canela
09.10.07,16:04
dobry den, chcela by som sa informovat: moj znamy ma zivnost (murar), minuly skoro cely rok bol na marodke, chcem sa spytat ci mal odvadzat odvody do zdravotnej poistovne pocas jeho praceneschopnosti, ked poberal nemocenske davky. dakujem krasne
Zoltán Kovács
09.10.07,14:06
Počas práceneschopnosti nemá povinnosť platiť preddavky na verejné zdravotné poistenie. Len mal nahlásiť do ZP trvanie PN.
Jana Motyčková
10.10.07,11:09
SZČO platia preddavky na ZP aj počas poberania nemocenského. Nevzťahuje sa na nich ale minimum, t.j. v určitých prípadoch môže vyjsť aj nulový preddavok (začínajúci živnostník, nulový VZ vyplývajúci z daňového priznania). V ročnom zúčtovaní sa potom za dobu PN kráti minimálny VZ ale nie VZ určený z daňového základu.
veronikasad
10.10.07,13:55
Počas práceneschopnosti nemá povinnosť platiť preddavky na verejné zdravotné poistenie. Len mal nahlásiť do ZP trvanie PN.
Nesúhlasím, aj počas PN musia živnostníci platiť preddavky na zdr.poistenie. Niektoré poisťovne na žiadosť poistenca v mimoriadnych soc. prípadoch udelia výnimku /VšZP k nim určite nepatrí/.

-------
Veronika
Iwett
28.09.08,18:59
Nesúhlasím, aj počas PN musia živnostníci platiť preddavky na zdr.poistenie. Niektoré poisťovne na žiadosť poistenca v mimoriadnych soc. prípadoch udelia výnimku /VšZP k nim určite nepatrí/.

-------
Veronika
Dobrý večer, ešte stále je to takto, že ked je živnostník PN musí platiť odvod na ZP? Ďakujem.
Jozef Mihál
28.09.08,19:11
§ 16 ods. 11 zákona 580/2004 o zdr. poistení:

"(11) Povinnosť odvádzať preddavky na poistné netrvá po dobu, počas ktorej poistenci uvedení v odseku 2 písm. b) a d) sú poistencami, za ktorých platí poistné štát podľa § 11 ods. 8 písm. n)."

Po slovensky: Ak je SZČO na PN a poberá nemocenské, tak za dni PN neplatí preddavky. Ak PN trvá celý mesiac, za takýto mesiac neplatí nič. Ak PN trvá časť mesiaca, obvyklá suma predddavkov sa upraví podľa počtu kalendárnych dní kedy nebol PN.

Na záver ako obvykle zdôrazním, že v zdravotnom poistení je rozhodujúce ročné zúčtovanie. Z preddavkov sa nestrieľa.
Iwett
28.09.08,19:13
§ 16 ods. 11 zákona 580/2004 o zdr. poistení:

"(11) Povinnosť odvádzať preddavky na poistné netrvá po dobu, počas ktorej poistenci uvedení v odseku 2 písm. b) a d) sú poistencami, za ktorých platí poistné štát podľa § 11 ods. 8 písm. n)."

Po slovensky: Ak je SZČO na PN a poberá nemocenské, tak za dni PN neplatí preddavky. Ak PN trvá celý mesiac, za takýto mesiac neplatí nič. Ak PN trvá časť mesiaca, obvyklá suma predddavkov sa upraví podľa počtu kalendárnych dní kedy nebol PN.

Na záver ako obvykle zdôrazním, že v zdravotnom poistení je rozhodujúce ročné zúčtovanie. Z preddavkov sa nestrieľa.
Ďakujem za rýchlu odpoveď, ste ma potešili. Tak len oznámiť poisťovni začiatok PN a neplatiť.
Jozef Mihál
28.09.08,19:15
Áno, z.poisťovni treba PN oznámiť.
Iwett
28.09.08,19:19
Áno, z.poisťovni treba PN oznámiť.
Ďakujem ešte raz, nejde mi pridať bodík akosi.....
Jozef Mihál
28.09.08,19:19
Prežijem to, ďakujem.
veronikasad
28.09.08,19:28
§ 16 ods. 11 zákona 580/2004 o zdr. poistení:

"(11) Povinnosť odvádzať preddavky na poistné netrvá po dobu, počas ktorej poistenci uvedení v odseku 2 písm. b) a d) sú poistencami, za ktorých platí poistné štát podľa § 11 ods. 8 písm. n)."

Po slovensky: Ak je SZČO na PN a poberá nemocenské, tak za dni PN neplatí preddavky. Ak PN trvá celý mesiac, za takýto mesiac neplatí nič. Ak PN trvá časť mesiaca, obvyklá suma predddavkov sa upraví podľa počtu kalendárnych dní kedy nebol PN.

Na záver ako obvykle zdôrazním, že v zdravotnom poistení je rozhodujúce ročné zúčtovanie. Z preddavkov sa nestrieľa.
Dobrý večer p. Mihál,

prehliadla som túto zmenu v zákone od 1.1.08. Chcem sa ešte spýtať, či sa pripravujú aj nejaké zmeny v ročnom zúčtovaní SZČO. Pri dlhodobejšej PN a následnom príjme živnostníka počas PN /ak má napr. zamestnanca/, sa môže ľahko stať, že tam budú v RZZP vysoké nedoplatky /ak základ dane zvýšený o zapl.preddavky presiahne 24-násobok min.VZ/
Jozef Mihál
28.09.08,19:39
Žiadne zmeny v RZ sa nepripravujú, s výnimkou technických záležitostí ohľadom prechodu na euro.

Jedna zmena však zrejme bude a to dôležitá - ak sa do zákona do prechodných ustanovení na poslednú chvíľu nevloží posun termínov aj pre RZZP za rok 2008, tak RZZP za rok 2008 sa bude musieť podať v "riadnom" termíne a to do 31.3.2009.
veronikasad
28.09.08,19:42
Žiadne zmeny v RZ sa nepripravujú, s výnimkou technických záležitostí ohľadom prechodu na euro.

Jedna zmena však zrejme bude a to dôležitá - ak sa do zákona do prechodných ustanovení na poslednú chvíľu nevloží posun termínov aj pre RZZP za rok 2008, tak RZZP za rok 2008 sa bude musieť podať v "riadnom" termíne a to do 31.3.2009.
Ďakujem, nepotešili ste ma, dúfam, že ten posun termínu RZZP za rok 2008 prejde ...
Uvažujem o tých možných nedoplatkoch zdr.poistenia u živnostníkov správne ?
Jozef Mihál
28.09.08,19:46
O tých nedoplatkoch u SZČo uvažujete správne.

Posun termínu pre RZZP do aktuálnej novely zákona - ktorá je v parlamente a definitívne sa o nej v treťom čítaní bude hlasovať na prelome októbra-novembra - nebol vôbec navrhnutý, takže ako sa hovorí, lobbujte u Vášho poslanca, aby sa to posunulo.
jjaja
04.11.08,18:01
K 30.6.2008 som ukončila živnosť, ktorú si chcem obnoviť od 15.11.2008. Z akého vymeriavacieho základu budem platiť odvody do ZP?
Jozef Mihál
04.11.08,21:18
Preddavky budete platiť na základe RZZP za rok 2007.

Poistné za rok 2008 v RZZP za rok 2008 samozrejme z takého základu, aký vám vyjde za rok 2008.

Jedinou výhodou postupu aký idete použiť je to, že celoročný minimálny VZ za rok 2008 v RZZp za rok 2008 bude suma len (6+1,5) mesiaca x 8100 Sk.
Kika69
10.03.09,17:41
Môžete mi prosím poradiť, že ak SZČO je PN, ale nemá nárok na nemocenské, lebo si neplatí odvody do SP má tiež nárok na prerušenie platenia ZP počas doby trvania PN?
Vopred ďakujem za pomoc.
Jana Motyčková
11.03.09,06:47
Nie, nemá nárok na "prerušenie platenia ZP".
Kika69
11.03.09,07:28
Nie, nemá nárok na "prerušenie platenia ZP".

Veľmi pekne ďakujem za odpoveď, ja som bola tiež toho názoru po prečítaní príslušných §, len SZČO na mňa tlačila, nech zistím informáciu. Takže to platí len v prípade, keď je súčasne aj nemocensky poistená. Ešte raz vďaka.;)
vaneta
25.06.09,07:27
SZCO som robila danove priznanie, kde podnikal len jeden mesiac. Jeho príjem "samozrejme" dosiahol výšku nezdaniteľného minima. Na účely zdravotného poistenia sa tento príjem berie ako za jeden mesiac a vynásobené 12 mesiacmi - mu vyšiel obrovský príjem a vysoké preddavky. POČULI STE Už O TOM, žE SA DÁ DO ZDRAVOTNEJ POISTOVNE POSLAť žIADOSť O UDELENIE VýNIMKY Z PLATENIA PREDDAVKOV NA MINIMáLNU VýšKU???
veronikasad
25.06.09,07:31
SZCO som robila danove priznanie, kde podnikal len jeden mesiac. Jeho príjem "samozrejme" dosiahol výšku nezdaniteľného minima. Na účely zdravotného poistenia sa tento príjem berie ako za jeden mesiac a vynásobené 12 mesiacmi - mu vyšiel obrovský príjem a vysoké preddavky. POČULI STE Už O TOM, žE SA DÁ DO ZDRAVOTNEJ POISTOVNE POSLAť žIADOSť O UDELENIE VýNIMKY Z PLATENIA PREDDAVKOV NA MINIMáLNU VýšKU???
Preddavky do zdr.poisťovne pltíš na základe ročného zúčtovania. Neviem čo chceš deliť a násobiť. Ak máš za jeden mesiac podnikania vysoký základ dane, aj preddavky od 1.7. nasl. roka budú vysoké.

Ale ty máš zrejme na mysli povinnú registráciu v soc. poisťovni. Alebo sa mýlim ?
jess
25.06.09,08:12
Kamarátka pracuje na 1/2 PP ža min.mzdu a teraz si založila živnosť, PP neukončila. Bola sa nahlásiť v ZP a tu že od nej pýtali zápočtový list ! Netušíte, čo pod tým pojmom mali na mysli ???? Zápočtový list sa predsa používa na výpočet dní dovolenky ! :eek:

A druhá otázka. Ako si má platiť odvody, ak ich už platí ako zamestnanec ? Ďakujem.
veronikasad
25.06.09,08:17
Kamarátka pracuje na 1/2 PP ža min.mzdu a teraz si založila živnosť, PP neukončila. Bola sa nahlásiť v ZP a tu že od nej pýtali zápočtový list ! Netušíte, čo pod tým pojmom mali na mysli ???? Zápočtový list sa predsa používa na výpočet dní dovolenky ! :eek:

A druhá otázka. Ako si má platiť odvody, ak ich už platí ako zamestnanec ? Ďakujem.
Zápočtový list je dokladom o ukončení prac. pomeru. Ak pracovný pomer trvá /dúfam, že ju zamestnávatel prihlásil do ZP a nepracuje na dohodu/, ako SZČO si môže v prvom roku podnikania určiť vymer. základ nula a preddavky na ZP platiť nemusí. Príp. nedoplatok vysporiada v RZZP.

Dokladom o trvaní prac. pomeru je pracovná zmluva ...
Jana Motyčková
25.06.09,08:32
SZCO som robila danove priznanie, kde podnikal len jeden mesiac. Jeho príjem "samozrejme" dosiahol výšku nezdaniteľného minima. Na účely zdravotného poistenia sa tento príjem berie ako za jeden mesiac a vynásobené 12 mesiacmi - mu vyšiel obrovský príjem a vysoké preddavky. POČULI STE Už O TOM, žE SA DÁ DO ZDRAVOTNEJ POISTOVNE POSLAť žIADOSť O UDELENIE VýNIMKY Z PLATENIA PREDDAVKOV NA MINIMáLNU VýšKU???
Je možné požiadať o inú výšku preddavkov na základe §16 ods.10 z dôvodov tam uvedených.
jess
25.06.09,08:36
Zápočtový list je dokladom o ukončení prac. pomeru. Ak pracovný pomer trvá /dúfam, že ju zamestnávatel prihlásil do ZP a nepracuje na dohodu/, ako SZČO si môže v prvom roku podnikania určiť vymer. základ nula a preddavky na ZP platiť nemusí. Príp. nedoplatok vysporiada v RZZP.

Dokladom o trvaní prac. pomeru je pracovná zmluva ...

Ďakujem za odpoveď. Už mi je to jasné. Zamestnávateľ ju samozrejme prihlásil do ZP, pracuje na riadny 1/2 PP , ale odvody za nich neplatí, preto si zrejme myslia v ZP , že je nezamestnaná.
veronikasad
25.06.09,08:39
Ďakujem za odpoveď. Už mi je to jasné. Zamestnávateľ ju samozrejme prihlásil do ZP, pracuje na riadny 1/2 PP , ale odvody za nich neplatí, preto si zrejme myslia v ZP , že je nezamestnaná.
To prihlásenie by som si preverila. Platenie-neplatenie odvodov je pohľadávkou ZP voči zamestnávatelovi. Poistenec by mal byť v ZP evidovaný ako zamestnanec. Pošli ju s prac.zmluvou do ZP
yvica
24.03.13,19:03
prosím vás szčo je na pn sociálnu poisť. má poriešenú ale neviem čo treba pri dočasnej pn do zdravotnej, nahlásiť nejako, že je na pn aby neplatil odvody? dík
Katy a R
24.03.13,19:09
prosím vás szčo je na pn sociálnu poisť. má poriešenú ale neviem čo treba pri dočasnej pn do zdravotnej, nahlásiť nejako, že je na pn aby neplatil odvody? dík
Ak si chce znížiť zálohové platby resp neplatiť - tak musí do ZP doručiť doklad o poberaní dávky zo SP. Ak by si bez toho znížil platby (alebo by neplatil) - tak bude v ZP neplatičom .
yvica
24.03.13,19:26
a kde zoberie doklad o poberaní dávky zo sp treba si vyžiadať?
Andyke
24.03.13,19:27
Áno.
Katy a R
24.03.13,19:38
a kde zoberie doklad o poberaní dávky zo sp treba si vyžiadať?
ten doklad zo SP - o dobe poberania nem dávky si musí vyžiadať tak či tak (bude treba k RZZP) - ale až po skončení DPN ho dostane.
Ale zatiaľ v ZP môže doložiť Rozhodnutie o poberaní dávky - to dostane domov (možno už má:confused:).
(moja skúsenosť v Dôvere) ;)
yvica
26.03.13,13:04
a to rozhodnutie o poberaní dávky mi pošle domov SP alebo mám vyžiadať.
trisestri
01.04.13,17:16
neviete nahodou do akej vysky plati oslobodenie od zdravotnych odvodov z vecnej vyhry za tento rok?neviem to najst,minuly rok to bolo tusim do 165 eur.
veronikasad
01.04.13,18:07
neviete nahodou do akej vysky plati oslobodenie od zdravotnych odvodov z vecnej vyhry za tento rok?neviem to najst,minuly rok to bolo tusim do 165 eur.
m) prijaté ceny alebo výhry neuvedené v písmene l) v hodnote neprevyšujúcej 165, 97 eura 350 eur za cenu alebo výhru; cenou alebo výhrou sa rozumie

1. cena z verejnej súťaže, cena zo súťaže, v ktorej je okruh súťažiacich obmedzený podmienkami súťaže, alebo ak ide o súťažiacich vybratých usporiadateľom súťaže, okrem odmeny zahrnutej do tejto ceny za použitie diela alebo výkonu, ak je súčasťou tejto ceny,
2. výhra z reklamnej súťaže alebo zo žrebovania,
3. cena zo športovej súťaže, pričom od dane nie sú oslobodené ceny zo športových súťaží prijaté daňovníkmi, ktorých športová činnosť je inou samostatnou zárobkovou činnosťou (§ 6),
trisestri
01.04.13,19:35
m) prijaté ceny alebo výhry neuvedené v písmene l) v hodnote neprevyšujúcej 165, 97 eura 350 eur za cenu alebo výhru; cenou alebo výhrou sa rozumie

1. cena z verejnej súťaže, cena zo súťaže, v ktorej je okruh súťažiacich obmedzený podmienkami súťaže, alebo ak ide o súťažiacich vybratých usporiadateľom súťaže, okrem odmeny zahrnutej do tejto ceny za použitie diela alebo výkonu, ak je súčasťou tejto ceny,
2. výhra z reklamnej súťaže alebo zo žrebovania,
3. cena zo športovej súťaže, pričom od dane nie sú oslobodené ceny zo športových súťaží prijaté daňovníkmi, ktorých športová činnosť je inou samostatnou zárobkovou činnosťou (§ 6),

vdaka,nebol som si isty ci hranica oslobodenia od dane je totozna z hranicou oslobodenie od odvodu-cudna logika vymahat odvody z vecnych vyhier,ale u nasich zakonodarcov nic neprekvapuje.
veronikasad
01.04.13,19:36
vdaka,nebol som si isty ci hranica oslobodenia od dane je totozna z hranicou oslobodenie od odvodu-cudna logika vymahat odvody z vecnych vyhier,ale u nasich zakonodarcov nic neprekvapuje.
Ak nie si povinný zdaniť, nie si povinný ani platiť odvody do ZP.
alaya1
04.04.13,13:27
Dobre rozumiem, ze ak osobny asistent ZTP osoby ...
"... a to vtedy, ak takáto osoba má v rozhodujúcom období vymeriavací základ podľa § 13 vyšší ako 15-násobok životného minima platného k prvému dňu kalendárneho rokarozhodujúceho obdobia (pre rok 2013 ide o sumu2918,70eura) alebo vyšší akojeho pomerná časť prislúchajúca k počtu kalendárnych dní, počas ktorýchpoistenec bol takouto osobou."...
ze ked za rok zarobi viac, ako je dana suma, musi platit za seba odvody, ked je riadnym dennym studentom VS?
veronikasad
04.04.13,14:21
Dobre rozumiem, ze ak osobny asistent ZTP osoby ...
"... a to vtedy, ak takáto osoba má v rozhodujúcom období vymeriavací základ podľa § 13 vyšší ako 15-násobok životného minima platného k prvému dňu kalendárneho rokarozhodujúceho obdobia (pre rok 2013 ide o sumu2918,70eura) alebo vyšší akojeho pomerná časť prislúchajúca k počtu kalendárnych dní, počas ktorýchpoistenec bol takouto osobou."...
ze ked za rok zarobi viac, ako je dana suma, musi platit za seba odvody, ked je riadnym dennym studentom VS?
Ala, osobný asistent je poistencom štátu. Podla novely zákona o ZP, platnej od 1.1.2013 by to malo byť tak ako píšeš. Ale v súčasnom období sa prerokúva ďalšia novela zákona o ZP, ktorou by toto opatrenie malo byť zrušené. Novela by mala nadobudnúť účinnosť od 1.10.2013 s platnosťou pre celý rok 2013 (aspoň tak to písal p. Mihál v DRAK-ovi)
Katy a R
04.04.13,14:32
Dobre rozumiem, ze ak osobny asistent ZTP osoby ...
"... a to vtedy, ak takáto osoba má v rozhodujúcom období vymeriavací základ podľa § 13 vyšší ako 15-násobok životného minima platného k prvému dňu kalendárneho rokarozhodujúceho obdobia (pre rok 2013 ide o sumu2918,70eura) alebo vyšší akojeho pomerná časť prislúchajúca k počtu kalendárnych dní, počas ktorýchpoistenec bol takouto osobou."...
ze ked za rok zarobi viac, ako je dana suma, musi platit za seba odvody, ked je riadnym dennym studentom VS?

ona je riadnym denným študentom, má osobnú asistenciu ... a ešte má aj ďalší príjem - vyšší ako 2900 eur (za tento rok?)

doplním (po upresnení) .. v tom prípade by sa jej to podľa mňa nemalo týkať - lebo stále platí, že osobná asistencia aj podľa terajšieho zákona nie je zárobkovou činnosťou- §10b (dúfam, že som dobre pozerala).
Podľa mňa len vtedy - ak by mala aj inú činnosť - a z tej by bol ten príjem :confused:
alaya1
04.04.13,14:48
Ala, osobný asistent je poistencom štátu. Podla novely zákona o ZP, platnej od 1.1.2013 by to malo byť tak ako píšeš. Ale v súčasnom období sa prerokúva ďalšia novela zákona o ZP, ktorou by toto opatrenie malo byť zrušené. Novela by mala nadobudnúť účinnosť od 1.10.2013 s platnosťou pre celý rok 2013 (aspoň tak to písal p. Mihál v DRAK-ovi)


Veronika dakujem pekne.Prosim, ak budes vediet, napis mi, alebo Ike. Ja na to urcite dovtedy zabudnem.
alaya1
04.04.13,14:49
Katka, nie. Ona studuje dennym studiom na VS, robio osobnu asistenciu jednej pani .
Andyke
04.04.13,20:12
Veronika myslela si tento návrh?
http://www.nrsr.sk/web/Default.aspx?sid=zakony/zakon&ZakZborID=13&CisObdobia=6&CPT=412
Lebo NR SR nebude pokračovať v rokovaní o návrhu...
Jana Motyčková
05.04.13,06:00
Veronika myslela si tento návrh?
http://www.nrsr.sk/web/Default.aspx?sid=zakony/zakon&ZakZborID=13&CisObdobia=6&CPT=412
Lebo NR SR nebude pokračovať v rokovaní o návrhu...

Nie, novela zákona o ZP z dielne MZ SR bola v pripomienkovom konaní a tento problém rieši. Pripravovaná účinnosť novely je od 1.10.2013.
alaya1
05.04.13,07:32
Takze plati to, co napisala Veronika? Netreba platit OA odvody do ZP.
Katy a R
06.04.13,09:20
Nie, novela zákona o ZP z dielne MZ SR bola v pripomienkovom konaní a tento problém rieši. Pripravovaná účinnosť novely je od 1.10.2013.

a stále platí (myslím v tejto novele) - že osobná asistencia nie je zárobková činnosť :confused: (§10b odst1b)

v tom prípade by sa aj tak tento príjem ani nemal započítavať do VZ - či :confused:
tatranka3725
06.04.13,10:02
Ale v súčasnom období sa prerokúva ďalšia novela zákona o ZP, ktorou by toto opatrenie malo byť zrušené. Novela by mala nadobudnúť účinnosť od 1.10.2013 s platnosťou pre celý rok 2013 (aspoň tak to písal p. Mihál v DRAK-ovi) Vzťahuje sa táto novela aj na osobných asistentov, ktorý nemajú iný príjem len príjem z osobnej asistencie, alebo príjem z OA + dôchodok?
Jana Motyčková
08.04.13,06:59
Príjem z OA nevstupuje do vymeriavacieho základu ani dnes.