marekm
10.10.07,06:36
Ide mi o to aby zamestnanec skončil PP ku 30.11. a aj dostal odstupné. Je v takom prípade lepšie riešenie dohoda alebo mu dať výpoveď k 31.10 a následne sa dohodnúť na ukončení PP počas plynutia výpovedej doby (po mesiaci)?
Má niekto vzor takejto dohody - hlavne aké paragrafy je tam treba uviesť?
Ďakujem.
Farks
10.10.07,04:50
Pri rozviazaní pracovného pomeru dohodou nie je nárok na odstupné, takže to treba riešiť výpoveďou zo strany zamestnávateľa.
marekm
10.10.07,04:53
Ale v par. 76 odst. 1 sa hovorí:

(1) Zamestnancovi, s ktorým zamestnávateľ skončí
pracovný pomer výpoveďou z dôvodov uvedených v § 63
ods. l písm. a) alebo b) alebo z dôvodu, že zamestnanec
stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho
posudku dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu
prácu alebo dohodou z tých istých dôvodov, patrí
pri skončení pracovného pomeru odstupné v sume najmenej
dvojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku.
Ak pracovný pomer zamestnanca trval u zamestnávateľa
najmenej päť rokov, patrí mu odstupné
v sume najmenej trojnásobku jeho priemerného mesačného
zárobku.

Preto chcem vedieť aké paragrafy v tej dohode uviesť aby mohlo byť odstupné.
vikinka
10.10.07,05:14
Nárok na vyplatenie odstupného sa viaže len len na niektoré výpovedné dôvody.Teda organizačné podľa § 63 ods.1 písm.a/ a b/ a na zdravotné dôvody uvedené v § 63 ods.1 písm.c./ZP.Zároveň sa zavádza nárok na vyplatenie odstupného,ak prac.pomer skončí dohodou z organizačných alebo zdravotných dôvodov.
veronikasad
10.10.07,05:31
Ide mi o to aby zamestnanec skončil PP ku 30.11. a aj dostal odstupné. Je v takom prípade lepšie riešenie dohoda alebo mu dať výpoveď k 31.10 a následne sa dohodnúť na ukončení PP počas plynutia výpovedej doby (po mesiaci)?
Má niekto vzor takejto dohody - hlavne aké paragrafy je tam treba uviesť?
Ďakujem.

Ak chceš, aby aj vlk bol sýty aj ovca celá, daj zamestnancovi do konca oktobra výpoveď v zmysle § 63 odst 1 písm a alebo b. V priebehu plynutia výpovednej doby môže skončiť pracovný pomer dohodou, napr. aj k 30.11.07.
Ak však dal zamestnávateľ zamestnancovi výpoveď z dôvodu nadbytočnosti podľa § 63 odst. 1 písm. b ZP, nesmie počas troch mesiacov znovu utvoriť zrušené pracovné miesto a prijať po skončení prac.pomeru na toto prac.miesto iného zamestnanca /§ 61 odst.3 ZP/

------
Veronika
marekm
10.10.07,05:47
Zároveň sa zavádza nárok na vyplatenie odstupného,ak prac.pomer skončí dohodou z organizačných alebo zdravotných dôvodov.

Áno toto by som rád použil, stačí tam len uviesť, že to je z org. dôvodov, alebo treba citovať konkrétne paragrafy - ktoré (§ 63 ods.1 písm.a/ a b/)? Nemá niektor vzor takejto dohody?
veronikasad
10.10.07,05:55
Áno toto by som rád použil, stačí tam len uviesť, že to je z org. dôvodov, alebo treba citovať konkrétne paragrafy - ktoré (§ 63 ods.1 písm.a/ a b/)? Nemá niektor vzor takejto dohody?
Najskor musíš dať zamestnancovi výpoveď a až v priebehu plynutia výpovednej doby môžeš skončiť pracovný pomer dohodou.
Výpoveď z org. dôvodov - § 63 odst 1 písm. b/

---------
Veronika
marekm
10.10.07,06:00
Najskor musíš dať zamestnancovi výpoveď a až v priebehu plynutia výpovednej doby môžeš skončiť pracovný pomer dohodou.
Výpoveď z org. dôvodov - § 63 odst 1 písm. b/

---------
Veronika

Prečo by to nemohla byť rovno dohoda? Viem, že zamestnancovi je to v tomto prípade jedno, len aby dostal odstupné a pre mňa to je menej byrokracie.
veronikasad
10.10.07,06:08
Prečo by to nemohla byť rovno dohoda? Viem, že zamestnancovi je to v tomto prípade jedno, len aby dostal odstupné a pre mňa to je menej byrokracie.
Prečítaj si v Zákonníku práce § 76 Odstupné a odchodné /zákony máš na lište PORADY/

-------
Veronika
marekm
10.10.07,06:18
Prečítaj si v Zákonníku práce § 76 Odstupné a odchodné /zákony máš na lište PORADY/

-------
Veronika
Veď som ten príslušný paragraf citoval vyššie, nehovorí sa tam že jedno podmieňuje druhé. Jedným z možných ukončení PP je dohoda tj. dohodnem sa so zamestnancom, že k nejakému dátumu končí a je predmetom dohody či mu odstupné dám alebo nie a v akej výške (minimum určuje ZP). Jedine ak ako dôvod uvediem v dohode org. zmeny potom mu odstupné dať musím darmo, že to je dohoda. Niečo mi uniklo?


§ 60
Dohoda o skončení pracovného pomeru
(1) Ak sa zamestnávateľ a zamestnanec dohodnú na
skončení pracovného pomeru, pracovný pomer sa
skončí dohodnutým dňom.
(2) Dohodu o skončení pracovného pomeru zamestnávateľ
a zamestnanec uzatvárajú písomne. V dohode
musia byť uvedené dôvody skončenia pracovného pomeru,
ak to zamestnanec požaduje alebo ak sa pracovný
pomer skončil dohodou z dôvodov organizačných
zmien.
Chobot
10.10.07,08:02
Prečítaj si v Zákonníku práce § 76 Odstupné a odchodné /zákony máš na lište PORADY/

-------
Veronika

Marek má pravdu, môžu kľudne skončiť aj dohodou z organizačných dôvodov a tom prípade má nárok na odstupné (môžu sa dohodnúť na 2, 3 alebo 4 mesačnom).

Znenie tej dohody by mohlo byť nasledovné:

Skončenie pracovného pomeru dohodou
(§ 60 ZP)
http://www.porada.sk/ />


Ján Golian, opravár strojov, bytom Zvolen, Sládkovičova č. 1


uzatvárajú túto
dohodu o skončení pracovného pomeru

Podľa pracovnej zmluvy pracuje Ján Golian v akciovej spoločnosti ako opravár textilných strojov.

Tento pracovný pomer uzavretý dňa 1. 1. 2003 sa končí dňom 31. 10. 2007.

Dôvodom skončenia pracovného pomeru :
- sú organizačné zmeny vo firme, na základe ktorých sa zamestnanec stal nadbytočným;
(alebo napr.:
- je skutočnosť, že zamestnanec vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo stratil spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu)

V súlade s § 76 Zákonníka práce má zamestnanec nárok na odstupné vo výške 2 (3,4) mesačného priemerného zárobku.

Dohoda bola napísaná vo dvoch vyhotoveniach, z ktorých jedno prevzal zamestnávateľ a druhé zamestnanec.


V Detve 20. októbra 2007



Podpolianske textilky a. s.
Detva


Ján Golian

marekm
10.10.07,09:59
Ďakujem pekne!
bebikamt
27.10.08,18:35
Neviete mi niekdo poradit? Dnes som dostala výpoved a to z dovodov :
neprešla som ročnou prehliadkou koli zdravotnému stavu,lekarka mi napísala odporučenie na zmenu pracovnej pozicie:Mimo práce s pretazením chrptice.
Ked že nemá pre mna inu prácu dal mi následne ukončenie pracovného pomeru zo zdrav.dovodov.Mám narok na odstupne?Pracujem tu už 8 r.a tu chrpticu som si pokazila v práci.Dali mi aj podpísat dohodu,ktorá znie:Dohoda so zamestnankynou.Zostane v pracovnom pomere do 31.12.08 koli hladaniu inej práce.Následne ukoncenie pracovného pomeru zo zdrav.dovodov.
dorah34
05.02.09,19:37
Priatel dostal Dohodu o skonceni pracovneho pomeru v ktorej je uvedene aj odstupne. Napriek tomu, ze pracovny pomer konci udajne kvoli ruseniu jeho pracovnej pozicie, nie je to v Dohode uvedene. Moze to mat nejaky vplyv na vyplatu davok,prip. ho to moze nejako inak znevyhodnit, kedze nejde o Vypoved z organizacnych dovodov ale o klasicku Dohodu o skonceni PP? Preco zamestnavatel uprednostnil Dohodu a nie Vypoved z organizacnych dovodov, ked mu slubenych 5 mesiacov zaplati tak ci tak? Zajtra musi dat odpoved, ci s Dohodou suhlasi, ale nechceme sa unahlit.