Milka P.
11.10.07,10:06
Podľa par. 19 ods. 2 písm. e) zákona č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov, sú daňovými výdavkami aj: citujem

"e) výdavky (náklady) daňovníka s príjmami podľa § 6 ods. 1 a 2 vynaložené v súvislosti s činnosťou vykonávanou v inom mieste, ako je miesto, v ktorom činnosť pravidelne vykonáva, najviac vo výške, aká je ustanovená pre zamestnancov podľa osobitného predpisu, a to na stravovanie, ubytovanie, cestovné dopravnými prostriedkami, nevyhnutné výdavky spojené s pobytom v tomto mieste a v súvislosti s činnosťou vykonávanou v zahraničí aj suma do výšky 40 % nároku na stravné podľa osobitného predpisu; ak daňovník na cestovanie využije vlastné osobné motorové vozidlo nezahrnuté do obchodného majetku, uplatní výdavky (náklady) do výšky náhrady za spotrebované pohonné látky a základnej náhrady za každý jeden km jazdy podľa osobitného predpisu."

Na základe uvedeného; môže si živnostník účtovať aj stravné v inej ako slovenskej mene, aj vreckové do výšky 40 % stravného, alebo len sumu do výšky 40 % nároku na stravné?

Prosím o radu. Ako postupujete?
Ďakujem.
Chobot
11.10.07,08:24
Podľa par. 19 ods. 2 písm. e) zákona č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov, sú daňovými výdavkami aj: citujem

"e) výdavky (náklady) daňovníka s príjmami podľa § 6 ods. 1 a 2 vynaložené v súvislosti s činnosťou vykonávanou v inom mieste, ako je miesto, v ktorom činnosť pravidelne vykonáva, najviac vo výške, aká je ustanovená pre zamestnancov podľa osobitného predpisu, a to na stravovanie, ubytovanie, cestovné dopravnými prostriedkami, nevyhnutné výdavky spojené s pobytom v tomto mieste a v súvislosti s činnosťou vykonávanou v zahraničí aj suma do výšky 40 % nároku na stravné podľa osobitného predpisu; ak daňovník na cestovanie využije vlastné osobné motorové vozidlo nezahrnuté do obchodného majetku, uplatní výdavky (náklady) do výšky náhrady za spotrebované pohonné látky a základnej náhrady za každý jeden km jazdy podľa osobitného predpisu."

Na základe uvedeného; môže si živnostník účtovať aj stravné v inej ako slovenskej mene, aj vreckové do výšky 40 % stravného, alebo len sumu do výšky 40 % nároku na stravné?

Prosím o radu. Ako postupujete?
Ďakujem.


Pri zahraničnej ceste si môže dať do nákladov cestovné náhrady, ktoré sú:
- stravné
- vreckové
- náhrada cestovného
- iné nevyhnutné náklady.

Takže do nákladov si môže dať strvné aj vreckové v ZM. Napr. pre ČR je základná sadzba 600 CZK, takže patrí mu za celý deň strávený v ČR (napr. ak išiel na nejakú prezentáciu):
- stravné - 600 CZK
- vreckové - 240 CZK (max. 40% zo 600)
- náhrada cestovného (napr. cest. lístok na vlak)
- iné nevyhnutné náklady - napr. vstupenka na prezentáciu

Čiže platí to červené.
Milka P.
12.10.07,18:42
Nie je mi to jasné preto, lebo som sa rozprávala s právnikom, a ten jednoznačne tvrdí, že SZČO má počas zahraničnej pracovnej cesty nárok len na sumu do výšky 40 % stravného.
Teda napr. cesta v ČR. Nie je nárok na 840 CZK (stravné + vreckové), ale len na 240 CZK. To je všetko, čo si môže uplatniť.
Rada prijmem ďalšie názory.
liba2
13.10.07,03:50
Nie je mi to jasné preto, lebo som sa rozprávala s právnikom, a ten jednoznačne tvrdí, že SZČO má počas zahraničnej pracovnej cesty nárok len na sumu do výšky 40 % stravného.
Teda napr. cesta v ČR. Nie je nárok na 840 CZK (stravné + vreckové), ale len na 240 CZK. To je všetko, čo si môže uplatniť.
Rada prijmem ďalšie názory.
To je nesprávny výklad ! Stačí prečítať si zákon o cestovných náhradách. :)
liba2
13.10.07,04:10
olio
13.10.07,04:46
Nie je mi to jasné preto, lebo som sa rozprávala s právnikom, a ten jednoznačne tvrdí, že SZČO má počas zahraničnej pracovnej cesty nárok len na sumu do výšky 40 % stravného.
Teda napr. cesta v ČR. Nie je nárok na 840 CZK (stravné + vreckové), ale len na 240 CZK. To je všetko, čo si môže uplatniť.
Rada prijmem ďalšie názory.
...aj právnik sa môže mýliť, tiež je to len človek...
pozri § 19 odst. 2 písm. e) Zákona o dani z príjmu (Daňové výdavky), citujem: "výdavky (náklady) daňovníka s príjmami podľa § 6 odst. 1 a 2 vynaložené v súvislosti s činnosťou vykonávanou v inom mieste ako miesto, v ktorom činnosť pravidelne vykonáva, najviac vo výške, aká je ustanovená pre zamestnancov podľa osobitného predpisu (Zákon o cestovných náhradách), a to na stravovanie, ubytovanie, cestovné dopravnými prostriedkami, nevyhnutné výdavky spojené s pobytom v tomto miest a v súvislosti s činnosťou vykonávanou v zahraničí aj suma do výšky 40% nároku na stravné podľa osobitného predpisu (Zákon o cestovných náhradách).
Prajem veľa šťastia...
Milka P.
19.10.07,18:52
Znovu k tomu istému problému:
Dnes som znovu riešila problém stravného a vreckového v zahraničí.
Dostala som zas inú odpoveď.
Citujem:
"Pojem miesto pravidelného vykonávania činnosti zákon o dani z príjmov nedefinuje. Takýmto miestom môže byť napr. miesto podnikania uvedené v živnostenskom oprávnení, miesto, v ktorom má daňovník zriadenú prevádzku a pod., ale aj miesto výkonu podnikateľskej činnosti zmluvne dohodnuté. Ak daňovník fyzická osoba podnikajúca na základe živnostenského oprávnenia vykonáva svoju činnosť v zahraničí, vynaložené výdavky na stravné ako aj vreckové je možné uplatniť ako daňový výdavok podľa § 19 ods. 2 písm. e) zákona len za predpokladu, ak správcovi dane preukáže, že ide o vykonávanie činnosti v inom mieste, ako je miesto, v ktorom svoju činnosť pravidelne vykonáva."
Môj problém: SZČO - zvárač, nemá zriadenú prevádzku, pracuje v zahraničí, miesto výkonu je zmluvne dohodnuté. Uplatnenie stravného vo výdavkoch by pomohlo.
Ak tieto riadky číta niekto, kto bez obáv účtuje stravné aj vreckové osobe - SZČO, ktorá pracuje v zahraničí, ozvite sa.
olio
20.10.07,03:44
Znovu k tomu istému problému:
Dnes som znovu riešila problém stravného a vreckového v zahraničí.
Dostala som zas inú odpoveď.
Citujem:
"Pojem miesto pravidelného vykonávania činnosti zákon o dani z príjmov nedefinuje. Takýmto miestom môže byť napr. miesto podnikania uvedené v živnostenskom oprávnení, miesto, v ktorom má daňovník zriadenú prevádzku a pod., ale aj miesto výkonu podnikateľskej činnosti zmluvne dohodnuté. Ak daňovník fyzická osoba podnikajúca na základe živnostenského oprávnenia vykonáva svoju činnosť v zahraničí, vynaložené výdavky na stravné ako aj vreckové je možné uplatniť ako daňový výdavok podľa § 19 ods. 2 písm. e) zákona len za predpokladu, ak správcovi dane preukáže, že ide o vykonávanie činnosti v inom mieste, ako je miesto, v ktorom svoju činnosť pravidelne vykonáva."
Môj problém: SZČO - zvárač, nemá zriadenú prevádzku, pracuje v zahraničí, miesto výkonu je zmluvne dohodnuté. Uplatnenie stravného vo výdavkoch by pomohlo.
Ak tieto riadky číta niekto, kto bez obáv účtuje stravné aj vreckové osobe - SZČO, ktorá pracuje v zahraničí, ozvite sa.
Ahoj Milka, stotožňujem sa s odpoveďou, ktorú si naposledy zistila. Z toho, čo som zvýraznila v tvojej odpovedi mi vychádza, že tvoj SZČO je hybrid SZČO a zamestnanca...:confused: Pre zamestnanca skutočne platí osobitný režim, ak je vyslaný na výkon svojej práce do zahraničia a nejde o pracovnú cestu. Tu je už v pracovnej zmluve dohodnuté miesto výkonu práce v zahraničí.
SZČO, ak nemá stálu prevádzkareň, miesto podnikania môže byť miesto jeho trvalého bydliska...
Milka P.
21.10.07,17:43
Viem určite, že veľa živnostníkov takto pracuje v zahraničí. Možno nepotrebujú čítať tieto stránky, ja som len zvedavá na názor, ako oni postupujú, či si uplatňujú vo výdavkoch stravné a vreckové.
liba2
22.10.07,02:47
Milá Milka P.
Ak chceš dostať správnu odpoveď, nabudúce musíš uviesť vo svojom prvotnom zadaní všetky okolnosti, napr. aj toto:

SZČO - zvárač, nemá zriadenú prevádzku, pracuje v zahraničí, miesto výkonu je zmluvne dohodnuté.
Milka P.
26.10.07,13:53
Ospravedlňujem sa, že som tieto skutočnosti neuviedla v prvotnom zadaní. Neurobila som to zámerne, nechcem získať informácie len v môj prospech, resp. tak, aby to vyhovovali len môjmu problému. Nechcem ani obísť zákon.
Ale naozaj je problém u takýchto živnostníkov, že si nemajú čo uplatniť vo výdavkoch a chcú to riešiť uplatnením si stravného, prípadne aj vreckového, ako pri zahraničnej pracovnej ceste.
seda
20.12.07,07:32
Dobrý deň, dúfam, že svoj dotaz dávam do správnej témy, ale chcela by som sa opýtať čo myslíte ako mám posudzovať, ak náš zahraničný dodávateľa uskutočňuje koncoročné posedenie, vyhodnotenie roka v zahraničí a idú tam naši konatelia, poplatok za túto "akciu" bo uhradený cez BU v EURach. Je to daňový alebo nedaňový náklad? Ďakujem
liba2
20.12.07,11:40
Dobrý deň, dúfam, že svoj dotaz dávam do správnej témy, ale chcela by som sa opýtať čo myslíte ako mám posudzovať, ak náš zahraničný dodávateľa uskutočňuje koncoročné posedenie, vyhodnotenie roka v zahraničí a idú tam naši konatelia, poplatok za túto "akciu" bo uhradený cez BU v EURach. Je to daňový alebo nedaňový náklad? Ďakujem
Počkaj si na vyúčtovanie PC, podľa účelu cesty sa nájde aj odpoveď.
hanelie
31.01.08,10:39
Prosím o radu:

známy má podozrenie, že mu nevyplácajú celú časť diet

vodič MV nad 3,5t - pracovné cesty do zahraničia nad 12 hodín má nárok na 100% stravného / diet

akým spôsobom sa vyráta výška diety a na čo všetko má nárok?

pri tuzemských pracovných cestách má nárok na cestovné náhrady + stravný lístok, alebo sú CN v základnej mzde? / to mu tvrdia, /

ďakujem za rady:)
Perzan
31.01.08,12:14
Pekny den prajem ,

neviete mi niekto poradit kde mam zistit vysku diet v rusku a taliansku ....dakujem
mandula
31.01.08,12:53
Pekny den prajem ,

neviete mi niekto poradit kde mam zistit vysku diet v rusku a taliansku ....dakujem

na rok 2008 v Opatrení min.financií č. 625/2007 (príloha)
hanelie
31.01.08,13:07
posúvam:)
Evanka
31.01.08,13:24
Prosím o radu:

známy má podozrenie, že mu nevyplácajú celú časť diet

vodič MV nad 3,5t - pracovné cesty do zahraničia nad 12 hodín má nárok na 100% stravného / diet

akým spôsobom sa vyráta výška diety a na čo všetko má nárok?

pri tuzemských pracovných cestách má nárok na cestovné náhrady + stravný lístok, alebo sú CN v základnej mzde? / to mu tvrdia, /

ďakujem za rady:)
Ak je zamestnanec vyslaný na PC, patrí mu náhrada podľa zákona o cestovných náhradách, a to podľa času stráveného na PC. Pri zahraničnej PC má z-nec nárok na plnú výšku stravného v cudzej mene, ak strávi v zahraničí na PC viac ako 12 hodín.
Daj si vyhľadať "pracovná ceta", je tu o tom už veľa popísaného.
Chobot
31.01.08,13:36
Prosím o radu:

známy má podozrenie, že mu nevyplácajú celú časť diet

vodič MV nad 3,5t - pracovné cesty do zahraničia nad 12 hodín má nárok na 100% stravného / diet

akým spôsobom sa vyráta výška diety a na čo všetko má nárok?

pri tuzemských pracovných cestách má nárok na cestovné náhrady + stravný lístok, alebo sú CN v základnej mzde? / to mu tvrdia, /

ďakujem za rady:)

haneli, neviem, či ty, taká pokročilá poraďáčka sa naozaj pýtaš na takú základnú vec, ktorá je tu dookola omieľaná, alebo či som nepochopil otázku.:rolleyes::confused:

Samozrejme, že cestovné náhrady (stravné, vreckové - pre ZSC, cestovné, náklady ubytovania, vedľajšie náklady) nie sú súčasťou mzdy. Zamestnanec má zákonný nárok na CN.

Spravidla keď je niekto na SC, tak dostane CN a nemá nárok na stravný lístok. Sú aj výnimky, kedy má nárok na oboje, ale to si môžeš ľahko vyhľadať, kedy to je.

Výška stravného sa počíta podľa trvania cesty a vychádza sa zo stravného pre TSC určeného opatrením č. 615/2005 a pre ZSC opatrením, ktoré máš uvedené o pár príspevkov vyššie.
hanelie
31.01.08,14:07
ďakujem za odpovede
pôvodca textu príspevku: chobot

haneli, neviem, či ty, taká pokročilá poraďáčka sa naozaj pýtaš na takú základnú vec, ktorá je tu dookola omieľaná, alebo či som nepochopil otázku
priznám sa, že o tomto nemám šajn, prehľadala som témy: cestovné náhrady, ale ku konkrétnym číslam som sa nedopátrala:mee:
Chobot
31.01.08,14:26
ďakujem za odpovede
pôvodca textu príspevku: chobot

priznám sa, že o tomto nemám šajn, prehľadala som témy: cestovné náhrady, ale ku konkrétnym číslam som sa nedopátrala:mee:

v pohode, poradíme. Len som si nebol istý, či sa naozaj pýtaš na to, či si nemyslela niečo iné.:cool:
hanelie
31.01.08,14:40
mimotemy sorry, ja sa ospravedlňujem, zle som zadala otázku, výška diet je samozrejmá, ale s tým vreckovým mám problém, lebo mu ho nechcú uznať, a ešte tie TSC ako som písala žiadne náhrady :eek:

ešte raz sorry, dnes si asi sedím na kábli:mee: som si ešte raz prečítala po sebe otázku:eek:
marcelaStanakova
15.02.08,09:53
SZČO pracoval V ČR 166 dní v roku 2007, má nárok na 600,-CZK, vreckove 240CZK za deň môže si uplatniť v nákladoch?
zsazsula
03.03.08,11:17
áno 600CZK na deň a vreckové do výšky 40% zo sumy 600CZK
dalilada
04.03.08,17:53
Znovu k tomu istému problému:
Dnes som znovu riešila problém stravného a vreckového v zahraničí.
Dostala som zas inú odpoveď.
Citujem:
"Pojem miesto pravidelného vykonávania činnosti zákon o dani z príjmov nedefinuje. Takýmto miestom môže byť napr. miesto podnikania uvedené v živnostenskom oprávnení, miesto, v ktorom má daňovník zriadenú prevádzku a pod., ale aj miesto výkonu podnikateľskej činnosti zmluvne dohodnuté. Ak daňovník fyzická osoba podnikajúca na základe živnostenského oprávnenia vykonáva svoju činnosť v zahraničí, vynaložené výdavky na stravné ako aj vreckové je možné uplatniť ako daňový výdavok podľa § 19 ods. 2 písm. e) zákona len za predpokladu, ak správcovi dane preukáže, že ide o vykonávanie činnosti v inom mieste, ako je miesto, v ktorom svoju činnosť pravidelne vykonáva."
Môj problém: SZČO - zvárač, nemá zriadenú prevádzku, pracuje v zahraničí, miesto výkonu je zmluvne dohodnuté. Uplatnenie stravného vo výdavkoch by pomohlo.
Ak tieto riadky číta niekto, kto bez obáv účtuje stravné aj vreckové osobe - SZČO, ktorá pracuje v zahraničí, ozvite sa.

Milka, nastal v tejto téme nejaký posun? Rovnako ma to zaujíma, pretože mám ten istý problém - bez obáv zaúčtovať cesťáky SZČO - stavebné práce, ktorý síce nechodí na "pravidelné týždňovky", ale robí len pre jednu firmu v ČR. Aj keď nefakturuje pravidelne a nie sú to ani rovnaké sumy, ale...:confused:. Môže ešte niekto prispieť na základe osobnej skúsenosti napr., z kontroly DÚ?
Evanka
09.03.08,21:05
Milka, nastal v tejto téme nejaký posun? Rovnako ma to zaujíma, pretože mám ten istý problém - bez obáv zaúčtovať cesťáky SZČO - stavebné práce, ktorý síce nechodí na "pravidelné týždňovky", ale robí len pre jednu firmu v ČR. Aj keď nefakturuje pravidelne a nie sú to ani rovnaké sumy, ale...:confused:. Môže ešte niekto prispieť na základe osobnej skúsenosti napr., z kontroly DÚ?
Ak sa jedná o SZČO, ktorá pracuje na základe objednávky a tieto práce faktúruje, tak má nárok na vyplatenie cestovných náhrad pri pracovných cestách, ktoré s týmto jeho príjmom súvisia.
Muška
09.03.08,21:21
Prosím o radu:

známy má podozrenie, že mu nevyplácajú celú časť diet

vodič MV nad 3,5t - pracovné cesty do zahraničia nad 12 hodín má nárok na 100% stravného / diet

akým spôsobom sa vyráta výška diety a na čo všetko má nárok?

pri tuzemských pracovných cestách má nárok na cestovné náhrady + stravný lístok, alebo sú CN v základnej mzde? / to mu tvrdia, /

ďakujem za rady:)
Možno už neskoro, ale predsa ...
Hanelie, nepoteším Ťa - pre vodičov je výkon práce /iba jazda/

A čo sa týka stravného , tak aj tu zákonodarca "myslel" viac na zamestnávateľa ako na zamestnanca /vodiča/ a to takto:

(5) So zamestnancom, ktorému častá zmena pracoviska vyplýva z osobitnej povahy povolania, možno v pracovnej zmluve alebo v dohode o práci vykonávanej mimo pracovného pomeru dohodnúť odchylne od tohto zákona podmienky na poskytovanie stravného, ako aj nižšie sumy stravného, najviac však o 25 % z ustanovenej sumy stravného; suma stravného sa zaokrúhli na celé koruny nahor.

Mám to totiž doma:
Môj má stravné 95 % a vreckové 5 %.....a jedine mne nevyhovuje, že koruna posiluje :D:D
Ivka68
10.03.08,16:35
stanovisko UDR:Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné: Daňové riaditeľstvo SR v Banskej Bystrici k Vášmu podaniu vo veci uplatnenia daňových výdavkov v súlade so zákonom č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov /ďalej len ?zákon o dani z príjmov?/ uvádza nasledovné:

Podľa ustanovenia § 19 ods. 2 písm. e) zákona o dani z príjmov daňové výdavky, ktoré možno uplatniť len v rozsahu a za podmienok ustanovených v tomto zákone, sú výdavky (náklady) daňovníka s príjmami podľa § 6 ods. 1 a 2 citovaného zákona vynaložené v súvislosti s činnosťou vykonávanou v inom mieste, ako je miesto, v ktorom činnosť pravidelne vykonáva, najviac vo výške, aká je ustanovená pre zamestnancov podľa zákona č. 283/2002 Z. z. o cestovných náhradách, a to na stravovanie, ubytovanie, cestovné dopravnými prostriedkami, nevyhnutné výdavky spojené s pobytom v tomto mieste a v súvislosti s činnosťou vykonávanou v zahraničí aj suma do výšky 40 % nároku na stravné podľa zákona o cestovných náhradách. Ak daňovník na cestovanie využije vlastné osobné motorové vozidlo nezahrnuté do obchodného majetku, uplatní výdavky (náklady) do výšky náhrady za spotrebované pohonné látky a základnej náhrady za každý jeden km jazdy podľa zákona o cestovných náhradách.
V súvislosti s uplatňovaním daňových výdavkov musí byť v súlade s vyššie cit. zákonným ustanovením splnená aj podmienka, že daňovník musí činnosť vykonávať v inom mieste, ako je miesto, v ktorom svoju činnosť pravidelne vykonáva.
Pojem miesto pravidelného vykonávania činnosti zákon o dani z príjmov nedefinuje. Takýmto miestom môže byť napr. miesto podnikania uvedené v živnostenskom oprávnení, miesto, v ktorom má daňovník zriadenú prevádzku a pod., ale aj miesto výkonu podnikateľskej činnosti zmluvne dohodnuté.
Ak daňovník fyzická osoba podnikajúca na základe živnostenského oprávnenia vykonáva svoju činnosť v Holandsku, vynaložené výdavky na stravné ako aj vreckové by bolo možné uplatniť ako daňový výdavok podľa § 19 ods. 2 písm. e) zákona len za predpokladu, ak správcovi dane preukáže, že ide o vykonávanie činnosti v inom mieste, ako je miesto, v ktorom svoju činnosť pravidelne vykonáva.

Váš dopyt:

Pekný deň.
SZČO (miesto podnikania podľa živnostenského oprávnenia - bydlisko, stálu prevádzkareň nemá) má uzatvorenú zmluvu o dielo s tuzemskou SZČO na prevedenie rekonštrukcie objektu od 03.01.2007 do 30.04.2007 v Holansku,mesto DenHad na ulici Orgovanova 30.Dalšiu zmluvu o dielo s tou istou SZČO na opravu objektu Holansko,DanHag,Malinova 156, od 05.05.2007 do 03.07.2007.
-3.zmluva, zmluva o dielo s tou istou SZČO,demolačne práce, Holansko,DanHag Zelená 92,od 05.08.2007-30.09.2007
-4.zmluva, zmluva o dielo s tou istou SZČO,demolačne práce, Holansko,DenHag Kočická 487,od 18.10.2007-20.12.2007

Prosím Vás o konkrátnu odpoveď, či si môžem ako daňový výdavok, v prípade vyššieuvedených skutočností za obdobie trvania zmlúv(výkonu prác) uplatnovať stravné a vreckové platné pre zahraničné pracovné cesty.(konkretne pre Holanko 45 EUR+vreckové 40%-18EUR= spolu na deň-58EUR).

Ďakujem
vladenka29
10.03.08,19:33
stanovisko UDR:Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné: Daňové riaditeľstvo SR v Banskej Bystrici k Vášmu podaniu vo veci uplatnenia daňových výdavkov v súlade so zákonom č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov /ďalej len ?zákon o dani z príjmov?/ uvádza nasledovné:

Podľa ustanovenia § 19 ods. 2 písm. e) zákona o dani z príjmov daňové výdavky, ktoré možno uplatniť len v rozsahu a za podmienok ustanovených v tomto zákone, sú výdavky (náklady) daňovníka s príjmami podľa § 6 ods. 1 a 2 citovaného zákona vynaložené v súvislosti s činnosťou vykonávanou v inom mieste, ako je miesto, v ktorom činnosť pravidelne vykonáva, najviac vo výške, aká je ustanovená pre zamestnancov podľa zákona č. 283/2002 Z. z. o cestovných náhradách, a to na stravovanie, ubytovanie, cestovné dopravnými prostriedkami, nevyhnutné výdavky spojené s pobytom v tomto mieste a v súvislosti s činnosťou vykonávanou v zahraničí aj suma do výšky 40 % nároku na stravné podľa zákona o cestovných náhradách. Ak daňovník na cestovanie využije vlastné osobné motorové vozidlo nezahrnuté do obchodného majetku, uplatní výdavky (náklady) do výšky náhrady za spotrebované pohonné látky a základnej náhrady za každý jeden km jazdy podľa zákona o cestovných náhradách.
V súvislosti s uplatňovaním daňových výdavkov musí byť v súlade s vyššie cit. zákonným ustanovením splnená aj podmienka, že daňovník musí činnosť vykonávať v inom mieste, ako je miesto, v ktorom svoju činnosť pravidelne vykonáva.
Pojem miesto pravidelného vykonávania činnosti zákon o dani z príjmov nedefinuje. Takýmto miestom môže byť napr. miesto podnikania uvedené v živnostenskom oprávnení, miesto, v ktorom má daňovník zriadenú prevádzku a pod., ale aj miesto výkonu podnikateľskej činnosti zmluvne dohodnuté.
Ak daňovník fyzická osoba podnikajúca na základe živnostenského oprávnenia vykonáva svoju činnosť v Holandsku, vynaložené výdavky na stravné ako aj vreckové by bolo možné uplatniť ako daňový výdavok podľa § 19 ods. 2 písm. e) zákona len za predpokladu, ak správcovi dane preukáže, že ide o vykonávanie činnosti v inom mieste, ako je miesto, v ktorom svoju činnosť pravidelne vykonáva.

Váš dopyt:

Pekný deň.
SZČO (miesto podnikania podľa živnostenského oprávnenia - bydlisko, stálu prevádzkareň nemá) má uzatvorenú zmluvu o dielo s tuzemskou SZČO na prevedenie rekonštrukcie objektu od 03.01.2007 do 30.04.2007 v Holansku,mesto DenHad na ulici Orgovanova 30.Dalšiu zmluvu o dielo s tou istou SZČO na opravu objektu Holansko,DanHag,Malinova 156, od 05.05.2007 do 03.07.2007.
-3.zmluva, zmluva o dielo s tou istou SZČO,demolačne práce, Holansko,DanHag Zelená 92,od 05.08.2007-30.09.2007
-4.zmluva, zmluva o dielo s tou istou SZČO,demolačne práce, Holansko,DenHag Kočická 487,od 18.10.2007-20.12.2007

Prosím Vás o konkrátnu odpoveď, či si môžem ako daňový výdavok, v prípade vyššieuvedených skutočností za obdobie trvania zmlúv(výkonu prác) uplatnovať stravné a vreckové platné pre zahraničné pracovné cesty.(konkretne pre Holanko 45 EUR+vreckové 40%-18EUR= spolu na deň-58EUR).

Ďakujem



Je to celkom zaujímava odpoveď. A ako to má SZČO preukázať?
Robina
20.03.08,08:16
Môže byť preukázaním aj FA vystavená v inej mene?
fizzy
26.03.08,15:11
Prosim Vas,
pri vyslani zamestnanca do CR na pracovnu cestu do inej firmy na tyzden, je potrebne vypisovat v Soc. poistovni formular E101? Alebo ake nalezitosti ako zamestnavatel by sme mali splnit? Neviete poradit?
Dakujem
Ali36
18.02.09,17:48
Chcem sa len uistiť, SZČO zahraničná pracovná cesta, má nárok na stravné, tiež vreckové do výšky 40% stravného, pre rok 2008 nič sa nezmenilo? Díky
MiladaM
25.02.09,05:50
Dobre rano, prosim pomôžte mi... SZČO chodil v r. 2008 na turnusy do Francúzska, pracoval tam na stavbe. Môžem mu uplatniť diéty a vreckové? Teda 45€ /stravné/ plus 18€ /vreckové/ na deň? A čo k tomu potrebujem? Stačí, že mu spravím záznam z prac. cesty za každý turnus – napr. odchod zo SR 1.5.2008, nástup do práce vo Fr. 2.5.2008, práca až do 9.6.2008, 10.6.2008 príchod do SR. Teda: v práci bol 39 dní mínus 5 dní voľno = 34dní.
34dní * 63€ = 2142€ /krát kurz NBS zo dňa vyúčtovania/
Môže to tak byť? Alebo som mimo? Iné doklady k tomu netreba? Vďaka.
MiladaM
25.02.09,06:23
Aaa vidim, že sa to tu už nejaky čas rieši... Ja som hodila otazku tak "z fleku" preto, že som zistila, že u nas všetci tí, čo robia na živnosť v zahraničí si dávajú bez váhania do výdavkov vreckové plus stravné. Nezdalo sa mi to ako problém, ale vidím, že to také jednoznačné nie je...
Chobot
25.02.09,10:50
Aaa vidim, že sa to tu už nejaky čas rieši... Ja som hodila otazku tak "z fleku" preto, že som zistila, že u nas všetci tí, čo robia na živnosť v zahraničí si dávajú bez váhania do výdavkov vreckové plus stravné. Nezdalo sa mi to ako problém, ale vidím, že to také jednoznačné nie je...

Je to jednoznačné, že si môžu dať do nákladov stravné + vreckové do výšky 40% stravného, pokiaľ ide o zahraničnú pracovnú cestu. Môžeme diskutovať o tom, či v niektorom konkrétnom prípade ide o zahraničnú pracovnú cestu alebo nie. Pokiaľ nejde o ZPC, tak náhrady neplatia. Pokiaľ však ide, tak má nárok na náhrady. Neviem, kde si vyčítala, že to nie je jednoznačné.

Ak je to napr. v ČR, tak si môžu denne uplatniť 600 CZK stravné a 240 CZK vreckové, teda spolu 840 CZK.
MiladaM
25.02.09,11:07
Dakujem za odozvu,
tak pozri prosim moj predchadzajuci prispevok, riešim tam Francuzsko...
A ta nejednoznačnosť: tu na začiatku tejto diskusie...

A ešte-ak chcem davať do vydavkov diety a vreckove, tak vediem učto a paušalne výdavky sú "pasé" však?
Chobot
25.02.09,11:41
Dobre rano, prosim pomôžte mi... SZČO chodil v r. 2008 na turnusy do Francúzska, pracoval tam na stavbe. Môžem mu uplatniť diéty a vreckové? Teda 45€ /stravné/ plus 18€ /vreckové/ na deň? A čo k tomu potrebujem? Stačí, že mu spravím záznam z prac. cesty za každý turnus – napr. odchod zo SR 1.5.2008, nástup do práce vo Fr. 2.5.2008, práca až do 9.6.2008, 10.6.2008 príchod do SR. Teda: v práci bol 39 dní mínus 5 dní voľno = 34dní.
34dní * 63€ = 2142€ /krát kurz NBS zo dňa vyúčtovania/
Môže to tak byť? Alebo som mimo? Iné doklady k tomu netreba? Vďaka.

Áno, na uplatnenie stačí vyúčtovanie prac. cesty za každý turnus.

Len s tým prepočtom nie som si istý, podľa nového zákona o cest. náhradách sa spomína niečo, že kurz má byť z prvého dňa mesiaca, v ktorom sa PC uskutočnila. Ale nebude to veľká chyba, ak to prepočíta kurzom vyúčtovania.
MiladaM
25.02.09,12:01
Jooj, dakujem krasne, poslem bodik...:)
Tie kurzy este pozriem.
jo.zo
19.03.09,20:28
Chcem sa pridať ak SZČO na Slovensku nemá zmluvne dohodnutú prácu v zahraničí, vypisuje si cesťak a uplatní nárok podľa § 6?
liba2
19.03.09,21:11
Chcem sa pridať ak SZČO na Slovensku nemá zmluvne dohodnutú prácu v zahraničí, vypisuje si cesťak a uplatní nárok podľa § 6?
kuk sem :
http://www.porada.sk/t107142-metodicke-usmernenie.html#post992067
jo.zo
21.03.09,04:59
Chcem sa Vám veľmi pekne poďakovať za radu.;)
P.S.Skutočne tam pracujem celých 30-dní, Lebo ak nie ste s rodinou a v závode majú termín tak radšej pôjdem do práce ako len tak sedieť na ubytovni.Verte pracujú tak všetci, čo sú mimo domu.Len ak pre nich majú prácu.
majernikova
21.03.09,16:59
Ahojte,
aký kurz použijem pri nahodení fa vystavenej zahraničnému odberateľovi? Mám vystavenú fa na sumu 4 315EUR 15.03.2008 a neviem akým kurzom to zaúčtovať. A ešte aj stravné a vreckové, je mi jasné čo a ako no tak isto mám problém s kurzom. Prosím veď už mi niekto odpovedzte lebo nie som si istá či sa pýtam hlúposti alebo nejasne lebo dnes mi nikto ani na jednú moju otázku neporadil. Nie som si istá preto si chcem overiť či to spravím dobre. Je mi jasné, že všetci mate veľa práce lebo už je dosť vysoký dátum no skúste, prosím .

Ďakujem
Orsz
22.03.09,09:45
Ahojte,
aký kurz použijem pri nahodení fa vystavenej zahraničnému odberateľovi? Mám vystavenú fa na sumu 4 315EUR 15.03.2008 a neviem akým kurzom to zaúčtovať. A ešte aj stravné a vreckové, je mi jasné čo a ako no tak isto mám problém s kurzom. Prosím veď už mi niekto odpovedzte lebo nie som si istá či sa pýtam hlúposti alebo nejasne lebo dnes mi nikto ani na jednú moju otázku neporadil. Nie som si istá preto si chcem overiť či to spravím dobre. Je mi jasné, že všetci mate veľa práce lebo už je dosť vysoký dátum no skúste, prosím .

Ďakujem

Dňom vystavenia faktúry - t.j. 15.3.2008.
AntekaK
23.03.09,14:48
ahojte, mám takúto otázku, poberateľ starobného dôchodku si v r.2008 založil živnosť, uzatvoril zmluvu o dielo na prepravu automobilov v zahraničí. Príjmy mu boli uhradené na základe vystavených faktúr, nemám skoro žiadne doklady na výdavky, môže si živnostník do svojich výdavkov (jednoduché účtovníctvo) vyúčtovať náhrady stravného+40% vreckového v takej výške, ako platí v jednotlivých krajinách podľa času, ktorý tam pracoval? Myslím v plnej výške, tak ako je v zákone o cestovných náhradách, prípadne krátené, podľa príslušného časového pásma.
Keď som čítala príspevky v tejto téme, neviem si z toho vybrať, aj sa mi zdá, že áno, aj som pomýlená, že iba vo výške 40% podľa zákona o cestovných náhradách.Ďakujem.
liba2
23.03.09,15:14
tých 40% sa vzťahuje len k vreckovému. Inak môže uplatniť všetko čo mu zákon o CN umožňuje, pokiaľ splnil podmienky.
Na začiatku témy sú riešenia, ktoré aj tebe pomôžu, pozri sa na to.
Micinka
27.03.09,11:10
Zdravím všetkých, poprosila by som o vysvetlenie Zákona o cestovných náhradách §5 odst. 5, mám totiž zamestnanca, ktorý jazdí kamiónom a zaujíma ma či mu môžem preplatiť stravné v plnej výške + vreckové. A ešte jedna otázočka ak začatie pracovnej cesty je napr. 26.03.2009 v SR o 07:00 , o 17:00 prekročí hranice do ČR a 27.03.2009 o 15:00 prekročí hranice do Nemecka koľko mu môžem preplatiť za 26.03.2009?
liba2
27.03.09,14:07
Zdravím všetkých, poprosila by som o vysvetlenie Zákona o cestovných náhradách §5 odst. 5, mám totiž zamestnanca, ktorý jazdí kamiónom a zaujíma ma či mu môžem preplatiť stravné v plnej výške + vreckové. A ešte jedna otázočka ak začatie pracovnej cesty je napr. 26.03.2009 v SR o 07:00 , o 17:00 prekročí hranice do ČR a 27.03.2009 o 15:00 prekročí hranice do Nemecka koľko mu môžem preplatiť za 26.03.2009?Od 7:00 do 17:00 je na tuzemskej PC- to predpokladám vyrátať vieš ;) .
Jeho zahr. PC začína prekročením SK hranice, teda o 17:00 do ĆR. Do 24,oo h. je to 7 hod. Postupuješ podľa § 13 ods.1 (časové pásmo) a ods.4 výška stravného.
Obdobne je to za deň návratu - jeho ZPC končí pri SK hranici, ďalej je to už tuzemská cesta.
Pri jednom výjazde môže dostať aj zahr. aj tuzemské stravné - ak mu vznikol nárok.
27.3.09 je už v ČR - má nárok na stravné v českých korunách , avšak opäť čítaj zákon § 13 ods 5 ale aj ďalšie, lebo musíš zobrať do úvahy rôzne okolnosti a prípadne za daný deň stravné aj krátiť.
27.3.09 bol 15 hod. v Čechách a 9 hod. v Nemecku , keďže viac času bol v Čechách , má nárok na stravné v Kč za celý deň.
Až za deň 28.3.09 má nárok na "nemecké" stravné.... atď.
Jednoducho, aby si správne vypočítala stravné, musíš mať v ruke zákon o cestovných náhradách a prečítať si tie §§. :)
Micinka
27.03.09,15:25
Ďakujem veľmi pekne za pomoc, a pri zahraničnej ceste mu môžem pripočítať aj 40 % vreckové? Zmiatlo ma to že keď je ako vodič a vyplýva mu to z osobitnej povahy zamestnania či ma na to nárok v plnej výške
Tweety
27.03.09,15:44
Ďakujem veľmi pekne za pomoc, a pri zahraničnej ceste mu môžem pripočítať aj 40 % vreckové? Zmiatlo ma to že keď je ako vodič a vyplýva mu to z osobitnej povahy zamestnania či ma na to nárok v plnej výške
Vreckové môže byť vo výške od 5-40%.