SlavkaS
11.10.07,16:57
Dobrý deň,

poprosím Vás o radu, či je možné si uplatniť rodičovský príspevok, pokiaľ
dieťa nemalo trvalý a ani prechodný pobyt na území SR, keďže sa narodilo v zahraničí a prihlásili sme ho na trvalý pobyt až teraz/ má 2 roky /, jedná sa mi hlavne o to, či je možné si vyžiadať spätne rodičovský príspevok, pokiaľ tato podmienka nebola splnená, ostatné podmienky splnené boli.


Vopred ďakujem
Jozef Mihál
11.10.07,21:56
§ 3 ods. 1 písm. b) a c) zákona 280/2002:

Podmienky nároku na rodičovský príspevok sú ...
...
b) trvalý pobyt alebo prechodný pobyt oprávnenej osoby na území Slovenskej republiky,
c) trvalý pobyt alebo prechodný pobyt dieťaťa uvedeného v písmene a) na území Slovenskej republiky.

Nárok na RP spätne za obdobie, kedy nebolo prihlásené na trvalý pobyt a ani na prechodný pobyt v SR, nie je.
breckova
07.11.07,14:03
Dobrý deň.
Ja Vás prosím o radu v opačnom prípade, keď poberateľka rodič. príspevku s 2ročným dieťaťom odchádza za manželom do Nemecka.Ten je zamestnaný na zmluvu. V Nemecku /údajne/ rodičovský príspevok je vyplácaný do 2 rokov veku dieťaťa a keď tam požiadajú o prechodný pobyt, je možné aby mala na Slovensku vyplácaný rodičovský príspevok nakoľko tu stále bude mať trvalý pobyt? A ako je to s rodinnými prídavkami? Viete mi niekto poradiť na čo má nárok takáto rodina v Nemecku?