas pracovnej cesty, to záleží od toho, či a kedy vykonával prácu. Bližšie som to rozoberal v týchto témach:

Pracovný čas počas pracovnej cesty (http://www.porada.sk/t35452-pracovny-cas-pocas-pracovnej-cesty.html)

Služobná cesta a práca nadčas (http://www.porada.sk/t8723-sluzobna-cesta-a-praca-nadcas.html)
a tu:
Pracovný čas na pracovnej ceste (http://www.porada.sk/t19788-pracovny-cas-na-pracovnej-ceste.html)
tinufa
20.11.07,14:42
Pridávam sa k tejto téme.
Príklad: ak má zamestnanec pružnú pracovnú dobu a základný pracovný čas trvá od 08.00 do 15.00 hod, v prípade že nastúpil na pracovnú cestu o 6.00 hod a vrátil sa z nej o 21.00 hod, do pracovného času sa mu bude rátať celý tento čas? Tiež sa chcem spýtať, či sa v prípade pracovnej cesty, ktorá trvá cez víkend vykazuje zamestancovi do dochádzky prestávka na obed? Ďakujem.
Chobot
20.11.07,14:55
Pridávam sa k tejto téme.
Príklad: ak má zamestnanec pružnú pracovnú dobu a základný pracovný čas trvá od 08.00 do 15.00 hod, v prípade že nastúpil na pracovnú cestu o 6.00 hod a vrátil sa z nej o 21.00 hod, do pracovného času sa mu bude rátať celý tento čas? Tiež sa chcem spýtať, či sa v prípade pracovnej cesty, ktorá trvá cez víkend vykazuje zamestancovi do dochádzky prestávka na obed? Ďakujem.

Prečítaj si tie linky, čo som hore uviedol. Tam je o tom dosť podrobne popísaného, možno okrem tých obedov.

Evidencia obedov na ZSC nie je potrebná. Podstatná je doba výkonu práce na SC. Ak pracoval počas soboty (a normálne by nepracoval), tak mu treba preplatiť nadčasové hodiny, koľko pracoval. V tom prípade by mal predložiť výkaz odpracovaných hodín, kde si môže, ale nemusí vykázať obed. V praxi sa obed počas SC nevykazuje. V dochádzke v sídle firmy sa len uvedie, že je na SC v ten deň.