Zuziana
07.11.07,17:05
Vždy keď siedmy november
ukazuje kalendár,
ľuďom v srdci teplo je
sťa by vracala sa jar.


Asi to aj pokračovalo, ale to si už nepamätám:D
Elena Navrátilová
07.11.07,16:05
A kdeže si našla takú super fotku Elenka??
To vieš, ... od malička bol mojou platonickou láskou /myslím, že nie len mojou/ túžila som byť Nadeždou Krupskou... :D:D:D:D a toto foto je zo sekretára. :D:D:D:D:D;)
Rozalka
07.11.07,16:19
Vždy keď siedmy november
ukazuje kalendár,
ľuďom v srdci teplo je
sťa by vracala sa jar.


Asi to aj pokračovalo, ale to si už nepamätám:D
pozri príspevok 237
Rozalka
07.11.07,16:21
To vieš, ... od malička bol mojou platonickou láskou /myslím, že nie len mojou/ túžila som byť Nadeždou Krupskou...
Prídu Leninovi kamaráti k nemu domov: Nadežda Ivanovna, pustite dnes Voloďu na pivo!
Nadežda: Nepustím!
Kamaráti: Prosím, prosím! My ho dovedieme domov triezveho!
Nadežda: To ste aj minule sľubovali, a potom ste strielali z Aurory na Zimný palác.:D:D
abel
07.11.07,16:52
Elena Navrátilová
07.11.07,16:58
http://www.porada.sk/214208-post15.html
Nikdy nezabudnem :D:D:D
Isto si hneď vedela, že výchova ja správna, keď povedal úprimne a neklamal. :D:D:D:D:D:D;)
lubica_02
07.11.07,19:11
A s takými koštiarmi nám kedysi vymývali v škole hlavy od malička a teraz si ich musíme vymývať sami , aby sme z cviku nevyšli
Kolenčík
08.11.07,18:13
Nemôžem si spomenúť na jednú báseň, len viem, že sa tam stále opakovalo "Kagda by uvidel Lenín, zaspomínajte iste ste sa ju učili na ZDŠ-ke a kto ju vie keby ju priložil pre mladšiu generáciu.
duves
09.11.07,18:57
A s takými koštiarmi nám kedysi vymývali v škole hlavy od malička a teraz si ich musíme vymývať sami , aby sme z cviku nevyšli
No...ono sa az toho tak velmi nezmenilo. Vzdy su ludia, co potrebuju vymyvat, a ti, co to vymyvanie akceptuju. Ludske vlastnosti pred rokom 89 a po roku 89 zostali, zmenil sa iba obal.


Jak si Režim připravuje budoucí kádry.... Je již podmínkou ke kariéře na ministerstvu zahraničí ČR kladný vztah, případně studium v Izraeli, jako dříve v SSSR?

http://www.osud.cz/cs/clanek.php?id=6534
Ibaka
19.11.07,15:14
Teraz som si spomenul, že k nám na dedinu chodil zmrzlinár na motorke- trojkolke. Kaďu so zmrzlinou mal za sebou. zastavil a predával, tuším za korunku. Vždy bola okolo neho tlačenica. Raz som mu dal kurunku- bol som malý špunt- dav ma odtlačil a ja som zostal bez zmrzliny. Ešte teraz ma to štve :mee:
Ibaka
19.11.07,15:16
A v Nitre na stanici predával nanuky taký starý dobrý dedko v bielom plášti
Ibaka
19.11.07,15:22
Marx, Lenin a Engels sa rozprávajú čo je lepšie, či byť slobodný alebo ženatý.
Marx: Najlepšie je slobodnému, nikto ťa nediriguje, robíš si čo chceš, a babu máš kedy chceš
Engels: lepšie je byť ženatý, všetko máš doma, kde by som sa naháňal?
Lenin: Chlapci najlepšie je byť ženatý a mať frajerku. Keď ma nikde neni, žena si myslí že som u frajerky, frajerka si myslí že som u ženy. A ja som v kancelárii a učím sa a učím sa a učím sa.....
Rozalka
19.11.07,18:56
A v Nitre na stanici predával nanuky taký starý dobrý dedko v bielom plášti
Pamätám, mamo... a keď som pýtala MÍŠU, povedal, že ten sa odsťahoval ... ale zakaždým na dne mraziaceho boxu našiel nejakého.
VladoaKatka
06.12.07,06:47
Včera, keď som vnúčke vysvetlovala, že Mikuláš už bol unavený a darčeky pre ňu nechal u nás... som si spomenula na nášho dedka.

My sme bývali na konci dediny a oni v strede dediny. Každý rok prišiel k nám k malými balíčkami "od Mikuláša" a každý rok nám povedal tú istú epizódu.

" Viete deti išiel Mikuláš aj za vami, ale práve pred naším domom si jeho bielý kôň( u nás to bol kôň, nie soby) zlomil nohu a nemohol ísť ďalej, tak ma poprosil, že tam na konci žijú tri deti ...tie a tie... a či by som im nezaniesol balíčky a poďakoval im za to, že boli celý rok dobré a poslúchali rodičov. "

Aj básničky sme zarecitovali , ale tak prvý, druhý rok to bolo niečo, ale s čím sme boli starší, tým sme sa tomu viac smiali... ale aj napriek tomu je to milá spomienka.

A teraz to robím ja, som zvedavá, kedy ma prekukne naša malá?
tiny77
06.12.07,06:59
...bola som maly spunt, no vedela som, ze treba mat cistucke snehulky, aby ma Mikulas vecer navstivil a nechal mi v nich nejaku dobrôtku... Vtom mamka zahlasila pozri, martin prisiel na bielom koni az na Mikulasa! Oci som si isla vyocit ako som stala cele dopoludnie za oknom a divala sa na dvor, no žiadneho Martina s Mikulasom na bielom koni som nevidela :) a mozno som ho aj videla... ktovie... :rolleyes:
durisovad
06.12.07,07:31
Na Mikulasa sme so sesternicou byvali u starych rodicov a tam sme cakali na nadielku. Mikulasa robil stary apa a certa jeho kamarat. Ked sme mali 6 rokov, tiez prisiel Mikulas a nadeloval. Sesternica zrazu povedala - VED TEN MIKULAS MA TOPANKY AKO NAS STARY APA, na co sa stary apa rozosmial a bolo po iluzii. Ale dodnes na to spominame.
Kováčka
06.12.07,18:04
Dostala som sa sem náhodou, čítam, čítam a .... veď aj ja si to skoro všetko pamätám!!! Normálne mi slzy tečú! A hneď sa aj ozvala moja "deformácia". Ľudia, to by bola knižka! Len tak prepísať všetky príspevky dokopy!
VladoaKatka
29.02.08,04:56
Pamätáte sa na staré zlaté časy:D, keď sme nemuseli podávať DP, prihlasovať sa do Sociálnej poisťovne, zdravotnej, ohlasovať každú hlúposť..., rozčuľovať sa nad zástrčkovým zákonom... nemuseli...:):D:):D
No nemyslite si, že smútim za tým, ale asi sme vtedy nemali stres:), ľudia boli vlúdnejší, aj susedia sa vedeli pozdraviť a porozprávať:mee:
Maruška54
29.02.08,05:26
Katka plne s tebou súhlasím, každý rok o takomto čase si hovorím že to už nezvládam a že s tým praštím. Lenže prejde marec, apríl a prejde to aj mňa a pokračujem, veď z niečoho žiť musím.
cactus
29.02.08,05:35
Pamätáte sa na staré zlaté časy:D, keď sme nemuseli podávať DP, prihlasovať sa do Sociálnej poisťovne, zdravotnej, ohlasovať každú hlúposť..., rozčuľovať sa nad zástrčkovým zákonom... nemuseli...:):D:):D
No nemyslite si, že smútim za tým, ale asi sme vtedy nemali stres:), ľudia boli vlúdnejší, aj susedia sa vedeli pozdraviť a porozprávať:mee:


Katka, kvitujem otvorenie tejto oddychovej témy. Len tak sa nezáväzne zaspomínať, netrápiť sa aký § použiť , k čomu pripradiť, a čo keď to zle zaúčtujem, a čo keď zabudnem na takú pripočítateľnú položku, a nezabudla som niečo pri DPH?, a tento mi má doniesť ešte toto a tamten tamto, a tomu som včera zabudla povedať, aby.... a dohodli sme, ale on na to kašle... a a a a a a a a a a a etc.
ruy
29.02.08,17:07
..jáj tak som preletel túto tému a nejedna spomienka sa mi vybavila
..tak jak ja som neveril mojmu fotrovi že jazdil na motorke a benzín stál 1,20.- tak mne moje deti nebudú veriť že detvy boli cigarety a stali 1.- a gumipušky neboli na dialkove a že kukurica sa piekla na ohni a bola to kukurica a nie pocorn z mikrovlnky

..diky všetkým za spomienky :o
Zuzka 335
28.05.08,11:35
Konečne som na chvíľku vypla a tak si čítam Vaše spomienky. Neviem, či sa niekto pamätá na čokoládové nanuky za 1,40 Kčs. Tie boli naozaj betálne!!! na podobné som natrafila až v Juhoške prednedávnom.
Zuzka 335
28.05.08,11:48
Ja si pamätám , ranajky vo fabrike 2ks rohlík a biela káva asi 3 dcl 0,90 Kčs.Sila ,čo? Obed za 5 Kčs polievka zadara .Každý rok som mohol ísť na tuzemskú dovolenku ROH za pár korún do tatier.Makal som 8,5 hod ,od 6:00 o 15.00 som bol doma za cca 3200 Kčs, NENAROBENÝ!!! a to som mal krásnych 18.Dnes z domu padám o 6:00 prídem o 19:00 dorobený ako kôň , raňajky za 50 obed za 150 na dovolenku nieje čas vyrobím 30 000- 40 000 a už len spomínam na tie časy ked bolo dobre.
Zárobok 3200,00 Kčs a nenarobený - to bola iste finkcia námestníka, resp. riaditeľa podniku. Tí radoví zarábali 1200- 2000, podľa odpracovaných rokov.
hanelie
28.05.08,12:03
..tak jak ja som neveril mojmu fotrovi že jazdil na motorke a benzín stál 1,20.- tak mne moje deti nebudú veriť že detvy boli cigarety a stali 1.- a gumipušky neboli na dialkove a že kukurica sa piekla na ohni a bola to kukurica a nie pocorn z mikrovlnky


my sme si vyrábali fazulkáče z dreva - gumička bola učmajznutá štrumpadla z maminých pančúch a fazúľ bolo dostatok - jáj ale to štípalo
BXLmiami
28.05.08,12:18
Zárobok 3200,00 Kčs a nenarobený - to bola iste finkcia námestníka, resp. riaditeľa podniku. Tí radoví zarábali 1200- 2000, podľa odpracovaných rokov.
Mohol to byť aj nejaký remeselník,čo presedel den v krčme.Alebo vojak.Lekári 1500-1920 a po atestácii 2400,00.A teda narobení.Viac zarábali upratovačky na ktoré sme sa hrali cez pracovné soboty.:confused:
kukurička
28.05.08,14:25
Ja si spomínam, že ma babka posielala do lekárne kúpiť Dynil, Algenu, Alnagon /stále niečo iné/ - to boli také biele umelé krabičky s vysúvacím vrchnákom šedej, červnenej a modrej farby na lieky od bolesti. Z tých krabičiek som si potom robila všeličo /napr.palmu,domček/ tak, že som si kúsky nastrihala a nahrievala nad sviečkou a prilepila. Bolo to síce aj očmudené, ale zabavila som sa pri tom...
Spomenula som si aj na galoše /v jednom príspevku som síce videla, že to bolo pomenované gamaše/ - gumené návleky napr. na papuče, alebo topánky. Keď som mala nohu v škrobáku, tak som to nosila do školy, ale zle sa to natahovalo na papuče.
A čo také "ruky-nohy" - to bolo niečo ako spodky, ale malo to aj vrch s rukávmi a celé to bolo na gombíky. Dávali sme si to na sánkovačku, ale zle sa z toh vyliezalo napr. keď som potrebovala ísť na WC...
...jooooooooj ešte si zaspomínam...
Barbara
28.05.08,14:34
:D:mee: keď som nastúpila v roku 1980 do práce, tak som mala nástupný plat 1.500,- Kčs. :cool:;):)

fakt neviem či mám plakať, alebo :D
žeby staré zlaté časy?????:rolleyes:
petmar
28.05.08,14:46
Po prechode na eurovýplaty a euroceny budeme my starší môcť sa v duchu preniesť do tých starých časov, iba čo bolo v Kčs bude prakticky v eurách, teda nebudeme si musieť až tak namáhať závity.
Rozalka
28.05.08,14:50
som to nosila do školy, ale zle sa to natahovalo na papuče.
A čo také "ruky-nohy" - to bolo niečo ako spodky, ale malo to aj vrch s rukávmi a celé to bolo na gombíky. Dávali sme si to na sánkovačku, ale zle sa z toh vyliezalo napr. keď som potrebovala ísť na WC...
...jooooooooj ešte si zaspomínam...
Pamätám, mamo ....
vyrábali s v dvoch farbách - sivej a béžovej - no a my sme ich s bratom pomenovali: "makové" a "orechové"


Po prechode na eurovýplaty a euroceny budeme my starší môcť sa v duchu preniesť do tých starých časov, iba čo bolo v Kčs bude prakticky v eurách, teda nebudeme si musieť až tak namáhať závity.

Nóóó, to by nebolo zlé, mať plat v EUR taký, s akým som končila rok 1989 v Kčs :D:D
cactus
28.05.08,14:59
Ja si spomínam, že ma babka posielala do lekárne kúpiť Dynil, Algenu, Alnagon /stále niečo iné/ - to boli také biele umelé krabičky s vysúvacím vrchnákom šedej, červnenej a modrej farby na lieky od bolesti. Z tých krabičiek som si potom robila všeličo /napr.palmu,domček/ tak, že som si kúsky nastrihala a nahrievala nad sviečkou a prilepila. Bolo to síce aj očmudené, ale zabavila som sa pri tom...
Spomenula som si aj na galoše /v jednom príspevku som síce videla, že to bolo pomenované gamaše/ - gumené návleky napr. na papuče, alebo topánky. Keď som mala nohu v škrobáku, tak som to nosila do školy, ale zle sa to natahovalo na papuče.
A čo také "ruky-nohy" - to bolo niečo ako spodky, ale malo to aj vrch s rukávmi a celé to bolo na gombíky. Dávali sme si to na sánkovačku, ale zle sa z toh vyliezalo napr. keď som potrebovala ísť na WC...
...jooooooooj ešte si zaspomínam...

presne tak, všetko je to pravda pravdúca...
kukurička
28.05.08,15:17
Pamätám sa, že sme sa veľa hrávali na dvore pri činžiakoch /my sme mali tehlový/ a vedľa sa stavali z panelov. Strašne radi sme sa na nich hrávali /až teraz si uvedomujem, aké to bolo nebezpečné/. Skákali sme z búdy pre robotníkov do piesku a taká babka, čo to strážila nás tam naháňala a vrieskala po nás. My sme z toh mali veľkú strandu. :D
Dokázali sme sa dokola hrať tie isté hry - Kráľu, kráľu, daj vojaka; Jano, Jano, koľko hodín; sochy; schovávačky /aj také, keď sa vykopli paličky a ten čo žmúril ich musel najprv pozbierať, dať na takú dosku a keď ho niekto vyklepal, tak ich znovu vykopol a on ich zase zbieral/; guľky; loptové hry; škôlku sme skákali...
Radi sme si stavali stany, doma sme pobrali mame deky a štipce, nejaké hračky, našli šnúru na pradlo a kamene a tam sme sa zahrali a bolo nám fajn, že?
V zime sme si zase ohradili doskami nejakú rovnú plochu, naliali vodu, keď to zamrzlo, tak sme zobrali "gvinťáky" /to boli tie korčule na rôzne pevné topánky, čo sa doťahovali takým kľúčikom/ a pri dome sme sa korčuľovali koľko sme chceli...
Rozalka
28.05.08,15:44
Máš deti? ak áno, určite sa váľajú od smiechu, keď im toto rozprávaš ...
Moja babka mala v letnej kuchynke len blatovú podlahu, keď bolo vonku škaredo a už sme moc otravovali, zvrtla sa na opätku, spravila nám jamku a už sme sa hrali guľôčky.
Tie sklené boli najvzácnejšie, pamätáte si?
kukurička
28.05.08,15:56
Máš deti? ak áno, určite sa váľajú od smiechu, keď im toto rozprávaš ...
Moja babka mala v letnej kuchynke len blatovú podlahu, keď bolo vonku škaredo a už sme moc otravovali, zvrtla sa na opätku, spravila nám jamku a už sme sa hrali guľôčky.
Tie sklené boli najvzácnejšie, pamätáte si?
Mám deti, ale aj im som kupovala guľky-hlinky a hrávali sme sa s nimi. Aj stan z deky sme im niekedy urobili. Je to sranda, ale bolo to krásne a máme pekné spomienky.
Tie sklenené guľky boli najvzácnejšie, alebo kovové z ložísk. Občas som vyhrala aj takú.
Teraz som si spomenula, keď sme pri guličkách, že som raz dostala klik-klak a keď som sa to učila, tak som mala ruky samú modrinu. Ale občas sa to aj podarilo a to potom bolo hluku, až uši boleli. Keď bola doba klik-klakov, tak chýbali guličky hádam na každej páke, alebo vešiaku...
duves
28.05.08,16:04
Konečne som na chvíľku vypla a tak si čítam Vaše spomienky. Neviem, či sa niekto pamätá na čokoládové nanuky za 1,40 Kčs. Tie boli naozaj betálne!!! na podobné som natrafila až v Juhoške prednedávnom.
Pamätam nanuky za korunu. Za 25 halierov mi bola schopna zmrzlinarka naložiť na prst zmrzliny do kornutku. Jablka na jar boli zosuverene. Limonady neobsahovali umele sladidla. Parkoviska a cesty boli skoro prazdne.



:D:mee: keď som nastúpila v roku 1980 do práce, tak som mala nástupný plat 1.500,- Kčs. :cool:;):)

fakt neviem či mám plakať, alebo :D
žeby staré zlaté časy?????:rolleyes:
Pri eura zaspominame. Lebo jazda v elektricke bude za 50 centov a platy 800 Eur. Akurat sa zmenila struktura vydavkov. Elektronika stala nenormalne prachy. Radiokazetak v tuzexe bol za 2-3 platy (5000 Kčs). Sluzby s uzivanim bytu 400-600 Kčs. Dnes stoji byvanie okrem splatky za hypoteku 6000,-Sk a kazetak (vlastne CD prehravac) s radiom uz za 1000,-Sk.


Zárobok 3200,00 Kčs a nenarobený - to bola iste finkcia námestníka, resp. riaditeľa podniku. Tí radoví zarábali 1200- 2000, podľa odpracovaných rokov.
Riaditel podniku s 1000 zamestnancov mal plat 6000-6000-1200 (ten treti mesiac boli aj kvartalne odmeny). Šefovia strany (KS) mali často raz tolko.
Vranová
28.05.08,16:28
Ach, veru som si s Vami zaspomínala, mala som nádherné dectvo!! Síce som nevidela farebné filmy v telke, lebo bola čiernobiela a o 20,00 hod. skoro vždy bola veľká hviezda, mládeži neprístupné!! Hneď ma tatko zahnal spať! Hrávali sme vybíjanú a najradšej sme hrávali rozťahovačku. To je hra s takým malým nožičkom - rybičkou, pamätáte?? Ach jaj, a čo sme sa nazbierali malín popod horu a robili bunkre, keď bola žatva a družstevníci robili balíky!! Bolo nám vtedy proste super!!!
Ajuška
28.05.08,16:45
Riaditel podniku s 1000 zamestnancov mal plat 6000-6000-1200 (ten treti mesiac boli aj kvartalne odmeny). Šefovia strany (KS) mali často raz tolko.

...to akože riaditeľ zo svojho platu rozdelil zamestnancom kvartálne??? ...:D:D:D... podľa Tvojich čísel bol štredrýý...:rolleyes:...
Karas Milan
28.05.08,17:44
1, ..Skákali sme .. do piesku ..
2, ..taká babka, čo to strážila nás tam naháňala a vrieskala po nás. My sme z toh mali veľkú strandu ...
3, .. keď sa vykopli paličky .. ..tak ich znovu vykopol ..


Ahojte .

Asi 10 strán som vynechal ale ostatné prečítal. Prepáč Kukurička , že použijem tvoj príspevok , ale nie je to osobné.
1, to aj dnes , ale napríklad popred autá alebo vlak
2, detto (trošku ostrejšie je grafiti)
3, až na to , že dnes paličky nahradili dopravnými značkami.

My ohľaduplnejší sme (pri pasení kráv) gumipuškami strieľali po sebe,ako hru ,nezrelými divými jabĺčkami (dnes paintbal resp. gumenné projektily) . Spolužiak (vtedy asi 13-ročný) so starším bratom to brali vážnejšie a nabíjali oceľovými guľkami z ložísk.

Ale prečo iba nostalgia , veď toto môžeme robiť (okrem cien) aj dnes.
Ja však takú 1,2, iba ak som bez mojej lepšej polovičky (minule už aj nejakého vysokoškolsky vzdelaného spomínala - tuším doktora) - ale bez obdivovateľov to zas nie je ono.
Tak vám želám odvahu (byť deťmi) skúsiť si to znovu.
Návrh na súťaž : kto trafí z x-tého poschodia pľuvancom čelné sklo idúceho auta , nech sa pochváli. Čím väčšie x , tým väčší má môj obdiv.

Ahoj
Ka Mil
Dav
28.05.08,18:08
Zaspomínala som si tiež. Na šumienky za 20 halierov, na Dorette cukríky, na Sýrové oplatky za 90 halierov, krompľový cukor, Princesky. Na rady v obchodoch, podpultové kakao, bony,...na mladosť. Ozaj, pamätáte si, že na pohľadnicu šla známka za 30 halierov, na list za 0,60 Kčs? Telefonovanie z Pošty, telegramy - to keď hovorím deťom, tak civia na mňa, akoby som prišla z inej planéty. Mladosť bola na tom najkrajšia. A ešte istota, že mal človek prácu a z toho, čo zarobil, vedel platiť nájomné, kupovať si jedlo.Ozaj, a namiesto čínskych obchodov sa prešívali staré šaty a plietli sa svetre, a boli sme kočky. A keď sme doma pomohli, a naučili sa do školy, lietali sme po vonku a hrali sa na indiánov,na obchod, hrali guličky, a bolo nám fajn. A keď sme aj práve vstali od obeda, u susedov sme zlupli chlieb s masťou, akoby sme týždeň nejedli,(oni u nás tiež) a mamy alebo starké sa hnevali, či nám oni doma jesť nedajú.
misomiso
28.05.08,18:13
Ano, tato doba je nanavratne prec. O co vsetko ludstvo nenavratne prislo behom par rokov som si naplno uvedomil az po precitani knihy Kjella Nordstroma a Jonasa Ridderstrale:

FUNKY BUSINNES (Jak chytre hlavy dokazou rozhybat business a primet penize k tanci.)
jozka56
28.05.08,18:45
Eskimo 0,50 kčs, do školy sme chodili v teplákoch, potom už v menžestrákoch /baby v červených, chalani v hnedých/, fantastické dubčekovské rožky, seriály Vivat Beňovský, potom nejaký Wolodijovksy, všetko čiernobiele. Po celej ulici sme hrali zaháňanú. Nezabudnem ako sme sa 4 sesternice hrávali vo vybielenom krmníku na princezné, mali sme poobliekané kombinetky našich mám. Každý rok ako dobrí pionieri sme šetrili na Alveg, ozaj kde je?? J:---
cactus
29.05.08,05:49
dobre si je pospomínať...
Aj na cuker kander, ktorý vyzeral ako kolofónia, sekali ho sekáčikom (bola to taká veľká hruda) a balili nám ho do kornútkov z novín.
duves
29.05.08,06:29
...to akože riaditeľ zo svojho platu rozdelil zamestnancom kvartálne??? ...:D:D:D... podľa Tvojich čísel bol štredrýý...:rolleyes:...
Jaj, chybička se vloudila. Ma tam byť 12.000,-Kčs.
malalulu
29.05.08,17:58
[quote=kukurička;739574]JaA čo také "ruky-nohy" - to bolo niečo ako spodky, ale malo to aj vrch s rukávmi a celé to bolo na gombíky. Dávali sme si to na sánkovačku, ale zle sa z toh vyliezalo napr. keď som potrebovala ísť na WC...

my sme to volali "trikovec"
jozka56
29.05.08,20:48
U nás sa trikovec volá "drigovica", aj sme v nej spávali. j
kukurička
31.05.08,06:08
Spomenula som si, že keď som chodila s rodičmi do prírody, tak sme sa kotúľali z kopčekov po lúke bez toho, aby sa rodičia báli, že chytíme kliešťa. Chodili sme skákať do senníkov /plechové veľké budy/. Rodičia nás hojdávali v dekách. Otec mi postavil stan z konárov liesky, kde som si počas dňa mohla pospať, oni opekali, popíjali...postavil mi mlyn na potôčiku a vyrezal píšťalku...Ako dobre sa spomína na staré časy, pravda? To je určitý druh relaxu a meditácie...
hanelie
02.06.08,06:18
seriály Vivat Beňovský, potom nejaký Wolodijovksy, všetko čiernobiele
strašne rada som pozerala anglický serial Randall a Hopkirk, samozrejme, že to bolo s hviezdičkou a nemohli sme to pozerať - lenže pamätám si, že ten seriál šiel v zime - no a to sme vykurovali dve izby jednými kachľami, takže dvere museli byť otvorené :D
MarcelkaT
02.06.08,07:13
Keď som včera na Markíze videla Lets danc tancovať Laciho a Miriam v tej bodkovanej červenej sukničke so spodničkami, biele ponožky a biele topánky - hneď som si spomenula na detstvo keď som to nosila.
waitinka7
02.06.08,07:29
A čo tak pozrieť si toto?
hanelie
02.06.08,10:14
zaujímavé pps - ale treba dodať, že "MY" sme rodičia tých dnešných detí - kam sa podela všetká tá naša hravosť?????????
wagner
02.06.08,11:13
Všetko čo je v tom súbore je pravda. Tiež som zažila tie staré zlaté časy:) To sa s dnešnými časmi nedá ani porovnať. Okrem toho kúpanie v potoku, pitie vody z potoka, chytanie rakov v potoku - taká bola čistá voda. A dnes? Bojíš sa prejsť cez potok bosými nohami, aby si z toho nedostal nejaký ekzém. Ale sme zničili tú našu prírodu:mee:
MarcelkaT
02.06.08,12:46
U nás sa trikovec volá "drigovica", aj sme v nej spávali. j
My sme tomu hovorili, že rolák s dlhým rukávom.
jozka56
02.06.08,19:29
Veru, veru. Vedeli sme vyšívať, štrikovať, šiť. Chemlon to bola paráda, robila som z neho obrázky /háčikom, lepením/. Dokonca som si z bieleho chemlonu uháčkovala čiapku, joj a ako má hlava svrbela, dlho som ju nenosila. Boli časy, že som stále niečo vyrábala, najviac štrikovala.Moja dcéra nevie žiadne ručné práce, keď prišíva gombík odpadávam od :D:D, radšej jej to spravím ja.Teraz mi ruky behajú hlavne po klávesnici. Doba je doba.
leonq
04.06.08,07:27
ja sa pamatam, ako benzin stal 8 Kcs a moj otec spominal na to ako stal 2 Kcs...
Modroocko
04.06.08,07:53
ja sa pamatam, ako benzin stal 8 Kcs a moj otec spominal na to ako stal 2 Kcs...

Veď to tu budeme mať opäť, len to Kčs nahradí € .... ;)
leonq
04.06.08,09:43
... aj platy budu podobne 600, 700 alebo 1000 ...ako pred 40timi rokmi

a ze historia sa neopakuje...
duves
04.06.08,09:55
ja sa pamatam, ako benzin stal 8 Kcs a moj otec spominal na to ako stal 2 Kcs...
Ano, stal 2,50 Kčs a počas prvej ropnej krízy to malo dosah aj na nás. Šiel na 5 Kčs. Dodnes mi rezonuje, ako fotri nadavali, že aký drahý "koňačik" do lád musia tankovať.
duves
04.06.08,10:04
... aj platy budu podobne 600, 700 alebo 1000 ...ako pred 40timi rokmi

a ze historia sa neopakuje...
Mam v exceli taku tabulku. Prepočítava mi to nejake udaje vo vzťahu k inflácii od roku 1990 po súčasnosti. V podstate zo 100,-Kčs z roku 1989 je dnes cca 673,-Sk a kludne možeme povedat, áno kúpna sila 700,-Sk je ako stokoruna vtedy (r.1989). Od januára z toho bude čosi okolo 22 Euro. Za 50 (centov) bude kopček zmrzliny. To si pamätám ako malý chlapec, ked som s 50-haliernikom zamaval zmrzlinárke, tak mi malý kopček dala.
kukurička
04.06.08,20:33
Tú zmrzlinu si pamätám za takú cenu a zdá sa mi, že aj točená zo stroja tak stála. Chodievala som do cukrárne, ktorá bola vedľa mojich starých rodičov na jahodovú šľahačku /3,10 Kčs/, občas aj čokoládovú. Mala som strašne rada takú čokoládovú placku , v nej boli oriešky, kand.ovocie, karamel a volala sa Marokánka. Ešte ju občas vidím v Jednotárskych potravinách, ale už nie je taká dobrá, ale mne to nevadí, aspoň mi to pripomenie mládi.
mamminta
05.06.08,06:21
viem, že som to skopčila aj do srandičiek, ale nedá mi, nedať to sem.....
veď JZD je JZD :D :D


PERLY Z JZD



"Kdo nemá ještě orazítkovaná vejce, nechť tak učiní nebo mu propadnou."

"Moje žena utrpěla zranění následkem švihnutí ocasu do oka."

"Vážení zemědělci, dostavte se všichni ke škole, kde se bude vykupovat semeno, pytlíky si označte, aby nedošlo k záměně."

"Dne 17.týho tohto měsíce bude proveden soupis prasat, dostavte se všichni včas."

"V kulturním domě se staví kamna, žádáme občany o brigádu, trouby jsou na MNV." (Městský Národní Výbor)

"Upozorňujeme na setí jařin. Kdo je osel, ať se přihlásí."

Předseda telefonuje zootechnikovi: "Chcípl nám vůl, máme koupit nového nebo počkat na tebe?"

"V otázce prodeje se ženou souhlasím, můžete si pro tu svini přijet kdykoliv."

Výzva k občanům: "Vybírá se poplatek za plemenného býka a za kominíka."

"Žádám vás o povolení přestavby stodoly na bytovku a to tak, že předek nechám stát a hýbat budu jenom zadkem."

"Žádám o poukaz na therový papír. Důvod: prší mi na kozy."
(černá střešní krytina)

"Občan, který ukradl v drůbežárně vejce, bude za ně popotahován až před MNV."

"Upozorňujeme družstevníky, že již třetí den je na návsi fůra hnoje. Nebude-li odstraněna, vloží se do toho národní výbor."

"Exekuce nemohla býti provedena. Poplatnice má jen dvě kozy a na ty si nedá sáhnout."
Modroocko
08.07.08,11:38
Haha, tak už to máme tu. Na budúci rok si tu budeme písať:

Pamätáte sa, keď sme za jeden kopček zmrzliny zaplatili 8,- Sk? A dnes: 0,3 €
MarcelkaT
08.07.08,11:52
Ja si pamätam benzín za 2,40 a súper benzín za 3,0 Kčs.
Rozalka
08.07.08,18:39
Ja si pamätam benzín za 2,40 a súper benzín za 3,0 Kčs.
Tak to som si ťa podľa mena predstavovala mladšiu ... :D
jozka56
08.07.08,18:51
Ja si pamätám, keď som bola malá, že veľa rodín nemalo auto. Teda ani my. Asi preto mi bolo vždy zle v autobuse, keď sme chodili na školské výlety. Alebo to boli tie dobroty, čo nám maminy nabalili na výlet. Od mladých čias nenávidím pelendrekové cukríky, tie čo boli také farebné valčeky, až ma striasa..
betka631
08.07.08,19:00
Keď kupujem jogurty tak si spomeniem na desiatu na strednej....miláčik a rožok za 2 Kčs
Nika
09.07.08,03:36
Od mladých čias nenávidím pelendrekové cukríky, tie čo boli také farebné valčeky, až ma striasa..

a to ja tie milujem..... lékořicové konfity sa volali - už som ich dlho nevidela
ludo_centrum
09.07.08,04:33
áno, staré zlaté časy. Aj výchova bola trochu viac "BASIC" ako by sa povedalo dnes. Hrozba remeňa, alebo inej formy bitky nás viedla k sekaniu dobroty.
Dnes sa len stále trepe o výchove atď... A asi dosť veľa utrpeli učitelia. Kedysi silné povolanie, dnes utrpenie. Decká si dovoľujú také veci, za ktoré by sme boli bití aj samotným učiteľom prípadne aj riaditeľom. Nechcem tým povedať, že bitka je najlepší výchovný prostriedok, ale aspoň bol jednoducho pochopiteľný :D.

A za KOMANČA nám predsa nebolo tak zle. Škoda len, že tí odkundesi nám zakázali cestovať hlavne do západných krajín. Samozrejme aj kresťanstvo a iné sekty neboli oficiálne moc povolené, ale dalo sa prežiť. Veď keď človek si počkal pred kostolom dlhšie, tak sa tam stretol kľudne aj tými, ktorí naňho ukazovali prstom a trestali ho zato, že chodí do kostola.

Veľa vecí bolo dobrých a ešte lepších než dnes. Vtedy sme vedeli trochu ľahšie identifikovať "zlo". Dnes, pod rúškom demokracie si nechávame siahať policajtom až do svojich súkromných záležitostí a to len pod rúškom akože ochrany demokracie. Slovo DEMOKRACIA je znovu len nástroj k dokonalejšej forme kontroly a manipulácie.
Krásna kniha o tom vyšla, teda bola len napísaná a pravdepodobne ani nikdy nevýde. Radšej o nej asi nepísať než písať, lebo je zbytočné vedieť že je človek špehovaný atď a nemôže to dokázať. Len to cíti...
Tak ako keď sa niekomu alebo nejakej skupine nepáči niečo, čo sa začína verejne omieľať, tak to zotrú zo stola, zdiskreditujú, skúpia všetky práva atď...

Takže mne osobne sa zo slova DEMOKRACIA chce asi tak krásne vracať.
Rovnako ako SOCIALIZMUS bol znetvorený ľudským faktorom, tak aj DEMOKRACIA je vo svojej podstate ešte väčším prístupovým právom ku kontrole samotného človeka. A čo je ironické, že my, samotní ľudia súhlasíme s tým, aby sme boli špehovaní a kontrolovaní atď.. v záujme OCHRANY DEMOKRACIE. :D

Rôzne elektronické záležitosti ako banková karta. Všetko sa zapisuje kde si s ňou človek zaplatil, vytiahol peniaze atď...
Mobil samotný je krásny prostriedok kontroly pohybu človeka. A súčasne aj môže slúžiť k odpočúvaniu aj keď netelefonujeme. To asi všetci vedia.
Počítače a rôzne tzv IP adresy od prihlásenia atď... Všetko sa dá zistiť, lebo všetko sa zapisuje a niekde ukladá aby to mohlo byť použité...

ale aj dnešok má svoje výhody. To je jasné. Doba ide dopredu. Lenže otázke znie, že či je to vôbec nutné aby išla takýmto tempom prípadne takým smerom... My ľudia sme len hračkami v rukách rôznych skutočných vodcov a manipulátorov, ktorí ani nesedia vo vládach. Sú úplne niekde inde.

atd...
adi11
09.07.08,04:33
Ja si pamätám, keď som bola malá, že veľa rodín nemalo auto. Teda ani my. Asi preto mi bolo vždy zle v autobuse, keď sme chodili na školské výlety. Alebo to boli tie dobroty, čo nám maminy nabalili na výlet. Od mladých čias nenávidím pelendrekové cukríky, tie čo boli také farebné valčeky, až ma striasa..
ja som bola ako decko závislá na cukríkoch, aj tieto boli moje obľúbené a ešte také lesklé s plnkou..
AlaNR
09.07.08,07:59
Ja od malička - dodnes milujem tieto
Maruška54
09.07.08,08:21
také lesklé s plnkou..

my sme ich volali "hedbávné"
babi2
09.07.08,08:52
také lesklé s plnkou..

my sme ich volali "hedbávné"
To boli také mašličky
MarcelkaT
09.07.08,08:54
Tak to som si ťa podľa mena predstavovala mladšiu ... :D
Ďakujem za poklonu, ale ešte nepatrím do starého železá :D len si dosť toho pamätam.......
zuzana.š.
09.07.08,08:59
Ja si pamätám, keď som bola malá, že veľa rodín nemalo auto. Teda ani my. Asi preto mi bolo vždy zle v autobuse, keď sme chodili na školské výlety. Alebo to boli tie dobroty, čo nám maminy nabalili na výlet. Od mladých čias nenávidím pelendrekové cukríky, tie čo boli také farebné valčeky, až ma striasa..




Tie palendrekové cukríky som zbožňovala. Ešte aj dnes ich vyhľadávam v obchode.
adi11
09.07.08,09:07
To boli také mašličky
no a čo teraz ich nevedia vyrobiť ?
je ich nevidím nikde a dala by som si niekedy
beba13
09.07.08,10:27
Ja zas spomínam pri oberaní malín , na tie cukríky v plechovke v tvare maliny hrozne som ich zbožňovala.
Tweety
09.07.08,10:29
Ja zas spomínam pri oberaní malín , na tie cukríky v plechovke v tvare maliny hrozne som ich zbožňovala.
Cukríky v plechovke majú aj terazky. :)
Monika V.
09.07.08,10:31
Ja od malička - dodnes milujem tieto
tie mám aj ja strašne rada, som schopná zjesť celý balík potajomky, aby moje detičky nevideli;)
MarcelkaT
09.07.08,13:43
Rozalka, kde si? Ja som sa neurazila. Len mi dobre padlo, že podľa mena som mladšia. Ja si veľa veci pamätam z rozpravania rodičov. Chlieb so slivkovým lekvárom a kyslé mlieko to bola pochúťka, tortové oblatky s marhuľovým džemom plnené alebo maslovou plnkou s kakaom.
waitinka7
09.07.08,14:03
:oMôžte si pozrieť aj toto...
Rozalka
09.07.08,17:30
Rozalka, kde si? Ja som sa neurazila. Len mi dobre padlo, že podľa mena som mladšia. Ja si veľa veci pamätam z rozpravania rodičov. Chlieb so slivkovým lekvárom a kyslé mlieko to bola pochúťka, tortové oblatky s marhuľovým džemom plnené alebo maslovou plnkou s kakaom.
Tu som, práve som sa zamýšľala nad tým, či si sa neurazila, lebo ja som to v dobrom myslela ... som rada, že mier trvá.

Chlieb so slivkovým lekvárom - to je bašta!!!
vema
09.07.08,18:00
Ja si najviac spomínam na to, ako sme lízali šumienku.Napluli na bielu a pobrhlili hnedou. To bola pochuťka.
jozka56
09.07.08,19:46
A aké boli veľké kočíky /hlavne hlboké/ pre nás malé bábätká.
Zitulda
09.07.08,20:10
Ja si najviac spomínam na to, ako sme lízali šumienku.Napluli na bielu a pobrhlili hnedou. To bola pochuťka.
Pred chvíľou som pozerala stránky len od 30 a hľadala, či niekto nespomenie túto šumienku?! Pamätáte sa ešte ako sa volala? No "TIKY" nie??? Ak sa dobre pamätám že stáli 20 halierov ... a KRUMPLICUKOR zemiakový cukor - rôznej farby, rôznej chuti veľkosti ako dnes čokolády s piatimi políčkami, hrubé 1 cm a 1 ks bol za 1 korunu. NO a ešte ja sa pamätám keď s mamkou sme šli na pľac kúpiť živú sliepku, vajcia či tvaroch alebo čerstvé voňavé maslo zabalené v lopúchových listoch. Potom sa pľacom niekedy ozýval krik ujka čo chodil s palicou cez plece a kričal " PEREC, ZA KORUNU DZEVEC". Na palici niekedy aj dvoch ich mal cca 35 ks. Bol to vynikajúci praclík veľký ako dlaň YETIHO a vážne, za korunu mi mamka kúpila ich deväť.
Keď som chodila s vnučkou do kostola pred prvým svätým prijímaním,potom sme zašli do cuky baru-(tak sme volali cukráreň). Pri káve a ovocnom pohári som jej spomínala, že my v nedeľú po omši sme zašli do KINO ČAS, za 1,20 Kčs a mohli sme tam dlho sedieť, pozrieť CHAPLINA, či FRIGO NA MAŠINE, alebo LAUER A HARDY-ho aj 3 krát. Spýtala sa ma, či sme mali telku a či ja som mala počítač.Odpoveď znela len rádio. Na to ona" baby ale to ste mali fajn lacné kino aspoň a nenudila si sa keď si počítač nemala? No bola potom zarazená, lebo nastal smiech, lebo aj dnes babky a dedkovia chodia do cuky baru na kávu, ale o koľko??? drahšiu vie niekto cenu starú? Ja nie. Ach boli časi boli, ale sa minuly tak budú možná spomínať aj naše vnúčence. len nech je mier a pokoj na zemi že mám pravdu dievčatá a chlapci.
Zitulda
09.07.08,20:19
[quote=kukurička;739574]JaA čo také "ruky-nohy" - to bolo niečo ako spodky, ale malo to aj vrch s rukávmi a celé to bolo na gombíky. Dávali sme si to na sánkovačku, ale zle sa z toh vyliezalo napr. keď som potrebovala ísť na WC...

my sme to volali "trikovec"
No a kto sa pamätá na KVINTAČKY - korčule v predu ako brioška zatočené a s takým kľúčikom (nosili sme ho zavesený na krku, aby sa nestratil) sa prišruboval k baganžiam. Aby nepremokli od snehu už neviem v akom oleji stáli pár dní aby podrážka nasiakla.
kukurička
09.07.08,20:55
Ja si pamätám, keď som bola malá, že veľa rodín nemalo auto. Teda ani my. Asi preto mi bolo vždy zle v autobuse, keď sme chodili na školské výlety. Alebo to boli tie dobroty, čo nám maminy nabalili na výlet. Od mladých čias nenávidím pelendrekové cukríky, tie čo boli také farebné valčeky, až ma striasa..
Na pelend.cukríkoch bolo dobré tak akurát to farebné navrchu a vnútro mi tiež nechutilo. A čo mi ešte viac nechutilo, keď mi mama kúpila v drogérii, že vraj proti kašľu tiež niečo pelendrekové - v červenej plechovke také čierne malé kocky a to sa cmúľalo a malo to utíšiť kašeľ. Ešte teraz si viem predstaviť tú chuť. V drogérii sme si kupovali aj žuvačky "Sevak(c)", zelenej farby, mali mentolovo-pelendrekovú chuť. Čo som mala rada boli "Antiperle"- dostať to ešte aj teraz - biele štipľavé cukríčky (guličky).
kukurička
09.07.08,21:00
A aké boli veľké kočíky /hlavne hlboké/ pre nás malé bábätká.
To teda boli, nie ako teraz tie "vajíčka", do ktorého môžu dať dieťa hádam len tak v plienkach, lebo keby ho naobliekali, tak tam už nevojde. A naše kočíky boli bezpečné, lebo boli blízko pri zemi - nízke.
Meggi 1
09.07.08,22:12
Na pelend.cukríkoch bolo dobré tak akurát to farebné navrchu a vnútro mi tiež nechutilo. A čo mi ešte viac nechutilo, keď mi mama kúpila v drogérii, že vraj proti kašľu tiež niečo pelendrekové - v červenej plechovke také čierne malé kocky a to sa cmúľalo a malo to utíšiť kašeľ. Ešte teraz si viem predstaviť tú chuť. V drogérii sme si kupovali aj žuvačky "Sevak(c)", zelenej farby, mali mentolovo-pelendrekovú chuť. Čo som mala rada boli "Antiperle"- dostať to ešte aj teraz - biele štipľavé cukríčky (guličky).
Tiež mi mama kupovala tie cukríky na utíšenie kašľa, volalo sa to Dorette. A tá chuť! Brrr!!! :D
cactus
10.07.08,07:20
A aké boli veľké kočíky /hlavne hlboké/ pre nás malé bábätká.

názorná ukážka - ja a moja sestra
cactus
10.07.08,07:37
Lubica H
10.07.08,08:45
jáááj, som sa tu príjemne zabavila a odreagovala...
aj keď som od niektorých cca o 20 rokov mladšia, niečo si ešte pamätám aj ja...
polotučné mlieko 2 Kčs
plnotučné mlieko 3,60 Kčs
celý chlieb 6 Kčs (to mi pripomína, môj dedko vždy hovorieval, že vláda, ktorá dvihne cenu chleba, padne.... a nič. koľko stojí dnes chlieb? okolo 40 SK.)
milovala som tie malé ovocné drene - boli jahodové a marhuľové, viac som mala rada tú marhuľkovú.
a taký čajíček v sáčku, niečo ako instantný, už si nepamätám, čo to presne stálo, bol to taký malý spredu zelený obal, kde bola biela (alebo žltá?) šálka s pariacim sa čajom... a tom som si kupovala a s naslineným prstom jedla.

a mliečne desiate v škole - také štvrťkové mlieko v igelite, k tomu slamka a suchý rohlík.

a môj prvý honorár... ale to už bolo tesne po revolúcii, som napísala jednu básničku, otec ju poslal do novín a dostala som za ňu 156 Kčs ... som bola na seba hrdá... dokonca to bola nejaká básnička s politickým podtónom, mala by som ju ešte doma niekde mať.. niekde v pivnici v krabiciach, hm, možno by som ju mala pohľadať a oprášiť. ak by bol záujem, môžem ju sem pridať.
Lubica H
10.07.08,09:01
a ešte čo sa týka školy - teda v mojom prípade len ZŠ (ZDŠ bola zrušená v roku, keď som nastupovala do prvej triedy):
- vyučovanie na 2 smeny, otrasné bolo poobené vyučovanie hlavne v zime, keď bola vonku skoro tma. v jednej tried cez 30 žiakov, dokonca naša trieda bola zložená iba z detí, ktorým zle vychádzali roky, t.j. išli do školy o rok neskôr
- cvičenie v plynových maskách a tiež meranie hlavy na plynové masky
- raz za rok čistenie zubov fluorovou vodou - to nám zubárkina sestrička nalievala do pohárikov a my sme si museli čistiť zuby a nesmeli sme to prehltnúť. zo začiatku sa to dalo, ale potom to bolo strašne slané.
- súťaže v kreslení "vesmír očami detí", "zssr očami detí" - to som vždy nakreslila nejakú matriošku a cenu som mala istú. a keď nie cenu, tak aspoň bol môj obrázok na nástenke.
- a posedenie pri samovare (to sme mávali v družine), ale samovar tam len tak stál a nikdy nám v ňom neuvarili čaj.
- slávnostný pioniersky sľub pri pamätníku na brezine (v tn) - neskôr mojich dvoch spolužiakov (asi vo 4.ročníku) chceli vylúčiť z pionierskej organizácie, už neviem, čo také spravili, ale asi to bolo nezlučiteľné s princípmi a zásadami správneho pioniera, aj im zobrali šatky a pionierske preukazy, ale keď sa oni tvárili, že im je to jedno, nakoniec im šatky aj preukazy vrátili naspäť.
Maruška54
10.07.08,09:03
názorná ukážka - ja a moja sestra
Tá fotka sa mi páči, to je naskenované? Také mám aj ja, ak bude trochu času tak prilepím/ak budem vedieť/.
abel
10.07.08,09:04
j
celý chlieb 6 Kčs (to mi pripomína, môj dedko vždy hovorieval, že vláda, ktorá dvihne cenu chleba, padne.... a nič. koľko stojí dnes chlieb? okolo 40 SK.)

Neboj sa, vláda nepadne, veď o chvíľu sa cena chleba rapídne zníži. Predtým to bolo 6.- teraz 40.- a o chvíľu to bude len 1,5.- (menia sa len tie srandovné prípony, ako Kčs, Sk či € ) :)
Monika V.
10.07.08,09:05
jáááj, som sa tu príjemne zabavila a odreagovala...
aj keď som od niektorých cca o 20 rokov mladšia, niečo si ešte pamätám aj ja...
polotučné mlieko 2 Kčs
plnotučné mlieko 3,60 Kčs
celý chlieb 6 Kčs (to mi pripomína, môj dedko vždy hovorieval, že vláda, ktorá dvihne cenu chleba, padne.... a nič. koľko stojí dnes chlieb? okolo 40 SK.)
milovala som tie malé ovocné drene - boli jahodové a marhuľové, viac som mala rada tú marhuľkovú.
a taký čajíček v sáčku, niečo ako instantný, už si nepamätám, čo to presne stálo, bol to taký malý spredu zelený obal, kde bola biela (alebo žltá?) šálka s pariacim sa čajom... a tom som si kupovala a s naslineným prstom jedla.

a mliečne desiate v škole - také štvrťkové mlieko v igelite, k tomu slamka a suchý rohlík.

a môj prvý honorár... ale to už bolo tesne po revolúcii, som napísala jednu básničku, otec ju poslal do novín a dostala som za ňu 156 Kčs ... som bola na seba hrdá... dokonca to bola nejaká básnička s politickým podtónom, mala by som ju ešte doma niekde mať.. niekde v pivnici v krabiciach, hm, možno by som ju mala pohľadať a oprášiť. ak by bol záujem, môžem ju sem pridať.
Presne na toto si spomínam aj ja, možno sme práve v približne rovnakom veku.:)
Lubica H
10.07.08,09:12
Presne na toto si spomínam aj ja, možno sme práve v približne rovnakom veku.:)

je to možné... ja som ročník 1977 ... a tipujem, že tiny77 asi tiež. :)
Monika V.
10.07.08,09:15
je to možné... ja som ročník 1977 ... a tipujem, že tiny77 asi tiež. :)
takmer rovanko ja 1978:)
cactus
10.07.08,09:29
Tá fotka sa mi páči, to je naskenované? Také mám aj ja, ak bude trochu času tak prilepím/ak budem vedieť/.

hej, naskenované do PC
MarcelkaT
10.07.08,10:03
Tu som, práve som sa zamýšľala nad tým, či si sa neurazila, lebo ja som to v dobrom myslela ... som rada, že mier trvá.

Chlieb so slivkovým lekvárom - to je bašta!!!
Mier trvá aj bude vždy trvať.
Olice
10.07.08,10:16
jáááj, som sa tu príjemne zabavila a odreagovala...
aj keď som od niektorých cca o 20 rokov mladšia, niečo si ešte pamätám aj ja...
polotučné mlieko 2 Kčs
plnotučné mlieko 3,60 Kčs
celý chlieb 6 Kčs (to mi pripomína, môj dedko vždy hovorieval, že vláda, ktorá dvihne cenu chleba, padne.... a nič. koľko stojí dnes chlieb? okolo 40 SK.)
milovala som tie malé ovocné drene - boli jahodové a marhuľové, viac som mala rada tú marhuľkovú.
a taký čajíček v sáčku, niečo ako instantný, už si nepamätám, čo to presne stálo, bol to taký malý spredu zelený obal, kde bola biela (alebo žltá?) šálka s pariacim sa čajom... a tom som si kupovala a s naslineným prstom jedla.

a mliečne desiate v škole - také štvrťkové mlieko v igelite, k tomu slamka a suchý rohlík.

a môj prvý honorár... ale to už bolo tesne po revolúcii, som napísala jednu básničku, otec ju poslal do novín a dostala som za ňu 156 Kčs ... som bola na seba hrdá... dokonca to bola nejaká básnička s politickým podtónom, mala by som ju ešte doma niekde mať.. niekde v pivnici v krabiciach, hm, možno by som ju mala pohľadať a oprášiť. ak by bol záujem, môžem ju sem pridať.


je to možné... ja som ročník 1977 ... a tipujem, že tiny77 asi tiež. :)


takmer rovanko ja 1978:)

Aké ste krásne mladé :) a toľko si toho pamätáte ;).

Plnotučné mlieko stálo 3,10 Kčs.

A o tej vláde, ktorá padne to poznám tak, že vláda , ktorá zdvihne cenu piva (vlastne tiež tekutý chlieb:)) padne :rolleyes:.
hanelie
10.07.08,10:25
názorná ukážka - ja a moja sestra

cactus - ste zlatúšiky , tá fotka je úžasná - skúsim aj ja pripnúť
s takými mašliskami cez celú hlavu a kohútov sme nosili vyčesaných - ale aj som sa hanbila - hádam až do tretej triedy:eek:
cactus
10.07.08,10:29
cactus - ste zlatúšiky , tá fotka je úžasná - skúsim aj ja pripnúť
s takými mašliskami cez celú hlavu a kohútov sme nosili vyčesaných - ale aj som sa hanbila - hádam až do tretej triedy:eek:

rada sa popozerám aj ja na iné foto pred ...siatimi rokmi

a poniektoré mali aj dvoch kohútov na hlave... - bolo to podarené

teraz sa nad tým iba pousmejeme a spomíname
abel
10.07.08,10:38
... vyčesaných kohútov a silonové šaty ;)
cactus
10.07.08,11:06
... vyčesaných kohútov a silonové šaty ;)

mala som foto so sestrami nazvané silonové šaty na str. 7 príspevok č. 68 a už tam nie sú.
Aj foto s matrózkami tam bolo....

Kde sú?

Pomôže niekto pohľadať?
Alebo staršie príspevky, kde je foto, ono potom po čase zmizne?
Nerozumiem...
Aby človek založil detektívnu kanceláriu...
MarcelkaT
10.07.08,11:25
... vyčesaných kohútov a silonové šaty ;)
vyčesaných kohútov cez drevenú varešku s veľkou mašľou, silonové šaty, biele ponožky s ozdobou a biele topánky. A spomínate si ešte na majalesy a júnjalesy?/akože diskoteka/ V sobotu pred večerom sa zametal dvor, pred domom a do váz sa trhali čerstvé kvety. A poobede v nedeľiu my kočky sme šli na prechádzku.
babi2
10.07.08,11:47
očujte, vy absolventi treťohôr...spomína si ešte niekto na ríbezlák v Karláčke?? :Dalebo staré centrálne trhovisko na terajšom Trnavskom mýte?:Dalebo keď na mieste terajšej tržnice oproti trhu trónila maringotka a ukazovali tam niečo ako veľrybie srdce ? to bol smrad v zhutnenej podobe...jááááj mamuty kde ste...:D
Ja si pamätám, ale nie velrybie srdce, ale bola tam
v takom veľkom šiatri vystavená celá vypreparovaná velryba, merala tuším 25 metrov, myslím že to bolo na pľaci kde stával cirkus.
Maruška54
10.07.08,13:11
Ja si pamätám, ale nie velrybie srdce, ale bola tam
v takom veľkom šiatri vystavená celá vypreparovaná velryba, merala tuším 25 metrov, myslím že to bolo na pľaci kde stával cirkus.
Tú veľrybu si pamätám, ale neviem kde ju vystavovali. Prišli sme sa na ňu pozriať aj my z vidieka.
Maruška54
10.07.08,14:26
Ja a moja sesternica - silonové šaty aj mašľa vo vlasoch.
Maruška54
10.07.08,14:42
Nejako ma táto téma rozcitlivela, tak pokračujem vo fotogalérii.

1. Ja a môj brat u starenky.

2. Moji rodičia a ja ako družička na svadbe ale to si pamätám že som bola na niečo nafučaná.

3. Moji rodičia vpravo ako slobodní.
jozka56
10.07.08,19:43
Pamätáte si na gumičky do vlasov, strihali sa z duše bicykla, aj na zaváracie poháre sa používali. A nosili sme takú lienku s gumičkou na copíkoch..
Meggi 1
10.07.08,20:08
Pamätáte si na gumičky do vlasov, strihali sa z duše bicykla, aj na zaváracie poháre sa používali. A nosili sme takú lienku s gumičkou na copíkoch..
Ja mám tie lienky ešte odložené na pamiatku :D

Jožka, tieto si myslela?
( Vedľa lienok sú ďalšie ozdoby do vrkočov, ktoré som nosila :rolleyes: )
arizona
10.07.08,21:03
Ja mám tie lienky ešte odložené na pamiatku :D

Jožka, tieto si myslela?
( Vedľa lienok sú ďalšie ozdoby do vrkočov, ktoré som nosila :rolleyes: )

Jéééj, to je milé:) To bol super nápad,odložiť si brnky(u nás sa to tak volalo) na pamiatku;)!
kukurička
10.07.08,22:28
Pamätáte si na gumičky do vlasov, strihali sa z duše bicykla, aj na zaváracie poháre sa používali. A nosili sme takú lienku s gumičkou na copíkoch..
Jožka, ja si pamätám, ako sme si z vlny robili také šnúrky do vlasov. Jeden koniec držala mama a druhý som stáčala do jednej strany, potom sa to zložilo a celé sa to pekne skrútilo, končeky sa zaviazali uzlíkom a rozstrapkali. Mašle sme robili aj zo šatiek a na lienky si pamätám, ešte ich určite doma nájdem.
michelle84
11.07.08,04:00
Ja mám tie lienky ešte odložené na pamiatku :D

Jožka, tieto si myslela?
( Vedľa lienok sú ďalšie ozdoby do vrkočov, ktoré som nosila :rolleyes: )

Tak na takéto ozdoby si pamätám aj ja, a to mám 24 :) nosila som presne takéto isté ozdoby. A tie gumičky nemali chybu, teraz už také pevné nevyrábajú :mad:
Monika V.
11.07.08,06:17
Ja mám tie lienky ešte odložené na pamiatku :D

Jožka, tieto si myslela?
( Vedľa lienok sú ďalšie ozdoby do vrkočov, ktoré som nosila :rolleyes: )
Tieto "lienky" teraz majú vo vlasoch moje deti. Je to také zvláštne, vždy si spomeniem na "staré zlaté časy".:)
MarcelkaT
11.07.08,08:00
Také lienky do vlasov som už videla aj u malých psíkov, ale aj ja som ich tiež nosila a ešte sme nosili aj bodkované mašle , biela blúzka, bodkovaná široká suknička, biele ponožky a podľa možnosti aj červené sandále. To sme boli kočky.
waitinka7
11.07.08,08:10
Ja neviem co to bola za moda,ale pamätám si, že som tiež nosila biele ponožky a mama mi ich veľakrát dolu ku členkom zrolovala....keď sa pozriem na tie fotky z detstva, tak sa iba smejem.
michelle84
11.07.08,08:14
Ja neviem co to bola za moda,ale pamätám si, že som tiež nosila biele ponožky a mama mi ich veľakrát dolu ku členkom zrolovala....keď sa pozriem na tie fotky z detstva, tak sa iba smejem.

presne, biele ponožky sa vtedy stále nosili a vždy sme si ich zrolovali ku členkom. Riadna móda bola :) predchodcovia dnešných krátkych-športových ponožiek :)
ALDA
11.07.08,08:28
To teda boli, nie ako teraz tie "vajíčka", do ktorého môžu dať dieťa hádam len tak v plienkach, lebo keby ho naobliekali, tak tam už nevojde. A naše kočíky boli bezpečné, lebo boli blízko pri zemi - nízke.

Veru, vnučka má dnes mesiac a ani nemôže roztiahnuť ručičky v tom krásnom kočíku, ako píšeš "vajíčku" a syn ma upozornil, že musím držať obe rúčky /na vozíku/, lebo sa prekotí. Vyriešila som to tým, že som si na chalupu doniesla starý kočík a môžu voziť aj tí malí sedem roční a neprekotia ho.
kukurička
11.07.08,16:14
...toto bol môj kočiar
kukurička
11.07.08,16:16
...moja prvá postieľka
kukurička
11.07.08,16:18
Tak podkolienky si aj ja pamätám a keď už bola guma hore slabá, tak mi tam mamina dávala prádlovú gumu (zošitú) a aby ju nebolo vidno, tak sa trochu zrolovali a už mi nepadali.
Meggi 1
11.07.08,19:11
Jéééj, to je milé:) To bol super nápad,odložiť si brnky(u nás sa to tak volalo) na pamiatku;)!
:) Čo by sa ešte všetko našlo, keby som poprezerala skrine a šuplíky :)
Napr. minulý týždeň som robila poriadok v skrini - a - našla som si žiacku knižku zo 7. ročníka základnej školy :D:D ...chúďatko - už také zožltnuté listy...:D:D
arizona
11.07.08,19:41
Ja si pamätám, ale nie velrybie srdce, ale bola tam
v takom veľkom šiatri vystavená celá vypreparovaná velryba, merala tuším 25 metrov, myslím že to bolo na pľaci kde stával cirkus.
Na tú rybu si pamätám aj ja . Vstupné bolo myslím 45 sk, čo bolo na tie časy dosť. Bola som z toho sklamaná. Ryba sa mi páčila,bola obrovská,(bola jej plná maringotka na námestí),ale tá tlačenica okolo! O chvíľu ma ten rad vytlačil von...a ja som si ju ani dobre nepopozerala:mee:za toľké peniaze:mee:
arizona
11.07.08,19:43
Keď sme kúpili starší domček, našla som po bývalom majiteľovi na povale diplom : Za druhé miesto vo vykladaní vagónov.Bola to súťaž SZM.:D:D:D
arizona
11.07.08,19:53
Neviem,či si niektorí obyvatelia Bytče spomínajú na to, že na Bytčianskom zámku dávno,pradávno fungoval klub detí a mládeže.Môj strýko tam robil učiteľa.Tak ma babka,u ktorej som trávievala prázdniny posadila 9.3O na autobus a sama som cestovala za ním do Bytče na zámok.Nakoľko ma všetci zamestnanci poznali,mohla som behať všade...
Cítila som sa ako princezná,v princeznovskch šatách,a behala od povale po pivnice.Poznala som tam každý kút.To bola nádhera!
Dnes,keď idem okolo, iba smutne pozerám a nostalgicky spomínam na princeznovské detstvo...
Eulalia
12.07.08,03:40
Keď si tu tak čítam Vaše spomienky, tak mám pocit, že sú moje vlastné:D Asi sme tu všetky 17-tky:D:---
zuzi1
14.07.08,18:07
Keď to tu tak čítam, tak mám hneď slzy na krajíčku. To boli časy. Keby sa tá bezstarostnosť vrátila spolu s tými dobrými vecami, čo sme za totáča jedli, pili, nosili na sebe. My sme s maminou chodievali do Maďarska na colu v sklenených fľašiach a strašne sme sa báli, aby nám ju dovolili preniesť domov cez hranice.
arizona
14.07.08,18:32
Keď to tu tak čítam, tak mám hneď slzy na krajíčku. To boli časy. Keby sa tá bezstarostnosť vrátila spolu s tými dobrými vecami, čo sme za totáča jedli, pili, nosili na sebe. My sme s maminou chodievali do Maďarska na colu v sklenených fľašiach a strašne sme sa báli, aby nám ju dovolili preniesť domov cez hranice.
My sme občas chodili na "Fáčka", mydielka,spreje,cukríky a kakao.Občas nám ,deťom mamina strčila nejaký ten balíček kakaa pod pulóver, rátala s tým, že colníci dajú deťom pokoj. Ale tie nervy na colnici! Báli sme sa ,že skončíme niekde v base,kvôli tým zopár maličkostiam...
To bol adrenalín:D:D:D
MarcelkaT
15.07.08,05:19
Našla som si pamätniček zelenej farby s nápisom "Pamätnik" hadám ešte zo šiestej triedy. Sú tam pekné kresbičky a venovania. Chránim si ho, veď to sú krásne a milé spomienky na detstvo. Aj my sme chodili hlavne s mamou do Maďarska na nákupy.
monspa
15.07.08,06:11
Pri čítaní týchto príspevkov aj mne prišlo na um veľa spomienok na detstvo. Cez prázdniny sme celé dni presedeli na deke s kusom chleba omočeným do vody a posypaným kryštálovým cukrom /keď si to teraz predstavím, je mi zle/ a pásli sme husi, alebo zbierali klásky po kombajnoch. Navečer sme chodili chytať chrústov a hádzali ich sliepkam /starká hovorila, že potom lepšie nesú/. Pamätám sa aj na zmrzlinára, ktorý chodil na bicykli s pripojeným vozíkom a na každom rohu uličky zvonil veľkým zvoncom. A na zmrzlinu predávanú v papierových košíčkoch. Keď to spomeniem mojim skoro dospelým deťom, popzerajú sa na mňa ako na mimozemšťana. Ale myslím si, že aj detstvo bez počítača a telky malo svoje čaro a hlavne sme boli viac s kamarátmi ako moje deti.
P.Zuzana
17.07.08,15:20
Ako malá som mala rada len tie farebné okraje,čierny stred som potajme vyhadzovala,aby sa mamina nehnevala. Ani dnes im neviem odolať, no jem ich už celé a neuveriteľne mi chutia. A kým prídem z obchodu domov, večšinou už vyhadzujem len prázdny obal z JOJO cukríkov...
adi11
17.07.08,15:36
Ja sa pamätám, že cez prázdniny sme chodili do parku s gitarou a nikdy nezabudnem na tie krásne pesničky čo ma naučili moje sesternice z Kostolišta napr.Byl večer krásny večer májový, vyšla si dívka pod strom zelený, tvár mjiela krásnou všat zahalenou, spatrila .......atď., byciklovali sme sa, chodili zbierať klásky a pod.
Zuzana Mikulčíková
17.07.08,18:20
Ja si zase spomínam ako som si ušetrila 36 korún a kúpila som si za ne hnedé tenisky aké nemal nikdo a ešte aké boli drahé. Dnes nemám za tie peniaze ani šnúrky do tenisiek.
adi11
17.07.08,18:48
Ja keď som mala 15 alebo 16 rokov strašne som mala rada krasokorčuľovanie, len nebolo sa na čom, tak som zašle mame do skrine a zobrazala som si 250 Kčs a kúpila kraso. To bolo radosti a modrín od skákania ridbergrov.Mama si trochu ponadávala a bolo dobre, keď videla, že celý deň behám na nich po Nitre.
kukurička
17.07.08,19:30
Ja keď som mala 15 alebo 16 rokov strašne som mala rada krasokorčuľovanie, len nebolo sa na čom, tak som zašle mame do skrine a zobrazala som si 250 Kčs a kúpila kraso. To bolo radosti a modrín od skákania ridbergrov.Mama si trochu ponadávala a bolo dobre, keď videla, že celý deň behám na nich po Nitre.
Ja som zase rada pozerala v telke krasokorčuľovanie, bolo to ešte čb a komentátor popisoval farbu šiat a tešili sme sa na svojich favoritov, pretože sme ich veľmi dobre už poznali, taký Nepela, keď vyskočil tú svoju roznožku, to bola paráda...
Dav
06.08.08,10:15
Odfotila som predvčerom vo WC na kúpalisku:eek:
cactus
06.08.08,10:17
Odfotila som predvčerom vo WC na kúpalisku:eek:

No fakt, Olinka, dnes kto by tomu hovoril, že vraj violety...:D:D:D

a ešte doplním, že to fakt je staré aspoň 40 rokov!!!!!!!
erzet
06.08.08,10:24
Pamätám sa na tú starú dvadsaťkorunačku - tú skladaciu. Neviete ako sa skladala? Čo tam bola údajne Kubišová a tak.
hanelie
06.08.08,11:05
a teraz sa priznajte - kto z vás za trest kľačal na polienku alebo kukurici , alebo len tak ? :D:D:D
Ešli
06.08.08,11:09
Výborne som sa zabavila pri čítaní všetkých príspevkov a skutočne sme tak žili.Najviac ma ale mrzí, že sa zmenil odchod do dôchodku. Za socíku by som išla už koncom roka, ale po novom až za 3,8. A to dúfam, že nám ešte nepridajú. Myslím, že ženy v mojich rokov si odrobili ažaž.
MarcelkaT
06.08.08,11:26
Keď boli MS v hokeji tak som si zapísovala do veľkého zošita zostavy mužstiev, stav stretnutia, kto a kedy dal gól, kto rozhodoval, a keď sme náhodou prehrali, tak som plakala. A teraz má hokej skoro vôbec nezaujíma. To už nie je taký hokej aký bol predtým, teraz je viac surovosti,podrazov,bitky,. ......
Nika
06.08.08,11:30
Keď boli MS v hokeji tak som si zapísovala do veľkého zošita zostavy mužstiev, stav stretnutia, kto a kedy dal gól, kto rozhodoval, a keď sme náhodou prehrali, tak som plakala. A teraz má hokej skoro vôbec nezaujíma. To už nie je taký hokej aký bol predtým, teraz je viac surovosti,......

ja som na tom úúúplne rovnako....:--- . Dokonca mám tie zošity a výstrižky a rôzne blbosti stále odložené :)
Nika
06.08.08,11:33
a teraz sa priznajte - kto z vás za trest kľačal na polienku alebo kukurici , alebo len tak ? :D:D:D

Raz nám otec prikázal kľačať pokiaľ sa nevráti. Strážila nás mama. Bol preč 3 hodiny..... Ale aj tak sme si z toho robili srandu keď vyšla von....:---
MarcelkaT
06.08.08,11:35
ja som na tom úúúplne rovnako....:--- . Dokonca mám tie zošity a výstrižky a rôzne blbosti stále odložené :)Era: Nedomanský, Golonka, Starší, Suchý, Dzurila, Tikal, Bubník, Vlach, atď... to bola radosť na nich pozeráť. A keď sme vyhrali bola som taká namyslená, že moja mama sa pýtala či bude lacnejší chlieb alebo cukor.
jozka56
06.08.08,11:41
a teraz sa priznajte - kto z vás za trest kľačal na polienku alebo kukurici , alebo len tak ? :D:D:D
Kľačať som nemusela, ale facana som od mamenky dostala hneď pri bráne:---:D
Gabi03
06.08.08,11:57
a teraz sa priznajte - kto z vás za trest kľačal na polienku alebo kukurici , alebo len tak ? :D:D:D

My so sestrou sme nekľačali len tak... To nám otec špeciálne vyrobil "trojstranné kvádre", aby sme kľudne mohli kľačať na hrane. :o
cactus
06.08.08,12:10
Stačil aj obyčajný hrach
AlaNR
06.08.08,12:44
Pamätám sa na tú starú dvadsaťkorunačku - tú skladaciu. Neviete ako sa skladala? Čo tam bola údajne Kubišová a tak.

Ja si z mojich "mladých" čias pamätám na papierovú 10-korunáčku - Černobyl pred výbuchom a po výbuchu...
Nika
06.08.08,17:42
Era: Nedomanský, Golonka, Starší, Suchý, Dzurila, Tikal, Bubník, Vlach, atď... to bola radosť na nich pozeráť. A keď sme vyhrali bola som taká namyslená, že moja mama sa pýtala či bude lacnejší chlieb alebo cukor.

to ja z trochu neskoršej éry .. asi tak roky 1973-1985
Rozalka
06.08.08,18:33
A pamätáte na takéto bankovky?

No veru, aj ja som mala 17 (už aj 3x) :)
cactus
06.08.08,18:37
A pamätáte na takéto bankovky?

No veru, aj ja som mala 17 (už aj 3x) :)

veru sa pamätám
Maruška54
06.08.08,18:45
a teraz sa priznajte - kto z vás za trest kľačal na polienku alebo kukurici , alebo len tak ? :D:D:D
ja sa priznávam bez mučenia - kľačávali sme na ostrom polienku
Manual
06.08.08,18:45
A pamätáte na takéto bankovky?

No veru, aj ja som mala 17 (už aj 3x) :)
A pamätáme sa aj na modrú papierovú trojkorunu, zelenú päťkorunu a na časy, keď kg rajčín stál 0,50 Sk... :rolleyes:
Ajuška
06.08.08,18:48
A pamätáme sa aj na modrú papierovú trojkorunu, zelenú päťkorunu a na časy, keď kg rajčín stál 0,50 Sk... :rolleyes:

Pamätám si aj to, v akom šoku bol môj nebohý otec keď som sa (dievča z dediny:D) pochválila, že som v Blave (ako čerstvá mestská gazdinka) na trhu dostala kúpiť viazaničku čerstvej petržlenovej vňate za 1,- korunu...:rolleyes:...
kukurička
06.08.08,19:19
Keď boli MS v hokeji tak som si zapísovala do veľkého zošita zostavy mužstiev, stav stretnutia, kto a kedy dal gól, kto rozhodoval, a keď sme náhodou prehrali, tak som plakala. A teraz má hokej skoro vôbec nezaujíma. To už nie je taký hokej aký bol predtým, teraz je viac surovosti,podrazov,bitky,. ......
My sme si zase vystrihovali obrázky hokejistov a lepili do zošitov, vkladali pod obal do žiackej knižky. Taktiež som si lepila obrázky spevákov.
MarcelkaT
07.08.08,06:19
My sme si zase vystrihovali obrázky hokejistov a lepili do zošitov, vkladali pod obal do žiackej knižky. Taktiež som si lepila obrázky spevákov.
A ešte aj hercov s podpismi.
MarcelkaT
07.08.08,06:23
to ja z trochu neskoršej éry .. asi tak roky 1973-1985Vtedy som ešte chodila aj na hokej.Aj keď som fandila inému mužstvu ako domácemu.
Zoltán Kovács
07.08.08,06:26
A pamätáme sa aj na modrú papierovú trojkorunu, zelenú päťkorunu a na časy, keď kg rajčín stál 0,50 Sk... :rolleyes:

Tu sú:
cactus
07.08.08,06:38
Tu sú:

Super, Zolee, že si to tu prilepil http://www.porada.sk/images/icons/icon14.gif
Zoltán Kovács
07.08.08,06:41
Super, Zolee, že si to tu prilepil http://www.porada.sk/images/icons/icon14.gif

A mám ich oveľa viac, až od prvej republiky po dnešné časy. Moja vášeň-hobby zbieranie bankoviek. Dokonca mám aj z rokov 1848-1852.
MarcelkaT
07.08.08,06:42
Tu sú:
Ešte 25 korunáčku so Žiškom?
Zoltán Kovács
07.08.08,06:44
Tu:
JAJA11
07.08.08,06:58
Tu:

Tak toho Žišku a 50-korumáčku si pamätám, ale tie druhé nie, tie sú určite staršie. Ja mám poodkladané len mince, aj to už neviem kde skončili. :)
Zoltán Kovács
07.08.08,07:10
Tak toho Žišku a 50-korumáčku si pamätám, ale tie druhé nie, tie sú určite staršie. Ja mám poodkladané len mince, aj to už neviem kde skončili. :)

Tá 10 a modrá 25 je z roku 1953.
MarcelkaT
07.08.08,07:13
A zelená 100 s Gottwaldom, modrá 20 korunáčka - to sú mladšie.
Zoltán Kovács
07.08.08,07:18
A zelená 100 s Gottwaldom, modrá 20 korunáčka - to sú mladšie.

Pozri
MarcelkaT
07.08.08,07:45
A máš aj tie čo boli kolkované - myslím že 500 korunáčka? Máš vo svojej zbierke aj tuzexové poukážky? Inak veľmi pekné hoby.Klobúk dole. Keď sa nejako preložila tá modrá 20, tak tam niekde bol Palach , alebo sa mylím?
Zoltán Kovács
07.08.08,07:46
A máš aj tie čo boli kolkované - myslím že 500 korunáčka? Máš vo svojej zbierke aj tuzexové poukážky? Inak máš veľmi pekné hoby.Klobúk dole.

Také zatiaľ nemám, ale postupne si doplňam. Je to dosť nákladné hobby.
MarcelkaT
07.08.08,07:50
Také zatiaľ nemám, ale postupne si doplňam. Je to dosť nákladné hobby.Zbieraš aj také, čo boli vydané k nejakému výročiu?
Zoltán Kovács
07.08.08,07:51
Zbieraš aj také, čo boli vydané k nejakému výročiu?

Väčšinou obehové bankovky.
MarcelkaT
07.08.08,07:54
Väčšinou obehové bankovky.Odložiš si aj terajšie bankovky po zavedí €?
Zoltán Kovács
07.08.08,07:56
Odložiš si aj terajšie bankovky po zavedí €?

Už ich priebežne odkladám, samozrejme len tie ktoré sa mi podarí získať v najvyššej kvalite (UNC, 0/0). Po stiahnutí z obehu hodnota porastie.
MarcelkaT
07.08.08,07:59
Držím palce, nech sa Ti to podarí.
diabol4
07.08.08,09:45
A pamätáte sa keď ešte nebol terajší záchodový papier, ale len taký tvrdý, mastný, ktorý bolo treba v rukách naprv pošúchať ?
cactus
07.08.08,12:32
Tu sú:


Tu:


Pozri
To si ma fakt milo prekvapil.
Všetky si uložím. Ďakujem. Veľa sa mi vybavilo.
Len tak ďalej.
duves
08.08.08,03:39
A pamätáme sa aj na modrú papierovú trojkorunu, zelenú päťkorunu a na časy, keď kg rajčín stál 0,50 Sk... :rolleyes:
Papierovu 3 a 5 korunu si pamätam tiež.
leonq
08.08.08,09:17
je to pekny konicek, ja som na sucasne obehove mince

ale s hodnotou po stiahnuti s obehu to nebude podla mna nijake extremne, pretoze predpokladam ze ich ostane z podobnych dovodov vela. Podobne todopadlo s federalnymi kovovymi desatkorunackami, ktore maju dnes hodnotu sotva 10 korun...

ale myslim si ze pre zberatela to nie je podstatne
Zoltán Kovács
08.08.08,10:58
je to pekny konicek, ja som na sucasne obehove mince

ale s hodnotou po stiahnuti s obehu to nebude podla mna nijake extremne, pretoze predpokladam ze ich ostane z podobnych dovodov vela. Podobne todopadlo s federalnymi kovovymi desatkorunackami, ktore maju dnes hodnotu sotva 10 korun...

ale myslim si ze pre zberatela to nie je podstatne

Už som videl dražiť bankovku za 250 tisíc CZK.
VladoaKatka
08.08.08,11:22
Zbieraš aj také, čo boli vydané k nejakému výročiu?
posledné tuším boli k miléniu...veľmi rýchlo sa stratili z obehu:)
VladoaKatka
08.08.08,11:23
Už som videl dražiť bankovku za 250 tisíc CZK.
Zoli videl alebo dražil?
Máš aj mince?
Zoltán Kovács
08.08.08,11:23
posledné tuším boli k miléniu...veľmi rýchlo sa stratili z obehu:)

Sú v ponuke kompletné sady bimiléniovych bankoviek.
leonq
08.08.08,11:23
aj to sa stava, ale musi byt niecim vynimocna...

inak 10 CSR haliernik z rok 1924 stoji okolo 200 tis CZK...da sa kupit kopia ta stoji cez 1000 skk...
Zoltán Kovács
08.08.08,11:35
Zoli videl alebo dražil?
Máš aj mince?

Videl dražiť. Ja nato zatiaľ nemám. :D
Mince nezbieram.

Nekompletná sada:
Zoltán Kovács
08.08.08,11:36
aj to sa stava, ale musi byt niecim vynimocna...

inak 10 CSR haliernik z rok 1924 stoji okolo 200 tis CZK...da sa kupit kopia ta stoji cez 1000 skk...

Presne ten som mal na mysli. Je to vlastne RU bankovka prekolkovaná na CR bankovku.
leonq
08.08.08,12:55
prepac pja som sa pomylil myslel so 5 hal z roku 1924

P.S. ziak fofo nieje z mojej zbierky...
VladoaKatka
08.08.08,15:53
Videl dražiť. Ja nato zatiaľ nemám. :D
Mince nezbieram.

Nekompletná sada:
Ja mám tiež 1000 a 200 bankovky miléniové a mince som začala zbierať ešte ja ako -násťročná a zbierku mincí aj bankoviek predčasne "zdedil" jeden zo synov, teraz sa snažíme do nej všetci dopĺňať mince aj bankovky z tých krajín sveta, ktoré návštívime. Nerobíme to professionálne, len ako hobby, rovnako ako zbierku poštových známok.

Dievčatá, keď sme už v téme "staré zlaté časy..." zbierali ste papierové servítky?
Ja už ich bohužial nemám, dostali sa na povalu a zožrali ich myši.:mee:
Rozalka
08.08.08,16:04
Dievčatá, keď sme už v téme "staré zlaté časy..." zbierali ste papierové servítky?


... že váhaš?!?;)
Ibaka
08.08.08,16:17
Nedávno bolo trochu zima a ja som povedal že si musím dať nejakú BUMBAJKU. Dcéra na mňa vyvalila oči že čo to je. Dúfam že vy viete čo to je.
Olice
08.08.08,16:18
Nedávno bolo trochu zima a ja som povedal že si musím dať nejakú BUMBAJKU. Dcéra na mňa vyvalila oči že čo to je. Dúfam že vy viete čo to je.
Ja viem :)
jozka56
08.08.08,16:35
Nedávno bolo trochu zima a ja som povedal že si musím dať nejakú BUMBAJKU. Dcéra na mňa vyvalila oči že čo to je. Dúfam že vy viete čo to je.
Ja veru neviem:confused:/skúsim bundu, mikynu???/ A čo je papacha???
Manual
08.08.08,16:39
Bumbajka klasická tepláková blúza, vrchný diel teplákovej súpravy
jozka56
08.08.08,16:43
Tá tepláková bunda na zips?? Že?
Manual
08.08.08,16:44
Tá tepláková bunda na zips?? Že?
ano, ale aj taká s krátkym zipsom, čo sa obliekala cez hlavu:D
jozka56
08.08.08,16:48
Ja som takú nemala, ale tušíim môj brácho ju mal ako vojak.
Ajuška
08.08.08,16:55
Ja som takú nemala, ale tušíim môj brácho ju mal ako vojak.

Ste mi pripomenuli pioniersku korešpodenciu s priateľmi zo ZSSR :--- U nás boli plátené pionierske šatky a tepláky z hrubej teplákoviny...;)... bola som pyšná keď sa mi zadaril "barter":D ...mali silónové pionierske šatky a tepláky uuuplne tenučké...:rolleyes:... som bola frajer...:---
jozka56
08.08.08,17:07
Z niektorých žuvačiek sme zbierali také štvorčekové platničky s pohybujúcimi sa obrázkami /gif??/. No neviem, či vtedy sme prvýkrát nevideli erotické obrázky:D, baba mala šaty-pohyb-nemala.:D
kukurička
09.08.08,08:25
Z niektorých žuvačiek sme zbierali také štvorčekové platničky s pohybujúcimi sa obrázkami /gif??/. No neviem, či vtedy sme prvýkrát nevideli erotické obrázky:D, baba mala šaty-pohyb-nemala.:D
Ja som tiež zbierala obaly a obrázky zo žuvačiek - Donald, servítky tiež. Mala som dosť veľkú zbierku strúhatiek, no keď boli deti malé, tak postupne z nej ubúdalo až celkom zanikla. Škoda, mala som tam aj zahraničné kúsky /ZSSR,Poľsko/a boli celkom zaujímavé. V papierníctve som bola stály zákazník, vedela som o každom novom strúhatku.
Pamätáte si aktovky do školy cez plece, nie tie klasické na chrbát? To sme chodili tiež obzerať do obchodu, kedy prídu nové druhy a naši mi nechceli kúpiť novú aktovku, lebo tá stará bola ešte dobrá, tak som bola z toho smutná, ale potom sa dali prehovoriť a stará aktovka skúžila otcovi na náradie.
ALDA
09.08.08,08:59
Spomínam si návštevu Tuzexu ako tam všetko tak zvláštne voňalo a tie dobroty, hlavne žuvačky a čokolády a nápoje.
sallman
09.08.08,09:20
Aaaaaa, v Tuzexe neskutočne pekne voňalo..boli tam spreje Fa zelené a jablká, ktoré mama potom dávala medzi oblečenie (nebola aviváž???):) pamatam si nanuky, jahodovú dren, LIMO priatelia....ktoré sa vythovalo z vedra s vodou a kvapkalo z toho...kupili sme si melon a lyzičkou sme ho všetci pred blokom na schodoch v tieni vyjedali a potom hrali futbal :-) teda mi ženské vybíjanú...a SKAKALI SME GUMU... :) našla som pred školou 500!!!!!! Sk, odovzdala som to riaditelovi (som bola blázon, bol to hotový poklad) a otec ma tak strašne zbil, že som tu 500vku nedoniesla domov :o mala som YUKON prvé slovenské rifle, boli strašne tvrdé a tmavé ...ale boli to rifle...:) A CO TAK TA RUSKA HRA vlk, ktorý chytal vajíčka? V obchode KLENOTY nam ju naši kupili za 350 Kčs..to už bolo čosi...viem, že vtedy som snívala o jedných topánkach z obchodu LUXUS za 199,- KčS ...neuveritelné...:) keby som mala čarovnu mašinu, hned sa tam vrátim..nie kvoli cenám, ale kvoli tej bezstarostnosti, kvoli tym vztahom...a vôbec..všetko bolo iné....:rolleyes:
sallman
09.08.08,09:24
:D ešta ma napadlo, ako som zberala sevítky a také PAPIEROVE babiky, čo sme si vystrihovali oblečenie ...šílene je si tak zaspomínať :-) z krabice od topánok sme si robili domy pre ozajstné babiky (myslím, že všetky dievčatá sme mali rovnkaé) :) pionierské tábory a návštevy niekolkotýždnové u babky cez prázdniny.. :) a na dedine..:)
kukurička
09.08.08,15:13
:D ešta ma napadlo, ako som zberala sevítky a také PAPIEROVE babiky, čo sme si vystrihovali oblečenie .....:)
Na tie papierové bábiky som si minule spomenula, keď som to zbadala v papiernictve, že aj teraz to predávajú a ja som si ešte aj sama kreslila šaty, vystrihla z výkresu a pomaľovala podľa svojho návrhu. Potom som si myslela, že snáď budem módna návrhárka...
olybaba
09.08.08,15:44
pozdravujem,
aj ja vam pripomeniem tuzex

- z tuzexu som mala v roku 1970 prve pancuskove nohavice, ktore boli podobne dnesnym
- vysli moju tetu po prepocte na cca 200 korun
- ked sa mi roztrhli na dalsi den, bolo to placu

http://olybaba.napady.net/image/10130084

http://olybaba.napady.net/image/10130066
duves
09.08.08,19:13
Ach jaj, bony! Kazetak (kvalitny) vysiel cez Tuzex v 80-tych rokov na 4-5 tisic korun. Platy boli od 1300 do 3500.
arizona
09.08.08,19:21
Ste mi pripomenuli pioniersku korešpodenciu s priateľmi zo ZSSR :--- U nás boli plátené pionierske šatky a tepláky z hrubej teplákoviny...;)... bola som pyšná keď sa mi zadaril "barter":D ...mali silónové pionierske šatky a tepláky uuuplne tenučké...:rolleyes:... som bola frajer...:---

Uáááv, tiež som si spomenula na moju "družbovú"kámošku Svetlanu zo Saratova.
Písali sme si dlhé roky.Občas sme si vymieňali balíky. Vždy pýtala "žvaky".
Tak sme jej kupovali rôzne tričká a nejaké pekné oblačenie,pre ňu a jej malého brata,ktoré sme zoháňali po známostiach.Žuvačky bolo zakázené:confused:posielať, tak sme ich schovávali do tých vecí.
Ona my za to posielala matriošky a vystrihované obrázky z časopisov.:D:D
Aj sme sa chystali vymeniť si návštevu, ale Saratov vraj bol nejaká vojenská oblasť,tak tam turisti nemohli...
Po rokoch to dopisovanie nejako zaniklo.
Škoda, dnes by som rada vedela ako sa má:)
arizona
09.08.08,19:28
Ach jaj, bony! Kazetak (kvalitny) vysiel cez Tuzex v 80-tych rokov na 4-5 tisic korun. Platy boli od 1300 do 3500.
Prvý kazeťák,ktorý u nás došiel do obchodov bol taký maďarský s oranžovými gombíkmi.
Pamätáte sa naň? Rodičov som uprosila a kúpili mi ho. Potom som po nociach nahrávala z rádia Luxemburg pesničky.Ale muselo to byť potichu,aby to nepočuli susedia,lebo aj to bolo zakázané:D:D:D
kukurička
09.08.08,19:48
Uáááv, tiež som si spomenula na moju "družbovú"kámošku Svetlanu zo Saratova.
Písali sme si dlhé roky.Občas sme si vymieňali balíky. Vždy pýtala "žvaky".
Tak sme jej kupovali rôzne tričká a nejaké pekné oblačenie,pre ňu a jej malého brata,ktoré sme zoháňali po známostiach.Žuvačky bolo zakázené:confused:posielať, tak sme ich schovávali do tých vecí.
Ona my za to posielala matriošky a vystrihované obrázky z časopisov.:D:D
Aj sme sa chystali vymeniť si návštevu, ale Saratov vraj bol nejaká vojenská oblasť,tak tam turisti nemohli...
Po rokoch to dopisovanie nejako zaniklo.
Škoda, dnes by som rada vedela ako sa má:)
Tiež si mi pripomenula priateľku z Ukrajiny, kde som bola v pion.tábore a potom sme si dopisovali. Posielali sme si tiež balíčky a raz mi poslala balík na internát a v ňom boli cigarety, celý kartón TU 134. Strašne som sa bála, aby na to neprišli vychovávateľky, lebo bol trochu potrhaný obal, no prešlo mi to. Mrzí ma, že som si neodložila jej adresu, pretože tiež by som rada vedela, čo je s ňou. Už neviem ani jej priezvisko, veď to je už veľa rokov.
michelle84
11.08.08,03:58
Na tie papierové bábiky som si minule spomenula, keď som to zbadala v papiernictve, že aj teraz to predávajú a ja som si ešte aj sama kreslila šaty, vystrihla z výkresu a pomaľovala podľa svojho návrhu. Potom som si myslela, že snáď budem módna návrhárka...

Minule som pri poriadkoch objavila papierové bábiky. Ešte stále sú neporušené :) Kreslili sme nové šaty, aj so sestrou, ja som po nej opakovala, ale aj tak každé boli iné. Máme celú rodinku. Samozrejme som ich nechala, niekedy pri ďalšom upratovaní ich opäť objavím a pospomínam si na zlaté časy, keď som sa hrávala aj s papierovými bábikami :)
Papierové servítky sme zbierali, ale nie v takom množstve. Možno ešte niekde sú. Teraz je veľký výber, to by bolo zbierania :)
JAJA11
11.08.08,04:29
Ja mám tiež 1000 a 200 bankovky miléniové a mince som začala zbierať ešte ja ako -násťročná a zbierku mincí aj bankoviek predčasne "zdedil" jeden zo synov, teraz sa snažíme do nej všetci dopĺňať mince aj bankovky z tých krajín sveta, ktoré návštívime. Nerobíme to professionálne, len ako hobby, rovnako ako zbierku poštových známok.

Dievčatá, keď sme už v téme "staré zlaté časy..." zbierali ste papierové servítky?
Ja už ich bohužial nemám, dostali sa na povalu a zožrali ich myši.:mee:

Veru ja som zbierala od mala, odložila som si ich a teraz na "staré" kolená sa k nim vraciam. Na niektorých poznať zub času, ale teraz som k nim začala dokladať tie nové. Dnes sú tie staré strašne obyčajné proti týmto novým, ale zas majú väčšiu hodnotu, lebo ich už nie je veľa. (Mnohé zbierky zožrali myši, tak ako píšeš aj ty. :) )
JAJA11
11.08.08,04:31
Videl dražiť. Ja nato zatiaľ nemám. :D
Mince nezbieram.

Nekompletná sada:

My sme mali akurát dvestokorunáčku, ale syn ju potom posunul ako dar. Ostatné som ani nevidela. Tie budú mať časom určite veľkú hodnotu. :)
Anežob
11.08.08,04:54
Uáááv, tiež som si spomenula na moju "družbovú"kámošku Svetlanu zo Saratova.
Písali sme si dlhé roky.Občas sme si vymieňali balíky. Vždy pýtala "žvaky".
Tak sme jej kupovali rôzne tričká a nejaké pekné oblačenie,pre ňu a jej malého brata,ktoré sme zoháňali po známostiach.Žuvačky bolo zakázené:confused:posielať, tak sme ich schovávali do tých vecí.
Ona my za to posielala matriošky a vystrihované obrázky z časopisov.:D:D
Aj sme sa chystali vymeniť si návštevu, ale Saratov vraj bol nejaká vojenská oblasť,tak tam turisti nemohli...
Po rokoch to dopisovanie nejako zaniklo.
Škoda, dnes by som rada vedela ako sa má:)
Je to zaujímavé takto spomínať na staré časy. Nechce sa ani veriť, že je to už tak dávno. Tiež som si spomenula na kamošku z Litvy. Túto družbu sme mali na základnej škole, kde nám rozdali adresy ruských detí a aby sme sa zdokonaľovali v ruštine tak sme si mali s nimi písať. Ja som tak získala kamošku Táničku. Ešte teraz niekde by som u rodičov našla krabicu s listami. Letecké obálky, také s trojfarebnou trikolórou po okraji. Vymieňali sme si rôzne pohľadnice, posielali drobnosti, fotky a samozrejme zakázané žuvačky.
Tánička sa dosť dlho neozvala, ja som opakovane písala a ona stále nič. Trochu ma to aj mrzelo, až nakoniec som na ňu aj začínala zabúvať. Po dlhšej dobe sa list predsa objavil, no bol veľmi smutný. Jej rodičia mi napísali veľmi smutnú správu, že Tánička sa utopila. A taký je život, od detstva sa všetko mení a nebyť porady na tieto spomienky by asi ani neprišlo.
Meggi 1
11.08.08,20:17
To dopisovanie na zdokonalenie ruštiny bolo zaužívané na mnohých školách.
Ja som mala tiež pridelenú adresu dievčaťa, volala sa Irina, bola z Rostova. Písali sme si od 4. triedy základnej školy až do našich 22 rokov . Vzájomne sme sa navštívili, ja ju v bývalom Sovietskom zväze a potom ona prišla k nám. Nedávno som si na ňu tiež spomenula, zalovila do krabice s jej listami a čítala. S odstupom času sa mi živo vybavovali v mysli časy, keď sme si ich vymieňali. (Rada by som vedela o nej, čo je s ňou teraz, ale to by musel poštár Janko prejsť veľmi dlhú cestu :D)
bobino38
12.08.08,04:42
...ja sa vždy zasmejem pri spomienke na staré časy...mám brata, ktorý, keď sme boli mladí tak nam chodili katalógy z Rakuska, boli tam obrázky digitálnych hodiniek, ktoré šli do módy, každy ich na Slovensku chcel,moj brat tie obrázky vystrihoval z katalógov a predával spolužiakom:-))
JAJA11
14.08.08,04:30
A máš aj tie čo boli kolkované - myslím že 500 korunáčka? Máš vo svojej zbierke aj tuzexové poukážky? Inak veľmi pekné hoby.Klobúk dole. Keď sa nejako preložila tá modrá 20, tak tam niekde bol Palach , alebo sa mylím?

Ja som minule upratovala a našla som okolkovanú 10-korunu a 20-korunu. A aj tuzexové poukážky - 1 a 0,5 bonu. Hneď som si zaspomínala, ako sme ich zháňali, aby sme si mohli kúpiť rifle v Tuzexe. A akú radu som vystála, kým som sa k nim dostala. :D
MarcelkaT
14.08.08,05:01
Ja som si tiež dlho dopisovala s Ľudkou zo Sevastopoľa. Písali sme aj keď bola vydatá a mala syna a veľmi mladá ovdovela. Aj potom sme ešte si písali, ja som jej odpísala posledná tak asi pred 15 rokmi, ale odpoveď už neprišla. Tiež by som rada vedela čo je s ňou.
MarcelkaT
14.08.08,05:16
Áno Katka, zbierala som papierové servítky, aj obaly z čoklády, zápalkové krabičky.
duves
14.08.08,07:32
Ja som si tiež dlho dopisovala s Ľudkou zo Sevastopoľa.
Veru, pisali sme tiež. Ja s jednym chlapcom, on mi poslal znamky sovietskych kozmonautov a ja jemu žuvačky. Potom ich pýtal znovu, ja známky nie.:D
erzet
14.08.08,07:50
pozdravujem,
aj ja vam pripomeniem tuzex

- z tuzexu som mala v roku 1970 prve pancuskove nohavice, ktore boli podobne dnesnym
- vysli moju tetu po prepocte na cca 200 korun
- ked sa mi roztrhli na dalsi den, bolo to placu

http://olybaba.napady.net/image/10130084

http://olybaba.napady.net/image/10130066
To bola sranda, asi som vypadal nejak inak, ale mne, nikdy, nikto pred Tuzexom bony neponúkal a potreboval som.
erzet
14.08.08,07:52
ale na predkladanie tej starej dvadsaťkorunačky si nik nespomenie.:)
hanelie
14.08.08,07:55
nie a nie si spomenúť :confused: ako sa volala tá moja "sovietska" kamarátka , ale nápad to bol vynikajúci - precvičovali sme sa v cudzom jazyku :)
Gabi03
14.08.08,08:01
ale na predkladanie tej starej dvadsaťkorunačky si nik nespomenie.:)

Ja si pamätám vojensko - zelenú dvadsaťkorunáčku, kde bola nejaká tvár a v jej polovici sa prekladala a tuším sa to obrátilo hore nohami. Ale už si nespomeniem, čo som tam mala vidieť. :D
olybaba
14.08.08,08:08
Ja si pamätám vojensko - zelenú dvadsaťkorunáčku, kde bola nejaká tvár a v jej polovici sa prekladala a tuším sa to obrátilo hore nohami. Ale už si nespomeniem, čo som tam mala vidieť. :D
nemalo to byt nieco okolo upaleneho palacha ?
MarcelkaT
14.08.08,09:03
nemalo to byt nieco okolo upaleneho palacha ?Ja som sa už pýtala, či niekto nevie o tej 20 korunáčke, a mne sa tiež zdá že to malo byť niečo okolo Palacha.
Anežob
14.08.08,09:21
Ja som sa už pýtala, či niekto nevie o tej 20 korunáčke, a mne sa tiež zdá že to malo byť niečo okolo Palacha.
Ak si dobre pamätám Palach bol hlavnou ilustráciou bankovky a po preložení a otočení tam bol obraz ženskej hlavy s dlhými vlasmi. Nie som si úplne istá. Ak si niekto spomenie ako to presne bolo,nech upresní.
babi2
14.08.08,09:44
Hlavnou ilustráciou bol Žižka a keď sa preložila na polovicu jeho tvár a otočila naopak, tak na jednej polke bol Palach a na druhej študentka Danka, myslím že sa tak volala, ktorú zastrelili na schodoch
UK v Bratislave v r. 1968
erzet
14.08.08,10:02
Neviem či myslíme tú istú osobu, ale vravelo sa, že je tak Kubišová za čiernym závojom
duves
14.08.08,10:08
ale na predkladanie tej starej dvadsaťkorunačky si nik nespomenie.:)
Myslim, že to su iba famy. Kubišová či Pillarova? Tušim vsetky ceske intepretky 70-ych rokov:D.
trisestri
14.08.08,18:49
a dostavali sme v škole a družine ohnuty cez lavicu,pravitkom alebo ukazovatkom a vraj už od roku 1958 boli telesne tresty zakazane na školach/neviem či aj decakoch a polepšovnach/a prvomajove pivo a parky a natrieskane autobusy za robotnicke cestovne listky,pripadne žiacke ktore stali asi tolko tyždenne čo normalne by stalo cestovne za 1 den,tuzexové bony a digitalky,vietnamske a pionierské šatky a spartakiady a nasledný populačný boom po strahove,vojenský buzerplac,šikanu a pätročnice,zväzakov a pute ako aj Východnu,folkorno sexualný festival,Bratislavsku lýru a nedostatok vložiek a toaletného papiera,ako aj poukazy do Bulharska
betka631
15.08.08,10:10
.
betka631
15.08.08,10:15
:)
betka631
15.08.08,10:22
.
betka631
15.08.08,10:27
;)
betka631
15.08.08,10:30
.
betka631
15.08.08,10:33
;)
willma
15.08.08,10:42
a včera mi pripomenulo staré časy nakupovanie v obchode, Zbadala som VITACIT a dokonca tuším tri druhy
petmar
15.08.08,10:52
A mandarinky a banány tak 2-3 x do roka, obrovské rady, dávali po kile...
petmar
15.08.08,10:55
Veľké rady na mäso.
Ľudia raz čakali v dlhom rade kedy dovezú mäso. Po dlhom čase vyšiel mäsiar pred obchod a zavolal: Kto ste tu komunisti, poďte dnu.
Títo sa tešili, že dačo kvapne. Vo vnútri im mäsiar povedal:
Doviezli h...o, ale Vám to musím povedať ako prvým!
petmar
15.08.08,10:57
V psychiatrickerj liečebni, ako všade, mali nástenku a na nej ústredné heslo:
Sovietsky blázon, náš vzor !
Zuzka10
15.08.08,11:21
Tik-tak je zasa šláger. V Chorvátsku toho boli plné obchody 26086
willma
15.08.08,11:25
Tik-tak je zasa šláger. V Chorvátsku toho boli plné obchody 26086 JE TO KLIK KLAK ;)
invest
15.08.08,11:26
Tik-tak je zasa šláger. V Chorvátsku toho boli plné obchody 26086my sme to volali kli-klak
aka640
15.08.08,18:20
Aj ja mám podobné spomienky..hlavne na ten chlieb:)
duves
15.08.08,19:00
mila79
17.08.08,09:30
Mama ma poslala kupit 5 mlieka za 10 korun.To bolo mlieka.
michelle84
18.08.08,04:10
Tik-tak je zasa šláger. V Chorvátsku toho boli plné obchody 26086

Minule som to objavila v garáži, už to máme opäť doma a zavše sa s tým pohráme :D
Zuzka10
18.08.08,04:46
Ja som to kúpila našim vnukom. Zo začiatku nevedeli čo s tým, ale dedko im to ukázal. Pohrali sa s tým aj dcéra aj zať.O zábavu bolo postarané...
adi11
18.08.08,20:09
..chcela by som , aby sa obnovila tradícia hodov a dožiniek, vy nie ?
veď iné nepoznáme len robota a nákupy atď.
Gabi03
19.08.08,06:26
..chcela by som , aby sa obnovila tradícia hodov a dožiniek, vy nie ?
veď iné nepoznáme len robota a nákupy atď.

:rolleyes: Tento týždeň máme hody. Už sa týždeň pripravujem upratovaním a zatiaľ rozmýšlaním, čo budem piecť, variť. A to som ešte poriadne nezačala. :) Je to oddych? :o
adi11
19.08.08,08:30
:rolleyes: Tento týždeň máme hody. Už sa týždeň pripravujem upratovaním a zatiaľ rozmýšlaním, čo budem piecť, variť. A to som ešte poriadne nezačala. :) Je to oddych? :o
takže predsa niekde tradujú hody jak sa patrí ?:D pamätám, že tiež sme voľakedy upratovali do nemoty, potom sme si povedali, že po hodoch stačí..ale v nedeľu v dedine sme postretali starých známych a spolužiakov roztrúsených po svete...a zišla sa celá rodina, bratranci, sesternice..:Dmoja sestra nemala rada hody a preto vždy šla na dovolenku :D
Gabi, skús aj Ty, čo na to domáci :D
MarcelkaT
19.08.08,08:37
U nás sa tiež dodržiavajú hody v októbri ale my tomu hovoríme odpust-čiže hostina. Varenie, pečenie, upratovanie, vtedy sa aj rodina stretne.Okrem toho stretneš aj kopu známych, spolužiakov,bratrancov, sesternice, atď.....
arizona
19.08.08,09:26
..chcela by som , aby sa obnovila tradícia hodov a dožiniek, vy nie ?
veď iné nepoznáme len robota a nákupy atď.
Sú to krásne spomienky,ale dnes by to už nemalo to čaro,ako niekedy.
Dnes majú deti iné zábavky,ako vozenie na kolotočoch,alebo strieľanie papierových ruží, či žuvačiek.
Niekedy sme sa za stovku prevozili celé dni, dnes je málo päťstovka na pol dňa.
Na nitrianske dožinky tiež rada spomínam,bola to paráda.Plno ľudí,kroje muzika,vôňa rôznych špecialít.
Ale väčšina ľudí tam chodila hlavne kvôli stánkom s tovarom, ktorý bežne nebol dostať.
A my deti, sme sa každý rok tešili na ruskú zmrzlinu a odbivovali sme suchý ľad.
Dnes, keď si ruskú zmrzlinu kúpim v hociktorých potravinách,už nemá také čaro.Ale stále mi pripomína tie nitrianske dožinky:)
Topal
19.08.08,11:12
Tie ceny čo sú na obrázku sú smiešne a veľmi skreslené v prospech komunizmu. Veď kto ma Superba za 1,28 mil sk. Najdrahšia Škoda Superb 2.8 L&K vo full výbave stojí bez zlavy 1 279 990,-Sk. Ja som o takom počul ale nevidel. A Škodu 1000 MB môžete porovnávať s Fábiu Juniorom za 199 000,-Sk. To je reálny konkurent. Aj to Fábia priestorovo vedie. Aj to OVP musí byť obrovské. Veď za 12 000,-Sk si kúpite pekné LCD. A v ostatnom sa nevyznám ale asi je to podobne...