NICOLETTA
10.10.07,06:03
Prosím o radu ako účtovať faktúru od SHELL v JU.

Nákupy PHM sú v zahraničí. Vo vyúčtovacej faktúre mi pride zoznam kedy bolo koľko litrov tankované a za akú menu, príp.aj nákupy dial.známok a automateriálu.
K niektorých nákupom je potom prirátané 19%, inde 19.6% a niekde 20%?
Čo to prirátavajú? Poplatok? DPH? - ak je to DPH môžem ju uplatniť na vstupe?


Okrem toho mám ešte aj bločky o danych nákupoch. Ktorá cena je rozhodujúca pre výpočet ceny PHL. Ta na faktúre alebo zoberiem menu a kurz v deň skutočného nákupu PHL?

Prosím poraďte niekto kto robíte s týmito faktúrami.
NICOLETTA
10.10.07,05:27
Medzinárodná doprava je fakt zložitá... ale niekedy stačí aj "DOBRÁ RADA"!
jajko50
10.10.07,05:45
Ano tá prirážka na fakturach za palivo, alebo za dialničné poplatky je daň. Môžeš si ju uplatniť na vstupe, ak si registrovaná v tej krajine ako platca, ak nie si registrovaná, tak to je zložitejšie. Dá sa ešte požiadať o vrátenie dane z iných krajín, ale to je zložitejšie, nie v každej krajine je to rovnaké.
NICOLETTA
10.10.07,05:57
Nie som registrovana nikde iba v SR. Učtujem potom všetko do OST.V.N?

A čo je ta cena PHM? Z bločka alebo z faktury(s DPH danej krajiny)?
jajko50
10.10.07,06:03
Ano uvažuješ presne. Cena aj s DPH v príslušnej krajine prerátaná kurzom.
NICOLETTA
10.10.07,06:11
Ešte mi prosím odpovedz na toto a už to bude jasné:

Cena s DPH v prislušnej krajine prerátaná kurzom (t.j.bloček) + rôzne sadzby DPH na mojej faktúre SHELL ?
jajko50
10.10.07,06:32
Berieš cenu aj s DPH v cudzej mene a prerátaš. Celá táto čiastka ide do nákladov/výdajov/. Pravdepodobne máš zbernú faktúru za celé obdobie--to len sa domnievam--ak tam máš tankovanie s rozdielnymi sadzbami, tak asi aj z viacerých krajín. Ja dostávam cez DKV faktúry rozdelené podľa krajín, kde sa tankovalo, alebo platili dialničné poplatky, alebo ešte aj poplatky za parkovanie. Takže ešte raz cenu aj s tou daňou prerátať. Ak robíš knihu jázd, tak potom prerátaj na liter už tú cenu v korunách.
NICOLETTA
10.10.07,06:36
Ďakujem.
Johanka
10.10.07,06:58
Prosím o radu ako účtovať faktúru od SHELL v JU.

Nákupy PHM sú v zahraničí. Vo vyúčtovacej faktúre mi pride zoznam kedy bolo koľko litrov tankované a za akú menu, príp.aj nákupy dial.známok a automateriálu.
K niektorých nákupom je potom prirátané 19%, inde 19.6% a niekde 20%?
Čo to prirátavajú? Poplatok? DPH? - ak je to DPH môžem ju uplatniť na vstupe?


Okrem toho mám ešte aj bločky o danych nákupoch. Ktorá cena je rozhodujúca pre výpočet ceny PHL. Ta na faktúre alebo zoberiem menu a kurz v deň skutočného nákupu PHL?

Prosím poraďte niekto kto robíte s týmito faktúrami.
"Čo to prirátavajú" musíš vyčítať z faktúry. V príslušnom stĺpci je určite nejaká skratka , podobne ako na našich faktúrach DPH. Ak účtuješ faktúry, ktoré sú v cudzom jazyku, a nerozumieš im, treba si ich dať pre začiatok preložiť....
DPH, ktorú zaplatíš v inom štáte si nemôžeš uplatniť " na vstupe" v SR - to je mylsím pomerne logické ;) .
K cenám PHL - sú rozdielne sumy za liter PHL na faktúrach a na bločkoch ???
NICOLETTA
10.10.07,07:23
Práve o to ide, že ceny na bločkoch a uvedené na fa sú rôzne.

Bloček: Nákup 28.3.07 v Rumunsku 330 RON x 9,984 = 3294,72
Faktúra: 330 RON = 3288,4Sk

Na ďalšom liste faktúry je uvedené:
Nafta

množs.:3288,40 cena 2380 cena s DPH 78,3 % DPH19% 12,5 bez DPH 65,8
Čiastka k úhrade 78,3.

Neviem prisť na to skade vzali tých 78,3 a prečo to dali len k jednemu nakupu v RO.
mandula
10.10.07,09:13
Na faktúrach Shell v cudzej mene sa jednotlivé položky neprepočítavajú. Prepočítava sa konečná fakturovaná suma vrátane cudzej DPH, a to kurzom NBS zo dňa vystavenia faktúry. Táto suma potom vstupuje do výdavkov ovplyv.základ dane.
Dá sa požiadať o vrátenie DPH z týchto faktúr, napr. aj cez Shell alebo Česmad, účtujú si za to nejaké percentá z vrátenej sumy. V prípade vrátenia DPH táto suma vstupuje do príjmov ovplyv.základ dane v tom zdaň.období, keď boli prijaté.
NICOLETTA
10.10.07,09:34
Faktúra SHELL je v SKK - len je tam uvedená suma v CM s aj bez DPH .

Jedine čo chcem, je vedieť, či mám PHM oceňovať tak že:

1. Zoberiem bloček o nákupe PHM v zahraničí a vynásobím kurzom v deň nákupu a to je cena pHL (z týchto cien vychádzam pri výpočte spotreby PHL)alebo

2. Bloček neberiem do úvahy. Beriem do úvahy len súhrnnú faktúru od SHELL, kde mám daný nákup prerátaný iným kurzom ako je v deň nákupu v kurz.lístku NBS.
mandula
10.10.07,09:48
Správna odpoveď je 2.
Berieš do úvahy len faktúrovanú sumu v Sk. Nič neprepočítavaš. Kurz tam nesedí preto, lebo Shell prepočítava všetky položky faktúry kurzom platným v deň vystavenia faktúry.
NICOLETTA
19.10.07,08:11
A čo ten posledný list pod zberným vyučtovaním?

Je to polatok za službu. Uplatňujete si DPH na vstupe z tejto faktúry? Táto fa začína číslom 33xxxx.
mandula
19.10.07,08:41
A čo ten posledný list pod zberným vyučtovaním?

Je to polatok za službu. Uplatňujete si DPH na vstupe z tejto faktúry? Táto fa začína číslom 33xxxx.

Ano, odpočet dph na vstupe.
NICOLETTA
19.10.07,09:18
A čo je deň dodania? Deň vystavenia faktúry SHELL-kou alebo deň kedy bolo skutočne tankované?
NICOLETTA
22.10.07,11:14
Prosím ozvite sa ešte niekto. Určite účtuje ešte niekto tie nešťastné faktúry od Shell-ky....
mandula
22.10.07,11:49
Nikolka nerozumiem celkom, chceš rozpisovať jednotlivé položky faktúry?
Faktúra sa zaeviduje ako celok a deň dodania bude dátum vystavenia faktúry.
sobubo
13.04.08,09:14
Na fakture euroShell vlavo dole v sivom ramceku je napisane " DATUM SA ROVNA DATUM DODANIA". A ten datum je vpravo hore.