xmatisova
10.10.07,09:52
Zdravím všetkých poraďákov,

ak by ste mi vedeli poradiť budem veľmi rada, pretože práce cez sprostredkovateľské zmluvy sú mi záhadou. Ide o to, že moja mama sa prihlásila tento rok na daň.úrad a dostala osvedčenie o registrácii a pridelení DIČ, nakoľko mala uzatvorenú sprostredkovateľskú zmluvu s maklérskou spoločnosťou. Nakoľko však počas 90-tich dní nič nemala, zmluva jej končí. Aký je prosím Vás ďalší postup voči daňovému úradu?

Vopred Vám ďakujem, ďakujem a ďakujem.
xmatisova
10.10.07,07:54
Ak sa môžem ešte opýtať - aký je to príjem z sprostredkovateľskej činnosti?
Zita5
10.10.07,08:08
Ak sa môžem ešte opýtať - aký je to príjem z sprostredkovateľskej činnosti?

Príjem sprostredkovateľa poistenia sa považuje za príjem podľa tohto paragrafu
Zákon o dani z príjmu

§ 6
Príjmy z podnikania, z inej samostatnej zárobkovej činnosti a z prenájmu
Na začiatok (http://www.porada.sk/t6023-zakon-o-dani-z-prijmov-od-1-1-2007-a.html#hore)


(2) Príjmami z inej samostatnej zárobkovej činnosti, ak nepatria do príjmov uvedených v § 5, sú príjmy



a) z použitia alebo z poskytnutia práv z priemyselného alebo iného duševného vlastníctva vrátane autorských práv a práv súvisiacich s autorským právom, 27)a to vrátane príjmov z vydávania, rozmnožovania a rozširovania literárnych a iných diel na vlastné náklady,
b) z činností, 28) ktoré nie sú živnosťou ani podnikaním,
c) znalcov a tlmočníkov za činnosť podľa osobitného predpisu.29)
d) z činností sprostredkovateľov podľa osobitných predpisov, ktoré nie sú živnosťou.29a)
Katy a R
10.10.07,08:10
Zdravím všetkých poraďákov,

ak by ste mi vedeli poradiť budem veľmi rada, pretože práce cez sprostredkovateľské zmluvy sú mi záhadou. Ide o to, že moja mama sa prihlásila tento rok na daň.úrad a dostala osvedčenie o registrácii a pridelení DIČ, nakoľko mala uzatvorenú sprostredkovateľskú zmluvu s maklérskou spoločnosťou. Nakoľko však počas 90-tich dní nič nemala, zmluva jej končí. Aký je prosím Vás ďalší postup voči daňovému úradu?

Vopred Vám ďakujem, ďakujem a ďakujem.

Nahlásiť na DU ukončenie činnosti (myslím že do 15 dní od ukončenia) a vrátiť reg. číslo!
Zita5
10.10.07,08:12
Nahlásiť na DU ukončenie činnosti (myslím že do 15 dní od ukončenia) a vrátiť reg. číslo!

Súhlas . A len doplním
Zákon o správe daní a poplatov
§ 31
Registračná a oznamovacia povinnosť daňových subjektov
Na začiatok (http://www.porada.sk/t16135-zakon-o-sprave-dani-a-poplatkov-od-1-4-2006-a.html#hore)

(7) Ak dôjde k zmenám skutočností uvedených v odseku 1 až 6, najmä ak zanikne jeho daňová povinnosť pri niektorej dani, je daňový subjekt povinný ich oznámiť správcovi dane do pätnástich dní odo dňa, kedy vznikli. Pri zrušení činnosti je daňový subjekt povinný vrátiť správcovi dane do pätnástich dní od jej zrušenia osvedčenie o registrácii.

To znamená že od dátumu zrušenia uzatvorenej zmluvy do 15 dní , je povinnosť sa odhlásiť na DÚ a vrátiť reg.kartičku .
xmatisova
11.10.07,07:13
Ďakujem za pomoc. A nevieš mi poradiť či je na to nejaké tlačivo alebo to urobiť formou listu?
Pepa
11.10.07,07:22
Na DU zoberieš doklad o ukončení zmluvy /u nás si DU fotokópie necháva v spisoch/ a odovzdáš kartičku DIČ.
aňuša
25.03.08,09:53
...a ak ukončila takúto činnosť k 1.5.2007, splnila si povinnosť odovzdania kartičky DIČ, príjem so sprostredkovania len 4 097,- Sk - podáva DP? A čo s daň.bonusom, ktorý doteraz uplatňovala? Môže teraz manžel, ktorý je živnostník?
aňuša
25.03.08,11:04
vie mi niekto odpovedať?
Zita4
25.03.08,11:23
...a ak ukončila takúto činnosť k 1.5.2007, splnila si povinnosť odovzdania kartičky DIČ, príjem so sprostredkovania len 4 097,- Sk - podáva DP? A čo s daň.bonusom, ktorý doteraz uplatňovala? Môže teraz manžel, ktorý je živnostník?
Ak nemala iný príjem v roku 2007, nemusí podávať DP (nezarobila viac ako 47808 Sk v roku 2007). Daňový bonus si môže uplatniť manžel.
aňuša
25.03.08,12:08
Ďakujem veľmi pekne. Pekný deň.