hanelie
11.10.07,08:50
K otvoreniu tejto témy ma inšpirovala táto veta:

Rýchlu trasenú tortu mám vyskúšanú a je BETÁLNA
slovíčko betálna som naposledy použila prednedávnom pred dcérkou, /21/
ale musela som jej vysvetľovať čo to slovo znamená - nikdy ho nepočula.
Pamätáte si ešte na svoje detstvo a mladé roky, vy /my/ skôr narodení, keď sme s mastným chlebom s cibuľou alebo niektorí aj hrubo posypaným cukrom vzali bicykel, ktorému sme hovorili rakva, odviezli sme sa na ňom aj traja, celý deň nás nebolo, vonku sme šantili do tmy, samozrejme sme po príchode domov dostali preventívnu bitku /najčastejšie remeňom za to, že sme o sebe nedali počas celého dňa vedieť....:)
mysimis
11.10.07,07:13
K otvoreniu tejto témy ma inšpirovala táto veta:

slovíčko betálna som naposledy použila prednedávnom pred dcérkou, /21/
ale musela som jej vysvetľovať čo to slovo znamená - nikdy ho nepočula.
Pamätáte si ešte na svoje detstvo a mladé roky, vy /my/ skôr narodení, keď sme s mastným chlebom s cibuľou alebo niektorí aj hrubo posypaným cukrom vzali bicykel, ktorému sme hovorili rakva, odviezli sme sa na ňom aj traja, celý deň nás nebolo, vonku sme šantili do tmy, samozrejme sme po príchode domov dostali preventívnu bitku /najčastejšie remeňom za to, že sme o sebe nedali počas celého dňa vedieť....:)

Hanelie, presne si pamätám tie roky, mastné i horčicové fajn chleba - také dobré čierne, ešte aj teraz cítim jeho chuť na jazyku....hm.
Chobot
11.10.07,07:19
K otvoreniu tejto témy ma inšpirovala táto veta:

slovíčko betálna som naposledy použila prednedávnom pred dcérkou, /21/
ale musela som jej vysvetľovať čo to slovo znamená - nikdy ho nepočula.
Pamätáte si ešte na svoje detstvo a mladé roky, vy /my/ skôr narodení, keď sme s mastným chlebom s cibuľou alebo niektorí aj hrubo posypaným cukrom vzali bicykel, ktorému sme hovorili rakva, odviezli sme sa na ňom aj traja, celý deň nás nebolo, vonku sme šantili do tmy, samozrejme sme po príchode domov dostali preventívnu bitku /najčastejšie remeňom za to, že sme o sebe nedali počas celého dňa vedieť....:)

:rolleyes: ... a čo je to teda "BETÁLNA"?:confused: Tiež to nepoznám.
hanelie
11.10.07,07:28
a čo je to teda "BETÁLNA
dnešné deti používajú slovo SUPROVÁ, ale betálna je viac - čiže niečo úžasné,

mastné i horčicové fajn chleba - také dobré čierne
na poli sme si opekali kukuricu - tak fajnovo do čierna, po konzumácií sme boli na nerozoznanie od kominára, kukuricu sme si "požičali" z poľa /našťastie ešte nebol farmársky zákon/ priniesť zemiaky z domu sa rovnalo hrdinskému činu...:D
Johanka
11.10.07,08:05
Nedávno som môjmu 14-ročnému synovi zapotila, že v jeho veku sme sa na ulici hrávali "pán kráľ, koľko je hodín ?" alebo že sme chytali chrústov (to on ani netuší čo to je) a hádzali ich chlapcom za gumy na teplákoch. Myslím, že to ešte nerozchodil ....:D
Marína
11.10.07,08:06
:rolleyes: ... a čo je to teda "BETÁLNA"?:confused: Tiež to nepoznám.
Môj preklad. Betálna = akurátna, "špicová", super, .... Ak použiješ napr. výraz brutálne dobrá torta tak je to skoro zhodné s betálna torta.;)
Už tu máme jednu tému na staré dobré časy dobre rozbehnutú. Neviem ju však nájsť, pretože si nepamätám jej názov.
Zita5
11.10.07,08:10
hanelie
11.10.07,08:17
kino pre deti bolo za 1 korunu a pre dospelých 3 all 5 Kčs... + perdo 1 Kčs - to bolo takmer povinné robiť - veľké bubliny a čo najväčší prásk...
a zemiakový cukor :D
Chobot
11.10.07,08:37
kino pre deti bolo za 1 korunu a pre dospelých 3 all 5 Kčs... + perdo 1 Kčs - to bolo takmer povinné robiť - veľké bubliny a čo najväčší prásk...
a zemiakový cukor :D

Žuvačky Pedro za 1 Kčs si pamätám, bol na nich taký mexičan v klobúku. A Sevak boli mentolové a boli za 2,50 Kčs.
Zita5
11.10.07,08:39
Ach kde sú tie časy , keď sme za napr.2 koruny kúpili 1 liter mlieka , za 0,30 1 ks rožok a paradajky za 3 koruny a papriku za 4-5-6 korún kg :) :rolleyes: ;)
mysimis
11.10.07,08:39
Žuvačky Pedro za 1 Kčs si pamätám, bol na nich taký mexičan v klobúku. A Sevak boli mentolové a boli za 2,50 Kčs.


A boli ešte také žuvačky s káčerom Donaldom, aj tie stáli 2,50 Sk.
hanelie
11.10.07,08:52
a hrali sme guličky do jamky, boli hlinené, ale my sme hrali so sklenenými, lebo neďaleko bol Skloplast a niektorí z rodičov tam pracovali /ťahá sa z toho sklenené vlakno/ túto hru sme doslova milovali, potom sme hrali krvavé poleno, alebo remeslá - to bola tiež super hra,:)
hanelie
11.10.07,08:54
a hoci sme bývali v meste, chodila som husy pásť, strašne som sa hanbila, decká sa mi vysmievali, že vraj sme sedláci...:D
Olice
11.10.07,08:58
Ja keď začnem tak nostalgicky spomínať, čo bolo za mojích detských čias,
napr. Hořické trubičky za 1,50 Kčs, Dubčekové rohlíky..., tak môj syn sa ma len opýta "a elektrika už bola, keď si bol malý?". No nezabili by ste ho :D
Zita5
11.10.07,09:02
Ja keď začnem tak nostalgicky spomínať, čo bolo za mojích detských čias,
napr. Hořické trubičky za 1,50 Kčs, Dubčekové rohlíky..., tak môj syn sa ma len opýta "a elektrika už bola, keď si bol malý?". No nezabili by ste ho :D

Tie dubčekové rohlíky boli super , chrumkavé .....:) ;)
Stefan2005
11.10.07,09:06
... aj ja sa pamätám, dokonca aj na to, že mastný chleba s cibulou alebo s cukrom, ktorý sme dostali od susedky mi vtedy lepšie chutil, ako obed čo pripravila doma mama... Dodnes neviem, prečo to tak bolo.
hanelie
11.10.07,09:09
raz neviem pochopiť, prečo nám chutili viac susedové jabĺčka, keď sme aj my mali doma:D
Marína
11.10.07,09:09
Evka pomôžem , asi toto je myslená téma

http://www.porada.sk/t15458-ludia-pamatate-sa.html?highlight=Pam%E4t%E1te
Presne tá Zitka. Ďakujem.:)
Katy a R
11.10.07,09:21
Som si z nostalgie kúpila na jarmoku "Krumpľový cukor" - pol pekne zabalený - asi taká veľkosť, ako sme si kupovli za 20 halierov. Stál 22.- Sk a jesť sa to nedalo!
Neviem, či to bolo tou banánovou príchuťou, alebo to ani vtedy nebolo bohviečo, len na výber (a ešte za 20 hal) toho veľa nebolo.
bulnova
11.10.07,09:29
A čo ták šumienka vo dvoch kockách - pošúchať, oblízať? Pendrek, gumový had
a tie pôvodné princezky?
hanelie
11.10.07,09:51
motokáry - spodok zo starého kočára a pár dosák na sedenie
fazulkáče - jáj, ale to štípalo:D
abel
11.10.07,11:17
Hodnota peňazí je relatívna:
Tisícka o ktorej nevie manželka má podstatne vyššiu hodnotu ako tá o ktorej vie.*
Nie je dôležité pracovať. Dôležité je informovať iných, že pracujeme.
*
Podľa niekoho je najrýchlejšia na svete myšlienka, podľa iného zase
svetlo.
Ja som však prišiel na to, že je to hnačka!
Skôr, než som stačil pomyslieť a zasvietiť ...*
Niektoré charaktery sú nezlomné, lebo sú pružné.
*
Niektoré brzdy si myslia, že sú záchranné.*
Výkričník, ktorý zmäkol, stane sa otáznikom.
*
Viete, čo je paradox?
Že táto hnusná doba sa bude za pár rokov volať staré dobré časy!*
Na svojich chybách sa človek učí, na cudzích si buduje kariéru.
*
Chceš si žiť ako prasa v žite? Buď sviňa!*
Keby boli muži takými dokonalými milencami, ako to o sebe hovoria, nemali by ženy čas ani sa učesať.
*
Všetci chcú vaše dobro. Nedajte si ho vziať!*
Riaditeľ je človek, ako každý iný. Lenže o tom nevie.
požičané z témy srandičky :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D
cactus
11.10.07,11:30
Ach kde sú tie časy , keď sme za napr.2 koruny kúpili 1 liter mlieka , za 0,30 1 ks rožok a paradajky za 3 koruny a papriku za 4-5-6 korún kg :) :rolleyes: ;)

a do školy sme chodili v teplákoch a hrávali sa pigu a aj "žandar zbuj" a
paličkou sme si kotúľali koleso od bicykla a čakali na drotára - harčky drutovac ...........
hanelie
11.10.07,11:30
Všetci chcú vaše dobro. Nedajte si ho vziať!*
Riaditeľ je človek, ako každý iný. Lenže o tom nevie.
mimotemy viete čo pánbožko nadelil najspravodlivejšie? ROZUM, každý si myslí, že ho má dosť:D
hanelie
11.10.07,11:32
a do školy sme chodili v teplákoch a hrávali sa pigu a aj "žandar zbuj" a ipaličkou sme si kotúľali koleso od bicykla a čakali na drotára - harčky drutovac ...........
ejha, toto budú voľáke staršie staré dobré časy, toto nepamätám:D
cactus
11.10.07,11:34
A čo ták šumienka vo dvoch kockách - pošúchať, oblízať? Pendrek, gumový had
a tie pôvodné princezky?

a nielen oblízať, ale dobre napľuť
klarissa
11.10.07,11:36
A lízali sme vitacit za 1,90, celé huby sme mali červené
McMarti
11.10.07,11:41
Ach kde sú tie časy , keď sme za napr.2 koruny kúpili 1 liter mlieka , za 0,30 1 ks rožok a paradajky za 3 koruny a papriku za 4-5-6 korún kg :) :rolleyes: ;)


A teraz taketo sumy budeme poznat, sice nie s koncovkou KČS ale EUR.. aj to bude nostalgia..
hanelie
11.10.07,11:42
a v škole sme si museli pravidelne takým hnusným kyslým roztokom čistiť povinne zuby, dodnes neviem, aký to malo význam, pravidelne nám rodičia dávali na lyžičke rybí tuk bŕŕŕ:eek:
Zita5
11.10.07,11:43
A teraz taketo sumy budeme poznat, sice nie s koncovkou KČS ale EUR.. aj to bude nostalgia..


No vidíš a to ma ani nenapadlo .:)
Jara
11.10.07,11:47
Aj energit bol fajny a ešte romance za 0,70 a romanety za 0,60. Nehovoriac o tureckom mede za 0,40. Joj a v korunách to bolo. Fakt teraz to tolko bude len v EUR.
Kazu
11.10.07,11:50
A kvinťákové korčule :D
A žuvačka z čerstvých pšeničných zŕn:D :D :D

A to "zemiakové cukrové" dnes ho už také nevedia urobiť. Bývalo také jemnejšie, konzistencia ako krieda s maslom. Dalo sa ľahšie hrýzť aj odlamovať. Bolo ružové, žlté a biele. Tabuľa za 1,- Kčs, mala 5 tabuliek po 20 halierov. Utekala som s päťdesiatnikom do obchodu na rožok a 1 tabuľku zemiakového cukrového. Túto kombináciu som milovala. Dnes je také strašne tvrdé, že sa nedá ani ulomiť a tá chuť? Hmm, nejaká divná, taká umelá.

A brauza v kostkách? Jáj, paráda. Napľuť, pošúchať a olízať penu. Nič lepšie som od toho nepoznala aj keď som mala jazyk úplne vypálený. No neviem, či by mi dnes chutilo pľuť do šumienky.:D :D :D

A keď prišiel na pole prvý samoväz celá dedina sa utekala pozerať. Dodnes si pamätám na ten užasnutý pocit.
Liptáčik
11.10.07,12:07
Bože, ľudkovia, koľko spomienok sa mi vyrojilo v hlave počas čítania príspevkov. Je mi z toho pekne smutno. Dnešné deti vedia s PC oveľa viac, ako ja, ale o gulčkách a jamke a mnohých iných veciach nevedia. Ozaj, na čo budú spomínať?
mysimis
11.10.07,12:11
A čo poviete na takú ozajstnú nugátovú pochúťku z nášho detstva? To bolo čosi, nie ako dnes, má umelú chuť a cítiť z nej len margarín.
hanelie
11.10.07,12:12
dcérka mi hovorí, že 70 a 80 roky museli byť fantastické najmä kvôli móde, všetci sme nosili rovnaké oblečenie, účesy /dnes sa nosí všetko od mini až po maxi a nemá to ten punc doby/
Kazu
11.10.07,12:15
Topili sme celuloidové pravítka na lyžičke a mali sme z toho očká na prstene. A chodili sme oškrabávať karbid z krížov na cintoríne. Chalani s tým potom "ráchali".
A mobil? :--- Špagát a dve škatuľky od "vixu".
mysimis
11.10.07,12:23
Ja som patrila medzi "výkvet". Bola som vždy trestaná v škole za útoky papierovými guličkami cez versatilku.
otázka
11.10.07,12:29
A boli ešte také žuvačky s káčerom Donaldom, aj tie stáli 2,50 Sk.

Áno, áno, a mali vo vnútri kreslený vtip, ktoré sa zbierali. Inak brali sme ich ako drahé. Neviem koľký ročník je Kazu, ale mi sme o mobiloch nechyrovali. No ale neviem zabudnúť, že keď v telke letel Winetou a Sandokan, ako sme leteli zo školy do nášho, v meste jediného foto, kde predávali čiernobiele fotky po 3 koruny. A to sa aj stalo, že niekedy sa neušli. Ešte ma napadajú tie šory v obuve na tašku, ktorú sme volali "skladačka".
lorelei
11.10.07,12:33
Pripajam mudru vecicku:)
borob
11.10.07,12:34
a kto pamata žobradlá obaly od plynovych masiek sme nosili ako škol. tašku. a ako sme si davali do kolesa na bicykli viečko od milačika a to tak rapotalo ako traktor. kopali sme obrovske podzemne bunkre a kladli tam ohne a marsky za 4 kčs :-))))
TOKY
11.10.07,12:38
Staré dobré časy, keď Sparty boli za 8 Kčs, a nie ako teraz za 65,- :mee:
cactus
11.10.07,12:41
Staré dobré časy, keď Sparty boli za 8 Kčs, a nie ako teraz za 65,- :mee:

rozdiel je ale aj v tom, že vtedy bolo v móde fajčiť a dnes nefajčiť
hanelie
11.10.07,12:44
lampionové sprievody - to bol zážitok, sem - tam niekto podpálil okrem lampionu aj pred ním idúcemu vlasy. alebo vetrovku:eek: keď mu lampión vzbĺkol
Kazu
11.10.07,12:44
Áno, áno, a mali vo vnútri kreslený vtip, ktoré sa zbierali. Inak brali sme ich ako drahé. Neviem koľký ročník je Kazu, ale mi sme o mobiloch nechyrovali. No ale neviem zabudnúť, že keď v telke letel Winetou a Sandokan, ako sme leteli zo školy do nášho, v meste jediného foto, kde predávali čiernobiele fotky po 3 koruny. A to sa aj stalo, že niekedy sa neušli. Ešte ma napadajú tie šory v obuve na tašku, ktorú sme volali "skladačka".

Vieš otázka, keď som ja bola malá, ešte sa chodilo telefonovať na "telegrafnú stanicu.":--- Mobilom som nazvala tie krabičky od krému na topánky len preto, lebo boli prenosné. A Miestny národný výbor sa hovorilo, že ideme na Obecní dúm. Keby som bola víno, tak môj ročník už by ofukovali vzácnosť medzi archívnymi vínami.:D :D :D
Maruška54
11.10.07,12:48
Neviem koľkí z vás si pamätajú galoše. Boli to také gumové topánky, pod nimy papuče. Prišli sme do školy, vyzuli galoše, celý deň sme boli v škole v papučiach, potom vhupli do galoší a zase domov.
lorelei
11.10.07,12:50
A co tak iskrickovsky slub, alebo pioniersky? A pionierske schôdzky....rovnošaty
cactus
11.10.07,12:52
Neviem koľkí z vás si pamätajú galoše. Boli to také gumové topánky, pod nimy papuče. Prišli sme do školy, vyzuli galoše, celý deň sme boli v škole v papučiach, potom vhupli do galoší a zase domov.

a ako sme ich sušili, keď boli mokré. A to väčšinou boli.
lorelei
11.10.07,12:52
A spartakiáda?
otázka
11.10.07,12:53
Vieš otázka, keď som ja bola malá, ešte sa chodilo telefonovať na "telegrafnú stanicu.":--- Mobilom som nazvala tie krabičky od krému na topánky len preto, lebo boli prenosné. A Miestny národný výbor sa hovorilo, že ideme na Obecní dúm. Keby som bola víno, tak môj ročník už by ofukovali vzácnosť medzi archívnymi vínami.:D :D :D
Ono, ja som si aj skúšala pozrieť v profile vek, ale nebolo... Takže nič v zlom:D .
Kazu
11.10.07,12:54
Ja som patrila medzi "výkvet". Bola som vždy trestaná v škole za útoky papierovými guličkami cez versatilku.

Versatilka? To bolo až potom. My sme sa učili krasopis so špičkou na drevenej maľovanej rúčke a namáčali do kalamára. Tej špičke sme hovorili pierko. Lavice v triede boli spojené v jednej rade a vyklápacie sedátka.
Telocvičňa bola na lúke a WC na opačnom konci dvora. A kúrilo sa v kachliach. A keď kachle strašne dymili mali išli sme domov skôr.
Kazu
11.10.07,12:58
Ono, ja som si aj skúšala pozrieť v profile vek, ale nebolo... Takže nič v zlom:D .

Á, veď to nie je tajné. Ja ti ho napíšem 1955 :D :D :D
Maruška54
11.10.07,12:59
Versatilka? To bolo až potom. My sme sa učili krasopis so špičkou na drevenej maľovanej rúčke a namáčali do kalamára. Tej špičke sme hovorili pierko. Lavice v triede boli spojené v jednej rade a vyklápacie sedátka.
Telocvičňa bola na lúke a WC na opačnom konci dvora. A kúrilo sa v kachliach. A keď kachle strašne dymili mali išli sme domov skôr.
Kazu myslím že sme "jedna krvná skupina", myslím tým vekom, akoby si mi z duše rozprávala.
MarcelkaT
11.10.07,13:03
A pamätate čokoládu Margot na obale bol černoško pod palmou,arašídovú čokoládu,keksy vlnky nie také ako dnes,salonky, doma robené kolekcie na vianočný stromček? A silonové šaty z Ameriky, biele ponožky so vzorom okolo, biele topánky, vo vlasoch mašľa
Maruška54
11.10.07,13:04
Á, veď to nie je tajné. Ja ti ho napíšem 1955 :D :D :D
Takže som sa nemýlila, ja 1954
TOKY
11.10.07,13:04
Telocvičňa bola na lúke a WC na opačnom konci dvora. A kúrilo sa v kachliach. A keď kachle strašne dymili mali išli sme domov skôr.

Síce ja som ročník neskorší (1961), ale takúto školu si pamätám aj ja. V triede sme boli spolu, aj prvý aj druhý ročník. A mali sme jedného učiteľa.
Kazu
11.10.07,13:04
Tak to si pamätáš aj na silonové ručníky v balíkoch z Ameriky? :--- To bola vzácnosť. Nosili sme ich len na výročité sviatky a na povinné nedeľné rodinné prechádzky po dedine. Tatko, mamička a dedičky pred nimi držiac sa za ručičky. A povinne skladaná sukňa, biele podkolienky a obrovská mašľa vo vlasoch. A pamätáš na silonové šaty?
Maruška54
11.10.07,13:06
Tak to si pamätáš aj na silonové ručníky v balíkoch z Ameriky? :--- To bola vzácnosť. Nosili sme ich len na výročité sviatky a na povinné nedeľné rodinné prechádzky po dedine. Tatko, mamička a dedičky pred nimi držiac sa za ručičky.
A skladané plisované sukne, tie len do kostola a výnimočne na nejakú návštevu
otázka
11.10.07,13:07
Á, veď to nie je tajné. Ja ti ho napíšem 1955 :D :D :D
Tak to by si s Tebou zaspomínala moja mama, ročník 1948.;)
adi11
11.10.07,13:08
A pamatate sa na veľké okrúhle pečené chlieby v pekárnach, chodili sme ich kupovať do plachetky na bicykli a po ceste domov sme zajedali pumpoše /alebo skrojek / z neho. No to bolo asi pred 50 rokmi.A ešte tie výborné poplamúchy s cesnakom, už mi sliny tečú...:---
Kazu
11.10.07,13:10
A skladané plisované sukne, tie len do kostola a výnimočne na nejakú návštevu

Už som to doplnila :--- :--- :--- . A tuším sme to narovnak písali.
Maruška54
11.10.07,13:13
Jasne silonové šaty, strašne škriabali, vyslobodilo ma až to že niekto pri žehlení na ne prilepil žehličku.
otázka
11.10.07,13:15
Ja sa už nebudem rozpisovať, ale neznášala som tesilové a krimplenové nohavice ako decko, rifle boli len jedny ( ako vôl kožu, z Tuzexu - človek bol "boh"), takže tie si šetril. Ale na druhej strane sa mi páčila pletená ( štrikovaná ) móda a to som sa vybúrila v rannej dospelosti, vlastne po revolúcii, keď k nám začali do stánkov chodiť rôzne Diany, Sabriny, samé vypletance, naberané rukávy a pre malé deti, to bola proste radosť. Škoda, že dnes už vlna nie je tak v móde.
lorelei
11.10.07,13:36
A zabavy v lese, alebo take majalesy, ale take este vtedy - to bola originalita. Dnes to nema to caro. Alebo neviem, kto tu je z okolia, ale take zabavy "na dolinkach" - na Novom Dubniku pri Starej Turej - bezkonkurencne.....
hanelie
11.10.07,13:38
u starej mamy sme chodili po mliečko do konvičky a chlieb sa zaniesil doma a odniesol do pekárne / tí bohatší mali svoju pec na dvore/ upiecť, :--- najviac som sa tešila u starkých na rozprávku o osmijankovi / z rádia/
lorelei
11.10.07,13:40
Ja si veeelmi rada spominam na driapacky peria.....Bola som krpec, ale straaaase som chcela pomahat, len kvoli tomu, aby som pocuvala vsetky "klebety" dospelakov
Maruška54
11.10.07,13:44
Ja si veeelmi rada spominam na driapacky peria.....Bola som krpec, ale straaaase som chcela pomahat, len kvoli tomu, aby som pocuvala vsetky "klebety" dospelakov
Na to si tiež dobre pamätám. tetky si medzi sebou rozprávali ako niekto videl ísť toho a toho pána k tej a tej pani. Ja som sa opýtala "A prečo tam nemohol ísť?", tak ma taktne vyprevadili. Potom že voľakedy sa to nerobilo, čo by nie a určite všetci vieme o čom je reč.
M3G
11.10.07,13:55
fXMXjyDqJkg
cactus
11.10.07,13:59
a pamätáte na takéto kočíky
a spomínané silonové šaty
a matrózky?
ondrejvla
11.10.07,14:30
Neviem koľkí z vás si pamätajú galoše. Boli to také gumové topánky, pod nimy papuče. Prišli sme do školy, vyzuli galoše, celý deň sme boli v škole v papučiach, potom vhupli do galoší a zase domov.

a doma zasa galoše dolu a ráno sa to opakovalo... A tá aróma v triede z tých papúč! Dlážka bola olejová, čierna, ale galoše museli ísť dolu. Týždenníci museli ráno zakúriť, prieniesť vodu do džbánu na umývadlo s lavórom...
A pamätáte si, keď sme prvý krát dostali zadarmo knihy? Písali sme list poďakovanie súdruhovi prezidentovi...
Maruška54
11.10.07,14:36
Ďakujem všetkým ktorí dnes prispeli do tejto témy, veľmi som sa pobavila. Nemala som dnes dobrý deň, nechcelo sa mi ani pracovať hoci viem že ma to bude naháňať. Vďaka tejto téme som trošku zabudla na problémy a schuti som sa zasmiala.
ondrejvla
11.10.07,14:39
Ja keď začnem tak nostalgicky spomínať, čo bolo za mojích detských čias,
napr. Hořické trubičky za 1,50 Kčs, Dubčekové rohlíky..., tak môj syn sa ma len opýta "a elektrika už bola, keď si bol malý?". No nezabili by ste ho :D

A na karlovarské rohlíky si pamätáte?
A tá elektrika - keď som mala 6 rokov, tak sme sa presťahovali na dedinu, kde elektrika ešte nebola, mali sme obrovskú batériu, na tú sa svietilo a počúvalo rádio, inak sme mali veľké petrolejky, smrdeli ako ďas, ale bolo svetlo...
Elektriku k nám zaviedli, keď som chodila do štvrtej triedy, každý sme stáli okolo práčky a pozerali na to, že už netreba krútiť pri praní kľukou, ale že to robí sila, ktorá je veľmi drahá...
A prvý televízor? - bola som šiestačka, otec robil v bani, kúpil prvý TV u nás v dedine, ale šiel buď len zvuk, alebo len obraz a anténny kábel sa ťahal viac ako 200 m., tak otec kúpil aj druhý TV a mali sme aj zvuk, aj obraz. Keď som to rozprávala vnukom, povedali mi: - vy ste teda boli magori...
No čo, boli sme magori, ale vedeli sme si viac vážiť aj ten kúsok kultúry, ktorý cez TV k nám večer prišiel...
Kazu
11.10.07,14:59
Tak toto som nezažila, lebo elektrina bola u nás ešte skôr ako som sa narodila. Ale pamätám si na bubeníka a na naťahovanie obecného rozhlasu. Ešte som si spomenula ako cez dedinu išla iba prašná cesta a my sme každú sobotu polievali cestu a každý si ten svoj úsek pred domom starostlivo pozametal. To bola starosť domácich gazdiniek a my deti sme preskakovali tie vypolievané kolesá a mali sme ohromnú zábavu motať sa tam kde sa najviac prášilo.
Maruška54
11.10.07,15:03
Tie karlovarské rohlíky spomínam v téme recepty, takú chuť som na ne dostala že som si vygúglila recept a upiekla a boli dobré. Mimochodom už ani v Karlových Varoch ich nedostať, pečú ich len na objednávku do hotelov na recepcie.
Kazu
11.10.07,15:18
A do škôlky sme chodili na dopoludnie. Desiatu som si nosila v takej kabelke z pomaľovaného kartónu a s otáčacím uzáverom. To sme sa tam chodili pohrať a na obed sme išli domov.
abel
11.10.07,15:18
Tak to si pamätáš aj na silonové ručníky v balíkoch z Ameriky? :--- To bola vzácnosť. Nosili sme ich len na výročité sviatky a na povinné nedeľné rodinné prechádzky po dedine. Tatko, mamička a dedičky pred nimi držiac sa za ručičky. A povinne skladaná sukňa, biele podkolienky a obrovská mašľa vo vlasoch. A pamätáš na silonové šaty?
Ja by som si tiež pyšne vykračovala v silonových šatách a s mašľou ešte aj dnes, keby som bola dedička.
Kazu
11.10.07,15:22
No trochu som sa zasnila a chybička se vloudila. :--- :--- :--- Ale zase až tak veľmi som sa nepomýlila. Veď sme dedičia svojich rodičov, no nie?:D :D :D
M3G
11.10.07,18:20
...anténny kábel sa ťahal viac ako 200 m.,...

Takže ste mali aj prvú káblovku ;)
VladoaKatka
12.10.07,03:52
Ja sa pamätám na žida v našej dedine v strede dediny na rohu ulice mal obchod, vždy stál na schodoch, mal dlhú bielú zásteru a nás vítal, keď sme išli si kúpiť cukríky, neviem si spomenúť ako sa volali ale boli také kocky 2x2x2 cm boli posypané s práškovým cukrom a z takých drevených krabíc nám ich nabral s takou malou lopatkou do papierového kornútka za korunu.

Alebo už 70-tich rokoch na tie fantastické jogurty v tých sklenených flaškách a navrchu lekvár - mňam.
cactus
12.10.07,04:17
A do škôlky sme chodili na dopoludnie. Desiatu som si nosila v takej kabelke z pomaľovaného kartónu a s otáčacím uzáverom. To sme sa tam chodili pohrať a na obed sme išli domov.

a do školy sme zo začiatku chodili na dve smeny a ešte aj v sobotu, a tá sobota skončilq až na strednej, voľno sme mali iba v nedeľu.
ormika
12.10.07,04:58
Tak trocha som si aj ja zaspomínala.... pamätáte si tie zmrznuté marhuľové a jahodové drene v priesvitných kelímkoch s drevenou paličkou? A céčka s eskami a paragrafmi?:)
anmary
12.10.07,05:01
:D Dnes som si cestou do práce vypočula CD so starými PIONIERSKYMI PIESŇAMI. Som veľmi dobre naladená. Ako bonus boli na CD piesne Kalinka a Kaťuša. Poviem Vám, ešte že bolo chladno a nemala som otvorené okno, lebo keby niekto počul čo mám pustené .......:D :D :D :D
ormika
12.10.07,05:04
A na telocviku dievčence nosili modré trenírky, biele tričko a cvičky jarmilky? A chlapci červené trenírky?
Heni
12.10.07,05:33
... a (nielen) niekedy bola sobota pracovná :D
abel
12.10.07,06:28
Tak trocha som si aj ja zaspomínala.... pamätáte si tie zmrznuté marhuľové a jahodové drene v priesvitných kelímkoch s drevenou paličkou? A céčka s eskami a paragrafmi?:)
Ormika, a keď si z Trnavy, pamätáš si aj obchody: U Némešky, U veľkého a malého Baťu, U Kopúnkovej, U Fišmana. A do školy som chodila z Jilemnického ulice /dnes M. R. Štefánika) "cez uličky". A ešte si pamätám námestie, keď tam nebola tá betónová obluda tzv. dom kultúry, ale širokánske mramorové schody so širokým zábradlím, po ktorom sme sa v zime "betálne" šmýkali, sediac na školských kabelách.
balci
12.10.07,06:58
Alebo už 70-tich rokoch na tie fantastické jogurty v tých sklenených flaškách a navrchu lekvár - mňam.

No taký fantastický jogurt už dnes nekúpiš, lebo podľa mňa Jogurt s veľkým J je taký, ktorý sa dá "krájať".
lorelei
12.10.07,09:47
A co sa mi este tak vybavilo, ked sa "pustalo"kino, tak asi polhodku predtym pustali z kina "disko"pesnicky a to bola naladicka v celej dedine.....
duves
12.10.07,09:56
No tiez sa mozem vyjadrit. Lebo mam niekedy silny pocit, ze taka uponahlana doba kedysi nebola. Kto chcel, mal doma co jest a ani nam nevadilo, ze v telke nie su tie americke sprostosti. Mladych, t.j. nas neoblbovali kravinami typu markiza ci jojka. Vecsinu casu sme travili vonku. Nebola kriminalita, aspon nie v takom rozsahu ako dnes. Male deti (6-rocne) sa pred bytovky pustali v pohode a bez strachu. Mysli, ze ludia neboli tak silno materialisticky zalozeni ako dnes.
ormika
12.10.07,10:16
Júúúúj.... a teraz ma napadlo.... pamätáte tie staré kotúčové magneťáky? Veľké kotúče s páskami a na to sme si natáčili zlatú bránu :) A gramofóny na také, no... neviem ako to povedať. Na platne a tie platne boli napr. modrej farby a neboli pevné, ale také akokeby z PVC, ako dnešný obal na vysvedčenie.
ormika
12.10.07,10:19
Ormika, a keď si z Trnavy, pamätáš si aj obchody: U Némešky, U veľkého a malého Baťu, U Kopúnkovej, U Fišmana. A do školy som chodila z Jilemnického ulice /dnes M. R. Štefánika) "cez uličky". A ešte si pamätám námestie, keď tam nebola tá betónová obluda tzv. dom kultúry, ale širokánske mramorové schody so širokým zábradlím, po ktorom sme sa v zime "betálne" šmýkali, sediac na školských kabelách.
Abel, v Trnave mám len kanceláriu, ale pamätám si Trnavu asi tak z čias spred 20-tich rokov. Bola úplne iná, a bola veľmi škaredá. Aspoň na mňa tak pôsobila.
cloe
12.10.07,10:22
Veru, pamätám. Najlepšie bolo, že som si kupovala platne Mariky Gombitovej, /všetky, ktoré vydala/, lebo som si myslela, že si kúpim gramo. Ale nakoniec som si ho nikdy nekúpila. Už len magnetofón a CD prehrávač. Tak ich tam mám odložené na pamiatku:)
Zdenka 0705
12.10.07,10:39
Aj ja sa pamätám, ako nám mama dávala vona "na dvor" chlebíky, tie čo píšete, ale aj lekvárový posypaný kryštál. cukrom, alebo do papierového kornútika zmiešaný kryštál. cukor s kakaom. To bola pochúťka.... Tiež nám štrikovala svetre, ale že vraj vtedy nebolo dostať vlnu, tak sa párali teplé biele ponožky, a z tých ženy svetre štrikovali. A tiež sa nosili zásterky /dievčatá/, aby sme sa neušpinili. A tie silónové šaty a podkolienky /aby nám nepadali, tak sme mali gumičky/. Skoro na všetko sa pamätám, čo píšete. Bývali sme v činžiaku a v každom byte bol rozhlas po drôte, ten bol stále zapnutý. Milovala som osmijankove rozprávky, to muselo byť v kuchyni ticho, neskôr aj rozhlasové hry, rozprávky. Je krásne, ako sme si zaspomínali. Spríjemnilo mi to dnešok.
Zita5
12.10.07,10:41
Hej a stačil nám čierno biely TV ....:--- :) a rozhlas po drôte ...;)
ormika
12.10.07,10:45
Hej a stačil nám čierno biely TV ....:--- :) a rozhlas po drôte ...;)
A žiadne mobily... telefón mal málokto.
Gabi03
12.10.07,10:47
Hej a stačil nám čierno biely TV ....

To si ešte pamätám :D . Ja so sestrou sme boli diaľkové ovládače pre otca. :---
Kazu
12.10.07,10:47
A pamätáte na Modrú vlnu? Jáj, to bola iná Super Star. Doteraz mám pred očami obraz vykúrenej kuchyne, mamička žehlí, my deti sedime na kanape a počúvame. Vtedy sme sa ani nehašterili. Doteraz si pri každom žehlení na toto spomeniem.:---
A keď spomínam na detstvo, spomeniem si aj na nedeľnú školu. Bolo to vždy po nešpore na fare. Bola tam miestnosť so toličkami, premietacím plátnom a rečníckym stolom a vysokánskymi kachľami. Farárov syn premietal také tie celuloidové filmy a pani farárka čítala text. Aká hrôza ma chytala pri tom hororovom zábere, keď vlk zožral Karkulku. :D :D :D
Zita5
12.10.07,10:55
Ach jaj :rolleyes: ...človek si pospomína a aj ako súrodenci držali spolu po kope . Ja sa pamätám , že ako malá som stále chcela robiť hostinu pre môjho bratríčka ,keď sa vrátil domov možno z prvého rande , to neviem ......ale nakrájala som cibuľu na drobné kocečky , suchý chlieb na kocečky a k tomu každému pohár vody a doma pri rozhorúčených kachlách, už som ho čakala ...a vždy som ho vítala s tým , že som mu pripravila velikánsku hostinu .Nemal inú možnosť , len si so mnou sadnúť a jesť , inak sa ma nezbavil .:--- :) ;)

No je to sranda ....a najmä keď teraz na to spomíname v našich sedemnástich ....
kukučka
12.10.07,10:58
a to všetko si pamätajú sedemnástky? CCCC... :D :D :D
Danila
12.10.07,11:00
a to všetko si pamätajú sedemnástky? CCCC... :D :D :DJasné, trikrát....:D
Zita5
12.10.07,11:00
a to všetko si pamätajú sedemnástky? CCCC... :D :D :D

Hej ;) :) ja mám 17 :) ;) na rok budem mať 18;) alebo zasa 17? No neviem ešte .:---
Kazu
12.10.07,11:08
Hej ;) :) ja mám 17 :) ;) na rok budem mať 18;) alebo zasa 17? No neviem ešte .:---

17 sme mali už 3x to je 17 na tretiu. Ešte 16 rokov budeme mať 17 a potom to nebude 18 ale 17 na štvrtú. A to si budeme pamätať aj na potopu sveta. :D :D :D Len kto s nami vydrží, keď budeme také "pamätlivé" :--- :--- :---
Johanka
12.10.07,11:11
To si ešte pamätám :D . Ja so sestrou sme boli diaľkové ovládače pre otca. :---
Tiež ste mali na kábli z antény staniol z čokolády a posúvali ho hore-dole podľa pokynov rodinných príslušníkov :D ? A keď bolo zrnenie neúnostné búchali ste päsťou televízor zo všetkých strán ? Však na tých moderných si nie je ani kade buchnúť :) .
miladenka
12.10.07,11:14
toooľko príspevkov a nikto nespomenie, ako sme zastrašovali imperialistov v prvomájových sprievodoch. a že sa nás aj báli....
Nika
12.10.07,11:15
toooľko príspevkov a nikto nespomenie, ako sme zasrašovali imperialistov v prvomájových sprievodoch. a že sa nás aj báli....

..čože by sa nebáli, keď sme ich zasrašovali........:D
duves
12.10.07,11:24
Júúúúj.... a teraz ma napadlo.... pamätáte tie staré kotúčové magneťáky? Veľké kotúče s páskami a na to sme si natáčili zlatú bránu :) A gramofóny na také, no... neviem ako to povedať. Na platne a tie platne boli napr. modrej farby a neboli pevné, ale také akokeby z PVC, ako dnešný obal na vysvedčenie.
Tie ohybne "platne" boli ruskej vyroby a boli prilohou nejakych farebne ilustrovanych mesacnikov pre skolakov. Vlastne, rusi uz pred 30 rokmi predbehli dobu, kedze k časaku balili aj medium.;)
duves
12.10.07,11:26
toooľko príspevkov a nikto nespomenie, ako sme zastrašovali imperialistov v prvomájových sprievodoch. a že sa nás aj báli....
http://picasaweb.google.com/duves1/PraciCest/photo#4968764770460696594
viac foto: http://picasaweb.google.com/duves1/PraciCest
anklar
12.10.07,11:42
kino pre deti bolo za 1 korunu a pre dospelých 3 all 5 Kčs... + perdo 1 Kčs - to bolo takmer povinné robiť - veľké bubliny a čo najväčší prásk...
a zemiakový cukor :D
A idúcky domov z kina sme si kúpili fantastickú vanilkovú zmrzlinu, ktorá sa vtedy dávala nie do kornútkov, ale takých oblátkových mištičiek a jeden kopček stál asi 50 halierov (?) nepamätám sa už na cenu ale na jej ozajstnú vanilkovú chuť áno.
A ešte stále mám chuť jednej čokoládky v ústach - volala sa kokosenka.
Bola to malá tyčinka mliečnej čokolády s kokosom. Bola zabalená do jemnulinkého potlačeného staniolu a na ňom ešte bledomodrý papierový obal.
Pamätám sa, vždy keď som si ju kupovala, som si pomyslela, že keď budem dospelá, každý deň si kúpim niekoľko takýchto čokoládok. Kde si, kokosenka?
borob
12.10.07,11:58
ja som chodil po fotbale zbierať flaše a za korunky som si kupoval plastikove modely a mal som ich velaa lebo som bol rýchlejší ako penzisti:-)))
A kto si pameta ABC to bol časopis a tie vystrihovanky nevyčislitelnej hodnoty ešte ich mam doma plný kufor.
ondrejvla
12.10.07,12:06
A topánky "gondoly" si pamätáte? Keď sme v nich išli na "Čaj o piatej" už sme boli dospelé, lebo sme mali topánky na opätku..., k tomu "twisťáky", kúpili sme si pol litra krachelky a zabávali sme sa až do - 22,00 hod. A to už bolo veľa, lebo ak to videl profák zo strednej, na druhý deň sme leteli k tabuli.
Alebo úzke sukne, boli také úzke, že sme drobčili ale beda vystúpiť do vlaku, to musela ísť sukňa čo najvyššie a tie pohľady za nami - no erotika šuviks!
Danila
12.10.07,12:07
17 sme mali už 3x to je 17 na tretiu. Ešte 16 rokov budeme mať 17 a potom to nebude 18 ale 17 na štvrtú. A to si budeme pamätať aj na potopu sveta. :D :D :D Len kto s nami vydrží, keď budeme také "pamätlivé" :--- :--- :---A keď poviem, že sme nesmrteľné, nikto mi neverí....:D :)
anklar
12.10.07,12:08
A do škôlky sme chodili na dopoludnie. Desiatu som si nosila v takej kabelke z pomaľovaného kartónu a s otáčacím uzáverom. To sme sa tam chodili pohrať a na obed sme išli domov.
Desiatu som si nosila v takom peknučkom umelom košíčku - samá čipka.
Raz, ako som zo škôlky išla domov, prázdny košíček som si dala na hlavu.
A veselo som sa pozerala na svet, kráčajúc som sa trápila s rozviazanou silonovou (a obrovskou) mašľou na konci dlhočizného vrkoča. Zrazu som si uvedomila, že používam obe ruky a ani v jednej nie je môj košíček na desiatu. Panika, plač, čo povie mamička na stratený košíček?
Srdervúci detský plač utíšila pani z obchodu - pekne mi ho sňala z hlavy a dala do ruky. Aj ma odprevadila domov.
anklar
12.10.07,12:11
Tak trocha som si aj ja zaspomínala.... pamätáte si tie zmrznuté marhuľové a jahodové drene v priesvitných kelímkoch s drevenou paličkou? A céčka s eskami a paragrafmi?:)Hmmm, to ale boli chute, však?!
abel
12.10.07,12:15
Hej ;) :) ja mám 17 :) ;) na rok budem mať 18;) alebo zasa 17? No neviem ešte .:---
Ja budem mať na rok tridsiate tretie výročie mojich 17-ich narodenín. Zase dôvod na oslavu.:D
anklar
12.10.07,12:21
A topánky "gondoly" si pamätáte? Keď sme v nich išli na "Čaj o piatej" už sme boli dospelé, lebo sme mali topánky na opätku..., k tomu "twisťáky", kúpili sme si pol litra krachelky a zabávali sme sa až do - 22,00 hod. A to už bolo veľa, lebo ak to videl profák zo strednej, na druhý deň sme leteli k tabuli.
Alebo úzke sukne, boli také úzke, že sme drobčili ale beda vystúpiť do vlaku, to musela ísť sukňa čo najvyššie a tie pohľady za nami - no erotika šuviks!
Vlastička, ale tie twisťáky boli naozaj pekné. A "krokodilky"? (to boli topánky - veľmi som si ich šetrila)
Danila
12.10.07,12:22
Ja budem mať na rok tridsiate tretie výročie mojich 17-ich narodenín. Zase dôvod na oslavu.:DNo vidíš???? A môžeš začať šúľať guľky do jamôčky s kockou zemiakoveho cukru za 20 halierikov....A tešiť sa na svetlú budúcnosť.....:D .
tinaM
12.10.07,12:24
Vlastička, ale tie twisťáky boli naozaj pekné. A "krokodilky"? (to boli topánky - veľmi som si ich šetrila)
A tie krokodílky stáli 110 Kčs. Boli fantastické. A vydržali......!
Zdenka 0705
12.10.07,12:30
K tým nohaviciam: u nás vtedy frčali "zvonové nohavice" z roliet. obyčajných, plátených. Môj brat si ich dokonca ušil sám na starej šlapacej Minerve, a to mal asi 14 rokov. Tiež sI spomínam na mániu zvanú "klik-klak". To boli také bakelitové guličky spojené šnúrkou, rozkývali sa hore a dole a klikali o seba. Vtedy to bol celodenný zvuk. A v škole veľké vyšetrovačky, pretože z okien tieto guličky chýbali. Ktovie prečo?:o))
kukučka
12.10.07,12:37
a hrali sme sa: Kráľu, kráľu daj vojaka!" a chlapci pigu :D
Tweety
12.10.07,12:46
Och, ale je niekomu smutno za minulými časmi, čo sa vrátiť nedajú, och joj.:)
tinaM
12.10.07,12:58
Och, ale je niekomu smutno za minulými časmi, čo sa vrátiť nedajú, och joj.:)
Tweety, to máš pravdu.
Stále uvažujem o tom, že sme mali akosi viac priestoru na hranie, boli sme stále vonku, zima-leto, nemuseli sme vždy papkať v sterilnom prostredí, pri stole ale chlieb s masťou a cibuľou sme zbaštili vonku, lebo sme nevydržali sedieť doma.
Nebolo toľko alergií a tiež si myslím, že keď sme mohli byť pustení takto navoľno, tak sme boli akosi zodpovednejší. Nikto nám nestál pri "zadku" aby sme nespadli.
No žiaľ už ani moje deti nemohli prežiť také detsto ako ja, lebo bola už úplne iná doba.
cloe
12.10.07,13:02
Och, ale je niekomu smutno za minulými časmi, čo sa vrátiť nedajú, och joj.:)

No, mne zas nie je za tým tak smutno. Ja keď porovnám, koľko toho trebárs moje deti už videli, tak mi je skôr smutno, že ja som sa v ich veku dostala maximálne do Gyoru za nákupmi a do Bulharska. Keď sme chceli ísť s rodičmi do Juhoslávie, tak nás nepustili, lebo strýko bol od 1968 v Austrálii. Tak. To je tá druhá stránka veci, ktorá u mňa prevažuje a je to pre mňa dosť dôležité, aby človek videl aj to, čo je za humnami. Ale ako sentimentálne spomínanie na časy minulé to zas nie je tak zlé. Človek sa aspoň pousmeje;)
kukučka
12.10.07,13:16
Och, ale je niekomu smutno za minulými časmi, čo sa vrátiť nedajú, och joj.:)
ber to ako úsmevné piatkové popoludnie, nejde o nič iné :D
Tweety
12.10.07,13:17
ber to ako úsmevné piatkové popoludnie, nejde o nič iné :Dˇ
Nebolo to nič v zlom,
veď som to aj tak pochopila, že ide jeseň, clivota na nás padá.:)
kukučka
12.10.07,13:19
17-nátky majú k jeseni života ďaleko :---
hanelie
12.10.07,13:21
A do školy som chodila z Jilemnického ulice /dnes M. R. Štefánika) "cez uličky".
abel, mám silné podozrenie, hraničiace s istotou, že si chodila do školy s mojím mangelom...:D


Ja budem mať na rok tridsiate tretie výročie mojich 17-ich narodenín
Tweety
12.10.07,13:26
17-nátky majú k jeseni života ďaleko :---
myslela som jeseň ako ročné obdobie, nie jeseň života.:cool:
kukučka
12.10.07,13:29
ja viem ;) :D :D :D
abel
12.10.07,13:31
abel, mám silné podozrenie, hraničiace s istotou, že si chodila do školy s mojím mangelom...:D
Ak chodil na IV. ZDŠ v rokoch 1964 - 1973, tak je to dosť možné.
hanelie
12.10.07,13:37
Ak chodil na IV. ZDŠ v rokoch 1964 - 1973, tak je to dosť možné
zásah:D
abel
12.10.07,13:46
a kto ho učil?
hanelie
12.10.07,13:55
a kto ho učil
jáj toto ti ma v rýchlosti nenapadne, ale keď spomenieš nejaké mená...
abel
12.10.07,14:01
Ak nás s nikto nevykopne... Mne bola triedna Čuntalová, učili ma Stredanská, Kráľ, Limová, Sopko, Brežná (Krajčovičová), Gažová,
Marianna01
12.10.07,14:02
Bože, ľudkovia, koľko spomienok sa mi vyrojilo v hlave počas čítania príspevkov. Je mi z toho pekne smutno. Dnešné deti vedia s PC oveľa viac, ako ja, ale o gulčkách a jamke a mnohých iných veciach nevedia. Ozaj, na čo budú spomínať?

Možno si o 30-40 rokov budú hovoriť: Ty kokso! Pamätáš, na akých vrakoch sme sa to hrávali? Mali sme AMD 3600+, grafickú kartu 286MB a RAMku len 512MB! Ty brďo, a tá grafika na hrách! Pamätáš, ako to v novších hrách trhalo, sekalo a pamätáš na Windowsy? Stále padali... to sa už dnes nemôže stať. A tie veľké kisne, čo sme mali za počítače! Zabralo to pol stola, ty koky!
:D:D:D
Kolenčík
14.10.07,07:45
Aj ja sa chcem pripojiť k vašej diskusii, sú to veľmi pekné spomienky no najmä pre tých ktorí sme bývali a žili na dedine. Bol jeden obchod, v pondelok a sobota voľné dní, v zmysle vtedajšieho ZP zatvorené. Chlieb dovážali len v stredu a piatok a všetko bolo v poriadku. Chlapi čo vtedy robili najmä v lesoch si ho museli na celý týždeň kúpiť už v piatok, keď sa vracali z „týždňovky“ domov, aby mali na budúci týždeň ďaleko v horách, lebo do dediny bolo ďaleko a všetci boli zdraví. Drevorúbači fajčili Detvy, ktoré stáli 1 korunu a lesník fajčil Letky, či Globusky, neskôr Astry za 2,30 Kčs tie boli s filtrom a hrubšie. My ako detí sme „šúľali jalovec“ do novinového papiera a ťahali kým nás neupozornili, že novinový papier je veľmi nezdravý, že sa s ním nesmie utrieť ani ... lebo obsahuje strašne veľa olova. Neposlúchli sme a ešte sme zdraví, možno preto že sme nejedávali v mladosti čerstvý chlieb a mlieko bolo v každej chalupe a na požiadanie vám ho z radosťou každá gazdina dala. Aký to bol zážitok, keď sme priamo na paši „tankovali“ mlieko priamo do úst a aké bolo tepľúčke, dnes ho žiadna mikrovĺnka na túto teplotu nezahreje.
Kolenčík
14.10.07,08:03
Po internete behá toto zamyslenie, ktoré dáva do suvislosti staré i nové časy, tak ho priložím
Sedem divov socializmu
- Kazdý mal prácu.
- Hoci mal kazdý prácu, nikto nic nerobil.
- Hoci nikto nic nerobil, plán sa plnil na 100 percent.
- Hoci sa plán plnil na 100%, nikde nic nebolo.
- Hoci nikde nic nebolo, predsa mal kazdý vsetko.
- Hoci mal kazdý vsetko, predsa vsetci kradli.
- Hoci vsetci kradli, nikdy to nikde nechýbalo.

Sedem divov kapitalizmu:
- Nikto nemá prácu.
- Hoci nikto nemá prácu, vsetci pracujú.
- Hoci vsetci pracujú, plán sa neplní na 100 percent.
- Hoci sa plán neplní na 100 percent, je vsade vsetko.
- Hoci je vsade vsetko, predsa kazdý vsetko nemá.
- Hoci nemá kazdý vsetko, predsa kradnú tí, co vsetko majú.
- Hoci kradnú tí, co vsetko majú, nikdy nikoho nechytili a vsade nieco
chýba.
Danila
14.10.07,08:11
Aj ja sa chcem pripojiť k vašej diskusii, sú to veľmi pekné spomienky no najmä pre tých ktorí sme bývali a žili na dedine. Bol jeden obchod, v pondelok a sobota voľné dní, v zmysle vtedajšieho ZP zatvorené. Chlieb dovážali len v stredu a piatok a všetko bolo v poriadku. Chlapi čo vtedy robili najmä v lesoch si ho museli na celý týždeň kúpiť už v piatok, keď sa vracali z „týždňovky“ domov, aby mali na budúci týždeň ďaleko v horách, lebo do dediny bolo ďaleko a všetci boli zdraví. Drevorúbači fajčili Detvy, ktoré stáli 1 korunu a lesník fajčil Letky, či Globusky, neskôr Astry za 2,30 Kčs tie boli s filtrom a hrubšie. My ako detí sme „šúľali jalovec“ do novinového papiera a ťahali kým nás neupozornili, že novinový papier je veľmi nezdravý, že sa s ním nesmie utrieť ani ... lebo obsahuje strašne veľa olova. Neposlúchli sme a ešte sme zdraví, možno preto že sme nejedávali v mladosti čerstvý chlieb a mlieko bolo v každej chalupe a na požiadanie vám ho z radosťou každá gazdina dala. Aký to bol zážitok, keď sme priamo na paši „tankovali“ mlieko priamo do úst a aké bolo tepľúčke, dnes ho žiadna mikrovĺnka na túto teplotu nezahreje.Krásne si to napísal. Opäť som bola na chvíľu u naších, ani na kravu sa nehnevám, čo ma chvostom šľahla, keď som clonila pri dojení, ani na gagotajúce kačeny, čo mi utiekli k susede, ani na mastnú handru, čo mi priedušky liečila lepšie ako antibiotiká, ani na plechovú vanu bez drahých penových prísad, akurát mi je smutno, že veľa z toho zakryla pozlátka. Pod druhý príspevok Ti súhlas nedám, aby som sa neprezradila, že s tebou súhlasím...:)
kukučka
14.10.07,19:58
zato ja s tebou áno ;)
sea
15.10.07,03:47
... a ráno mi v stánku babenka predala za 5 Kčs Marsky, zápalky a Pravdu ...:rolleyes:
hanelie
15.10.07,06:19
čo som ja popila cibuľového čaju keď som mala kašeľ a keď bruško bolelo tak sa s bielkom masírovalo, pri bolesti hrdla sa pilo mlieko s kačacou masťou...
borob
15.10.07,06:58
Asi sme z jedneho kmena ak tam bol aj Šifer a Trnkusov a Bočkajová
bulnova
15.10.07,08:31
Nech sa to berie kladne alebo záporne, práve z vtedajších mikroplatov (možno aj 20-30x menších ako teraz) sme dokázali ušetriť viac, ako teraz. Určite je to životným štýlom - boli menšie nároky. Zariadenia domov a bytov, autá a pod.
boli porovnateľné a len sem-tam niekto vytŕčal z radu.
Origos
15.10.07,09:10
kino pre deti bolo za 1 korunu a pre dospelých 3 all 5 Kčs... + perdo 1 Kčs - to bolo takmer povinné robiť - veľké bubliny a čo najväčší prásk...
a zemiakový cukor :D
:-) Ja som minulý mesiac v maďarskom Győri na trhu objavil zemiakový cukor!!! :-)) Hneď som kúpil, bol vynikajúci!! :-))
... ako za mlada...vtedy za 3 Kčs a teraz asi za 600 Ft... :-))
Rozalka
15.10.07,09:11
Ja som tu len taká stará, že zatiaľ nikto nespomenul DUBČEK rožky?
hanelie
15.10.07,09:25
Ja som tu len taká stará, že zatiaľ nikto nespomenul DUBČEK rožky
tie už boli spomenuté, aké boli veľké a chrumkavé;)
MarcelkaT
15.10.07,10:04
A pamätate ako sa chodilo na kolotoč za jedno kuracie vajičko, keď prišiel na dedinu cirkus s jedným medveďom-to bolo pozdvižení, doma varený slivkový lekvár v kotly,
abel
15.10.07,11:43
Asi sme z jedneho kmena ak tam bol aj Šifer a Trnkusov a Bočkajová
Jasné, Emil Šifer telocvik, Trnkusová tuším prírodopis (?), Bočkajovú si nepamätám.
vrabcek1
15.10.07,11:51
ešte ma napadla hrubá tehla marcipánu a mama to trela na trcku :)) do kysnutého koláča. Urobila na plech 4 a bolo čo jesť celú sobotu.
MarcelkaT
15.10.07,12:22
A ešte na lodičky "gondolky" , vzorované punčochy /zapínanie na punčochový pás/ kúpené v tuzexe,crimplen na šaty to bol modný hit, šušťakové plašte hlavne modré z tuzexu
Zita5
15.10.07,12:27
Ja som tu len taká stará, že zatiaľ nikto nespomenul DUBČEK rožky?


Neboj nie si stará , ja mám tiež len 17- a pamätám si ich ..:) ;)


http://www.porada.sk/547191-post15.html
Gabi03
15.10.07,12:28
No pre mňa v tom čase bol dôležitý Pedro. :D Tuším za 0,20 Kčs?
hanelie
15.10.07,12:54
Jasné, Emil Šifer telocvik, Trnkusová tuším prírodopis (?), Bočkajovú si nepamätám
sorry, teraz sa nemôžem spýtať máme tichú domácnosť:eek:
Kazu
15.10.07,13:36
Pripni mu lístok na chladničku a len ukáž prstom, aby čítal http://www.sirmi.ic.cz/smajl/83.gif
Rozalka
16.10.07,07:05
Neboj nie si stará , ja mám tiež len 17- a pamätám si ich ..:) ;)


http://www.porada.sk/547191-post15.html

Prepáš Zitka5, asi som to prehliadla. No ty si osobitný prípad, mimotemy lebo už v 14 si bola členkou PORADA (?!?)
Rozalka
16.10.07,07:07
sorry, teraz sa nemôžem spýtať máme tichú domácnosť:eek:
Tou tichou domácnosťou myslíš situáciu, keď ide obraz ide a zvuk je vypnutý?
MarcelkaT
16.10.07,07:29
Ešte som si spomenula na účes prekladané konte hlavne na stužkovú, kde sme sa kočky vyparadili, na príčesky do vlavov,na ihličky topánky za 110 - 150 korún, opätky šrubovacie kovové to boli drahšie topánky okolo 200-220 korún,
VladoaKatka
16.10.07,07:43
Zamestnancom JRD za účasť na prvomájovom sprievode platili 50,- Kčs.Občas som šla s otcom a kúpil mi turecký med ale keď už mama mala vyliahnuté húsatká, tak som radšej chodila s babkou ich pásť k jazierku.

Vtedy bolo času na všetko, na debaty so susedkami, v nedelu si sadli babky na ulicu a obzerali dievčence keď išli na prechádzku do dediny. Tuším ten čas sa vtedy posúval pomalšie.
bulnova
16.10.07,09:35
A deti boli poslušnejšie = tichšie. Nekomentovali, nedokladali = neskákali do reči, generácia 50-tníkov bola najmúdrejšia, najváženejšia. Teraz nás (50 r.) vopchajú do vrecka absolventi. No čo, naozaj teraz ten čas sa posúva rýchlejšie. Maturitné otázky sme písali cez kopirák na písacom stroji a "olejové blany" boli priam zázrakom.
Zita5
16.10.07,10:11
Prepáš Zitka5, asi som to prehliadla. No ty si osobitný prípad, mimotemy lebo už v 14 si bola členkou PORADA (?!?)


Teraz neviem či to je dobré, alebo zlé , že od 14 rokov som členkou PORADY .....:) :---
VladoaKatka
16.10.07,10:21
Teraz neviem či to je dobré, alebo zlé , že od 14 rokov som členkou PORADY .....:) :---

Nezabúdaj, čo sa za :) mládí naučíš:) , pod starosť ako keby si našiel,
alebo radšej začať skôr ako neskôr :---
duves
16.10.07,14:31
A deti boli poslušnejšie = tichšie. Nekomentovali, nedokladali = neskákali do reči, generácia 50-tníkov bola najmúdrejšia, najváženejšia. Teraz nás (50 r.) vopchajú do vrecka absolventi. No čo, naozaj teraz ten čas sa posúva rýchlejšie. Maturitné otázky sme písali cez kopirák na písacom stroji a "olejové blany" boli priam zázrakom.
To je iba prechodny stav. Aj spolocnost prechadza urcitymi vykyvmi.
Kedysi, ked som prisiel do krcmy ako teenager, tak zazerali tatkovia, že čo tam vlastne robim. Dnes pre zmenu su krčmy obsadene teenagermi a tatkovia sedia doma, alebo sportuju.
abel
17.10.07,16:20
To je iba prechodny stav. Aj spolocnost prechadza urcitymi vykyvmi.
Kedysi, ked som prisiel do krcmy ako teenager, tak zazerali tatkovia, že čo tam vlastne robim. Dnes pre zmenu su krčmy obsadene teenagermi a tatkovia sedia doma, alebo sportuju.


...alebo teenageri zazerajú, čo tam tatkovia robia...
Rozalka
18.10.07,07:24
Teraz neviem či to je dobré, alebo zlé , že od 14 rokov som členkou PORADY .....:) :---
Samo, že dobré. To je dôkaz, aká si dobrá! (viď počet poradabodov):) :)
miladenka
18.10.07,09:57
nemá niekto náhodou tú "Žiadosť o zvýšenie platu o 4,- Kčs", ktorá kolovala medzi socialistickými pracujúcimi niekedy v 70tych rokoch? Možno bude aktuálna, keď príde Euro.
Aleen
18.10.07,10:39
Počujte poraďáci, ste super s tými príspevkami. Ja sa tu mocem len občas, lebo nemám moc času. Hľadám už od včera niečo ako formulár Dohody o pracovnej činnosti, ale vždy sa doklikám k takýmto super témam. Je to oveľa zaujímavejšie ako to čo hľadám....
willma
18.10.07,11:03
Počujte poraďáci, ste super s tými príspevkami. Ja sa tu mocem len občas, lebo nemám moc času. Hľadám už od včera niečo ako formulár Dohody o pracovnej činnosti (http://www.porada.sk/search.php?do=process&query=Dohody+o+pracovnej+%E8innosti), ale vždy sa doklikám k takýmto super témam. Je to oveľa zaujímavejšie ako to čo hľadám.... mimotemy a teraz skús kliknúť na vyznačené, prípadne http://www.porada.sk/t57951-dohoda-o-pracovnej-cinnosti-od-1-9-2007-vzor-tlaciva.html
Aleen
18.10.07,12:44
Ďakujem veľmi pekne.
willma
18.10.07,18:32
tak a správička pre oživenie starých časov http://www.sme.sk/c/3543322/Pedro-sa-mozno-opat-zacne-vyrabat.html
Rozalka
18.10.07,19:07
tak a správička pre oživenie starých časov http://www.sme.sk/c/3543322/Pedro-sa-mozno-opat-zacne-vyrabat.html

Pozor na plomby, nepamätáte si, že Pedro ich "vyťahoval"?
hefi
19.10.07,04:32
... a ovál chleba doma upečeného a namočeného do vody a posypaného kryštáľovým cukrom si pamätáte? ... a kŕdeľ husí ktoré sme večer hnali domov vedľa družstevného poľa aby sme ich ešte prikŕmili tiež?
Včera som dostala takýto mejlík:
7 divov socializmu:
- Každý mal prácu.
- Hoci mal každý prácu, nikto nič nerobil.
- Hoci nikto nič nerobil, plán sa plnil na 100 percent.
- Hoci sa plán plnil na 100%, nikde nič nebolo.
- Hoci nikde nič nebolo, predsa mal každý všetko.
- Hoci mal každý všetko, predsa všetci kradli.
- Hoci všetci kradli, nikdy to nikde nechýbalo.
Zlaté časy!:mee:
mgm
19.10.07,05:46
Super som sa pobavila i zaspomínala - aj na 1. máj v sprievode, kde sme museli kričať: "Nech žije prvý máj!", "So Sov.zväzom na večné časy" a pod., aj na pásenie hús a kráv, mlieko za 2 Kčs a nanuk za 1 Kčs, sviatky vianočné i veľkonočné sme museli nadrábať cez sobotu a niekedy aj nedeľu, na TV sme boli v silonovej modrej teplákovej súprave, keď sme chceli ísť do Juhoslávie, museli sme požiadať o doložku - stačila nejaká zmienka o tom, že mienite tam ostať - už ste tu doložku nemali vydanú. Nikoho nezaujímalo, že ste už mali vyplatený zájazd ... Strihali sme handry a v zime sa postavili krosná do kuchyne a celú zimu sa tkalo, robili sa vence pre celú rodinu na hroby - to sme sa stretli v našej kuchyni a prišla aj teta s deťmi a my deti sme podávali vetvičky a mama, teta a babka viazali ... Pomaranče a mandarinky boli len na Vianoce spod pultu ...

Myslím si, že sme žili zdravšie, pomalšie, aj v škole to bolo iné - menej učiva a nie také zložité učivo /teraz nerasty v 3.ročníku, v 4. ročníku slnečná sústava a vesmír .../

Spomínam na to často, ale chcem len spomínať ...
TOKY
19.10.07,09:06
janaGT
19.10.07,09:08
Žuvačka Pedro sa možno opäť začne vyrábať

http://www.bleskovky.sk/cl/7/177552/Zuvacka-Pedro-sa-mozno-opat-zacne-vyrabat


aj ja som to dneska ráno počula v rádiu.
ZlaticaB
19.10.07,09:31
:--- Ale poznáte to, že mladosť žije z nádeji a staroba zo spomienok. Žeby sme už stárli keď takto spomíname?
Olice
19.10.07,09:33
:--- Ale poznáte to, že mladosť žije z nádeji a staroba zo spomienok. Žeby sme už stárli keď takto spomíname?
Nestárneme, len si viac pamätáme.:)
hefi
19.10.07,09:39
Samozrejme, Marek má pravdu, len si viac pamätáme. Akáže to staroba, veď sme v polovici života. Takto si zaspomínať mi veľmi dobre padlo. Na kopec vecí ako keby som už bola zabudla...a za pomoci poraďáckych spomienok sa mi vrátili. Je to veľmi príjemné.
ZlaticaB
19.10.07,09:45
Ozaj to dobre padne trochu sa zastaviť, neučtovať, neriešiť mzdové problémy, daňové problémy... Vypiť si kávičku a pokecať. Aspoň v piatok poobede.
Excise Duty
19.10.07,10:12
Nestárneme, len si viac pamätáme.:)

Je to tak, ale len do určitého momentu. Potom nastúpi nemilosrdný hosip...
hefi
19.10.07,10:21
Je to tak, ale len do určitého momentu. Potom nastúpi nemilosrdný hosip...

Prosím Ťa a to je čo???!!!:eek:
Excise Duty
19.10.07,10:26
Prosím Ťa a to je čo???!!!:eek:

Hov... si pamätám.
hefi
19.10.07,10:28
Hov... si pamätám.

Nepochopil si, my "poraďáci" sa predsa do takého stavu nikdy nedostaneme. Čo Vy na to ostatní?:D
Excise Duty
19.10.07,10:34
Nepochopil si, my "poraďáci" sa predsa do takého stavu nikdy nedostaneme. Čo Vy na to ostatní?:D

Never tomu, na každého to raz príde, najhoršie, že človek si pamätá čo bolo pred tridsiatimi rokmi ale čo bolo včera? Napr. včera mi žena povedala, aby som povysával. No či som na to nezabudol, niekedy mi v takýchto prípadoch dokonca vynecháva aj sluch.:)
renatan
19.10.07,10:37
Nepochopil si, my "poraďáci" sa predsa do takého stavu nikdy nedostaneme. Čo Vy na to ostatní?:D

No ja mám práve pocit, že sa v tom stave nachádzam takmer permanentne. :confused: :mee:
ZlaticaB
19.10.07,10:59
Ty máš dobrú manželku keď ti dovolí aj povýsavať. Ja tiež svojmu mužovi dovolímaj povýsavať, aj riad umyť, aj vyniesť smetí. .. No máte vy ale muži šťastie na také dobré žienky :D :D :D
abel
19.10.07,11:04
:--- Ale poznáte to, že mladosť žije z nádeji a staroba zo spomienok. Žeby sme už stárli keď takto spomíname?
My akurátni spomíname na staré časy a žijeme v nádeji, že to dobré nás ešte len čaká.
duves
19.10.07,14:57
Ty máš dobrú manželku keď ti dovolí aj povýsavať. Ja tiež svojmu mužovi dovolímaj povýsavať, aj riad umyť, aj vyniesť smetí. .. No máte vy ale muži šťastie na také dobré žienky :D :D :D
Nie je to nahodou opacne?;)
ZlaticaB
19.10.07,17:23
Nie je to nahodou opacne?;)

Pravdáže, čo by sme robili bez naších milovaných....:rolleyes:
MILKA58
19.10.07,18:14
Prečítala som si práve celú tému, veľmi ma potešila, krásne spomienky sa aj mne vynorili (aj ja patrím do kategórie 17 a niečo navyše), ale nikto si nespomenul na fantastické eskimá za 0,50 Kčs. To bola pochúťka. Alebo sprievodkyne v MHD a lístok detský za 0,30 Kčs a dospelácky 0,60 Kčs. Človek si povie, že to snáď ani nie je pravda.
TOKY
19.10.07,18:26
Keď som chodila na strednú, tak som za 5 Kčs kúpila 1 detskú výživu, 1 minimaslo, 1 veľkú žemlu a 1/2 l mlieka:D :D :D
Kolenčík
19.10.07,18:38
A ešte si niektorí pamätáte na tzv. škrob, či mydielka Boli to také biele či krémové tabličky, ktoré sa dali lámať ako dnešná čokoláda. Pán vedúci oprel tvrdú tabuľku o pult a za 20 halierov ti odlomil l diel z piatich keď som doniesol predať vajíčka do obchodu, ktoré mi najskôr na to vytvorenej „mašine“ presvietili, za kus dali 30 halierov, tak som si mohol kúpiť celú tabľu škrobu za 1 korunu, ale bol sladký, dlho vydržal v ústach a dalo sa ním podeliť s viacerými kamarátmi.
abel
19.10.07,18:41
A ešte si niektorí pamätáte na tzv. škrob, či mydielka Boli to také biele či krémové tabličky, ktoré sa dali lámať ako dnešná čokoláda. Pán vedúci oprel tvrdú tabuľku o pult a za 20 halierov ti odlomil l diel z piatich keď som doniesol predať vajíčka do obchodu, ktoré mi najskôr na to vytvorenej „mašine“ presvietili, za kus dali 30 halierov, tak som si mohol kúpiť celú tabľu škrobu za 1 korunu, ale bol sladký, dlho vydržal v ústach a dalo sa ním podeliť s viacerými kamarátmi.
Krumpľový cukor :D ten už tu bol párkrát spomínaný.
duves
20.10.07,06:31
Dostal som takyto mail:

Ahoj Stará konzerva!
Si stary/stara?
Ano, damy a pani...je to smutna pravda!!! Tento text je urceny
vsetkym starym figuram, to znamena vsetkym, ktori sa narodili pred rokom 1988!!!
Vacsina studentov, ktori nastupuju tento rok na vysoke skoly a su teda viac-menej dospeli, sa narodili okolo roku 1988.... Teda v dobe, ked ty si uz vedel nasobit, delit, niektori z nas uz dokonca riesili rovnice!!!
Oni si nepamataju komunizmus.... Pocas vojny v zalive boli este malymi spuntami...
Revolucia je pre nich vzdialena asi tak ako Februar 1948... Nikdy pre nich neexistoval iny papez ako Jan Pavol II... Mali tri, ked sa rozpadol Sovietsky zvaz. Nepoznaju studenu vojnu, azbuku...Poznaju iba jedno Nemecko, aj ked im v skole vravia, ze boli dve! AIDS pre nich existoval odjakziva. Nikdy nezbierali cecka, ani nevedia,co to je....Nikdy nehrali hry na Atari alebo na ZX Spectrum. Cedecka sa zacali predavat, ked mali sotva rok... Nikdy si nepustali LP platne!!!
Hviezdne vojny su pre nich fakt "out" a specialne efekty v nich su fakt dost trapne.Niektori dokonca nikdy nevideli cierno-bielu telku....
Nedokazu pochopit, ako niekto mohol zit bez dialkoveho ovladania.... Narodili sa tri roky po vstupe walkmanov na trh a kolieskove korcule podla
nich mali vzdy kolieska rovnane do jednej ciary uprostred. A to uz nehovorim o tom, ze mobil alebo PC su pre nich samozrejmostou...
Nikdy sa nedivali na studio Kontakt a necitali Ohnicek... Michael Jackson bol podla nich vzdy biely... A teraz si predstav, ze tito ludia uz teraz nastupuju na
univerzity...
Pokial este nevies, ze si stary/stara uvadzam niekolko priznakov starnutia:
1/ Rozumies predchadzajucemu textu a usmievas sa...
2/ Si muz, ktory dokaze bez vycitiek povedat zene NIE...
3/ Si zena, ktora je konecne schopna povedat muzovi ANO bez
vycitiek...
4/ Ked sportujes, kazdemu o tom hovoris a si na to hrdy...
5/ Na nocnom stoliku mas lieky...
6/ Panictvo uz prestalo byt aktualnou konverzacnou temou.... 7/ Deti,s ktorymi si mal donedavna pocit spiklenectva, ti vykaju a oslovuju ta ujo a teta...
8/ Potrebujes viac ako dopoludnie na to, aby si sa dal do poriadku po prebdenej noci...
9/ Kamarati sa ti zacinaju zenit aj bez toho, aby museli...
10/Desatrocne deti z pribuzenstva od teba pytaju cigarety....
11/Tvoji synovci sa v informatike vyznaju lepsie ako ty...
12/ Na koncerty sa divas iba v telke.....
13/ Na sport si kupujes oblecenie, ktore viacej skryva, nez
odhaluje....
14/ Dobre vies, co chces....
15/ Po precitani tohto mailu sa rozhodnes ho poslat priatelom,
lebovies,ze sa im to bude pacit.....
duves
20.10.07,06:42
A ešte si niektorí pamätáte na tzv. škrob, či mydielka Boli to také biele či krémové tabličky, ktoré sa dali lámať ako dnešná čokoláda. Pán vedúci oprel tvrdú tabuľku o pult a za 20 halierov ti odlomil l diel z piatich keď som doniesol predať vajíčka do obchodu, ktoré mi najskôr na to vytvorenej „mašine“ presvietili, za kus dali 30 halierov, tak som si mohol kúpiť celú tabľu škrobu za 1 korunu, ale bol sladký, dlho vydržal v ústach a dalo sa ním podeliť s viacerými kamarátmi.
To si pametam tak trochu aj ja. Potom ani neviem, sa to dajako vytratilo.

Pametate si pohár tzv. "horčičák"?
horčičák - dvojdecový pohár od horčice
nech robim co robim, ale obrazok neviem vyguglovat ani za nic!
http://www.lpodolinsky.szm.sk/Priloha1Taksielcas.pdf
pivko
20.10.07,08:38
ZLATÉ???? ja si pamatám že keď som išiel z maďarska tak som skrýval ešte aj nožičku čabajky!!!a liter napraforgo oleja!!!
Radšej nespomínať !!!
abel
20.10.07,10:41
Dostal som takyto mail:

Ahoj Stará konzerva!
Si stary/stara?
Ano, damy a pani...je to smutna pravda!!! Tento text je urceny
vsetkym starym figuram, to znamena vsetkym, ktori sa narodili pred rokom 1988!!!
Vacsina studentov, ktori nastupuju tento rok na vysoke skoly a su teda viac-menej dospeli, sa narodili okolo roku 1988.... Teda v dobe, ked ty si uz vedel nasobit, delit, niektori z nas uz dokonca riesili rovnice!!!
Oni si nepamataju komunizmus.... Pocas vojny v zalive boli este malymi spuntami...
Revolucia je pre nich vzdialena asi tak ako Februar 1948... Nikdy pre nich neexistoval iny papez ako Jan Pavol II... Mali tri, ked sa rozpadol Sovietsky zvaz. Nepoznaju studenu vojnu, azbuku...Poznaju iba jedno Nemecko, aj ked im v skole vravia, ze boli dve! AIDS pre nich existoval odjakziva. Nikdy nezbierali cecka, ani nevedia,co to je....Nikdy nehrali hry na Atari alebo na ZX Spectrum. Cedecka sa zacali predavat, ked mali sotva rok... Nikdy si nepustali LP platne!!!
Hviezdne vojny su pre nich fakt "out" a specialne efekty v nich su fakt dost trapne.Niektori dokonca nikdy nevideli cierno-bielu telku....
Nedokazu pochopit, ako niekto mohol zit bez dialkoveho ovladania.... Narodili sa tri roky po vstupe walkmanov na trh a kolieskove korcule podla
nich mali vzdy kolieska rovnane do jednej ciary uprostred. A to uz nehovorim o tom, ze mobil alebo PC su pre nich samozrejmostou...
Nikdy sa nedivali na studio Kontakt a necitali Ohnicek... Michael Jackson bol podla nich vzdy biely... A teraz si predstav, ze tito ludia uz teraz nastupuju na
univerzity...
Pokial este nevies, ze si stary/stara uvadzam niekolko priznakov starnutia:
1/ Rozumies predchadzajucemu textu a usmievas sa...
2/ Si muz, ktory dokaze bez vycitiek povedat zene NIE...
3/ Si zena, ktora je konecne schopna povedat muzovi ANO bez
vycitiek...
4/ Ked sportujes, kazdemu o tom hovoris a si na to hrdy...
5/ Na nocnom stoliku mas lieky...
6/ Panictvo uz prestalo byt aktualnou konverzacnou temou.... 7/ Deti,s ktorymi si mal donedavna pocit spiklenectva, ti vykaju a oslovuju ta ujo a teta...
8/ Potrebujes viac ako dopoludnie na to, aby si sa dal do poriadku po prebdenej noci...
9/ Kamarati sa ti zacinaju zenit aj bez toho, aby museli...
10/Desatrocne deti z pribuzenstva od teba pytaju cigarety....
11/Tvoji synovci sa v informatike vyznaju lepsie ako ty...
12/ Na koncerty sa divas iba v telke.....
13/ Na sport si kupujes oblecenie, ktore viacej skryva, nez
odhaluje....
14/ Dobre vies, co chces....
15/ Po precitani tohto mailu sa rozhodnes ho poslat priatelom,
lebovies,ze sa im to bude pacit.....
Keď som to dočítala, preložila som si to do jazyka môjho kmeňa:
Ak práca nevykazuje čo len jediný z vymenovaných atribútov, nemožno ju považovať za závislú prácu.
Ak môj život nevykazuje čo len jeden z vymenovaných atribútov, nemožno ma považovať za starú konzervu.
Prišla som k záveru, že som stará konzerva...:mee:
TOKY
20.10.07,16:09
TOKY
20.10.07,16:15
Slečny 17-ky pamätáte sa ešte na toto:
http://socializmus.sme.sk/image.php/ltn/0195
cactus
20.10.07,16:20
TOKY, hlavne tie ceny sú tam zaujímavé a tiež to, skadiaľ si to zohnala?
Veru, veru, staré zlaté časy.:):):)
TOKY
20.10.07,16:41
TOKY, hlavne tie ceny sú tam zaujímavé a tiež to, skadiaľ si to zohnala?
Veru, veru, staré zlaté časy.:):):)

Obrázky mám odtiaľto:

http://socializmus.sme.sk/
Kolenčík
20.10.07,17:20
Ja som náhodou tiež niečo našiel doma, no tak čo poviete na tie roky dobré, čo...?
cactus
21.10.07,06:33
Obrázky mám odtiaľto:

http://socializmus.sme.sk/
fajn stránka, uložila som si ju do záložiek a keď bude po DPH, tak ju prelúskam
TOKY
21.10.07,06:59
TOKY
21.10.07,07:02
duves
21.10.07,13:32
Prišla som k záveru, že som stará konzerva...:mee:
Neplaš...eh, neplač, to sa raz určite zmení.:---
Kazu
21.10.07,13:46
To si pametam tak trochu aj ja. Potom ani neviem, sa to dajako vytratilo.

Pametate si pohár tzv. "horčičák"?
horčičák - dvojdecový pohár od horčice
nech robim co robim, ale obrazok neviem vyguglovat ani za nic!
http://www.lpodolinsky.szm.sk/Priloha1Taksielcas.pdf



Mala som kompletný horčičákový servis, ale zostal mi len 1 pohár. Opatrujem si ho ako oko v hlave, .....pre budúce generácie :---
Kazu
21.10.07,13:50
Neplaš...eh, neplač, to sa raz určite zmení.:---


Neplač, abel, raz sa to určite zmení a z teba bude nová, práve vykopaná konzerva. :--- A možno budeš aj v múzeu. :--- :--- :---
abel
21.10.07,14:49
A viete, že neplačem? Vďačím životu za to, že mi umožnil spoznať to, na čo tu spomíname, a to všetko tak ľahúčko, bez vojen. A keď som si niekedy povzdychla, prečo som sa nenarodila niekde v úžasnej Amerike ako milionárske dieťa, dnes som šťastná, že som sa narodila v správnej dobe a na správnom mieste. Veď som sa kľudne mohla narodiť niekde v Etiópii v chudobnej rodine. A ak by som si mala zvoliť to, čo som kedysi počula - mať tie roky a dnešný rozum, dnes už by som to nebrala. Som šťastná stará konzerva.
Rozalka
21.10.07,16:02
A viete, že neplačem? Vďačím životu za to, že mi umožnil spoznať to, na čo tu spomíname, a to všetko tak ľahúčko, bez vojen. A keď som si niekedy povzdychla, prečo som sa nenarodila niekde v úžasnej Amerike ako milionárske dieťa, dnes som šťastná, že som sa narodila v správnej dobe a na správnom mieste. Veď som sa kľudne mohla narodiť niekde v Etiópii v chudobnej rodine. A ak by som si mala zvoliť to, čo som kedysi počula - mať tie roky a dnešný rozum, dnes už by som to nebrala. Som šťastná stará konzerva.
Máš pravdu, je dobré, že sme mali možnosť tú dobu spoznať, takto si lepšie vážime to, čo máme teraz. Že to bolo bez vojen, je úžasné. Videla som pred pár dňami dokument o nedávnej vojne, o rozstrieľanej Srebrenici, Vukovare atď. Staré dobré časy veľmi nápadne pripomína film Good bye, Lenin. Ak je možnosť, treba ho pozrieť.
g-vision.sk
21.10.07,16:34
Neviem, ci nahodou tu uz nebol tento link (neprechadzal som vsetky odkazy), avsak aspon som si dobre pospominal...
http://ekonomika.idnes.cz/ekonomika.asp?y=ekonomika/od.htm

FTS
tetrisss
21.10.07,17:26
ked som si precitala predchadzajuce prispevky po tom co som poobede videla v telke Angeliku normalne mi zostalo smutno. Za cim? Asi je toho vela, napr. ten hroznovy cukor, prvy maj, biele podkolienky na pancuskach, sankovacka na Sedlacke v Bratislave /pamata si to este niekto?/, divadlo v Karlovej Vsi, indiani, alebo ze by sa to dalo zhrnut len jednym slovom-mladost- je prec
a nic ju nemoze nahradit. Zdravim rocnik 1956;)
duves
22.10.07,05:33
A viete, že neplačem? Vďačím životu za to, že mi umožnil spoznať to, na čo tu spomíname, a to všetko tak ľahúčko, bez vojen. A keď som si niekedy povzdychla, prečo som sa nenarodila niekde v úžasnej Amerike ako milionárske dieťa, dnes som šťastná, že som sa narodila v správnej dobe a na správnom mieste. Veď som sa kľudne mohla narodiť niekde v Etiópii v chudobnej rodine. A ak by som si mala zvoliť to, čo som kedysi počula - mať tie roky a dnešný rozum, dnes už by som to nebrala. Som šťastná stará konzerva.
Spravny nazor.:rolleyes:
g-vision.sk
23.10.07,08:44
Ak spomienky, tak spomienky ;)
www.youtube.com/watch?v=OwQnYzoizUc (http://www.youtube.com/watch?v=OwQnYzoizUc)

A Zagorova 600tis :eek:
www.youtube.com/watch?v=OwQnYzoizUc (http://www.youtube.com/watch?v=OwQnYzoizUc)

FTS
g-vision.sk
cactus
23.10.07,09:03
Ak spomienky, tak spomienky ;)
www.youtube.com/watch?v=OwQnYzoizUc (http://www.youtube.com/watch?v=OwQnYzoizUc)

A Zagorova 600tis :eek:
www.youtube.com/watch?v=OwQnYzoizUc (http://www.youtube.com/watch?v=OwQnYzoizUc)

FTS
g-vision.sk


nemá chybuhttp://www.porada.sk/images/icons/icon14.gif
g-vision.sk
23.10.07,10:15
Je tam toho viac:) a clovek si skutocne zaspomina (aj s humorom)...
FTS
cactus
23.10.07,10:31
nemá chybuhttp://www.porada.sk/images/icons/icon14.gif


opravujem, že iba ten Husák nemá chybu, ale to, čo je tam ďalej, je nechutné.
Mierne povedané FÍHA a potom aj FUJ. http://www.porada.sk/images/icons/icon13.gif
Oliva.zelena
24.10.07,17:39
ja vsetkych chapem, a preto doplnam tento link - stoji za to...

http://www.post.sk/forum/showthread.php?s=&threadid=30018

:D
Oliva.zelena
24.10.07,17:40
2978 prispevkov o starych casoch, na beton sa tam kazdy z vas najde... spomienky na detstvo... asi tak... :)
abel
24.10.07,18:17
Nesmela som pozerať Angeliku, lebo tam bolo veľa sexu. A Ostro sledované vlaky, kde hral Neckář, ktorého som strašne zbožňovala, ten bol s hviezdičkou a tiež som ho nesmela pozerať.
duves
25.10.07,04:48
Nesmela som pozerať Angeliku, lebo tam bolo veľa sexu. A Ostro sledované vlaky, kde hral Neckář, ktorého som strašne zbožňovala, ten bol s hviezdičkou a tiež som ho nesmela pozerať.
Jaj ved aj v Ostro sledovaných vlakoch bola erotika. Na tu dobu, celkom jasna a zrozumitelna.
balci
27.10.07,07:54
Chcete íst na rekreáciu aké boli voľakedy ROH-ácke? http://aktualne.centrum.sk/video/?id=942621
adi11
27.10.07,08:30
Náhodou tie rekreácie boli úžasné, tuším sa to začína obnovovať..len sa tomu hovorí školenia alebo porady / myslím večerné diskotéky /
220870
27.10.07,20:29
Ja si pamätám , ranajky vo fabrike 2ks rohlík a biela káva asi 3 dcl 0,90 Kčs.Sila ,čo? Obed za 5 Kčs polievka zadara .Každý rok som mohol ísť na tuzemskú dovolenku ROH za pár korún do tatier.Makal som 8,5 hod ,od 6:00 o 15.00 som bol doma za cca 3200 Kčs, NENAROBENÝ!!! a to som mal krásnych 18.Dnes z domu padám o 6:00 prídem o 19:00 dorobený ako kôň , raňajky za 50 obed za 150 na dovolenku nieje čas vyrobím 30 000- 40 000 a už len spomínam na tie časy ked bolo dobre.
220870
27.10.07,20:30
Ja si pamätám , ranajky vo fabrike 2ks rohlík a biela káva asi 3 dcl 0,90 Kčs.Sila ,čo? Obed za 5 Kčs polievka zadara .Každý rok som mohol ísť na tuzemskú dovolenku ROH za pár korún do tatier.Makal som 8,5 hod ,od 6:00 o 15.00 som bol doma za cca 3200 Kčs, NENAROBENÝ!!! a to som mal krásnych 18.Dnes z domu padám o 6:00 prídem o 19:00 dorobený ako kôň , raňajky za 50 obed za 150 na dovolenku nieje čas vyrobím 30 000- 40 000 a už len spomínam na tie časy ked bolo dobre.
220870
27.10.07,20:40
Ja som patrila medzi "výkvet". Bola som vždy trestaná v škole za útoky papierovými guličkami cez versatilku.
No my sme cez tú versatilku po sebe strielaly pomarančové šupy.:)
220870
27.10.07,20:58
Tak trocha som si aj ja zaspomínala.... pamätáte si tie zmrznuté marhuľové a jahodové drene v priesvitných kelímkoch s drevenou paličkou? A céčka s eskami a paragrafmi?:)

No tých jahodových dreň:--- ov som sa nevevedel dojesť.
brm
28.10.07,06:39
očujte, vy absolventi treťohôr...spomína si ešte niekto na ríbezlák v Karláčke?? :Dalebo staré centrálne trhovisko na terajšom Trnavskom mýte?:Dalebo keď na mieste terajšej tržnice oproti trhu trónila maringotka a ukazovali tam niečo ako veľrybie srdce ? to bol smrad v zhutnenej podobe...jááááj mamuty kde ste...:D
Eulalia
28.10.07,08:25
očujte, vy absolventi treťohôr...spomína si ešte niekto na ríbezlák v Karláčke?? :Dalebo staré centrálne trhovisko na terajšom Trnavskom mýte?:Dalebo keď na mieste terajšej tržnice oproti trhu trónila maringotka a ukazovali tam niečo ako veľrybie srdce ? to bol smrad v zhutnenej podobe...jááááj mamuty kde ste...:D

Na starom centrálnom som prvýkrát v živote jedla kvašáky:-)
Jankabel
31.10.07,11:06
Citát:
Pôvodca textu príspevku: duves
To si pametam tak trochu aj ja. Potom ani neviem, sa to dajako vytratilo.

Pametate si pohár tzv. "horčičák"?
horčičák - dvojdecový pohár od horčice
nech robim co robim, ale obrazok neviem vyguglovat ani za nic!
http://www.lpodolinsky.szm.sk/Priloha1Taksielcas.pdf



Mala som kompletný horčičákový servis, ale zostal mi len 1 pohár. Opatrujem si ho ako oko v hlave, .....pre budúce generácie
koniec citátov



Fajn som si zaspomínala na staré zlaté časy, ale na rozdiel od Vás ja tam ešte tak trochu žijem. V práci máme totiž staré zlaté cvikačky, v jedálni hliníkové príbory a tácky, v kancelárii rozhlas po drôte, v šuflíkoch kopírovací a preklepový papier, na stole písací stroj zn.Consul so širokým valcom....Tu sa proste zastavil čas. /Ale aj PC máme, inak by som nemohla navštevovať tieto skvelé stránky/
A čo sa týka horčičiakov-to bola kvalita! Ani rozbiť sa nechceli a nedávno sme na chalupe vykopali jeden z kamenistej zeme a nemal ani škrabanec! Zaslúžil si čestné miesto vo vitríne v kredenci.
Prikladám pár obrázkov-to mám naozaj odložené ako pamiatky z čias randenia....
Rozalka
31.10.07,13:28
očujte, vy absolventi treťohôr...spomína si ešte niekto na ríbezlák v Karláčke?? :Dalebo staré centrálne trhovisko na terajšom Trnavskom mýte?:Dalebo keď na mieste terajšej tržnice oproti trhu trónila maringotka a ukazovali tam niečo ako veľrybie srdce ? to bol smrad v zhutnenej podobe...jááááj mamuty kde ste...:D
a nočný bufet pod manderlákom, otvárali až o 22.00 ..... pečené klobásky a mňamkový chlebíček ... a na centrálnom trhovisku božské lángoše
mimi.tulipanova
31.10.07,16:38
pamatate na Tempo?
do tempa sme chodili na liter bieleho za 30,- Kcs a desat deka tresky s rozkom :D
a "u masiarov" mali kapustovu a dva chleby za 2,60 Kcs!!! :D

"Mala som kompletný horčičákový servis, ale zostal mi len 1 pohár"
ako ti mohol zostat iba jeden pohar, ked horcicaky boli ne-roz-bit-ne!!

pamatate si na nanuky-mali smotanovo zlty vanilkovy krem a cieernu horku cokoladu, boli hranate a ked si do neho zahryzol, tak chrupli a cokolada sa rozlomila na kryhy... alebo taka nanukova torta - v strede bola taka ista cokolada zamrznuta na kost, sme sa sli pohlusit za kuskom zmrzky s tou cokoladou :cool:
mimi.tulipanova
31.10.07,16:40
a v obchode predavali alkohol az po desiatej rano :D asi vedeli preco...
Nika
31.10.07,16:47
a v obchode predavali alkohol az po desiatej rano :D asi vedeli preco...

U nás v "cukrárni" predávali alkohol už ráno o 6,00 v šálkach - akože čaj......:)
mimi.tulipanova
31.10.07,16:56
Take neviem, do cukrarne som nechodila. :D
(ako dam citat v texte??? ako Ty Nika, si ma citovala a ja neviem ako tom urobit)
Nika
31.10.07,17:03
Take neviem, do cukrarne som nechodila. :D
(ako dam citat v texte??? ako Ty Nika, si ma citovala a ja neviem ako tom urobit)

V príspevku, ktorý chceš citovať klikneš na cituj......
mimi.tulipanova
31.10.07,17:06
V príspevku, ktorý chceš citovať klikneš na cituj......
Ahaaaaaa, dakujem! ;) Pardon za prerusenie zabavy!

Chodili ste na "Puskinov pamatnik"? :eek:
duves
02.11.07,18:39
michelle84
05.11.07,05:07
"Pichačky" z doby mojej mladosti:
http://www.duves.salem.sk/fotoalbum_duves/A1154595772/1194031888169.jpg


tak presne také isté máme aj my v práci a ešte aj tú drevenú nástenku na odkladanie pichačiek :D Je to sranda, pretože som mladá a predsa zažívam časy, ktoré zažívali moji rodičia :)
duves
05.11.07,18:57
:D Tak to fakt neviem, kde take maju.
Moje foto je z jednej štylovej krcmy v BA na Hubeneho.
Rozalka
06.11.07,17:43
V predvečer začiatku Mesiaca ČSSP by sme si mali spraviť posedenie pri samovare a zarecitovať:

Vždy, keď siedmy november
ukazuje kalendár,
v našom srdci teplo je
sťaby vracala sa jar.

V Rusku v tento slávny deň
robotníci povstali
a nad Kremľom zaviali
revolučné zástavy.

A ďalšiu si ešte zarecitujme:

Vitaj sviatok milovaný,
októbrový slávny deň,
v čase zástav červených
nám žiariš ako pochodeň.
Elena Navrátilová
06.11.07,18:15
janasv
06.11.07,20:18
očujte, vy absolventi treťohôr...spomína si ešte niekto na ríbezlák v Karláčke?? :Dalebo staré centrálne trhovisko na terajšom Trnavskom mýte?:Dalebo keď na mieste terajšej tržnice oproti trhu trónila maringotka a ukazovali tam niečo ako veľrybie srdce ? to bol smrad v zhutnenej podobe...jááááj mamuty kde ste...:D

Ten ríbezlák náhodou nebol od nejakej babky???? A čo VŠ kluby na Mlynoch Elam alebo UNIC? A čo IRŠ MD-1 a TLIS?:--- A vôbec, funguje to ešte?:eek:
mgm
06.11.07,20:20
Elenka, už som pomaly aj zabudla, že sa oslavoval 7. november VOSR - veľká slávnosť, ruské básničky, pionierska rovnošata ...

„So Sovietskym zväzom na večné časy a nikdy ináč!“

http://blog.sme.sk/blog/1421/24602/clanok_foto.jpg


Myslíte si, že sa naše deti o tom ešte učia? Ja to ešte neviem, my práve prechádzame Pravek a Samovu ríšu ...


Marta
Elena Navrátilová
07.11.07,03:30
Martuška, neučia... ;)
Elena Navrátilová
07.11.07,06:03
http://www.beruska8.cz/obrazkykreslene/oblicej/8.GIF Takže môžete si vybrať... :D:D:D:D:D;)
lubica_02
07.11.07,07:23
http://www.beruska8.cz/obrazkykreslene/oblicej/8.GIF Takže môžete si vybrať... :D:D:D:D:D;)
Pamätáte sa ešte čo povedal súdruh LENIN :učiť sa,učiť sa , učiť sa - takže dnešné deti sa už o tomto dobrom ujovi neučia - kedysi už v jasličkách sa o ňom učili.
Takže : Lenin večne živý!!!!!!!!!
Rozalka
07.11.07,09:16
Pamätáte sa ešte čo povedal súdruh LENIN :učiť sa,učiť sa , učiť sa - takže dnešné deti sa už o tomto dobrom ujovi neučia - kedysi už v jasličkách sa o ňom učili.
Takže : Lenin večne živý!!!!!!!!!
A pamätáte si výrok môjho synčeka (z témy Výroky detí):

Môj syn ma pred rokom 1989 raz takto privítal v škôlke: potlebujem zajtla doniest jelino. ČO to je, pýtam sa? Neviem, a hlavičku zaklonil naľavo. Prišli sme domov, hovorím: Ocko, potrebujeme zajtra do škôlky jelino. Ocko na to: Tominko, a čo je to? Neviem, a hlavičku zaklonil napravo. Po chvíľke rozmýšľania ocinka osvietilo: Jeleň?! Áno, a Tominko naradostený poskakuje. Prehľadáme všetky možné časopisy, nakoniec v kalendári na nasledujúci rok krásny obraz jeleňa. No čo sa dá robiť, kalendár musíme poškodiť. Na druhý deň ma dieťa čaká s obrázkom jeleňa, na zadnej strane nápis: Potrebovali sme na nástenku obraz súdruha Lenina.
Bastian
07.11.07,09:24
http://www.beruska8.cz/obrazkykreslene/oblicej/8.GIF Takže môžete si vybrať... :D:D:D:D:D;)
Normálne ma skoro zhypnotizoval...:D
Bastian
07.11.07,09:28
A pamätáte si výrok môjho synčeka (z témy Výroky detí):

Môj syn ma pred rokom 1989 raz takto privítal v škôlke: potlebujem zajtla doniest jelino. ČO to je, pýtam sa? Neviem, a hlavičku zaklonil naľavo. Prišli sme domov, hovorím: Ocko, potrebujeme zajtra do škôlky jelino. Ocko na to: Tominko, a čo je to? Neviem, a hlavičku zaklonil napravo. Po chvíľke rozmýšľania ocinka osvietilo: Jeleň?! Áno, a Tominko naradostený poskakuje. Prehľadáme všetky možné časopisy, nakoniec v kalendári na nasledujúci rok krásny obraz jeleňa. No čo sa dá robiť, kalendár musíme poškodiť. Na druhý deň ma dieťa čaká s obrázkom jeleňa, na zadnej strane nápis: Potrebovali sme na nástenku obraz súdruha Lenina.
:D:D:D
Dobre som sa zasmial!
Ale ten jeleň by na nástenke vyzeral lepšie... A by ich tak nevystrašil...:D
Bastian
07.11.07,09:32
Pamätáte sa ešte čo povedal súdruh LENIN :učiť sa,učiť sa , učiť sa - takže dnešné deti sa už o tomto dobrom ujovi neučia - kedysi už v jasličkách sa o ňom učili.
Takže : Lenin večne živý!!!!!!!!!
Učiť sa, učiť sa, učiť sa, (ale aj) poučiť sa...
Elena Navrátilová
07.11.07,09:44
Normálne ma skoro zhypnotizoval...:D
Nedaj sa... aj ja som odolala... bez problémov. :D:D:D:D:D;)
lubica_02
07.11.07,16:00
A kdeže si našla takú super fotku Elenka??
lubica_02
07.11.07,16:01
Bastian to poučenie je ťažšie ako učenie, preto to Lenin radšej takto hlásal