JankaV
10.10.07,07:30
Dobré ráno, riešim už pár týždňov takýto problém. Plátca DPH, podvojné účto, zásoby spôsob účtovania B, malá reštika.
Mám v účtovníctve na zásobách sumu, ktorá tam nepatrí, je scestná a vysoká. Tie zásoby v skutočnosti neexistujú; ako firma vznikla, tak ju niekto účtoval roky a majiteľka ani nevedela, čo sú to tam za čísla. Ani nevie kde sa vzali. Lenže ja tak robiť nechcem, vysvetlila som jej to, pochopila a súhlasí s uvedením na pravú mieru. Len teraz neviem ako. Vyzerá to tak, že v skutočnosti sa v minulosti zásoby likvidovali, len o tom nie je žiadny doklad a neprebehlo to účtovníctvom. A tak sa to zbieralo na dnešné číslo.
Prosím, stretol sa s tým niekto?
Ďakujem
Aňa
10.10.07,05:46
Treba spraviť škodový protokol a tak isto spraviť nejaký protokol, kde budeš mať vyčíslené % akým sa bude odpisovať napr. mäso, zelenina a pod. a taktiež nejaké % na alko, nealko, pivo (napr. pri rozbití). Ale všetko musíš mať ošetrené smernicou a potom to môžeš odpísať ako prirodzený úbytok. Ináč by si to musela dať do mánk a škôd.
ormika
10.10.07,05:55
Spraviť riadnu inventúru skladových zásob, ako aj v predajni a ak je v účtovníctve vyššia suma ako v skutočnosti, tak účtovať na manká 549, bohužiaľ, ak nie je interná smernica na prirodzené úbytky, tak to bude celé ako pripočítateľná položka, čiže to zvýši základ dane. Čiže účtovať 549/501 (504).
lenad
12.11.07,13:52
Dobry den,


namokli nam nejake veci v sklade a potrebujeme ich vyhodit, ale k tomu potrebujeme spravit skodovy protokol, a tu je problem, neviem ako to ma vyzerat, mohli by ste mi poradit, dakujem.


Sorry, ze pisem tu, nevedel som zalozit temu, som tu novy:o)
Danila
12.11.07,17:47
Dobré ráno, riešim už pár týždňov takýto problém. Plátca DPH, podvojné účto, zásoby spôsob účtovania B, malá reštika.
Mám v účtovníctve na zásobách sumu, ktorá tam nepatrí, je scestná a vysoká. Tie zásoby v skutočnosti neexistujú; ako firma vznikla, tak ju niekto účtoval roky a majiteľka ani nevedela, čo sú to tam za čísla. Ani nevie kde sa vzali. Lenže ja tak robiť nechcem, vysvetlila som jej to, pochopila a súhlasí s uvedením na pravú mieru. Len teraz neviem ako. Vyzerá to tak, že v skutočnosti sa v minulosti zásoby likvidovali, len o tom nie je žiadny doklad a neprebehlo to účtovníctvom. A tak sa to zbieralo na dnešné číslo.
Prosím, stretol sa s tým niekto?
ĎakujemAk máš v účtovníctve na zásobách takéto čísla a účtuješ spôsobom B, tak k nim musíš nájsť doklady, na základe ktorých boli do zásob zaúčtované na konci roka v rámci inventarizácie. Pripadá mi to ako nesprávne účtovanie zásob. To, čo bolo zaúčtované na konci roka, nebolo zrejme v účtovníctve ošetrené na začiatku roka. Prever takúto možnosť a v tom prípade pôjde o mylné účtovanie, nie o škodové prípady. Je to jedna z možností.
Danila
12.11.07,17:49
Dobry den,


namokli nam nejake veci v sklade a potrebujeme ich vyhodit, ale k tomu potrebujeme spravit skodovy protokol, a tu je problem, neviem ako to ma vyzerat, mohli by ste mi poradit, dakujem.


Sorry, ze pisem tu, nevedel som zalozit temu, som tu novy:o)Škodový protokol obsahuje menný zoznam členov škodovej komisie, jednotlivé položky zásob a výšku ocenenia, dôvody vzniku škody a návrh na opatrenie vrátane spôsobu zaúčtovania škody.
KEJKA
12.11.07,17:51
Dobré ráno, riešim už pár týždňov takýto problém. Plátca DPH, podvojné účto, zásoby spôsob účtovania B, malá reštika.
Mám v účtovníctve na zásobách sumu, ktorá tam nepatrí, je scestná a vysoká. Tie zásoby v skutočnosti neexistujú; ako firma vznikla, tak ju niekto účtoval roky a majiteľka ani nevedela, čo sú to tam za čísla. Ani nevie kde sa vzali. Lenže ja tak robiť nechcem, vysvetlila som jej to, pochopila a súhlasí s uvedením na pravú mieru. Len teraz neviem ako. Vyzerá to tak, že v skutočnosti sa v minulosti zásoby likvidovali, len o tom nie je žiadny doklad a neprebehlo to účtovníctvom. A tak sa to zbieralo na dnešné číslo.
Prosím, stretol sa s tým niekto?
Ďakujem
Urob zápis - neexistujúce zásoby minulých rokov - zaúčtuj na 429. Do daňových nákladov to už nemáš ako dať (jedine ak to skutočne analyzuješ až na doklady z roku n........ )
Fany
21.01.10,11:13
Pri inventúre sme zistili, že množstvo tovaru máme už dlhšie na sklade a chceme ho predať "za korunu". Môžme všetko toto hodiť na faktúru a predať zákazníkovi naozaj za symbolické ceny, alebo sa môže niekto do toho oprieť, že to bolo značne podcenené. A čo ak tento tovar niekomu darujeme? Ako toto zaúčtovať a čo s DPH v týchto prípadoch? Ďakujem.
Anja111
21.01.10,12:22
Pri inventúre sme zistili, že množstvo tovaru máme už dlhšie na sklade a chceme ho predať "za korunu". Môžme všetko toto hodiť na faktúru a predať zákazníkovi naozaj za symbolické ceny, alebo sa môže niekto do toho oprieť, že to bolo značne podcenené. A čo ak tento tovar niekomu darujeme? Ako toto zaúčtovať a čo s DPH v týchto prípadoch? Ďakujem.
http://www.porada.sk/t39743-darovanie-tovaru.html

DPH odvedieš zo sumy, za ktorú si zásoby predala...