vera34
10.10.07,18:34
Ahojte poraďáci, viem že sa o dpočte DPH popísalo veľa, ale poraďte mi, či si môžem odpočítať DPH v 3.Q, keď faktúra bola vystavená 18.6.07 aj dátum dodania je 18.6.07. Klient mi faktúru dal až teraz v októbri. :)
Zita5
10.10.07,16:37
§ 51
Uplatnenie práva
na odpočítanie dane
Na začiatok (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2007-a.html#hore)



(1) Právo na odpočítanie dane podľa § 49 môže platiteľ uplatniť, ak

a) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. a) má faktúru od platiteľa vyhotovenú podľa § 71,
b) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. b) je daň uvedená v záznamoch podľa § 70,
c) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. c) má faktúru od dodávateľa z iného členského štátu a v prípade premiestnenia tovaru platiteľa z iného členského štátu do tuzemska doklad o premiestnení tovaru,
d) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. d) má dovozný doklad potvrdený colným orgánom, v ktorom je platiteľ uvedený ako príjemca alebo dovozca.

(2) Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. a), c) alebo d) v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, alebo v prvom zdaňovacom období nasledujúcom po zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, ak do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za zdaňovacie obdobie, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, má doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo d); ak platiteľ do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania nemá doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo d), vykoná odpočítanie dane v tom zdaňovacom období, v ktorom dostane doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo d). Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. b) v zdaňovacom období, v ktorom daň uviedol v záznamoch podľa § 70.

(3) Odpočítanie dane platiteľ vykoná tak, že od celkovej výšky dane za príslušné zdaňovacie obdobie odpočíta celkovú výšku odpočítateľnej dane za príslušné zdaňovacie obdobie.
Aljok
10.10.07,16:38
Johanka
10.10.07,16:39
Môžeš :) . Bližšie § 51 ods.2 Zákona o DPH prvá časť ;) .
V prípade, že ju obdržal ( nie našiel ! ) až v októbri, môžeš DPH odpočítať v IV.Q.
vera34
10.10.07,16:52
No veď práve že on nemá žiadne potvrdenie, že ju dostal až v októbri. Mám podať radšej dodatočné?
emgeton
10.10.07,16:56
Ak by mal dôkaz, že došla v októbri, musel by si uplatniť odpočet v 4.q.
V opačnom prípade:
právo na odpočet vznikol v 2.q., uplatniť toto právo si môže v 2. alebo v 3. q.

Vzhľadom na to, že DP za 3.q. ešte nepodával, doporučujem uplatniť si právo na odpočet v tomto (3.) kvartáli.
vikinka
10.10.07,16:58
Ak je štvrťročný platiteľ tak môžeš uplatniť aj v 3.Q.veď si v rámci zákona uplatnila v prvom zdaň.období nasledujúcom .......viď prísp.vyššie,§ 51 ods.2
Johanka
10.10.07,16:58
Skús si rozobrať citované ustanovenie §51 ods.2 po častiach.
Ak má doklad do lehoty na podanie DP, uplatní si odpočet dane v zdaňovacim období "riadnom" alebo v prvom nasledujúcom ...v Tvojom prípade v III.Q úplne bez problémov.
Ak doklad nemá, uplatní si právo na odpočet v období, v ktorom doklad dostane.
Nikde tam nevidím nejakú požiadavku na akékoľvek potvrdenie ...
evina
10.10.07,16:59
No veď práve že on nemá žiadne potvrdenie, že ju dostal až v októbri. Mám podať radšej dodatočné?
Je predpoklad. že faktúru z 18.6.2007 si obdžala do 25.7.t.j. parag . 51 Ti to právo odpočítať v nasledujúcom kvartáli - treťom umožňuje. Zároveň Ti umožňuje ju odpočítať v 3.Q. aj tá časť paragrafu 51, ktorá hovorí o obdržaní dokladu po tomto termíne a uvedení v záznamovej evidencii...

Nejedná sa tu o nepochopiteľný sklz...
evina
10.10.07,17:01
Skoro s minútovým intervalom /myslím každú minútu/ sme Ti potvrdili, že ju bez obáv uplatni v 3.Q. :)
vera34
10.10.07,17:04
Áno, ma to logiku, je to v zákone jasne napísané. Dám to do 3.Q. Dôležité je si to pred daňovákmi obhájiť. Ďakujem Vám za odpovede, ste šikulkovia.
evina
10.10.07,17:06
Áno, ma to logiku, je to v zákone jasne napísané. Dám to do 3.Q. Dôležité je si to pred daňovákmi obhájiť. Ďakujem Vám za odpovede, ste šikulkovia.

Nič nemusíš pred daňovákmi obhajovať, lebo postupuješ presne v zmysle zákona na 100%....oni nemajú iný zákon:)
Johanka
10.10.07,17:11
... možno aj budú radi, keď im predmetné ustanovenie vysvetlíš :) , mne aj poďakovali :--- .
Paula
10.10.07,17:13
:D :D :D :D :D
janasl
12.10.07,07:55
Ja mám takisto prípad, že sme uhradili čiastočnú platbu podnikatelovi, platitelovi DPH ešte v 07/07, ten nám doteraz, aj po urgovaní faktúru nedodal (zjavne ešte sám ani nevystavil). My sme 1/4 ročný platcovia DPH. Podľa doterajších odpovedí a samozrejme zákona, keď mi faktúru nedodá ani do 25.10 - nebudem si môcť v tomto 1/4roku odpočítať DPH a odpočítam ju teda až keď faktúru fyzicky dostanem.? - dúfam, že do konca nasledujúceho 4.kvartálu to stihnú.
evina
12.10.07,08:01
Ja mám takisto prípad, že sme uhradili čiastočnú platbu podnikatelovi, platitelovi DPH ešte v 07/07, ten nám doteraz, aj po urgovaní faktúru nedodal (zjavne ešte sám ani nevystavil). My sme 1/4 ročný platcovia DPH. Podľa doterajších odpovedí a samozrejme zákona, keď mi faktúru nedodá ani do 25.10 - nebudem si môcť v tomto 1/4roku odpočítať DPH a odpočítam ju teda až keď faktúru fyzicky dostanem.? - dúfam, že do konca nasledujúceho 4.kvartálu to stihnú.

Váš dodávateľ samozrejme porušil zákon, lebo v 7. mesiaci mal vystaviť doklad na prijatú platbu a odviesť DPH. Vy si samozrejme môžete uplatniť nárok na odpočet, až keď splníte aj druhú z podmienok zo zákona, t.j. obdržíte doklad od Vášho dodávateľa.
mavax
12.10.07,08:09
Faktúra sa môže uplatniť v nasledujúcom zdaňovacom období len vtedy, ak bude opečiatkovaná, že došla do 25.7.2007 (§ 51, ods.2). Ináč ju musí uplatniť v období, kedy došla (pečiatka).
Uvedenie v záznamoch sa týka len služieb zo zahraničia (ak nepošlú načas fa).
Mali sme na to kontrolu.
janasl
12.10.07,08:13
Ďakujem,
budem ho naďalej urgovať.