jaanna
11.10.07,08:21
Dobrý deň, prosím o radu aký je presný postup pri samozdanení a odpočítaní dane pri dodaní tovaru z ČR. Mám presne takýto prípad:
faktúra z ČR vystavená 19.09.2007
došla 24.09.2007
tovar ešte nebol dodaný, zrejme dôjde k dodávke v októbri 10/2007
Keďže som mesačný platca DPH prosím o pomoc, do ktorého mesiaca mám
zaradiť DPH pri samozdanení ako i odpočet DPH. Ďakujem
emgeton
11.10.07,08:16
Dobrý deň, prosím o radu aký je presný postup pri samozdanení a odpočítaní dane pri dodaní tovaru z ČR. Mám presne takýto prípad:
faktúra z ČR vystavená 19.09.2007
došla 24.09.2007
tovar ešte nebol dodaný, zrejme dôjde k dodávke v októbri 10/2007
Keďže som mesačný platca DPH prosím o pomoc, do ktorého mesiaca mám
zaradiť DPH pri samozdanení ako i odpočet DPH. Ďakujem

Nakoľko sa jedná o fa vystavenú pred dodaním tovaru, deň vzniku daňovej povinnosti určíme podľa §20/1 a; - 15. deň kal. mesiaca nasledujúceho po kal. mesiaci, keď sa nadobudnutie uskutočnilo.
jaanna
11.10.07,12:53
ďakujem za odpoveď, ale v tom istom zdaňovacom období uplatním DPH na vstupe i výstupe?
emgeton
11.10.07,13:27
ďakujem za odpoveď, ale v tom istom zdaňovacom období uplatním DPH na vstupe i výstupe?

vznikla daňová povinnosť ? ANO
máte faktúru ? ANO

vstup aj výstup v jednom období.
Gabi03
11.10.07,13:29
Mne to znie ako preddavková faktúra, keďže bola vystavená 19.9. a ešte teraz nie je dodanie tovaru. Hm? :confused:
emgeton
11.10.07,13:33
Pri dodaniach z iných čl. štátov sa nezriedka stáva, že ďalšia fa už nebude.
Jana Acsová
11.10.07,14:42
Nakoľko sa jedná o fa vystavenú pred dodaním tovaru, deň vzniku daňovej povinnosti určíme podľa §20/1 a; - 15. deň kal. mesiaca nasledujúceho po kal. mesiaci, keď sa nadobudnutie uskutočnilo.
Len pre doplnenie:
Áno uvedené platí, ak nebude k dodávke vystavená faktúra po dodaní a to do 15-tich dní nasledujúceho kalendárneho mesiaca (§ 20/1/b).
Ak bude, vznikne daňová povinnosť vystavením faktúry.
Jana Acsová
11.10.07,14:43
Mne to znie ako preddavková faktúra, keďže bola vystavená 19.9. a ešte teraz nie je dodanie tovaru. Hm? :confused:Ak faktúra , ktorou sa požaduje úhrada vopred bude jediná, vznik daňovej povinnosti sa viaže na skutočnosti, ktoré uvádza emgeton. A je to naozaj bežné.
Jana Acsová
11.10.07,14:45
A téma z vypracovaných otázok (diskusia k problematike platieb vopred):

K povinnosti vystavovať faktúry v prípade, že pri intrakomunitárnom dodaní alebo nadobudnutí tovaru bola uhradená platba vopred v 100 % výške sa vyvinula diskusia, ktorá je zaujímavá z pohľadu ponúkaných argumentov. Posúďte sami:


Vystavili sme zálohovú fa pre odberateľa v Maďarsku. Fa uhradil 26.3.2006 Dnes príde pre tovar soft mi automaticky napíše do dátumu dodanie dátum 26.3.2006 je to tak správne ,alebo tam má byť dnešný dátum?
Vy by ste podľa § 72 mali vystaviť faktúry dve. Prvú po obdržaní zálohy, kde uvediete dátum prípísania na účet a vystavenia. A druhú, keď on dostane tovar, kde bude dátum vystavenia a dátum dodania § 19/8
Predmetné tvrdenie rozvádzam a za splnenia spomínaných podmienok aj vylučujem ako povinnosť v nasledujúcom príspevku, ktorý týmto dávam do pozornosti:

http://www.porada.sk/t24446-100-zaloha-na-dodavku-tovaru-do-eu--koko-faktur-vystavi.html
Nakoľko situácia môže byť aj opačná ako je v príklade v linku, neviem ako by som si ja, ako odberateľ uplatnila odpočet dane na vstupe. Stačí mi Fa za zálohu a potvrdenie o preprave? Čo keď je medzi prijatím zálohy a skutočným odovzdaním viac ako 15 dní na prelome mesiacov? Aj vtedy stačí len doklad k zálohe?

Oni v tom príklade vystavili už Fa s dátumom 26.3. Tovar príde 3.4., k tomu mu dajú prehlásenie, ktoré vôbec nemusí mať náležitosti Fa, bude tam len deň prevzatia napríklad. Rozmýšľam čo má urobiť maďar (ak má taký zákon ako my). Minimálne sa dostane do problémov, ktoré tu riešime my, keď nám niekto vystaví Fa vopred. To znamená nemá Fa k dodaniu a teda daň si uplatní až 15.5.? Alebo si môže 26.3.? Alebo zopne prehlásenie so zálohovou fa a uplatní 3.4.?
Ak by sme mu vystavili vyúčtovaciu Fa, nemal by problém s uplatnením v apríli.

Možno by som si to vedela predstaviť, keby k tej zálohe vystavili doklad až 3.4., tam by jeden doklad určite stačil.

Možno mi len niečo uniklo.
Aj uvedené tiež uvádzam v príkladoch:
http://www.porada.sk/t24451-mam-iba-zalohovu-fakturu-k-platbe-vopred-pri-nadobudnuti-tovaru-eo-s-tym.html
Jeden z možných a najjednoduchších argumentov: "Ak je vyúčtovací doklad k vopred prijatej platbe faktúrou pre účely odpočítania dane v tuzemsku, nemôže byť rozporovaná ani vyúčtovacia faktúra k vopred prijatej platbe z iného členského štátu EÚ" ... samozrejme za v príspevku uvádzaných podmienok.
Práveže podmienky pre oboch - dodávateľa aj odberateľa budú identické a áno máte pravdu, DP vznikne 15. deň mesiaca nasledujúceho po nadobudnutí ... ale dátumy u oboch obchodných partnerov budú identické. Deň dodania nepustí. .-) A faktúra je skutočne vystavená vopred.
V tomto netreba zabúdať, že predmetom otázky sú povinnosti vyplývajúce zo zákona o dani z pridanej hodnoty. Do tejto oblasti patrí pojem faktúra.

Čo sa týka samotnej dodávky postačuje nadväzujúca dokumentácia, ktorá je relevantná pre obchod a účtovníctvo. Subjekt preukazuje potrebné skutočnosti aj podľa osobitných predpisov a v súlade s týmito inými predpismi a nielen podľa zákona o dani z pridanej hodnoty.
V príklade sa uvádza, že ak dodací list memá náležitosti fa podľa § 74, odvádzam daň podľa §20/1/a). No a teraz, keďže ich tam nešpecifikujú,čo by vlastne dodací list mal obsahovať aby dokladom bol? Aby si mohol platiteľ vôbec mohol uplatniť daň a aby mohol uplatniť daň podľa §20/1/b).

Nerozumiem stále tomu, že keď oni vystavia doklad k zálohe a dodajú prehlásenie, to prehlásenie alebo DL, to už nemusí mať náležitostí podľa § 72? Len súčet náležitostí s dodacieho listu a Fa k zálohe má mať všetky náležitosti podľa § 72?
Máme takú skúsenosť, aj som sa to snažila v príspevku podčiarknuť, že DL spravidla obsahuje už len údaje o prevzatých množstvách tovaru a zároveň slúžiť na potvrdenie prevzatia tovaru odberateľom z iného členského štátu EÚ ... uvádza sa tam napr. aj ŠPZ auta, ktorým sa tovar na Slovensko dopravuje. Vtedy skutočne nie je možné považovať DL za faktúru, bez ohľadu na to, že v § 74 nie sú taxatívne vymenované náležitosti faktúry. Stále je tu však šiesta smernica a jej všeobecné východiská, takže žiadna kontrola nemôže podľa môjho názoru takýto DL považovať za faktúru.

Vychádzajúc z praxe spravidla faktúra je aj pomenovaná ... niekedy aj dvojjazyčne, takže z hľadiska DPH vieme, ktorý doklad je pre dodávateľa dokladovaním v zmysle zákona o dani z pridanej hodnoty.

Vždy je potrebné vychádzať z konkrétnych podmienok a každý prípad je špecifický. V pripnutých linkoch sú uvádzané iba prípady, keď odberateľ jednoducho inú faktúru neobdrží, iba faktúru k vopred vyúčtovanej platbe. Tá však v zmysle platnej právnej úpravy (a vychádzajúc zo šiestej smernice) musí obsahovať predpísané náležitosti. Vieme, že nie sú vo všetkých krajinách totožné, ale 85 % údajov je porovnateľných s naším § 72 ods. 2. Z obchodných podmienok vyplýva, čo je faktúra pre účely dane z pridanej hodnoty, kedy a ako bude vystavená. Tuzemský platiteľ dane musí vychádzať z konkrétnych podmienok a zároveň zo zákonných ustanovení nášho ZDPH.

Nevylučujem iný prípad, ale ten sa jednoducho netýka naznačeného príspevku, v ktorom sa predpokladá jediná faktúra a to faktúra k vopred prijatej platbe. Aj taký prípad môže nastať a preto bol riešený.
Pri tuzemskej je to v poriadku, lebo jemu vznikne právo odpočítať si daň, keď vznikla DP §49 a tá vznikla dňom prijatia platby. Takže nejaký vyúčtovací doklad o dodávke by mal dostať, minimálne aby to v účtovníctve zaúčtoval, a DPH tu už nie je, takže daňový doklad fakt už netreba.
Ale pri nadobudnutí? Tam predsa potrebuje doklad o dodaní, lebo DP vzniká až podľa §20., aby sme si uplatnili DPH § 49.
To mi stále uniká, čo ním má byť, ke nevystaví doklad s náležitosťami podľa § 72 po dodaní.(lebo pri zálohe ešte nevie, kedy došlo k dodaniu)

Pri tuzemskej je to v poriadku, lebo jemu vznikne právo odpočítať si daň, keď vznikla DP §49 a tá vznikla dňom prijatia platby. Dovolila som si použiť spomínaný argument iba preto, že argumentom, či je doklad z ERP z iného ČŠ možné považovať za faktúru podľa § 74 bolo rovnako odpovedané, t.j. ak je možné doklad z ERP v tuzemsku považovať za faktúru, nemôže byť rozporované ani považovať ho za faktúru podľa § 74.

Takže , nejaký vyúčtovací doklad o dodávke by mal dostať, minimálne aby to v účt.zaúčtoval, a DPH tu už nie je, takže daňový doklad fakt už netreba.S týmto sa nedá nesúhlasiť ... a je to uvádzané aj v pripnutých príspevkoch.

Ale pri nadobudnutí? Tam predsa potrebuje doklad o dodaní , lebo DP vzniká až podľa § 20., aby sme si uplatnili DPH § 49.
Pozrite lepšie § 20 ... nie je podmienkou vzniku daňovej povinnosti doklad o dodaní, ale faktúra. A faktúra k vyúčtovaniu platby vopred tento účel môže plniť, ibaže sa dostávame do situácie, že je vystavená pred dodávkou tovaru a teda daňová povinnosť sa viaže k § 20 ods. 1 písm. a). Lenže ani dodávateľ nemá ešte vystavením faktúry splnené podmienky pre vznik daňovej povinnosti a teda deň dodania nakoniec bude totožný u dodávateľa aj odberateľa.


To mi stále uniká, čo ním má byť, keď nevystaví doklad s náležitosťami podľa § 72 po dodaní.(lebo pri zálohe ešte nevie, kedy došlo k dodaniu)To nevie, ale dátum dodania nie je povinnou (a v niektorých krajinách ho neuvádzajú vôbec) náležitosťou faktúry v prípade, že je vystavená faktúra na platbu za tovar vopred v 100 % výške.
A ešte poznámka. Nikdy sa spravidla nekupuje niečo, čo odberateľ nevie identifikovať. Predchádzajú k tomu konkrétne objednávky s presným určením tovaru a faktúry k vopred prijatej platbe s odvolaním sa na tovar podľa objednávky, prípadne priamo na faktúre rozpísaný (zálohovky ich spravidla vždy obsahujú). Následne už nie je potrebné iné, iba stanoviť dátum dodania a vznik daňovej povinnosti. Ostatné údaje odberateľ má a môže si splniť všetky daňové povinnosti. Okrem toho samotné dodanie, či nadobudnutie sa nakoniec vždy vzťahuje k preprave a jej dokladovaniu, k prevzatiu tovaru a preukázaní prepravy do a z iného ČŠ. A od týchto podmienok sa odvíja samotné nadobudnutie tovaru. Nie je teda pre nadobudnutie (z vecného pohľadu) rozhodujúca faktúra. Tá by predsa duplovala známe skutočnosti, ktoré je možné zistiť aj z inej dokumentácie.

Je potrebné podčiarknuť, že celá táto diskusia sa viaže iba k 100 % platbe vopred za tovar a k faktúre vystavenej z titulu prijatia tejto platby.


Ano, súhlasím, DP maďarovi vznikne 15. deň lebo nemá doklad, Slovák to dá do DP tiež 15. deň. Maďar dostal len i prehásenie v zmysle zákona. Stále neviem, kedy by som na jeho mieste uplatnila odpočet.
Problém by nebol, keby to prehlásenie alebo DL mal náležitosti dokladu (nuž ale potom vlastne vystavujem Fa - či ju nazvem vyúčtovacou alebo DL alebo inak, to je jedno).
Otázka stojí inak. Musí DL obsahovať náležitosti Fa? Aby maďar mal právo na odpočet? Je mu vôbec na niečo tá zálohová v súvislosti s nárokom na odpočet. Ja by som radšej prijala tú vyúčtovaciu na jeho mieste a môžem si dauplatniť o mesiac skôr a nemám problém s nárokom. Podotýkam, označenie "vyúčtovacia "znamená pre mňa aby mala náležitosti, bola vystavená po dodaní a aby som z nej videla, že k úhrade je 0 ... Môže byť Aj DL. Prehlásenie prepravcu, byto asi nesplňalo podmienky podľa §19.
Otočme to .-)

Maďar mi dodá tovar ... ja zaň uhradím platbu vopred a on mi vystaví k platbe vyúčtovaciu faktúru, predpokladajme že so všetkými náležitosťami podľa nášho § 72 ods. 2. Tovar mi dodá o mesiac, preprava dlho netrvá, takže dátum dodania u neho a u mňa bude rovnaký. Budeme mať obaja doklad o prepravení (odoslaní) tovaru z MR do SR iba s potvrdením prevzatia tovaru, v zmysle vopred uhradenej platby, ktorá sa ho týkala.

Čo mám? Faktúru spred mesiaca a potvrdenie prevzatia tovaru (prepravy, odoslania z MR do SR), t.j. viem, kedy došlo k nadobudnutiu tovaru a viem si stanoviť vznik daňovej povinnosti. Právo na odpočítanie dane môžem uplatniť v rovnakom období ako vznikne daňová povinnosť. Prečo? Lebo mám faktúru spred mesiaca. A kedy vznikne daňová povinnosť? 15. deň mesiaca nasledujúceho po dodaní tovaru a to Maďarovi aj Slovákovi. Takže vieme si stanoviť všetko a máme aj podklady k výpočtu daňovej povinnosti ako aj k uplatneniu práva na odpočítanie dane. Viac nepotrebujeme.

Keby sa jednalo o opačný prípad, tak Maďar by mal vlastne rovnaké podmienky, ako v uvádzanom príklade Slovák. Nebol by na tom inak.
Pochopila somto takto (neviem či som dobre pochopila ten príklad): Fa k zálohe došla, po mesiaci došlo k dodávke, k dodávke už bol dodaný len preberací doklad (ten už teoreticky môže byť len od prepravcu) ale má deň dodania. daň odvedie podľa §20/1/a. uplatní sa daň tiež 15. deň nasl. mes. Podkladom pre odpočet podľa §51/1/c je Fa k zálohe + dodací list? Možno si iba nerozumieme a ja neviem vysvetliť v čom mám problém.
Ale stále mi nie je jasné, keď sa teda tvárim , že mám doklad (lebo bez dokladu si daň odpočítať nemôžem), prečo potom daňovú povinnosť posúvam na §20/1/a)
Prečo si nepoviem , že Fak zálohe + DL= Fa k dodávke a neuplatním ju rovno podľa § 20/1/b? Skúsme to ešte takto. Čo má obsahovať faktúra pri dodávke tovaru do iného ČŠ EÚ:


(2) Faktúra musí obsahovať

a) meno a adresu sídla, miesta podnikania, prípadne prevádzkarne platiteľa, ktorý dodáva tovar alebo službu, a jeho identifikačné číslo pre daň,
b) meno a adresu sídla, miesta podnikania, prípadne prevádzkarne alebo bydliska príjemcu tovaru alebo služby a jeho identifikačné číslo pre daň, ak mu je pridelené,
c) poradové číslo faktúry,
d) dátum, keď bol tovar alebo služba dodaná, alebo dátum, keď bola platba podľa odseku 1 prijatá, ak tento dátum možno určiť a ak sa odlišuje od dátumu vyhotovenia faktúry,
e) dátum vyhotovenia faktúry,
f) množstvo a druh dodaného tovaru alebo rozsah a druh dodanej služby,
g) základ dane, jednotkovú cenu bez dane a zľavy a rabaty, ak nie sú obsiahnuté v jednotkovej cene,
h) sadzbu dane alebo údaj o oslobodení od dane,
i) výšku dane spolu v slovenských korunách.
V písmene d) sa uvádzajú zaujímavé interpunkčné znamienka ... buď ... alebo a to jedno vylučuje druhé, t.j. nemusia platiť obe podmienky naraz (týka sa to iba prípadu spomínanej platby a rozvádzam to v duchu 100 % platby vopred za tovar).

Takže na faktúre máme uvedené všetko, vrátane množstva a druhu dodaného tovaru, nakoľko je to povinná náležitosť faktúry, iba namiesto dátumu dodania máme dátum prijatej platby a to na celú dodávku.

Je to tým pádom faktúra, na základe ktorej môžeme deklarovať vznik daňovej povinnosti a právo na odpočítanie dane, ale so zreteľom na § 20 ods. 1 písm. a) nakoľko bola vystavená pred dodávkou tovaru.

A uvedené platí aj v iných členských krajinách EÚ pri vystavení faktúr, resp. stretli sme sa s rovnakou aplikáciou ZDPH aj pri fakturácii z iných členských krajín, napr. spomínané Poľsko.

A ešte k § 74 ... tam síce nie sú uvedené náležitosti, ktoré má faktúra obsahovať, ale aspoň nepriamo by sme mali vychádzať z obvyklých obchodných podmienok a v rámci nich vieme určiť, čo je faktúra pre dodávateľa. Zároveň vieme, čo má faktúra obsahovať, aby sme vedeli správne zdaniť a uplatniť právo na odpočítanie dane. Takže nielen, že my považujeme doklad za faktúru, ale za faktúru by to mal považovať aj náš dodávateľ a doklady týkajúce sa prevzatia tovaru spravidla túto funkciu nikdy neplnia. Nie je potrebné nasilu považovať tieto doklady za faktúru. Vieme postupovať aj bez individuálneho výkladu "čo ja považujem za faktúru" ... nakoľko tu si treba uvedomiť, že už je to na obhajobe daňového subjektu. Táto diskusia vychádza najmä z toho, že niektorí obchodní partneri vystavujú iba faktúru k vopred prijatej platbe na 100 % výšku dodávky a tá zároveň rozpisuje všetko, čo je povinnou náležitosťou podľa § 72 ods. 2 nášho ZDPH vrátane rozpisu tovaru v jednotkových cenách a pod, z čoho následne vznikla diskusia ČI TO STAČÍ. A podľa môjho názoru a výkladu: STAČÍ.

Záverom ešte podotýkam, že skutočne každý prípad je potrebné riešiť individuálne. Čo subjekt, to iný prístup. Dôležité však je, aby si tuzemský subjekt uvedomil svoje povinnosti, ako aj možnosti vyplývajúce z nášho zákona o dani z pridanej hodnoty.