jasmine3
11.10.07,15:18
Dobrý den
Chcela by som sa opýtať či je možné zrušiť dôchod. sporenie v 2 pileri ???
Dakujem
ajobs
11.10.07,13:23
Dobrý den
Chcela by som sa opýtať či je možné zrušiť dôchod. sporenie v 2 pileri ???
Dakujem


Zatiaľ nie. Sleduj osud novely zákona o sociálnom poistení - bude na schôdzi NR SR od 16.10.2007 - navrhuje sa možnosť vystúpenia z II. piliera od 1.1.2008 do 30.6.2008.
duves
12.10.07,08:25
... navrhuje sa možnosť vystúpenia z II. piliera od 1.1.2008 do 30.6.2008.
aLE AJ VSTUPENIA
Beska
28.10.07,14:38
prečo to chceš rušiť? necháš štátu svoje peniaze?
Gabi03
12.12.07,09:21
aLE AJ VSTUPENIA

Jednej mojej známej na SP tvrdili, že už nebude môcť vstúpiť do 2. piliera. Keď vznikol druhý pilier, ona bola nezamestnaná pár týždňov. Následne odišla pracovať do zahraničia, kde je idú odovody podľa danej krajiny. Ja si myslím, že bude môcť vstúpiť aj po 30.6.2008 v tom prípade, ak jej vznikne pracovný pomer na slovensku. Čo si myslíte vy?
jasmine3
12.12.07,11:24
a to keby som zrušila vse by padlo v prospech štátu?
Chobot
12.12.07,11:50
a to keby som zrušila vse by padlo v prospech štátu?

Keby si si zrušila 2. pilier, tak všetky príspevky, ktoré si mala v ňom našetrené by sa previedli do soc. poisťovne a tá by ich využila na výplatu terajším dôchodcom. Takže vlastne áno, prepadli by v prospech štátu.

Na druhej strane by ti ale pri dosiahnutí dôchodkového veku vypočítali dôchodok z celých odvodov. Tí, ktorí majú I. aj II. pilier, dostanú cca. polovicu dôchodku z I. piliera a ostatné z II. piliera.
dad111
12.12.07,13:00
Keby si si zrušila 2. pilier, tak všetky príspevky, ktoré si mala v ňom našetrené by sa previedli do soc. poisťovne a tá by ich využila na výplatu terajším dôchodcom. Takže vlastne áno, prepadli by v prospech štátu.
Prepac nesuhlasim. To nie je prepadnutie v prospech statu. Viem, co si myslis o ludoch, ktori chcu vystupit, porad prosim ale tym, ktorym ked vstupovali stacilo byt v II. pilieri 10 rokov a teraz, ked to zmenili na 15 rokov a tie jednoducho nemaju a mat nebudu. Po 14 rokoch dosiahnu dochodkovy vek a co potom, maju robit dalej? Nie je pre nich vystupenie lepsie?
Chobot
12.12.07,13:41
Prepac nesuhlasim. To nie je prepadnutie v prospech statu. Viem, co si myslis o ludoch, ktori chcu vystupit, porad prosim ale tym, ktorym ked vstupovali stacilo byt v II. pilieri 10 rokov a teraz, ked to zmenili na 15 rokov a tie jednoducho nemaju a mat nebudu. Po 14 rokoch dosiahnu dochodkovy vek a co potom, maju robit dalej? Nie je pre nich vystupenie lepsie?

Aby ma niekto neobvinil, že šírim paniku, tak to upresním. Máš pravdu, že sa nejedná o typické prepadnutie v prospech štátu. Sporitelia po výstupe z II. piliera budú v tej istej situácii, ako keby v II. pilieri ani neboli teda ako keby si všetky odvody platili do SP v plnej výške. Ale v SP to nebudú mať na osobných účtoch, nasporená a prevedená suma sa bude správať ako ostatné odvody do SP.

Pokiaľ zadávateľka otázky sa pýtala na to, či jej nasporené peniaze budú vyplatené alebo či budú prevedené do SP, tak by som odpovedal, že nasporené peniaze nedostane, lebo budú prevedené do SP. Teraz neviem povedať, ako to ovplyvní jej osobný hodnotiaci bod, či jej to pripíšu naraz alebo spätne upravia predchádzajúce mesiace. To záleží od metodiky SP pre výpočet hodnoty os. bodu.

Myslím, že od štátu nie je fér, že počas hry mení pravidlá, preto je ťažné poradiť ľuďom, ktorí počítali s tým, že o 10 rokov budú mať nárok na dôchodok z II piliera a zrazu podľa nových pravidiel by museli ešte po dosiahnutí dôchodkového veku čakať ďalšie roky. Takým je samozrejme nevýhodné zotrvať v II. pilieri, pokiaľ po dosiahnutí dôchodkového veku nebudú môcť čerpať dôchodok z II. piliera. Pre nich by mal zákonodarca urobiť výnimku a umožniť im získať nárok na dôchodok aj pred ukončením povinného 15 ročného sporenia.

To prepadnutie v prospech štátu bolo obrazne povedané.
dad111
12.12.07,13:59
To prepadnutie v prospech štátu bolo obrazne povedané.
Tak toto je uz odpoved hodna Tvojej povesti. V kazdomm pripade je nefer zmena v priebehu hry. Ja osobne tomuto systemu fandim. Mladym ludom, ktorym to vychadza casovo by som to len doporucil.
Aj ked je to iny pripad a mimo temy, rad by som tu spomenul moju skusenost s 3 pilierom. Aj pri jeho zavedeni bezala obrovska reklama, papierovo bolo a aj je vsetko vyhodne, napriek tomu vsak som poznal mnohych, ktori kazdy rok vyberali ulozene peniaze, dostali nasporene peniazea inak nic moc. Ja som stale hral hru dalej. Pravidelne DDP posielala vypisy s optimistickymi prirastkami, az do doby ked doslo k ukonceniu sporenia. Ich komunikacia sa zmenila. Realne dostupna vyska financneho plnenia ponizena o vsetko mozne bola odrazu smiesne nizka a dalej klesa. Vobec sa nejedna o ziadnu podradnu DDP. Nestazujem sa, bolo to dobrovolne.
Jozef Mihál
12.12.07,14:03
Prídite na seminár, subjektívne-objektívne vysvetlím, či byť alebo nebyť v ii. Pilieri
dad111
13.12.07,06:16
Prídite na seminár, subjektívne-objektívne vysvetlím, či byť alebo nebyť v ii. Pilieri
Dakujem za pozvanie. Tento lad je ale akysi tenky na tancovanie. Riziko preborenia je velke.
Gabi03
16.01.08,06:20
Prosím Vás, ako sa volá druhý pilier? :confused: Dnes ráno som vygumovaná.
Je to dôchodkové....?
Chobot
16.01.08,07:24
Prosím Vás, ako sa volá druhý pilier? :confused: Dnes ráno som vygumovaná.
Je to dôchodkové....?

Starobné dôchodkové sporenie. I. pilier je len Dôchodkové poistenie.

A III. pilier je Doplnkové dôchodkové sporenie.

Ono to má aj logiku, lebo v II. III. pilieri si ľudia sporia, kým v I. pilieri si nesporia, ale sú poistení.
buchač
11.01.12,19:59
Dnes som dostal výpis ...

ZÁKON 334
zo 14. septembra 2011,
ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 43/2004 Z. z. o starobnom dôchodkovom sporení a o zmene
a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov a o zmene a doplnení zákona
č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení v znení neskorších predpisov

vraví v danom paragrafe


§ 123q
(1) Dôchodková správcovská spoločnosť na základe
písomnej žiadosti vyplatí fyzickej osobe, ktorej zanikla
povinná účasť na starobnom dôchodkovom sporení
z dôvodu podľa § 123g ods. 2 účinného od 1. januára
2008, sumu vyjadrenú v peniazoch rovnajúcu sa hodnote
počtu dôchodkových jednotiek, ktorý mala na
osobnom dôchodkovom účte k 31. decembru 2007
z dôvodu poberania invalidného dôchodku podľa osobitného
predpisu3); tieto údaje poskytuje dôchodkovej
správcovskej spoločnosti bezplatne Sociálna poisťovňa.
Vyplácaná suma musí zodpovedať hodnote počtu
dôchodkových jednotiek ku dňu, ktorý predchádza dňu
výplaty. Vyplácaná suma podľa prvej vety sa môže znížiť
najviac o odplaty, ktoré boli od 1. januára 2008 do
31. marca 2012 z osobného dôchodkového účtu preukázateľne
uhradené; podrobnosti o výpočte výšky vyplácanej
sumy a jej výplate môže ustanoviť všeobecne
záväzný právny predpis, ktorý vydá ministerstvo.
(2) Dôchodková správcovská spoločnosť nevyplatí
sumu podľa odseku 1, ak fyzická osoba získala najmenej
10 rokov starobného dôchodkového sporenia.
(3) Žiadosť podľa odseku 1 môže fyzická osoba podať
po dovŕšení dôchodkového veku alebo po priznaní
predčasného starobného dôchodku podľa osobitného
predpisu;3) túto skutočnosť preukazuje žiadateľ. Dôchodková
správcovská spoločnosť je sumu podľa odseku
1 povinná vyplatiť žiadateľovi do 60 dní od doručenia
žiadosti.


Teraz som na pochybách...
Nemám dôchodkový vek a nie som ani na predčasnom dôchodku ...poberám výsluhový menej ako tých spomenutých 10 rokov...

Takže ako ???
Mám nárok ...či ...???
veronikasad
11.01.12,20:08
Dnes som dostal výpis ...

ZÁKON 334
zo 14. septembra 2011,
ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 43/2004 Z. z. o starobnom dôchodkovom sporení a o zmene
a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov a o zmene a doplnení zákona
č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení v znení neskorších predpisov

vraví v danom paragrafe



Teraz som na pochybách...
Nemám dôchodkový vek a nie som ani na predčasnom dôchodku ...poberám výsluhový menej ako tých spomenutých 10 rokov...

Takže ako ???
Mám nárok ...či ...???
Nepíš v hádankách, ale uveď konkrétnu otázku na čo chceš mať nárok. Kolko máš rokov, odkedy si v II. pilieri ...Výsluhový dôchodok nie je dávkou soc.poistenia (zo SP).

Alebo sa pýtaš na III. pilier ?
buchač
11.01.12,20:22
Nepíš v hádankách, ale uveď konkrétnu otázku na čo chceš mať nárok. Kolko máš rokov, odkedy si v II. pilieri ...Výsluhový dôchodok nie je dávkou soc.poistenia (zo SP).

Alebo sa pýtaš na III. pilier ?
Nie nárok ...chcel by som proste iba zrušiť účet , lebo už naň už dávno neprispievam ...a z toho , čo tam mám , mi iba sťahujú poplatky ...
Je to síce malá suma na tom účte , ale predsa ....

Dátum zriadenia : 1.1.2006
Starý korytnák : ročník 57

Výsluha : od 1.1.2004

Veď práve o to sa mi jedná , že výsluha nie dávkou zo sociálky , mňa platí VUSZ ...

Ide o II. pilier ...
veronikasad
11.01.12,20:26
Nie nárok ...chcel by som proste iba zrušiť účet , lebo už naň už dávno neprispievam ...a z toho , čo tam mám , mi iba sťahujú poplatky ...
Je to síce malá suma na tom účte , ale predsa ....

Dátum zriadenia : 1.1.2006
Starý korytnák : ročník 57

Výsluha : od 1.1.2004

Veď práve o to sa mi jedná , že výsluha nie dávkou zo sociálky , mňa platí VUSZ ...


Ide o II. pilier ...
Naozaj II. pilier ? Ten je teraz uzatvorený, nič rušiť nemôžeš. Iba ak by ho nová vláda znovu otvorila, ale vtedy sa prostriedky presunu do SP. Inak bude zostatok predmetom dedenia po tvojej smrti.

Myslím, že píšeš o III. pilieri - doplnkovom dôchodkovom sporení ...

Ak ide o II. pilier - ako si sa tam dostal ? Bol si v čase uzatvorenia zmluvy dôchodkovo poistený v sociálnej poisťovni ?
buchač
12.01.12,08:15
Naozaj II. pilier ? Ten je teraz uzatvorený, nič rušiť nemôžeš. Iba ak by ho nová vláda znovu otvorila, ale vtedy sa prostriedky presunu do SP. Inak bude zostatok predmetom dedenia po tvojej smrti.
...to viem ...
Myslím, že píšeš o III. pilieri - doplnkovom dôchodkovom sporení ...
...hm ...poviem Ti ja teraz...sám som z toho nepevný ..
Ak ide o II. pilier - ako si sa tam dostal ?
...dobrovoľne...
Bol si v čase uzatvorenia zmluvy dôchodkovo poistený v sociálnej poisťovni ?
...vojsko má svoje inštitúcie ...

...
veronikasad
12.01.12,08:24
buchač, nerozumiem ti ani slovo, hoci som mala licenciu sprostredkovatela pre II. pilier a zmluvy som uzatvárala. Ak si v čase uzatvárania zmluvy nebol dôchodkovo poistený v SP - tvojmu sprostredkovatelovi išlo len o províziu, keď ťa na takú blbosť nahovoril.

Kde sa ti zobrali dôchodkové jednotky na výpise z účtu ?
buchač
12.01.12,11:06
buchač, nerozumiem ti ani slovo, hoci som mala licenciu sprostredkovatela pre II. pilier a zmluvy som uzatvárala. Ak si v čase uzatvárania zmluvy nebol dôchodkovo poistený v SP - tvojmu sprostredkovatelovi išlo len o províziu, keď ťa na takú blbosť nahovoril.

Kde sa ti zobrali dôchodkové jednotky na výpise z účtu ?

...vidím , sledujem...

Sociálnu poisťovňu do tohoto nemontuj , viď

http://www.vusz.sk/download/328_2002n.doc

...tu je to o inom zabezpečení ...


Nechaj tak .....