vilob
09.10.07,20:49
účtujem správne keď nákup DHIM (kancelársky nábytok) účtujem na účte 042? vŕta mi to v hlave z toho dôvodu, že takto si v podstate tento nákup neuplatním do nákladov a čiže sa mi týmto nákupom neznížia výnosy. (už pár rôčkov účtujem JÚ a v PÚ som totálny nováčik, takže sa mi možno pletie princíp jedného s druhým) ďakujem za odpovede.
betka
09.10.07,18:53
Ak je cena vyšia ako 30 tis. Sk-kancel. nábytok, tak sa obstaranie účtuje na 042. Zaradíte do používania na účet 022. A odpisujete v 2.OS-6 rokov. Do danových výdavkov sa Vám postupne dostane cez odpisy, teda za 6 rokov.
Zoltán Kovács
09.10.07,18:55
účtujem správne keď nákup DHIM (kancelársky nábytok) účtujem na účte 042? vŕta mi to v hlave z toho dôvodu, že takto si v podstate tento nákup neuplatním do nákladov a čiže sa mi týmto nákupom neznížia výnosy. (už pár rôčkov účtujem JÚ a v PÚ som totálny nováčik, takže sa mi možno pletie princíp jedného s druhým) ďakujem za odpovede.

Pri posúdení či ide o DHM je smerodajná obstarávacia cena. Ak obstarávacia cena je > 30.000,- tak sa účtuje obstaranie na 042/321. Zaradenie do užívania 022/042. Počas roka sa účtuje o účtovných odpisoch na 551/082. Pri transformácii účtovného hospodárskeho výsledku na daňový základ sa uplatňujú daňové odpisy (viď napr, túto tému http://www.porada.sk/t50587-uctovne-a-danove-odpisy.html).

Ak jednotlivé časti nábytku majú samostatne obstarávaciu cenu < ako 30000 a sú použiteľné aj samostatne tak účtujem priamo do spotreby 501/321 s tým, že ich zároveň zaevidujem do operatívne evidencie (cena < 30000, použiteľnosť, "životnosť" > ako 1 rok).
emgeton
09.10.07,19:19
Okrem toho sa účtovná jednotka môže rozhodnúť odpisovať aj dlhodobý hmotný majetok s OC menšou ako 30000,- SK. Vtedy uplatnený účtovný odpis ( podľa odpisového plánu) je aj uznaným daňovým nákladom.
vilob
09.10.07,19:34
ďakujem za vynikajúce odpovede. myslím, že teraz v tom už mám jasno. ešte raz vďaka.
Iwett
05.03.12,08:37
Dobrý deň,
Prebrala som účtovníctvo, kde mám zostatky na účtoch 029 a 089. Je to správne ak je DHIM už zaradený do používania?
KEJKA
05.03.12,09:40
preto je na účtch 029,089, lebo bol zaradený do používania, aj odpisovaný, inak by bol na 042.
Iwett
06.03.12,09:16
Ďakujem Kejka, ja účtujem DHIM priamo do nákladoch a k nemu vediem len evidenciu. Na žiadnom účte neuvádzam zostatok DHIM. Je to správne? Účtovníčka, po ktorej som účto prebrala mi tvrdí, že je to dhim uvedený do spotreby. Čo s tým ja teraz ? Viete mi poradiť?
sasa17
12.09.12,09:29
Dobrý deň,

môžem v priebehu účtovného obdobia previesť DHIM na HIM? Ďakujem.
tictac7
12.09.12,09:32
Dobrý deň,

môžem v priebehu účtovného obdobia previesť DHIM na HIM? Ďakujem.


...a z akého dôvodu? A k akému dátumu chceš opravu spraviť?
sasa17
12.09.12,11:59
dôvod - lebo sa šéf rozhodol.
dátum - kedykoľvek do konca roka
tictac7
12.09.12,12:05
dôvod - lebo sa šéf rozhodol.
dátum - kedykoľvek do konca roka

dôvod - lebo sa šéf rozhodol nie je dôvod.
marjankaj
12.09.12,12:26
dôvod - lebo sa šéf rozhodol nie je dôvod.
A kto mal rozhodnúť? Upratovačka?

POSTUPY ÚČTOVANIA PU
§ 13
Zásady pre členenie dlhodobého majetku a jeho účtovanie
(6) Hmotný majetok podľa odseku 4 písm. b), ktorého ocenenie sa rovná sume podľa osobitného predpisu9) alebo je nižšie, možno zaradiť do dlhodobého hmotného majetku, ak doba použiteľnosti je dlhšia ako jeden rok.
tictac7
12.09.12,12:32
A kto mal rozhodnúť? Upratovačka?

neriešim tu kto rozhodol, ale či tá "vec" spĺňa podmienky na to, aby mi moja smernica vypracovaná v zmysle platných zákonov (v žiadnom prípade nie šéf), "povedala", že toto je DHIM.....
marjankaj
12.09.12,12:49
neriešim tu kto rozhodol, ale či tá "vec" spĺňa podmienky na to, aby mi moja smernica vypracovaná v zmysle platných zákonov (v žiadnom prípade nie šéf), "povedala", že toto je DHIM.....

No v aktuálnom zákone sa HIM a DHIM nespomína. Možno by to chcelo upresniť.
tictac7
12.09.12,12:51
použila som len terminológiu zadávateľky - veľa ľudí ju ešte používa (tiež sa mi to nepáči...)
marjankaj
12.09.12,13:14
Tie skratky sú niekedy zavádzajúce. DHM môže značiť dlhodobý hmotný majetok ale aj drobný hmotný majetok(aj keď sa tento termín v zákone nevyskytuje)
KEJKA
12.09.12,14:21
šéf je podľa mňa vedenie firmy a to rozhoduje. Smernice nie sú nemenné, platia pre účtovníčku do dňa zmeny. U nás napr. je spôsob zaradenia v smernici uvedený ako individuálne posúdenie zodpovedného/vedúceho pracovníka.
sasa17
13.09.12,04:06
Situácia sa má tak. DHIM, ktorý bol už raz zaradený ako dhim sa v novembri odpíše (sú tam nastavené jednorázové /1r/ lineárne odpisy). Teraz sa šéf rozhodol, že ten istý dhim prevedieme na him, kde sú tiež nastavené lineárne odpisy, ale 4r. Som trochu na vážkach či dôjde k zmene metody účtovania, v tomto prípede odpisov, nakoľko obe sú lineárne a rozdiel je len v rokoch. Alebo či je to ok a z dhim sa prevedie na him len zostatková cena dhimu a tá sa bude odpisovať 4r. A urobí sa nejaký pokec pri závierke.
Ak to môžem urobiť, môže to byť tento rok? Alebo zmenu môžem urobiť až v nasledujúcom účtovnom období, kedy bude dhim ZC 0,-? Ak by som to urobila tento rok musím prerátať odpisy od začiatku roku na 4r a urobiť oprávky?
marjankaj
13.09.12,06:46
Situácia sa má tak. DHIM, ktorý bol už raz zaradený ako dhim sa v novembri odpíše (sú tam nastavené jednorázové /1r/ lineárne odpisy). Teraz sa šéf rozhodol, že ten istý dhim prevedieme na him, kde sú tiež nastavené lineárne odpisy, ale 4r. Som trochu na vážkach či dôjde k zmene metody účtovania, v tomto prípede odpisov, nakoľko obe sú lineárne a rozdiel je len v rokoch. Alebo či je to ok a z dhim sa prevedie na him len zostatková cena dhimu a tá sa bude odpisovať 4r. A urobí sa nejaký pokec pri závierke.
Ak to môžem urobiť, môže to byť tento rok? Alebo zmenu môžem urobiť až v nasledujúcom účtovnom období, kedy bude dhim ZC 0,-? Ak by som to urobila tento rok musím prerátať odpisy od začiatku roku na 4r a urobiť oprávky?
To je nejaká hádanka?
Ako môžeš odpisovať DHIM (drobný hmotný investičný majetok)? Už sa píše rok 2012.
http://www.etrend.sk/trend-archiv/rok-/cislo-November/drobny-hmotny-investicny-majetok-a-jednoduche-uctovnictvo.html
KEJKA
13.09.12,17:19
Situácia sa má tak. DHIM, ktorý bol už raz zaradený ako dhim sa v novembri odpíše (sú tam nastavené jednorázové /1r/ lineárne odpisy). Teraz sa šéf rozhodol, že ten istý dhim prevedieme na him, kde sú tiež nastavené lineárne odpisy, ale 4r. Som trochu na vážkach či dôjde k zmene metody účtovania, v tomto prípede odpisov, nakoľko obe sú lineárne a rozdiel je len v rokoch. Alebo či je to ok a z dhim sa prevedie na him len zostatková cena dhimu a tá sa bude odpisovať 4r. A urobí sa nejaký pokec pri závierke.
Ak to môžem urobiť, môže to byť tento rok? Alebo zmenu môžem urobiť až v nasledujúcom účtovnom období, kedy bude dhim ZC 0,-? Ak by som to urobila tento rok musím prerátať odpisy od začiatku roku na 4r a urobiť oprávky?to čo píšeš, je nezmysel. DHIM sa musí odpisovať dlhšie ako rok. Takže preradenie bude len oprava chyby. Zaradiš do HIM a prerátaš - zaúčtuješ správne odpisy.
marjankaj
15.09.12,07:46
postupy účtovania PU


§ 13
Zásady pre členenie dlhodobého majetku a jeho účtovanie (asi HIM)

(1) Dlhodobý majetok sa člení na
a) dlhodobý nehmotný majetok,
b) dlhodobý hmotný majetok,
c) dlhodobý finančný majetok,
d) dlhodobé pohľadávky.

(4) Dlhodobý hmotný majetok sa člení na
b) samostatné hnuteľné veci s výnimkou hnuteľných vecí uvedených v písmene a) a súbory hnuteľných vecí, ktoré majú samostatné technicko-ekonomické určenie s dobou použiteľnosti dlhšou ako jeden rok a v ocenení vyššom ako je suma ustanovená v osobitnom predpise9 ),

(6) Hmotný majetok podľa odseku 4 písm. b), ktorého ocenenie sa rovná sume podľa osobitného predpisu9) alebo je nižšie, možno zaradiť do dlhodobého hmotného majetku, ak doba použiteľnosti je dlhšia ako jeden rok.(asi DHIM)


DHIM sa predsa neodpisuje, ak sa zaradí do dlhodobého majetku(HIM), tak prestáva DHIM a stáva sa z neho HIM.

Čo keby zadávateľka iupresnila, čo si predstavuje pod DHIM? Ako to mohla od novembra minulého roku odpisovať? A teraz to ide meniť?
tibor1000
16.02.13,19:49
Zdravím,chcel by som sa s Vami prosim poradit: firma kupila telefonnu ustrednu,cena faktury celkom je 3000 € je vyfakturovane: telefonna ustredna,zdroj,karta a montazne prace.. montazne prace mam zahrnut do ceny DHM,alebo mam zaevidovat majetok bez tejto sumy prosim? dakujem vopred pekne za pomoc
KEJKA
17.02.13,09:03
Zdravím,chcel by som sa s Vami prosim poradit: firma kupila telefonnu ustrednu,cena faktury celkom je 3000 € je vyfakturovane: telefonna ustredna,zdroj,karta a montazne prace.. montazne prace mam zahrnut do ceny DHM,alebo mam zaevidovat majetok bez tejto sumy prosim? dakujem vopred pekne za pomoc
všetko spolu, zaradiť a odpisovať