Avandgard
09.10.07,18:29
Dobry deň,

Mám par dotazov ohladne nakupu a predaja tovaru bez zápisu do obchodneho registra - situácia vyzerá asi taktoň: Mám možnosť nakúpiť dáky tovar "x" a predať ho podcenu za akú to predávajú iné obchody.

1.DO akej miery je to legálne?
2.Je to posudzované ako nelegálna činnosť?? A podľa čoho sa to posudzuje??
3.čo potrebujem na to aby som túto činnosť urobil plne legálnou
4.Predaj by bo l len +- 5-10 ks mesačne s minimalnym ziskom.
ondrejvla
09.10.07,16:51
Dobry deň,

Mám par dotazov ohladne nakupu a predaja tovaru bez zápisu do obchodneho registra - situácia vyzerá asi taktoň: Mám možnosť nakúpiť dáky tovar "x" a predať ho podcenu za akú to predávajú iné obchody.

1.DO akej miery je to legálne?
2.Je to posudzované ako nelegálna činnosť?? A podľa čoho sa to posudzuje??
3.čo potrebujem na to aby som túto činnosť urobil plne legálnou
4.Predaj by bo l len +- 5-10 ks mesačne s minimalnym ziskom.

Avandgard, prečítaj si Živnostenský zákon 455/1991 v znení neskorších predpisov, posledná zmena 197/2007 Z.z., ak budeš čítať pozorne, nájdeš :
§ 6
Všeobecné podmienky prevádzkovania živnosti

(1) Všeobecné podmienky prevádzkovania živnosti fyzickými osobami sú:
a) dosiahnutie veku 18 rokov,
b) spôsobilosť na právne úkony,
c) bezúhonnosť,
ak tento zákon neustanovuje inak.

(2) Za bezúhonného sa na účely tohto zákona nepovažuje ten, kto bol právoplatne odsúdený za trestný čin hospodársky, trestný čin proti majetku alebo iný trestný čin spáchaný úmyselne, ktorého skutková podstata súvisí s predmetom podnikania, ak sa naňho nehľadí, akoby nebol odsúdený. 24e)

(3) U právnickej osoby musí všeobecné podmienky podľa odseku 1 spĺňať fyzická osoba alebo osoby, ktoré sú jej štatutárnym orgánom.

(4) U organizačnej zložky zahraničnej osoby musí všeobecné podmienky podľa odseku 1 spĺňať osoba vedúceho organizačnej zložky.

(5) Ak sa v konaní pred súdom, ktorý právoplatne rozhodol o skutočnostiach uvedených v odseku 2, preukázalo, že ide o podnikateľa na základe živnostenského oprávnenia alebo o osobu oprávnenú konať za právnickú osobu, ktorá prevádzkuje živnosť, súd to oznámi príslušnému živnostenskému úradu.

Odporúčam ti, nesnaž sa byť veľmi rýchlo dospelý, vychutnaj si svoj vek.
Avandgard
09.10.07,16:54
Mno ale ja si chcem len privirobiť abby som si môhol kúpiť PDA.A počas školy nemám čas a ani chuť na nejakú brigádu. A nedalo by sa odpovedať na tie otázky??? (v úvodnom texte som napísal že nemám dostatočný vek aby som môhol získať ŽL).
Monika Kováčová
09.10.07,16:57
Dobry deň,

Mám par dotazov ohladne nakupu a predaja tovaru bez zápisu do obchodneho registra - situácia vyzerá asi taktoň: Mám možnosť nakúpiť dáky tovar "x" a predať ho podcenu za akú to predávajú iné obchody.

1.DO akej miery je to legálne?
2.Je to posudzované ako nelegálna činnosť?? A podľa čoho sa to posudzuje??
3.čo potrebujem na to aby som túto činnosť urobil plne legálnou
4.Predaj by bo l len +- 5-10 ks mesačne s minimalnym ziskom.

Na otázku č. 2 ti odpovedala ondrejvla, v podstate aj na otázku č. 1, len doplním, že je to úplne nelegálne... Zároveň v citácii od ondrejvla máš aj odpoveď na otázku č. 3 - je podčiarknutá.
Otázke č. 4 nerozumiem vôbec, pretože výška zisku je absolútne irelevantná - neovplyvní legálnosť alebo nelegálnosť tvojho "akožepodnikania" a už vôbec netuším prečo by si zarábal rád so stratou 5 Sk.:)
Lion Topoľčany
09.10.07,16:57
v bode 4/ " s minimálnym ziskom" Nechápem prečo to potom robíš? Asi celkom
milý koníček...
Monika Kováčová
09.10.07,17:00
opravím si svoj príspevok, nejde teda o stratu 5 Sk ale o minimálny zisk z 5 ks tovaru.... ospravedlňujem sa a zároveň teda doplním odpoveď : Nie je podstatné, koľko druhov alebo kusov tovaru predáš, podstatný je príjem, ktorý budeš za to mať, a o príležitostnom príjme sa hovoriť určite nedá, ak narážaš na toto.
Avandgard
09.10.07,17:07
A nedá sa hovoriť o predaji veci čo mi "nevyhovuje" - napr kúpim si vysávač ale je slabý na môj koberec tak ho predám s tým že mi nevyhovuje. Podám inzerát a naň mi odpovie 10 ľudí a tým pádom predám "jeden výrobok" desiatim ľudom.
Monika Kováčová
09.10.07,17:09
A nedá sa hovoriť o predaji veci čo mi "nevyhovuje" - napr kúpim si vysávač ale je slabý na môj koberec tak ho predám s tým že mi nevyhovuje. Podám inzerát a naň mi odpovie 10 ľudí a tým pádom predám "jeden výrobok" desiatim ľudom.


Ty vole, ja som dnes asi úplne v inej dimenzii.... :eek::eek::eek: Asi pôjdem žehliť, lebo vôbec nerozumiem reči tvojho kmeňa... :confused:
Zoltán Kovács
09.10.07,17:10
A nedá sa hovoriť o predaji veci čo mi "nevyhovuje" - napr kúpim si vysávač ale je slabý na môj koberec tak ho predám s tým že mi nevyhovuje. Podám inzerát a naň mi odpovie 10 ľudí a tým pádom predám "jeden výrobok" desiatim ľudom.

Hoci ako by si chcel vykrúcať tie paragrafy stále je to nelegálne čo chceš robiť. Tá činnosť má znaky sústavnej činnosti cielom dosiahnúť zisk. Myslím si, že odpovede boli dostačujúco vyčerpávajúce.

P.S. Mimochodom pridám jeden bod z ETIKETY porady, ktorého sa snažíme držať:

14. Nezadávam otázky, ktoré by sa dali kvalifikovať ako porušenie zákona. Na takéto otázky neodpovedám. Neodpovedám spôsobom, ktorý navádza k porušeniu, či obchádzaniu zákona.
ondrejvla
09.10.07,17:12
A nedá sa hovoriť o predaji veci čo mi "nevyhovuje" - napr kúpim si vysávač ale je slabý na môj koberec tak ho predám s tým že mi nevyhovuje. Podám inzerát a naň mi odpovie 10 ľudí a tým pádom predám "jeden výrobok" desiatim ľudom.

No nad tvojou "podnikavosťou" mi prestáva fungovať zdravý pochop. Alebo nechápeš ty, alebo my všetci... Alebo ťa páli meno svojej rodiny a chceš mu dať prívlastok...Aj takto sa rodia noví podnikavci, no, čo už!
Monika Kováčová
09.10.07,17:21
Avantgard, prečítala som si tvoje príspevky a ver mi, že už troška rozumiem, kam smeruješ - podnikateľ neznamená podvodník... Pozor, toho KAWASAKIHO si zle pochopil, on všetky daňové a účtovné záležitosti presadzuje podľa 100% zákonných povinností, takže prečítaj si ho ešte raz...
d3 !Ur3
09.10.07,17:46
§ 12 /Živnostenský zákon/

(1) V mene a na účet fyzickej osoby, ktorá z dôvodu nedostatku veku alebo rozhodnutia súdu nemá plnú spôsobilosť na právne úkony, možno živnosť prevádzkovať so súhlasom súdu, ak to navrhne jej zákonný zástupca.

(2) Zodpovedného zástupcu v takom prípade ustanoví zákonný zástupca so súhlasom súdu; živnosť ohlási alebo o koncesiu požiada zákonný zástupca.

M I E R
d3 !Ur3
09.10.07,17:47
Priestor tu je na podnikateľskú činnosť, aj keď nemáš spôsobilosť na právne úkony v plnom rozsahu /rozumej nemáš 18 rokov/.

M I E R
džino
09.10.07,18:05
A nedá sa hovoriť o predaji veci čo mi "nevyhovuje" - napr kúpim si vysávač ale je slabý na môj koberec tak ho predám s tým že mi nevyhovuje. Podám inzerát a naň mi odpovie 10 ľudí a tým pádom predám "jeden výrobok" desiatim ľudom.
?????????????? o čo ti ide ??????????????? chceš niekoho ?????????????
aj tu na porade ??????????????? prečítal si pravidlá porady ????????????
Zoltán Kovács
09.10.07,18:10
?????????????? o čo ti ide ??????????????? chceš niekoho ?????????????
aj tu na porade ??????????????? prečítal si pravidlá porady ????????????

Myslím si, že je to neadekvátna reakcia na tému.
džino
09.10.07,18:16
[quote=smith;545923]Myslím si, že je to neadekvátna reakcia na tému.[/quote
Predsa dostal fundované odpovede a stále špekuluje ja som alergický na predajcov pod cenu dobehli ma . A preto podľa mňa ani nie mal som skúsenosť s predajcom čo predával pod cenu a bez dokladu , keď som potreboval záručnú opravu už som ho nenašiel - vyparil sa.
Avandgard
10.10.07,07:02
Mno skusim to inak :
1.Mám možnosť zohnať tovar x za výhodnu cenu vo veľkoobchode.
2.A chcem ho len s malou prirážkou pár sto korún predať ľuďom ktorý sa zaujímaju v obore kde sa používa tovar x.
3.A chcem vedieť či by som bol trestne stíhaný ak predám týchto pár ks bez ŽL, bez odvodu dane, bez akéhokoľvek záznamu o predaji.
4.Neni to dlhodobá činnosť je to len na pár mesiacov +- 2 po 5-10 ks.
Bastian
10.10.07,07:09
Mno skusim to inak :
1.Mám možnosť zohnať tovar x za výhodnu cenu vo veľkoobchode.
2.A chcem ho len s malou prirážkou pár sto korún predať ľuďom ktorý sa zaujímaju v obore kde sa používa tovar x.
3.A chcem vedieť či by som bol trestne stíhaný ak predám týchto pár ks bez ŽL, bez odvodu dane, bez akéhokoľvek záznamu o predaji.
4.Neni to dlhodobá činnosť je to len na pár mesiacov +- 2 po 5-10 ks.
Ale ved Ti uz napisali, ze ANO. Neide o to ci je to na kratky cas, alebo ci zarobis malo. Uz o tom radsej nepis, lebo tu este niekoho nahnevas...
Avandgard
10.10.07,07:13
Teda ďakujem ;)Pravdepodobne nakupim a na otcove meno (6ivnostnik) To legalne predam s tym že zisk si zoberiem;) Štve ma len to že to budem musieť priznať:D