Mikussik
10.10.07,14:28
Neviem, kde mám túto prosbu o pomoc zaradiť.
Môj kamarát predal auto, ale iba na základe ústneho dohovoru. Prepis auta na nového majiteľa sa žial hneď neuskutočnil, ale všetky doklady dostal už nový majiteľ. Keď chcel kamarát auto prepísať na nového majiteľa, ten mu oznámil, že on už auto medzitým predal. Adresu nového majiteľa ( u ktorého sa auto momenátálne nachádza) nám nechce dať, vraj ju nevie. Môže nám niekto poradiť, ako máme ďalej postupovať, keď nevieme, kde a u koho sa auto momentálne nachádza. Ďakujem
hanelie
10.10.07,13:29
bez kúpno - predajnej zmluvy:confused: tak to je hádam žart, ak nie, šanca na zistenie nového majiteľa 0%
KEJKA
10.10.07,13:35
že by si nahlásil odcudzenie?
M3G
10.10.07,13:41
Neviem, kde mám túto prosbu o pomoc zaradiť.
Môj kamarát predal auto, ale iba na základe ústneho dohovoru. Prepis auta na nového majiteľa sa žial hneď neuskutočnil, ale všetky doklady dostal už nový majiteľ. Keď chcel kamarát auto prepísať na nového majiteľa, ten mu oznámil, že on už auto medzitým predal. Adresu nového majiteľa ( u ktorého sa auto momenátálne nachádza) nám nechce dať, vraj ju nevie. Môže nám niekto poradiť, ako máme ďalej postupovať, keď nevieme, kde a u koho sa auto momentálne nachádza. Ďakujem

Nezrozumiteľná otázka:

Keďže to Tvoj kamarát predal, znamená to, že dostal aj zaplatené?

V tomto príbehu figuruje Nový majiteľ č. 1 a Nový majiteľ č. 2, alebo iba nový majiteľ?

Kto mu nechce dať adresu Nového majiteľa? Nový majiteľ č. 1?
dad111
11.10.07,12:50
Ak mas peniaze a s cenou si spokojny, mozes byt rad. Problem je len to, ze s autom su prec aj papiere. Ak si ale nedal kupujucemu ziadne ine papiere (splnomocnenie), a odhlasil si poistku, mozes mat problemy do buducna. Je to nepekne, ale asi by som Ti radil to co KEJKA, aspon pohroz tomu, co si auto bral od Teba. Ty si stale majitel, mozes teda auto natrvalo odhlasit z evidencie, aj ked s problemami. Co najskor by si ale rozhodne mal zajst na POLICIU a vec nahlasit ako neopravnene pouzivanie vozidla.
borob
12.10.07,06:33
si v riadnou pruseri!!!
Auto ti neodhlasia pokial ho fizicky neodovzdaš na vrakovisko. Potial si jeho vlastnik za všetko zodpovedaš aj za poistku.ak neplatiš a auto zapričini havariu je to Tvoje! Ak ho nahlasiš ako ukradnute bude to tiež pruser ak ho chytia a dokaže sa že si klamal.
Boro
najag
22.10.07,11:41
Ak je priatel zenaty, nech jeho manzelka poda zalobu na neho a na noveho majitela pre neplatnost kupnej zmluvy. Na auto nie je pisomna forma kupnej zmluvy zakonnou poziadavkou, aj ked je obvykle ju robit pisomne, aby sa strany chranili.Kupa a predaj auta je podla OZ potrebny suhlas aj druheho manzela, nejde o beznu vec, ak je v bezpodielovom vlastnictve manzelov.Toto je sanca, ale moze sa predrazit.
ali_m
25.10.07,16:45
Je to všetko v komunikácii. Nie je problém zatlačiť na toho prvého (tebe známeho) kupcu s tým, že to chceš riešiť - odhlásiť auto. V prípade potreby - ak sa bude vykrúcať, tlačiť naňho - keďže nie je nič na papiery a rovnako ako on robí problém pri odhlásení začneš robiť problém ty - že ti auto odcudzili a problém bude mať nielen ten terajší "neznámy" majiteľ ale aj ten tvoj prvý "známy" majiteľ. Tak si to veľmi rýchlo rozmyslí.
najag
26.10.07,13:17
Nerozmysli.....pamatam si na jeden skuter a strapaciu niekolko rokov , nekonecny pribeh a pomaly by to bol historicky kusok. Sice neexistoval uz v skutocnosti,pretoze ho kupujuci rozobral, no nikto ho nemohol odhlasit,pretoze nebol technicky preukaz, musela sa platit dan......
paul
15.11.07,09:47
Neviem, kde mám túto prosbu o pomoc zaradiť.
Môj kamarát predal auto, ale iba na základe ústneho dohovoru. Prepis auta na nového majiteľa sa žial hneď neuskutočnil, ale všetky doklady dostal už nový majiteľ. Keď chcel kamarát auto prepísať na nového majiteľa, ten mu oznámil, že on už auto medzitým predal. Adresu nového majiteľa ( u ktorého sa auto momenátálne nachádza) nám nechce dať, vraj ju nevie. Môže nám niekto poradiť, ako máme ďalej postupovať, keď nevieme, kde a u koho sa auto momentálne nachádza. Ďakujem
Vlastníctvo auta prechádza na nového majiteľa až dňom prepisu! Takže ten prvý vlastne predal cudziu vec. A ak niesu žiadne pisomnosti o kupe a ani prebrati penazí je v poriadnej nevýhode ten kupujúci 1. lebo síce má auto aj s dokladmi ale nemá nič čé ho opravnuje toto auto používať. Ja by som to riešil cez políciu ako nesplnenie podmienok dohody , neviem či sa lehota zmenila ale do sedem dní je povinnosť previesť vlastníctvo, čo ten nový majiteľ znemožnil vykonať.
Zolo
18.11.07,06:40
Ja by som urobil ešte pokus o odstúpenie od kúpnej zmluvy kvôli nedodržaniu zmluvných podmienok a žiadal vrátenie auta aj s dokladmi a ja by som mu vrátil peniaze, ktoré som zinkasoval za auto.
Dokazovanie nedodržania zmluvných podmienok pri ústne uzavretej zmluve je problémové, ale každý uverí, že ste spolu dohodli aj prepis auta, k čomu nedošlo.
Ak by mi auto nevrátil, tak začína páchať trestný čin neoprávneného užívania cudzieho motorového vozidla so všetkými dôsledkami z toho vyplývajúcimi.
Ešte by bolo dobré cez políciu zistiť, na koho je vlastne auto momentálne evidované - podľa ŠPZ - lebo prepis na nového majiteľa, bez fyzickej prítomnosti pôvodného majiteľa evidovaného na dopravnom inšpektoráte sa normálne nesmie uskutočniť (výnimka napr. splnomocnenie). Ak sa prepis neuskutočnil, tak sa veľmi divím najnovšiemu anonymnému "majiteľovi", že mu nevadí, že má auto podozrivého pôvodu.
skaspa
18.11.07,10:25
Neviem, kde mám túto prosbu o pomoc zaradiť.
Môj kamarát predal auto, ale iba na základe ústneho dohovoru. Prepis auta na nového majiteľa sa žial hneď neuskutočnil, ale všetky doklady dostal už nový majiteľ. Keď chcel kamarát auto prepísať na nového majiteľa, ten mu oznámil, že on už auto medzitým predal. Adresu nového majiteľa ( u ktorého sa auto momenátálne nachádza) nám nechce dať, vraj ju nevie. Môže nám niekto poradiť, ako máme ďalej postupovať, keď nevieme, kde a u koho sa auto momentálne nachádza. Ďakujem
Zaujímavá situácia, osobne by som takúto vec nikdy neriešil ústnou dohodou a predaj auta by som s kupujúcim dohodol v deň, kedy je otvorený dopravný inšpektorát a hneď v ten deň by som aj s kupujúcim toto auto odhlásil, ale k veci:
Podľa všetkého stále figuruje v papieroch ako vlastník tvoj kamarát (nie je totiž možné auto prepísať na nového majiteľa bez toho, aby bol v osvedčení pôvodný majiteľ odhlásený - prečiarknutý). Preto ani na polícii nezistí nového majiteľa auta. Celé je to nejaké divné, lebo keď kúpim auto, tak prvé čo chcem, aby som bol zapísaný v dokladoch. A to nemôže byť ani prvý a ani druhý kupujúci, keďže tvoj kamarát auto stále neodhlásil. Nech skúsi nahlásiť na polícii, že stratil osvedčenie o evidencii a nech mu vydajú nové (len tu som si nie istý, či netreba, aby bolo auto pristavené k obhliadke; ale to nech si zavolá na príslušný dopravný inšpektorát a nech sa opýta, či musí auto pristaviť, keď stratil osvedčenie o evidencii). Ak ho nebude musieť pristaviť a dostane nové osvedčenie o evidencii, nech ho hneď odhlási na prvého kupujúceho a nech sa ďalej o to nestará (len opäť neviem, či nebudú chcieť vidieť kúpno predajnú zmluvu a keď ju nebudeš mať, tak či nebudú vyžadovať fyzickú prítomnosť prvého kupujúceho, lebo ináč by si takto v podstate mohol auto odhlásiť na kohokoľvek).
Problémy budú aj s poistkou, lebo poistka zaniká až dňom odhlásenia na dopr. inšpektoráte a nie dňom predaja (čo je úplná hlúposť, lebo vlastníkom sa stáva v deň kúpy - zaplatenia kúpnej sumy - a nie dňom odhlásenia na inšpektoráte).
paul
18.11.07,10:40
Zaujímavá situácia, osobne by som takúto vec nikdy neriešil ústnou dohodou a predaj auta by som s kupujúcim dohodol v deň, kedy je otvorený dopravný inšpektorát a hneď v ten deň by som aj s kupujúcim toto auto odhlásil, ale k veci:
Podľa všetkého stále figuruje v papieroch ako vlastník tvoj kamarát (nie je totiž možné auto prepísať na nového majiteľa bez toho, aby bol v osvedčení pôvodný majiteľ odhlásený - prečiarknutý). Preto ani na polícii nezistí nového majiteľa auta. Celé je to nejaké divné, lebo keď kúpim auto, tak prvé čo chcem, aby som bol zapísaný v dokladoch. A to nemôže byť ani prvý a ani druhý kupujúci, keďže tvoj kamarát auto stále neodhlásil. Nech skúsi nahlásiť na polícii, že stratil osvedčenie o evidencii a nech mu vydajú nové (len tu som si nie istý, či netreba, aby bolo auto pristavené k obhliadke; ale to nech si zavolá na príslušný dopravný inšpektorát a nech sa opýta, či musí auto pristaviť, keď stratil osvedčenie o evidencii). Ak ho nebude musieť pristaviť a dostane nové osvedčenie o evidencii, nech ho hneď odhlási na prvého kupujúceho a nech sa ďalej o to nestará (len opäť neviem, či nebudú chcieť vidieť kúpno predajnú zmluvu a keď ju nebudeš mať, tak či nebudú vyžadovať fyzickú prítomnosť prvého kupujúceho, lebo ináč by si takto v podstate mohol auto odhlásiť na kohokoľvek).
Problémy budú aj s poistkou, lebo poistka zaniká až dňom odhlásenia na dopr. inšpektoráte a nie dňom predaja (čo je úplná hlúposť, lebo vlastníkom sa stáva v deň kúpy - zaplatenia kúpnej sumy - a nie dňom odhlásenia na inšpektoráte).
Omyl! Vlastníctvo motorového vozidla určuje záznam v dokladoch od vozidla! Pri odhláške musí bit vozidlo fyzicky na overení identifikačných znakov a majitel môže vozidlo odhlásiť na kohokolvek aj bez zmluvy.
skaspa
18.11.07,13:25
Omyl! Vlastníctvo motorového vozidla určuje záznam v dokladoch od vozidla! Pri odhláške musí bit vozidlo fyzicky na overení identifikačných znakov a majitel môže vozidlo odhlásiť na kohokolvek aj bez zmluvy.
§ 132 občianskeho zákonníka: Vlastníctvo veci možno nadobudnúť kúpnou, darovacou alebo inou zmluvou, dedením, rozhodnutím štátneho orgánu alebo na základe iných skutočností ustanovených zákonom.
§ 123 :Vlastník je v medziach zákona oprávnený predmet svojho vlastníctva držať, užívať, požívať jeho plody a úžitky a nakladať s ním.
Z uvedeného mi vyplýva, že ak v sobotu kúpim auto som vlastník už od soboty napriek tomu, že ho na seba na dopr. inšpektoráte prepíšem až v pondelok. (vlastníctvo som nadobudol kúpnou zmluvou - zaplatením kúpnej ceny a nie prepisom; už od tohto okamihu môžem disponovať s autom ako vlastník a hneď v nedeľu ho môžem predať aj keď na mňa nebolo napísané)
Navyše v dnešnej dobe sa kopu dovezených áut prepisuje až na konečného kupcu na Slovensku; ten, kto to auto napr. v Nemecku kúpi ho na Slovensku na seba nenapíše, ale rovno ho predá. Podľa teba by teda predal auto niekto, kto ho nikdy nemal, len preto, lebo nebol v dokladoch zapísaný.
Ak máš vedomosť o nejakom predpise, ktorý to pri autách upravuje osobitne, tak ho sem prosím napíš.

Pri odhlásení auto nemusí byť fyzicky prítomné, tým som si 100 % istý, pretože som tento rok jedno auto odhlasoval, stačili mi papiere. Auto musí byť fyzicky prítomné pri prihlásení konktrétne to nájdeš tu (a tam by mali vedieť, čo píšu, veď je to priamo min. vnútra):
http://www.minv.sk/krpzbb/auto.htm#atext2
paul
18.11.07,16:06
§ 132 občianskeho zákonníka: Vlastníctvo veci možno nadobudnúť kúpnou, darovacou alebo inou zmluvou, dedením, rozhodnutím štátneho orgánu alebo na základe iných skutočností ustanovených zákonom.
§ 123 :Vlastník je v medziach zákona oprávnený predmet svojho vlastníctva držať, užívať, požívať jeho plody a úžitky a nakladať s ním.
Z uvedeného mi vyplýva, že ak v sobotu kúpim auto som vlastník už od soboty napriek tomu, že ho na seba na dopr. inšpektoráte prepíšem až v pondelok. (vlastníctvo som nadobudol kúpnou zmluvou - zaplatením kúpnej ceny a nie prepisom; už od tohto okamihu môžem disponovať s autom ako vlastník a hneď v nedeľu ho môžem predať aj keď na mňa nebolo napísané)
Navyše v dnešnej dobe sa kopu dovezených áut prepisuje až na konečného kupcu na Slovensku; ten, kto to auto napr. v Nemecku kúpi ho na Slovensku na seba nenapíše, ale rovno ho predá. Podľa teba by teda predal auto niekto, kto ho nikdy nemal, len preto, lebo nebol v dokladoch zapísaný.
Ak máš vedomosť o nejakom predpise, ktorý to pri autách upravuje osobitne, tak ho sem prosím napíš.

Pri odhlásení auto nemusí byť fyzicky prítomné, tým som si 100 % istý, pretože som tento rok jedno auto odhlasoval, stačili mi papiere. Auto musí byť fyzicky prítomné pri prihlásení konktrétne to nájdeš tu (a tam by mali vedieť, čo píšu, veď je to priamo min. vnútra):
http://www.minv.sk/krpzbb/auto.htm#atext2
Mame tu konkretny prípad a na jeho základe reagujem. Neskušal by som nahovoriť policajtom že vlastník som ja a ten v dokladoch nie ked nemam žiadny doklad o kúpe. Dalšia vec je tá že po kúpe vozidla je povinnosť zmenit majitela do myslím siedmich dní prepisom na DI a až po zmene údajov v TP som vlastník ja. A čo sa týka dovozu a predaja: Možnosti sú dve 1-Dovozca kupec figuruje ako sprostredkovatel 2-dovozca kupec sa vyhýba daňovej povinnosti (obchod autičkárov s ojazdeninami) Neviem odkial si ale v strede slovenska na DI chcú auto vidiet aj pri odhlaške aj prihláške 1000% A v konečnom dôsledku ked sa vrátim k téme ja by som nahlásil podvod.