Flav
10.10.07,16:48
Dobry den chcem sa spytat.

Moja manzelka ukoncila pracovny pomer s 2mes vypovednou lehotou.Vsetko bolo v oriadku az teraz 5dni pred vyplatou jej zamestnavatel oznamil ze sposobila skodu cca jej 2mesacneho platu.Dokonca na nu nakrical a prikazal jej spisat nejaku zapisnicu kde sa podpisala.Som presvedceny ze chyba je na ich strane pretoze sa dost casto stavalo ze mali schodok dodatocne sa to vyriesilo ale teraz ona uz nema pristup k pokl. paskam.
Co je najzavaznejsie mesacy prijem mala cca 10 - 12tis no na vyplatnej paske jej pisali len 3500-4000,- teda na polovicny uvazok.

Co na to poviete ako by ste postupovali proti takto nekorektnemu zamestnavatelovi?Ja osobne som ostal z toho doslova sokovany a preto sa chcem poradit.Dakujem pekne.

Kde mozem podat staznost?trestne oznamenie na takuto Fy.Bol som oboznameny ze vsetci zamestnanci maju taketo zmluvy.

Dakujem pekne
veronikasad
10.10.07,14:55
Uveď konkrétne o akú škodu sa jedná. Ak má podpísanú hmotnú zodpovednosť za zásoby materiálu alebo tovaru , mala trvať na vykonaní inventúry.
Ak však podpísala nejakú zápisnicu ...

------------
Veronika
Flav
10.10.07,14:59
jedna sa o skodu 25000,-

Oboznamil ju ze jej tym padom nedava poslednu mesacnu mzdu.
veronikasad
10.10.07,15:02
jedna sa o skodu 25000,-

Oboznamil ju ze jej tym padom nedava poslednu mesacnu mzdu.
Nemyslela som výšku škody ale čoho sa táto týka. Mzdu /myslím tým mzdu podľa pracovnej zmluvy/jej môže zadržať len na základe súdneho rozhodnutia alebo Dohody o zrážkach. Ostatné je na dobrej vôli zamestnávateľa. Podpísala dohodu o zrážkach ?

--------
Veronika
JankaO
10.10.07,15:10
Dobry den chcem sa spytat.

Moja manzelka ukoncila pracovny pomer s 2mes vypovednou lehotou.Vsetko bolo v oriadku az teraz 5dni pred vyplatou jej zamestnavatel oznamil ze sposobila skodu cca jej 2mesacneho platu.Dokonca na nu nakrical a prikazal jej spisat nejaku zapisnicu kde sa podpisala.Som presvedceny ze chyba je na ich strane pretoze sa dost casto stavalo ze mali schodok dodatocne sa to vyriesilo ale teraz ona uz nema pristup k pokl. paskam.
Co je najzavaznejsie mesacy prijem mala cca 10 - 12tis no na vyplatnej paske jej pisali len 3500-4000,- teda na polovicny uvazok.

Co na to poviete ako by ste postupovali proti takto nekorektnemu zamestnavatelovi?Ja osobne som ostal z toho doslova sokovany a preto sa chcem poradit.Dakujem pekne.

Kde mozem podat staznost?trestne oznamenie na takuto Fy.Bol som oboznameny ze vsetci zamestnanci maju taketo zmluvy.

Dakujem pekne

Má podpísdanú dohodu o hmotnej zodpovednosti?V prípade, že na prevádzke pracujú viacerí, mali by mať podpísanú dohodu o spoločnej hmotnej zodpovednosti.Potom pri každej zmene, či nejaký zamestnanec odíde alebo príde, mala by byť vykonaná inventúra. Treba si pozrieť §182 a nasl., o zodpovednosti zamestnanca....
Ak nie je podpísaná dohoda o hm. zodpovednosti, by sa jednalo o všeobecnú zodpovednosť zamestnanca za škody.
V prípade, že sa dokáže, že spôsobila škodu a musí ju nahradiť, tak ju bude hradiť z toho, čo má na výpl. páskach.
Podstatné je, čo za zápisnicu podpísala!
Sťažnosť môžte dať na inšpektorát práce. ( a trestné oznámenie? - ak je to tak ako píšete, trestný čin by páchali obidve strany.)
JankaO
10.10.07,15:12
jedna sa o skodu 25000,-

Oboznamil ju ze jej tym padom nedava poslednu mesacnu mzdu.

Mzdu vyplatiť musí, pri zrážkach zo mzdy sa postupuje zákonným spôsobom.
Chobot
11.10.07,07:39
jedna sa o skodu 25000,-

Oboznamil ju ze jej tym padom nedava poslednu mesacnu mzdu.

Pri takej výške náhrady škody by som na tvojom mieste navštívil právnika, nech sa na vec podrobne pozrie.

Tu na porade ti nevieme fundovane poradiť bez toho, aby sme nevideli znenie hmotnej zodpovednosti, nepoznali čoho sa tá škoda týka (chýbajúca hotovosť v pokladni, chýbvajúci tovar na sklade), nepoznali okolnosti vzniku škody a najmä nevieme, čo za zápisnicu to podpísala a ké je jej znenie. Tiež nevieme, či náhodou nepodpísla dohodu o zrážkach z mzdy, vtedy by si mohol škodu zraziť zo mzdy. Ak takú dohodu nepodpísala, nemôže zo mzdy nič zraziť (okrem zákonných zrážok).

Nie, že by som ti nechcel pomôcť, ale jednoducho sa to nedá. Môže to byť aj kuleha zo strany zamestnávateľa a celý prípad je neplatný, ale môže to mať aj dobre zmluvne podchytené, vtedy to netreba brať na ľahkú váhu.