horalka46
09.10.07,14:49
Potrebovala by som poradit s prijatou platbou za sluzby na rok dopredu v JU,neplatca DPH. Jedna sa o prelom dvoch uctovnych rokov a moja otazka je ,ci sa to moze tento prijem v JU casovo rozlisit,tak podobne ako v PU. Dat do trzieb do kazdeho roku len tu sumu,ktora tak skutocne patri.
Dakujem za pomoc!!!!!!!!!!!!!!!!
Zoltán Kovács
09.10.07,12:51
Potrebovala by som poradit s prijatou platbou za sluzby na rok dopredu v JU,neplatca DPH. Jedna sa o prelom dvoch uctovnych rokov a moja otazka je ,ci sa to moze tento prijem v JU casovo rozlisit,tak podobne ako v PU. Dat do trzieb do kazdeho roku len tu sumu,ktora tak skutocne patri.
Dakujem za pomoc!!!!!!!!!!!!!!!!

Je to prijatá záloha, ktorá sa v JÚ časovo rozlišuje. Do roka 2007 dáš pomernú časť ako príjem ovplyvňujúci základ dane, zvyško ako PNZD. V roku 2008 interným dokladom ako nepeňažná operácia preúčtuješ zvyšok do POZD.
horalka46
09.10.07,13:00
Dakujem za bleskovu reakciu.Potrebujem si to len utvrdit,tiez som to takto myslela urobit.Je fajn ,ked sa mozem takto preverit,ci rozmyslam dobre.
Vsetko dobreeee zelaaaaam!!!!
ekopo
09.10.07,13:16
rečou čísel: § 17 ods. 12 písm. b zákona o dani z príjmu.
betka
09.10.07,13:31
Dobre chlapci, ale o aké služby ide. V JU časovo rozlišujeme len nájomné.
ekopo
09.10.07,13:41
Dobre chlapci, ale o aké služby ide. V JU časovo rozlišujeme len nájomné.

citácia zo zákona o dani z príjmu:
(12) Súčasťou základu dane daňovníka s príjmami podľa § 6, ktorý účtuje v sústave jednoduchého účtovníctva alebo ktorý vedie evidenciu podľa § 6 ods. 11, alebo ktorý uplatňuje výdavky podľa § 6 ods. 10, je
............
b) poskytnutý alebo prijatý preddavok, a to v tom zdaňovacom období, v ktorom došlo k splneniu dodávky tovaru, služby alebo iných plnení, na ktorých úhradu bol prijatý alebo poskytnutý.
Zoltán Kovács
09.10.07,13:44
citácia zo zákona o dani z príjmu:

(12) Súčasťou základu dane daňovníka s príjmami podľa § 6, ktorý účtuje v sústave jednoduchého účtovníctva alebo ktorý vedie evidenciu podľa § 6 ods. 11, alebo ktorý uplatňuje výdavky podľa § 6 ods. 10, je
............
b) poskytnutý alebo prijatý preddavok, a to v tom zdaňovacom období, v ktorom došlo k splneniu dodávky tovaru, služby alebo iných plnení, na ktorých úhradu bol prijatý alebo poskytnutý.

Ja to chápem tak, že preddavok je zdaniteľný príjem v tom období kedy som dodal tovar resp. vykonal službu.
betka
09.10.07,13:51
Prijatý preddavok alebo platby, kt. podnikateľ prijal na vykonanie budúcej dodávky tovaru, služby, kt. sa má v budúcnosi uskutočniť sa posudzuje podla par. ako uvádza EKOPO:
Ak bol prijatý v období, keď nedosšlo k splneniu dodávky (teda na budúcu dodávku) , nezaúčtujeme ho v tomto ZO, keď bol prijatý ako zdaniteľný príjem (nie je POZD). Zaúčtujeme ho až v tom období, v kt. s uskutoční dodávka.
ekopo
09.10.07,13:59
no a dohodli sme sa
betka
09.10.07,17:01
Toto je v celku zaujímavá téma, hrabem sa v odbornej literatúre, kde by som našla nejaký výklad k danej problematike a našla som v Dane a účtovníctvo (11/2006) urobím sumár:
Vysvetlenie 17/12/b je rôzne a nejednotné. Nebolo vydané žiadne usmernenie. Názor publikovala v odb.literatúre (inej ako DUPP) p Svetlana Faiglová z MFSR:

Je potr ebné sa rozhodnúť, či ide o preddavkovú platbu albo nie. v prípade nákupu energie, tepla, vody kúrenia, by sa nemali mesčné platby považovať za preddavky, ale za platby za odhadom stanovnú spotrebu priebežne odoberanej el.energie....Platba je považovaná za VOZD vtom ZO, keď je skutočne zaplatená.

Za preddavok by sa nemala považovať ani platba vopred za právo využitia služby alebo iného plnenia, poskyt. na určitý čas (publikácie časopisov, novín, časové úhrady za stravné lístky, poistné....)

Platba zákonného poistenia automobilov zaradených do OM nie je považovaná za preddavok. Ide o bežnú platbu v termíne určenom osobit. predpisom. (VOZD)

K tomu toľko, ....nájdete v PP

Teraz študujem ZDP:
V par. 19/4 sa hovorí o nájomnom, províziách za sprostredkovanie uhrádzané FO sa zahrnú do daňových výdavkov vtedy, keď boli zaplatené. V nadvaznosti na tento odsek sa hovorí len o ČR nájomného FO prisl. na ZO.

Príklad:
Mám uzatrvorenú NZ od 1.10.2007 na 36 mesiacov (mes. nájom 10 000, Sk). S nájomcom som sa dohodla, že mi vyplatí dopredu nájomné vo výške 360 000, Sk. PP mi prišli na účet v 10.10.2007.
V JU účtujem nasledovne:
1.360 tis. Sk príjem na BU, PNZD. V rámci uz. účtovných operácií na základe ID dám do POZD čiastku 30 tis. Sk. Zaevisujem si tento preddavok do ostatných závazkov), aby sa mi dostal do výkazov MaZ.

2. alebo Príjem na BU 360 tis.Sk. Účtovať budem v priebehu roka (2 položky v PD) 30 tis. POZD, 2330 tis.PNZD.
betka
09.10.07,17:13
Potrebovala by som poradit s prijatou platbou za sluzby na rok dopredu v JU,neplatca DPH. Jedna sa o prelom dvoch uctovnych rokov a moja otazka je ,ci sa to moze tento prijem v JU casovo rozlisit,tak podobne ako v PU. Dat do trzieb do kazdeho roku len tu sumu,ktora tak skutocne patri.
Dakujem za pomoc!!!!!!!!!!!!!!!!

Teraz sa vyjadrím k tejto téme.
Podľa môjho názoru, ak ste začali uskutočňovať služby v roku 2007 a služby dokončíte v roku 2008, prijali ste platbu za služby v tomto roku, ide o POZD v roku 2007. (teda POZD celá záloha) Časovo nerozlišujete.

Ak by ste v roku 2007 prijali len zálohu na služby, kt. budete uskutočňovať len v roku 2008, nešlo by o POZD, ale o VNZD.

Z pohľadu DPH:
I keď nie ste plátcom DPH. Treba dať pozor na to, či náhodou neprekročíte obrat 1.5 mil. Sk. Vtedy je potrebné zaregistrovať sa.
Zita5
09.10.07,17:16
Teraz sa vyjadrím k tejto téme.
Podľa môjho názoru, ak ste začali uskutočňovať služby v roku 2007 a služby dokončíte v roku 2008, prijali ste platbu za služby v tomto roku, ide o POZD v roku 2007. (teda POZD celá záloha) Časovo nerozlišujete.

Ak by ste v roku 2007 prijali len zálohu na služby, kt. budete uskutočňovať len v roku 2008, nešlo by o POZD, ale o VNZD.

Z pohľadu DPH:
I keď nie ste plátcom DPH. Treba dať pozor na to, či náhodou neprekročíte obrat 1.5 mil. Sk. Vtedy je potrebné zaregistrovať sa.

Ak bude služba dokončená v roku 2008 tak je to príjem OVZD roku 2008 a v roku prijatia zálohy je to PNZD.
Zoltán Kovács
09.10.07,17:19
Potrebovala by som poradit s prijatou platbou za sluzby na rok dopredu v JU,neplatca DPH. Jedna sa o prelom dvoch uctovnych rokov a moja otazka je ,ci sa to moze tento prijem v JU casovo rozlisit,tak podobne ako v PU. Dat do trzieb do kazdeho roku len tu sumu,ktora tak skutocne patri.
Dakujem za pomoc!!!!!!!!!!!!!!!!


Teraz sa vyjadrím k tejto téme.
Podľa môjho názoru, ak ste začali uskutočňovať služby v roku 2007 a služby dokončíte v roku 2008, prijali ste platbu za služby v tomto roku, ide o POZD v roku 2007. (teda POZD celá záloha) Časovo nerozlišujete.

Ak by ste v roku 2007 prijali len zálohu na služby, kt. budete uskutočňovať len v roku 2008, nešlo by o POZD, ale o VNZD.

Z pohľadu DPH:
I keď nie ste plátcom DPH. Treba dať pozor na to, či náhodou neprekročíte obrat 1.5 mil. Sk. Vtedy je potrebné zaregistrovať sa.

Moje zhrnutie celej debaty je asi nasledovné:
Nemáme dostačujúce informácie na to aby sme vedeli dať jednoznačnú odpoveď na otázku. Nevieme, či skutočne ide o zálohu na poskytnuté služby, ktoré časovo sú rozvrhnuté na dve zdaňovacie obdobia. Nevieme, ako je vlastne cena stanovená. Mám na mysli napríklad služba je vedenie účtovníctva, a cena je určená mesačne 5.000,- Sk, a dostala od klienta 50.000,- (obdobie od 10/2007 do 07/2008). Tieto informácie by boli potrebné na presnú odpoveď.

P.S. Červeným označená poznámka je na mieste, a podstatná.
betka
09.10.07,17:34
Ešte som niečo našla:

Zúčtovanie preddavkov
Prijaté alebo poskytnuté preddavky sa zahrnú do základu dane v období, v ktorom došlo k splneniu dodávky tovaru, služby alebo iných plnení zápisom uzávierkovej účtovnej operácie na základe zoznamu, vytvoreného pri kontrole knihy pohľadávok a knihy záväzkov.
Príklad: Stolár prijal v roku 2005 objednávku na výmenu okien na rodinnom dome za dojednanú cenu 150-tisíc. Prijal aj preddavok na materiál vo výške 50-tisíc. Prijatý preddavok účtoval ako príjem, ktorý neovplyvňuje základ dane. V roku 2006 prácu odovzdal a fakturoval 150-tisíc, po odpočítaní preddavku inkasoval 100-tisíc, ktoré zapísal ako príjem, ktorý ovplyvňuje základ dane. Ďalší zdaniteľný príjem vo výške 50-tisíc zapíše ako uzávierkovú účtovnú operáciu.
Príklad: Podnikateľ zaplatil v decembri 2005 preddavok na dodávku materiálu vo výške 100-tisíc. V januári 2006 mu dodávateľ dodal objednaný materiál a fakturoval celkovú sumu 250-tisíc. Podnikateľ uhradil zvyšných 150-tisíc a účtoval ich ako výdavok na nákup materiálu (ovplyvňuje základ dane). Ďalší výdavok vo výške 100-tisíc uplatní zaúčtovaním uzávierkovej účtovnej operácie.
– Menej obvyklé prípady
Zákon o dani z príjmov upravuje aj ďalšie prípady, ktoré – ak sa v praxi podnikateľa vyskytnú – vyžadujú úpravu výsledku hospodárenia na úroveň základu dane z príjmov uzávierkovými účtovnými operáciami. Na ilustráciu možno uviesť odpustenie dlhu, postúpenie pohľadávky alebo vklad pohľadávky do obchodnej spoločnosti, uplatnenie škody, zúčtovanie dotácie, vzájomné započítanie pohľadávok. Úprava výsledku hospodárenia a základu dane sa vykoná vždy po analýze konkrétneho prípadu z hľadiska ustanovení aktuálneho znenia zákona o dani z príjmov.
Príklad: Stavebný podnikateľ opravil strechu a omietku na sklade pre zákazníka – obchodníka so stavebným materiálom za 500-tisíc. Zákazník nemal v lehote splatnosti dostatok hotovosti, ponúkol v hodnote faktúry dodávateľovi stavebný materiál. Vec riešili vzájomným započítaním pohľadávok. Obaja budú túto transakciu účtovať v knihe pohľadávok a v knihe záväzkov. Pretože nedošlo k finančným operáciám, možno diskutovať o tom, či je potrebný aj zápis v peňažnom denníku. Uplatňuje sa názor, že aj takéto transakcie treba zapísať ako uzávierkové účtovné operácie. Stavebný podnikateľ bude účtovať príjem za dodané stavebné práce a obchodník so stavebným materiálom výdavok za opravu budovy. Opačne, obchodník bude účtovať príjem za predaný materiál a výdavok za opravu.
Príklad: Stavebný podnikateľ vykonal opravu prevádzkovej budovy pre majiteľa autoservisu a autobazáru.
Hodnota stavebných prác bola 820-tisíc. Majiteľ autobazáru nemal k dispozícii hotovosť a ponúkol stavebnému podnikateľovi ojazdený nákladný automobil. Dohodli sa na vzájomnom započítaní pohľadávok. Stavebný podnikateľ bude účtovať ako uzávierkovú účtovnú operáciu príjem za predaj služieb (ovplyvňuje základ dane), nemôže však účtovať výdavok za automobil, pretože ide o hmotný majetok, ktorý bude odpisovať. Na druhej strane majiteľ autobazáru bude účtovať v uzávierkových účtovných operáciách aj zdaniteľný príjem za predaj automobilu, aj daňový výdavok za opravu skladu. Na tomto prípade vidno opodstatnenosť názoru, že aj vzájomné započítanie pohľadávok, prípadne iné výmenné operácie, sa majú účtovať v peňažnom denníku.

Autor(i): Tatjana Pecháčová
ekopo
09.10.07,17:45
Čítajte pozorne:
" poskytnutý alebo prijatý preddavok, a to v tom zdaňovacom období, v ktorom došlo k splneniu dodávky tovaru, služby alebo iných plnení, na ktorých úhradu bol prijatý alebo poskytnutý.
V uvedenej vete nie je zmienka o "čiastkovom" plnení ale o splnení, čiže o celom splnení dodávky tovaru, služby a pod.

p.s. poučná téma
Zita5
09.10.07,17:55
Podľa § 17 ods.12 pís.b/ nie sú súčasťou základu dane - poskytnuté a prijaté preddavky , kým nie je splnená dodávka tovaru,služby alebo iného plnenia , na úhradu ktorých boli tieto preddavky prijaté alebo poskytnuté .Toto ustanovenie sa použije vtedy , ak tieto preddavky boli prijaté alebo poskytnuté na budúcu dodávku tovaru ,služby alebo iného plnenia .Je potrebné vychádzať z uzatvorených zmlúv resp.objednávok .

Netýka sa poistného , predplatného na časopisy ,účt.publikácie.
Zoltán Kovács
09.10.07,17:57
p.s. poučná téma

mimotemy Tak svojím hlasovaním posunte ju do top tém, aby sa udržala čo najdlhšie v pozornosti ostatných poraďákov. ;)
betka
09.10.07,18:02
A že vraj je JU naozaj jednoduché:D :D
No, neviem, neviem.
betka
09.10.07,18:22
mimotemy

V praxi sa určite stáva, že si prijímateľ zálohy nedá POZD, ale PNZD a ten čo poskytol zálohu si to dá rovno do daňových výdavkov.
Určite sa z toho DU tešia.
(Nech sa aspoň medzi sebou dohodnú:D )
horalka46
10.10.07,07:31
Tak teda,nech to dam na pravu mieru.Idem konkretne.Mam neporiadneho klienta ,ktory mi za moje uctovne sluzby plati nepravidelne.Tak sa chceme dohodnut na platbu na rok vopred.Ja teraz /10/2007/ prijmem od neho sumu za moje uctovne sluzby na rok dopredu /do 10/2008/.Toto je cely problem.Keby som si robila PU,tak tam je to jasne,ale to JU je take nedokonale,preto som chcela vediet vas nazor.
Mam za to,ze to ide rozhodit na dva obdobia do prijmov,nechcem to mat len v r.2007.Nie som platca DPH a ani mi to zatial nehrozi/ani s touto sumou/.
Takze tak je to cele.Velmi pekne dakujem za vase reakcie,je fajn,ked clovek nie je s takymito problemami sam.
JANA
evina
10.10.07,07:41
Tak teda,nech to dam na pravu mieru.Idem konkretne.Mam neporiadneho klienta ,ktory mi za moje uctovne sluzby plati nepravidelne.Tak sa chceme dohodnut na platbu na rok vopred.Ja teraz /10/2007/ prijmem od neho sumu za moje uctovne sluzby na rok dopredu /do 10/2008/.Toto je cely problem.Keby som si robila PU,tak tam je to jasne,ale to JU je take nedokonale,preto som chcela vediet vas nazor.
Mam za to,ze to ide rozhodit na dva obdobia do prijmov,nechcem to mat len v r.2007.Nie som platca DPH a ani mi to zatial nehrozi/ani s touto sumou/.
Takze tak je to cele.Velmi pekne dakujem za vase reakcie,je fajn,ked clovek nie je s takymito problemami sam.
JANA

V Tvojom prípade by som postupovala podľa príspevku 17 od Andreja.
Predpokladám, že máš Zmluvu... /keď nie uprav si ju tak / s mesačnou, resp. kvartálnou fakturáciou za účtovnícke práce.
Prijatú zálohu na celý rok dopredu by som zaúčtovala ako PNZD - každý mesiac /štvrťrok/ vystavila faktúru na dokončené účtovnícke práce /mesačná uzávierka a pod./, t.j. služba bola naozaj dodaná a sumu tejto mesačnej faktúry dala do POZD podľa dátumu poskytnutia služby postupne v závierkových operáciách ...
Zita5
10.10.07,07:51
Ak sme pri preddavkoch - nezabudnite na :

Zákon o účtovníctve 431/2002 (http://www.porada.sk/t16088-zakon-o-uetovnictve.html) Z.z.

(4) Kniha záväzkov obsahuje najmä údaje o

a) veriteľoch,
b) výške záväzku v peňažnom vyjadrení,
c) prijatých preddavkoch,
d) prijatých úveroch,
e) záväzkoch dane z príjmov,
f) záväzkoch nepriamych daní,
g) záväzkoch voči Sociálnej poisťovni, 17) a príslušnej zdravotnej poisťovni. 19)
evina
10.10.07,07:56