Rozalka
10.10.07,09:59
Postrehli ste, že podľa pripravovanej parlamentom schválenej - zatiaľ nezverejnej - novely Zákona o miestnych daniach
sa bude DMV preddavkami a vyrovná sa po uplynutí roka a DMV bude zamestnávateľ platiť aj za zamestnancove auto?

Link na návrh novely som odstránila, Zákon v novelizovanom znení pozrite v # 38
________

Prezident zákon podpísal 19.11.2007__________
Ešte doplním: Novela zákona je uverejnená 27.11.2007 v Zbierke zákonov pod č. 538
Zoltán Kovács
10.10.07,08:45
Postrehli ste, že podľa pripravovanej novely Zákona o miestnych daniach
sa bude DMV preddavkami a vyrovná sa po uplynutí roka a DMV bude zamestnávateľ platiť aj za zamestnancove auto?
http://www.finance.gov.sk/Documents/...y_material.rtf (http://www.finance.gov.sk/Documents/1_Adresar_redaktorov/Webmaster/Mat2007/1_pk/234MF015380_2007_72/vlastny_material.rtf)
__________________





§ 85

Daňovník

(1) Daňovníkom je fyzická osoba alebo právnická osoba alebo ich organizačná zložka zapísaná do obchodného registra, ktorá
a) je ako držiteľ zapísaná v dokladoch vozidla42),
b) užíva vozidlo, v dokladoch ktorého je ako držiteľ zapísaná osoba, ktorá zomrela, bola zrušená alebo zanikla,
c) užíva vozidlo, v dokladoch ktorého je ako držiteľ zapísaná osoba, ktorá nepoužíva vozidlo na podnikanie.

(2) Daňovníkom je tiež
a) zamestnávateľ, ak vypláca cestovné náhrady zamestnancovi za použitie vozidla, v dokladoch ktorého je ako držiteľ zapísaný zamestnanec, ak daňová povinnosť nevznikla už držiteľovi vozidla,
b) stála prevádzkáreň alebo iná organizačná zložka osoby s trvalým pobytom alebo sídlom v zahraničí.

Tak to bude veru zaujímavé, ako sa to bude riešiť. Na začiatku roku odkiaľ mám vedieť či zamestnanec počas roka použije svoje súkromné vozidlo na účely zamestnávateľa?
Rozalka
10.10.07,08:51
§ 85

Daňovník



(1) Daňovníkom je fyzická osoba alebo právnická osoba alebo ich organizačná zložka zapísaná do obchodného registra, ktorá
a) je ako držiteľ zapísaná v dokladoch vozidla42),
b) užíva vozidlo, v dokladoch ktorého je ako držiteľ zapísaná osoba, ktorá zomrela, bola zrušená alebo zanikla,
c) užíva vozidlo, v dokladoch ktorého je ako držiteľ zapísaná osoba, ktorá nepoužíva vozidlo na podnikanie.

(2) Daňovníkom je tiež
a) zamestnávateľ, ak vypláca cestovné náhrady zamestnancovi za použitie vozidla, v dokladoch ktorého je ako držiteľ zapísaný zamestnanec, ak daňová povinnosť nevznikla už držiteľovi vozidla,
b) stála prevádzkáreň alebo iná organizačná zložka osoby s trvalým pobytom alebo sídlom v zahraničí.

Tak to bude veru zaujímavé, ako sa to bude riešiť. Na začiatku roku odkiaľ mám vedieť či zamestnanec počas roka použije svoje súkromné vozidlo na účely zamestnávateľa?

Neboj, daň sa bude platiť pozadu.



§ 90

Daňové priznanie a oznamovacia povinnosť

(1) Daňovník je povinný podať daňové priznanie za zdaňovacie obdobie do 31. januára po uplynutí predchádzajúceho zdaňovacieho obdobia.
emgeton
10.10.07,09:28
§ 85

Daňovník



(1) Daňovníkom je fyzická osoba alebo právnická osoba alebo ich organizačná zložka zapísaná do obchodného registra, ktorá
a) je ako držiteľ zapísaná v dokladoch vozidla42),
b) užíva vozidlo, v dokladoch ktorého je ako držiteľ zapísaná osoba, ktorá zomrela, bola zrušená alebo zanikla,
c) užíva vozidlo, v dokladoch ktorého je ako držiteľ zapísaná osoba, ktorá nepoužíva vozidlo na podnikanie.

(2) Daňovníkom je tiež
a) zamestnávateľ, ak vypláca cestovné náhrady zamestnancovi za použitie vozidla, v dokladoch ktorého je ako držiteľ zapísaný zamestnanec, ak daňová povinnosť nevznikla už držiteľovi vozidla,
b) stála prevádzkáreň alebo iná organizačná zložka osoby s trvalým pobytom alebo sídlom v zahraničí.

Tak to bude veru zaujímavé, ako sa to bude riešiť. Na začiatku roku odkiaľ mám vedieť či zamestnanec počas roka použije svoje súkromné vozidlo na účely zamestnávateľa?

Takže priamo v zákone bude uvedené to, o čom sa tu na porade už rozprávalo. Ak si dobre pamätám, už vtedy tu boli na to dva názory. Tvorcovia zákona asi čerpajú názory aj z tejto stránky.
Paula
10.10.07,09:40
. Tvorcovia zákona asi čerpajú názory aj z tejto stránky.


Bisťu! Bumerang pre zamestnávateľov a či čo :cool: . To aby sme boli opatrnejší vo vyjadrovaní názorov v niektorých prípadoch.
účtovník 007
10.10.07,10:39
Blik-blik:)
zase niekomu došlo ako naplniť štátny rozpočet a ašte aj obmedziť vyplácanie cestovných náhrad, ktoré nepodliehajú dani z príjmu a odvodovej povinnosti. Zákonodarcom niekto pošuškal, že cez cestovné náhrady sa pridávalo na plate, tak ponechajú možnosť "pridávania" takýmto spôsobom, ale nabalia na to daň z MV. :rolleyes: Pekne vyriešené.:o
TOKY
10.10.07,12:25
Po ročnom zúčtovaní dane z príjmu prišlo RZZP, teraz dane z mot. vozidiel,
som len zvedavá kedy budeme robiť ročné zúčtovanie preddavkov aj v SP
Rozalka
02.11.07,12:45
Postrehli ste, ako tichúčko NRSR dňa 25.10. schválila znenie tejto novely
http://www.finance.gov.sk/Default.aspx?CatID=38&id=157
Manual
07.11.07,15:07
Ako rozumiete paragrafom 90 ods.1 a 91 ods.3, ods.5
ZÁKONA
z 25. októbra 2007,
ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 582/2004 Z. z. o miestnych daniach
a miestnom poplatku za komunálne odpady a drobné stavebné odpady
v znení neskorších predpisov
§ 90
Daňové priznanie a oznamovacia povinnosť

(1) Daňovník je povinný podať daňové priznanie za zdaňovacie obdobie do 31. januára po uplynutí tohto zdaňovacieho obdobia.
To znamená že za zdaňovacie obdobie r.2008 treba podať DP na DzMV do 31.1.2009 ?


(2) Daňovník, ktorému vznikne alebo zanikne daňová povinnosť, je povinný oznámiť túto skutočnosť správcovi dane miestne príslušnému podľa miesta evidencie vozidla do 30 dní odo dňa vzniku alebo zániku daňovej povinnosti, okrem daňovníka podľa § 85 ods. 2 písm. a).

(3) Daňovník, ktorý použije vozidlo v rámci kombinovanej dopravy v súlade s § 93, uplatní zníženie dane v daňovom priznaní.

(4) Daňovník, ak ide o fyzickú osobu, je povinný uviesť v daňovom priznaní meno, priezvisko, adresu trvalého pobytu, rodné číslo alebo daňové identifikačné číslo, ak má pridelené, dátum narodenia, a ak ide o právnickú osobu, je povinný uviesť obchodné meno alebo názov, daňové identifikačné číslo a sídlo. Súčasne je daňovník povinný vyplniť všetky údaje podľa daňového priznania. Osobné údaje podľa tohto odseku sú chránené podľa osobitného predpisu.22)

§ 91
Preddavky na daň a platenie dane

(1) Daňovník, ktorého predpokladaná daň u jedného správcu dane presiahne 20 000 Sk a nepresiahne 250 000 Sk, je povinný platiť štvrťročné preddavky na daň na bežné zdaňovacie obdobie, a to vo výške jednej štvrtiny predpokladanej dane. Štvrťročné preddavky na daň sú splatné do konca príslušného kalendárneho štvrťroka.

(2) Daňovník, ktorého predpokladaná daň u jedného správcu dane presiahne 250 000 Sk, je povinný platiť mesačné preddavky na daň na bežné zdaňovacie obdobie a to vo výške jednej dvanástiny predpokladanej dane. Mesačné preddavky na daň sú splatné do konca príslušného kalendárneho mesiaca.

(3) Daňovník, ktorého predpokladaná daň u jedného správcu dane nepresiahne 20 000 Sk, preddavky na daň na bežné zdaňovacie obdobie neplatí. Daňovník podľa § 90 ods. 2 preddavky na daň neplatí v tom zdaňovacom období, v ktorom vznikla daňová povinnosť.
Ak daňovníkova predpokladaná daň z MV je napr. 15.000 Sk, tak v r. 2008 preddavky neplatí, daň za r. 2008 zaplatí až v 1/2009 ?

(4) Predpokladaná daň je súčet ročnej sadzby dane za každé vozidlo, ktoré je predmetom dane k 1. januáru bežného zdaňovacieho obdobia a nie je oslobodené od dane.

(5) Daňovník podľa odsekov 1 a 2 vyrovná celoročnú daň v lehote na podanie daňového priznania.
To bude nejaké ročné zúčtovanie dane z MV ?

(6) Pri vzniku a zániku daňovej povinnosti v priebehu zdaňovacieho obdobia je daňovník povinný zaplatiť pomernú časť dane v lehote na podanie daňového priznania. Pomerná časť dane sa vypočíta ako súčin jednej dvanástiny ročnej sadzby dane a počtu kalendárnych mesiacov, v ktorých sa vozidlo používalo na podnikanie.

(7) Pomernú časť dane vypočítanú ako súčin jednej tristošesdesiatpätiny ročnej sadzby dane a počtu kalendárnych dní, v ktorých sa vozidlo používalo na prepravu uskutočnenú mimo výkonu vo verejnom záujme, je daňovník povinný zaplatiť v lehote na podanie daňového priznania.

(8) Na platenie preddavkov na daň nemá vplyv zmena predmetu dane, vznik a zánik oslobodenia od dane v priebehu zdaňovacieho obdobia.

(9) Ak sa zmení skutočnosť, na základe ktorej bola predpokladaná daň vypočítaná, správca dane môže určiť platenie preddavkov na daň inak ako je ustanovené v odsekoch 1 a 2. Správca dane môže určiť platenie preddavkov na daň inak aj na základe žiadosti daňovníka. Proti rozhodnutiu správcu dane o platení preddavkov na daň inak na základe žiadosti daňovníka sa nemožno odvolať.

(10) Preddavky na daň platí daňovník tomu daňovému úradu, ktorý je miestne príslušný k 1. januáru bežného zdaňovacieho obdobia.

(11) Ak daň vypočítaná v daňovom priznaní je vyššia ako zaplatené preddavky na daň, daňovník je povinný zaplatiť rozdiel v lehote na podanie daňového priznania. Ak sú zaplatené preddavky na daň vyššie ako daň vypočítaná v daňovom priznaní, použijú sa podľa osobitného zákona.45b)“.

Prosím vyjadrite sa k tomu.
Ďakujem
Zoltán Kovács
07.11.07,15:10
Ako rozumiete paragrafom 90 ods.1 a 91 ods.3, ods.5
ZÁKONA
z 25. októbra 2007,
ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 582/2004 Z. z. o miestnych daniach
a miestnom poplatku za komunálne odpady a drobné stavebné odpady
v znení neskorších predpisov
§ 90
Daňové priznanie a oznamovacia povinnosť

(1) Daňovník je povinný podať daňové priznanie za zdaňovacie obdobie do 31. januára po uplynutí tohto zdaňovacieho obdobia.
To znamená že za zdaňovacie obdobie r.2008 treba podať DP na DzMV do 31.1.2009 ? Včera som sa bavil na túto tému s pracovníčkou DÚ, a ani sami presne nevedia ako to má byť, ale asi tak ako to vysvetluješ.


(2) Daňovník, ktorému vznikne alebo zanikne daňová povinnosť, je povinný oznámiť túto skutočnosť správcovi dane miestne príslušnému podľa miesta evidencie vozidla do 30 dní odo dňa vzniku alebo zániku daňovej povinnosti, okrem daňovníka podľa § 85 ods. 2 písm. a).

(3) Daňovník, ktorý použije vozidlo v rámci kombinovanej dopravy v súlade s § 93, uplatní zníženie dane v daňovom priznaní.

(4) Daňovník, ak ide o fyzickú osobu, je povinný uviesť v daňovom priznaní meno, priezvisko, adresu trvalého pobytu, rodné číslo alebo daňové identifikačné číslo, ak má pridelené, dátum narodenia, a ak ide o právnickú osobu, je povinný uviesť obchodné meno alebo názov, daňové identifikačné číslo a sídlo. Súčasne je daňovník povinný vyplniť všetky údaje podľa daňového priznania. Osobné údaje podľa tohto odseku sú chránené podľa osobitného predpisu.22)

§ 91
Preddavky na daň a platenie dane

(1) Daňovník, ktorého predpokladaná daň u jedného správcu dane presiahne 20 000 Sk a nepresiahne 250 000 Sk, je povinný platiť štvrťročné preddavky na daň na bežné zdaňovacie obdobie, a to vo výške jednej štvrtiny predpokladanej dane. Štvrťročné preddavky na daň sú splatné do konca príslušného kalendárneho štvrťroka.

(2) Daňovník, ktorého predpokladaná daň u jedného správcu dane presiahne 250 000 Sk, je povinný platiť mesačné preddavky na daň na bežné zdaňovacie obdobie a to vo výške jednej dvanástiny predpokladanej dane. Mesačné preddavky na daň sú splatné do konca príslušného kalendárneho mesiaca.

(3) Daňovník, ktorého predpokladaná daň u jedného správcu dane nepresiahne 20 000 Sk, preddavky na daň na bežné zdaňovacie obdobie neplatí. Daňovník podľa § 90 ods. 2 preddavky na daň neplatí v tom zdaňovacom období, v ktorom vznikla daňová povinnosť.
Ak daňovníkova predpokladaná daň z MV je napr. 15.000 Sk, tak v r. 2008 preddavky neplatí, daň za r. 2008 zaplatí až v 1/2009 ?

(4) Predpokladaná daň je súčet ročnej sadzby dane za každé vozidlo, ktoré je predmetom dane k 1. januáru bežného zdaňovacieho obdobia a nie je oslobodené od dane.

(5) Daňovník podľa odsekov 1 a 2 vyrovná celoročnú daň v lehote na podanie daňového priznania.
To bude nejaké ročné zúčtovanie dane z MV ? Že vraj áno.

(6) Pri vzniku a zániku daňovej povinnosti v priebehu zdaňovacieho obdobia je daňovník povinný zaplatiť pomernú časť dane v lehote na podanie daňového priznania. Pomerná časť dane sa vypočíta ako súčin jednej dvanástiny ročnej sadzby dane a počtu kalendárnych mesiacov, v ktorých sa vozidlo používalo na podnikanie.

(7) Pomernú časť dane vypočítanú ako súčin jednej tristošesdesiatpätiny ročnej sadzby dane a počtu kalendárnych dní, v ktorých sa vozidlo používalo na prepravu uskutočnenú mimo výkonu vo verejnom záujme, je daňovník povinný zaplatiť v lehote na podanie daňového priznania.

(8) Na platenie preddavkov na daň nemá vplyv zmena predmetu dane, vznik a zánik oslobodenia od dane v priebehu zdaňovacieho obdobia.

(9) Ak sa zmení skutočnosť, na základe ktorej bola predpokladaná daň vypočítaná, správca dane môže určiť platenie preddavkov na daň inak ako je ustanovené v odsekoch 1 a 2. Správca dane môže určiť platenie preddavkov na daň inak aj na základe žiadosti daňovníka. Proti rozhodnutiu správcu dane o platení preddavkov na daň inak na základe žiadosti daňovníka sa nemožno odvolať.

(10) Preddavky na daň platí daňovník tomu daňovému úradu, ktorý je miestne príslušný k 1. januáru bežného zdaňovacieho obdobia.

(11) Ak daň vypočítaná v daňovom priznaní je vyššia ako zaplatené preddavky na daň, daňovník je povinný zaplatiť rozdiel v lehote na podanie daňového priznania. Ak sú zaplatené preddavky na daň vyššie ako daň vypočítaná v daňovom priznaní, použijú sa podľa osobitného zákona.45b)“.

Prosím vyjadrite sa k tomu.
Ďakujem

....................................
Manual
07.11.07,15:13
To bude potom štát úverovať podnikateľov ? Veď bude mať výpadok dane čo bude určite chýbať v ŠR. Podnikatelia by to určite privítali ale to nebude také jednoduché...
Zoltán Kovács
07.11.07,15:17
Na druhej strane som počul aj taký výklad, že do 31.01. sa zaplatí DzMV ako doteraz, a potom do 31.01.2009 sa podá priznanie na zúčtovanie DzMV. Inak neviem si predstaviť ako sa bude platiť DzMV za auta zamestnancov, ktoré sa v priebehu roka použijú na účely zamestnávateľa.

V zbierkach to ešte nie je.
Manual
07.11.07,15:29
Na druhej strane som počul aj taký výklad, že do 31.01. sa zaplatí DzMV ako doteraz, a potom do 31.01.2009 sa podá prznanie na zúčtovanie DzMV. Inak neviem si predstaviť ako sa bude platiť DzMV za auta zamestnancov, ktoré sa v priebehu roka použijú na účely zamestnávateľa.To bude pravdepodobne robené v tom ročnom zúčtovaní DzMV podľa toho koľko dní bude zamestnanec využívať svoje súkromné auto pre firmu. To by malo byť X/365-tín z ročnej sadzby dane. Ale dúfam že k tomu vyjde nejaké usmernenie.

V zbierkach to ešte nie je.
......................
jamis
07.11.07,15:34
Čítam, čítam a nestačím sa diviť čo sa to zasa na nás chystá.
Jeden by si myslel, že tých nezmyslov už bolo dosť a ako sa zdá, tak nie.
Johanka
07.11.07,15:51
Niečo vysvetľujú aj prechodné ustanovenia ;)




Prechodné ustanovenia k úpravám účinným od 1. novembra 2007

(1) Ak daňová povinnosť k miestnym daniam, poplatková povinnosť k poplatku a oznamovacia povinnosť vznikne do 31. decembra 2007, postupuje sa podľa predpisov účinných do 31. októbra 2007 okrem bodu 49.


(2) Daňovník dane z motorových vozidiel v roku 2008 platí preddavky na daň v súlade s § 91 ods. 1 až 3 v znení účinnom od 1. novembra 2007 podľa poslednej známej daňovej povinnosti tomu správcovi dane, ktorý je miestne príslušný podľa evidencie vozidla k 31. decembru 2007.


(3) Daňovník môže podať žiadosť o platenie preddavkov na daň z motorových vozidiel inak ako ustanovuje § 91 ods. 1 a 2 v znení účinnom od 1. novembra 2007 miestne príslušnému správcovi dane v roku 2008 do 31. januára 2008.

(4) Daňové priznanie k dani z motorových vozidiel sa podľa § 90 v znení účinnom od 1. novembra 2007 prvýkrát podá v lehote do 31. januára 2009.“.
Manual
07.11.07,16:01
To znamená že ak mu nevzniknú platiť preddavky, §91 ods.3 tak daňovník v r. 2008 by nemal platiť žiadnu daň z MV ? Ale takých drobných podnikateľov je spústa čo má DzMV do 20.000 Sk.
Rozalka
07.11.07,16:10
Niečo vysvetľujú aj prechodné ustanovenia ;)



Prechodné ustanovenia k úpravám účinným od 1. novembra 2007


Všimli ste si, a prezident ešte nepodpísal.
Johanka
07.11.07,16:24
Vôbec by mi nevadilo, keby to nepodpísal. Povinnosti súvisiace s touto daňou fungovali pomerne jednoducho .... asi potrebujú priestor na pokuty :mad: alebo niekto potreboval vykázať činnosť :rolleyes:.
Rozalka
07.11.07,16:27
.... asi
máš úplnú pravdu:
1) potrebujú priestor na pokuty :mad:
2) niekto potreboval vykázať činnosť :rolleyes:.
:confused:
Janulka30
15.11.07,09:45
Praje pekný deň, vie mi niekto povedať či to je k dnešnému dňu schválené. Nejako sa mi to nedarí nájsť. Ďakujem
Rozalka
15.11.07,09:50
Praje pekný deň, vie mi niekto povedať či to je k dnešnému dňu schválené. Nejako sa mi to nedarí nájsť. Ďakujem
Schválené bolo, čaká na podpis prezidenta (alebo na zverejnenie ...), ale na stránke MF uvádzajú, že ešte nepodpísal.
Rozalka
19.11.07,17:28
Schválené bolo, čaká na podpis prezidenta (alebo na zverejnenie ...), ale na stránke MF uvádzajú, že ešte nepodpísal.

Takže dnes podpísal

Úvod (http://www.prezident.sk/?uvod) | Ústavné právomoci (http://www.prezident.sk/?vlada-sr) | Zákony podpísane prezidentom SR
http://www.porada.sk/PicExportError http://www.porada.sk/PicExportError zákon z 25. októbra 2007 o geologických prácach (geologický zákon),
zákon z 25. októbra 2007, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 582/2004 Z. z. o miestnych daniach a miestnom poplatku za komunálne odpady a drobné stavebné odpady v znení neskorších predpisov,
JAJA11
27.11.07,08:39
To znamená že ak mu nevzniknú platiť preddavky, §91 ods.3 tak daňovník v r. 2008 by nemal platiť žiadnu daň z MV ? Ale takých drobných podnikateľov je spústa čo má DzMV do 20.000 Sk.

Mňa takéto znenie zákona potešilo. V januári chcem vyradiť auto z podnikania. Po starom by som musela daň zaplatiť a potom si ju žiadať späť. Teraz mi bude stačiť spraviť priznanie 31.1.2009 a odviesť len malú časť. A tento zákon urobí určite dosť veľkú dieru v rozpočte za rok 2008, lebo časť peňazí dostanú až v roku 2009. Ale je aj dosť firiem, ktorých daňová povinnosť je nad 20.000 (My sami máme viac ako 20.000 a to sme len stredná firma ). A ďalšia vec, prečo to vládu netrápi je v tom, že táto daň patrí samospráve, takže oni si to budú musieť vyriešiť. :o
FAA
27.11.07,09:18
Obávam sa, že v tom bude riadny guláš - ako vždy, čo už. Ide mi však o dva prípady:
sro za konateľov - budú platiť daň z MV.
Občianske združenia za zamestnancov, nedaňová činnosť - nebudú platiť
daňová činnosť - budú platiť

skúste ma opraviť, ak nemám pravdu.
JAJA11
27.11.07,09:27
Ja by som potrebovala doplniť, ako to s tými zamestnancami bude. Napr. máme firemné autá, bežne sa jazdí na nich. Čo ak sa mi stane, že budem potrebovať niečo vybaviť, ale v tej chvíli nebudem mať voľné auto. Tak pošlem zamestnanca na jeho aute. Stane sa to len raz v roku. Budem musieť zaplatiť daň za celý rok?
VladoaKatka
27.11.07,09:31
Ako rozumiete paragrafom 90 ods.1 a 91 ods.3, ods.5
ZÁKONA
z 25. októbra 2007,
ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 582/2004 Z. z. o miestnych daniach
a miestnom poplatku za komunálne odpady a drobné stavebné odpady
v znení neskorších predpisov
§ 90
Daňové priznanie a oznamovacia povinnosť

Prosím vyjadrite sa k tomu.
Ďakujem

My členovia sa vyjadrujeme úžasom, súhlasom a čo ja viem ešte ako, len mám obavy, aby sa tvorca zákona sa nevyjadril podobne, ako prednedávnom
istá členka vlády ku práve schválenému zákonu v NR, ktorú predkladala, na dotaz novinárov hneď pri odchode z rokovania NR povedala:"prepáčte, ale ja v tomto momente nie som kompetentná sa k tomu vyjadriť. " a odišla.
Candy
27.11.07,09:36
prikladám znenie novely, o dani z MV a zamestnávateľoch pojednáva §85 ods.2 a ďalšie
JAJA11
27.11.07,09:50
Vie niekto presnejšie poradiť ohľadom tých zamestnancov? Zákon platí od 1.12.2007, takže ak v decembri zamestnanec použije svoje vozidlo, vznikne mi daňová povinnosť už v roku 2007. Podľa prechodných ustanovení paragraf 104 b ods.(3) sa daňové priznanie podáva prvýkrát 31.1.2009. Čo sa stane potom s takto použitým autom v roku 2008? Kedy z neho odvediem daň a na základe čoho? :o
JAJA11
27.11.07,11:48
prikladám znenie novely, o dani z MV a zamestnávateľoch pojednáva §85 ods.2 a ďalšie

Ale po prečítaní zákona odpoveď na moje otázky zostávajú. Neviem ako mám postupovať v prípade zamestnancov a ich áut. :o
heja3
27.11.07,11:52
Niečo vysvetľujú aj prechodné ustanovenia ;)



Prechodné ustanovenia k úpravám účinným od 1. novembra 2007

(1) Ak daňová povinnosť k miestnym daniam, poplatková povinnosť k poplatku a oznamovacia povinnosť vznikne do 31. decembra 2007, postupuje sa podľa predpisov účinných do 31. októbra 2007 okrem bodu 49.


(2) Daňovník dane z motorových vozidiel v roku 2008 platí preddavky na daň v súlade s § 91 ods. 1 až 3 v znení účinnom od 1. novembra 2007 podľa poslednej známej daňovej povinnosti tomu správcovi dane, ktorý je miestne príslušný podľa evidencie vozidla k 31. decembru 2007.


(3) Daňovník môže podať žiadosť o platenie preddavkov na daň z motorových vozidiel inak ako ustanovuje § 91 ods. 1 a 2 v znení účinnom od 1. novembra 2007 miestne príslušnému správcovi dane v roku 2008 do 31. januára 2008.

(4) Daňové priznanie k dani z motorových vozidiel sa podľa § 90 v znení účinnom od 1. novembra 2007 prvýkrát podá v lehote do 31. januára 2009.“.

Podľa vyznačeného mi to vychádza, že od 1.1.2008 sa ide podľa novely.
Len neviem, ako stihnú vydať sadzby na daný rok, lebo mesační platcovia preddavky platia už v januári 2008.
Rozalka
27.11.07,16:48
Podľa vyznačeného mi to vychádza, že od 1.1.2008 sa ide podľa novely.
Len neviem, ako stihnú vydať sadzby na daný rok, lebo mesační platcovia preddavky platia už v januári 2008.
Určite stihnú, veď sadzby si schvaľuje každý kraj zvlášť, pre NR už som videla na návrh sadzieb mimotemy(hádajte, či idú nahor alebo nadol)
liduska
27.11.07,16:51
Určite nadol.
VladoaKatka
27.11.07,18:02
Niečo vysvetľujú aj prechodné ustanovenia ;)



Prechodné ustanovenia k úpravám účinným od 1. novembra 2007


(1) Ak daňová povinnosť k miestnym daniam, poplatková povinnosť k poplatku a oznamovacia povinnosť vznikne do 31. decembra 2007, postupuje sa podľa predpisov účinných do 31. októbra 2007 okrem bodu 49.


(2) Daňovník dane z motorových vozidiel v roku 2008 platí preddavky na daň v súlade s § 91 ods. 1 až 3 v znení účinnom od 1. novembra 2007 podľa poslednej známej daňovej povinnosti tomu správcovi dane, ktorý je miestne príslušný podľa evidencie vozidla k 31. decembru 2007.


(3) Daňovník môže podať žiadosť o platenie preddavkov na daň z motorových vozidiel inak ako ustanovuje § 91 ods. 1 a 2 v znení účinnom od 1. novembra 2007 miestne príslušnému správcovi dane v roku 2008 do 31. januára 2008.

(4) Daňové priznanie k dani z motorových vozidiel sa podľa § 90 v znení účinnom od 1. novembra 2007 prvýkrát podá v lehote do 31. januára 2009.“.
Podľa ktorého bodu prechodného ustanovenia mám postupovať:
napr. 4.12.2007 si kúpim MV, budem mať EČ a týmto dňom zaradím do majetku firmy a začnem používať na podnikanie.
§90 - musím to oznámiť do 30 dní správcovi dane t.j. do 4.1.2008 podať daňové priznanie a zaplatiť daň - za rok 2007 vo výške 1/12,

pravdepodobne za rok 2008 nie, lebo povinnosť nebude vyššia ako 20000,-

§104b - odst. 3 daňové priznanie k dani motorových vozidiel sa podľa §90 v znení účinnom od 1.decembra 2007 prvýkrát podá v lehote do 31.januára 2009.

Teda kedy mám to priznanie podať?
Zoltán Kovács
27.11.07,18:10
Podľa ktorého bodu prechodného ustanovenia mám postupovať:
napr. 4.12.2007 si kúpim MV, budem mať EČ a týmto dňom zaradím do majetku firmy a začnem používať na podnikanie.
§90 - musím to oznámiť do 30 dní správcovi dane t.j. do 4.1.2008 podať daňové priznanie a zaplatiť daň - za rok 2007 vo výške 1/12,

pravdepodobne za rok 2008 nie, lebo povinnosť nebude vyššia ako 20000,-

§104b - odst. 3 daňové priznanie k dani motorových vozidiel sa podľa §90 v znení účinnom od 1.decembra 2007 prvýkrát podá v lehote do 31.januára 2009.

Teda kedy mám to priznanie podať?

Podľa bodu 1 prechodných ustanovení. Takže povinnosť podať daňové priznanie k dani z motorových vozidiel máš do 15 dní, podľa starého znenia zákona.
uzivatel2
30.11.07,09:22
V novele je ešte jedna závažná zmena v § 89 Vznik a zánik daňovej povinnosti

(2) Daňová povinnosť zaniká posledným dňom mesiaca nasledujúcom po dni, v ktorom sa vozidlo prestalo používať na podnikanie.

Doteraz sa to počítalo na dni, teraz to bude celý mesiac a peniaze navyše.
Kata
JAJA11
30.11.07,09:42
V novele je ešte jedna závažná zmena v § 89 Vznik a zánik daňovej povinnosti

(2) Daňová povinnosť zaniká posledným dňom mesiaca nasledujúcom po dni, v ktorom sa vozidlo prestalo používať na podnikanie.

Doteraz sa to počítalo na dni, teraz to bude celý mesiac a peniaze navyše.
Kata

Čiže je výhodné sa odhlásiť vždy ku koncu mesiaca. :o
Alena Kašičková
30.11.07,16:10
Uvádzam jeden príklad :
Ako bude s danou MV v prípade že:
Súkromné MV nie je zaradené do firemného majetku. Manžel SZČO, manželka konateľka v cudzej firme (s manželom firma nemá nič spoločné). Manžel platí daň z MV - používa niekedy vozidlo pri podnikaní, manželka taktiež používa toto MV v cudzej s.r.o. a uplatňujú si
cestovné náhrady s tým súvisiace. (Samozrejme, že každý v iné dni).
Bude sa daň z MV platiť alikvotne, alebo s.r.o. zaplatí daň ešte raz za konateľku.
Čo myslíte? Myslí na toto zákon ?
liba2
30.11.07,22:01
Viem že to nie je profesionálne, ale zvolila som tento spôsob za cieľom vypracovať pomôcku tak, aby som mala aktuálny právny stav k dani z motorových vozidiel s účinnosťou od 1. decembra 2007. Možno sa to hodí aj niekomu z vás, tak to sem prilepím.
liba2
30.11.07,22:18
Uvádzam jeden príklad :
Ako bude s danou MV v prípade že:
Súkromné MV nie je zaradené do firemného majetku. Manžel SZČO, manželka konateľka v cudzej firme (s manželom firma nemá nič spoločné). Manžel platí daň z MV - používa niekedy vozidlo pri podnikaní, manželka taktiež používa toto MV v cudzej s.r.o. a uplatňujú si
cestovné náhrady s tým súvisiace. (Samozrejme, že každý v iné dni).
Bude sa daň z MV platiť alikvotne, alebo s.r.o. zaplatí daň ešte raz za konateľku.
Čo myslíte? Myslí na toto zákon ?
Je tu jedno vozidlo, dvaja manželia a viacero otázok :D.
Manželka je konateľkou v s.r.o., kde je z hľadiska zákona považovaná za zamestnanca, teda s.r.o. za každý deň, kedy použije toto vozidlo na pracovnú cestu, zaplatí 1/365-nu DzMV. Daň.priznanie podá a daň zaplatí s.r.o. do 31.1.2009.
Manžel ako SZČO má obdobné povinnosti; u neho neviem či bude platiť DzMV plynule za každý mesiac, alebo tiež len 1/365-nu za každý deň, kedy vozidlo použil. Samotný výpočet je jednoduchý, problematická je oznamovacia povinnosť - ako sa to bude robiť, či bude treba nahlásiť každé prerušenie, alebo ako doteraz že sa daň platí aj keď auto stojí na dvore....
A ešte je tu jedna okolnosť v súvislosti s určením daňovníka, kto je zapísaný v doklade ako držiteľ vozidla ? ja predpokladám, že ide o BSM - ale nemusí to tak byť.
Paula
01.12.07,07:09
Je tu jedno vozidlo........... Samotný výpočet je jednoduchý, problematická je oznamovacia povinnosť - ako sa to bude robiť.


.......keď ho bude v rámci podnikania používať viacero osôb (fyzických alebo právnických)? Vymyslela som tlačivo. Povinnosť podať DP prejde na samotný dopr. prostriedok. Keďže ešte nikto nenaučil autiaky čítať a písať, podá v jeho "mene" daň.priznanie jeho vlastník. Vlastník rozdá všetkým, ktorí používali toto vozidlo prílohu k DP, ktorá bude obsahovať ich identif. údaje + počet dní použitia vozidla + sumu ich daň. povinnosti . Pre kompletnosť doporučujem k prílohám pricviknúť aj knihu jázd a nejaký doklad o prenájme , zapožičaní vozidla, či súhlas s jeho používaním, atd.. Autiaku bude pridelený var. symbol, pod ktorým má svoju povinnosť uhradiť. Tento v.s.+ č.ú.+ k.s. autiak oznámi všetkým "prílohám" a každý pekne za seba zacvaká...... No, ešte podumem nad zjednodušením, som v štádiu rozpracovania :cool:
liba2
01.12.07,07:36
Paulínka, si zlatíčko, dobre si to vymyslela :).
Z toho mi teda vychádza, že aj SZČo pri tomto aute bude platiť len 1/365-nu za každý deň použitia vozidla v jeho firme ? :confused:
liba2
01.12.07,07:39
.... lebo ja mám klienta SZČO, čo používa striedavo
- vlastné vozidlo nezaradené do OM,
- vozidlo zaradené v OM
na podnikanie; ako sa bude daň platiť v tomto prípade...., očakávam, že 1/365-nu za počet dní použitia..., len tá oznamovacia povinnosť mi nie je jasná z praktického hľadiska (asi mi niekto stojí na kábli :)).
Paula
01.12.07,07:45
No, môj príspevok tiež naznačuje, že mi niekto sedí na kábli:D. Sledujem túto tému iba zo záujmu, na šťastie mi nehrozí viacero záujemcov o použitie tohože auta.
symona
01.12.07,09:40
V nemom úžase sedím a čítam.:eek::eek::eek: Ľudia dobrí, čo to zasa na nás vymysleli? :eek::eek::eek: Ešteže tu máme šikovných ľudí a upozornia nás na takúto záludnosť.:):):) Neviem, či len ja som taká nešika, keď nestíham pracovať a študovať súčasne. :cool:
anaka
06.12.07,09:31
Ako sa má správne uhradiť DzMV za 08 keď u nás majú niektorí príkazné zmluvy a v nich je dohodnuté, že požijú svoje súkromné vozidlo na vykonanie činnosti a výdavky im budú preplatené podľa zákona o cestovných náhradách? Vzťahuje sa vôbec DzMV aj na autá použité na základe príkazných zmlúv?
cactus
10.12.07,08:09
Ako sa má správne uhradiť DzMV za 08 keď u nás majú niektorí príkazné zmluvy a v nich je dohodnuté, že požijú svoje súkromné vozidlo na vykonanie činnosti a výdavky im budú preplatené podľa zákona o cestovných náhradách? Vzťahuje sa vôbec DzMV aj na autá použité na základe príkazných zmlúv?

prosím o odpoveď, možno aj viacerých to bude zaujímať, a ako je to s DzMV pri používaní zamestnancového auta? Ď.
Rozalka
10.12.07,09:52
prosím o odpoveď, možno aj viacerých to bude zaujímať, a ako je to s DzMV pri používaní zamestnancového auta? Ď.
Pozri #2
cactus
10.12.07,12:43
§ 85
Daňovník


(1) Daňovníkom je fyzická osoba alebo právnická osoba alebo ich organizačná zložka zapísaná do obchodného registra, ktorá
a) je ako držiteľ zapísaná v dokladoch vozidla42),
b) užíva vozidlo, v dokladoch ktorého je ako držiteľ zapísaná osoba, ktorá zomrela, bola zrušená alebo zanikla,
c) užíva vozidlo, v dokladoch ktorého je ako držiteľ zapísaná osoba, ktorá nepoužíva vozidlo na podnikanie.

(2) Daňovníkom je tiež
a) zamestnávateľ, ak vypláca cestovné náhrady zamestnancovi za použitie vozidla, v dokladoch ktorého je ako držiteľ zapísaný zamestnanec, ak daňová povinnosť nevznikla už držiteľovi vozidla,
b) stála prevádzkáreň alebo iná organizačná zložka osoby s trvalým pobytom alebo sídlom v zahraničí.

Tak to bude veru zaujímavé, ako sa to bude riešiť. Na začiatku roku odkiaľ mám vedieť či zamestnanec počas roka použije svoje súkromné vozidlo na účely zamestnávateľa?

a nebude sa to napr. riešiť tak, že
DzMV sa zaplatí iba na tie dni, kedy ho bude zamestnanec používať služobne? A tiež je otázne, že koľkokrát do roka?
Ale to by musel vedieť dopredu, kedy ho použije.
Je to veru riadne zamotané?!
Johanka
10.12.07,13:00
Uvarte si večer vínko a prečítajte si tých pár §§ ako celok, najlepšie od prechodných ustanovení . Myslím, že spôsob podávania DP a oznamovacie povinnosti sú napísané pomerne zrozumiteľne ;):).
cactus
10.12.07,13:07
Ďakujem, Johanka
Zlata
13.12.07,11:53
Mám takúto otázočku.
Zamestnanec používa na služobné cesty vlastné osobné motorové vozidlo, resp. vozidlo svojej matky s trvalým bydliskom v ČR, vozidlo je na českých značkách.
Kto bude platiť cestnú daň?
Tweety
13.12.07,11:55
Zamestnávateľ. Opravím, nie cestnú daň, ale daň z motorových vozidiel.
Zlata
13.12.07,12:04
Zamestnávateľ. Opravím, nie cestnú daň, ale daň z motorových vozidiel.

Ďakujem,
samozrejce cestná daň, ten výraz je tak veľmi zažitý, že si to ani neuvedomím.
Zlata
13.12.07,12:24
ešte jednu otázočku mám,
Od 1.1.2007 je SZČO platcom dane z MV a od 1.12.2007 začne využívať ďaľšie vozidlo na podnikanie, daňové priznanie k 1.12.2007 k tomuto vozidlu je dodatočné alebo nie?
Tweety
13.12.07,12:25
ešte jednu otázočku mám,
Od 1.1.2007 je SZČO platcom dane z MV a od 1.12.2007 začne využívať ďaľšie vozidlo na podnikanie, daňové priznanie k 1.12.2007 k tomuto vozidlu je dodatočné alebo nie?
Riadne, pretože to DP bude len na to nové vozidlo od 1.12.
Zlata
13.12.07,12:28
Riadne, pretože to DP bude len na to nové vozidlo od 1.12.

Ďakujem pekne!
Denda
13.12.07,12:43
Prikladám usmernenie k dani z motorových vozidel na rok 2008 zo stránky drsr.
zsazsula
13.12.07,13:30
ahojte študujem a študujem ale ešte stále nemám jasno ak zamestnanec použije motorové vozidlo a zamestnávateľ ma platiť daň z m.v.?????
či zamestnávateľ to ma oznámiť daňovému úradu alebo nie stačí iba podať daňové priznanie na konci roka?????ako je to vlastne ?????
Denda
13.12.07,14:00
ahojte študujem a študujem ale ešte stále nemám jasno ak zamestnanec použije motorové vozidlo a zamestnávateľ ma platiť daň z m.v.?????
či zamestnávateľ to ma oznámiť daňovému úradu alebo nie stačí iba podať daňové priznanie na konci roka?????ako je to vlastne ?????

Zatiaľ je podstatné toto:

V roku 2008 daňovník dane z motorových vozidiel nebude podávať daňové priznanie. Daňové priznanie k dani z motorových vozidiel daňovník podľa novely zákona podá prvýkrát za rok 2008 v lehote do 31. januára 2009. V tejto lehote je daňovník povinný daň aj zaplatiť, resp. doplatiť rozdiel dane v prípade platenia preddavkov na daň na rok 2008.

A ďalej sa varí:

Daňové riaditeľstvo SR bude na svojej internetovej stránke informovať aj o ďalších zmenách týkajúcich sa dane z motorových vozidiel, ktoré upravila novela zákona.
Johanka
13.12.07,17:55
Hmmm, hneď ako zistia "čo tým chcel básnik povedať" , bude nám oznámené :).
M3G
15.12.07,18:52
Hmmm, hneď ako zistia "čo tým chcel básnik povedať" , bude nám oznámené :).

Dovolím si doplniť:

...hneď ako zistia "čo tým chcel básnik povedať" , bude nám to oznámené vymeraním pokuty

:D:D:D Ja už nemôžem z tejto našej SR, asi sa odsťahujem do Afriky.
Heleč
15.12.07,19:28
Dovolím si doplniť:

...hneď ako zistia "čo tým chcel básnik povedať" , bude nám to oznámené vymeraním pokuty

:D:D:D Ja už nemôžem z tejto našej SR, asi sa odsťahujem do Afriky.


mimotemy idem aj ja
aladin
15.12.07,19:31
Je tu jedno vozidlo, dvaja manželia a viacero otázok :D.
Manželka je konateľkou v s.r.o., kde je z hľadiska zákona považovaná za zamestnanca, teda s.r.o. za každý deň, kedy použije toto vozidlo na pracovnú cestu, zaplatí 1/365-nu DzMV. Daň.priznanie podá a daň zaplatí s.r.o. do 31.1.2009.
Manžel ako SZČO má obdobné povinnosti; u neho neviem či bude platiť DzMV plynule za každý mesiac, alebo tiež len 1/365-nu za každý deň, kedy vozidlo použil. Samotný výpočet je jednoduchý, problematická je oznamovacia povinnosť - ako sa to bude robiť, či bude treba nahlásiť každé prerušenie, alebo ako doteraz že sa daň platí aj keď auto stojí na dvore....
A ešte je tu jedna okolnosť v súvislosti s určením daňovníka, kto je zapísaný v doklade ako držiteľ vozidla ? ja predpokladám, že ide o BSM - ale nemusí to tak byť.
tusim tento pripa d riesi hned prvy prispevok.....
itát:
Pôvodca textu príspevku: Rozalka http://www.porada.sk/images/buttons/viewpost.gif (http://www.porada.sk/62615-dan-z-mv-od-2008-a-post546259.html#post546259)
Postrehli ste, že podľa pripravovanej novely Zákona o miestnych daniach
sa bude DMV preddavkami a vyrovná sa po uplynutí roka a DMV bude zamestnávateľ platiť aj za zamestnancove auto?
http://www.finance.gov.sk/Documents/...y_material.rtf (http://www.finance.gov.sk/Documents/1_Adresar_redaktorov/Webmaster/Mat2007/1_pk/234MF015380_2007_72/vlastny_material.rtf)
__________________





§ 85
Daňovník


(1) Daňovníkom je fyzická osoba alebo právnická osoba alebo ich organizačná zložka zapísaná do obchodného registra, ktorá
a) je ako držiteľ zapísaná v dokladoch vozidla42),
b) užíva vozidlo, v dokladoch ktorého je ako držiteľ zapísaná osoba, ktorá zomrela, bola zrušená alebo zanikla,
c) užíva vozidlo, v dokladoch ktorého je ako držiteľ zapísaná osoba, ktorá nepoužíva vozidlo na podnikanie.

(2) Daňovníkom je tiež
a) zamestnávateľ, ak vypláca cestovné náhrady zamestnancovi za použitie vozidla, v dokladoch ktorého je ako držiteľ zapísaný zamestnanec, ak daňová povinnosť nevznikla už držiteľovi vozidla,
b) stála prevádzkáreň alebo iná organizačná zložka osoby s trvalým pobytom alebo sídlom v zahraničí.

Tak to bude veru zaujímavé, ako sa to bude riešiť. Na začiatku roku odkiaľ mám vedieť či zamestnanec počas roka použije svoje súkromné vozidlo na účely zamestnávateľa?
__________________
:cool: Zolee :cool:

Pochvala poteší, oprava ešte viac... :cool:

http://www.porada.sk/images/statusicon/user_offline.gif http://www.porada.sk/images/buttons/report.gif (http://www.porada.sk/report.php?p=546317) http://www.porada.sk/NuRatings/thumbs_up.gif (http://www.porada.sk/showthread.php?do=ratepost&p=546317&t=62615&v=1&tui=2461) http://www.porada.sk/NuRatings/thumbs_dn.gif (http://www.porada.sk/showthread.php?do=ratepost&t=62615&t=546317&v=-1&tui=2461) 0


spam (http://www.porada.sk/report.php?p=546317)
aladin
15.12.07,19:32
cize chcel som len tuto cast

............ísaný zamestnanec, ak daňová povinnosť nevznikla už držiteľovi vozidla............
Rozalka
16.12.07,11:43
(2) Daňovníkom je tiež
a) zamestnávateľ, ak vypláca cestovné náhrady zamestnancovi za použitie vozidla, v dokladoch ktorého je ako držiteľ zapísaný zamestnanec, ak daňová povinnosť nevznikla už držiteľovi vozidla,

... ak je držiteľom manželka zamestnanca, DMV sa neplatí.
jaja99
16.12.07,12:19
Prosím napíšte lopatisticky, či budete podávať daňové priznania k dani z motorových vozidiel za obdobie od 1.12.2007 (lehota do 15.12.2007!!!!), ak ide o vozidlá, ktoré:

A/ zamestnanec používa na pracovné cesty a má podpísanú dohodu o použití súkromného auta na vykonanie cesty na celý rok 2007 a je zapísaný ako držiteľ.
B/ v TP auta používaného podľa bodu A je zapísaná manžel/manželka zamestnanca ako držiteľ.

Podľa prechodných ustanovaní - bod 1/ - ak daňová povinnosť vznikne do 31.12.2007, postupuje sa podľa doteraz platných predpisov ....tzn, k 1.12.2007 mi daňová povinnosť vznikla podľa novely, ale nepodám DP a ani nezaplatím, lebo postupujem podľa starého zákona???

vďaka
Rozalka
16.12.07,12:31
Prosím napíšte lopatisticky, či budete podávať daňové priznania k dani z motorových vozidiel za obdobie od 1.12.2007 (lehota do 15.12.2007!!!!), ak ide o vozidlá, ktoré:
A/ zamestnanec používa na pracovné cesty a má podpísanú dohodu o použití súkromného auta na vykonanie cesty na celý rok 2007 a je zapísaný ako držiteľ. NIE
B/ v TP auta používaného podľa bodu A je zapísaná manžel/manželka zamestnanca ako držiteľ. NIE

Podľa prechodných ustanovaní - bod 1/ - ak daňová povinnosť vznikne do 31.12.2007, postupuje sa podľa doteraz platných predpisov ....tzn, k 1.12.2007 mi daňová povinnosť vznikla podľa novely, ale nepodám DP a ani nezaplatím, lebo postupujem podľa starého zákona??? LEN PRI MV, na ktoré sa aj doteraz vzťahovala daňová povinnosť.

vďaka
Za vozidlá zaradené v r. 2007:
Podáš priznanie a aj zaplatíš do 15 dní (alikvótnu čiastku za rok 2007)
a dopĺňam: Toto sa nevzťahuje na auto zamestnanca.
***
Za auto zamestnanca sa bude platiť až za r. 2008, podľa priznania podaného v r. 2009.
Podľa znenia zákona sa za auto manželky zamestnanca neplatí, uvidíme, ako ešte doplnia vysvetlenie DRSR.
ZuzanaP
17.12.07,07:46
Takže tí, čo majú daňovú povinnosť nižšiu ako SK 20 000,-- (napr.SZČO s jedným osobným autom), tak ju zaplatia až v roku 2009, kedy aj do 31.01. podajú DP.

No keďže sme si zvykli platiť ju do konca januára prísl. roka, budú mať obyč. SZČO z toho trošku chaos, ale v konečnom dôsledku ich to asi aj poteší, ak si niektorí odkladali korunky už v novembri, decembri.;)
FAA
17.12.07,09:27
§ 84 Predmet dane

(1) Predmetom dane z motorových vozidiel je motorové vozidlo a prípojné vozidlo kategórie M, N a O 38) (ďalej len „vozidlo“), ktoré sa používa v Slovenskej republike na podnikanie 12) alebo na činnosti, z ktorých plynúce príjmy sú predmetom dane z príjmov 39) (ďalej len „podnikanie“).
..........................

§ 85 Daňovník .........................

(2) Daňovníkom je tiež

a) zamestnávateľ, ak vypláca cestovné náhrady zamestnancovi za použitie vozidla, v dokladoch ktorého je ako držiteľ zapísaný zamestnanec; to neplatí ak zamestnávateľom je vyšší územný celok, do rozpočtu ktorého plynie daň z motorových vozidiel,
b) stála prevádzkareň 43) alebo iná organizačná zložka 43) osoby s trvalým pobytom alebo sídlom v zahraničí.



obávam sa, že tento zákon je jeden z tých, v ktorích sa poslanci snažia dokázať, že sa dokážu poškrabať ľavou nohou za pravým uchom.

Ale k veci. Čo sa týka komerčnej sféry, tam mi to bolo ako tak jasné.
Sme obč.združenie, máme nedaňovú činnosť, ale aj daňovú. Máme zamestnanca, ktorý používa svoje mot.vozidlo aj na obidve činnosti, ako je to s DMV v tomto prípade, daň sa platí z obidvoch činností, alebo len z daňovej? §84/1. Aký je Váš názor? Vďaka.
A ešte vo vyjedrení drsr, ktoré je pripojené vyššie (príspevok 57 - dmv2008.doc) je použitý termín Oznámenie, nenašiel som to v novele, pýtala sa na to aj zsazsula v prísp.59:
Pôvodca textu príspevku: zsazsula http://www.porada.sk/images/buttons/viewpost.gif (http://www.porada.sk/t62615-p6-dan-z-mv-od-2008-a.html#post590019)
"ahojte študujem a študujem ale ešte stále nemám jasno ak zamestnanec použije motorové vozidlo a zamestnávateľ ma platiť daň z m.v.?????
či zamestnávateľ to ma oznámiť daňovému úradu alebo nie stačí iba podať daňové priznanie na konci roka?????ako je to vlastne ?????"

takže sa pripájam: treba oznámiť do 30 dní od vzniku daň. povinnosti, alebo stačí daň.priznanie do 31.01.2009 za rok 2008, nesprávne pochopenie bude stáť 2000.- Sk, :(:(:(, ešte raz ďakujem.

trochu mimotemy ale keď som si to dnes prečítal tak ma to nažhavilo:
http://www.sme.sk/c/3639577/Kalinak-chce-cistit-treti-sektor.html
účtovník 007
17.12.07,12:02
takže sa pripájam: treba oznámiť do 30 dní od vzniku daň. povinnosti, alebo stačí daň.priznanie do 31.01.2009 za rok 2008, nesprávne pochopenie bude stáť 2000.- Sk, :(:(:(, ešte raz ďakujem.



Práve som volala na DU "Oddelenie styk s verejnosťou". Pýtala som sa, či má zamestnávateľ podať oznamovaciu povinnosť do 30 dní za zamestnanca, ktorý používa vlastné motorové vozidlo. Milá pani nevedela, lebo len zajtra ide na školenie a v stredu už bude vedieť podať vysvetlenie. V stredu jej zavolám a napíšem odpoveď.
Rozalka
17.12.07,20:53
Prikladám Všeobecne záväzné nariadenie NITRIANSKEHO samosprávneho kraja č. 3/2007, v ktorom sú uvedené sadzby DMV platné na rok 2008.
ZuzanaP
18.12.07,05:05
Pre Trenčiansky samosprávny kraj::)
účtovník 007
19.12.07,11:58
Z DU mi pani odfaxovala takyto text:

Oznamovacia povinnosť:
Daňovník, ktorému vznikne alebo zanikne daňová povinnosť, je povinný oznámiť túto skutočnosť správcovi dane miestne príslušnému podľa miesta evidencie vozidla do 30 dní odo dňa vzniku alebo zániku daňovej povinnosti (okrem daňovníka podľa § 85 ods.2 písm.a/ novely zákona.)

Z toho vyplýva, že oznamovacia povinnosť sa na zamestnávateľa nevzťahuje, ale podá v roku 2009 DP a daň za zamestnancov doplatí do 31.1.2009

http://www.drsr.sk/wps/portal
JAJA11
19.12.07,12:10
Z DU mi pani odfaxovala takyto text:

Oznamovacia povinnosť:
Daňovník, ktorému vznikne alebo zanikne daňová povinnosť, je povinný oznámiť túto skutočnosť správcovi dane miestne príslušnému podľa miesta evidencie vozidla do 30 dní odo dňa vzniku alebo zániku daňovej povinnosti (okrem daňovníka podľa § 85 ods.2 písm.a/ novely zákona.)

Z toho vyplýva, že oznamovacia povinnosť sa na zamestnávateľa nevzťahuje, ale podá v roku 2009 DP a daň za zamestnancov doplatí do 31.1.2009

Áno, tomu rozumiem, ale ako podá priznanie? Spočíta dni, kedy zamestnávateľ používal súkromné auto a podľa toho vypočíta daň, alebo ak sa použilo čo len raz, musí zaplatiť za celý rok? :confused:
účtovník 007
19.12.07,12:39
Áno, tomu rozumiem, ale ako podá priznanie? Spočíta dni, kedy zamestnávateľ používal súkromné auto a podľa toho vypočíta daň, alebo ak sa použilo čo len raz, musí zaplatiť za celý rok? :confused:

Daň sa bude platiť na mesiace, v ktorých zamestnanec použil súkromný automobil. To znamená, že ak zamestnanec pôjde vlastným autom, v ktorom je zapísaný ako držiteľ mot. vozidla na pracovnú cestu 12 x do roka a to tak, že v každom mesiaci 1x, tak zaplatí zamestnávateľ daň z tohto MV za celý rok.
Vzorec je
sadzba dane/12*počet mesiacov v ktorých bolo MV použité
mandula
19.12.07,12:58
Všeobecne záväzné nariadenie TRNAVSKÉHO samosprávneho kraja - sadzby DMV platné na rok 2008 (v prílohe)
ayya
19.12.07,14:20
... ak je držiteľom manželka zamestnanca, DMV sa neplatí.
a dostane potom okrem pohonnych hmot aj pausalnu nahradu? to by som sa divila, keby to nebolo "prepojene" :D
moni
19.12.07,19:17
Pripájam linku, kde nájdete informácie a ďalšie linky na zistenie dane z MV pre ďalšie kraje.
http://www.epi.sk/Main/Default.aspx?Template=/Main/TArticles.ascx&phContent=/Main/ArticleShow.ascx&CatID=67&ArtID=2700&pa=10042
moni
19.12.07,19:22
Ešte podotýkam, nie všetky kraje zverejnili sadzby, ale na tých linkách sa určite dočkáme.
Infarkt
20.12.07,06:34
Pripájam odpoveď a VZN Košického samosprávneho kraja k sadzbe dani z MV...

Dobrý deň,
sadzba dane na rok 2008 ostáva rovnaká ako v roku 2007. Presný sadzobník nájdete na www.kosice.regionet.sk (http://www.kosice.regionet.sk/) - ľavá strana: Košický kraj - Právne normy VZN a kliknutím na daný názov sa dostanete medzi všetky VZN - pod názvom Všeobecne záväzné nariadenie č. 4/2006 (daň z motorových vozidiel) nájdete požadované informácie.
Pokiaľ budete požadovať Ďalšie informácie, kľudne ma kontaktujte. Prajem pokojné Vianoce.


S pozdravom

Bc. Anna Litavcová
odbor dopravy

Úrad Košického samosprávneho kraja
Námestie Maratónu mieru 1
042 66 Košice
******************************************
tel.: 055/726 82 51
fax: 055/726 82 59
email: Litavcova.Anna@kosice.regionet.sk
www.kosice.regionet.sk (http://www.kosice.regionet.sk/)
Iruška
22.12.07,15:42
Vymyslí niekto vzor oznámenia dane z motorových vozidiel platné od r. 2008 ? Co tam všetko musí byť?
Rozalka
22.12.07,16:01
Vymyslí niekto vzor oznámenia dane z motorových vozidiel platné od r. 2008 ? Co tam všetko musí byť?
Iruška, čo plašíš, veď to budeš potrebovať až o 13 mesiacov. Neboj, "včas" to na MF SR vymyslia, a "včas" dá DRSR na vedomie verejnosti.
mimotemy
"Včas" dávam do úvodzoviek z toho dôvodu, že som dala dotaz na príslušné miesta, či bude nové tlačivo pre Priznaníe dane z príjmov FO - typ B a ak áno, tak kedy. Odpoveď: bude nové tlačivo a včas bude zverejnené.

Lydka ma správne opravila, že hľadáš oznámenie, snáď niečo podobné, ako odhlásenie (ŠPZ a dátum
vzniku povinnosti).
Lydka R
22.12.07,16:53
Ešte podotýkam, nie všetky kraje zverejnili sadzby, ale na tých linkách sa určite dočkáme.

Prešovský kraj zatiaľ nemenil sadzby, platia také isté ako v 2006 a 2007 roku
http://www.vucpo.sk/ganet/vuc/po/portal.nsf/pages/BC3413940C0E570EC1256EE70032386C
Lydka R
22.12.07,17:06
Iruška, čo plašíš, veď to budeš potrebovať až o 13 mesiacov. Neboj, "včas" to na MF SR vymyslia, a "včas" dá DRSR na vedomie verejnosti.
mimotemy
"Včas" dávam do úvodzoviek z toho dôvodu, že som dala dotaz na príslušné miesta, či bude nové tlačivo pre Priznaníe dane z príjmov FO - typ B a ak áno, tak kedy. Odpoveď: bude nové tlačivo a včas bude zverejnené.

Myslím, že Iruška mala na mysli len oznámenie podľa:

Oznamovacia povinnosť:

Daňovník, ktorému vznikne alebo zanikne daňová povinnosť, je povinný oznámiť túto skutočnosť správcovi dane miestne príslušnému podľa miesta evidencie vozidla do 30 dní odo dňa vzniku alebo zániku daňovej povinnosti (okrem daňovníka podľa § 85 ods. 2 písm. a/ novely zákona).

Kým nebudú nejaké oficiálne tlačivá, tak prerobím tlačivo, ktorým sa oznamuje ukončenie používania MV na podnikanie.
thambu
23.12.07,07:00
Áno, daňovník podá priznanie k DzMV za rok 2008 až po ukončení zdaňovacieho obdobie, do 31.1.2009.
Iruška
23.12.07,13:49
Ano lydka. mala som na mysli to oznámenie, ktoré musíme podať do 30.1.2008 o dani z motorových vozidiel. či tam musí byť uvedené všetky údaje o vozidle a tí ktorí majú povinnosť platiť preddavky aj sumy za jednotlivé vozidlá?
Rozalka
23.12.07,13:57
Ano lydka. mala som na mysli to oznámenie, ktoré musíme podať do 30.1.2008 o dani z motorových vozidiel. či tam musí byť uvedené všetky údaje o vozidle a tí ktorí majú povinnosť platiť preddavky aj sumy za jednotlivé vozidlá?
Iruška, vozidlá, ktoré už sú "priznané" sa už nemusia prihlasovať. Oznámenie sa bude týkať len nových MV, vždy najneskôr do 30 dní od vzniku povinnosti (resp. zániku pri odhlásení).
Ja si myslím, že stačí ŠPZ a dátum vzniku povinnosti. Všetky údaje o vozidle uvedieš do priznania.
Libi
28.12.07,11:34
prosím vás a čo s novým vozidlom prihlásením 21.12.2007, pretože ak postupujem podľa starého zákona, nahlásenie DP je do 15 dní t.j. do 4.1.2008 a to už postupujem podľa nového zákona? Alebo podám staré priznanie k dani z motorových vozidiel a podľa neho aj uhradím daň?
Rozalka
28.12.07,11:41
prosím vás a čo s novým vozidlom prihlásením 21.12.2007, pretože ak postupujem podľa starého zákona, nahlásenie DP je do 15 dní t.j. do 4.1.2008 a to už postupujem podľa nového zákona? Alebo podám staré priznanie k dani z motorových vozidiel a podľa neho aj uhradím daň ?
sama si si odpovedala
heja3
28.12.07,12:29
Prosím vás, vie mi niekto poradiť, ako sa dá doložiť, že auto patrí do EURO3,4,5?
Libi
28.12.07,14:06
ďakujem
Anja111
30.12.07,07:24
Prosím vás, vie mi niekto poradiť, ako sa dá doložiť, že auto patrí do EURO3,4,5?
Toto zaujíma aj mňa...
Rozalka
30.12.07,09:02
Toto zaujíma aj mňa...
V ČR je uplatnenie zníženej sadzby zavedené už dávnejšie, a podľa informácií od známych, je tento údaj uvedený v TP.

Ak vás to zaujíma, trochu teórie je aj tu:
http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32003L0027:SK:HTML

Tu sú príslušné predpisy:
Tabulka predpisov EHK OSN a smernic EU - aktualizácia 27. 11. 2006
VladoaKatka
30.12.07,09:16
Ako sa má postupovať v prípade súkromného vozidla používaného na podnikanie, ak klient doteraz platil daň z MV, ale podľa výsledkov roku 2007 uvažuje, že v roku 2008 pravdepodobne si nebude uplatňovať náhrady, a za rok 2008 nebude platiť cestnú daň.

Má už teraz oznámiť DÚ, že nebude plátca z dani MV, alebo stačí ak sa rozhodne o rok a do 31.1.2009 podá priznanie resp. oznámi DÚ až vtedy, že v roku 2008 nebol plátca cestnej dani?
STRELEC
30.12.07,09:18
Odhlásil by som auto k 31.12.2007 a to do 15.01.2008. V pondelok by sa dalo odhlásiť vozidlo 15 dní dozadu s návratom alikv. čiastky od DÚ.
PS: Rozhodnúť sa treba teraz, lebo najneskôr do konca januára 2008 je potrebné poslať na DÚ oznámenie k DMV o používaní / nepoužívaní vozidla pre účely živnosti.
Ak bude v priebehu roka vývoj v HV taký, že bude dobré vykazovať výdavky na používanie vozidla, vždy je dosť času poslať príslušné oznámenie (tlačvo ešte nie je) na DÚ a vykazovať auto len časť roka. Po skončení roka podať priznanie a daň uhradiť.
Lydka R
30.12.07,09:23
Ako sa má postupovať v prípade súkromného vozidla používaného na podnikanie, ak klient doteraz platil daň z MV, ale podľa výsledkov roku 2007 uvažuje, že v roku 2008 pravdepodobne si nebude uplatňovať náhrady, a za rok 2008 nebude platiť cestnú daň.

Má už teraz oznámiť DÚ, že nebude plátca z dani MV, alebo stačí ak sa rozhodne o rok a do 31.1.2009 podá priznanie resp. oznámi DÚ až vtedy, že v roku 2008 nebol plátca cestnej dani?

Nie, nestačí potom, pretože:
Daňovník, ktorému vznikne alebo zanikne daňová povinnosť, je povinný oznámiť túto skutočnosť správcovi dane miestne príslušnému podľa miesta evidencie vozidla do 30 dní odo dňa vzniku alebo zániku daňovej povinnosti.
VladoaKatka
30.12.07,09:28
Odhlásil by som auto k 31.12.2007 a to do 15.01.2008. V pondelok by sa dalo odhlásiť vozidlo 15 dní dozadu s návratom alikv. čiastky od DÚ.
PS: Rozhodnúť sa treba teraz, lebo najneskôr do konca januára 2008 je potrebné poslať na DÚ oznámenie k DMV o používaní / nepoužívaní vozidla pre účely živnosti.
Ak bude v priebehu roka vývoj v HV taký, že bude dobré vykazovať výdavky na používanie vozidla, vždy je dosť času poslať príslušné oznámenie (tlačvo ešte nie je) na DÚ a vykazovať auto len časť roka. Po skončení roka podať priznanie a daň uhradiť.

Toto riešenie som navrhovala aj ja, že aby odhlásil a keď sa bude rok 2008 vyvíjať priaznivo prihlási sa potom. Lenže tie reči okolo toho, čo tam zase mám robiť...? Však to poznáte.

Ďakujem aj STRELEC aj Lydka R, že ste potvrdili moju teóriu, vždy je to lepšie si overiť ako potom neskôr ľutovať.
Johanka
30.12.07,09:40
Ako sa má postupovať v prípade súkromného vozidla používaného na podnikanie, ak klient doteraz platil daň z MV, ale podľa výsledkov roku 2007 uvažuje, že v roku 2008 pravdepodobne si nebude uplatňovať náhrady, a za rok 2008 nebude platiť cestnú daň.




Ak bude v priebehu roka vývoj v HV taký, že bude dobré vykazovať výdavky na používanie vozidla, vždy je dosť času poslať príslušné oznámenie (tlačvo ešte nie je) na DÚ a vykazovať auto len časť roka. Po skončení roka podať priznanie a daň uhradiť.
:rolleyes:
Čo to riešite ?
:)
Kedy vzniká daňová povinnosť pre daň z MV ?
:)
Je uplatňovanie daňových výdavkov pri pracovných cestách podľa § 19 ods.2 písm. e/ Zákona o dani z príjmov podmienené podaním DP k dani z MV, resp. jej zaplatením ?
Rozalka
30.12.07,09:46
:rolleyes:
Čo to riešite ?

Je uplatňovanie daňových výdavkov pri pracovných cestách podľa § 19 ods.2 písm. e/ Zákona o dani z príjmov podmienené podaním DP k dani z MV, resp. jej zaplatením ?
Nie je, veď aj mimotemynákup rádia môžem dať do daňových výdavkov, aj keď koncesionárske nezaplatím.
Johanka
30.12.07,09:49
Ja odpovede poznám :). Iba som chcela naznačiť , že smer diskusie ide opačným smerom od etikety ...
Anja111
30.12.07,09:53
V ČR je uplatnenie zníženej sadzby zavedené už dávnejšie, a podľa informácií od známych, je tento údaj uvedený v TP.

Ak vás to zaujíma, trochu teórie je aj tu:
http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32003L0027:SK:HTML

Tu sú príslušné predpisy:
Tabulka predpisov EHK OSN a smernic EU - aktualizácia 27. 11. 2006
Ďakujem. Už to študujem aj v TP...
STRELEC
30.12.07,10:04
[quote=Johanka;598192]:rolleyes:
Čo to riešite ?
:)
Kedy vzniká daňová povinnosť pre daň z MV ? Áno. Aj.
:)
Je uplatňovanie daňových výdavkov pri pracovných cestách podľa § 19 ods.2 písm. e/ Zákona o dani z príjmov podmienené podaním DP k dani z MV, resp. jej zaplatením ? Veď to ani nik netvrdí :):) [/]
Rozalka
30.12.07,10:17
Ja odpovede poznám :)...
To nepochybujem. Zdalo sa mi, že sa očakáva odpoveď ... :)
hupka
30.12.07,11:42
Má túto skutočnosť, že bude zamestnanec používať na pracovné cesty svoje súkromné MV, oznámiť zamestnávateľ na DÚ ??? Alebo podá iba DP v 1/2009 ??? Ďakujem za radu
Anja111
30.12.07,12:18
Má túto skutočnosť, že bude zamestnanec používať na pracovné cesty svoje súkromné MV, oznámiť zamestnávateľ na DÚ ??? Alebo podá iba DP v 1/2009 ??? Ďakujem za radu
Už to tu bolo riešené...
Oznamovacia povinnosť sa na zamestnávateľa nevzťahuje. Za auto zamestnanca sa bude platiť daň z MV až za rok 2008, podľa priznania, ktoré sa podá do 31.1.2009.
VladoaKatka
30.12.07,16:32
Ja odpovede poznám :). Iba som chcela naznačiť , že smer diskusie ide opačným smerom od etikety ...

???Ja som sa teraz vrátila z návštevy a akosi sa neviem zorientovať???
Marianna01
02.01.08,17:33
preštudovala, pretočila panenky, v duchu zahrešila, predstavila si, čo to v praxi znamená, zamyslela sa a prišla na jediné:

VO VLÁDE SEDÍ NIEKTO, KTO STRAŠNE NENÁVIDÍ ÚČTOVNÍKOV!!!
Marianna01
02.01.08,17:38
Ináč, keď sa nad tým zamyslíte, ono to je logické - všetky dane platíme v podstate za predchádzajúce hosp. obdobie, prípadne v preddavkoch. Jedine DzMV sme platili popredu a asi sme narobili zbytočné papierovačky DU vracaním alikvotných častí pri odhlásení MV z DzMV. Tak to šikovno hodili na nás.

Pokladám však za absolútne neseriózne, že daň sa bude platiť za zamestnancove auto za celý mesiac! Keď sa pozriem na DzP - ak vyplatím zamestnancovi mzdu 1000 Sk, zaplatím daň z tejto sumy, ak 10000, opäť len z tejto sumy. Nerozumiem, prečo by som mala platiť za napr. 31 dní, ak som vslala zamestnanca do vedľajšej dediny na poštu raz za ten daný mesiac... Nie je to choré? Ja som sa už čudovala, že na synovej škole zakúpili v decembri školníkovi bicykel, ako dopravný prostriedok. V týchto súvislostiach tomu celkom začínam rozumieť...
Zoltán Kovács
02.01.08,17:41
Ináč, keď sa nad tým zamyslíte, ono to je logické - všetky dane platíme v podstate za predchádzajúce hosp. obdobie, prípadne v preddavkoch. Jedine DzMV sme platili popredu a asi sme narobili zbytočné papierovačky DU vracaním alikvotných častí pri odhlásení MV z DzMV. Tak to šikovno hodili na nás.

Pokladám však za absolútne neseriózne, že daň sa bude platiť za zamestnancove auto za celý mesiac! Keď sa pozriem na DzP - ak vyplatím zamestnancovi mzdu 1000 Sk, zaplatím daň z tejto sumy, ak 10000, opäť len z tejto sumy. Nerozumiem, prečo by som mala platiť za napr. 31 dní, ak som vslala zamestnanca do vedľajšej dediny na poštu raz za ten daný mesiac... Nie je to choré? Ja som sa už čudovala, že na synovej škole zakúpili v decembri školníkovi bicykel, ako dopravný prostriedok. V týchto súvislostiach tomu celkom začínam rozumieť...

mimotemyAk budú takto rozmýšlať aj iné subjekty, tak to má aj iný efekt... A to čistejšie ovzdušie... To len tak na zlahčenie inak veľmi vážnej témy.
Johanka
02.01.08,17:53
preštudovala, pretočila panenky, v duchu zahrešila, predstavila si, čo to v praxi znamená, zamyslela sa a prišla na jediné:

VO VLÁDE SEDÍ NIEKTO, KTO STRAŠNE NENÁVIDÍ ÚČTOVNÍKOV!!!

Oni to nekydajú všetko na účtovníkov. Účtovník by mal robiť účtovníctvo ...

Účtovníka robí kde-kto, bez príslušného vzdelania, praxe, odborných znalostí...

Na druhej strane účtovník robí kde-čo, nebudem vymenúvať, všetci vieme o čo ide - každý papier , na ktorom je "okienko" je hodený pod ruky účtovníka. Zober si nedávny chaos okolo PZS - čo s tým má účtovník ???

A už mi zas ihrajú prstíky a chcú písať o spoločenskom postavení účtovníkov a finančnom ohodnotení .....;) nebudem si kaziť večer :).
zabka83
03.01.08,07:46
Ahojky chcela by som sa opytat... spocitala som vsetky vozidla na ktore by mala ist dan a vyslo mi to presne 20 000,- ... co teraz? ako to mam platit? dakujem...
liba2
03.01.08,07:50
Ahojky chcela by som sa opytat... spocitala som vsetky vozidla na ktore by mala ist dan a vyslo mi to presne 20 000,- ... co teraz? ako to mam platit? dakujem...

Daňovník, ktorého predpokladaná daň u jedného správcu dane nepresiahne 20 000 Sk, ako i daňovník, ktorému vznikne daňová povinnosť v priebehu roka 2008, preddavky na daň na rok 2008 neplatí.
Julča
03.01.08,13:40
Ja som dostala ŠPZ na nové auto 17.12.2007. Asi som mala podať daňové priznanie do 2.1.2008 a zaplatiť alikvótnu daň za rok 2007.Ešte som to nestihla. Čo by sa stalo keby som nahlásila, že sa auto používa len od 2.1.2008 a riadila sa novým zákonom? Samozrejme v účtovníctve mám auto zaradené k 17.12.2007 nakoľko si chcem za rok 2007 uplatniť 1/4 odpis.
ekopo
03.01.08,13:55
Ja som dostala ŠPZ na nové auto 17.12.2007. Asi som mala podať daňové priznanie do 2.1.2008 a zaplatiť alikvótnu daň za rok 2007.Ešte som to nestihla. Čo by sa stalo keby som nahlásila, že sa auto používa len od 2.1.2008 a riadila sa novým zákonom? Samozrejme v účtovníctve mám auto zaradené k 17.12.2007 nakoľko si chcem za rok 2007 uplatniť 1/4 odpis.
Pridelenie ŠPZ nemusí znamenať že si začala auto používať na podnikanie. V Tvojom prípade si začala auto používať napr. 20.12. , čiže ešte zajtra stihneš odovzdať priznanie a zaplatiť podľa starého zákona. A v poslednej vete nemáš pravdu, pretože pozri zvýraznené : cit. § 22
Odpisy hmotného majetku a nehmotného majetku(1) Odpisovaním sa na účely tohto zákona rozumie postupné zahrnovanie odpisov z hmotného majetku a nehmotného majetku do daňových výdavkov, ktorý je účtovaný1) alebo evidovaný podľa § 6 ods.11 aj e používaný na zabezpečenie zdaniteľných príjmov. Postup pri odpisovaní hmotného majetku je určený v § 26 až 28 anehmotného majetku v odseku 8, ak nejde o hmotný majetok a nehmotný majetok vylúčený z odpisovania podľa § 23.
Manual
03.01.08,16:42
.... Nerozumiem, prečo by som mala platiť za napr. 31 dní, ak som vslala zamestnanca do vedľajšej dediny na poštu raz za ten daný mesiac... Nie je to choré? Ja som sa už čudovala, že na synovej škole zakúpili v decembri školníkovi bicykel, ako dopravný prostriedok. V týchto súvislostiach tomu celkom začínam rozumieť...
Neber to v zlom, nefandím DU ani zneniu tohto zákona, ale pre rozveselenie v nastávajúcej hektickej dobe: mohla si ho do vedľajšej dediny poslať firemným autom... alebo ako píšeš na bicykli a neboli by žiadne problémy ... ;)
schreiterka
03.01.08,18:53
Pridelenie ŠPZ nemusí znamenať že si začala auto používať na podnikanie. V Tvojom prípade si začala auto používať napr. 20.12. , čiže ešte zajtra stihneš odovzdať priznanie a zaplatiť podľa starého zákona. A v poslednej vete nemáš pravdu, pretože pozri zvýraznené : cit. § 22
Odpisy hmotného majetku a nehmotného majetku(1) Odpisovaním sa na účely tohto zákona rozumie postupné zahrnovanie odpisov z hmotného majetku a nehmotného majetku do daňových výdavkov, ktorý je účtovaný1) alebo evidovaný podľa § 6 ods.11 aj e používaný na zabezpečenie zdaniteľných príjmov. Postup pri odpisovaní hmotného majetku je určený v § 26 až 28 anehmotného majetku v odseku 8, ak nejde o hmotný majetok a nehmotný majetok vylúčený z odpisovania podľa § 23.

Prosim ta, mozes mi vysvetlit, co si myslel tym prispevkom o odpisoch. Ked auto nie je prihlasene do konca r.2007, ale faktura za auto v r.2007 uz je, tak si mozem uplatnit odpis za r.2007 alebo nie?
Johanka
03.01.08,19:07
Pozri sa na zvýraznené v citácii zákona. Nestačí mať faktúru a mať akýkoľvek majetok zaradený, musí byť aj používaný ...
kacena26
04.01.08,08:05
Dobrý deň, od 1.1. do 31.3. máme vyradené niektoré vozidlá.do 31.1 podám oznámenie o ukončení ich používania
ozmámenie o predpokladanej dane MV podám len za vozidlá ktoré pouzívam od 1.1. v termíne do 31.1.08. preddavky mi vychádzajú platit štvrtročne v termínoch 31.3,30.6,30.9 a 31.12. pochopila som to správne? no ale co s vyradeními autami mám zohladniť na preddavkoch aj túto sumu ktorá mi vychádza za tieto autá? a ako má vlasne vypadať to oznámenie na DU o predpokladanej výške dane MV?
petkor
04.01.08,17:35
Dobrý deň, prečítala som si všetky príspevky a asi mi niekto stojí na kábli. Som z toho úplne mimo, čo mám urobiť. Sme s.r.o., máme firemné vozidlá, ak máme daňovú povinnosť nad 20.000,- ročne, zaplatíme preddavky štvrťročne (ak som to správne pochopila). Treba toto nahlásiť na DÚ, ak sa nám nič nemenilo?
Druhý problém: Kúpili sme vozidlo k 11.12.2007 (na leasing), ale prepísané je až k 2.1.2008. Uhradená prvá zvýšená splátka bola k 20.12.2007. Používali sme toto vozidlo už predtým, pretože nám bolo zapožičané. Teraz vôbec neviem, či mám podávať DP z MV, alebo len nejaký oznam a DP podať až k 31.1.2009? Mám v tom chaos, keby mi niekto mohol poradiť. Ďakujem.
jaja99
04.01.08,17:58
Prosím o radu:
1./ mám firmu, ktorá mala v roku 2007 všetky vozidlá oslobodené od dane z MV, lebo sa počas celého roka zdržovali mimo územia SR. DP boli podané. Priebežne počas roka boli zasielané DP, oznámenia o ukončení používania vozidiel na podnikanie. Od 1.1.2008 už uvedené vozidlá nemôže VUC oslobodiť od DzMV a musím platiť daň. Čo poradíte, mám zaslať na DÚ oznámenie o evidovaných vozidlách na podnikanie k 1.1.2008 s uvedením sadzieb (DÚ nemá šancu vedieť, či sú to vozidlá EURO 2, 3 ,4)? Určite budú robiť predpis na preddavky a už vidím ten chaos.
2./ ďalej mám firmu, ktorá má vozidlá, za ktoré platila daň, ale od 1.1.2008 ich využíva výlučne v poľnohospodárskej výrobe a má nárok na oslobodenia - mám oznamovať?
3./ preddavky sa platia podľa sadzieb z roku 2008?
Vďaka
liba2
05.01.08,02:47
Prosím o radu:
1./ mám firmu, ktorá mala v roku 2007 všetky vozidlá oslobodené od dane z MV, lebo sa počas celého roka zdržovali mimo územia SR. DP boli podané. Priebežne počas roka boli zasielané DP, oznámenia o ukončení používania vozidiel na podnikanie. Od 1.1.2008 už uvedené vozidlá nemôže VUC oslobodiť od DzMV a musím platiť daň. Čo poradíte, mám zaslať na DÚ oznámenie o evidovaných vozidlách na podnikanie k 1.1.2008 s uvedením sadzieb (DÚ nemá šancu vedieť, či sú to vozidlá EURO 2, 3 ,4)? Určite budú robiť predpis na preddavky a už vidím ten chaos.
2./ ďalej mám firmu, ktorá má vozidlá, za ktoré platila daň, ale od 1.1.2008 ich využíva výlučne v poľnohospodárskej výrobe a má nárok na oslobodenia - mám oznamovať?
3./ preddavky sa platia podľa sadzieb z roku 2008?
Vďaka
DU nebude nič predpisovať. Je povinnosťou daňovníka vypočítať predpokladanú daň a v prípade, že ide o sumu za rok vyššiu ako 20.000 Sk za všetky vozidlá, je povinnosť platiť preddavky podľa sadzieb platných pre rok 2008 (to je samozrejmé).
Daňovník má tiež oznamovaciu povinnosť (§90) o vzniku a zániku daňovej povinnosti (§89); teda treba posúdiť pri každom vozidle, či a kedy vzniká/zaniká daňová povinnosť a oznámiť to správcovi dane - listom.
Marianna01
05.01.08,11:00
Ja som už ohľadom DzMV diskutovala s pracovníčkami DU. Boli veľmi milé - ak sa mi chce, mám si prísť pre "tlačivo" na oznámenie o vzniku príp. zániku daň. povinnosti, ale to si ho vytvorili na podateľni sami, lebo ich otravovalo, že musia klientov posielať domov s dlhým nosom. Alebo, ak sa mi nechce tam chodiť, mám si oznámenie vymyslieť - tak som vymyslela:

Oznamujem Vám, že dňom 01. 01. 2008 mi vzniká daňová povinnosť k dani z motorových vozidiel. ŠPZ predmetného MV: xx-xxx xx. S pozdravom...

Samozrejme, v hlavičke DIČ, aby si to vedeli zaradiť. Bolo to OK, potrebujú mať hlavne dátum vzniku/zániku a ŠPZ. Tož toľko...
Bavi
05.01.08,11:16
Prechodné ustanovenia k úpravám účinným od 1. decembra 2007
(1) Ak daňová povinnosť kmiestnym daniam, poplatková povinnosť k poplatku a oznamovacia povinnosť vzniknú do 31. decembra 2007, postupuje sa podľa predpisov účinných do 30. novembra 2007. Daň za jadrovézariadenie sa za rok 2007 vyrubuje podľa predpisov účinných od 1. decembra 2007.
(2) Daňovník dane z motorových vozidiel v roku 2008 platí preddavky na daň v súlade s § 91 ods. 1 a 2 v znení účinnom od 1. decembra 2007 tomu správcovi dane, ktorý je miestne príslušný podľa evidencie vozidla k 1. januáru 2008.

A čo ods. 3 podľa ktorého: Daňovník, ktorého predpokladaná daň u jedného správcu dane nepresiahne 20 000 Sk, preddavky na daň na bežné zdaňovacie obdobie neplatí. Daňovník podľa § 90 ods. 2 preddavky na daň neplatí v tom zdaňovacom období, v ktorom vznikla daňová povinnosť. Má zaplatiť DzMV do 31.1.2008 alebo 2009???
(3) Daňové priznanie k dani z motorových vozidiel sa podľa § 90 v znení účinnom od 1. decembra 2007 prvýkrát podá v lehote do 31. januára 2009.“.
Johanka
05.01.08,12:00
Cit. z www.drsr.sk (http://www.drsr.sk)

Podanie daňového priznania a zaplatenie dane:

V roku 2008 daňovník dane z motorových vozidiel nebude podávať daňové priznanie. Daňové priznanie k dani z motorových vozidiel daňovník podľa novely zákona podá prvýkrát za rok 2008 v lehote do 31. januára 2009. V tejto lehote je daňovník povinný daň aj zaplatiť, resp. doplatiť rozdiel dane v prípade platenia preddavkov na daň na rok 2008.
V lehote na podanie daňového priznania je daňovník povinný zaplatiť aj pomernú časť dane pri vzniku a zániku daňovej povinnosti v priebehu roka 2008.
Janinkaaa
05.01.08,15:07
Zamestnávateľ vyšle zamestnanca na prac. cestu. Ale zamestnanec nemá vlastné auto, ale si ho požičia (od rodiny, kamarátov, ...). Bude potom musieť zamestnávateľ platiť daň aj za takéto auto ? A môže vôbec sa použiť na prac. cestu požičané auto ?
Ďakujem
Zoltán Kovács
05.01.08,15:41
Zamestnávateľ vyšle zamestnanca na prac. cestu. Ale zamestnanec nemá vlastné auto, ale si ho požičia (od rodiny, kamarátov, ...). Bude potom musieť zamestnávateľ platiť daň aj za takéto auto ? A môže vôbec sa použiť na prac. cestu požičané auto ?
Ďakujem

Zamestnávateľ bude mať povinnosť zaplatiť daň za toto auto. Nie je podstatné, že zamestnanec odkiaľ má to auto, či je majiteľom, alebo ho má iba požičané.
Johanka
05.01.08,15:52
(2) Daňovníkom je tiež
a) zamestnávateľ, ak vypláca cestovné náhrady zamestnancovi za použitie vozidla, v dokladoch ktorého je ako držiteľ zapísaný zamestnanec, ak daňová povinnosť nevznikla už držiteľovi vozidla,
Ivula
05.01.08,17:43
Zdravím poraďákov! Ako som pochopila z príspevkov a usmernenia DR, tak daňovník prihlásený k dani z MV v roku 2007, podá DP do 31.1.09 a v tomto termíne aj zaplatí daň za rok 2008, ale prihlásenie už nepodáva, nakoľko sa tak stalo v r.2007.
atka4
05.01.08,21:45
Zdravím tiež všetkých poraďákov,
mám jednu "technickú otázočku"
Zaujímalo by ma, čo uviesť v DP k DzMV pri úžitkových vozidlách - celková hmotnosť vozidla v tonách.

§ 96 Výklad niektorých pojmov

(1) Úžitkovým vozidlom sa na účely tohto zákona rozumie vozidlo kategórie M2, M3, N1 až N3 a O1 až O4. 38)

(2) Celková hmotnosť vozidla je súčet pohotovostnej a užitočnej hmotnosti. V návesových jazdných súpravách sa celkovou hmotnosťou jednotlivého vozidla rozumie numerický súčet hmotností pripadajúcich na jednotlivé nápravy.


údaje z TP z časti ROZMERY A HMOTNOSTI:
31. G.Prevádzková hmotnosť
32. F.1 Najväčšia prípustná celková hmotnosť
33. N Najväčšia prípustná hmotnosť pripadajúca na nápravu
34.F.3 Najväčšia prípustná hmotnosť jazdenej súpravy

Doposiaľ som uvádzala prevádzkovú hmotnosť....
Ď.
Lydka R
05.01.08,21:47
Zdravím tiež všetkých poraďákov,
mám jednu "technickú otázočku"
Zaujímalo by ma, čo uviesť v DP k DzMV pri úžitkových vozidlách - celková hmotnosť vozidla v tonách.

§ 96 Výklad niektorých pojmov

(1) Úžitkovým vozidlom sa na účely tohto zákona rozumie vozidlo kategórie M2, M3, N1 až N3 a O1 až O4. 38)

(2) Celková hmotnosť vozidla je súčet pohotovostnej a užitočnej hmotnosti. V návesových jazdných súpravách sa celkovou hmotnosťou jednotlivého vozidla rozumie numerický súčet hmotností pripadajúcich na jednotlivé nápravy.


údaje z TP z časti ROZMERY A HMOTNOSTI:
31. G.Prevádzková hmotnosť
32. F.1 Najväčšia prípustná celková hmotnosť
33. N Najväčšia prípustná hmotnosť pripadajúca na nápravu
34.F.3 Najväčšia prípustná hmotnosť jazdenej súpravy

Doposiaľ som uvádzala prevádzkovú hmotnosť....
Ď.

Spočítajú sa hmotnosti pripadajúce na nápravu

Doplním
http://www.portal.gov.sk/Portal/sk/Default.aspx?CatID=39&etype=1&aid=942
atka4
05.01.08,21:49
Spočítajú sa hmotnosti pripadajúce na nápravu
Tak to aby som to hneď v pondelok opravila. Ešte, že je to auto z 122007.
Takže súčet údajov? (teda z kolonky 33 - tam máme 2 údaje 1850/2120) Ide o vozidlo N1 Peugeot Boxer 2,5 HD.
Ďakujem
atka4
06.01.08,08:43
Tak to aby som to hneď v pondelok opravila. Ešte, že je to auto z 122007.
Takže súčet údajov? (teda z kolonky 33 - tam máme 2 údaje 1850/2120) Ide o vozidlo N1 Peugeot Boxer 2,5 HD.
Ďakujem
Predsa mi to vŕta v hlave.
V DP je požadovaný údaj:
III.oddiel, r. 05 - celková hmotnosť vozidla v tonách
05 Uveďte u nákladného motorového vozidla celkovú hmotnosť vozidla v tonách
podľa údajov v dokladoch vozidla.
V poučení na vyplnenie DP je uvedené nasledovné:
05 Uveďte u nákladného motorového vozidla celkovú hmotnosť vozidla v tonách
podľa údajov v dokladoch vozidla.
Jasne je napísané "hmotnosť vozidla"
alebo asi fakt nerozumiem pojmu?
Ďakujem, poraďte
liba2
06.01.08,10:00
Zdravím tiež všetkých poraďákov,
mám jednu "technickú otázočku"
Zaujímalo by ma, čo uviesť v DP k DzMV pri úžitkových vozidlách - celková hmotnosť vozidla v tonách.

§ 96 Výklad niektorých pojmov

(1) Úžitkovým vozidlom sa na účely tohto zákona rozumie vozidlo kategórie M2, M3, N1 až N3 a O1 až O4. 38)

(2) Celková hmotnosť vozidla je súčet pohotovostnej a užitočnej hmotnosti. V návesových jazdných súpravách sa celkovou hmotnosťou jednotlivého vozidla rozumie numerický súčet hmotností pripadajúcich na jednotlivé nápravy.


údaje z TP z časti ROZMERY A HMOTNOSTI:
31. G. Prevádzková hmotnosť
32. F.1 Najväčšia prípustná celková hmotnosť
33. N. Najväčšia prípustná hmotnosť pripadajúca na nápravu
34. F.3 Najväčšia prípustná hmotnosť jazdenej súpravy

Doposiaľ som uvádzala prevádzkovú hmotnosť....
Ď.
V minulom roku som do daň. priznania pri N1 uviedla údaj "celková hmotnosť vozidla v tonách", ktorý údaj bol v TP (pričom v TP bol aj údaj pohotovostná a užitočná hmotnosť).
Pre rok 2008 beriem údaj "F.1 Najväčšia prípustná celková hmotnosť".
Súčet hmotností pripadajúcich na jednotlivé nápravy sa - podľa môjho názoru - týka návesových jazdných súprav.
*Emma Lehotská*
06.01.08,17:03
Dobry vecer Vam prajem. Ak by mi vedel niekto poradit budem velmi rada. Tu je moja otazka ohladom dane z motorovych vozidiel. Som zivnostnicka a osobne motorove vozidlo,ktore vyuzivam na podnikanie mam zaregistrovane v Michalovciach -kosicky samospravny kraj/,Radaby som sa dozvedela,kedze viem ze nastala nejaka zmena neviem aku sadzbu dane mam zaplatit a ci sa mam riadit podla zdvihoveho objemu valcov kde moje ma 1905 cm3, alebo podla hmotnosti vozidla. A kedy vlastne mam podat danove priznanie , nie som v tom az taka zbehla. Dakujem za odpoved
Johanka
06.01.08,17:06
Johanka
06.01.08,17:07
*Emma Lehotská*
06.01.08,17:13
ahoj Johanka, dakujem za odpoved ak patrila mne , ale tento zakon je zakonom vseobecnym a nie su tam uvedene ziadne sadzby dane pre kosicky samospravny kraj.Nevies mi poradit blizsie?
Zoltán Kovács
06.01.08,17:18
ahoj Johanka, dakujem za odpoved ak patrila mne , ale tento zakon je zakonom vseobecnym a nie su tam uvedene ziadne sadzby dane pre kosicky samospravny kraj.Nevies mi poradit blizsie?

Príspevok č 136. Sú tam sadzby všetkých krajov.
*Emma Lehotská*
06.01.08,17:35
Dakujem za odpovede. Pozrela som si kolko som zaplatila za rok 2007 a to bolo 3990,=Sk a podla tabulky na rok 2008 je to 4000,-Sk. Je mozne ze nastalo navysenie o 10,-Sk samospravnym krajom , alebo ja som urobila niekde chybu
Zoltán Kovács
06.01.08,17:38
Dakujem za odpovede. Pozrela som si kolko som zaplatila za rok 2007 a to bolo 3990,=Sk a podla tabulky na rok 2008 je to 4000,-Sk. Je mozne ze nastalo navysenie o 10,-Sk samospravnym krajom , alebo ja som urobila niekde chybu

Možno chyba, možno si nepoužívala auto celý rok 2007. Lebo sadzba pre Košický kraj sa nemenil.
*Emma Lehotská*
06.01.08,17:46
Dakujem za odpoved. Takze mojou povinnostou je aj podat danove priznanie , alebo len zaplatit a povazovat to za vybavenu zalezitost ak viem ze sa v roku 2008 nic nebude menit.Minuly rok som auto prvykrat prihlasila , podala DP a potom zaplatila dan, a teraz staci len zaplatit?
atka4
06.01.08,17:47
V minulom roku som do daň. priznania pri N1 uviedla údaj "celková hmotnosť vozidla v tonách", ktorý údaj bol v TP (pričom v TP bol aj údaj pohotovostná a užitočná hmotnosť).
Pre rok 2008 beriem údaj "F.1 Najväčšia prípustná celková hmotnosť".
Súčet hmotností pripadajúcich na jednotlivé nápravy sa - podľa môjho názoru - týka návesových jazdných súprav.

k prísp. 133
Takže to asi nechám tak, alebo zájdem na DÚ a zistím, čo a ako. - a dám vedieť.
V TP uvedeného mot. vozidla boli uvedené len tie údaje, kt. som vypísala.

Ďakujem za info, prípadne sa ešte vyjadrite.
Zoltán Kovács
06.01.08,17:48
Dakujem za odpoved. Takze mojou povinnostou je aj podat danove priznanie , alebo len zaplatit a povazovat to za vybavenu zalezitost ak viem ze sa v roku 2008 nic nebude menit.Minuly rok som auto prvykrat prihlasila , podala DP a potom zaplatila dan, a teraz staci len zaplatit?

Neprečítala si celú tému, však? Ak ide o to isté auto ako v r. 2007 tak sa nepodáva nič. Za rok 2008 daň z motorových vozidiel sa platí do 31.1.2009. Preddavky platia subjekty, ktorých povinnosť presahuje 20 tisíc.
Denda
06.01.08,17:50
ahoj Johanka, dakujem za odpoved ak patrila mne , ale tento zakon je zakonom vseobecnym a nie su tam uvedene ziadne sadzby dane pre kosicky samospravny kraj.Nevies mi poradit blizsie?
Asi ste nečítali pozorne. Podľa zadanej otázky Vám povinnosť platenia preddavku na daň v roku 2008 nevzniká. Všetko máte v priloženom linku v príspevku č. 135.
Jajina
06.01.08,17:53
Podľa sadzieb pre Trenčanský samosprávny kraj by som mohla použiť znížené sadzby pri nákladných autách podľa EURO 3 prípadne EURO 4 a 5.

Ako mám rozumieť § 86 Oslobodenie od dane (5)"Zníženie dane a oslobodenie od dane uplatňuje daňovník v daňovom priznaní".

Túto zníženú sadzbu môžem použiť už pri výpočte samotných 1/4 ročných predavkoch alebo platiť klasickú sadzbu dane a zníženie uplatním a odpočítam až v daňovom priznaní v r.2009 ?
*Emma Lehotská*
06.01.08,18:01
Dakujem za odpoved, mna len zmiatla odpoved danoveho uradu v Michalovciach ze dufaju ze sa nic nezmeni ohladom podavania DPzMV, ako mi povedala mozno to bude aj tak ze os.auta aj napriek tomu ze boli prihlasene min. roku bude potrebne podat danove priznanie a ak sa nic nezmenilo ma sa to akoze anulovat , tak som v tom mala zmatok ale aj tak dakujem
andrea
06.01.08,18:13
http://www.podnikam.sk/html/spravodajstvo.php?id=1658&kid=7&k=Spravodajstvo
skúste sa pozrieť na túto stránku a drsr robia údržbu na svojej stránke ale majú tam celkom dobre popísané čo sa týka dane z motor.vozidiel.
*Emma Lehotská*
06.01.08,18:17
Dakujem vemi pekne za odpovede. Prajem prijemny vecer
jaja99
06.01.08,18:46
DU nebude nič predpisovať. Je povinnosťou daňovníka vypočítať predpokladanú daň a v prípade, že ide o sumu za rok vyššiu ako 20.000 Sk za všetky vozidlá, je povinnosť platiť preddavky podľa sadzieb platných pre rok 2008 (to je samozrejmé).
Daňovník má tiež oznamovaciu povinnosť (§90) o vzniku a zániku daňovej povinnosti (§89); teda treba posúdiť pri každom vozidle, či a kedy vzniká/zaniká daňová povinnosť a oznámiť to správcovi dane - listom.

Vďaka za odpoveď, ale:

1/ DÚ určite bude robiť predpis na preddavok dane z MV (myslím predpis v systéme APV)
2/ DÚ nebude vedieť výšku mojej daňovej povinnosti pri nákladných vozidlách, lebo nevie, pod ktoré sadzby EURO vozidlá patria??
3/ vozidlá využívané výlučne v poľnohospodárstve - podľa znenia zákona si mám uplatniť osloodenie v daňovom priznaní??

Ak som správne pochopila, musím zosumarizovať vozidlá prihlásené na DzMV k 1.1.2008, priradím sadzby, prípadné oslobodenie, určím výšku daňovej povinnosti k 1.1.2008 a podľa jej výšky platím preddavky. Ak nastanú prírastky/úbytky vozidiel počas roka podávam len oznámenia, ale na výšku preddavkov to nemá vplyv. Neviem však asko budem pristupovať k vozidlám, ktoré sa podľa zákona od 1.1.208 posudzujú odlišne: špeciálne vozidlá (predtým bola zľava na DzMV, teraz nie je), vozidlá, ktoré nevyužívajú cesty I,II,III triedy (do 31.12.2007 boli oslobodené, teraz majú platiť - napr. vozidlá používané len v areáli firmy -viete koľko takých áut je napr. v Slovnafte?), vozidlá, ktoré sa počas celého roka zdržujú mimo SR (do 31.12.2007 boli oslobodené, od 1.1.2008 musia platiť) ...
Myslím, že správcu dane bude zaujímať, ako som dospela k výške mnou zaplateného preddavku.
Janinkaaa
07.01.08,06:11
Zamestnávateľ bude mať povinnosť zaplatiť daň za toto auto. Nie je podstatné, že zamestnanec odkiaľ má to auto, či je majiteľom, alebo ho má iba požičané.

Ďakujem Smith. To som potrebovala vedieť. Bála som sa, že ak zametnanec použije na pracovnú cestu požičané auto ( a nie vlastné ), že pre firmu to budú daňovo neuznané náklady.
Pretože v zákone sa píše ... v dokladoch ktorého je ako držiteľ zapísaný zamestnanec. To ma zmiatlo, že je tam uvedené, že len zamestnanec.
Johanka
07.01.08,07:08
Zamestnávateľ bude mať povinnosť zaplatiť daň za toto auto. Nie je podstatné, že zamestnanec odkiaľ má to auto, či je majiteľom, alebo ho má iba požičané.


(2) Daňovníkom je tiež
a) zamestnávateľ, ak vypláca cestovné náhrady zamestnancovi za použitie vozidla, v dokladoch ktorého je ako držiteľ zapísaný zamestnanec, ak daňová povinnosť nevznikla už držiteľovi vozidla,

Janinkaaa, o akých nedaňových nákladoch píšeš? Daňové výdavky súvisiace s pracovnými cestami nie sú podmienené zaplatením dane z MV .
MartinkoK
07.01.08,08:35
Dobrý deň,
chcem poprosiť o radu 14.11.2007 sme predali firemné auto FO. DZMV sme mali zaplatenú do konca roka 2007. Túto zmenu sme však na DU nenahlásili, bude z toho pokuta ak to nahlásim teraz, s tým, že nebudem žiadať vrátenie dane, a v účtovníctve si túto časť dane dám ako daňovo neuznaný náklad?
Johanka
07.01.08,08:48
Jendoznačne ste nesplnili oznamovaciu povinnosť, správca dane Vám alikvótnu časť dane vráti bez ohľadu na Vašu vôľu ...
MartinkoK
07.01.08,08:53
Jendoznačne ste nesplnili oznamovaciu povinnosť, správca dane Vám alikvótnu časť dane vráti bez ohľadu na Vašu vôľu ...

To znamená, že bez pokuty sa to nezaobíde.
Jajina
07.01.08,08:58
Posúvam a prosím o Vás názor:

Podľa sadzieb pre Trenčanský samosprávny kraj by som mohla použiť znížené sadzby pri nákladných autách podľa EURO 3 prípadne EURO 4 a 5.

Ako mám rozumieť § 86 Oslobodenie od dane (5)"Zníženie dane a oslobodenie od dane uplatňuje daňovník v daňovom priznaní".

Túto zníženú sadzbu môžem použiť už pri výpočte samotných 1/4 ročných predavkoch alebo platiť klasickú sadzbu dane a zníženie uplatním a odpočítam až v daňovom priznaní v r.2009 ?
bianka99
07.01.08,09:12
Dobrý deň chcela by som Vás poprosiť či mi neviete poradiť kde by som našla ceny pohonnych hmôt za rok 2007?Ďakujem Adrika
Johanka
07.01.08,09:23
Si mimotemy www.natankuj.sk (http://www.natankuj.sk)
Jajina
07.01.08,09:29
http://portal.statistics.sk/showdoc.do?docid=5645

to je odkaz na štatistický úrad
atka4
07.01.08,12:21
k prísp. 133
Takže to asi nechám tak, alebo zájdem na DÚ a zistím, čo a ako. - a dám vedieť.
V TP uvedeného mot. vozidla boli uvedené len tie údaje, kt. som vypísala.

Ďakujem za info, prípadne sa ešte vyjadrite.
Tak som trošku surfovala po internete a našla som, čo potrebujem, prikladám Pokyn DR SR k uvedenému, možno sa to tiež niekomu zíde.
Ďakujem všetkým
Manual
07.01.08,13:15
Dobrý deň chcela by som Vás poprosiť či mi neviete poradiť kde by som našla ceny pohonnych hmôt za rok 2007?Ďakujem Adrika
Aj tu nájdeš ceny:
http://portal.statistics.sk/showdoc.do?docid=5645
Jarka 1
07.01.08,13:47
Re: Daň z MV - od 2008
Dobrý deň,
chcem poprosiť o radu 14.11.2007 sme predali firemné auto FO. DZMV sme mali zaplatenú do konca roka 2007. Túto zmenu sme však na DU nenahlásili, bude z toho pokuta ak to nahlásim teraz, s tým, že nebudem žiadať vrátenie dane, a v účtovníctve si túto časť dane dám ako daňovo neuznaný náklad?

Moja skúsenosť:
Správca dane povedal, že za neoznámenie o skončení požívania auta na podnikanie môže a nemusí vyrúbiť pokutu.
Za nepodanie daňového priznania k dani z motorových vozidiel do termínu podania musí vyrúbiť pokutu. Takže v prvom prípade pokutu nevyrúbil a v druho prípade bola pokuta 1 000,- Sk.
Johanka
07.01.08,14:08
Re: Daň z MV - od 2008
Dobrý deň,
chcem poprosiť o radu 14.11.2007 sme predali firemné auto FO. DZMV sme mali zaplatenú do konca roka 2007. Túto zmenu sme však na DU nenahlásili, bude z toho pokuta ak to nahlásim teraz, s tým, že nebudem žiadať vrátenie dane, a v účtovníctve si túto časť dane dám ako daňovo neuznaný náklad?

Moja skúsenosť:
Správca dane povedal, že za neoznámenie o skončení požívania auta na podnikanie môže a nemusí vyrúbiť pokutu.
Za nepodanie daňového priznania k dani z motorových vozidiel do termínu podania musí vyrúbiť pokutu. Takže v prvom prípade pokutu nevyrúbil a v druho prípade bola pokuta 1 000,- Sk.
Vieš k podčiarknutému §§? Pokiaľ viem posledná možnosť pre správcu dane uložiť či neuložiť pokutu bola v zákone o správe daní a poplatkov do 31.12.2003.
Jarka 1
07.01.08,14:23
Vieš k podčiarknutému §§? Pokiaľ viem posledná možnosť pre správcu dane uložiť či neuložiť pokutu bola v zákone o správe daní a poplatkov do 31.12.2003.Odpoveď pre Johanku. Moja skúsenosť je z roku 2007.
Johanka
07.01.08,14:26
Preto sa pýtam na §§, nech sa tým môžeme "oháňať" :). Takto je to len v polohe JPP ;).
Jarka 1
07.01.08,14:40
Pamätám si, že hovorila, že počká na nejaké nové pokyny, ktoré majú dostať. Podľa nich bude zákon vraj menej tvrdý. A bol, lebo pokuta nebola 2 000,- Sk ale len 1 000,- Sk.
Johanka
07.01.08,14:59
To je pravda, v tomto bode sa § 35 Sankčné delikty zmenil, aj keď iba pre fyzické osoby. Mne však ide o to, čo si písala možnost uložiť/neuložiť pokutu...
M3G
07.01.08,15:20
Mňa trápi niečo, čo tu očividne trápi viacerých z Vás(a všetci sa na to boja odpovedať), konkrétne ide o to, či podať oznámenie k 1.1.2008 o začatí používania automobilu v podnikaní? (t.j. aj napriek tomu, že auto je v našej evidencii k 31.12.2007 -celý rok sme ho používali na podnikanie a daň za rok 2007 máme vysporiadanú).

Boli mi dnes na toto odpovedané, že asi nie je treba toto oznámenie dávať, istí si však neboli. Podávanie takýchto oznámení sa mi zdá blbosť, avšak čo ak....?!
Johanka
07.01.08,15:41
Mňa trápi niečo, čo tu očividne trápi viacerých z Vás(a všetci sa na to boja odpovedať), konkrétne ide o to, či podať oznámenie k 1.1.2008 o začatí používania automobilu v podnikaní? (t.j. aj napriek tomu, že auto je v našej evidencii k 31.12.2007 -celý rok sme ho používali na podnikanie a daň za rok 2007 máme vysporiadanú).

Boli mi dnes na toto odpovedané, že asi nie je treba toto oznámenie dávať, istí si však neboli. Podávanie takýchto oznámení sa mi zdá blbosť, avšak čo ak....?!
Prechodné ustanovenie §104b
(1) Ak daňová povinnosť k miestnym daniam, poplatková povinnosť k poplatku a oznamovacia povinnosť vzniknú do 31. decembra 2007, postupuje sa podľa predpisov účinných do 30. novembra 2007. Daň za jadrové zariadenie sa za rok 2007 vyrubuje podľa predpisov účinných od 1. decembra 2007.

Podľa zadania vznikla daňová povinnosť pred 31/12/2007, nie je dôvod oznamovať ďalšie používanie takéhoto MV podľa znenia novely ;).
liba2
07.01.08,15:54
Mňa trápi niečo, čo tu očividne trápi viacerých z Vás(a všetci sa na to boja odpovedať), konkrétne ide o to, či podať oznámenie k 1.1.2008 o začatí používania automobilu v podnikaní? (t.j. aj napriek tomu, že auto je v našej evidencii k 31.12.2007 -celý rok sme ho používali na podnikanie a daň za rok 2007 máme vysporiadanú)......
to znamená, že za rok 2007 ste podali daň. priznanie DzMV, správca dane o vás vie; kým mu neoznámite, že ste prestali dané vozidlo používať na podnikanie, dovtedy eviduje toto vozidlo ako využívané na podnikanie; takže k 1.1.2008 netreba nič oznamovať.
infoziadatel
07.01.08,18:29
Asi som už debil z tých výkladov. Prosím ešte raz o jedno vysvetlenie, ak som kúpila MV niekedy v 8/2007, riadne som alikvótne zaplatila daň za rok 2007, tak v roku 2008 ako mám postupovať, zaplatiť do konca januára daň alebo až do 31..1.2009??

ďakujem zuzula
andrea
07.01.08,18:38
daň zaplatiš až v januári 2009 a daš aj daňové priznanie. Tak si myslím ja...
liba2
07.01.08,18:39
Asi som už debil z tých výkladov. Prosím ešte raz o jedno vysvetlenie, ak som kúpila MV niekedy v 8/2007, riadne som alikvótne zaplatila daň za rok 2007, tak v roku 2008 ako mám postupovať, zaplatiť do konca januára daň alebo až do 31..1.2009??

ďakujem zuzula
Ak bolo podané daň. priznanie k DzMV za rok 2007 a k 1.1.2008 nedošlo k žiadnej zmene, auto sa ďalej používa na podnikanie aj v r. 2008, ak daňová povinnosť podľa sadzby platnej pre rok 2008 za všetky vozidlá firmy neprevyšuje sumu 20.000 Sk za rok, bude povinnosť podať daňové priznanie za rok 2008 a zaplatiť DzMV do 31.1.2009.
(dúfam že som na nič nezabudla :))
Zoltán Kovács
07.01.08,18:39
Asi som už debil z tých výkladov. Prosím ešte raz o jedno vysvetlenie, ak som kúpila MV niekedy v 8/2007, riadne som alikvótne zaplatila daň za rok 2007, tak v roku 2008 ako mám postupovať, zaplatiť do konca januára daň alebo až do 31..1.2009??

ďakujem zuzula

Daň z MV za rok 2008 sa platí do 31.1.2009.
infoziadatel
07.01.08,18:41
Cit. z www.drsr.sk (http://www.drsr.sk)

Podanie daňového priznania a zaplatenie dane:

V roku 2008 daňovník dane z motorových vozidiel nebude podávať daňové priznanie. Daňové priznanie k dani z motorových vozidiel daňovník podľa novely zákona podá prvýkrát za rok 2008 v lehote do 31. januára 2009. V tejto lehote je daňovník povinný daň aj zaplatiť, resp. doplatiť rozdiel dane v prípade platenia preddavkov na daň na rok 2008.
V lehote na podanie daňového priznania je daňovník povinný zaplatiť aj pomernú časť dane pri vzniku a zániku daňovej povinnosti v priebehu roka 2008.

Asi som debil z toho, ak som mala už MV v roku 2007, riadne som zaplatila za rok 2007 daň, tak daň za rok 2008 neplatím v roku 2008 vôbec? Ale do 31.1.2009 podám daňové priznanie a zaplatím daň za rok 2008? Správne to chápem , ďakujem za porozumenie:confused:
infoziadatel
07.01.08,18:43
Daň z MV za rok 2008 sa platí do 31.1.2009.

ďakujem pekne SMITH, a ešte jednu podpotázočku, čiže do 31.1.2009 zaplatím daň za rok 2008 a musím urobiť daňové priznanie?
Díky moc Zuzula:D
liba2
07.01.08,18:44
mimotemy
Zuzka, už sme ti tu viacerí odpovedali.... :D čítaj...
liba2
07.01.08,18:44
Ak bolo podané daň. priznanie k DzMV za rok 2007 a k 1.1.2008 nedošlo k žiadnej zmene, auto sa ďalej používa na podnikanie aj v r. 2008, ak daňová povinnosť podľa sadzby platnej pre rok 2008 za všetky vozidlá firmy neprevyšuje sumu 20.000 Sk za rok, bude povinnosť podať daňové priznanie za rok 2008 a zaplatiť DzMV do 31.1.2009.
(dúfam že som na nič nezabudla :))
Zuzka, čítaj :D
infoziadatel
07.01.08,19:03
ano ano čítam veľká vďaka
andrea
08.01.08,05:41
ale ak daň prevyšuje sumu 20000, tak sa plati priebežne počas roka 2008....a daňové priznanie sa podáva do 31.1.2009 za rok 2008 kedy musi byť aj daň vysporiadaná... asi tak...
Anja111
08.01.08,07:29
Prosím vás, vie mi niekto poradiť, ako sa dá doložiť, že auto patrí do EURO3,4,5?


V ČR je uplatnenie zníženej sadzby zavedené už dávnejšie, a podľa informácií od známych, je tento údaj uvedený v TP.

Ak vás to zaujíma, trochu teórie je aj tu:
http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32003L0027:SK:HTML

Tu sú príslušné predpisy:
Tabulka predpisov EHK OSN a smernic EU - aktualizácia 27. 11. 2006

Informovala som sa na DU, ako sa bude dokazovať, že auto patrí do EURO 3, 4, 5 a dozvedela som sa, že pre Trnavský kraj podľa roku výroby, uvedenom v TP.
A tak mám problém. Auto je kúpené v 8.2006, čo má zapísané v TP aj ako rok výroby. Podľa toho by patrilo do skupiny EURO 3.
Podľa horeuvedenej tabuľky zaradenia EURO, však má v TP poznámku: ES 2003/76B, podľa čoho by patrilo do skupiny EURO 4.
Takže, kam to auto patrí? Prosím o názory...
kacena26
08.01.08,08:08
Ahojte, takze ak som to vsetko správne pochopila do 31.1.08 podám ozmámenie o pouzivaní aut na rok 2008. mala by tam byť aj vyčíslená suma dane??daň budem platit stvrťročne. ale mám aj autá ktoré su dočastne vyradené a budú zaradené 1.4.08. mám v štvrťročných preddavkoch na dan MV zohladniť aj daň za autá zaradené 1.4.08. lebo tá suma za tieto autá je cca 60.000,-
m.hladka
08.01.08,08:26
Prečítala som si celú tému, ale nenašla som tam, či sa vzťahuje zákon aj na konateľa, ktorý nie je zamestnancom, ale používa auto pre firmu s.r.o. Je firma v tomto prípade povinná podať na DU oznámenie? Ďakujem
nika.sum
08.01.08,09:22
cize chcel som len tuto cast

............ísaný zamestnanec, ak daňová povinnosť nevznikla už držiteľovi vozidla............

toto by som chapala tak, ze ak drzitel vozidla uz z nejakeho dovodu ma povinnost platit DzMV tak potom zamestnavatel dat neplati....
nika.sum
08.01.08,09:35
preštudovala, pretočila panenky, v duchu zahrešila, predstavila si, čo to v praxi znamená, zamyslela sa a prišla na jediné:

VO VLÁDE SEDÍ NIEKTO, KTO STRAŠNE NENÁVIDÍ ÚČTOVNÍKOV!!!

Mozno nam chcu dat len nejaku moznost si zase na niecom zarobit, najprv RZZP teraz zase zuctovanie (ak sa to tak da nazvat) Dz MV;):D, uz si viem predstavit niektorych klientov, ktori mi daju vypisat danove priznanie k DzMV na buduci rok ako sa tvaria, ked by som si za to nieco prihodila. To som dnes chcela utekat na DU, robia tam k tomuto skolenie, ale musim vyuzit cas ked je moj drobec u babiny a rychlo pracovat na DPH. Pre mna ako osobu je to vsak potesujuce ze tento rok dan z MV neplatim, vlastne ze ju za tento rok platim az o rok...Prajem pekny den
liba2
08.01.08,11:11
Dobrý deň, od 1.1. do 31.3. máme vyradené niektoré vozidlá.do 31.1 podám oznámenie o ukončení ich používania ÁNO

ozmámenie o predpokladanej dane MV podám len za vozidlá ktoré pouzívam od 1.1. v termíne do 31.1.08. preddavky mi vychádzajú platit štvrtročne v termínoch 31.3,30.6,30.9 a 31.12. pochopila som to správne? no ale co s vyradeními autami mám zohladniť na preddavkoch aj túto sumu ktorá mi vychádza za tieto autá?
NIE, do preddavku zahrnieš sumu dane len za vozidlá, ktoré sa v r. 2008 budú používať na podnikanie, t.j. ku ktorým ti vzniká daňová povinnosť.
a ako má vlasne vypadať to oznámenie na DU o predpokladanej výške dane MV?
...........
liba2
08.01.08,11:15
Prečítala som si celú tému, ale nenašla som tam, či sa vzťahuje zákon aj na konateľa, ktorý nie je zamestnancom, ale používa auto pre firmu s.r.o. Je firma v tomto prípade povinná podať na DU oznámenie? ĎakujemKonateľ je pre s.r.o. zamestnancom aj v prípade, že nepoberá odmenu. Teda na použitie jeho súkromného os. vozidla na PC sa vzťahuje taký istý režim ako na iného zamestnanca.
Daňovník ktorý využíva vozidlá zamestnancov na PC nemá oznamovaciu povinnosť, takže neoznamuješ nič.
Erika 1982
08.01.08,12:54
Zdravím všetkých spravodlivo nahnevaných na novelu DzMV.
Len mám otázočku:
Zamestnanec používa súkromné auto na služboné účely - robí vyúčtovanie cestovného. O tomto máme oznámiť na DU, že sa za neho bude platiť cestná daň? Lebo v DP za 2007 o ňom nie je zmienka. A čo ak zamestnanec predá toto svoje súkromné auto? Máme to zasa ohlásiť na DU, že ho už nepoužívame na podnikanie?
Na tieto oznamovačky by mohlo MF SR vydať dajaké tlačivo, aby bolo každému všetko jasné, keď už takúto nádheru schválili...
Ďakujem za odpovede
E
Johanka
08.01.08,12:58
Pozri si poslednú vetu predchádzajúceho príspevku :).
cloe
08.01.08,13:01
Erika, v príspevku na tvojím máš odpoveď.
Daňovník ktorý využíva vozidlá zamestnancov na PC nemá oznamovaciu povinnosť, takže neoznamuješ nič.
M3G
08.01.08,13:02
Prechodné ustanovenie §104b
(1) Ak daňová povinnosť k miestnym daniam, poplatková povinnosť k poplatku a oznamovacia povinnosť vzniknú do 31. decembra 2007, postupuje sa podľa predpisov účinných do 30. novembra 2007. Daň za jadrové zariadenie sa za rok 2007 vyrubuje podľa predpisov účinných od 1. decembra 2007.

Podľa zadania vznikla daňová povinnosť pred 31/12/2007, nie je dôvod oznamovať ďalšie používanie takéhoto MV podľa znenia novely ;).




to znamená, že za rok 2007 ste podali daň. priznanie DzMV, správca dane o vás vie; kým mu neoznámite, že ste prestali dané vozidlo používať na podnikanie, dovtedy eviduje toto vozidlo ako využívané na podnikanie; takže k 1.1.2008 netreba nič oznamovať.


Čiže, to isté platí aj pri automobiloch zamestnancov, použitých v našom podnikaní počas roku 2007, pričom tento automobil sa bude aj naďalej používať v podnikaní v roku 2008? Neviem. Inak ďakujem za odpovede.

Stále mi to "vŕta" v hlave...
Zoltán Kovács
08.01.08,13:02
Pozri si poslednú vetu predchádzajúceho príspevku :).


Erika, v príspevku na tvojím máš odpoveď.
Daňovník ktorý využíva vozidlá zamestnancov na PC nemá oznamovaciu povinnosť, takže neoznamuješ nič.

mimotemy Príklad toho, ako sa čítajú príspevky. :D
Erika 1982
08.01.08,13:02
Ďakujem za upozornenie.
Takže si vypočítam počet dní do predaja súkromného auta zamestnanca a vypočítam pomernu časť daňe z MV. Chápem dobre?
Johanka
08.01.08,13:05
Čiže, to isté platí aj pri automobiloch zamestnancov, použitých v našom podnikaní počas roku 2007, pričom tento automobil sa bude aj naďalej používať v podnikaní v roku 2008? Neviem. Inak ďakujem za odpovede.

Stále mi to "vŕta" v hlave...
MV zamestnancov sa neoznamujú vôbec, podáva sa na ne (za ne :)) DP v lehote do 31/01/2009.

Pozri posledných cca 5 príspevkov :D.
M3G
08.01.08,13:06
Erika, v príspevku na tvojím máš odpoveď.
Daňovník ktorý využíva vozidlá zamestnancov na PC nemá oznamovaciu povinnosť, takže neoznamuješ nič.

Už to chápem, sorry.
tebso
08.01.08,13:13
Som FO aj konateľ spoločnoti svoje súkromné vozidlo používam vo všetkých. Preddavky na daň z motorových vozidiel budem potom platiť len raz za každé auto alebo za každú firmu zvlášť a daňové priznanie budem podávať lez raz za každé auto alebo tiež za každú firmu zvlášť?
Johanka
08.01.08,13:13
Teória :
§85
(2) Daňovníkom je tiež
a) zamestnávateľ, ak vypláca cestovné náhrady zamestnancovi za použitie vozidla, v dokladoch ktorého je ako držiteľ zapísaný zamestnanec; to neplatí ak zamestnávateľom je vyšší územný celok, do rozpočtu ktorého plynie daň z motorových vozidiel,
...

§ 90
...
(2) Daňovník, ktorému vznikne alebo zanikne daňová povinnosť, je povinný oznámiť túto skutočnosť správcovi dane miestne príslušnému podľa miesta evidencie vozidla do 30 dní odo dňa vzniku alebo zániku daňovej povinnosti, okrem daňovníka podľa § 85 ods. 2 písm. a).

;)
Anja111
08.01.08,13:18
Informovala som sa na DU, ako sa bude dokazovať, že auto patrí do EURO 3, 4, 5 a dozvedela som sa, že pre Trnavský kraj podľa roku výroby, uvedenom v TP.
A tak mám problém. Auto je kúpené v 8.2006, čo má zapísané v TP aj ako rok výroby. Podľa toho by patrilo do skupiny EURO 3.
Podľa horeuvedenej tabuľky zaradenia EURO, však má v TP poznámku: ES 2003/76B, podľa čoho by patrilo do skupiny EURO 4.
Takže, kam to auto patrí? Prosím o názory...

Nikto neuplatňuje zníženie dane z MV? Ak áno, ako to treba dokladovať na Vašom DU?
mandula
08.01.08,14:14
Nikto neuplatňuje zníženie dane z MV? Ak áno, ako to treba dokladovať na Vašom DU?

Ja si uplatňujem zníženú sadzbu, tiež v Trnavskom SSK, ale mám od výrobcu potvrdenie o splnení noriem Euro ..... Dávali nám to hneď pri kúpe vozidla.
Anja111
08.01.08,14:29
Ja si uplatňujem zníženú sadzbu, tiež v Trnavskom SSK, ale mám od výrobcu potvrdenie o splnení noriem Euro ..... Dávali nám to hneď pri kúpe vozidla.

Ďakujem... Takže budem pátrať ešte týmto smerom, hoci ja si myslím, že keď je to uvedené v TP, tak by to mali akceptovať... A potom už len všetko zdokladovať na DU, aby uznali zníženie EURO 4...
mandula
08.01.08,15:01
Ďakujem... Takže budem pátrať ešte týmto smerom, hoci ja si myslím, že keď je to uvedené v TP, tak by to mali akceptovať... A potom už len všetko zdokladovať na DU, aby uznali zníženie EURO 4...

No keď je v TP priamo uvedené pri motore Euro ....., tak DÚ by to mal akceptovať. Ale keď je v TP len odvolávka na normu ES .... no neviem, podľa mojich skúseností zamestnanci DÚ nie sú moc ochotní pátrať čo tá-ktorá norma ES znamená ....
Ja by som sa radšej obrátila na zástupcu dovozcu tej-ktorej značky, a oni podľa VIN auta by mali vedieť vyhľadať všetky potrebné informácie a za nejaký poplatok to dať aj písomne:

značka vozidla / dovozca
Volvo / Volvo Truck Slovak sro, www.volvotruck.sk
Scania / Scania SK, http://www.scania.sk/
Man / Man úžitk.vozidlá, http://www.man-mn.sk/
Renault / Galimpex-S sro, http://galimpex.sk/
Iveco / Auto-Impex sro, http://www.auto-impex.sk/iveco/
Anja111
08.01.08,15:23
No keď je v TP priamo uvedené pri motore Euro ....., tak DÚ by to mal akceptovať. Ale keď je v TP len odvolávka na normu ES .... no neviem, podľa mojich skúseností zamestnanci DÚ nie sú moc ochotní pátrať čo tá-ktorá norma ES znamená ....
Ja by som sa radšej obrátila na zástupcu dovozcu tej-ktorej značky, a oni podľa VIN auta by mali vedieť vyhľadať všetky potrebné informácie a za nejaký poplatok to dať aj písomne:

značka vozidla / dovozca
Volvo / Volvo Truck Slovak sro, www.volvotruck.sk (http://www.volvotruck.sk)
Scania / Scania SK, http://www.scania.sk/
Man / Man úžitk.vozidlá, http://www.man-mn.sk/
Renault / Galimpex-S sro, http://galimpex.sk/
Iveco / Auto-Impex sro, http://www.auto-impex.sk/iveco/

Jedná sa vlastne o dve vozidlá: Škoda octávia a KIA ceed. Odvolávku som našla v oboch TP v kolonke emisie a spotreba. Citujem: "ES 70/220*2003/76B".
Zoltán Kovács
08.01.08,15:25
Jedná sa vlastne o dve vozidlá: Škoda octávia a KIA ceed. Odvolávku som našla v oboch TP v kolonke emisie a spotreba. Citujem: "ES 70/220*2003/76B".

Tie EURO 4,5,6 sa nevzťahujú iba na nákladné auta náhodou?
mandula
08.01.08,15:29
Tie EURO 4,5,6 sa nevzťahujú iba na nákladné auta náhodou?

áno, len na úžitkové vozidlá a autobusy. Pod úžitkovým je myslené podľa mňa len nákladné. Osobné s úpravou na N1 by som tam určite nedávala.
Anja111
08.01.08,15:34
Tie EURO 4,5,6 sa nevzťahujú iba na nákladné auta náhodou?


áno, len na úžitkové vozidlá a autobusy. Pod úžitkovým je myslené asi len nákladné.

To akože úžitkové autá tam nepatria?
Zoltán Kovács
08.01.08,15:34
Takže Anja zbytočne bude nahánať tie potvrdenia na Octaviu a Kia.
mandula
08.01.08,15:37
Takže Anja zbytočne bude nahánať tie potvrdenia na Octaviu a Kia.

súhlasím. No z otázky Anja mi vyplývalo, že sa pýta na nákladné autá.
Anja111
08.01.08,15:39
Takže Anja zbytočne bude nahánať tie potvrdenia na Octaviu a Kia.
Obidve sú podľa TP "N1 - nákladné vozidlo skriňové dodávkové" a podľa toho aj platia daň z MV...
Zoltán Kovács
08.01.08,15:42
Obidve sú podľa TP "N1 - nákladné vozidlo skriňové dodávkové" a podľa toho aj platia daň z MV...

Viem, že nasledovná téma nie je o dani z MV, len je ukážkový príklad na to ako DÚ neuznáva pri takýchto autách zaradenie do N1:

http://www.porada.sk/t68691-skoda-octavia-n1-a-odpocet-dph.html
Anja111
08.01.08,15:55
Tak, fajn. Asi to vzdám. Ale, ďakujem veľmi pekne za usmernenie...
mandula
08.01.08,16:03
Viem, že nasledovná téma nie je o dani z MV, len je ukážkový príklad na to ako DÚ neuznáva pri takýchto autách zaradenie do N1:
http://www.porada.sk/t68691-skoda-octavia-n1-a-odpocet-dph.html


Obidve sú podľa TP "N1 - nákladné vozidlo skriňové dodávkové" a podľa toho aj platia daň z MV...

smith, ale ak je to vozidlo nákladné skriňové dodávkové, to nie je podľa môjho názoru to isté ako osobné prerobené na N1, čiže v prípade Anja by som problém nevidela.
Ale keď som sa pozerala na tie sadzby pri úžitkových vozidlách s 1-2 nápravami od 2 do 4 ton, tak tam nejaké veľké rozdiely pri "normálnej" a zníženej sadzbe ani nie sú. Možno výdavky na potvrdenia od výrobcov by stáli viac ako ušetrené peniaze na DzMV......
Zoltán Kovács
08.01.08,16:07
smith, ale ak je to vozidlo nákladné skriňové dodávkové, to nie je podľa môjho názoru to isté ako osobné prerobené na N1, čiže v prípade Anja by som problém nevidela.
Ale keď som sa pozerala na tie sadzby pri úžitkových vozidlách s 1-2 nápravami od 2 do 4 ton, tak tam nejaké veľké rozdiely pri "normálnej" a zníženej sadzbe ani nie sú. Možno výdavky na potvrdenia od výrobcov by stáli viac ako ušetrené peniaze na DzMV......

Ešte som v živote nevidel Octaviu nákladnú, skriňovú, len prerábky, aj keď od výrobcu to je už deklarované ako N1. AK by Octavia bola od výrobcu N1, tak dovozca potom je povinný vydať potvrdenie o EURO 4,5,6.
mandula
08.01.08,16:19
Ešte som v živote nevidel Octaviu nákladnú, skriňovú, len prerábky, aj keď od výrobcu to je už deklarované ako N1. AK by Octavia bola od výrobcu N1, tak dovozca potom je povinný vydať potvrdenie o EURO 4,5,6.

máš pravdu, keď som čítala "Skriňový dodávkový nákladný automobil" tak som mala pred očami tie staré favority - pickupy :D
Anja111
08.01.08,16:32
smith, ale ak je to vozidlo nákladné skriňové dodávkové, to nie je podľa môjho názoru to isté ako osobné prerobené na N1, čiže v prípade Anja by som problém nevidela.
Ale keď som sa pozerala na tie sadzby pri úžitkových vozidlách s 1-2 nápravami od 2 do 4 ton, tak tam nejaké veľké rozdiely pri "normálnej" a zníženej sadzbe ani nie sú. Možno výdavky na potvrdenia od výrobcov by stáli viac ako ušetrené peniaze na DzMV......


Ešte som v živote nevidel Octaviu nákladnú, skriňovú, len prerábky, aj keď od výrobcu to je už deklarované ako N1. AK by Octavia bola od výrobcu N1, tak dovozca potom je povinný vydať potvrdenie o EURO 4,5,6.

Tá Octávia je vlastne Combi tour...
Ale presvedčili ste ma, že to ani nestojí za to, zaoberať sa tým...
Reprografia
08.01.08,17:52
Milujem zmeny :mad:. Mne z toho teraz ešte aj vychádza, že budem musieť tvoriť rezervu na DzMV, nakoľko to bude náklad roku 2008, ale vyčíslim ju až v roku 2009, alebo to dodatočne doúčtujem do 12/2008? (napr. pri dani do 20 000,- Sk)
Zoltán Kovács
08.01.08,18:02
Milujem zmeny :mad:. Mne z toho teraz ešte aj vychádza, že budem musieť tvoriť rezervu na DzMV, nakoľko to bude náklad roku 2008, ale vyčíslim ju až v roku 2009, alebo to dodatočne doúčtujem do 12/2008? (napr. pri dani do 20 000,- Sk)

Osobne si myslím, že bude stačit iba predpis 531/379 k 31.12., a úhrada v r. 2009 379/221.
vjejka
08.01.08,19:13
Prosím Vás...ja mám ešte len jednu uistovaciu otázku.. nasa dan urcite presiahne 20 tis. a budeme platit preddavky. Viem o tom,ze zamestnanci budu pouzivat sukromne auto. Pri výpočte štvrťročných preddavkov beriem do uvahy už aj tieto autá, alebo počítam len z tých áut čo sú riadne oznámené na Dú a autá zamestnancov sa asi až do 31.1 doplatia?? Dufam,že je to pochopiteľné.
liba2
09.01.08,06:04
Prosím Vás...ja mám ešte len jednu uistovaciu otázku.. nasa dan urcite presiahne 20 tis. a budeme platit preddavky. Viem o tom,ze zamestnanci budu pouzivat sukromne auto. Pri výpočte štvrťročných preddavkov beriem do uvahy už aj tieto autá, alebo počítam len z tých áut čo sú riadne oznámené na Dú a autá zamestnancov sa asi až do 31.1 doplatia?? Dufam,že je to pochopiteľné.
"§90
(2) Daňovník, ktorému vznikne alebo zanikne daňová povinnosť, je povinný oznámiť túto skutočnosť správcovi dane miestne príslušnému podľa miesta evidencie vozidla do 30 dní odo dňa vzniku alebo zániku daňovej povinnosti, okrem daňovníka podľa § 85 ods. 2 písm. a)." t.j. okrem zamestnávateľa za vozidlá zamestnancov.

Preddavky počítaš podľa stavu k 1.1.08 a len za firemné vozidlá. Dnes ešte nevieš koľkokrát sa použije súkromné vozidlo zamestnanca na podnikanie, ani nevieš aké vozidlo zamestnanec použije; predsa on v priebehu roka si môže kúpiť nové auto s inou kubatúrou, alebo predá auto a nekúpi žiadne, alebo ho vôbec nepoužije.... atď., ďalej k 1.1.08 ti nevzniká daňová povinnosť za tieto vozidlá, tak nemôžeš dnes do preddavku zahrnúť daň za tieto vozidlá.
Jajina
09.01.08,06:09
Pri skúmaní zaradenia našich nákl.áut do EUR 3,4,5 mi náš technik oznámil, že výrobca síce uvádza ktoré auto do ktorej skupiny EUR by malo patriť a spíňať podmienky.

Ale pri našich STK a emisných kontrolách nerobíme skúmanie či auto spíňa EUR podmienky lebo od klasických emisných kontról je to o dosť drahšie a keď sa pozrel koľko by sme ušetrili na dani z MV - vraj ani tak sa to neoplatí robiť.

Otazka je či na zníženie dani z MV podľa EU stačí vyjadrenie výrobcu keď auto bolo kúpené napr v r.2003-4 a ako nové spĺňalo EUR3 a terat za 4-5 rokov....? už to nemáme emisnou kontrolou zdokladované.

Ešte raz sa spýtam na §86 Oslobodenie od dane bod (5):
"Zníženie dane a oslobodenie od dane uplatňuje daňovník v daňovom priznaní"
- zníženie sa môže uplatniť už pri samotných predavkoch alebo až v daňovom priznaní?
volej
09.01.08,08:31
Dobrý deň všetkým šikovým.

Mal by som jednu prosbičku, či by ste mi niekto neporadili, kto ma novelizaciu dane z MV v prste...

Máme dvoch členov predstavenstva a.s., ktorým preplácame cestovné náhrady paušálnou čiastkou. Máme platiť aj za týchto dvoch členov daň z motorových vozidiel, ked pouzivaju sukromne auta na cesty na predstavenstvo a pri tom NIE SU V PRACOVNOM POMERE s našou firmou.

Velmi pekne dakujem.
Johanka
09.01.08,08:56
V zákone nie je napísané, že musia byť v pracovnom pomere, hovorí sa o zamestnancoch ...vyplácate im náhradu za pracovné cesty podľa zákona o cestovných náhradách, kde sa hovorí o zamestnancoch - doteraz Vám to nevadilo :)?
liba2
09.01.08,10:07
Dobrý deň všetkým šikovým.

Mal by som jednu prosbičku, či by ste mi niekto neporadili, kto ma novelizaciu dane z MV v prste...

Máme dvoch členov predstavenstva a.s., ktorým preplácame cestovné náhrady paušálnou čiastkou. Máme platiť aj za týchto dvoch členov daň z motorových vozidiel, ked pouzivaju sukromne auta na cesty na predstavenstvo a pri tom NIE SU V PRACOVNOM POMERE s našou firmou.

Velmi pekne dakujem.
naväzujem na príspevok od Johanky. Na vás sa vzťahuje
§ 85 zákona:
"(2) Daňovníkom je tiež
a) zamestnávateľ, ak vypláca cestovné náhrady zamestnancovi za použitie vozidla, v dokladoch ktorého je ako držiteľ zapísaný zamestnanec; to neplatí ak zamestnávateľom je vyšší územný celok, do rozpočtu ktorého plynie daň z motorových vozidiel,
b) stála prevádzkareň 43) alebo iná organizačná zložka 43) osoby s trvalým pobytom alebo sídlom v zahraničí."

a to z dôvodu, že člen predstavenstva je podľa zákona o CN považovaný za zamestnanca.
volej
09.01.08,10:24
obaja týto dotyční clenovia predstavenstva su starostami obcí. Nemohlo by to nahodou spada pod ten vyssi uzemný celok?:eek:
liba2
09.01.08,10:31
obaja týto dotyční clenovia predstavenstva su starostami obcí. Nemohlo by to nahodou spada pod ten vyssi uzemný celok?:eek:Ak im vy preplácate cestovné náhrady, teda aj za použitie súkromného auta pre vašu firmu, potom aj DzMV bude platiť vaša firma.
To posúdenie je na vás, kto hradí náklady.
Simonab
09.01.08,11:14
Preto sa pýtam na §§, nech sa tým môžeme "oháňať" :). Takto je to len v polohe JPP ;).

Ja by som sa vrátila k tejto otázke. Neviem či som správne pochopila dotaz, ale je tu novela v zákone o správe daní a poplatkov aj čo sa týka možnosti vyrúbenia pokuty. Konkrétne §35 zákona o správe daní a poplatkov.
citujem:§ 35 (4) Ak daňový subjekt podá daňové priznanie po lehote ustanovenej osobitným zákonom, správca dane, ktorým je daňový úrad alebo colný úrad, mu uloží pokutu do 500 000 Sk, najmenej 1 000 Sk, ak ide o fyzickú osobu a najmenej 2 000 Sk, ak ide o právnickú osobu. Ak je správcom dane obec, môže uložiť pokutu, ak ide o fyzickú osobu najmenej 200 Sk a ak ide o právnickú osobu najmenej 2 000 Sk. Aj keď čo sa týka obcí táto možnosť tu bola aj pred citovanou novelou.
a ďalej §35 ods.7 Ak daňový subjekt nesplní: písm. b) oznamovaciu povinnosť podľa § 31 alebo oznamovaciu povinnosť podľa osobitného zákona,11ab) správca dane mu môže uložiť pokutu najmenej 2 000 Sk a najviac 100 000 Sk; pri daniach podľa osobitného zákona8a) najmenej 200 Sk, ak ide o fyzickú osobu.
Ak sa mýlim opravte ma prosím.
volej
09.01.08,11:20
preplacame im len cestovne náhrady pausalnym sposobom. Nic ine. Ale zas par tisic nas na zem nezlozi...

Spytam sa este takto: kazdy mesiac zasadaju t.z. ze kazdy mesiac mu ide aj nahrada /mozno aj vtedy ked nepride :o)/ ale vsetko to priznam az 31.1.2009 za rok 2008 a tam potom doplatim rozdiel medzi dan.povinnostou a preddavkami. Dobre to chapem?
liba2
09.01.08,11:27
preplacame im len cestovne náhrady pausalnym sposobom. Nic ine. Ale zas par tisic nas na zem nezlozi...

Spytam sa este takto: kazdy mesiac zasadaju t.z. ze kazdy mesiac mu ide aj nahrada /mozno aj vtedy ked nepride :o)/ ale vsetko to priznam az 31.1.2009 za rok 2008 a tam potom doplatim rozdiel medzi dan.povinnostou a preddavkami. Dobre to chapem?V týchto prípadoch neplatíš preddavky, takže zaplatíš celú daň vypočítanú podľa skutočností za r. 2008.
Ešte k tým náhradám, uvádzaš len "preplácanie cestovných náhrad paušálnym spôsobom..." ale nekonkretizuješ či ide o náhrady za použitie vlastného vozidla zamestnanca/člena... lebo len v tých prípadoch sa platí DzMV.
volej
09.01.08,11:38
Samozrejme to sme si uz overili. Dvaja z troch su aj drzitelmi auta v TP.
apsgroup
09.01.08,12:38
A čo ak zamestnanec pozije na pracovnú cestu vozidlo, kde je v techn.preukaze zapísaná ako drzitel manzelka zamestnanca, pripadne pouzije vozidlo kde nie je drzitel???
Zoltán Kovács
09.01.08,12:41
A čo ak zamestnanec pozije na pracovnú cestu vozidlo, kde je v techn.preukaze zapísaná ako drzitel manzelka zamestnanca, pripadne pouzije vozidlo kde nie je drzitel???

Zrejme ide o BSM, a do technického preukazu sa môže uviesť iba jeden z manželov, takže to auto je aj manželove.
Rozalka
09.01.08,18:12
Je to trochu mimotemy, ale sa týka miestnych daní, tak tu zverejňujem, čo som dnes našla v HN:

Zo zákona o miestnych daniach vypadla daň za dočasné parkovanie vozidla na verejnom priestranstve už 1. decembra minulého roka. Slovenské mestá postupujú v súvislosti s vyberaním poplatkov za parkovanie rôzne, niektoré z nich parkovné vyberajú aj naďalej, teda v rozpore s platnou právnou normou.
Bratislava:
Na výbere parkovného v centre sa novým zákonom o miestnych daniach nič nemení, pretože ho nevyberá samospráva. Poplatky, ktoré motoristi platia, teda nie sú miestnou daňou a ich výber je v súlade so zákonom. Platby za dočasné parkovanie na verejných komunikáciách 3. a 4. triedy i niektorých parkoviskách inkasuje Bratislavská parkovacia služba. S touto súkromnou firmou má Miestny úrad Staré Mesto dlhoročnú zmluvu.
Nitra:
Mesto aneuvažuje o zrušení parkovného na verejných priestranstvách. Ako pre TASR uviedol odborný referent nitrianskeho Mestského úradu Ján Pánský, zástupcovia mesta v súčasnosti hľadajú spôsob ako dostať súčasný stav do súladu s platnou legislatívou.
Topoľčany:
Primátor Peter Baláž je presvedčený, že mesto môže s vlastným majetkom nakladať podľa vlastného uváženia. Vyberanie parkovného súvisí s hospodárnym nakladaním s majetkom, ktorý nám bol zverený, tvrdí primátor. "Poplatky môžeme vyberať, otázka je, či to bude zaradené ako daň alebo ako služby," konštatoval Baláž.
Prievidza:
Poplatky za parkovanie na verejných priestoroch v centre zrušili už v decembri 2007.
Žiar nad Hronom:
Motoristi môžu zadarmo zaparkovať svoje vozidlo na ktoromkoľvek z asi 1 600 miest na mestských verejných parkoviskách, ktoré sú nestrážené.
Vysoké Tatry:
Parkoviská v blízkosti lyžiarskych vlekov a lanoviek vo Vysokých Tatrách môžu motoristi využívať aj počas tohtoročnej zimnej sezóny bezplatne. Na parkoviskách pod Cestou slobody v Starom Smokovci a Tatranskej Lomnici vyberá poplatky súkromná spoločnosť VPS - Vysoké Tatry, s.r.o. Jej riaditeľ Peter Danko pre TASR konštatoval, že postupujú v súlade so zákonom.
Košice:
Mesto sa po zmene zákona o miestnych daniach rozhodlo riešiť poplatky za parkovanie od 1. januára Všeobecne záväzným nariadením (VZN) o vjazde a zastavení v historickej časti mesta. "Pri schvaľovaní tohto riešenia sme si dali urobiť právny výklad a sme presvedčení, že nemá právne chyby," uviedol dnes pre TASR námestník košického primátora Jozef Filipko.
Brezno:
Rozpor so zákonom pri úhrade za parkovanie odstránilo mesto "ošetrením" vo všeobecnom záväznom nariadení, ktoré platí od začiatku roka 2008. "Vyberáme úhradu za dočasné užívanie majetku mesta," povedala Mariana Daxnerová z Mestského úradu Brezno.
Banská Bystrica:
vyberá podľa všeobecného záväzného nariadenia o miestnych daniach a miestnom poplatku za komunálne odpady miestne dane, okrem iného i daň za užívanie verejného priestranstva. "Ide o užívanie verejného priestranstva formou trvalého parkovania vozidla v troch určených lokalitách," povedala TASR hovorkyňa primátora Banskej Bystrice Monika Pastuchová.
Zvolen:
od 1. januára tohto roka nevyberá za dočasné parkovanie v meste poplatky - zákon o miestnych daniach teda dodržiava.

Ako teda: platiť - neplatiť?
zo strany: http://ekonomika.hnonline.sk/c1-22732050-niektore-slovenske-mesta-vyberaju-parkovne-v-rozpore-so-zakonom
redie
10.01.08,06:55
Pozeram tuto diskusiu a neviem sa vynadivat co si na nas zase vymysleli :eek:

Takze ak nemam auto v majetku firmy, lebo na SC sa chodi len sporadicky, pretoze sa mi neoplati.
A napr. dvaja zamestnanci budu pouzivat svoje auta na SC, pricom kazdy z nich pouzije to svoje raz do mesiaca kazdy mesiac (kazdy ho pouzije len 12 krat v roku), zaplatim

za prveho DzMV/12*12=DzMV
za druheho DzMV/12*12=DzMV
cize dvojnasobne viac dane ako keby som mala jedno auto v majetku firmy, ktore by sa cely rok kazdy den pouzivalo na SC

:cool:
zltalienka
10.01.08,10:11
Ahojte, chcela by som sa spytat, ci uvedene zmeny (podavanie dan. priznania pre DzMV a platenie DzMV) platia aj pre nakladne auta alebo len pre osobne auta, pre istotu.
Vdaka
Tweety
10.01.08,10:15
Ahojte, chcela by som sa spytat, ci uvedene zmeny (podavanie dan. priznania pre DzMV a platenie DzMV) platia aj pre nakladne auta alebo len pre osobne auta, pre istotu.
Vdaka
Pre istotu platia rovnako.
zltalienka
10.01.08,13:58
Ahoj Tweety, "platia rovnako" znamena, ze platia tak ako po minule roky alebo, ze platia podla poslednych zmien? Dakujem za odpoved.
Zoltán Kovács
10.01.08,14:01
Ahoj Tweety, "platia rovnako" znamena, ze platia tak ako po minule roky alebo, ze platia podla poslednych zmien? Dakujem za odpoved.

Pre nákladné auta platí to isté ako pre osobné auta. Teda zmeny od 1.1.2008 sú platné aj pre nákl.auta.
Johanka
10.01.08,14:02
Ahojte, chcela by som sa spytat, ci uvedene zmeny (podavanie dan. priznania pre DzMV a platenie DzMV) platia aj pre nakladne auta alebo len pre osobne auta, pre istotu.
Vdaka


Pre istotu platia rovnako.


Ahoj Tweety, "platia rovnako" znamena, ze platia tak ako po minule roky alebo, ze platia podla poslednych zmien? Dakujem za odpoved.

Uvedené zmeny sú platné pre všetky MV, ktoré sú predmetom dane ;).

Priznávam, že podčiarknutému vôbec nerozumiem. Prečítaj si prechodné ustanovenia predmetnej novely ;).
zltalienka
10.01.08,14:11
Dakujem vsetkym za odpovede. Pekny zvysok dna
AlkaS
10.01.08,17:11
Ahojkajte!

Chcem sa spýtať, či mám podávať aj tento rok daňové z motorových vozidiel alebo mám už len zaplatiť príslušnú čiastku podľa kubatúry. Vďaka:mad:
Zoltán Kovács
10.01.08,17:13
Ahojkajte!

Chcem sa spýtať, či mám podávať aj tento rok daňové z motorových vozidiel alebo mám už len zaplatiť príslušnú čiastku podľa kubatúry. Vďaka:mad:

Ak auto už máš nahlásené na DÚ aj v roku 2007, tak nepodávaš priznanie. Do 31.1.2009 sa bude podávať "priznanie - zúčtovanie" a podľa toho aj do tohto termínu platiť daň.
liba2
10.01.08,18:28
Mohol by niekto uviesť príklad/prípad , na ktorý sa vzťahuje tento ods. 7 § 91 zákona ? kedy sa platí 1/365-na ?
nemám veľa skúseností s touto daňou a neviem to domyslieť :D a stále zápasím s myšlienkou, či sa to netýka vozidiel zamestnancov..., resp. želala by som si aby sa platilo za dni a nie za mesiac :D.

(7) Pomernú časť dane vypočítanú ako súčin jednej tristošesdesiatpätiny ročnej sadzby dane a počtu kalendárnych dní, v ktorých sa vozidlo používalo na prepravu uskutočnenú mimo výkonu vo verejnom záujme, je daňovník povinný zaplatiť v lehote na podanie daňového priznania.
Rozalka
10.01.08,18:40
Mohol by niekto uviesť príklad/prípad , na ktorý sa vzťahuje tento ods. 7 § 91 zákona ? kedy sa platí 1/365-na ?
nemám veľa skúseností s touto daňou a neviem to domyslieť :D a stále zápasím s myšlienkou, či sa to netýka vozidiel zamestnancov..., resp. želala by som si aby sa platilo za dni a nie za mesiac :D.

(7) Pomernú časť dane vypočítanú ako súčin jednej tristošesdesiatpätiny ročnej sadzby dane a počtu kalendárnych dní, v ktorých sa vozidlo používalo na prepravu uskutočnenú mimo výkonu vo verejnom záujme, je daňovník povinný zaplatiť v lehote na podanie daňového priznania.



Naozaj je to tvoje zbožné prianie:

§ 86 Oslobodenie od dane

(2) Vyšší územný celok môže vo všeobecne záväznom nariadení 44) podľa miestnych podmienok znížiť daň na vozidlo používané
b) ako vozidlo pravidelnej autobusovej dopravy v rozsahu výkonu vo verejnom záujme,
liba2
10.01.08,18:53
Rozalka ďakujem :)
skúsim to dať do ľudskej reči: BUS za dni, kedy jazdí vo verejnom zájme, môže mať od VUC zníženú daň; ale keď vezie svadobčanov do kostola, zaplatí sa 1/365 z plnej sadzby... tak ?
Melnick
10.01.08,19:05
Pekný príklad Libuška.:):):) A ešte keby som tak bola v tom autobuse s vyššou daňou.......:D:D:D
mandula
10.01.08,19:09
Mohol by niekto uviesť príklad/prípad , na ktorý sa vzťahuje tento ods. 7 § 91 zákona ? kedy sa platí 1/365-na ?
nemám veľa skúseností s touto daňou a neviem to domyslieť :D a stále zápasím s myšlienkou, či sa to netýka vozidiel zamestnancov..., resp. želala by som si aby sa platilo za dni a nie za mesiac :D.

(7) Pomernú časť dane vypočítanú ako súčin jednej tristošesdesiatpätiny ročnej sadzby dane a počtu kalendárnych dní, v ktorých sa vozidlo používalo na prepravu uskutočnenú mimo výkonu vo verejnom záujme, je daňovník povinný zaplatiť v lehote na podanie daňového priznania.



Ten odstavec sa vzťahuje iba na vozidlá ktoré sa používajú na prepravu vo verejnom záujme a nejaké dni sa používali aj na prepravu mimo verejného záujmu.
Zmluva o preprave vo verejnom záujme sa uzatvára medzi objednávateľom (napr. Slov.republika, samosprávny kraj) a dodávateľom (napr. SAD, ŽSR, Aerolínie). Predmetom zmluvy je záväzok dodávateľa poskytnúť dopravnú službu (napr. osobnú, nákladnú) za určené ceny, ktorú by z hľadiska svojich obchodných záujmov neposkytoval vôbec alebo v požadovanom rozsahu a záväzok objednávateľa poskytnúť dodávateľovi za tieto výkony úhradu straty.
liba2
10.01.08,20:53
No dievčatá, nepotešili ste ma, :D ale aspoň mám v tom jasno, a už ten ods. 7) nebudem viac čítať zpredu aj zozadu. :D a ďakujem vám.
Peterka
11.01.08,10:17
V zákone nie je napísané, že musia byť v pracovnom pomere, hovorí sa o zamestnancoch ...vyplácate im náhradu za pracovné cesty podľa zákona o cestovných náhradách, kde sa hovorí o zamestnancoch - doteraz Vám to nevadilo :)?
Nevadilo lebo Zákon o cestovných náhradách uvádza že za zamestnanca sa považuje aj osoby vymenované a zvoleneé do orgánov spoločnosti,čiže v rámci cestovných náhrad je to v poriadku ale DMV bližšie nešpecifikuje kto sa pokladá za zamestnanca (mám na mysli konateľa,ktorý nepoberá príjmy za výkon funkcie konateľa)
Johanka
11.01.08,10:29
Keď sa však zahľadíš ;) na znenie predmetného ustanovenia
a) zamestnávateľ, ak vypláca cestovné náhrady zamestnancovi za použitie vozidla .......

Mne z toho pomerne jasne vychádza nadväznosť na zákon o cestovných náhradách. Nepochybujem, že k zneniu zákona bude väčšie množstvo usmernení :).
Peterka
11.01.08,10:42
Keď sa však zahľadíš ;) na znenie predmetného ustanovenia
a) zamestnávateľ, ak vypláca cestovné náhrady zamestnancovi za použitie vozidla .......

Mne z toho pomerne jasne vychádza nadväznosť na zákon o cestovných náhradách. Nepochybujem, že k zneniu zákona bude väčšie množstvo usmernení :).
Samozrejme že sa bude platiť aj v tomto prípade DMV ale z citovaného ustanovenia vôbec nie je jasné kto je to zamestnanec,lebo za definíciu zamestnanca sa môže zobrať aj daň z príjmov a tam je už problém,pokiaľ konateľ nepoberá odmenu.
Ešte jeden problém-zamestnanec ktorý používa súkromné vozidlo na služobné účely a zroveň je živnostník a platí si sám DMV.
Johanka
11.01.08,10:51
Toto bolo v pôvodnom návrhu novely (link je v príspevku č.2)
(2) Daňovníkom je tiež
a) zamestnávateľ, ak vypláca cestovné náhrady zamestnancovi za použitie vozidla, v dokladoch ktorého je ako držiteľ zapísaný zamestnanec, ak daňová povinnosť nevznikla už držiteľovi vozidla,

... v schválenom znení to nie je ;).
Peterka
11.01.08,10:56
Ďakujem, už nebudem návrhy noviel čítať ale aj tak to nerieši uvedný problém