horalka46
10.10.07,09:44
Mam taku mozno netypicku otazku. Zacinam uvazovat a nieje mi to celkom jasne,co so stratou v s.r.o.,ktora sa taha uz viac rokov. Firma vykazuje stale po sebe stratu,nemala zatial zisk,jej naklady su vyssie ako prijmy a banku a pokladnu dotuje len sukromnymi vkladmi do fy majitel.
Myslite ,ze je to v poriadku? Je nejaky casovy limit,dokedy sa toto musi zmenit? Moze DU nieco v tejto veci urobit,myslim konkurz,alebo nieco take. Majitel firmu zrusit nechce,no jeho sukromne vklady su uz dost velke a trzby male.
Pomozte mi ,prosim ,rozlusknut tuto otazku,nech som v obraze.
Dakujem!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
KEJKA
10.10.07,07:48
konateľ je povinný dať firmu do konkurzu, ak tá je v predĺžení.
Nedodržanie je trestný čin (povedal mi právnik)
Bastian
10.10.07,08:15
Mam taku mozno netypicku otazku. Zacinam uvazovat a nieje mi to celkom jasne,co so stratou v s.r.o.,ktora sa taha uz viac rokov. Firma vykazuje stale po sebe stratu,nemala zatial zisk,jej naklady su vyssie ako prijmy a banku a pokladnu dotuje len sukromnymi vkladmi do fy majitel.
Myslite ,ze je to v poriadku? Je nejaky casovy limit,dokedy sa toto musi zmenit? Moze DU nieco v tejto veci urobit,myslim konkurz,alebo nieco take. Majitel firmu zrusit nechce,no jeho sukromne vklady su uz dost velke a trzby male.
Pomozte mi ,prosim ,rozlusknut tuto otazku,nech som v obraze.
Dakujem!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Tak toto mi neide do hlavy. Viac rokov dotuje firmu, ktora je v strate?
O co mu ide? Ta firma je jeho srdcova zaletitost, alebo sa mu zda ze to este nakopne? Alebo mu to na nieco sluzi?
horalka46
11.10.07,11:27
konateľ je povinný dať firmu do konkurzu, ak tá je v predĺžení.
Nedodržanie je trestný čin (povedal mi právnik)

Kedy je povinny dat firmu do konkurzu? Kde by som to nasla,ktory zakon a paragraf? Co znamena byt v predlzeni?
Vela otazok ,ja viem ,ale aj tak dakujem za reakciu.
KEJKA
11.10.07,12:09
ak je mínusové vlastné imanie - firma je v predlžení. Pri niekoľkoročnej strate je to pravdepodobné.

odcitujem pár §§ zo zákona 7/2005

§ 3
(1) Dlžník je v úpadku, ak je platobne neschopný alebo predlžený. Ak dlžník podá návrh na povolenie reštrukturalizácie alebo návrh na vyhlásenie konkurzu, rozumie sa tým, že je v úpadku.
(2) Platobne neschopný je ten, kto má viac ako jedného veriteľa a nie je schopný plniť 30 dní po lehote splatnosti viac ako jeden peňažný záväzok. Za jednu pohľadávku pri posudzovaní platobnej schopnosti dlžníka sa považujú všetky pohľadávky, ktoré počas 90 dní pred podaním návrhu na vyhlásenie konkurzu pôvodne patrili len jednému veriteľovi.
(3) Predlžený je ten, kto je povinný viesť účtovníctvo podľa osobitného predpisu (Zákon č. 431/2002 Z.z. o účtovníctve v znení neskorších predpisov) má viac ako jedného veriteľa a hodnota jeho splatných záväzkov presahuje hodnotu jeho majetku.
§ 4
(1) Dlžník je povinný predchádzať úpadku. Ak dlžníkovi hrozí úpadok, je povinný prijať bez zbytočného odkladu vhodné a primerané opatrenia na jeho odvrátenie.
(2) Ak je dlžník povinný účtovať podľa osobitného predpisu, 1) je povinný sústavne sledovať vývoj svojej finančnej situácie, ako aj stav svojho majetku a záväzkov tak, aby mohol včas zistiť prípadnú hrozbu úpadku a prijať opatrenia, ktoré hroziaci úpadok odvrátia.


§ 11 Návrh na vyhlásenie konkurzu

(1) Návrh na vyhlásenie konkurzu sa podáva na príslušnom súde (ďalej len "súd"). Návrh na vyhlásenie konkurzu môže podať dlžník, veriteľ, likvidátor dlžníka alebo iná osoba, ak to ustanovuje tento zákon.
(2) Dlžník v úpadku je povinný podať návrh na vyhlásenie konkurzu do 30 dní, od kedy sa dozvedel alebo sa pri zachovaní odbornej starostlivosti mohol dozvedieť o svojom úpadku. Túto povinnosť v mene dlžníka má rovnako štatutárny orgán alebo člen štatutárneho orgánu dlžníka, likvidátor dlžníka a zákonný zástupca dlžníka.
(4) Ak osoba povinná podať návrh na vyhlásenie konkurzu v mene dlžníka poruší povinnosť včas podať návrh na vyhlásenie konkurzu, zodpovedá veriteľom za škodu, ktorá im v dôsledku toho vznikla, ibaže preukáže, že konala s odbornou starostlivosťou. Táto povinnosť sa nepovažuje za splnenú, ak súd návrh na vyhlásenie konkurzu odmietol alebo konkurzné konanie zastavil z dôvodu späťvzatia návrhu. Ak návrh na vyhlásenie konkurzu nebol podaný včas, predpokladá sa, že výška škody, ktorá tým veriteľom vznikla, je suma ich pohľadávok, ktoré po zrušení konkurzu alebo zastavení konkurzného konania pre nedostatok majetku zostali neuspokojené, ibaže sa preukáže iná výška škody. Nárok na náhradu škody za nesplnenie tejto povinnosti sa premlčí jeden rok od zrušenia konkurzu alebo zastavenia konkurzného konania pre nedostatok majetku.
horalka46
11.10.07,14:20
Dakujem pekne za odpoved. Budem o nieco mudrejsia.
No pochybujem o tom,ze by majitel fy chcel sam od seba vyhlasit na seba konkurz. Myslim si ,ze si nepriznava vsetky prijmy,len do firmy uplatnuje vsetky mozne vydavky.Tak to bude!
Ale aj tak dakujem,ja s tym neurobim nic/uctovnicka/.