cermir
25.02.05,00:03
V našej bytovke je 47 bytov v osobnom vlastníctve a 1 byt nie je odkúpený od byt.družstva. Nájomníci tohto 1 bytu dlhodobo neplatia nájom a súdny proces o ich vysťahovaní sa ťahá už niekoľko rokov - zatiaľ neúspešne.

Po 1.1.2005 nás bytové družstvo upozornilo, že nás dodávatelia odpoja od tepla a teplej vody, lebo na fonde opráv nemáme dosť prostriedkov na preplatenie faktúr za enegrie

Dôvody: na fonde opráv je cca 300 000 Sk; nedoplatky za tento 1 byt sú cca 700 000 Sk ; družstvo presunulo všetky finančné prostriedky z fondu opráv na preplatenie tohto dlhu, čím však vznikol obrovský nedoplatok

otázka: je bytové družstvo dlžné za byt v svojom vlastníctve ostatným vlastníkom, alebo sú vlastníci ostatných bytov dlžní bytovému družstvu za neplatiča, ktorý nie je vlastníkom bytu? Ako sa môžme brániť?
Jara
25.02.05,10:44
Cí pánečku, to aj také je možne? Nerozumiem ako sa pekne najomníci vyzberajú na jedného neplatiča a ako si môže bytové družstvo dovoliť presunuť prostriedky z fondu opráv na nedoplatok na nájomnom.Nekecajú Vám somariny? Mali by ste napísať výzvu na OSBD že s takýmto postupom nesúhlasite a v prípade nečerpania Vami uhradených prostriedkov na opravy ich dáte na súd...:eek: :D S úsmevom to jede líp...
Janca
25.02.05,12:05
1. Myslim, ze byt je vlastnictvom druzstva, teda je jeho spravca a mna ako vlastnika
nezaujima, ako si neplaticstvo s tymto clovekom vysporiada druzstvo.
2. Cudujem sa, ako je mozne, ze sudny spor trva tak dlho, ked zakon o bytoch presiel
obrovskou novelou aj co sa tyka neplaticov. Viete ostatni vlastnici konkretne
dovody, preco sa ten spor tak dlho taha? Co robi pre Vas Vas zastupca, ak ho
mate zvoleneho? Predpokladam, ze ho len platite a neviete za co.

3. V ziadnom pripade sa dlzne na zal. platbach /za odber energii/ neuhradza z FPUaO.
4. Neviem ci ste len v sprave toho druzstva alebo mate spolocenstvo, ak ste
spolocenstvo, tak Vasim zavazkovym partnerom je druzstvo a nie ten co byva v
tom byte.
5. Ak nemate spolocenstvo, kto komunikuje s druzstvom, ako zastupca vlastnikov
bytov? Predpokladam, ze mate zmluvu na vykon spravy s druzstvom, tak mate
urcite zastupcu, ktory Vas o takychto veciach mal priebezne informovat, ako je
mozne, ze sa to nechalo az takto daleko zajst.
Janca
25.02.05,12:12
Som trochu rozhorcena, lebo aj moji rodicia byvaju v bytovke, kde nie je potrebny pocet odkupenych bytov, aby si mohli zriadit SVB a tak sa nechavaju spravovat jednym nemenovanym "druzstvom". Platia si ako medziclanok vraj "hovorcu" 25 Sk/byt/mesiac a vsetko co vedia, ze bude odstavka tepla v lete a dostanu kazdorocne zvysenie ZP. FPUaO vidia len v cislach PS, prijem celkom, vydaj celkom a KS. Ked chcu vediet viac, hovorca nic nevie a vyzeraju ako ludia co do vsetkeho chcu strkat nos. Ale preco by nestrkali, vsak su to ich peniaze co platia a len chcu taku obycajnu vec ako na co sa pouzili ich peniaze.
Je pravda, ze nie vzdy sa v dome najdu ludia, co vedia ako spolocenstvo riadit a viest, ale su aj ine spravcovske spolocnosti alebo dokonca teraz predseda nemusi byt priamo z predmetneho domu. Staci si pohladat ludi, co to chcu a vedia robit. A je ich stale viac a viac.
GABRIELA
25.02.05,13:00
My máme zriadené SVB, kde len 1 byt je vo vlastníctve mesta. Vieme že daný človek mestu neplatil, ale mi posielame mestu každý mesiac faktúru a nám vždy zaplatí. Súdne si môže vlastník bytu( mesto, osbd... ) vymáhať od svojho nájomcu ,ale nemôže podľa mňa v žiadnom prípade siahnúť na fond opráv. Na ten sa dá siahnuť len v prípade preklenutia nedostatku prostriedkov( napr. v zime sa viac platí za teplo, ale zbiera sa naň aj v lete, ktoré nasleduje.) FÚO sa ale musí vyrovnať( napr, v tom lete.) Ja by som si žiadala k tomu písomné stanovisko, a si by bolo vhodné si naštudovať zákon 182/1993 Zb. s novelami. Na www.zbierka.sk (http://www.zbierka.sk) je určite pod týmto číslom kompletná novela.
Janca
25.02.05,13:44
Gabi trefne si to vsetko doplnila. Uz sa musi ozvat len CEMIR
Heni
25.02.05,23:59
hm, podľa mňa to závisí od zmluvy, ktorú majú so svojím správcom uzavretú, pretože ak tam majú vyslovene napísané, že súhlasia s tým, aby sa prostriedky z fondu opráv použili na tento účel, tak smola..
cermir
27.02.05,14:06
Dakujem za podporu , zaciname pisomne komunikovat s druzstvom, pozajtra volime noveho zastupcu vlastnikov, lebo nas "domovy dovernik" v dosledku problemov rezignoval - som na PORADE len par dni, ale uz ste mi zdvihli naladu VDAKA
Jara
09.03.05,09:28
Dakujem za podporu , zaciname pisomne komunikovat s druzstvom, pozajtra volime noveho zastupcu vlastnikov, lebo nas "domovy dovernik" v dosledku problemov rezignoval - som na PORADE len par dni, ale uz ste mi zdvihli naladu VDAKAgratulujem že ste sa tak rozhodli. Vidíš aká je porada skvelá? Napíš potom ako to pokračuje... Po daňových priznaniach budeme viac komunikovať a viac hláv viac kapusty, ako to nejaká múdra poradačka povedala...
Jaroslávka
30.12.05,08:52
Cí pánečku, to aj také je možne? Nerozumiem ako sa pekne najomníci vyzberajú na jedného neplatiča a ako si môže bytové družstvo dovoliť presunuť prostriedky z fondu opráv na nedoplatok na nájomnom.Nekecajú Vám somariny? Mali by ste napísať výzvu na OSBD že s takýmto postupom nesúhlasite a v prípade nečerpania Vami uhradených prostriedkov na opravy ich dáte na súd...:eek: :D S úsmevom to jede líp...

Je to možné, my sme sro spravujúca byty vo vlastníctve a zákon 182/1993
367/2004 a 469/2005 presne o tomto presune prostriedkov z FO na služby
hovorí. S neplatičmi sú neskutočné problémy.
Jaroslávka
hana 10
25.01.06,10:48