Šárka Pozděnová
09.10.07,11:49
Můj přítel je Slovák, který podniká na slovenský živnostenský list. Je to osoba samostatně výdělečně činná. Na Slovensku platí sociální a zdravotní odvody a daň z příjmu. Řešíme teď problém se zubařem. Jelikož je převážně celý rok u mě v České republice, rád by si nechával zuby ošetřovat tady. Je pojištěný u zdravotní poj. Union. V Union jsem se informovala, zda by mu lékařskou péči propláceli a oni mě napsali, že ne, že by musel mít české pojištění. Pokud vím, tak může mít uzavřené pojištění jenom na Slovensku. Je to tak nebo si může na Slovensku pojištění zrušit a založit si ho v ČR? Moc si neumím představit, že by odvody na sociálku platil na Slovensku, zdravotní pojištění v Česku a daň z příjmu na Slovensku a že bych do daňového přiznání přepočítávala odvody zdravotky na slovenské koruny.... Prosím, můžete mě poradit jak a co lze v tomto směru udělat nebo kam bych se mohla obrátit o radu?
Šárka Pozděnová
bea
09.10.07,10:08
Môj názor je taký, že Tvoj priateľ, ak podniká ako SZČO na Slovensku, tak musí byť poistený na Slovensku do zdravotnej aj do soc. poist. . Ak chce byť ošetrený v ČR, tak asi by si musel platiť zdravotné poistenie aj tam, ak je to vôbec možné.