klarisa
09.10.07,14:12
Na bločku zo SHELL mám bodovú vernostnú zľavu. Ako ju zaúčtovať?

Cena benzínu bez DPH 1500,- 501/211
DPH 19% 285,- 343/211
Celkom 1785,-

Vernost. zľava - 90,- 501/211

K úhrade 1 695,-

Je moje zaúčtovanie správne?
Monika Kováčová
09.10.07,13:54
cena benzínu: 1424,40
501/211 = 1424,40
343/211 = 270,60
klarisa
10.10.07,05:29
Keď na bločku je rozpísané takto. Cena bez DPH =1500,- ,DPH 19%= 285,- Cena celkom = 1785,- a pod tým bodová vernostná zľava -90,-Sk, z ktorej uz nie je počítané DPH. Môžem si sama vypočítať DPH z vernostnej zľavy, keď na bločku je jasne uvedené aká je cena bez DPH a presne vyčíslené DPH. Myslím, že to by nebolo správne. A navyše myslím si, že firma SHELL má dobre preverené, prečo zo zľavy nepočíta DPH.
Paula
10.10.07,06:20
Keď na bločku je rozpísané takto. Cena bez DPH =1500,- ,DPH 19%= 285,- Cena celkom = 1785,- a pod tým bodová vernostná zľava -90,-Sk, z ktorej uz nie je počítané DPH. Môžem si sama vypočítať DPH z vernostnej zľavy, keď na bločku je jasne uvedené aká je cena bez DPH a presne vyčíslené DPH. Myslím, že to by nebolo správne. A navyše myslím si, že firma SHELL má dobre preverené, prečo zo zľavy nepočíta DPH.


Mne to skôr pripomína finančný bonus zo strany dodávateľa , pri ktorom sa obe strany písomne dohodli na takomto postupe - vyčísliť bonus bez DPH. Máte nejakú zmluvu alebo dohodu so SHELL-kou?
betka
10.10.07,06:21
Máte na bločku k úhrade: 1695, Sk. Ermon Vám to rozpísala v príspevku č.2.
Nemôžete si uplatniť, teda nemáte nárok na odpočítanie DPH z celkovej výšky dane na bločku.

Ak sa zamyslíte nad tou SHELL a zoberiete si to z jej pohľadu, tak: ona má na bločku DPH 285 Sk a to, či odvedie celú DPH do ŠR je jej vec, štát na tom len zarobí. Nemyslíte? Takže toto nás trápiť nemusí.
ANNAP
23.11.07,06:07
aj ja mám takýto prípad a mám veľkú dilemu, skôr sa prikláňam k názoru od Pauly, lebo ako čítam na Porade názory niektorých kontrolórov z DU sú také, že keď je na bločku DPH 16,35 Sk a ja mám v záznamoch 16,40 je problém na uznanie, čo potom v tomto prípade, ke´d na bločku je úplne iná suma ako ja mám v záznamoch
vyjadrite sa ešte viacerí prosím a najviac ma zaujíma stanovisko Janky Acsovej ........... vďaka
ZuzanaP
16.12.08,05:42
Pýtala som sa priamo drsr a prišla mi odpoveď:

Váš dopyt:

Dobrý deň, ako správne zaúčtovať poskytnutú zľavu na čerpacej stanici SHELL, keď na doklade z ERP je vyčíslený základ dane, DPH, celková suma a nakoniec odrátaná suma zľavy? Napr. suma benzínu bez DPH je Sk 2016,40, DPH 19 % je Sk 383,10, celková suma je Sk 2 399,50, zľava je Sk 124 a následná úhrada je len Sk 2 275,50. Rozpočítať si sumu zľavy na základ dane a DPH a tak zaúčtovať? Nie je problém, že v účtovníctve budem mať uplatnenú inú výšku DPH ako je uvedená na doklade z ERP?

Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
Účtovníctvo: Problematiku poskytnutia zliav z ceny z hľadiska účtovania upravuje znenie § 74 ods. 2 platných postupov účtovania pre podnikateľov účtujúcich v sútave podvojného účtovníctva.
Daň z pridanej hodnoty: Podľa § 22 ods. 4 zákona o DPH ak je v čase dodania tovaru alebo služby poskytnutá zľava z ceny (alebo ak je poskytnutá zľava za skoršiu úhradu ceny), základ dane sa zníži o sumu zľavy.

Odbor služieb pre verejnosť DR SR BB




Účtová trieda 6 - Výnosy
§ 74
(2) Zľava z ceny je súčasťou tržieb a účtuje sa ako zníženie ceny za účelom poskytnutia zvýhodnených podmienok pre odberateľa, napríklad zľava z ceny za odobraté množstvo, zľava z ceny z dôvodu urýchlenej platby, zľava z ceny z dôvodu podieľania sa na reklame výrobku, tovaru alebo služby. Za zľavu z ceny sa nepovažuje nepeňažné dodanie iného druhu ako je poskytovaný tovar, výrobok alebo služba, napríklad tovar zdarma a prezentačné akcie.

:);)
azla
16.12.08,06:48
Zuzka, bolo by vhodné, aby si predchádzajúci príspevok doplnila o Tvoju otázku, aby bolo jasné na aké zadanie bola daná odpoveď z drsr.
Odpoveď je formulovaná (rozumiem - akoby poskytovateľovi zľavy).
Ak som dodávateľ - zľavu zohľadním v cene služby, tovaru - to je môj základ dane a na to nahodím Dph.

V tejto téme ide stále o to, že som odberateľ a na blokoch:
- je základ dane bez zľavy , (nie tak, ako sa píše v § 22, odst.4:D)
- Dph je počítaná zo základu dane bez zľavy
- suma k úhrade je po odrátaní zľavy

No a tu sa mnohí zamýšľajú, v akej výške odrátať Dph.
A toto myslím nie je celkom jasné a sú tu protichodné názory.
ZuzanaP
16.12.08,06:53
Upravené;)
Monika Kováčová
17.12.08,19:50
no mne to tiež pripadá, že odpovedali dodávateľovi PHM a nie odberateľovi. Ako ZuzanaP správne doplnila znenie §74 teda Výnosy ide o účtovanie na strane dodávateľa PHM. To už ani na drsr nevedia čítať...?

V každom prípade Shell rozúčtovava ZD a daň zle.
Monika Kováčová
17.12.08,20:12
na drsr.sk vo faq nie je nič len toto som vyňúrala:

Otázka: Môže vyhotoviť faktúru o oprave základu dane odberateľ?


Odpoveď:Poskytovanie finančných bonusov má vplyv na celkovú cenu dodávok, a preto bonusy ovplyvňujú základ dane. Zákon o DPH v § 25 ustanovuje povinnosť opraviť základ dane napr. pri znížení ceny tovaru alebo služby po vzniku daňovej povinnosti. Ak dodávateľ tovaru poskytuje odberateľovi bonus napr. za odber určitého množstva tovaru, dodávateľ tovaru v konečnom dôsledku znižuje cenu tovaru po vzniku daňovej povinnosti, na základe čoho má opraviť základe dane. Keď dodávateľ tovaru vykoná opravu základu dane, ktorá má za následok zníženie základu dane, je odberateľ, ktorý odpočítal daň, povinný opraviť odpočítanú daň v zdaňovacom období, v ktorom obdržal doklad o oprave základu dane.
Ak dodávateľ nevykoná opravu základu dane podľa § 25 zákona o DPH a nezašle odberateľovi doklad o oprave základu dane, nemá odberateľ povinnosť opravovať odpočítanú daň. V prípade, že dodávateľ v zmysle ustanovenia § 75 ods. 3 zákona o DPH poverí svojho zákazníka, aby vyhotovil v jeho mene doklad o oprave základu dane, znamená to, že doklad o oprave základu dane vyhotovil dodávateľ. Odberateľ potom postupuje podľa § 53 zákona o DPH.


Ak by sme teda u uplatnení Shell Smart bodov (tzv. bodová vernostná zľava) pri nákupe PHM hovorili o bonuse, a Shell nám nevystaví doklad o oprave základu dane, nevzniká nám povinnosť opravovať odpočítanú daň.
Má to svoju logiku, pretože každá Shell Smart karta na zbieranie bodov je na súkromnú osobu občana, a preto f. Shell v podstate neposkytuje bonus platiteľom DPH... Aspoň teda ja neviem o Shell Smart karte na firmu.
juliam
25.01.09,19:34
tak ako to nakoniec teda zaúčtovať? opraviť tú DPH alebo nie?
Ovena1
09.03.09,08:54
Napíšte prosím viacerí svoje názory k tejto problematike.
Ja som zatiaľ postupoval tak, že som odpočítavala celú DPH zadanú na bloku neponíženú o zľavu. Dôvod- je vyčíslená na bloku, nie je upravená o zľavu.
O zľavu som upravila len základ dane.
Polly404
16.04.09,11:51
Ja riešim presne ten istý problém a rozmýšľam nad tým, že ten rozdiel by som účtovala na 648. Aký máte na to názor?
Tweety
16.04.09,12:01
Ja riešim presne ten istý problém a rozmýšľam nad tým, že ten rozdiel by som účtovala na 648. Aký máte na to názor?
Ak ide o vernostnú zľavu, účtujeme ju podľa postupov účtovania do výnosov, správny je teda účet 648.
Ovena1
15.02.12,07:38
Tak v akej výške teda odpočítať DPH? JU.
saminka6
24.06.12,17:59
aj mňa to zaujíma. Ako sa to správne zaúčtuje v PU?
Diky.:)