koalko
24.02.05,15:59
Bola som na školení a tam hovorila o zmene pri prepočítavaní výdavkov v cudzej mene od 1.1.2005. Doteraz som robila tak, že mala som výdavok napr. v zlotých tak v deň kedy mi vznikol výdavok som prerátala kurzom NBS a zapísala do valutovej pokladne ako výdavok a tiež do peňažného denníka.

Teraz treba,že vraj bud metódou fifo alebo váž.aritmetickým priemerom.
T.z. že budem mať nákup valút napr. 2.1.04 100 Zl. v kurze 9,517 Z.a výdavok ktorý mi vznikne napr. 5.3.05 budem rátať kurzom 9,517 Zl. Toto je metoda fifo.
Viete niekto o tejto zmene?
katka
24.02.05,16:03
Ja robím prepočet stála postarom t.j.kurzom NBS v deň vzniku účtovného prípadu.V §25 zákona o účtovníctve sa píše.........pri peňažných prostriedkoch v rovnakej cudzej mene v pokladnici možno za spôsob ocenenia,považovať aj ocenenie úbytku cenou zistenou váženým aritmetickým priemerom alebo metódou FIFO.To slovíčko "možno" znamená,že môžem,ale nemusím použiť jednu z tých metód.Ja som to takto pochopila...
rene
24.02.05,16:22
Suhlasim s katkou.
Evanka
24.02.05,17:55
Slovicko FIFO znamena first in - first out (prvy dnu - prvy von). Pouziva sa to napriklad aj v informatike (pri zasobnikoch).
Katty
25.02.05,13:54
Mám otázočku: Koľkí ste ostali pri NBSkovom spôsobe???
bea
25.02.05,14:08
Používam fifo.
Katty
25.02.05,14:10
bei robí ti to tak soft alebo máš niekde pomocnu evidenciu FIFO napr. excel???
ingi
25.02.05,14:32
Katty, ja idem po starom. Mám taký pocit, že novelou sa iba zlegalizovalo doterajšie používanie tejto metódy, ktorú používali niektorí s tým, že prepočtom k 31.12. všetko "daňovo dorovnali".
accad
25.02.05,14:53
Ja som § 25 ods.3 zákona o účtovníctve pochopila tak a aj na školení firmy HZPKF bolo povedané, že pri peňažných prostriedkoch v rovnakej cudzej mene v pokladnici ÚJ, možno za spôsob ocenenia podľa odseku 1 považovať aj ocenenie úbytku cenou zistenou váženým aritmetickým priemerom alebo spôsobom, keď prvá cena na ocenenie prírastku príslušného druhu majetku sa použije ako prvá cena na ocenenie úbytku tohto majetku tzv.FIFO.
Takže príjem do pokladnice v cudzej mene urobím kurzom komerčnej banky alebo zmenárne a výdaj môžem robiť buď váženým aritmetickým priemerom alebo metódou FIFO.
§ 24 ods. 3 zákona o účtovníctve hovorí: Pri kúpe a predaji cudzej meny za slovenskú menu použije ÚJ kurz, za ktorý boli tieto hodnoty nakúpené alebo predané.
Ja v § 25 ods.3 nevidím možnosť použiť kurz NBS.
ingi
25.02.05,17:44
Editka, podľa mňa je tu práve spojkou aj v novelizovanom § 25 ods.3 daná možnosť používať pri prepočtoch okrem dvoch vymenovaných možností aj starý spôsob prepočtov cudzej meny pri jej pohybe vo valutovej pokladnici, samozrejme okrem jej nákupu a predaja za slovenskú menu.

§24 ods.3, ktorý spomínaš sa týka podľa mňa výlučne kúpy a predaja cudzej meny za slovenskú menu, t.j. nie je povinnosť ho použiť napr. pri vyúčtovaní zahraničného CP.
Pri doplácaní k poskytnutej zálohe na zahraničnú pracovnú cestu, alebo pri vracaní zostatku valút vlastne oceňuješ úbytok, resp. prírastok cudzej meny, ale nenakupuješ ju za Sk.
accad
25.02.05,19:33
Ingi, § 24 ods.3 mal byť len doplnkom k použitému kurzu. Ja chápem pohyb na účte pokladnica v cudzej mene ako pohyb majetku a preto § 25 ods.3 si vysvetľujem ako prírastok alebo úbytok majetku týmito dvoma spôsobmi. Ak by som rozumela, že môžem použiť aj kurz NBS tak by som tam za spojkou alebo čakala ešte jedno aj. Ja tomu stále rozumiem, že možno postupovať aj 1.spôsobom alebo 2.spôsobom. Určite k tomu budú presnejšie výklady fundovanejších účtovných odborníkov. Ale podaj by to bol ten najväčší problém v našej práci.
ingi
25.02.05,20:23
O.K., Editka, počkajme si, čo povedia "odborníci"...

Na našej práci je pomaly najhoršie rozlúsknuť problém takto za "čerstva", a to hlavne vtedy, keď je potrebné hneď nájsť riešenie.
Katty
01.03.05,09:37
Accad

nespomínaš vo svojich príspevkoch § 24 ods 2, ktorý hovorí o použití kurzu NBS platným ku dňu uskutočnenia účtovného prípadu. Tiež je tam na začiatku spomenuté "Ak tento zákon neustanovuje inak..." a to je potom k tomu §25 ods 3 že sa dá okrem NBS spôsobu použiť aj FIFO a aritm.priemer, takže si každý vyberie čo mu vyhovuje, a sú vlastne 3 možnosti.
Keďže náš soft je nastavený na spôsobe denných kurzov NBS, ostávam pri tomto spôsobe lebo robiť si pomocnú evidenciu niekde v exceli sa mi nezdá moc efektívne, i keď pri použití spôsobu "NBS" vznikajú na konci roka celkom výrazné rozdiely ale ak to ide do daň. nákladov alebo výnosov tak je to jedno.
Toľko z mojej strany.
tanti
01.03.05,10:26
Mam podnikatela, ktory fakturoval v ceskych korunach a aj platby mu prisli v cechach na ucet.Vydavky (odvody,telefon..) mal ale v SK. Neviem ako mam postupovat ci mam prepocitav kurz iba na BU kurzom ku koncu mesiaca alebo koncom roka k 31.12. a dat mu celkovy prijem v Sk. Na vydavky dat napriklad vklad podnikatela v SK do pokladne a z toho vyuctovat vydavky.
ivetas
02.03.05,06:24
Ahojte, vie niekto poradit ohladom prispevku ktory je od tanti, velmo by ma to zaujimalo.

Vdaka
mv66
15.03.05,09:19
Podla mna sa FIFO neda vzdy pouzit. Ked davam preddavok na pracovnu cestu (a to je moj najcastejsi ukon vo valutovej pokladnici), tak mi vznika pohladavka voci zamestnancovi a pohladavku musim ocenit kurzom NBS a nie tym, co mi FIFO prinesie.
ingi
15.03.05,09:47
Podla mna sa FIFO neda vzdy pouzit. Ked davam preddavok na pracovnu cestu (a to je moj najcastejsi ukon vo valutovej pokladnici), tak mi vznika pohladavka voci zamestnancovi a pohladavku musim ocenit kurzom NBS a nie tym, co mi FIFO prinesie.
Ale veď práve novela zákona o účtovníctve v §25 ods.3 nám prináša možnosť oceňovania valutových prostriedkov pri ich výdaji z pokladnice až tromi spôsobmi.
mv66
15.03.05,10:17
Ake vyrazne rozdiely vznikaju? Nevynuluju sa prave koncorocnym uvedenim na kurz NBS k 31.12.?
mv66
15.03.05,10:25
Ale veď práve novela zákona o účtovníctve v §25 ods.3 nám prináša možnosť oceňovania valutových prostriedkov pri ich výdaji z pokladnice až tromi spôsobmi.
Dakujem. Kolko bolo teda tych moznosti v roku 2004?
Katty
15.03.05,10:46
v roku 2004 bola len jedna možnosť a to NBS s výnimkou priameho nákupu a predaja peňazí tie sa oceňovali kurzom komerčnej banky...