otp
10.10.07,08:23
Ahojte poraďaci
čítam tu veľa o účtovaní odpisov pri leasingovom majetku ale to čo potrebujem som tu nenašla. Potrebovala by som poradiť s účtovaním odpisu pri majetku obstaranom na leasing v 09/2007 ide o NA doba splácania 36 mesiacov, a autprepravník doba splácania 44 mesiacov, avšak splátkový kalendár je na dobu 36 mesiacov. účtujem v PU.

majetok som zaradila do agendy majetok a neviem či zaradiť do odpisových skupín alebo odpisovať podľa doby trvania nájmu. ale neviem kde si to mám nastaviť . učtujem v programe Pohoda a s účtovaním leasingového majetku som sa zatiaľ nestretla.Ani mi nie je dosť jasné či musím vypočítať rozdiel medzi daňovými a účtovnými odpismi a ako to v programe urobiť...vopred ďakujem za radu a pomoc
apo
23.10.07,18:19
Ahojte poraďaci
čítam tu veľa o účtovaní odpisov pri leasingovom majetku ale to čo potrebujem som tu nenašla. Potrebovala by som poradiť s účtovaním odpisu pri majetku obstaranom na leasing v 09/2007 ide o NA doba splácania 36 mesiacov, a autprepravník doba splácania 44 mesiacov, avšak splátkový kalendár je na dobu 36 mesiacov. účtujem v PU.

majetok som zaradila do agendy majetok a neviem či zaradiť do odpisových skupín alebo odpisovať podľa doby trvania nájmu. ale neviem kde si to mám nastaviť . učtujem v programe Pohoda a s účtovaním leasingového majetku som sa zatiaľ nestretla.Ani mi nie je dosť jasné či musím vypočítať rozdiel medzi daňovými a účtovnými odpismi a ako to v programe urobiť...vopred ďakujem za radu a pomoc

Lízing po 1.1.2004 sa v Pohode robiť nedá.
Ja to robím všetko cez interné doklady.
1. ID
V položkách za dám všetko čo je uvedené v splátkovom kalendári ako súhrnný predpis na celú dobu lízingu a dostanem hodnotu istiny na účet 022, úroky a poistné na účet 381, DPH na účet 378 a celý predpis na splácanie na účet 374
2. ID tento opakujem každý mesiac
úroky 062 / 381
poistné 568 / 381
DPH 343 / 378
odpisy 551 / 082

Dph robím fígľom zadám sumu dph/19x119 a začiarknem, že suma je vrátane DPH. Predkontácia má tvar základ 011000/011000 a druhý riadok predkontácie 343 / 378

Ak je lízing v Eurách potom musím okrem úrokov každý mesiac upravovať aj výpočet zadanej DPH.

Pre každý jeden lízing mám vytvorenú samostatnú analytiku okrem účtov 022,082 a 551

Okrem toho mám každý lízing spracovaný v exeli. riešenie nájdeš v rôznom medzi dokumentami.

apo