Valika
24.02.05,14:25
Prosím poradte mi súrne! Mám došlý dobropis aký typ DPH mám uviesť pri DF aby mi tento dobropis dávalo do správneho riadku DPH priznania. Aký typ DPH dávate Vy? Niekto dáva 40, je to nesprávne???

Chcem aby to bolo v správnom riadku.Dakujem.
Ala
24.02.05,13:38
R. 25 daňového priznania. V MRP, keď nahádzujem došlé faktúry, tak v daňovej skupiny zadám R, v type dokladu nezadávam nič. Vo výpočte DPH musíš mať uvedené daňové skupiny, aby ti dobre vypočítalo DPH. Ja robím v DOS-e.
Valika
24.02.05,13:46
Ja robím pod WINDOWS. Vdaka za odpoved.
lenkak
24.02.05,14:29
Došlý dobopis = nahodíš v DF znamienkom -. Typ DPH 55. V daňovom priznaní sa Ti tá suma odzrkadlí v riadku 25.
Valika
24.02.05,14:44
Dakujem,dakujem,dakujem.Iné neviem povedať.Pekný den.
Valika
19.04.05,07:55
Ako účtujete došlý dobropis v MRP pod WIN? Ja zadávam čiastky mínusom a účtujem ako riadnu fa, teda -501,-343/-321. Je to správne? Zaujíma ma hlavne DPH z dobropisu účtujete na účet 343001 napr. kde máte všetky vstupy-tuzemsko?? Alebo DPH z dobropisu došlého účtujete na samostatný anal.účet DPH nech to ladí s riadkom 25 DP DPH??? Dakujem.:)
lenkak
21.04.05,20:05
Ja bez analytiky, ale môžeš mať aj samostatnú analytiku, len potom je viacej preúčtovania interným dokladom.
Valika
26.04.05,07:24
Lenka čo myslíš tým preúčtovaním?? Účtuješ každý mesiac aj DPH priznanie?? A ako???

Dakujem.
lenkak
26.04.05,11:49
Ja mám na DPH už len jediný účet a to 343019. Iný nepoužívam, hlavne kvôli tomu preúčtovaniu. To sa robí len preto, aby si vždy vedela koľko si dlžná alebo koľko Ti je dlžný DU. Sú na to zvlášť analytiky záleží ako ty účtuješ. Ja som jedno účtovníctvo prevzala a vtedy používala predchádzajúca účtovníčka tiež takéto preúčtovania a robila to každý mesiac, potom som tiež v tom pokračovala, ale od nového roka požívam už len jeden účet. Stačí mi to. Teraz je len jedna DPH 19%, keď boli dve - 14 a 10 áno, vtedy som aj ja používala analytiky na každú zvlášť, ale teraz len jednu.
Valika
26.04.05,13:12
Aj ja používam analytiky na DPH na vstup, na výstup zvlášť.Minulý rok som robila mesačne preúčtovanie DPH na základe daň.priznania. Tak neviem ako sa rozhodnúť tento rok a v novom programe MRP.

Dakujem za vaše názory.
Valika
14.06.05,06:50
Pekný dník. Mám došlý dobropis v MRP napr. v sume 10000,- Sk. Prišli mi peniažky na BU.Využívam účtovanie vo WIN. bankové výpisy. Ako to spraviť v MRP? Zisťujem, že to tám nejak duplicitne a nesedí mi účet 221.

Poradte prosím, dakujem.
Olgica
14.06.05,07:27
Pekný dník. Mám došlý dobropis v MRP napr. v sume 10000,- Sk. Prišli mi peniažky na BU.Využívam účtovanie vo WIN. bankové výpisy. Ako to spraviť v MRP? Zisťujem, že to tám nejak duplicitne a nesedí mi účet 221.

Poradte prosím, dakujem.
Tiež účtujeme v MRP. Zaúčtovanie dobropisu: - 8403,-Sk 501.01 MD/ 321 D
DPH: - 1597,-Sk 343.19 MD/321 D
úhrada: +10000,-Sk 221.00 MD/321 D
znamienka + a - na účte 321 sa vyrovnajú.
Valika
14.06.05,07:33
Učtovne to viem, ale v MRP to asi nemám dobre nahodené lebo presne o 2-násobok sumy dobropisu mi nesedí účet 221. Celkom som sa zamotala s tým.
lenkak
14.06.05,14:36
Valika určite to máš len v znamienkach.
MRP Ti mohlo úhradu nahodiť 321/221 ale plusom, a ty by si mala mať mínus.
Takto to mám ja:
lenkak
14.06.05,15:52
PRE LUNA:
Text si vieš nastaviť poradovým číslom. Číslo si zadáš že len klikneš na kolonku a napíšeš číslo, napr.1. Zapíš si text. Potom si zapíšeš číslo 2, a nedáš dam text. Necháš prázdne. Ak chceš mať iný text tak si spravíš číslo 3...
Dúfam, že si toto myslela.
Ukážka:
Luna
15.06.05,06:19
Pri vystavovaní fa.sa mi poznámka vždy zmazala.
Lenka práve sem prilepila postup ako sa pridáva text do poznámky,tak aby ste ho nemuseli stále vpisovať. Možno to niekomu pomôže.

Ok.Lenka,to číslovanie som si tam vôbec nevšimla. Ďakujem.
Valika
15.06.05,06:32
Čítam si príspevok robím v MRP od 1/05. Ako využívate ten tex alebo poznámky.Nerozumiem tomu príspevku.Môžeš mi to vysvetliť??? A kde je to prilepené? Dakujem.Pekný dník.
Luna
15.06.05,07:59
Keď dám vystaviť faktúru,výstupy potom sa má spýta či chcem doplniť doplňujúci text napr.pílohu faktúry tvori dodací alebo servisný list.
Aby som zakaždým nemusela takto vpisovať dopňujúce texty môžem si ich nastaviť,tak ako píše Lenka v príspevku 15. Klikni 2x na obrázok,ktorý tam Lenka dala. Neviem či som ti to dobre vysvetlila,ak nie tak napíš.
Katty
15.06.05,08:17
ahojte babulky,
pozerám že vaše mrpéčko má nejakú novšiu grafiku, to sa dá niekde nastaviť či to je nejaký posl.upgrade????
Luna
15.06.05,08:20
Neviem ako to mýslíš?Nemá novú grafiku.
Valika
15.06.05,08:33
Dakujem Luna skúsila som si to ide to ked si to napíšem tak sa mi to objaví pri všetkých vystavených fa??? Zatiaľ som to nevyužívala, len na fa mám kto fa vystavil. Ešte raz vdaka za dobrý tip.
Katty
15.06.05,08:49
no naše mrpéčko vyzerá nejako takto
Luna
15.06.05,09:34
Katka ja mám to isté,ako ty.Táto tabuľka o ktorej sa bavíme je pri výstupe,keď si dáš ukážku alebo tlač.
Valika
15.06.05,09:48
Pozerám na tú ukážku čo je to typ 1. Na čo sa typ používa?? Ja to nevypisujem. Robím niečo zle pri vystavení faktúr?? Dakujem.
Luna
15.06.05,10:08
Neboj nič nerobíš zle!!!!!!! Obe tieto tauľky sú len pomocné,slúžia len na uľahčenie práce.Dôležité je ako účtuješ.
Valika
15.06.05,10:22
Ako uľahčia prácu???
Luna
15.06.05,10:44
Napr:keď si zadáš to tabuľky č.1 text,tak potom si už len naň klikneš a nemusíš všetko vpisovať do faktúry.
Ja mám pod číslom 1: Príloha servisný list č.XX
Pod číslom 2 mám : Príloha dodací list č.XX

Tabuľku č.2 ja nepoužívam.
Valika
15.06.05,11:15
Neviem aká tabuľka č.1 alebo č.2. Myslíš typ položky ked sa mi rozbalí??? Je tam typ, popis, súhrn DPH,rozpočt. Toto myslíš???
Luna
15.06.05,12:24
Tabuľku 1 sem prilepila LenkaK,tabuľku 2 sem prilepila Katty.
Tabuľku jedna potrebujem keď vystavujem fa.,do poznámok alebo presne sa to volá do DOPLŇUJÚCEHO TEXTU dávam informácie ktoré súvisia s VF. napr.k VF je priložený dodací list.
Toto som potrebovala ja vedieť,lebo po každej nanovo vystavenej faktúre som musela vpisovať texty.Takto to budem mať uložené v programe a už len budem klikať.Ozvi sa ak ti to nie jasné.

V tabuľke 2 nepoužívam typ.
Valika
15.06.05,12:29
Tabuľku 2 čo prilepila Katty na čo slúži???
Katty
15.06.05,12:38
Valikaaaaaaaaaaaaaa
nechcela som ťa zmiesť ja som prilepila len nejaký obrázok stiahnutý z MRPčka z webu, lebo tu nemám MRP, na ktorom je dizajn a grafika taká akú mám ja na svojom programe, žiadny iný význam tá moja tabulka nemáá, prepáááč. Len sa mi zdalo že tie vaše ukážky "zelené" majú inú grafiku ako ten náš soft, tak som sa spýtala či sa to dá niekde nastaviť alebo tak
Katty
15.06.05,12:41
Luna, tak je to možno vo windowsoch že trošku inak zobrazujú a k tej vašej pomocnej tabulke, využívame to aj my na dopisovanie výrobných čísiel na faktúru, ale dá sa to využiť na doplnenie akéhokoľvek textu, jediný problém je v tom, že to neostáva v programe pri faktúre ale iba pri tom aktuálnom vytlačení.
Luna
15.06.05,13:39
Veď práve,že ten doplňujúci text neostáva v programe,pri každej novej kópii som musela celý text vpísať znova a znova. Stalo sa mi,že som dala faktúru šéfovi a on ju zapatrošil.Pri vytlačení fa.som v doplňujúcom texte nemala nič.,takto si aspoň trošku pomôžem aj keď stále to nie je to čo by som chcela.
lenkak
15.06.05,14:36
ahojte babulky,
pozerám že vaše mrpéčko má nejakú novšiu grafiku, to sa dá niekde nastaviť či to je nejaký posl.upgrade????
Katty:
to nie je grafika od MRP, to len ja mám tak nastavené farby vo Windowse. A ono sa mi to zobrazí aj pri práci s MRP.
Danielam
15.06.05,17:01
Ahojte, prosím Vás kto mi vie poradit vystavený dobropis do akej daňovej skupiny mám zaradit?Rozlišujete daňovú skupinu pri vystavených dobropisoch pre tuzemsko a pre EU?Potrebujem súrnu pomoc.Ďakujem
lenkak
15.06.05,17:12
Ja si myslím ako som už predtým písala že typ DPH 13 by mal byť OK pri vystavenom zahr. dobropise.
Danielam
15.06.05,18:43
Ja si myslím ako som už predtým písala že typ DPH 13 by mal byť OK pri vystavenom zahr. dobropise.Lenka veľmi pekne ďakujem a pri tuzemskom mám dobre daňovú skupinu 16?
lenkak
16.06.05,05:48
Lenka veľmi pekne ďakujem a pri tuzemskom mám dobre daňovú skupinu 16?Máš to OK.
Valika
17.06.05,08:34
Dakujem za tie vysvetlenia, Katty pekný dník.
Mária-Magdaléna
26.09.05,10:17
Dobrý deň.
Vás, ktorí účtujete v programe MRP, chcem poprosiť o radu, konkrétne použitie TYPU DPH:
Pri zaúčtovaní faktúry za dodávku tovaru z iného členského štátu zadám typ "46" a tým dostanem čiastku do riadku 4 daň. príznania. Na konci mesiaca vypočítam sumu DPH zo všetkých došlých fa z iného čl.štátu a interným dokladom naúčtujem sumu DPH a zadám typ 10. Tým sa mi dostane čiastka do riadku 2. Aký typ DPH použiť, aby sa dopočítaná suma DPH dostala na r. 16 daňového priznania?
Podobný problém mám aj s dobropisom.
Teraz daňové priznanie upravujem, ale predpokladám, že by mala byť možnosť, aby po kompletnom naúčtovaní mi program vytlačil priznanie k DPH tak, aby ho nebolo treba upravovať.
Robím niekde chybu? Poraďte. Vďaka.
Mária
Andrea2304
26.09.05,10:51
Veď práve,že ten doplňujúci text neostáva v programe,pri každej novej kópii som musela celý text vpísať znova a znova. Stalo sa mi,že som dala faktúru šéfovi a on ju zapatrošil.Pri vytlačení fa.som v doplňujúcom texte nemala nič.,takto si aspoň trošku pomôžem aj keď stále to nie je to čo by som chcela.
Doplňujúci text ti tam ostane, ak k nemu priradíš číslo. Na pravej strane je stĺpec číslo, kde vpíšeš 1 a napíšeš dopl. text. Potom pridáš číslo 2 a znovu sa ti zobrazí prázdne okno, kde vpíšeš dopl. text č. 2. ....... Takto sa ti uchovajú doplňujúce texty. Ja ich tam mám asi 20 a vždy si len kliknem na to číslo , ktoré momentálne potrebujem a ten mi aj stiahne do faktúry.
Andrea2304
26.09.05,11:00
Dobrý deň.
Vás, ktorí účtujete v programe MRP, chcem poprosiť o radu, konkrétne použitie TYPU DPH:
Pri zaúčtovaní faktúry za dodávku tovaru z iného členského štátu zadám typ "46" a tým dostanem čiastku do riadku 4 daň. príznania. Na konci mesiaca vypočítam sumu DPH zo všetkých došlých fa z iného čl.štátu a interným dokladom naúčtujem sumu DPH a zadám typ 10. Tým sa mi dostane čiastka do riadku 2. Aký typ DPH použiť, aby sa dopočítaná suma DPH dostala na r. 16 daňového priznania?
Podobný problém mám aj s dobropisom.
Teraz daňové priznanie upravujem, ale predpokladám, že by mala byť možnosť, aby po kompletnom naúčtovaní mi program vytlačil priznanie k DPH tak, aby ho nebolo treba upravovať.
Robím niekde chybu? Poraďte. Vďaka.
MáriaPri nadobudnutí tovaru z iného čl. štátu sa používa typ DPH 49 / plný nárok na odpočet. Ak si následne dáš v denníku zobraziť zoznam DPH dokladov "všetky", tieto faktúry ti budú figurovať aj pod výdajom aj pod príjmom. Už priamo vo faktúre, keď si klikneš na čiastky vieš si odkontrolovať, či maš správne dopočítané DPH. Ak zadáš typ DPH 49, program si správne zaradí sumy do riadku 4 a riadku 16.
Mária-Magdaléna
27.09.05,05:27
Ďakujem Ti Andrea2304 za pomoc. V príspevku som sa pomýlila, keď som uviedla typ 46, lebo som príspevok posielala z počítača, na ktorom nemám účto. Teda dávam typ 49, funkciu "čiastky" som doteraz nevyužívala. Otvorila som si ju, ale som nedokázala opraviť čiastky, ani dopočítanie DPH. Neviem, či si stojím na kábli, alebo čo? Tak mi, prosím Ťa ešte trošku pomôž. Budem Ti veľmi vďačná.
Mária
lenkak
27.09.05,06:00
Najprv musíš mať zadané hodnoty v položkách, až potom použi čiastky.
Mária-Magdaléna
27.09.05,09:36
Urobila som zahraničnú fa kompletne a nemôžem tie čiastky prekonať.
Mária
Andrea2304
27.09.05,10:51
Pridám prijatú faktúru, zadám typ DPH 49, následne kliknem na zahraničnú menu a vpíšem kurz (1 okienko: 1, 2 okienko napr. CZK, 3 okienko : prepočet 1,31). Keď mám zadaný kurz prekliknem na položky a opíšem z faktúry sumy v CZK. Po zapísaní prejdem do druhého riadku a vtedy sa mi zapíše, to čo som zadala v prvom riadku. Nezabudni zadať typ 19% DPH. Až vtedy ti dopočíta DPH. Možno tam bude chyba , že si nezadala sadzbu 19%. Potom skús prejsť na čiastky a už to musí byť správne.
Mária-Magdaléna
27.09.05,11:26
Áno, nezadala som sadzbu DPH. Asi to bude v tom. Srdečná vďaka.
Mária
lenkak
27.09.05,14:40
Určite to bude v tom, je potebné mať zadané aj 19%.
Mária-Magdaléna
28.09.05,05:19
Bolo to v zadaní sadzby DPH. Ste úžasní všetci, čo ste mi pomohli. Konečne bude daňové priznanie kompletné a nebudem musieť dodatočne kúzliť.
Mária
olmoj
03.07.07,07:03
Potrebovala by som poradiť, prevzala som účtovníctvo a v roku 2004 mám zaúčtovanú fakturu neuhradenú aj dobropis na tu istu sumu neuhradený je to vlastne dobropisovanie uvedenej faktúry a chcela by som to nejak zrušit v saldokonte. Stále mi to vyhadzuje ako neuhradené, môžem to započítať alebo ako to spárovť v PU.
Fany
03.07.07,08:04
Trošku ste všetci zišli z témy. Ja sa vrátim a pýtam sa:

1. Ak pri došlom dobropise zadávam sumy mínusom a typ DPH dávam 40, z pohľadu tlačiva priznania DPH je to veľká chyba? Konečné DPH mi vyjde rovnaké ako keby to bolo v r.25, ja to tam ale nemám. Musím kvôli tomu podať opravné DP?

2. Ako sa účtuje storno vystavenej faktúry? Sumy mínusom a typ DPH 40, alebo ako dobropis typ DPH 16? Teda bude to zohľadnené v r.01,02 alebo 23,24 ?

Ďakujem.
lenkak
03.07.07,17:16
Potrebovala by som poradiť, prevzala som účtovníctvo a v roku 2004 mám zaúčtovanú fakturu neuhradenú aj dobropis na tu istu sumu neuhradený je to vlastne dobropisovanie uvedenej faktúry a chcela by som to nejak zrušit v saldokonte. Stále mi to vyhadzuje ako neuhradené, môžem to započítať alebo ako to spárovť v PU.

preúčtuj si úhrady napr. cez 395 interným dokladom, tým sa Ti saldokonto vynuluje a 395 sa tiež musí rovnať nule.
lenkak
03.07.07,17:19
Trošku ste všetci zišli z témy. Ja sa vrátim a pýtam sa:

1. Ak pri došlom dobropise zadávam sumy mínusom a typ DPH dávam 40, z pohľadu tlačiva priznania DPH je to veľká chyba? Konečné DPH mi vyjde rovnaké ako keby to bolo v r.25, ja to tam ale nemám. Musím kvôli tomu podať opravné DP?

2. Ako sa účtuje storno vystavenej faktúry? Sumy mínusom a typ DPH 40, alebo ako dobropis typ DPH 16? Teda bude to zohľadnené v r.01,02 alebo 23,24 ?

Ďakujem.

Ja robím:
1. typ 55
2. typ 16

ale stalo sa mi, že sa vystavila fa zo zlými sumami a hneď na to dobropis a zostalo to len ako interný zápis aby sa neporušili poradové čísla faktúr a tieto faktúry sa nedávali druhej strane ale dala sa im iba nová správna faktúra, vtedy som to urobila tak ako píšeš ty.
olmoj
04.07.07,06:59
Lenkak, ďakujem veľmi pekne za radu.
lenkak
04.07.07,17:04
rado sa stalo.
Libusa
04.07.07,18:32
Ja mám vytvorené AÚ 343001 vstup DPH tuzemsko
343005 výstup DPH tuzemsko
343010 preúčtovanie DPH podľa DP

účtujem PF 5 /321
343001/321
VF 311 /6
311 /343005
preúčtovanie podľa DP 343010/343001 vstup
343005/343010 výstup
Dobropis prijatých faktúr mínusovou sumou typ DPH 55