Valči
10.10.07,13:34
Vie mi niekto poradiť, či sa dá zabrániť partnerovi v tom, aby každý mesiac bral nejakú pôžičku z nejakej nebankovej spoločnosti? Stačí mu predložiť doklad o tom, že poberá výsluhový dôchodok a pôžičku vybaví. Tieto pôžičky však nespláca a mám strach, že prídem o spoločný dom.
P.S. Dúfam že to nie je návod ako niekoho finančne zruinovaťmimotemy
willma
10.10.07,11:45
Nezabrániš mu v tom asi nijako, ale aby si predišla tomu čo píšeš, treba dať na súd návrh na vyňatie domu a spoločného majetku z BSM, a uviesť dôvody, prečo o to žiadaš.
Zita5
10.10.07,11:55
A netreba ani čakať a dlho uvažovať , lebo ako to sledujem z médii , subjekty , ktoré tieto pôžičky ľudom ponúkajú idú tvrdo po tom a nehľadia , zoberú Vám aj strechu nad hlavou .

Už sa hovorí o novelizácii zákona , lebo veľa týchto prípadov sa vyskytuje .
kukučka
10.10.07,12:07
podľa mňa to vyzerá na chorobný stav a treba hľadať pomoc
Marek K
12.10.07,05:02
podľa mňa to vyzerá na chorobný stav a treba hľadať pomoc

Pomoc treba hľadať u notára alebo na súde. U doktora možno tiež, ALE až po zrušení BSM súdom a vysporiadaní. (alebo skúsiť upraviť BSM formou notárskej zápisnice - nato treba ale súhlas obidvoch)
Ináč je tu riziko že príde o všetko.
Valči
12.10.07,08:41
Ďakujem za rady. Zatiaľ čakám už 10 mesiacov na rozvod a tým aj na zrušenie BSM , ale ak už exekútor začal konanie /o čom ale ja neviem/ môže siahnúť na dom?
willma
12.10.07,08:45
nečakaj, na BSM daj predbežné opatrenie okamžite!!!! O exekučnom by si snáď mohla vedieť, lebo upovedomenie ide na adresu trvalého bydliska.
Zita5
12.10.07,08:49
Ďakujem za rady. Zatiaľ čakám už 10 mesiacov na rozvod a tým aj na zrušenie BSM , ale ak už exekútor začal konanie /o čom ale ja neviem/ môže siahnúť na dom?

Može ........súhlasím s Wilmou , že nie je čas čakať na nič .
elli
19.10.07,17:46
[quote=Valči;548001]Ďakujem za rady. Zatiaľ čakám už 10 mesiacov na rozvod a tým aj na zrušenie BSM

Z dovodov hodnych osobitneho zretela je mozne zrusit sudom BSM aj za trvania manzelstva. Je to na navrh jedneho z manzelov - v Tvojom pripade s konkretnym odovodnenim, ze dalsie trvanie BSM by odporovalo dobrym mravom, s poukazanim na doterajsie pocinanie Tvojej polovice.
Necakaj preto na rozvod, ono sa to moze potiahnut na hocijakej malickosti, a daj navrh na zrusenie BSM za trvania manzelstva. Po pravoplatnosti zrusenia BSM treba urobit dohodu, ktorou si majetky vysporiadate, a tym si ich uchranis pred exekuciou. A ak sa aj dohodu dosiahnut nepodari, mas aspon chranene to, co nadobudnes (zarobis, kupis si...) po pravoplatnosti rozsudku o zruseni BSM. Aj to je lepsie ako terajsi stav.
Marek K
22.10.07,03:47
[quote=Valči;548001]Ďakujem za rady. Zatiaľ čakám už 10 mesiacov na rozvod a tým aj na zrušenie BSM

Z dovodov hodnych osobitneho zretela je mozne zrusit sudom BSM aj za trvania manzelstva. Je to na navrh jedneho z manzelov - v Tvojom pripade s konkretnym odovodnenim, ze dalsie trvanie BSM by odporovalo dobrym mravom, s poukazanim na doterajsie pocinanie Tvojej polovice.
Necakaj preto na rozvod, ono sa to moze potiahnut na hocijakej malickosti, a daj navrh na zrusenie BSM za trvania manzelstva. Po pravoplatnosti zrusenia BSM treba urobit dohodu, ktorou si majetky vysporiadate, a tym si ich uchranis pred exekuciou. A ak sa aj dohodu dosiahnut nepodari, mas aspon chranene to, co nadobudnes (zarobis, kupis si...) po pravoplatnosti rozsudku o zruseni BSM. Aj to je lepsie ako terajsi stav.

Ak nedôjde k dohode môžeš opäť požiadať súd o vysporiadanie BSM. Po troch rokoch je vysporiadanie zo zákona ale to nebude najlepšie v tvoj prospech. 1/2 z nehnuteľnosti pre každého a hnuteľný majetok je toho, kto ho užíva (majetok nadobudnutý počas manželstva a trvania BSM) a dlhy taktiež na 1/2 pre každého.
Ja by som požiadal súd o vysporiadanie okamžite, ak by nesúhlasil s dohodou - čo asi nebude, a žiadal minimálne 1/2 nehnuteľnosti ak nie celú, všetok hnuteľný majetok a pôžičky brané LEN NÍM prepísať LEN NA NEHO, Prípadnú hypotéku a pôžičky brané spoločne zase len na teba - odôvodníš si požiadavku na celú nehnuteľnosť a hnuteľný majetok (musíš však preukázať bonitu banke).
Ťažko presne radiť keď nepoznám pozadie.
atrianka
22.10.07,12:40
nečakaj, na BSM daj predbežné opatrenie okamžite!!!!

Ako to mám urobiť ?
Formou Žaloby o zrušenie BSM za trvania manželstva zo závažných dôvodov ?
Čo všetko je k tomu potrebné ?

Bojím sa, vôbec som netušila, že môj manžel má toľko dlhov, som z toho na dne. Ako to je možné, že si môže požičiavať poza môj chrbát. Zistila som teraz, ked sa priznal, a donútila som ho mi zmluvy ukázať, že tam uvádzal nepravdivé informácie o našom príjme. (Konkrétne 40 000,- v čase ked ja som bola na materskej a náš príjem nedosahoval ani 20 000.-) Nemá si poskytovateľ pôžičky tieto sumy overiť a v prípade že tak neurobí, nedá sa táto zmluva napadnúť.
elli
22.10.07,15:12
[quote=atrianka;554173]Ako to mám urobiť ?
Formou Žaloby o zrušenie BSM za trvania manželstva zo závažných dôvodov ?
Čo všetko je k tomu potrebné ?

Formou žaloby, kde dáš aj návrh na predbežné opatrenie, aby mu súd z dôvodu, že ukracuje BSM svojim konaním, až do právoplatného rozhodnutia súdu o zrušení BSM zakázal nakladať so spoločným majetkom.

Žaloba - opísať stav aký je, kedy vzniklo BSM (sobášny list), prečo žiadaš zrušenie BSM (je-bude podaný návrh na rozvod, ale konanie manžela ukracuje tak spoločný majetok, ako aj záujmy detí), dôkazy na preukázanie tvrdených skutočností (napr. zoznam pôžičiek, výpoveď alebo písomné vyhlásenie svedka - najlepšie z JEHO rodiny, že sa správa ako si napísala) a v závere žaloby napíšeš, že žiadaš súd, aby z dôvodov hodných osobitného zreteľa zrušil BSM navrhovateľky a odporcu, ktoré vzniklo uzavretím manželstva dňa ................ (den sobáša).

Potom, ak sa nedohodnete na vyporiadaní teda rozdelení majetku (ale už bude BSM zrušené súdom), podáš návrh na súdne vyporiadanie BSM - tiež s predbežkom, aby mu súd zakázal nakladať so spoločným majetkom alebo jeho presne vymedzenými časťami až do rozhodnutia súdu o vyporiadaní BSM.