berry
10.10.07,07:44
Pekný deň
Chceme si sať vytvoriť www stránku. a sme stavebná firma, ktorá sa zaoberá rekonštrukciami ale aj novými stavbami. A chceme na našú www stránku použiť fotky z týchto stavieb. Musím mať súhlas od majiteľov? Alebo nie. Nie všade bude použitá fotka celého objektu. Ale chceme pod fotku napísať o akú stavbu ide. Napr. rekonštrukcia administratívnej budovy firmy xxxx. Alebo stavba rodinného domu v yyyyy.
Ak potrebujem na to súhlas majiteľa aké tlačivo mám vyplniť? alebo stačí ak na hlavičkový papier napíšem , niečo ako súhlas , ktorý mi oni podpíšu?
ďakujem.
berry
10.10.07,06:13
Halo nikto mi neporadí :-(((
Prosím
Chobot
10.10.07,07:41
Halo nikto mi neporadí :-(((
Prosím

Zas nebuď až taký nedočkavý...;) , veď si zadal otázku ani nie pred 2 hodinami.

Takže budovy môžeš fotiť, pokiaľ to nie je zakázané orgánom štátnej správy (upravuje to zákon 215/2004 o ochrane utajovných skutotočností). Do toho spadajú napr. vojenské objekty, letiská, stanice a pod., kde je vyslovenen na budove alebo v blízkosti uvedené, že sa nesmie fotografovať.

Ostatné objekty nie je zakázané fotografovať, pokiaľ tým nezasahuejš do súkromia fyzickej osoby. To ale neznamená, že si nemôžeš odfotiť nejaký rodinný dom. Jedine, keby si fotku spojil s informáciou, že v tomto dome býva pán Buchtička, tak by sa pán Buchtička mohol ozvať, že si neželá, aby z fotky bolo známe, kde býva.

Takže ak chceš uverejniť na svojej stránke rekonštruovaný rodiný dom, radšej sa asi spýtaj majiteľa, čo by mu to nevadilo (stačí ústny súhlas). V prípade ostatných budov (adninistratívne) súhlas ani nepotrebuješ.

Ale radšej si prečítaj tento článok, na spodku sa pojednáva o fotení objektov:

http://www.ephoto.sk/uzivatelska-sekcia/pravna-poradna/fotografovanie-v-sulade-so-zakonom/
reozo
10.10.07,17:14
Alebo si to daj do zmluvy, ktoru budes uzatvarat - ze si svoju pracu na ich dome mozes dat do referencii na svojom webe.
biaaa
11.10.07,06:36
odporucam dohodnut sa s majitelmi budov - väcsina z nich asi nebude protestovat a ty to budes mat pre istotu podchytene
Mirec1234
21.12.07,23:46
a ako je to ked si chcem napriklad zriadit internetovu stranku a na jej uwodnom mainwebe obrazok postavicky ? asi si ju volne z webu stiahnut nemozeme :-) treba si kupit povolenie od fotografa na tu fotografiu alebo od aktera ktory bol foteny alebo oboje ako to je ? napriklad cisto teroreticky chcel by som si spravit stranku o ciklistyke a mal by som tam mat obrazok ciklistu z nejakej sutazi tak ako ? Dakujem za odpoved.

Stastne a vesele
Mirec.
biaaa
22.12.07,15:47
Caf,

kazdy obrazok vacsinou spata pod tzv. copyright. Ale ked sa na internete poriadne rozhliadnes, najdes aj tzv royality free ktore sa casto mozu sirit a pouzivat bezplatne - len ich nesmies predavat.
Mirec1234
22.12.07,20:48
a kde take najdem a ako ich odlisit .. a ak chcem kopiright ? tak ako mam si tu fotku kupit od fotografa a to bude stacit alebo ako ?
aglv
29.11.11,07:49
Dobrý deň. Obnovujem tému svojou otázkou. Môže niekto len tak odfotiť niekoho vonku konkrétne robotníka na stavbe v práci a zverejniť foto na internete bez súhlasu fotenej osoby? Aký zákon porušuje?
arizona
29.11.11,08:22
Dobrý deň. Obnovujem tému svojou otázkou. Môže niekto len tak odfotiť niekoho vonku konkrétne robotníka na stavbe v práci a zverejniť foto na internete bez súhlasu fotenej osoby? Aký zákon porušuje?
http://www.ephoto.sk/fotoskola/poradna/fotografovanie-v-sulade-so-zakonom/