monika-s
24.02.05,13:54
Mám dnes samý problém. Robíte niekto výstupné lekárske prehliadky?
Luba2
24.02.05,12:59
A k čomu to potrebuješ a na základe čoho?
monika-s
24.02.05,13:20
Dopočula som sa od bezpečáka takú "klebetu" že keď človek odchádza z firmy, mal by absolvovať výstupnú lekársku prehliadku, lebo vraj keby časom ochorel a zistilo by sa, že je to následok ešte z firmy, mohol by si od firmy vymáhať nejaké náhrady.

Napr. Človek príde 2 týždne po odchode z firmy a sťažuje sa na bolesti chrbtice no a ten lekár môže povedať, že to je následok z práce. A keby ten dotyčný absolvoval lek. prehliadku, lekár firma by mala písomne, že odchádzal zdravý človek.

Čím dlhšie to píšem, tým sa mi to zdá väčšia sprostosť, čo ty na to?
Zita5
24.02.05,13:25
Už som sa aj ja s tým stretla , keď som mala kontrolu z inšpektorátu bezpečnosti práce . Zamestnanec musí mať vstupnú aj výstupnú lekársku prehliadku dokonca aj brigádnici . Treba nám viacej starostí však ?
Luba2
24.02.05,13:31
Ten zákon nemám v malíčku, ani po ruke, ale nedá sa mi to. Pri vzniku pp posielam aj ja, ale nie kvôli zákonu, viem, zákon špecifikuje, kedy treba (vodiči,...) ale aby som mala istotu, že prácu môže vykonávať. Ale prečo pri výstupe? Až na prípad, že by teda chcel neskôr chorobu z povolania. Ale ak by to malo byť niečo chronické, tak predsa by to lekár ani pri výstupnej prehliadke nemusel zistiť.
monika-s
24.02.05,13:34
Zitka a ty si to mala v poriadku, alebo boli nejaké sankcie?
Evaman
24.02.05,13:38
Ja som sa s tým už tiež stretla, myslím , že "nadupaný právnik" (sorry za výraz) by to za zamestnanca vedel na súde obhájiť... No asi by musel mať aj "dobrého lekára" aby určil tú "správnu diagnózu"...
Zita5
24.02.05,13:42
Vieš čo sankcie som nemala , ale vzhľadom ktomu , že boli na kontrole u nás prvý raz , tak to dali do zápisu a čo sa dalo tak som odstránila .To bolo štastie , že som natrafila " snáď " na dobrého kontrolóra .Vstupné kontroli sa potom vybavili tak , že sa antidátumovali . Dokonca Ti poviem , že som mala bezpečnostnú techničku vo firme , ktorá prišla 1 x maximálne 2x do roka a musela mať aj vstupnú lekársku prehliadku a keď jej končila dohoda tak aj výstupnú lekársku prehliadku . Vtedy som sa aj ja tvárila prekvapivo . Já posielam ľudí 1x do roka aj na očné - hlavne čo robia pri počítačoch .
Luba2
24.02.05,14:00
Zita a necitovali Ti §§-fy, podľa ktorých to chcú? A robíte to predpokladám na náklady zamestnávateľa. Však?
Zita5
24.02.05,14:16
Lubka , paragraf na to nemám , ale máme to vypracované do podrobna v " SMERNICI POLITIKY BEZPEČNOSTI PRÁCE VO FIRME " , kde v bode Zdravotná spôsobilosť - povinnosti zamestnávateľa okrem iného sa píše :

Po skončení zamestnania zabezpečiť výstupnú lekársku prehliadku pre zamestnancov .

Smernica bola vypracovaná podľa §273 ods.2 Zákonníka práce č.65/1965 Zb.v znení nesk.zákonov / ďalej len ZP/ a v zmysle §8 ods.1písm.zákona NR SR č.330/1996.z. v znení zákona č.158/2001 Z.z.,
Zita5
24.02.05,14:18
Ešte som zabudla doplniť , že lekárske prehliadky ako vstupná, preventívna a výstupná je na náklady firmy .
vladan
25.02.05,06:27
Ešte som zabudla doplniť , že lekárske prehliadky ako vstupná, preventívna a výstupná je na náklady firmy .
Zita, a tie "náklady firmy" dávaš normálne do daňových výdavkov? ... mala si už na toto daňovú kontrolu?

... ja nechávam náklady vstupnej lekárskej prehliadky na zamestnancovi, lebo pre moju firmu je to jedna z požiadaviek na prijatie, ak ju zamestnanec absolvuje a je schopný pracovať na tej a tej pozícii (splní požiadavku na prijatie do PP), potom nastúpi
... preventívne lekárske prehliadky sú tuším bez poplatku
... do nákladov firmy by som dávala iba tie výstupné lekárske prehliadky
Zita5
25.02.05,08:31
Vladan , já to mám v nákladoch . Však nejedná sa o nejakú veľkú sumu, v konečnom dôsledku môj názor je , že keď nám to ukladá zákon ,tak prečo by som to nemohla dať do nákladov - považujem to za výdavky vynaložené na ochranu a starostlivosť o zdravie zamestnanca . Daňovú kontrolu som zatiaľ na to nemala, pretože sa nekontrolovali zrovna tie roky , ale by som si to obhájila firemnou SMERNICOU / spomínala som ju v predošlom príspevku / , ktorú musím v rámci BOZPP mať vypracovanú a já mám na to bezpečnostnú techničku . Pokiaľ by nám to vyhodili nič sa nedeje . Nerobím si z toho nejakú veľkú hlavu . Vzhľadom na to , že sa jedná o odbor polygrafie , kde sa vykazujú aj nebezpečné odpady , tak si myslím , že som v práve . Možno nemám pravdu , ale zatiaľ toto je môj postoj k danej problematike .


Prajem pekný deň .
Jara
25.02.05,09:06
Určite by si to obhájila vzhľadom na prácu ktorú robite. Plne to schvaľujem, pretože na následky sa potom ťažko dopláca roky... Daniari by to mali uznať bez problémov...
Boaz
25.02.05,21:19
No dobre a co ak Vam zamestnanec odmietne vystupnu prehliadku. Neviem ako u Vas, ale s vystupujicimi mavame problemy s dodrziavanim prikazov a nariadeni.
monika-s
26.02.05,16:38
Tiež sa pýtam to čo "boaz". Ľudia ktorí odchádzajú z firmy (hlavne tí čo idú nedobrovoľne) sú veľmi neochotní vybaviť tie najzákladnejšie záležitosti a nie tak sa ešte trepať po lekároch. Čo potom?
Jara
09.03.05,08:33
Tiež sa pýtam to čo "boaz". Ľudia ktorí odchádzajú z firmy (hlavne tí čo idú nedobrovoľne) sú veľmi neochotní vybaviť tie najzákladnejšie záležitosti a nie tak sa ešte trepať po lekároch. Čo potom?Verím, že je to problém, ale máte predsa ešte jeho poslednú mzdu, ktorú mu nemusíte poslať na účet a v prípade osobného prevzatia mu môžte dať podpisať papier, že odmieta ísť na výstupnú prehliadku a v prípade následkov nebude vymáhať od firmy nič. Myslím, že aj to je taký spôsob kedy si to al. rozmysli a pôjde k lekárovi, al. podpíše že sa vzdáva náhrady...
milanr
13.12.05,09:30
Viete mi niekto poradiť podľa akého § ZP je zamestnanec povinný sa podrobiť výstupnej lekárskej prehliadke alebo to musíme mať ošetrené v niejakom vnútornom predpise ?
vladan
13.12.05,10:07
Viete mi niekto poradiť podľa akého § ZP je zamestnanec povinný sa podrobiť výstupnej lekárskej prehliadke alebo to musíme mať ošetrené v niejakom vnútornom predpise ?

výstupná lekárska prehliadka sa v zmysle § 20 ods. 2 zákona o liečebnom poriadku vykonáva:
1. pri ukončení práce na rizikovom pracovisku,
2. pri ukončení pracovného pomeru
a.) z epidemiologicky závažnej činnosti,
b.) z rizikového pracoviska,
c.) z činnosti, ktoru sa môže ohroziť zdravie iných,
d.) z činnosti, kde sa vyžaduje osobitná zdravotná starostlivosť
Iný právny predpis priamo nenariaďuje vykonávať výstupné lekárske prehliadky.
Monka_m
11.01.06,08:42
[quote=Zita5]Vladan , já to mám v nákladoch . Však nejedná sa o nejakú veľkú sumu, v konečnom dôsledku môj názor je , že keď nám to ukladá zákon ,tak prečo by som to nemohla dať do nákladov - považujem to za výdavky vynaložené na ochranu a starostlivosť o zdravie zamestnanca . Daňovú kontrolu som zatiaľ na to nemala, pretože sa nekontrolovali zrovna tie roky , ale by som si to obhájila firemnou SMERNICOU / spomínala som ju v predošlom príspevku / , ktorú musím v rámci BOZPP mať vypracovanú a já mám na to bezpečnostnú techničku . Pokiaľ by nám to vyhodili nič sa nedeje . Nerobím si z toho nejakú veľkú hlavu . Vzhľadom na to , že sa jedná o odbor polygrafie , kde sa vykazujú aj nebezpečné odpady , tak si myslím , že som v práve . Možno nemám pravdu , ale zatiaľ toto je môj postoj k danej problematike .


Prajem pekný deň .




Ahoj,
citam si tu tvoj prispevok a chcela by som sa Ta spytat, uctujes to na 527-micku, alebo na 518-nastku, ked to davas do nakladov?
sonička
03.09.07,11:33
Mala by som otázku sú vlastne povinné výstupné lekárske prehliadky keď daný zamestnanec nevykonáva práce, kt. by ohrozili jeho zdravie, ani na rizikovovm pracovisku?
ludmilla
03.09.07,12:10
Mala by som otázku sú vlastne povinné výstupné lekárske prehliadky keď daný zamestnanec nevykonáva práce, kt. by ohrozili jeho zdravie, ani na rizikovovm pracovisku?

V súlade so zákonom 126/2006 o verejnom zdravotníctve je zamestnávateľ povinný poslať zamestnanca pri skončení pracovného pomeru na výstupnú lekársku prehliadku - §19, odst.2 písm. d.
Nie je to náhodou aj v záujme zamestnavateľa? choroby z povolania a pod.
fimka
20.12.07,07:36
Obnovujem tému výstupných lekárskych prehliadok. Zaujímalo by ma, ako to v praxi funguje. Nie je mi totiž jasné::rolleyes:

1. ako donútim zamestnanca, aby vôbec výstupnú prehliadku absolvoval

2. môžem so zamestnancom ukončiť pracovný pomer, ak mi nedonesie lekárske osvedčenie o absolvovaní výstupnej zdravotnej prehliaky s tým, že pri ukončení prac. pomeru mu dám podpísať vyhlásenie, že bol na povinnosť absolvovania výstupnej lekárskej prehliadky vyzvaný a v prípade, že výstupnú lek. prehliadku neabsolvuje do istého dátumu, berie všetky dôsledky z jej neuskutočnenia na seba. Obstojí to vôbec pred IBP?

Vdaka za vase nazory.
fimka
20.12.07,13:33
Posúvam.
pracovisko
20.12.07,14:09
Obnovujem tému výstupných lekárskych prehliadok. Zaujímalo by ma, ako to v praxi funguje. Nie je mi totiž jasné::rolleyes:

1. ako donútim zamestnanca, aby vôbec výstupnú prehliadku absolvoval

2. môžem so zamestnancom ukončiť pracovný pomer, ak mi nedonesie lekárske osvedčenie o absolvovaní výstupnej zdravotnej prehliaky s tým, že pri ukončení prac. pomeru mu dám podpísať vyhlásenie, že bol na povinnosť absolvovania výstupnej lekárskej prehliadky vyzvaný a v prípade, že výstupnú lek. prehliadku neabsolvuje do istého dátumu, berie všetky dôsledky z jej neuskutočnenia na seba. Obstojí to vôbec pred IBP?

Vdaka za vase nazory.
Upozorňujem, že výstupné lekárske prehliadky nemusí absolvovať každý, dôležité sú u skončení pracovného pomeru zo zdravotných dôvodov, ďalej u pracovníkov pracujúcich v prostredí, ktoré môže ohrozovať ich zdravie, alebo prispieť v neskoršom období k zhoršeniu zdravia a tzv. následné prev. prehliadky v určených intervaloch po ukončení práce v prostredí so zdraviu škodlivými faktormi, ktorých pôsobenie sa môže prejaviť v neskoršom období.
vajda65
13.03.08,12:02
nemáte niekto náhodou vzor toho tlačiva, ktoré by mali používať zamestnanci ak chcú odmietnuť výst. lekársku prehliadku a vzdávajú sa tým akýchkolvek dalších právnych postupov voči svojmu pred. zamestnávateľovi?
vajda65
14.03.08,11:12
nikto nieč?
breckova
20.03.08,08:32
Dobrý deň.
Môžete ma niekto nasmerovať ako sa dostanem k zák. 126/2006 ?

Vopred ďakujem.
wagner
20.03.08,17:37
Skús na www.justice.gov.sk (http://www.justice.gov.sk) . Tam Ti ponúkne zákon ak bol novelizovaný, tak aj s novelizáciami. Alebo na www.zbierka.sk (http://www.zbierka.sk) , zadáš číslo zákona a vyhľadá Ti ho
gven75
16.06.09,09:53
ahojte potrebujem bleskurýchlu odpoveď! zam-covi skončil PP na dobu určitú (montér - práca vo výškach), zam-ľ vyžaduje od neho výstupnú prehliadku a kázal mi zadržať výplatu kým si ju neurobí. musí mať ten zam-c výstupnú prehliadku? musím mu dať výplatu lebo už bežal na inšpektorát práce a nechcela by som problémy. + prehliadky si hradia samy je to OK? pomoc prosim
gven75
16.06.09,10:35
haloooo nikto neviete poradiť prosim
mirrom
17.06.09,04:02
ahojte potrebujem bleskurýchlu odpoveď! zam-covi skončil PP na dobu určitú (montér - práca vo výškach), zam-ľ vyžaduje od neho výstupnú prehliadku a kázal mi zadržať výplatu kým si ju neurobí. musí mať ten zam-c výstupnú prehliadku? musím mu dať výplatu lebo už bežal na inšpektorát práce a nechcela by som problémy. + prehliadky si hradia samy je to OK? pomoc prosim
neviem , ci si je ten kto tu prehliadku vyzaduje uvedomuje vsetky suvislosti, ci ma firma vsetky nalezitosti BOZP v poriadku. zdravotne prehliadky vo vztahu k praci vykonavat totiz zo zakona ma Prac. zdrav. sluzba PZS. a v plnej miere to hradi zamestnavatel. z tvojho textu som pochopil, ze zamestnanec by isiel k svojmu obvodnemu? , ked spominas uhradu. ak totiz tu "vypalnicku" zmluvu s PZS nemate uzatvorenu, tak by som nijaky kontakt s Inspektoratom neriskoval, lebo tu zmluvu budete musiet velmi rychlo uzatvarat .