zuziii
11.10.07,10:33
Ahojte vsetci,
obraciam sa na vas, skusenych uctovnikov, ekonomov, manazerov, konatelov pripadne majitelov firmy. Uz nejaky ten rocik podnikam, sme mala firma, uctovnictvo nam robia externe, ale faktury si vystavujeme sami, ekonoma nemame. O co mi ide? Cim dalej tym viac mi chybaju "suhrnne informacie v jednom" o toku penazi vo firme. Totizto, nie som uctovnicka a ked sa pozriem do uctovnictva, neviem sa zorientovat, co je co. Ja by som potrebovala jednoducho a rychlo zistit mesacne/stvrtrocne/rocne prehlady o tom, kolko firma utrzila, kolko vyfakturovala, aky je preplatok/nedoplatok DPH, koko islo islo na mzdy, kolko na reziu, tovar, dopravu atd. a kolko je zisk. Kto nam dlzi po splatnosti, kolko dlzime my, aky obrat sme urobili s konkretnou firmou, pripadne co sme urobili a este nevyfakturovali, atd.
Viem, ze existuje nejeden informacny system (CRM), kde sa vacsina udajov da rychlo zistit, az na to, ze su neskutocne drahe a urcene hlavne pre velke firmy. Moja otazka znie, existuje nejaky pritulny sw, kde sa prehladnym, intuitivnym sposobom dostanem k roznym prehladom ale urceny pre male az stretne firmy a za prijatelnu sumu? Rada by som bola, keby ste sa vyjadrili aj vy, ci som jedina komu to chyba, ako to robite vy, ci si to klienti ziadaju od uctovnikov? ekonomov? alebo je na to iny system, ktory zatial nepoznam? Dakujem vam za akykolvek nazor, napad, skusenost, nasmerovanie na informacie na webe a prajmem pekny den.
Stefan2005
11.10.07,08:54
Osobne si myslím, že pokiaľ nepatríš medzi igelitkárov (čo v marci odovzdajú doklady za predchádzajúci rok - ale asi nie lebo si plátcom DPH) tak tieto základné údaje by Ti mohla poskytnúť firma, ktorá vedie účtovníctvo. Teda výsledok hospodárenia, stavy pokladní a bežných účtov, prehľad pohľadávok a záväzkov, atď. Pre účtovnícku firmu, ktorá vedie účtovníctvo na PC je takáto požiadavka je hravo splniteľná, (napr. za malý paušálny poplatok na krytie zvýšených režijných výdavkov). Pre začiatok by to mohlo stačiť. Akýkoľvek sebelepší SW bez naplnených údajov je k ničomu - jedine keby si robila kompletne účtovníctvo pre seba. Existuje ešte jedna možnosť - tlačiť si prehľady priamo pre seba - predpokladá to zakúpiť si rovnaký SW, v ktorom vedie účtovníctvo externá firma a napr. mesačne si preniesť kompletne zaúčtované dáta.:)
zuziii
11.10.07,12:30
Ja mam na mysli sw, kde si budem plnit udaje. Uz teraz si FA vystavujeme sami. Po 3 mesiacoch odovzdam vsetky FA, bloky, vypisy z banky uctovnikovi a on ich spracuje na svojom PC. Ale sw, ktory pouzivame na FA je primitivny, daju sa len vyplnit kolonky, prezerat vystavene fa a vytlacit. Data sa ukladaju do db, takze urobit pohlad za obdobie, za firmu, sumare, to su jednoduche funkcie. Mozno vacsine podnikatelov vystavuje FA a vsetku agendu vedie ich uctovnik a vyhovuje im to. Ja ked vidim zaplavu tych cisel v uctovnictve, tak mi je zle :) (bez urazky). Ked som od uctovnika potrebovala vyselektovat obch. styk s konkretnou firmou za 3 roky dozadu, tak musel zaviest analyticky ucet, do ktoreho ked sa pozriem po mesiaci, tak tam vidim tolko cisel, ze kym sa dopracujem k tomu, ktore ma zujima, tak sa akurat tak vytocim, ze je to neprehladne a su tam zbytocne udaje, ktore su mi .... ehm na nic :) Mna zaujima len jedno cislo. Neviem, ci som to dost jasne napisala, o co mi ide.
KEJKA
11.10.07,13:13
nevyjadrila si sa jasne. Neúčtovník sa ťažko vyzná v "záplave čísiel", ale jasne položenú otázku (tak ako si ich pár uviedla v zadaní) dokáže účtovník jednoznačne zodpovedať po spracovaní údajov.
Údaje z kníh pohľadávok si určite dokážeš vyselektovať aj sama - pokiaľ program na fakturáciu nie je úplne primitívny, ale pohodlnejšie je to cez účtovníctvo.
Ostatné otázky (tovar, mzdy,....) sa zasa týkajú iných oblastí, tam zasa zodpovie účtovník, alebo mzdár.
Chcem len zdôrazniť, že práca účtovníkov je vysokokvalifikovaná činnosť, a tvoja predstava o prítulnom SW pre podnikateľa je mierne povedané nereálna.
Stefan2005
11.10.07,13:16
Docela som pochopil čo si mala na mysli, možná ja som sa nemotorne vyjadril. Skúsim to ešte inak: keď naďalej budeš používať na fakturáciu primitívny softvér, prehľad nebudeš mať žiadny. Samozrejme sú aj lepšie programy len samotnú fakturáciu, niektoré dokonca i freeware (používateľné zadarmo). Umožňujú nielen vystaviť - vytlačit faktúru, ale poskytujú prehľady napr. podľa jednotlivých obchodných partnerov, podľa fakturovaných položiek - napr. druhu tovaru a pod., ale zaevidovať k tomu i príslušnú úhradu, vytlačiť príjmový pokladničný doklad a mnoho ďalších funkcií. Ale znova opakujem - softvér bez naplnených dát je sám o sebe o ničom - všetky tie údaje navyše treba zadať. Ak ich budeš zadávať sama, budeš v určitých oblastiach suplovať svojho účtovníka - duplicitná práca. Tá Tvoja požiadavka na účtovníka bola docela oprávnená - neviem v akom softvéri robí účtovníctvo, poznám ich viacej, ale aby som dostal obraz o veľkosti obratu podľa jednotlivých dodávateľov, odberateľov nepotrebujem zadávať zvláštne analytické účty, program si ich vyfiltruje napr. cez IČO. Osobne veľakrát mám skúsenosť, že nie vždy treba nový softvér, stačí využiť jeho možnosti (ktoré užívateľ nie vždy využíva - pozná na 100%. A okrem toho NEEXISTUJE 100% PROGRAM, ktorý vyhovuje po všetkých stránkach. Najprv si musím nadefinovať moje priority, čo chcem mať vysledované a podľa toho hľadám (t.j. najprv skúšam) program. Je docela bežné, že jedna firma sa účtuje v jednom programe, iná v druhom - podľa toho, ktorý lepšie spĺňa potreby zákazníka. Asi toľkoto.
zuziii
12.10.07,06:28
Ahoj Stefan,
mas pravdu, uvedomujem si, ze keby som xcela vsetko, co som pisala, tak vo vela veciach robim duplicitne s uctovnikom a moja poziadavka na sw je dost narocna. Vlastne uz teraz, ked vystavujeme Fa, tak uctovnik to robi potom znova. Ale ako to funguje v praxi inde? Predpokladam, ze maloktory uctovnik vie, co ma vyfakturovat bez toho, aby mu to klietn povedal. A ten cas, ktory s nim stravim, mozem rovno stravit sama pri vyplnani faktury. Taktiez problem so splatnostou Fa, uctovnik to zauctuje, az ked ma vypis z banky. Nam chodia online pohyby na ucte a viem si to prestavit, ze sa to da zautomatizovat rovno do systemu, podla identifikacnych udajov sa platba sparuje. Dalsi problem, s klientom sa dohodnem, ze zadanu zakazku odhadujem na n-tisic. Ale prejde vela vody kym sa dokonci, robia sa stale upravy, zmeny, dorabaju sa nove veci a namiesto 2 tyzdnovej roboty sa to tiahne mesiac a ja zistim, ze uz ani presne neviem, kolko hodin som odrobila a mam problem si pytat peniaze, lebo mam pocit, ze tolko nemozem pytat. Uvedomujem si, ze je to moja chyba a mohla by som si to zapisovat hoci aj rucne, ale keby som na to mala system, tak za prve: prekrocim dohodnutu sumu, oslovim zakaznika, dohodnem sa na dalsom postupe, a zaroven cim viac prjektov odrobim,budem vediet lepsie planovat casovu a zaroven aj financnu narocnost a predist tak zbytocnym nedorozumeniam.

To Kejka: ak mas pocit, ze som sa nejakym sposobom dotkla prace uctovnika, alebo ze ju pokladam za banalnu, tak sa ospravedlnujem. Skor naopak, som rada, ze ju nemusim robit a mozem sa venovat svojej praci.

Kazdopadne vam dakujem za ochotu.
bea
12.10.07,06:52
Ja som pred viacerými rokmi pracovala v jednej firme a tam mali veľmi podobný problém ako Ty. Účtovníctvo im spracovávala účtovnícka firma a oni nemali potrebné informácie. Preto nevideli iné východisko a prijali do zamestnania mňa. Vedela som, čo sa v tej firme deje, vystavovala som faktúry (neskôr som zaučila mladú kolegyňu), robila pokladňu, účtovala, bola som mzdárka, plánovačka ... Ale firma mala prehľad o všetkom, čo potrebovala hneď a presne. Možno by bolo treba pouvažovať aj o spracovávaní účtovníctva u seba.
Stefan2005
12.10.07,08:27
Jedna z možností je tá, ktorú navrhla Beáta.
Ak chceš však naďalej zostať u systému externého účtovníctva, osobne by som postupoval takto: Zakúpil by som rovnaký softvér pre seba i účtovníka. Softvér by mal umožňovať zadávanie jednotlivých agiend dávkovite (teda nezávisle na rôznych miestach trebárs v rovnakom čase) a zároveň podporovať export a import dát, t. j. niektoré dáta by si zadávala Ty (napr. spomínané faktúry - fakturovať aj podľa mňa musí vždy podnikateľ), ostatné účtovník a pravidelne by ste si vymieňali exportné dávky (dá sa to aj cez internet). Prekvapuje ma však, že prichádzaš o časť svojich príjmov neporiadkom v evidencii. Preto pri výbere softvéru by som hľadal taký, ktorý umožňuje prácu so zákazkami (nepoznám Tvoju podnikateľskú činnosť), a po jej ukončení sa dá priamo zo zákazky vystaviť faktúra. Je to presné a rýchlejšie. Ak by si volila túto možnosť, zaručene ak zadefinuješ čo budeš robiť na porade Ti poradia softvér, ktorý si vybrať. Stefan.
zuziii
12.10.07,12:30
Prekvapuje Ta, ze nemam v poriadku evidenciu? Mna to neprekvapuje, ale stve ma to a preto hladam na to nejake ucinne riesenie. Ruku na srdce, ty vies u kazdeho klienta povedat, kolko casu si mu venoval? Viem si predstavit u uctovnika, hlavne ked ma napor koncom marca a pride mu niekolko "igelitkarov", ze sa pracuje na plno a nema chut pocitat komu sa kolko venoval. Ako som citala ine prispevky, existuju aj taki, ze ak je dan vacsia nez, tak to treba prerobit, lebo je to vela. Alebo nastane situacia, ze "lava strana sa nerovna pravej" a hlada sa chyba, kym sa neodstrani. Ja osobne robim webove stranky a u mna je situacia taka, ze dopredu si netrufam povedat, kolko bude trvat "vyroba" grafiky, kolko bude trvat prepis do html a kolko budu trvat konecne upravy, kym bude klient spokojny. Proste niekedy spravim sup, sup a je to hotove. Inokedy sa trapim, hladam po nete navody, v jednom prehliadaci je to ok, v druhom to nejde. A poviem Ti, vtedy som naladena na uplne inu strunu ako na pocitanie minut alebo hodin. :)
Otazka znie: kto zaplati moj cas? Je diskutabilne, ci je to tym, ze som blba a neviem ako sa to robi, ci mam len blby den a nepali mi to, alebo potrebujem nastudovat nieco nove, lebo sa nieco zmenilo. Kazdopadne, cas, ktory nad tym stravim investujem aj do seba a cim viac mam za sebou, tym viac sa na mna "nabaluje". Preto mam potom problem urcit skutocny odpracovany cas a cas straveny vyhradne len na zakazke. Ale bez ohladu na to, kolko sa dohodnem na konecnej sume so zakaznikom, zaujima ma, na kolko percent casu som mesacne vytazena. Ked firma zamestnava niekolkych takychto ludi (myslim, takych, ktori pracuju dusevne) chcem mat prehlad, kolko hod. odrobia skutocne, kolko hod. sa vyfakturuje.
KEJKA
12.10.07,13:34
nie nedotkla si sa, trošku to tak vyzeralo, ale nepodozrievala som ťa z podceňovania práce účtovníka. Skôr som si myslela, že nemáš definované otázky smerom naňho. Lebo tieto informácie ti je schopný účtovník pri vhodnom SW poskytnúť.
Možné riešenie by bolo aj také, že kým účtovník vystačí s účtovným SW, ty ako firma by si si mohla zakúpiť podsytémy od rovnakej firmy, kvoli kompatibilite a síce podsytém pre fakturáciu, a pre sklady. Transfér údajov z podsystémov do účtovníctva by znížil pracnosť spracovania pre externú firmu,(následne možno zníženie ceny), zvýšila by sa úroveň informácií, odstránila by sa duplicita. Spracované údaje by mohli byť dekádne, týždenne, denne.....
takže výsledky pre teba dôležité by si dostávala podľa vlastnej potreby.
Stefan2005
12.10.07,13:38
V tomto pripade by sa Ti možno hodil aj softvér, ktorý umožňuje sledovať čas na jednotlivom projekte (alebo projektoch), a to dokonca aj pri tímovej práci - čiže ak napr. na jednom projekte pracujú viacerí pracovníci (či zamestnanci) naraz a nezávisle od seba. Meria čas strávení na projekte, zaznamenáva úlohy, a pod. To ale už predpokladá počítačovú sieť aj softvér. Niekde som sa s takým už stretol na internet. No a čo sa týka tých hodín strávených na jednotlivých zákazkách - tak to chápem, lebo keď sa dohodneš na cene za celok, tak zákazníkovi je to vlastne jedno, či si tú prácu urobíš za pol dňa alebo za 3 dni. Jemu ide o to, aby to bolo hotové v dohodnutý čas a v zodpovedajúcej kvalite. A je to jedno, či sa v tomto prípade jedná o tvorbu www.stránky, alebo vypracovanie daňového priznania.
zuziii
16.10.07,09:24
Ahojte,
na uvod chcem este objasnit situaciu. Citala som si znova celu temu a mozno to znie tak, ze tie informacie, ktore som pisala v otazke, od uctovnika nemam vobec. Pravda je taka, ze odpovede na otazky dostanem, ale nie je to vzdy "okamzite". Uctovnik nie je vzdy po ruke alebo on nie je vzdy pri svojom PC a informacie nemam hned. Pochopitelne, to ci info dostanem o hodinu, den, dva nie je katastrofa, len pre moju pohodlnost, nexcem sa k tej teme znova vracat. Preto som zacala uvazovat nad efektivnejsim riesenim. Napadla ma tiez moznost ako pise Bea, robit ucto u nas, aspon na niekolko hodin do tyzdna (nemame toho vela) a ja by som si, v pripade nepritomnosti uctovnika, zakladne info vedela vycucnut. Len uvazujem a hladam, ci neexistuje nieco vylepsene, skompletizovane v jednom celku. Mala som moznost byt na prednaske nejedneho informacneho systemu, kde boli jednotlive "kapitoly" (uct., mzdy, sklady, kontakty, marketingove akcie, obchodna korespondencia, vyroba, doprava, projekty, atd.) riesene modularne a mohla som si zakupit len tie, ktore potrebujem. Ale ako som pisala, stoja radovo statisice az miliony korun a je to urcene pre velke spolocnosti.
Preto som hodila otazku do porady a myslela som, ze sa vyjadria aj majitelia alebo konatelia, ci maju tiez podobne potreby ako ja, ci maju na to svoj system alebo im staci komunikovat s uctovnikom.
wierdo
16.10.07,09:53
Ja mam samozrejme tiez podobny problem a asi nie som sam. Tiez mi robi (teda nasej s.r.o.) uctovnictvo externa uctovnicka, ale faktury vystavujeme sami v POHODA. Tiez neviem, ako to riesit. Na jedne strane POHODA (a to mame tu najjednoduchsiu verziu JAZZ) je pre nas zbytocne komplikovana, napr. bez uskutocnenia nejakej rocnej uzavierky nas ani nechce pustit fakturovat nasledujuci rok a pod. - skratka tazko sa tomu softu da vysvetlit, ze chcem tlacit iba faktury, archivovat udaje o odberateloch a pod.

Na druhej strane je tam kopa pre mna uzitocnych funkcii chyba. Napr. neviem, ako vyhladat rychlo vsetky vystavene faktury viazuce sa na konkretneho odberatela (podobne ako mozem vyhladavat e-maily po zadani kriterii v Outlook Express) a pod. Robi mi to problemy. Ked je najhorsie, volam uctovnicke. Ale neviem si predstavit, ze by som jej volal 3 x denne aby mi vycucla nejake udaje, to by asi nestihala nic ine.

Mozno iba neviem Pohodu dobre ovladat, aj uz som tam raz volal, ze sa objednam na individualne skolenie, ale velku ochotu neprejavili.
bea
16.10.07,10:08
wierdo, ja účtujem v POHODE, ale keď moji klienti niečo potrebujú, nemám problém údaje vyhľadať. Je pravda, že niekedy musím trochu "čarovať" a ukladať údaje do excelu a až potom z nich vyrobím, to čo treba. Ale napr. vyfiltrovať vystavené faktúry podľa odberateľa sa dá v POHODE dosť jednoducho (aspoň podľa mňa), podľa názvu, alebo podľa IČO . A aj v zostavách je jedna s názvom "Fakturácia podľa odberateľov". Ale ja sa zaoberám len touto činnosťou, takže mám možnosť a čas, keď treba, hľadať ako sa dajú potrebné údaje zo SW dostať...Iné je , keď potrebuje tieto údaje manažer vytiahnuť zo SW, ktorý nepoužíva "24 hod. denne".
liba2
16.10.07,12:38
Aj program Omega umožňuje na jednom PC zaevidovať doklady do systému a elektronicky preposlať na iný PC, kde sa zaúčtujú a zase zašlú späť. Program možno kúpiť s inštaláciou na 2 PC (teda nie 2 programy). Treba sa informovať na www.kros.sk (http://www.kros.sk) .
JTOMA
16.10.07,13:31
Vec treba rozdeliť na minimálne dve časti.
1.Účtovné zostavy
Ak Vám účtovníctvo robí externá účtovnícka firma predpokladám, že informácie, ktoré poskytuje účtovníctvo máte v podobe akej to ukladá zákon o účtovníctve. Problém spočíva niekedy v tom, že človek ktorý nie je ekonóm alebo účtovník sa v tom často dosť pružne neorientuje a tu nepomôže SW, pretože ko bolo už povedané ak nedostane údaje - ani ten najlepší nepovie nič.
2.Manažérske zostavy
Je asi to čo potrebujete a nemáte. Poznám SW, ktorý z údajov účtovnítva dokáže vytvoriť zostavy, ktoré potrebujete. SW sa volá EcoSunISM - informačný systé pre manažérov.
Nechcem aby to vyznelo ako reklama ale porite si www.sunsoft.sk a prečítajte si podrobnosti.
Funguje samozrejme s ich účtovníctvom ale aj autonómne - treba ho však anplniť údajmi.
Stefan2005
16.10.07,16:18
Zuziii, nepoznám systém komunikácie (výmeny dát a ich periodicitu medzi Tebou a účtovníkom. Ale pokiaľ pravidelne mu odovzdávaš podklady k účtovaniu, aj on by Ti mohol pravidelne - týždenne, dekádne, mesačne - ako sa dohodnete - odovzdávať reporty, na ktorých sa dohodnete (výsledovku, súvahu, otvorené položky pohľadávok a záväzkov, knihy faktúr, a pod. proste to o čo máš záujem a čo dovoľuje softvér). Nebolo by potom nutné nepredvídane kontaktovať účtovníka, čo sa nemusí vždy hodiť ani jemu. Napr. týždenne mu odovzdáš doklady na účtovanie a on Ti na výmenu dá dohodnuté zostavy. Do doby kým si nájdeš riešenie pre nejaký manažérsky soft (viacej účtovných programov má nadstavbu pre manažérov - sú to však zložitejšie systémy a nie som si istý, či by vyhovoval externému účtovníkovi) by aj toto možná dočasne vyriešilo vákuum v informáciach.
neofree
17.10.07,07:18
Ahoj,
možno ti pomôže CRM s názvom VTiger skúšala si tento soft? Je open source - zdarma.
Na mojom servery som si vytvoril aj demo v slovenčine. Kontaktuj ma ak si to chceš vyskúšať. :---
zuziii
18.10.07,14:02
Dakujem za tipy sw. Kukala som zbezne oba. FY Sunsoft poznam z pocutia, nemala som ale moznost pracovat s ich sw ISM. Cena je prijatelna a aplikacia spolupracuje s ich uctovnictvom, skladom, fakturami ... Docitala som sa, ze ISM robi exporty (vycucne potrebne data) do MS Excel tabuliek a grafov. Dufam, ze exporty je mozne prezerat aj v OpenOffice. :) Zaroven to vyvolalo vo mne podozrenie, ze to nebude az tak celkom pritulne pre mna, pretoze ak si zakupim autonomne riesenie, kde si budem plnit udaje sama, tak na to, aby som ziskala nejaky prehlad spustim najprv ISM a potom Excel? Pride mi to ako prevodnik "zozbieranych udajov" (v mojom pripade mnou vlozenych) do Excelu. :) Pochopila som to spravne? Mate s tym nejake skusenosti? Chcela som si stiahnut aj demo a vyskusat si to, ale je potrebne vyplnit dotaznik a ja som skupa na rozdavanie osobnych udajov. :)
VTiger sa blizi mojim predstavam. Nie je sice napojeny na uctovnictvo, ale to by mi az tak nevadilo. Neinstalovala som ho, len som kukla demo. Paci sa mi, ze je to webova aplikacia, je to celkom prepracovane. Ale za ten cas, co som to skusala, som nasla aj zavazne nedostatky, ale mozno sa daju odstranit, len zatial neviem ako :). Chce to viac casu a pohrat sa s tym.
Ale budem este hladat dalej, ci nahodou nenajdem nieco zaujimavejsie.

To Stefan2005: pisala som vyssie, ze uctovnikovi davam doklady stvrtrocne a potom mi da aj pozadovane zostavy. Bez ohladu na periodicitu, uvazujem ekonomicky a vystupy, ktore mi tlaci su niekedy zbytocne na papieri. Ked je raz nieco v elektronickej podobe, lepsie sa s tym pracuje ako s papierom :)
Preto ma v tej suvislosti napadlo, ze aj dosle faktury by som prijala, keby nam dodavatelia posielali postou a zaroven aj elektronicky. (budem rada, ked sa aj k tejto teme vyjadrite, ci je to uz v praxi bezne) Myslim, ze je aj pre uctovnika/kov je jednoduchsie urobit copy->paste ako to prepisovat naspat do elektronickej podoby. A najlepsie by bolo, keby sa vyrobcovia ekonomickych sw dali "dokopy" a vymysleli STANDARD ako vystavene faktury posielat aj elektronicky a prijemca ich bez problemov importne do svojho sw. Ale asi vela snivam :)
KEJKA
18.10.07,19:36
faktúry sa dnes už bežne posielajú elektronicky.
zuziii
19.10.07,09:31
Kejka, je to bezne aj od "malych"?. Resp. robia to aj uct. sw, s ktorymi pracuje vacsina z vas? To by som sa potesila, i ked ma to mohlo napadnut aj skor, ze? Mala som pocit, ze to je zalezitost len velkych systemov :) My tiez posielame FA (iba na vyziadanie) v pdf. Ale nam posielaju alebo ich ziskame v klientskej zone na ich webe zatial len velke spolocnosti. Vacsina nasich odberatelov/dodavatelov su maly, a tam to funguje len papierovo. Mozno ich staci len oslovit.
Stefan2005
19.10.07,19:22
zuziii, zatiaľ sme asi nedospeli k žiadnemu uspokojivému riešeniu... Áno e-faktúry dokáže posielať už i veľa low-cost softvérov, prijímať ich však dokážeš iba svojim poštovým klientom, jednotlivé softvéry e-faktúry totiž nedokážu importovať do svojho prostredia kvôli svojej nekompatibilite... Čo je bežné u týchto lacnejších softvérov, je že napr. importujú bankové výpisy, ale aj to je iba sumár čísiel, ktoré niekto musí identifikovať a ďalej spresnit.... Spomínala si drahé softvéry na niekoľko stotisíc... áno, tie dokážu viac, stoja toľko čo stoja, ale nie len toľko... na ich obsluhu treba team ľudí, čo tiež niečo stojí... Rád budem ďalej sledovať túto diskusiu a vyjadrím svoj názor i v budúcnosti, ale aby sme sa pohli ďalej, tak prosím Ťa, špecifikuj presne, čo a aké informácie by si chcela mať. Ale konkrétne. Potom Ti vieme možná dať aj už konkrétnejšiu odpoveď.
Filip Glasa
22.10.07,09:01
robíme si objednávky, sklad, fakturáciu v Money S3. Na začiatok stačí štartovacia verzia zadarmo. Pôvodne sme chceli mať rovnaký SW ako účtovníčka aby sme si len vymieňali data a plnili to do toho istého SW bez prepisovania, ale nejako sa mi nezdal SW Omega od Krosu.
Lepšie sa mi robilo Money.
Tak máme money a účtovníčka omegu. Priebežne nám posiela PDF s údajmi, ktoré potrebujeme.
piso
04.03.08,20:12
Ahoj. Mam s kolegom podobny problem, takze ti dobre rozumiem zuziii, ale este k tomu je znasobeny tym, ze sme dvaja a kazdy sedi niekde inde, t.j. komunikujeme cez email a cez telefon. Preto sme pokukovali po nejakom online CRM, aby sme mali online vsetky info po ruke a ktory by nestal stotisice.
Vtiger vyzera dobre a dal by sa po upravach zosuladit aj z akymkolvek uctovnym softverom kedze podporuje export do XML co by malo stacit na imoprt do uctovneho programu.
Dalej som nasiel zaujimavy produkt intouch-crm.cz kde sa da aj vykaz prace ku kazdej prilezitosti a objednavke viest. Da sa po registracii vyskusat demo verzia a vyzera to naozaj to co by si asi potrebovala. Okrem sledovania obchodu od prilezitosti az po fakturaciu (zaplatenu, nezaplatenu) az skladove hospodarstvo, sprava suborov a dokumentov az po vytvaranie zostav(napr provizie z predaja, uskotocneny obrat, pocet objednavok, pocet prilezitosti, predpokladany obrat atd.)
Prave som na vazkach ci investovat do tochto produktu alebo to skusit z Vtigerom, kde ale vidim prekazky v spravovani celeho systemu a v slovenskej lokalizacii.
Ak mate niekdo s tymito dvama systemami skusenost sem snimi.
mirca45
05.03.08,07:11
ahoj
videla som tu tvoj dopyt aj komunikaciu s ostatnými
tiež mam malu firmu / reklamnu agenturu / 3 zamestnancov a pracujem s tovarom a službami . Fakturaciu si robim sama a ostatne mi robí externa učtovníčka / tiež na konci mesiaca zanesiem faktury došle/vyšle + bločky ..
Na moje potreby mi velmi dobre stačí program MRP ...Z vystavených faktur mi robí analýzy, vystupy , zoznamy faktur ,prehlad podla splatnosti alebo obraty podla ičo,tedy prehlad naj klientov aj naj dodavatelov , prehlad podla rokov ...to je to čo mna tak najviac zaujíma. Teraz si začínam nahadzovať už aj prijaté faktury , ale to len pre vlastne potreby .
ostatne veci sleduje učtovníčka ..tiež mi nasledne potom z toho vytlačí zostavy, ktore potrebujem . ostatne veci čo ako sa zúčtuje , kam to ide ap nechavam na nu .Jediné k čomu sa neviem donutiť je nahodenie skladu

Ja som začínala s uplne jednoduchou verziou / nebolo to ani nejaka strašna položky - zakupenie sw ../ časom som to rozšírila na multiverziu na viac pc , aby sme si každy mohli zo svojho pc otvoriť program a nahodiť objednavky ...určite ten program nevyužívame ani len z polovice jeho možností , ale na to ake ma možnosti je celkom prehladny a jednoduchy . Horšie je to s manualom , lebo sme vlastne samoukovia a dalšie a dalšie funkcie objavujeme viac menej nahodne a prispôsobime to vlastným potrebam .. Uvažujem o nejakom školení , lebo som videla na ich stranke že je to možne .Ked som niečo nevedela tak stačilo zavolať a telefonicky ma ich pracovníci naviedli až k tomu čo som potrebovala / a to važne nie som nejaký počítačový maniak /Nechcem robiť reklamu ale odporučiť môžem .