ZuzanaP
25.02.05,06:27
Prosím poraďte mi!!!

Mám jedného živnostníka, ktorý si priznal faktúru vystavenú v r. 2003 aj do daňového priznania za rok 2003, ale peniaze na účet dostal až v roku 2004.

Má podať opravné daňové priznanie za rok 2003? Nebude mať z toho zle?

Čo s tým!!!!
Lucia7
25.02.05,05:41
A na základe akého dokladu si priznal príjem v roku 2003? Predpokladám, že sa mu vedie JÚ.
ZuzanaP
25.02.05,07:05
Nevedie JU, lebo mal paušál, teraz paušálne výdavky. Proste zrátal fa za ten rok, vyrátal paušál a to je všetko. Nemá veľké príjmy, tento rok do 10 000. Myslím si, že mu kontrola nehrozí, na ňom by si neprišli na nič. Ale chcela by som mu to dať do poriadku.
Susan
25.02.05,07:08
Ked si prizna viac prijmov, tak je to v jeho neprospech. Odviedol väcsiu dan:-(( Ale ako si zauctoval prijem na ucet v roku 2004? Ako prijem neovplyvnujuci zaklad dane?
Lucia7
25.02.05,07:35
Ja účtujem v PÚ, takže s týmto nemám veľa praktických skúsenosti, ale mám dojem, že paušálna dań na rok 2003 sa zaplatila na začiatku roku 2003 a potom bolo už len potrebné viesť nejaké evidencie. Takže tým bola daňová povinnosť za rok 2003 vysporiadaná. A teraz za rok 2004 sa zrátajú príjmy a uplatnia sa teda paušálne výdavky atď.... ale samozrejme praktické skúsenosti sú určite cennejšie a lepšie, takže môj dojem môže byť zlý.
Ala
25.02.05,07:46
Prečo potom sú spomínané paušalné výdavky, ked vedie sa PU. Ak živnostník si uplatní paušlné výdavky nepotrebuje viesť účtovníctvo iba evidencie... Prečo sa spomína úhradu, keď vedie PU???? Je to veľmi zamotané.
Lucia7
25.02.05,08:24
PÚ som spomínala len z dôvodu ospravedlnenia, môjho zlého názoru. S týmto prípadom to nemá prakticky čo robiť. A úhradu som spomínala z toho dôvodu, že v JÚ sa účtuje o príjmoch a výdavkoch, ale ako sa to posudzuje z hľadiska uplatňovania si paušálnych výdavkov prakticky neviem. Ale podľa môjho názoru patrí vyššie spomínaný príjem do roku 2004, kedy došlo k úhrade pohľadávky. A samozrejme ako si spomínala, v prípade paušálnych výdavkov stačí viesť len potrebné evidencie (ale s tým nemám skúsenosti).
Jara
25.02.05,08:41
Zuzka, keďže si priznal príjem v roku 2003 vyšší ako mal, zaplatil aj vyššiu paušálnu daň pri vyučtovaní. Ak by si to chcela dať na správnu mieru a čestne tak naozaj by si mala dať opravné daňové priznanie, kde si možno odviedla /:D al. on/ o 500,- sk viac a v roku 2004 by si opäť z tohto príjmu vypočítala daň. Dala by si žiadosť na DÚ o preúčtovanie preplatku na dani z opravného daňového priznania z roku 2003 na rok 2004 s tým, že by si uviedla dôvody ako nízke príjmy a že aj táto položka ktorú si nesprávne odviedla DÚ ako daňovníka pre teba veľa znamená, možno by súhlasili s preúčtovaním preplatku, alebo na nejakú inú daň napr, z motorových vozidiel ap. Je to len taká rada... Ak chceš naozaj uviesť veci na správnu mieru...:D