Oliverka
09.10.07,18:40
Ahojte. Ohlasila sa mi kontrola zo živnostenského odboru. Viem, ze sa tu par krat podobna diskusia objavila, budem vsak rada, ak mi napisete cerstve skusenosti. Odvolavaju sa na § 62 ods. 6 (hovori o kontrole). Som SZCO, poskytujem poradenstvo a vytvaram texty do novin a rozne PR materialy pre firmy. V zivnostenskom liste mam okrem poskytovania poradenstva vydavatelsku cinnost. Chcu po mne vystavene fa 2005-2007 + podklady pre vystavenie faktur a napr. "osvedcenia, opravnenia". Niektori ste spominali aj dosle fa, vypisy z banky...
Podklady pre vystavenie faktur - co im mam v mojom pripade nachystat? Donesiem im na USB-cku stovky textov vo Worde? Poradenstvo fakturujem na zaklade dohody s klientom, neodvija sa to od poctu hodin a pod. Co mi poradite, poradaci?:) Vopred dakujem za vase nazory a rady.
Pepa
09.10.07,16:45
Žiadne výpisy ani došlé faktúry - predlož im to čo pýtajú - vystavené faktúry a ich príp. prílohy - kontrolujú správnosť vystavených faktúr. Mne tento rok odkontrolovali takmer všetkých klientov - nič "moc" to nebolo. Netreba sa báť.
mariannak
09.10.07,16:47
Ja som mala námatkovú kontrolu zo ŽÚ, bez ohlásenia. Chceli vystavené faktúry, (či sa správne označujeme podľa ZĽ, či nefakturuje niečo iné ako v ŽL), počet zamestnancov, výkazy do poisťovní, a výpis či platíme odvody do poisťovne, a ešte ako spomínaš ŽL. Keď skontrolovali, spísali zápisnicu-ručne na papieri - a odišli.
Zita5
09.10.07,16:53
Ahojte. Ohlasila sa mi kontrola zo živnostenského odboru. Viem, ze sa tu par krat podobna diskusia objavila, budem vsak rada, ak mi napisete cerstve skusenosti. Odvolavaju sa na § 62 ods. 6 (hovori o kontrole). Som SZCO, poskytujem poradenstvo a vytvaram texty do novin a rozne PR materialy pre firmy. V zivnostenskom liste mam okrem poskytovania poradenstva vydavatelsku cinnost. Chcu po mne vystavene fa 2005-2007 + podklady pre vystavenie faktur a napr. "osvedcenia, opravnenia". Niektori ste spominali aj dosle fa, vypisy z banky...
Podklady pre vystavenie faktur - co im mam v mojom pripade nachystat? Donesiem im na USB-cku stovky textov vo Worde? Poradenstvo fakturujem na zaklade dohody s klientom, neodvija sa to od poctu hodin a pod. Co mi poradite, poradaci?:) Vopred dakujem za vase nazory a rady.

Ja som mala kontrolu zo ŽU v septembri . Kontrolovali FA r.2004 -2007 , ale nie všetky , ja som im odovzdala na ich požiadanie len vyšlé faktúry a oni do zápisu normálne opisovali všetky údaje FA od čísla FA,povinných údajov ktoré sa na FA píšu,predmet fakturácie a sumu fakturácie .Proste išli po určitých číslach FA námatkovo a to z toho dôvodu , že či sa náhodou niečo nefakturuje , na čo nie je oprávnenie čiže išli po predmete podnikania ktorý by sa nenachádzal v ŽL, ale na také niečo nenatrafili .
Okrem iného kontrolovali označenie prevádzky .
Inak robili mi zápis ešte do inšpekčnej knihy /mňa to ešte zastihlo podľa starého zákona / a teda aj tú ešte kontrolovali , či je autorizovaná a na aké predmety ....nakoniec zistili že tam sú predmety aj také čo tam nemuseli byť , ale to bola vizitka ich úradu .

Inak všetko v pohode , len sa netreba báť a netreba im ukázať, že sa ich bojíte , nakoniec aj to sú ľudia .Všetko v kľude .Držím palčeky .:)

Ešte dopĺňam , teraz čo robia kontrolu u SZČO , tak by mali mať pokoj cca 10 rokov.....toľko mi bolo tlmočené .
lenkak
09.10.07,17:01
....takisto chceli vidieť údaje na erp.
betka
09.10.07,17:21
Kontrolorom treba dať len to, čo pýtajú. Nesmieme byť moc iniciatívny a dávať niečo navyše.
(moja "učiteľka" v začiatkoch mi vravela: "Nedávaj im to, keď to budú pýtať, tak sa im to dá. Náhodou dáš z ruky to, čo si nemala dať, a urobíš si zbytočný problém)
mandula
09.10.07,18:24
Milí poraďáci,
keď máme koncesiu na nákladnú dopravu, a momentálne máme voľný dopravný prostriedok, ktorý dáme do prenájmu, a teda budeme faktúrovať nájomné, tak pri prípadnej kontrole zo ŽÚ by nám to mohlo byť vytknuté?:confused:
Potrebujeme si vybaviť kvôli takému použitiu majetku ŽL na prenájom?
Ďakujem za vaše rady.:)
Zoltán Kovács
09.10.07,19:04
Milí poraďáci,
keď máme koncesiu na nákladnú dopravu, a momentálne máme voľný dopravný prostriedok, ktorý dáme do prenájmu, a teda budeme faktúrovať nájomné, tak pri prípadnej kontrole zo ŽÚ by nám to mohlo byť vytknuté?:confused:
Potrebujeme si vybaviť kvôli takému použitiu majetku ŽL na prenájom?
Ďakujem za vaše rady.:)

Na takýto prenájom nepotrebujete mať v ŽL činnosť prenájom dopravných prostriedkov. Ide o nakladanie nepotrebným, nevyužitým obchodným majetkom.
bisou
18.10.07,05:25
My sme tiež mali kontrolu a v našich priestorch robia živnostnici, a im dali pokutu, preto že namali na vchode do budovy uvedený svoj obchodný názov. Museli sme spísať zmluvy o prenajme a nahlásili si tu prevádzku a zaplatili pokutu!! Teraz maju svoje mena pri dverach a Ž.U. je spokojný!
Gabhus
18.10.07,09:30
Ahoj, ŽÚ zvyčajne kontroluje firemné (vyšlé) faktúry kvôli tomu, či sa nepodniká aj v innej činnosti, než na akú je vystavený ŽL. Okrem toho aj označenie prevádzky. Báť sa podľa mňa netreba, ukázať len to čo pýtajú.
Držím palce.
Lion Topoľčany
18.10.07,09:58
Pred hodinou od nás odišla kontrola zo živnostenského. Všetko bolo v poriadku. Pýtali faktúry došlé, vyšlé, či máme označenú prevádzku, či sú
na sklade oštítkované výrobky, tiež pýtali živnolist, či podnikáme v súlade s jeho obsahom ....apod.
VladoaKatka
18.10.07,10:23
My sme tiež mali kontrolu a v našich priestorch robia živnostnici, a im dali pokutu, preto že namali na vchode do budovy uvedený svoj obchodný názov. Museli sme spísať zmluvy o prenajme a nahlásili si tu prevádzku a zaplatili pokutu!! Teraz maju svoje mena pri dverach a Ž.U. je spokojný!

Mám podobný problém, preto by som chcela vedieť, či tie mená museli umiestniť pri vchode do budovy?
Tie zmluvy ste robili so živnostníkmi, ktorými máte zmluvy podľa Obch.zákona, robia pre Vás?
Lion Topoľčany
18.10.07,10:36
Otázočka-môj muž /SZČO/ podniká cca 1 rok, chvalabohu nebola u nás žiadna kontrola. To si akože máme kúpiť čistú inšpekčnú knihu a čakať, čo keby náhodou...aby mala kontrola do čoho písať. Všimla som si v inej firme, že v záhlaví inšpekč.knihy je 50,-Sk kolok a razítko živnoúradu. Kedy je vlastne prihlasovacia povinosť? Týka sa to všetkých živnostníkov?
Sú predsa SZČO čo majú napr. veľkoobchod a napr. aj takí "remeselníci"
Týka sa to všetkých bez ohľadu na zameranie firmy ako takej?
Zita5
18.10.07,11:02
Otázočka-môj muž /SZČO/ podniká cca 1 rok, chvalabohu nebola u nás žiadna kontrola. To si akože máme kúpiť čistú inšpekčnú knihu a čakať, čo keby náhodou...aby mala kontrola do čoho písať. Všimla som si v inej firme, že v záhlaví inšpekč.knihy je 50,-Sk kolok a razítko živnoúradu. Kedy je vlastne prihlasovacia povinosť? Týka sa to všetkých živnostníkov?
Sú predsa SZČO čo majú napr. veľkoobchod a napr. aj takí "remeselníci"
Týka sa to všetkých bez ohľadu na zameranie firmy ako takej?

Inšpekčná kniha novelou zákona už od 1.10.2007 nie je povinnosťou . To už je minulosť .
Lion Topoľčany
18.10.07,11:18
Ďakujem ZITA5, ak príde kontrola, stačí keď SZČO knihu jednoducho
nedá a odvolá sa na zákon? A na aký konkrétne? Ako som už písala, dnes
sme v s.r.o. zažili kontrolu zo živnoúradu a oni si vypýtali inšpekčnú knihu.
Sú neznalí zákona?
Lion Topoľčany
18.10.07,11:37
Už som tú odvolávku našla v inej téme.
Zita5
18.10.07,11:46
Ďakujem ZITA5, ak príde kontrola, stačí keď SZČO knihu jednoducho
nedá a odvolá sa na zákon? A na aký konkrétne? Ako som už písala, dnes
sme v s.r.o. zažili kontrolu zo živnoúradu a oni si vypýtali inšpekčnú knihu.
Sú neznalí zákona?

No aj to sa môže stať . A ako sa to potom doriešilo ?
abel
18.10.07,11:47
ŽÚ takisto kontroluje, pokiaľ má SZČO zodpovedného zástupcu, či je tento v pracovnoprávnom vzťahu s podnikateľom.
Oliverka
18.10.07,17:24
Kontrolu mam "uspesne" za sebou. V jednom z kontrolovanych rokov som mala na vacsine vystavenych faktur zmenene poradie v obchodnem nazve - nie "meno, priezvisko, dodatok" ale "dodatok, meno, priezvisko". Pan kontrolor mi s isierkami v ociach a sirokym usmevom oznamil, ze je to ZLE. Dalsie, co som mala zle (a dodnes tomu nerozumiem) je, ze na vystavenych fakturach neuvadzam udajne spravne cislo zivnostenskeho opravnenia. Tak som si vytiahla zivnostensky list a ukazovala mu, ze je to presne to iste, co na zivnostenskom. A opat mi so sirociznym usmevom povedal, ze to je ZLE! Zivnostensky list mam vraj "stary" (aj ked platny), este z roku 2002, a vtedy sa vraj na nom neuvadzalo cislo zivnostenskeho, ale akesi ine cislo (ktore sa vsak tvari ako to "spravne cislo"). Mojou povinnostou bolo udajne vypytat si vypis zo zivnostenskeho (za 100 Sk), kde je uvedene spravne cislo. Myslite, ze je to normalne? Viem, ze neznalost neospravedlnuje, ale v ktorom zakone je toto uvedene??? Ak mi zivnostensky urad vydal zivnostensky list s uvedenym akymsi cislom, mala som dovod pochybovat, ze to nie je to spravne cislo??? To by som sa fakt rada dozvedela.
Ked to skratim, pokutu som nedostala. Pan uradnik to uzavrel so slovami: "Máme dve moznosti, bud vam dam pokutu alebo nedam". No nedal, ale zato mi to dal poriadne pocitit. Znama, ktora ma kontrolu u neho uz za sebou, konstatovala: "Slizky chlap, ktory si svoje komplexy vybija na inych". Co k tomu dodat. :mad:
Zita5
18.10.07,17:50
Kontrolu mam "uspesne" za sebou. V jednom z kontrolovanych rokov som mala na vacsine vystavenych faktur zmenene poradie v obchodnem nazve - nie "meno, priezvisko, dodatok" ale "dodatok, meno, priezvisko". Pan kontrolor mi s isierkami v ociach a sirokym usmevom oznamil, ze je to ZLE. Dalsie, co som mala zle (a dodnes tomu nerozumiem) je, ze na vystavenych fakturach neuvadzam udajne spravne cislo zivnostenskeho opravnenia. Tak som si vytiahla zivnostensky list a ukazovala mu, ze je to presne to iste, co na zivnostenskom. A opat mi so sirociznym usmevom povedal, ze to je ZLE! Zivnostensky list mam vraj "stary" (aj ked platny), este z roku 2002, a vtedy sa vraj na nom neuvadzalo cislo zivnostenskeho, ale akesi ine cislo (ktore sa vsak tvari ako to "spravne cislo"). Mojou povinnostou bolo udajne vypytat si vypis zo zivnostenskeho (za 100 Sk), kde je uvedene spravne cislo. Myslite, ze je to normalne? Viem, ze neznalost neospravedlnuje, ale v ktorom zakone je toto uvedene??? Ak mi zivnostensky urad vydal zivnostensky list s uvedenym akymsi cislom, mala som dovod pochybovat, ze to nie je to spravne cislo??? To by som sa fakt rada dozvedela.
Ked to skratim, pokutu som nedostala. Pan uradnik to uzavrel so slovami: "Máme dve moznosti, bud vam dam pokutu alebo nedam". No nedal, ale zato mi to dal poriadne pocitit. Znama, ktora ma kontrolu u neho uz za sebou, konstatovala: "Slizky chlap, ktory si svoje komplexy vybija na inych". Co k tomu dodat. :mad:

Choďte na stránku www.zrsr.sk (http://www.zrsr.sk) a tam si nájdite Váš ŽL ....je tam uvedené číslo živnostenského registra ...a toto číslo sa v minulosti okrem iného malo písať na FA .
Jedná sa o sedem miestne číslo XXX-XXXX

.
ZuzanaP
07.11.07,07:41
A ešte stále platí to, že čo mám na ŽL musím aj do dvoch rokov od založenia vyfakturovať?

Môžete mi prosím prilepiť aj paragrafy?
aktivnychlap
05.11.10,13:34
mozem sa aj ja spytat? ako zistim, co mozem robit - teda v com podnikat podla svojej skoly pripadne cisla odboru? dakujem.
elizabeth7
12.04.11,07:52
U nás bola kontrola zo živnostenského úradu, kontrolovali označenie prevádzkárne, vystavené príjmové doklady, či obsahujú všetky potrebné údaje. Všetko bolo v poriadku, ale povedali, že na faktúrach a príjmových treba uvádzať aj evidenčné číslo, pod ktorým ste zapísaný (je uvedený na živnostenskom liste). Ja som to doteraz nevedela.