Donica
10.10.07,10:01
Ahojte , prosím Vás o pomoc :Vyslali sme zamestnanca na školenie na 3 dni v takom časovom pásme, že by mal nárok 2 dni na 208 Sk a 1 deň na 135,- Sk.
V prihláške je napísané, že ubytovanie a stravu má zaistenú, ale hradiť si ju musí sám. Plná penzia 380,- Sk a polopenzia 250,-Sk. Čiže nemal možnosť sa ísť nikam inam stravovať.
priniesol mi bloček z ERP za ubytovanie - to jasné, že mu preplatím, ale priniesol aj z toho istého hotela bloček z ERP, na ktorom má vyúčtované:
2x raňajky = 2x90 = 180,- Sk
3x obedy = 3x160= 480,- Sk
2x večera = 2x130= 260,- Sk
Môj problém je, či mu môžem preplatiť celý tento bloček, alebo ho mám krátiť podľa zákona - raňajky o 25% ,obed o 40% a večeru o 35% z pásmovej sumy 208 Sk.
Nechcem ho ubrať o peniaze, ale zase keby mi priniesol bloček na 3000,- - čo mu ho preplatím?
Prosím Vás poraďte mi
Ďakujem


Prinies
Rozalka
10.10.07,08:06
Prepokladám, že to sú 2 samostatné bločky. Zaplatíš účet za ubytovanie + diéty, na ktoré má nárok.
Donica
10.10.07,08:15
Rozalka ďakujem Ti, jasné, to ma nenapadlo, ešte raz vďaka
Chobot
10.10.07,08:16
Ahojte , prosím Vás o pomoc :Vyslali sme zamestnanca na školenie na 3 dni v takom časovom pásme, že by mal nárok 2 dni na 208 Sk a 1 deň na 135,- Sk.
V prihláške je napísané, že ubytovanie a stravu má zaistenú, ale hradiť si ju musí sám. Plná penzia 380,- Sk a polopenzia 250,-Sk. Čiže nemal možnosť sa ísť nikam inam stravovať.
priniesol mi bloček z ERP za ubytovanie - to jasné, že mu preplatím, ale priniesol aj z toho istého hotela bloček z ERP, na ktorom má vyúčtované:
2x raňajky = 2x90 = 180,- Sk
3x obedy = 3x160= 480,- Sk
2x večera = 2x130= 260,- Sk
Môj problém je, či mu môžem preplatiť celý tento bloček, alebo ho mám krátiť podľa zákona - raňajky o 25% ,obed o 40% a večeru o 35% z pásmovej sumy 208 Sk.
Nechcem ho ubrať o peniaze, ale zase keby mi priniesol bloček na 3000,- - čo mu ho preplatím?
Prosím Vás poraďte mi
Ďakujem


Prinies

Na zákade tej zvýraznenej informácie by som považoval to stravovanie ako súčasť školenia, teda náklady na školenie by boli vrátane plnej penzie.

Takže celú stravu preplatiť, zahrnúť ako náklady na školenie a zamestnanecovi krátiť stravné. Tým, že mal zabezpečné celodenné stravovanie, tak krátenie bude nasledovné:

1 deň - základ náhrady - 208,- SK, zabezpečená večera a obed, teda krátenie o 75%, čistá náhrada: 52,- SK
2. deň - základ náhrady - 208 SK, zabezpečené raňajky, obed, večera, teda krátenie o 100%, čistá náhrada: 0,- SK
3. deň - základ náhrady - 135 SK, zabezpečené raňajky a obed, teda krátenie o 65%, čistá náhrada: 0,- SK

Dostane teda stravné 52,- SK a cenu ubytovania aj tých 920,- SKK uhradí firma ako náklady na školenie.

Ide o to, že on nemal možnosť isť individuálne na obed a vybrať si obed v cene podľa vlstného rozhodnutia. An školení mal zabezpečené paušálne stravovanie a vybrať si mohol jedine či pôjde na obed alebo nie.

Ale možná je aj tá alternatíva, ktorú uviedla Rozalka, len je v neprospech zamestnanca. BYť ja tým zamestnancom, tak trvám na tom, aby stravné bolo zahrnuté do nákladov za školenie. Ale toto sú také diskutabilné príklady, kde sa nedá jednoznačné povedať, čo je správne.

Pozri aj môj príspevok v tejto disusii, tam so to tiež vysvetľoval:

http://www.porada.sk/t20791-cestovne-nahrady.html
Donica
10.10.07,08:32
ahoj chobot, neviem čo robiť, na jednej strane nechcem zamestnanca ukrátiť o peniaze na druhej strane zákon nikde nehovorí , že treba brať do úvahy to ,aké mal zamestnanec možnosti stravovania ...???
Chobot
10.10.07,08:44
ahoj chobot, neviem čo robiť, na jednej strane nechcem zamestnanca ukrátiť o peniaze na druhej strane zákon nikde nehovorí , že treba brať do úvahy to ,aké mal zamestnanec možnosti stravovania ...???

Ale zákon hovorí, že "...pokiaľ zamestnávateľ zabezpečil bezplatné stravovanie, ...."
a v tej prihláške bolo napísané, že stravovanie aj ubytovanie bolo zabezpečené. Alebo sa mal zamestnanec ísť ubytovať do iného, lacnejšieho hotela?

Je tam síce, že bezplatné, preto hovorím, že je to veľmi diskutabilné. Ale myslím, že na obed inde nemohol ísť.
Donica
10.10.07,09:00
pozor, tá prihláška trochu zavádza, tam je napísané, že stravovanie je zabezpečené, ale hradiť si ho musí sám - čiže nie bezplatne, oni len zaistili počet jedál pre svojich účastníkov školenia
Chobot
10.10.07,09:55
pozor, tá prihláška trochu zavádza, tam je napísané, že stravovanie je zabezpečené, ale hradiť si ho musí sám - čiže nie bezplatne, oni len zaistili počet jedál pre svojich účastníkov školenia

Takže oni sa mohli rozhodnúť, že nepôjdu na obed v hoteli, ale niekam do blizkej reštaurácie? Nebola to teda hromadná akcia stravovania?

V tom prípade by som sa priklonil k tej variante od Rozalky.
Donica
10.10.07,11:44
Presne tak, takže mu vyplatím len stravné dľa nároku zo zákona
Ďakujem Ti
ahoj