rommy
09.10.07,16:48
Ahoj poraďáci, vedeli by ste mi prosím poradiť ako postupovať ak mám na sklade tovar ktorý je po záruke? Mám ho vyskladniť nejakým likvidačným záznamom? Na aký účet sa takáto likvidácia účtuje? Ide o uznaný daň. výdavok? Ohľadom dph som sa tu na porade dočítala, že ju odviesť nemusím... Poradíte mi prosím?
betka
10.10.07,06:35
O aký tovar vlastne ide?
Ide o tovar, kt. je nepoužiteľný? Nedá sa predať s výraznou zľavou?

Bola možnosť, pokiaľ bol tovar tesne pred zárukou, predať ho so zľavami, ako to robia mnohý dodavatelia napr. v hypermarketoch. I keď som dosiahla stratu z predaja tovaru.

Ak podlieha tovar skaze (napr. maso, mliečne výrobky..), je po záruke-ide o škodu, pričom došlo k zničeniu tovaru, v dôsledku kt. musel byť tovar vyradený.
Poznáme škody zavinené a nezavinené. Ide o zavinenú škodu, kt. by som považovala za nedaňový výdavok.

Ak tovar nepodlieha skaze a je možné ho predať, urobte to čím skôr.
rommy
10.10.07,06:39
Je už po záruke, ide o arašidy, po záruke ich predávať nechceme. Pred zárukou sme mohli so zľavou ale to by si to niekto musel včas všimnúť...
Takže vyradiť, zaúčtovať 549/132 nedaň. výdavok a dph odviesť nemusím je tak?
ekopo
10.10.07,06:39
Súhlasím, ale po záruke by som tovar určite nepredával. Vyradiť.
betka
10.10.07,06:45
Ak ide o arašidy, tak nepredávať. (existuje tovar, kt je po záruke, je predajný, ale určite nie potraviny).
v par.21/2/e máte manká a škody, kt sú nedaňovými výdavkami. Vo VAšom prípade ide o škodu zavinenú daňovníkom.
rommy
10.10.07,06:47
Ďakujem za radu a pomoc:)
Pekný dník.
KvetkaK
09.01.08,07:29
Ahojte, dočítala som sa tu rôzne názory na to, či odviesť DPH pri vyradení tovaru po záruke alebo nie, ako je to teda správne?
Ďakujem za každú radu.
KEJKA
09.01.08,08:43
príspevok 3 a 4......je odpoved.
KvetkaK
10.01.08,17:15
príspevok 3 a 4......je odpoved.
Ďakujem KEJKA. Chcela som si to len potvrdiť, lebo tu na porade som našla aj také odpovede, kde sa radilo radšej tú DPH odviesť.
KvetkaK
11.01.08,17:59
Môže mi to ešte niekto potvrdiť, že sa DPH neodvádza pri tovare po záruke? Ďakujem veľmi pekne.
chanell
11.01.08,18:03
DPH sa neodvádza....
Lekon
03.03.08,10:32
Chcem sa poradiť, po záruke máme tovar - medicínsky....nepodarilo sa ho predať, pretože prišla konkurencia s oveľa nižšou cenou a stal sa nepredajným, a keďže bol po záruke, musel sa zneškodniť. Je možné túto škodu považovať za daňovo uznateľný náklad, ak nie ako to zaúčtovať 549? Je to potom pripoč. položka? Ďakujem.
Lekon
04.03.08,21:07
Nevie mi nikto poradiť?
azla
04.03.08,21:15
Chcem sa poradiť, po záruke máme tovar - medicínsky....nepodarilo sa ho predať, pretože prišla konkurencia s oveľa nižšou cenou a stal sa nepredajným, a keďže bol po záruke, musel sa zneškodniť. Je možné túto škodu považovať za daňovo uznateľný náklad, ak nie ako to zaúčtovať 549? Je to potom pripoč. položka? Ďakujem.

Ak ste tovar zlikvidovali v dôsledku škody 549/132.

Škoda je daňovo uznaný výdavok, len do výšky prijatých náhrad. Ak ste tu škodu nikomu nezosobnili /nikto nebol za to zodpovedný/, tak ju znáša firma a je to pripočitateľná položka, tak ako píšete.

Ak je riziko takej situácie, je výhodnejšie predať tovar pred skončením záruky ,aj keď za úplne minimálnu sumu. V takom prípade je učet 504 /sklad. cena predaných zásob/ v plnej výške daňovým výdavkom, napriek tomu, že obchod bol stratový.
COSSO
05.03.08,07:14
Dobrý deň. Ja mám troška iný problém a nemôžem sa nikde dočítať
ako na to. Máme na sklade tovar/tachografové krúžky do automobilov tzv.dovolenkové/ a zmenou zákona sa tieto prestali používať t.j. sú neplatné.Vie mi niekto poradiť ako by som ich dostal zo skladu najlepšie do daňových nákladov? Ako to zaúčtovať v PÚ
aj v JÚ? Ďakujem
azla
05.03.08,08:56
Dobrý deň. Ja mám troška iný problém a nemôžem sa nikde dočítať
ako na to. Máme na sklade tovar/tachografové krúžky do automobilov tzv.dovolenkové/ a zmenou zákona sa tieto prestali používať t.j. sú neplatné.Vie mi niekto poradiť ako by som ich dostal zo skladu najlepšie do daňových nákladov? Ako to zaúčtovať v PÚ
aj v JÚ? Ďakujem

neplatné, znehodnotené krúžky -ak sú vedené ako tovar -SKODA NA TOVARE
549/132
škoda nie je daňový výdavok. http://www.porada.sk/images/icons/icon10.gif

/aj nepoužité kolky, ktoré už neplatia takto skončilihttp://www.porada.sk/images/icons/icon9.gif/
znehodnotenie 569/213
veronika713
18.03.08,17:00
dobrý večer, jednu otázku...možno trošičku od témy...ale jedná sa mi tiež o tovar "po záruke" - konkrétne obilie - znehodnotené, nepoužiteľné absolútne...dá sa to dať priamo do nákladov nejakým spôsobom...?
skaspa
27.03.08,11:03
Len doplním k danej téme moje poznatky:
Zo stanoviska MF SR: "Vyradenie liekov po dobe expirácie sa účtuje na ťarchu účtu 548 - ostatné náklady na hospodársku činnosť so súvzťažným zápisom v prospech príslušného účtu zásob. Dôvodom ich vyradenia je skutočnosť, že sa nesmú ďalej predávať, nemajú žiadnu realizačnú hodnotu. Inými slovami - tovar nemá pre účtovnú jednotku žiadnu úžitkovú hodnotu. O škode účtujeme v prípade fyzickej straty hodnoty (fyzického opotrebenia). V nadväznosti na § 26 ods. 4 zákona o účtovníctve sa na účte 549 - manká a škody účtuje, ak ide o neodstrániteľné poškodenie alebo zničenie majetku. Pre postup účtovania je podstatný prvotný dôvod vyradenia liekov a nie skutočnosť, že podľa zákona o liekoch a zdravotníckych pomôckach vyradené lieky treba špeciálne likvidovať."

Z uvedeného mi vyplýva, že tovar po záruke (lieky sú tiež tovar a môžme si za ne dosadiť mlieko, syry...) je daňovo uznaný výdavok.

Navyše aj jeden z veľkých ekonomických časopisov sa k danej problematike vyjadril nasledovne: "Úbytok tovaru z dôvodu likvidácie predstavuje náklad, ktorý je súčasťou základu dane. Nie je tedo potrebné o sumu likvidovaného tovaru robiť úpravu základu dane. Tento výdavok nie je v zákone o dani z príjmov limitovaný. Priamo súvisí s podnikateľskou činnosťou daňovníka. Nejde o škodu v zmysle definíciu podľa zákona o účtovníctve, ani o manko na tovare. Platiteľ DPH nemá z dôvodu likvidácie zásob žiadnu daňovú povinnosť. Tá vzniká len pri krádeži tovaru v súlade s § 53 ods. 3 zákona o DPH."
Lubica H
27.03.08,11:21
Len doplním k danej téme moje poznatky:
Zo stanoviska MF SR...

prosím, kde by som sa dostala k plnému zneniu tohto stanoviska? pozerala som stránku ministerstva a tam som to nenašla. ďakujem.
skaspa
27.03.08,11:26
prosím, kde by som sa dostala k plnému zneniu tohto stanoviska? pozerala som stránku ministerstva a tam som to nenašla. ďakujem.
mimotemy to bol dotaz ako postupovať, neviem, či všetky aj súkromné dotazy zverejňujú na svojej stránke; navyše je zo septembra roku 2005 (na stránku MF SR moc nechodím, tak neviem čo a ako spätne tam zverejňujú), ale zákon o dani z príjmov, postupy a ani zákon o účtovníctve sa odvtedy v tomto smere nemenil pokiaľ viem;
zuzana164
27.01.10,18:12
Dobrý den,
ja mam podobný problem, sro, platca DPH, sposob učtovanie zásob rovno na učty 501/504 - asi B...
Na sklade ostal kozmetický a drogistický tovar, prešla expirácia už aj cez rok, nebol dopyt, nepredalo sa to...
Ja iba nechapem či je nutné robiť nejaky interný zápis ci uz 549, 548/132 ked ja proste urobim k 31.12 výdajku zo skladu a tu vydajku si nazvem tovar po zaruke... nikde to učtovať nebudem, ale kedze k 31.12.09 urobim inventuru a sklad bude ocenený už bez toho tovaru. Ocenenie skladu zapisem interným dokladom 132/504
Táto hodnota tovaru na sklade sa mi teda premietne do suvahy a poníži učet 504. a ten tovar na sklade k 31.12 teda uz nebude vrátane tovaru po zaruke
Keby som robila este zápis 549,548/132 tak to nejako zdvojim, logicky mi tak vychadza ze som to vyriesila uz tou výdajkou a zápisom 132/504 uz skutočným stavom na sklade k 31.12... trochu zamotane dufam ze to niekto pochopi, opravte ma ak to robim zle, dakujem
Este preto ta vydajka, aby mi ten tovar neostal na stave - v programe, kedze sme to vyhodili...