Pru
10.10.07,09:05
Ahojte, kto by mi vysvetlil ako hrať šachy. Základne veci viem, ako s ktorou figúrkou ťahať, ale neviem, kedy je mat a šach a podobne, kde by som našla nejaký návod, ďakujem.
Stefan2005
10.10.07,07:30
...keby to bolo také ľahké, mali by sme tu samých šachových veľmajstrov... ale teraz vážne - ako vidím internet máš, google potom asi takisto - tak len trochu fantázie (základný predpoklad pre šachy) a najdeš čo potrebuješ. Na začiatok skús stránku http://www.chess.sk/index.php?page=clanok&id=62 odkiaľ si môžeš stiahnuť pravidlá šachu pre FIDE... Veľa úspechov do štúdia tejto peknej (nie nadarmo jej hovoria kráľovská) hry.
Bastian
10.10.07,07:56
Ahojte, kto by mi vysvetlil ako hrať šachy. Základne veci viem, ako s ktorou figúrkou ťahať, ale neviem, kedy je mat a šach a podobne, kde by som našla nejaký návod, ďakujem.
Ja Ti to vysvetlim :D - aspon kusok:

Sach je vtedy ak priamo ohrozujes krala (hocijakou figurkou)
Mat je, ked ohrozujes krala ale nema kde uhnut (ostatne policka tiez strazis).
Pat je remiza - stane sa to ked si na tahu (pritom ta nikto neohrozuje) ale nemas kde ist (super strazi policka).

Supera musis dostat pod tlak - musis ho zatlacit do situacie, aby sa nezmohol na nic ine ako na branenie a Ty pritom budes utocit a postupovat blizsie a blizsie k matu. Nie je ani tak dolezite ratat bodovu hodnotu vyhodenych figurok. Vyhrat mozes aj tak, ze si na tom s figurkami ovela horsie ako Tvoj super. Nehovorim ale o bezhlavom nechavani si vyhadzovat figurky. Mam na mysli cielenu obetu. Zelenacov velmi lahko dostanes prave takou pascou - rychlo sa ulakomia... Ale ked to robis sikovne, tak to bude viest ci uz k vymene co sa oplati, sachu, pripadne matu. Dalsia ucinna zbran su vydlicky. Je to sucasne ohrozenie dvoch figurok. Preto je velmi potrebna aj dosledna obrana (krytie figurok). Najlepsie je supera nepustit k utoku.
Ak Ti nieco nie je jasne napis - alebo si najdi cele pravidla hry niekde.
:)
Pru
10.10.07,07:59
Veľmi pekne ďakujem za typ a vysvetlenie. ď
Bastian
10.10.07,08:08
Daj si pozor na utoky, ktore spociatku nemusia vyzerat nebezpecne.
Tak ako v zivote :D

Napriklad:
Tvoj protihrac ma uprostred hracieho pola vezu a pred nou kona. Tvoja dama je pred jeho konom. Veza ma "zastrety vyhlad" a kon Ta tiez neohrozuje. Je na tahu on - zautoci konom na krala (sachuje Ta) ale pritom "uvolnil vyhlad" vezi (cize Ti dava zaroven Garde - Garde je ak je ohrozena dama). Ty musis niekde uhnut kralom, lebo si v sachu no zaroven by si chcel uhnut aj damou, lebo o nu nechces prist. Bohuzial ale mas iba jeden mozny tah - uhnut kralom, cize prides o damu. Rozumies?
Sach je preto taky nadherny (ako zivot), lebo Ti ponuka vzdy nespocetne vela moznosti.
:D :D :D
tiny77
10.10.07,08:26
suhlasim.. a doplnim - paci sa mi este preto, lebo pri hre musim rozmyslat iba nad sachom :) a tym padom mam vsetky ostatne problemy, nachadzajuce sa priamo v mozgu "mimo provoz" :D a to vam poviem, z kečky sa mi pari poriadne, ak prekombinujem 2-4 tahy dopredu :) a este... vraj muzi nemaju radi ak vie zena hrat sach :) :) :) pravda?
Simonab
10.10.07,08:35
suhlasim.. a doplnim - paci sa mi este preto, lebo pri hre musim rozmyslat iba nad sachom :) a tym padom mam vsetky ostatne problemy, nachadzajuce sa priamo v mozgu "mimo provoz" :D a to vam poviem, z kečky sa mi pari poriadne, ak prekombinujem 2-4 tahy dopredu :) a este... vraj muzi nemaju radi ak vie zena hrat sach :) :) :) pravda?


No asi to tak bude. Môj synátor tiež oveľa ťažšie znášal, keď ho porazila baba ako chalan. A ten chalan pritom mohol byť oveľa slabší súper.:---
Ešte chcem dodať, že je to veľmi dobrá hra pre hyperaktívne deti. My sme šachom nášho syna aspoň na chvíľočku prinútili aby obsedel na jednom mieste.:--- Aj keď dokázal behať aj pri tom, keď čakal kedy súper potiahne. Vravel, že to je jeho taktika.:---
Bastian
10.10.07,08:38
suhlasim.. a doplnim - paci sa mi este preto, lebo pri hre musim rozmyslat iba nad sachom :) a tym padom mam vsetky ostatne problemy, nachadzajuce sa priamo v mozgu "mimo provoz" :D a to vam poviem, z kečky sa mi pari poriadne, ak prekombinujem 2-4 tahy dopredu :) a este... vraj muzi nemaju radi ak vie zena hrat sach :) :) :) pravda?
Ja si s mojou rad zahram.:)
Evka10000
06.01.10,13:48
Chcem sa opýtať či je možne aby sa stala z mojej dámy veža protihrača.Ak,ano prečo?
buchač
06.01.10,13:59
Ja Ti to vysvetlim :D - aspon kusok:

Sach je vtedy ak priamo ohrozujes krala (hocijakou figurkou)
Mat je, ked ohrozujes krala ale nema kde uhnut (ostatne policka tiez strazis).
Pat je remiza - stane sa to ked si na tahu (pritom ta nikto neohrozuje) ale nemas kde ist (super strazi policka).

Supera musis dostat pod tlak - musis ho zatlacit do situacie, aby sa nezmohol na nic ine ako na branenie a Ty pritom budes utocit a postupovat blizsie a blizsie k matu. Nie je ani tak dolezite ratat bodovu hodnotu vyhodenych figurok. Vyhrat mozes aj tak, ze si na tom s figurkami ovela horsie ako Tvoj super. Nehovorim ale o bezhlavom nechavani si vyhadzovat figurky. Mam na mysli cielenu obetu. Zelenacov velmi lahko dostanes prave takou pascou - rychlo sa ulakomia... Ale ked to robis sikovne, tak to bude viest ci uz k vymene co sa oplati, sachu, pripadne matu. Dalsia ucinna zbran su vydlicky. Je to sucasne ohrozenie dvoch figurok. Preto je velmi potrebna aj dosledna obrana (krytie figurok). Najlepsie je supera nepustit k utoku.
Ak Ti nieco nie je jasne napis - alebo si najdi cele pravidla hry niekde.
:)

Bastian ....nie je pravdou ....hľadaj chybu ....;)
buchač
06.01.10,14:03
Chcem sa opýtať či je možne aby sa stala z mojej dámy veža protihrača.Ak,ano prečo?

Nie ....to je úplný blud .

Maximálne si môžeš urobiť výmenu pešiaka za hocakú figúrku , ktora je už ale vyradená z boja .
Tento pešiak ale musí splniť jednú podmienku ....tou je prechod cez celú šachovnicu z pôvodného postavenia na postavenie súpera ...
Zdenka 0705
06.01.10,14:12
http://brainking.sk/sk/GameRules?tp=1
aj tu sú pravidlá... tiež som si ich pozerala, lebo pri samotnej hre neboli priložené..
Lilka 1
07.01.10,14:19
Nie ....to je úplný blud .

Maximálne si môžeš urobiť výmenu pešiaka za hocakú figúrku , ktora je už ale vyradená z boja .
Tento pešiak ale musí splniť jednú podmienku ....tou je prechod cez celú šachovnicu z pôvodného postavenia na postavenie súpera ...
Ak pešiak dosiahne opačnú stranu šachovnice/posledný rad/, premení sa na dámu, vežu, strelca alebo jazdca podľa vlastného výberu. Figúrka nemusí byť vyradená, môžeš mať aj dve dámy;).
Blankake
07.01.10,14:50
Ak pešiak dosiahne opačnú stranu šachovnice/posledný rad/, premení sa na dámu, vežu, strelca alebo jazdca podľa vlastného výberu. Figúrka nemusí byť vyradená, môžeš mať aj dve dámy;).
To som ešte nepočula, aby hráč mohol mať dve dámy. Odkiaľ by ju zobral? Pešiaka môže premeniť len za figúrku rovnakej farby...:rolleyes:
Stefan2005
07.01.10,15:10
To som ešte nepočula, aby hráč mohol mať dve dámy. Odkiaľ by ju zobral? Pešiaka môže premeniť len za figúrku rovnakej farby...:rolleyes:

... ale veď stačí prečítať pravidlá v odkaze v príspevku #12 - Lilka1 to presne uviedla... Citujem ešte raz:

"Ak pešiak dosiahne opačnú stranu šachovnice (posledný rad), premení sa na dámu, vežu, strelca alebo jazdca rovnakej farby podľa voľby hráča. Funkčnosť takejto novej figúrky je okamžitá, teda napr. dáma vzniknutá premenou pešiaka môže ihneď v tom istom ťahu dať šach alebo mat."
Blankake
07.01.10,15:31
... ale veď stačí prečítať pravidlá v odkaze v príspevku #12 - Lilka1 to presne uviedla... Citujem ešte raz:

"Ak pešiak dosiahne opačnú stranu šachovnice (posledný rad), premení sa na dámu, vežu, strelca alebo jazdca rovnakej farby podľa voľby hráča. Funkčnosť takejto novej figúrky je okamžitá, teda napr. dáma vzniknutá premenou pešiaka môže ihneď v tom istom ťahu dať šach alebo mat."
Pokiaľ ja viem, tak pešiaka možno premeniť za ľubovoľnú figúrku (dámu, vežu, strelca alebo koňa), ktorá však bola vyradená. Nemôže mať predsa dve dámy alebo troch koňov...
Stefan2005
07.01.10,15:35
Pokiaľ ja viem, tak pešiaka možno premeniť za ľubovoľnú figúrku (dámu, vežu, strelca alebo koňa), ktorá však bola vyradená. Nemôže mať predsa dve dámy alebo troch koňov...

zle to vieš :)... Môže mať aj 3 dámy naraz, alebo 4 strelcov. Ak premení všetkých osem pešiakov na dámu, maximum je teda 9. Len kráľ môže byť jeden.
buchač
07.01.10,15:40
Ak pešiak dosiahne opačnú stranu šachovnice/posledný rad/, premení sa na dámu, vežu, strelca alebo jazdca podľa vlastného výberu. Figúrka nemusí byť vyradená, môžeš mať aj dve dámy;).


... ale veď stačí prečítať pravidlá v odkaze v príspevku #12 - Lilka1 to presne uviedla... Citujem ešte raz:

"Ak pešiak dosiahne opačnú stranu šachovnice (posledný rad), premení sa na dámu, vežu, strelca alebo jazdca rovnakej farby podľa voľby hráča. Funkčnosť takejto novej figúrky je okamžitá, teda napr. dáma vzniknutá premenou pešiaka môže ihneď v tom istom ťahu dať šach alebo mat."

Len by ma potom zaujímalo , akým spôsobom sa rozlíši povedzme dáma a " dáma " , aj keď sú to dve dámy ....akým kameňom , akým označením ....
S týmto som sa teda ale ešte vôbec nestretol ...čučím jak puk na prázdnu bránu ....ale je to fakt ...

Základná pozícia a cieľ hry
Šach sa hrá na štandardnej šachovnici 8x8 políčok. Každý hráč začíná so 16-timi figúrkami - kráľom, dámou, dvoma vežami, dvoma strelcami, dvoma jazdcami a ôsmimi pešiakmi.
http://i.brainking.com/rules/chess/01.gif

Inak , na uvedenom linku http://brainking.sk/sk/GameRules?tp=1som objavil aj chybu ...ak to tak nie je , opravte ma....
Stačí len na obrázok pozrieť ....
Nie je to náhodou správne tak , že ....." ťah začíná o dve polia vodorovne alebo zvisle a končí ťah o jedno pole diagonálne


Jazdec
Pohyby jazdca sa odlišujú od pohybov ostatných figúrok tým, že jazdec ako jediný smie skákať cez ostatné figúrky, ktoré mu stoja v ceste pri jeho pohybe. Jazdcov ťah je zložený - začíná o jedno pole vodorovne alebo zvisle a končí ťah o jedno pole diagonálne.
http://i.brainking.com/rules/chess/10.gif

Inak povedané ....Jazdec je kameň, ktorý ťahá na druhé najbližšie pole opačnej farby v akomkoľvek smere bez ohľadu na to, ktoré z ostatných polí šachovnice sú prázdne a ktoré obsadené.
Blankake
07.01.10,15:48
zle to vieš :)... Môže mať aj 3 dámy naraz, alebo 4 strelcov. Ak premení všetkých osem pešiakov na dámu, maximum je teda 9. Len kráľ môže byť jeden.
To fakt? :confused:
Kráľa viem, že môže mať len jedného:)
Stefan2005
07.01.10,15:59
Inak , na uvedenom linku http://brainking.sk/sk/GameRules?tp=1som objavil aj chybu ...ak to tak nie je , opravte ma....
Stačí len na obrázok pozrieť ....
Nie je to náhodou správne tak , že ....." ťah začíná o dve polia vodorovne alebo zvisle a končí ťah o jedno pole diagonálne


http://i.brainking.com/rules/chess/10.gif



... neviem, či je to matematika, alebo skôr logika, ale v tomto prípade vodorovne sa myslia všetky smery v pravom uhle (ak nesmerujú mimo šachovnice) - diagonálne je v uhle 45 stupňov.
Stefan2005
07.01.10,16:03
Len by ma potom zaujímalo , akým spôsobom sa rozlíši povedzme dáma a " dáma " , aj keď sú to dve dámy ....akým kameňom , akým označením ...

a načo to chceš rozlíšiť? koniec koncom aj veže máš dve a nie sú rozlíšené, pešiaci dokonca 8 a nemajú číslo dresu. Ale v šachu je na to notácia: napr. Je4c5....
Blankake
07.01.10,16:14
Tak som sa teraz dočítala na viacerých stránkach, že fakt je možné mať naraz aj dve dámy - pri premene pešiaka. Čiže nemusia sa použiť len vyradené figúrky, ale vraj toto pravidlo bolo zmenené len pred niekoľkými storočiami a pôvodne to nebolo možné...Tak som sa dozvedela niečo nové a ospravedlňujem sa.
Stefan2005
07.01.10,16:44
Nie ....to je úplný blud ...

No nie je blud ako blud.
V normálnom šachu síce premena pešiaka je možná za figúru iba rovnakej farby, akú má premenený pešiak. Ale existuje aj kompozičný šach, v ktorej vystupujú aj iné figúry - napr. tátoš ( http://lorinc.blog.sme.sk/c/84838/Tatos.html ) a okrem toho môžu byť aj žartovné kompozície - takže ak niečo čo ešte nepoznám, ešte neznamená, že je to blud :).
buchač
07.01.10,19:25
No nie je blud ako blud.
V normálnom šachu síce premena pešiaka je možná za figúru iba rovnakej farby, akú má premenený pešiak. Ale existuje aj kompozičný šach, v ktorej vystupujú aj iné figúry - napr. tátoš ( http://lorinc.blog.sme.sk/c/84838/Tatos.html ) a okrem toho môžu byť aj žartovné kompozície - takže ak niečo čo ešte nepoznám, ešte neznamená, že je to blud :).

Dobre , beriem späť ....ale aj tak mi to ako ten blud pripadá ...

Pri takejto partii šachu by som sa / teda ja osobne / cítil ako v nejakom sci-fi ....jedného z boja vyradím a na jeho miesto nastúpi iný , ešte silnejší ...

To už nie to onô - to pravô , orechovô ....

Aj tak najlepší je vždy originál ...
petmar
09.01.10,16:24
Tak veru, môžem mať aj viac dám, keď prídem pešiakom na opačné pole. Pre rozlíšenie používame napríklad vežu obrátenú naopak , alebo si napr. na koňa alebo čo mám vyhodené prilepím žuvačku a už s tým ťahám ako s dámou :)
piestansky
09.01.10,17:04
buchač, ja vidím chybu bastiana v prvej vete v tom, (v zátvorke to má), že nemôže ohrozovať kráľa kráľom. Zdravím všetkých šachistov.
Lilka 1
09.01.10,17:29
Tak veru, môžem mať aj viac dám, keď prídem pešiakom na opačné pole. Pre rozlíšenie používame napríklad vežu obrátenú naopak , alebo si napr. na koňa alebo čo mám vyhodené prilepím žuvačku a už s tým ťahám ako s dámou :)
Ja si napr. na vyhodenú figúrku zaviažem farebnú stužku do mašličky :D ./a dáma je na svete/
buchač
09.01.10,17:34
Ja si napr. na vyhodenú figúrku zaviažem farebnú stužku do mašličky :D ./a dáma je na svete/

.....fasááá.....:---

Len by som rád videl Kasparova , Karpova , Fishera .....čo by si na figúrky dali ....:D

Furt sa neviem nejak s tým pravidlom " skamarátiť "....
Lilka 1
09.01.10,17:47
.....fasááá.....:---

Len by som rád videl Kasparova , Karpova , Fishera .....čo by si na figúrky dali ....:D

Furt sa neviem nejak s tým pravidlom " skamarátiť "....
V takýchto prípadoch majú k dispozícii viac šachových figúrok, tu sa jedná o šach v domácom prostredí ;) .
Stefan2005
09.01.10,17:48
...Furt sa neviem nejak s tým pravidlom " skamarátiť "....

ani sa nemusíš, to "mašličkovanie" a podobné značkovanie nie je príznačné pre seriozne šachy (a šachistov). Okrem toho, väčšinou protihráč vzdá pred tým, než si premeníš druhú dámu (samozrejme, ak to nenechal premeniť naschvál a dá za tri ťahy mat :).

Záujemcovia si môže vyskúšať aj online šachy - napr. tu:
http://www.ceskehry.cz/online-flash-hry-zdarma/online-sachy/4206#
Lilka 1
09.01.10,18:45
ani sa nemusíš, to "mašličkovanie" a podobné značkovanie nie je príznačné pre seriozne šachy (a šachistov). Okrem toho, väčšinou protihráč vzdá pred tým, než si premeníš druhú dámu (samozrejme, ak to nenechal premeniť naschvál a dá za tri ťahy mat :).
Jasné, že protihráč sa vzdá, ide o to, ked sa nevzdá, ide o hru doma. Samozrejme, že si nebudem značkovať figúrku na súťaži.Ved neberte ten život tak prísne, sranda musí byť.