komato
10.10.07,12:41
Rád by som požiadal o radu, ak sa nájde niekto ochotný a poradí mi v nejakých drobnostiach:
Ide o pozemok po starej mame, ktorý zdedili jej 4 deti a jedným z nich je aj môj otec. Štvrtinu pozemku mi otec prenechal, myslím že to bude stačiť nejaký prepis na katas.úrade, resp. nejaká darovacia zmluva ?
Ďalšie dve časti by som chcel odkúpiť, lebo iným spôsobom to asi nepôjde (kúpno-predajná zmluva a následný vklad do katastra by to moho vyriešiť ? ).
Posledná štvrtinka bola prepísaná na strýka, ktorý žiaľ už nežije, takže to asi vlastní jeho manželka ?
Neviem aký postup by bol najvhodnejší, či mám poskupovať všetky časti a potom naraz vyriešiť návrh na vklad do katastra ?
Alebo to bodu výhodnejšie po častiach vkladať, podľa toho, ktoré sa kedy vybaví ?

Ďakujem za reakcie...
Chobot
10.10.07,10:56
Rád by som požiadal o radu, ak sa nájde niekto ochotný a poradí mi v nejakých drobnostiach:
Ide o pozemok po starej mame, ktorý zdedili jej 4 deti a jedným z nich je aj môj otec. Štvrtinu pozemku mi otec prenechal, myslím že to bude stačiť nejaký prepis na katas.úrade, resp. nejaká darovacia zmluva ?
Ďalšie dve časti by som chcel odkúpiť, lebo iným spôsobom to asi nepôjde (kúpno-predajná zmluva a následný vklad do katastra by to moho vyriešiť ? ).
Posledná štvrtinka bola prepísaná na strýka, ktorý žiaľ už nežije, takže to asi vlastní jeho manželka ?
Neviem aký postup by bol najvhodnejší, či mám poskupovať všetky časti a potom naraz vyriešiť návrh na vklad do katastra ?
Alebo to bodu výhodnejšie po častiach vkladať, podľa toho, ktoré sa kedy vybaví ?

Ďakujem za reakcie...

Pokiaľ by si dokázal so všetkými spísať naraz kúpno-predajnú zmluvu, tak tomôžeš urobiť aj jednou zmluvou, kde budú 5 účastníci zmluvného vzťahu. Teda ak sú všetci dostihnnuteľní a dokážu to podpísať v priebehu krátkeho času. Lebo podpisy všetkých predávajúcich musíš nechať úradne overit. A potom to ako jednu zmluvu nechať zapísať.

Ak však ti otec svoju časť daruje, tak to bud musieť byť darovacia zmluva, ktorú nemôžeš zločiť do jednej kúpno predajnej zmluvy.

Tiež je otázne, ako je strýkov podiel vyriešený - či už je podiel prepísaný na jeho manželku. Ak nie, zase by si musel čakať, až sa ten podiel vyrieši.

Takže doporučil by som najprv darovacou umluvou zísať otcov podiel, následne (trebárs jednou zmluvou) odkúpiť tie 2/4 a nakoniec poriešiť ten strýkov podiel.

Možnosti sú správne všetky, závisi od okolností, čo sa ti podarí skôr.
komato
10.10.07,12:56
máš pravdu, ten strýkov pozemok asi zatial nie je prepísaný na manželku, takže to urobím tak, že čo najskôr sa dohodnem s ňou o možnom odkúpení, aby mohol keď tak prebiehať prepis a zároveň môžem vybaviť zvyšok kúpno-predajnou zmluvou a tiež darovacou zmluvou... Takže to vypadá tak, že musím dávať dva alebo tri návrhy na vklad do katastra.
dakujem za radu
Chobot
10.10.07,13:10
máš pravdu, ten strýkov pozemok asi zatial nie je prepísaný na manželku, takže to urobím tak, že čo najskôr sa dohodnem s ňou o možnom odkúpení, aby mohol keď tak prebiehať prepis a zároveň môžem vybaviť zvyšok kúpno-predajnou zmluvou a tiež darovacou zmluvou... Takže to vypadá tak, že musím dávať dva alebo tri návrhy na vklad do katastra.
dakujem za radu

Ako sa hovorí, lepší vrabec v hrsti...

Kým by si čakal, až sa vyrieši strýkov podiel, mohol by si to niektorý iný majiteľ rozmyslieť (teoreticky) a nepredať ti svoj podiel. Alebo by mohol nedajbože umrieť a zase by si musel čakať na prejednanie jeho dedičstva.

Takže radšej, aj za cenu viacerých návrhov (zase nie je to až tak veľa - 2000 SK za návrh), prepísať na seba čo najväčší podiel čo najskôr.
komato
11.10.07,06:28
Napadla ma teraz ešte jedna vec. Kedže ten predmetný pozemok má jedno parcelné číslo, ako sa určí, ktorá časť komu patrí z tých 4 dedičov ? Či sa nemôže stať taký prípad, že aj keď už budú 3/4 prepísané na mňa, tú poslednú časť sa mi nepodarí vybaviť, tak majiteľ tej štvrtinky môže povedaž, že práve jemu pripadá úsek pozemku v strede parcely, čo mi môže rozdeliť tie ostatné časti. Ako to je v takomto prípade ?
Chobot
11.10.07,07:16
Napadla ma teraz ešte jedna vec. Kedže ten predmetný pozemok má jedno parcelné číslo, ako sa určí, ktorá časť komu patrí z tých 4 dedičov ? Či sa nemôže stať taký prípad, že aj keď už budú 3/4 prepísané na mňa, tú poslednú časť sa mi nepodarí vybaviť, tak majiteľ tej štvrtinky môže povedaž, že práve jemu pripadá úsek pozemku v strede parcely, čo mi môže rozdeliť tie ostatné časti. Ako to je v takomto prípade ?

To je chybný názor. Pokiaľ je to jedna parcela a má jedno číslo, tak všetci vlastníci sú pomerovými vlastníkmi celej parcely. Ani jeden nemôže povedať, že tento kus je môj a tento tvoj. To je ako keby si mal spolu s manželkou auto, tak nemôžeš povedať, že "kolesá na pravej strane sú moje a na ľavej strane tvoje". Celé auto je oboch.

Všetci vlastnia celú parcelu. Ak by si vlastnil už 3/4 a ten 1/4-ový vlastník by chcel svoju časť, museli by ste sa dohodnúť ako to rozdeliť. Museli by ste zavolať geodeta, ktorý by ten celý pozemok rozdelil na dva nové parcely - 3/4 a 1/4 podľa toho, ako mu nakážete. Jeho úlohou by bolo vytýčiť hranice nových pozemkov tak, aby rozloha zodpovedala tým podielom 3/4 a 1/4. Na základe toho geodetického návrhu by sa to zapísalo do katastra ako dve nové parcely. Rodičia takto delili záhradu, kde časť potom prepísali na brata.

Takže ten 1/4 vlastník si nemôže svojvoľne určiť, že "tento pás pri ceste je môj".

Keby ste sa nedohodli, tak na návrh ktoréhokoľvek z vás to môže rozhodnúť súd tak, aby to bolo spravodlivé. Ale dúfam, že až tak ďaleko to nezájde a získaš všetky podiely.
komato
11.10.07,09:21
Ďakujem za rady, teraz cez víkend by som sa rád stretol s dvomi dedičmi, a prebral s nimi možnosť odkúpenia, potom budem vedieť, aké mám možnosti dalej..
komato
11.10.07,11:15
Trošku som sa ešte zaoberal vecou a napadli ma ďalšie otázočky.
Keďže stará mama odkázala pozemky na svoje 4 deti, ktoré mali aj majú svojich manželov (manželky), potom kúpno-predajné zmluvy ako aj darovacie zmluvy sa dotýkajú aj ich, vsak ? Znamená to teda, že pri vyhotovovaní akýchkoľvek zmlúv, nech už je to darovacia al. kúpno-predajná, musia figurovať v týchto dokumentoch, a teda v každom prípade bude počet zmúv rovný počtu účastníkov s navýšením 2 exemplárov ?
(darovacia zmluva = ja+otec+matka+2 zmluvy pre KÚ, kúp.-pred. zmluva = ja+predajca+jeho manžel/ka + 2 zmluvy pre KÚ) ... je to tak správne ?

Ďakujem
vieroslava
11.10.07,11:29
Zmluvy robíš len s tými vlastníkmi, ktorí sú uvedení v liste vlastníctva.
komato
15.11.07,09:31
Začal som sa zaoberať možnou kúpou týchto pozemkov, na príslušnom obecnom úrade som si zistil, že tento pozemok nie je evidovaný na liste vlastníctva a je teraz po novom zlúčený do jednej parcely. Podľa starej mapy sa delil na dve parcely, kde na jednej z nich figuroval 1 užívatel a tá druhá parcela bola písaná na 4 ľudí. Toto som vyčítal z dokumntov po dedickom konaní ( myslím to, že ktorý pozemok má koľko "vlastnikov" a v akom pomere ho úžívajú). Informoval som sa na katastrálom úrade, že ako mám postupovať pri odkupovaní týchto pozemkov, keď nie sú vedené na liste vlastníctva. Tam mi povedali, že nie sú si istí, ale asi by sa to malo dať zamerať geodetovi, následne takto rozdelené zapísať na jednotlivé listy vlastníctva a potom môžem pristúpit ku kúpno-predajnej zmluve. No mne sa zdá, že je zbytočné dávať zameriavať tie pozemky, keď ich aj tak všetky idem odkúpit a potom zapísať pod jedno parcelné číslo a aj jedného vlastníka. Veď predsa teraz je zadefinovaná presná výmera, ktorá je uvedená v dokumentoch dedického konania. Nerád by som to dával zameriavať zbytočne, keď aj tak odkúpim s najväčšou pravdepodobnosťou celý pozemok.
Viete mi niekto poradiť, kde je pravda? Či naozaj treba tieto pozemky dať zamerať geodetovi?
Vopred ďakujem za vaše názory
vieroslava
04.12.07,06:16
Zdá sa, že tvoj problém je väčší, ako sa dá tuná popísať. Najprv si písal, že má vlastníkov, teraz zase, že nemá. Takto ten problém nevyriešiš. Oslov so svojím problémom zdatného geodeta alebo právnika, nech ti poradí osobne.