demeter
10.10.07,19:27
Prosím poradte mi. Mám starý počítač ,ktorý som odpisoval. Chcem kupiť nový,ale jeho cena je viac ako 30 000-SK.Ak si jeden mesiac kupim procesor za 29 500,-SK a nadruhý mesiac si kupim monitor za cenu 6 000,-SK môžem ho odpisať cely počitač na jeden krát ,alebo musím ho odpisovať 4 roky.
Ďakujem !!!
mariannak
10.10.07,17:29
áno, odpisovať, tvorí to jeden celok.
Zoltán Kovács
10.10.07,17:29
Prosím poradte mi. Mám starý počítač ,ktorý som odpisoval. Chcem kupiť nový,ale jeho cena je viac ako 30 000-SK.Ak si jeden mesiac kupim procesor za 29 500,-SK a nadruhý mesiac si kupim monitor za cenu 6 000,-SK môžem ho odpisať cely počitač na jeden krát ,alebo musím ho odpisovať 4 roky.
Ďakujem !!!

Nie nemôžeš, lebo PC bez monitora nevieš použiť, a ani monitor bez PC. Je to technický celok, a ak cena je vyššia ako 30 tisíc je potrebné odpisovať v 1. odpisovej skupine 4 roky rovnomerne, alebo zrýchlene.
Zita5
10.10.07,17:31
Prosím poradte mi. Mám starý počítač ,ktorý som odpisoval. Chcem kupiť nový,ale jeho cena je viac ako 30 000-SK.Ak si jeden mesiac kupim procesor za 29 500,-SK a nadruhý mesiac si kupim monitor za cenu 6 000,-SK môžem ho odpisať cely počitač na jeden krát ,alebo musím ho odpisovať 4 roky.
Ďakujem !!!


To kľudne môžete zakúpiť v jeden mesiac , nakoľko je to súbor hnut.vecí odpisujete 4 roky .
§ 22
Odpisy hmotného majetku a nehmotného majetku
Na začiatok (http://www.porada.sk/t6023-zakon-o-dani-z-prijmov-od-1-1-2007-a.html#hore)

(2) Hmotným majetkom odpisovaným na účely tohto zákona sú

a) samostatné hnuteľné veci, prípadne súbory hnuteľných vecí, ktoré majú samostatné technicko-ekonomické určenie, ktorých vstupná cena je vyššia ako 30 000 Sk a prevádzkovo-technické funkcie dlhšie ako jeden rok,
b)

(3) Samostatnou hnuteľnou vecou je aj výrobné zariadenie, zariadenie a predmet slúžiaci na poskytovanie služieb, účelový predmet a iné zariadenie, ktoré s budovou alebo so stavbou netvorí jeden funkčný celok, aj keď je s ňou pevne spojené.

(4) Súborom hnuteľných vecí je súhrn samostatných hnuteľných vecí, ktoré majú samostatné technicko-ekonomické určenie. Súborom hnuteľných vecí so samostatným technicko-ekonomickým určením je aj časť výrobného alebo iného celku. Súbor hnuteľných vecí sa účtuje alebo eviduje podľa § 6 ods. 11 samostatne tak, aby boli preukázateľne zabezpečené technické a hodnotové údaje o jednotlivých veciach zaradených do súboru, o určení hlavnej funkčnej veci a o všetkých zmenách súboru, napríklad prírastkoch a úbytkoch vrátane údajov o dátume vykonanej zmeny, o rozsahu zmeny, o vstupných a zostatkových cenách jednotlivých prírastkov a úbytkov, o celkovej cene súboru hnuteľných vecí, o sume odpisov vrátane ich zmien vyplývajúcich zo zmeny vstupnej ceny súboru hnuteľných vecí.
demeter
10.10.07,17:33
A nemôžem si tento rok jednorazovo odpisať len procesor,obhajil by som si to tím,že si ho napojim na starý monitor, a nový monitor by som si kupil na budúci rok.
vikinka
10.10.07,17:35
Ak máš v majetku evidovaný monitor,tak môžeš.
demeter
10.10.07,17:44
Mám počítač ktory použivam teraz,a vysvetlil by som to tak, že procesor sa mi neda použiť ,a preto som si kupil len nový procesor,a napojil ho na tento monitor.Tak by som ho mohol odpisať.Ďakujem!!!