Fany
17.06.04,12:47
Môže spoločník a konateľ s.r.o. ,okrem toho má aj sám živn.list na vedenie účtovníctva, vyfakturovať si v s.r.o. prácu za vykonavanie miezd, ak v predmete podnikania s.r.o. je aj vedenie účtovníctva, alebo si môže urobiť nejakú dohodu o vykonaní práce... Aké odvody do poisťovní sú pri jednotlivých druhoch, čo je výhodnejšie?
Ďakujem.
Fajdy
17.06.04,20:58
Ak ste živnostník a mali ste príjem zo živnosti (za r. 2003 ) vyšší ako 72 tis. Sk platíte odvody povinne. Ako konateľ odvody platiť nemusíte ak nemáte príjem (za výkon funkcie alebo iný, ktorý by sa dal zaradiť do § 5). Najvýhodnejšie je zrušiť FO a zaevidovať sa ako dobrovoľný platiteľ na ZP a SP. Do ZP platíte z minima 420 Sk ako dobrovoľne nezamestnaný a do SP ako si určíte (6 080) alebo vôbec nemusíte. :)
ajacik
15.07.04,19:21
mna by tiež zaujímalo to, či si môže živnostník faktúrovať svojej vlastnej s.r.o. a to, na čo sa pýtalo na začiatku.
Jozef Mihál
15.07.04,19:35
Je to na hrane, do úvahy to prichádza snáď len vtedy, keď ide o práce a činnosti, ktoré nie sú predmetom podnikania jeho s.r.o. a na ktoré má on živnosť.

Je to principiálne podobný problém, ako tu často predebatovávaná príkazná zmluva. Daňováci to pri troche neopatrnosti môžu klasifikovať ako závislú činnosť.
Jozef Mihál
15.07.04,19:41
Môže spoločník a konateľ s.r.o. ,okrem toho má aj sám živn.list na vedenie účtovníctva, vyfakturovať si v s.r.o. prácu za vykonavanie miezd, ak v predmete podnikania s.r.o. je aj vedenie účtovníctva, alebo si môže urobiť nejakú dohodu o vykonaní práce... Aké odvody do poisťovní sú pri jednotlivých druhoch, čo je výhodnejšie?
Ďakujem.Keď tak pozornejšie čítam, o čom je vlastne táto téma, tak potom odpoveď na otázku Fany je, že -
Nech si pokojne vyplatí odmenu ako konateľ či spoločník, z nej odvody platiť nebude. Načo špekulovať o dohode alebo o fakturácií ako živnostník. Ale to v tomto čase už asi Fany dávno ovláda, patrí to do malej násobilky poradcov - mzdárov, že, Fany ? (Mimochodom, Fany - posledná návšteva 2.7.04, či tu ešte vôbec táto osoba chodí...)
Lubica
29.07.04,19:08
Mám konateľa zároveň spoločníka v s.r.o. bez pracovnej zmluvy a teraz dostane jednorázovo vyššiu odmenu za predchádzajúce obdobie.Viem že odvediem len zdravotné poistenie a zrazím mu 19% daň ale chcem sa opýtať či potrebujem na to nejakú listinu napr. súhlas val.zhromaždenia alebo mand.zmluvu ? a taktiež či výška tej odmeny je neobmedzená?
Jozef Mihál
30.07.04,13:33
Podľa mna netreba žiadnu listinu.
Výška odmeny nie je ničím obmedzená.
Heni
30.07.04,21:11
mna by tiež zaujímalo to, či si môže živnostník faktúrovať svojej vlastnej s.r.o. a to, na čo sa pýtalo na začiatku.
Myslim, ze nemoze, lebo podla obch. zakonnika je zakaz konkurencie:

(1) Pokiaľ zo spoločenskej zmluvy alebo stanov nevyplývajú ďalšie obmedzenia, konateľ nesmie:
a) vo vlastnom mene alebo na vlastný účet uzavierať obchody, ktoré súvisia s podnikateľskou činnosťou spoločnosti,
b) sprostredkúvať pre iné osoby obchody spoločnosti,
c) zúčastňovať sa na podnikaní inej spoločnosti ako spoločník s neobmedzeným ručením a
d) vykonávať činnosť ako štatutárny orgán alebo člen štatutárneho alebo iného orgánu inej právnickej osoby s podobným predmetom podnikania, ibaže ide o právnickú osobu, na ktorej podnikaní sa zúčastňuje spoločnosť, v ktorej vykonáva pôsobnosť konateľa.

(2) Porušenie odseku 1 má dôsledky ustanovené v § 65.

(3) Spoločenská zmluva alebo stanovy môžu určiť, v akom rozsahu sa zákaz konkurencie vzťahuje aj na spoločníkov.
Fany
17.08.04,13:27
Ale chodí, ale vieš, dovolenky! Ty si Jozef taký zbehlý: Čo je lepšie, do vlastnej s.r.o dať dar, alebo zvýšiť zákl.imanie. Má to nejaký dopad? Túto otázku som už párkrát dala, ale nedočkala som sa odpovede. Ďakujem.
Jozef Mihál
17.08.04,21:16
Zbehlý, nezbehlý, ale na túto otázku nemám, milá Fany, serióznu odpoveď.
ekin
18.08.04,08:23
mila fany, co sa sleduje tym darom ci zvysenim imania? cize aky vyznam to ma mat? potom sa da odpovedat, co je lepsie.
ak sa jedna iba o fin.dotaciu na kratkodobe preklenutie nedostatku penazi, riesit to treba fin.vypomocou
ak chcete zvysit imanie - dôveryhodnost ci rucenie - odpoved je jasna
Fany
19.12.06,07:49
Potrebujem vložiť do pokladne sro peniaze. Nie ako pôžička, ale natrvalo. Iba ma zaujíma, čo má aký význam,prípadne dopad: vložiť ako zvýšenie základného imania 411, alebo ako kapitálové fondy 413. Pri zvýšení ZI imania mi to zrejme zvýši aj tvorbu RF a treba to dať zapísať aj do obchodného registra, čím vznikajú ďalšie výdavky. Zvyšuje to dôveryhodnosť firmy? Má to nejaký význam napr.pri neskoršom odpredaji firmy? Alebo je lepšie radšej dať ako kapitálový fond?
Fany
20.12.06,08:09
Ešte by som chcela vedieť, ak budem iba ako konateľ poberať odmenu, odvediem do ZP a daň, žiadny iný príjem mať nebudem (živnosť ruším), na konci roka robím ročné zúčtovanie, alebo DP? Môžem si potom odpočítať z tejto sumy aj zaplatené životné poistenie?
mysimis
20.12.06,08:12
Odmena konateľa je považovaná za príjem zo závislej činnosti a môžeš si uplatňovať aj nezdaniteľnú odpočítateľnú položku.
Fany
20.12.06,08:15
a mám sa riadne zaradiť v mzdovom programe medzi zamestnancov s tým, že si tam samozrejme nastavím patričné odvody?
mysimis
20.12.06,08:30
áno presne tak, ja som toto riešila asi pred týždňom.
Dadena
20.12.06,12:21
V prípade, ak je živnostník, ako si písala na začiatku, tak určite daňové priznanie a nie ročné zúčtovanie.
mysimis
21.12.06,11:20
V prípade, ak je živnostník, ako si písala na začiatku, tak určite daňové priznanie a nie ročné zúčtovanie.

Pozri príspevok č. 13, odpoveď sa týkala otázky poberania len odmeny konateľa.
Fany
12.02.07,12:07
a mám sa riadne zaradiť v mzdovom programe medzi zamestnancov s tým, že si tam samozrejme nastavím patričné odvody?
Má byť teda odmena konateľa zaradená v HM? Potom mi ale ráta z tejto sumy aj pre firmu ÚP, GP, PvN a SF. A zaúčtovanie je ktoré správne 522/366 alebo 523/331 ? Podotýkam, ide o odmenu konateľa bez pracovnej zmluvy.
mysimis
12.02.07,12:35
Aby mi nepočítalo ÚP, Gp, Pvn a SF si nastavujem v programe ručne.
Fany
12.02.07,12:42
Ďakujem, už som to našla. Ešte prosím to zaúčtovanie na účty ? Teda má byť 522/366 alebo 523/331 ?
mysimis
12.02.07,12:51
Ďakujem, už som to našla. Ešte prosím to zaúčtovanie na účty ? Teda má byť 522/366 alebo 523/331 ?

Má to byť 522/366.
Fany
12.02.07,13:58
Urobím chybu ak budem účtovať 523/331 (z dôvodu, že poistné na ZP účtujem za všetkých zamestnancov 331/336 a v tom by teda mal byť aj konateľ) ? Aby mi potom sedel účet 331.
mysimis
12.02.07,14:40
Hrubá mzda konateľa - 522/366
ZP konateľa - 366/336
Daň zo záv.čin. - 366/342
pipera
05.03.07,16:58
ahojte, ak to sprave chápem, je to takto: ja si z mojich penazi v sro zarobím peniaze, tie si zdaním a keď ich budem chcieť dostať z firmy tak si zdanené peniaze ešte raz musim zdaniť ako odmena konateľa? Ďakujem
mysimis
05.03.07,17:02
ahojte, ak to sprave chápem, je to takto: ja si z mojich penazi v sro zarobím peniaze, tie si zdaním a keď ich budem chcieť dostať z firmy tak si zdanené peniaze ešte raz musim zdaniť ako odmena konateľa? Ďakujem
Nie je to celkom tak. Založíš si s.r.o., snažíš sa, pracuješ, dostávaš za to odmenu konateľa, ktorá Ti ide do nákladov a až potom zdaňuješ firmu.
pipera
05.03.07,19:20
dakujem. sice hej, mam to naklad. a potom konatelovi z odmeny strhnem dan na zdravotne poistenie a prijem si on musi zdanit? alebo ako mam ja a on potom postupovat.
Zoltán Kovács
05.03.07,19:22
ahojte, ak to sprave chápem, je to takto: ja si z mojich penazi v sro zarobím peniaze, tie si zdaním a keď ich budem chcieť dostať z firmy tak si zdanené peniaze ešte raz musim zdaniť ako odmena konateľa? Ďakujem


Ak v tej sro si okrem konateľa aj spoluvlastníkom, potom na základe rozhodnutia VZ zdanený (čistý) zisk si môžte rozdeliť a vyplatiť. V takejto forme to už nezdaňuješ a ani neodvádzaš z toho odvody do ZP a SP.
liba2
05.03.07,21:16
dakujem. sice hej, mam to naklad. a potom konatelovi z odmeny strhnem dan na zdravotne poistenie a prijem si on musi zdanit? alebo ako mam ja a on potom postupovat.
Predpokladám, že si spoločník a konateľ súčasne. Môžeš mať 2 druhy príjmov:
- odmenu konateľa - to je za výkon funkcie konateľa; túto odmenu si môžeš vyplácať pravidelne mesačne, ale aj nepravidelne, alebo raz v roku napr. v decembri - ale tiež ju vôbec nemusíš mať. Z tejto odmeny s.r.o. odvádza 10% ZP, t.j. brutto odmena + ZP ide do nákladov;
- druhá možnosť je nemať žiadny príjem a po skončení roka - ak firma dosiahne zisk - vyplatiť si tento zisk, z ktorého sa neodvádza ani daň ani žiadne iné odvody.

Ešte doplním, že ide o zisk ktorý zostane po zaplatení dane firmou, teda čistý zisk.
pipera
06.03.07,09:16
dakujem za odpovede.
pešková
06.11.07,12:50
Mám konateľa zároveň spoločníka v s.r.o. bez pracovnej zmluvy a teraz dostane jednorázovo vyššiu odmenu za predchádzajúce obdobie.Viem že odvediem len zdravotné poistenie a zrazím mu 19% daň ale chcem sa opýtať či potrebujem na to nejakú listinu napr. súhlas val.zhromaždenia alebo mand.zmluvu ? a taktiež či výška tej odmeny je neobmedzená?

Malo by v každom prípade valné zhromaždenie schváliť odmenu pre konateľa. Pokiaľ viem, odmena nie je obmedzená.