Miminko
11.10.07,16:28
Dobrý deň,
potrebovala by som poradiť ako vystaviť faktúru pri prenájme nehnuteľností (miestnosti na školenie) subjektu identifikovanému pre DPH v inom členskom štáte. Nehnuteľnosť sa nachádza na Slovensku.
Mám faktúru vystaviť vrátane DPH napriek tomu, že subjekt je identifikovaný pre DPH v inom členskom štáte alebo má byť takáto faktúra bez DPH?
KEJKA
11.10.07,14:32
§15 ods. 2........................s DPH
správnu odpoveď nájdete o.i. u Johanky:)
Johanka
11.10.07,14:44
Prečo s DPH ? Prenájom nehnuteľností je od dane oslobodený. Iba pri platiteľoch DPH sa môže prenajímateľ rozhodnúť, že prenájom od dane oslobodený nebude - nájomca nie je platiteľ v SR ...
Miminko
11.10.07,14:48
Díky pekne pomohla si mi ani nevieš ako veľmi.... :) :)
Miminko
11.10.07,14:51
Prečo s DPH ? Prenájom nehnuteľností je od dane oslobodený. Iba pri platiteľoch DPH sa môže prenajímateľ rozhodnúť, že prenájom od dane oslobodený nebude - nájomca nie je platiteľ v SR ...

Jedná sa len o prenájom časti nehnuteľnosti na pár hodín. Nie je to klasický prenájom. Miestnosť sa prenajímala na školenie. Tiež si myslím, že by to malo byť s DPH aj keď je subjekt identifikovaný pre DPH v inom členskom štáte.
Johanka
11.10.07,15:12
Tak prenajímate nehnuteľnosť alebo nie ( § 38 hovorí o prenájme nehnuteľnosti alebo jej časti )? Môžete mi, prosím, vysvetliť prečo s DPH ?
Nejako mi k pochopeniu iba §15/2 nestačí ...
Miminko
11.10.07,15:25
Tak prenajímate nehnuteľnosť alebo nie ( § 38 hovorí o prenájme nehnuteľnosti alebo jej časti )? Môžete mi, prosím, vysvetliť prečo s DPH ?
Nejako mi k pochopeniu iba §15/2 nestačí ...

Prenajímame... Ale keď si pozrieš § 38 tak podľa odseku 5 sa môžem rozhodnúť či budem prenajímať nehnuteľnosť s alebo bez DPH.
A okrem toho § 15 ods. 2 hovorí o tom, že miestom dodania služby vzťahujúcej sa na nehnuteľnosť je miesto, kde sa nehnuteľnosť nachádza.
A jedná sa o prenájom časti nehnuteľnosti pre osobu identifikovanú pre DPH v inom členskom štáte. Prečo by som to mala fakturovať bez DPH? Ak to dám bez DPH tak budem musieť počítať koeficient.
Johanka
11.10.07,15:40
§38 ods.5
(5) Platiteľ, ktorý prenajíma nehnuteľnosť alebo jej časť inému platiteľovi, sa môže rozhodnúť, že nájom nebude oslobodený od dane.

Otázka znie, či je nájomca z pohľadu nášho zákona platiteľ dane. Podľa mňa nie je ...
Od začiatku chápem , že ide o koeficient ...;)
Miminko
11.10.07,15:47
Ja teda potom fakt neviem.... :mee: Ale ak zoberiem do úvahy § 15 odseky 7 a 8 mi hovoria, kedy je služba oslobodená od DPH v prípade ak sa jedná o subjekt identifikovaný pre DPH v inom členskom štáte. A v týchto odsekoch som nenašla túto službu. A okrem toho ak si zoberiem situáciu, že som mimo SR tak za ubytovanie predsa platím DPH v tom štáte, v ktorom sa nachádzam. Alebo sa mýlim????
KEJKA
11.10.07,15:49
určite ide iba o prenájom miestnosti na školenie?
upozorňujem na výnimky z oslobodenia
(3) Oslobodený od dane je nájom nehnuteľnosti alebo jej časti s výnimkou
a) nájmu v ubytovacích zariadeniach (ubytovacie služby),

(4) Na účely odseku 3 sa ubytovacím zariadením rozumie hotel, motel, botel, penzión, turistická ubytovňa alebo chata, kemping a ubytovanie v súkromí.
Miminko
11.10.07,15:53
určite ide o prenájom miestnosti na školenie.... Miestnosti v budove boli skolaudované ako nebytové.....
Johanka
12.10.07,05:52
Posúvam .... bola by som rada, keby sa ešte niekto vyjadril (však som celú noc kvôli tomu nespala ;) ), len poprosím nezaujate vo vzťahu ku koeficientu.
emgeton
12.10.07,06:28
Prenajímame... Ale keď si pozrieš § 38 tak podľa odseku 5 sa môžem rozhodnúť či budem prenajímať nehnuteľnosť s alebo bez DPH.
A okrem toho § 15 ods. 2 hovorí o tom, že miestom dodania služby vzťahujúcej sa na nehnuteľnosť je miesto, kde sa nehnuteľnosť nachádza.
A jedná sa o prenájom časti nehnuteľnosti pre osobu identifikovanú pre DPH v inom členskom štáte. Prečo by som to mala fakturovať bez DPH? Ak to dám bez DPH tak budem musieť počítať koeficient.


Miesto dodania služby - §15/2 SR.

Plnenie je však oslobodené od dane v zmysle § 38/3.

Vystavíte fa s 0% DPH.
emgeton
12.10.07,06:31
Ja teda potom fakt neviem.... :mee: Ale ak zoberiem do úvahy § 15 odseky 7 a 8 mi hovoria, kedy je služba oslobodená od DPH v prípade ak sa jedná o subjekt identifikovaný pre DPH v inom členskom štáte. A v týchto odsekoch som nenašla túto službu. A okrem toho ak si zoberiem situáciu, že som mimo SR tak za ubytovanie predsa platím DPH v tom štáte, v ktorom sa nachádzam. Alebo sa mýlim????

§15 hovorí o mieste dodania služby, nie o oslobodení ( na oslobodenia sú tu §§28-48). A správne určenie miesta dodania je potrebné pre určenie, či táto služba je alebo nie je predmetom dane v zmysle §2 zák. 222/2004 Zz.

Na margo ubytovania - nájom v ubytovacích zariadeniach nie je oslobodený od dane.
emgeton
12.10.07,06:37
Prenajímame... Ale keď si pozrieš § 38 tak podľa odseku 5 sa môžem rozhodnúť či budem prenajímať nehnuteľnosť s alebo bez DPH.
A okrem toho § 15 ods. 2 hovorí o tom, že miestom dodania služby vzťahujúcej sa na nehnuteľnosť je miesto, kde sa nehnuteľnosť nachádza.
A jedná sa o prenájom časti nehnuteľnosti pre osobu identifikovanú pre DPH v inom členskom štáte. Prečo by som to mala fakturovať bez DPH? Ak to dám bez DPH tak budem musieť počítať koeficient.

Áno, je tu možnosť rozhodnutia, ale je podmienená tým, aby odberateľ bol platiteľom dane.
Ak je odberateľ identifikovaný pre daň v inom čl. štáte, v zmysle zák. 222/2004 Zz nie je platiteľom. Definíciu platiteľa si môžete odvodiť z §4/5-druhá veta.
Johanka
12.10.07,06:46
Ďakujem :) .
Miminko
12.10.07,07:54
Tak a teraz som už z toho fakt blbá..... :confused: :confused: :confused:
Johanka
12.10.07,08:12
Z čoho, však je to jasné :) .
Podľa §15/2 je služba dodaná v tuzemsku, čo znamená že podľa §2 je predmetom dane. Ale podľa §38 je táto služba od dane oslobodená. Nakoľko nájomca nie je platiteľom dane podľa Zákona o DPH, prenájomca nemôže postupovať podľa § 38/5 a nemôže sa rozhodnúť , že služba nebude od dane oslobodená.
Takže faktúruješ službu ako oslobodenú, so sadzbou dane 0 %.
Miminko
12.10.07,08:15
Johanka díky za zhrnutie.... :)
Miminko
12.10.07,09:22
:confused:
Keď tak nad tým premýšľam neviem či som sa vyjadrila celkom jasne. Jedná sa o budovu, ktorá bola skolaudovaná ako nebytový priestor. V rámci nej sa nechádza kongresová miestnosť, ktorá sa prenajíma na školenia a podobné akcie. Tieto akcie netrvajú ani 1 deň. A prenájmy tejto miestnosti sú príležitostné. Teraz sme túto miestnosť prenajali na 3 hodiny subjektu, ktorý je registrovaný pre DPH v ČR.
:confused:
Danila
12.10.07,09:40
:confused:
Keď tak nad tým premýšľam neviem či som sa vyjadrila celkom jasne. Jedná sa o budovu, ktorá bola skolaudovaná ako nebytový priestor. V rámci nej sa nechádza kongresová miestnosť, ktorá sa prenajíma na školenia a podobné akcie. Tieto akcie netrvajú ani 1 deň. A prenájmy tejto miestnosti sú príležitostné. Teraz sme túto miestnosť prenajali na 3 hodiny subjektu, ktorý je registrovaný pre DPH v ČR.
:confused:Tak služby za príležitostný prenájom. To skutočne nie je prenajatá budova a je to úplne o inom. To je prenajatá miestnosť.
Miminko
12.10.07,09:43
Presne tak prenajatá miestnosť a príležitostný prenájom. Bohužiaľ neviem ako vystaviť faktúru. Subjektom je česká spoločnosť, ktorá si prenajala miestnosť v našej budove. S DPH alebo bez????
Johanka
12.10.07,10:42
Tebe ten koeficient riadne leží v žalúdku :) .

Zopakujem citáciu z §38 Zákona o DPH
(3) Oslobodený od dane je nájom nehnuteľnosti alebo jej časti s výnimkou

a) nájmu v ubytovacích zariadeniach (ubytovacie služby),
b) nájmu priestorov a miest na parkovanie vozidiel,
c) nájmu trvalo inštalovaných zariadení a strojov,
d) nájmu bezpečnostných schránok.

... miestnosť na školenie je časťou nehnuteľnosti - tak ako aj napr. prenajatá kancelária vo veľkej budove - osobne v tom nevidím žiadny rozdiel a keď pátram v Zákone o DPH nevidím ani žiadne časové ohraničenie prenájmu ...
" Príležitostné" prenájmy majú v Zákone o DPH nejakú výnimku ?
Johanka
12.10.07,10:46
:confused:
Keď tak nad tým premýšľam neviem či som sa vyjadrila celkom jasne. Jedná sa o budovu, ktorá bola skolaudovaná ako nebytový priestor. V rámci nej sa nechádza kongresová miestnosť, ktorá sa prenajíma na školenia a podobné akcie. Tieto akcie netrvajú ani 1 deň. A prenájmy tejto miestnosti sú príležitostné. Teraz sme túto miestnosť prenajali na 3 hodiny subjektu, ktorý je registrovaný pre DPH v ČR.
:confused:
Ak máš pocit, že s DPH, skús napísať nejaké §§ , niečo na odvodenie...nemôžeš sa opierať iba o to, že sa chceš vyhnúť koeficientu ;) .
Danila
12.10.07,10:55
A je ten prenájom vôbec v predmete činnosti?
Johanka
12.10.07,10:59
To nemusí, iba nakladajú z majetkom. Analógia - prenájom firemného auta.
KEJKA
12.10.07,14:22
súhlasím s mnou ocenenými príspevkami a opravujem svoj príspevok.
Odpovedala som bez zváženia § o oslobodení.
A touto cestou sa ospravedlňujem.
Danila
12.10.07,15:49
Johanka, príležitostný prenájom skutočne nemá žiadne paragrafové výnimky. Ale keď to miminko nie a nie prestať plakať, tak raz za čas a na tri hodiny a ešte to asi ani nemať v činnostiach, no tak by som to vyfaktúrovala ako....:D .
Monika Kováčová
12.10.07,16:05
psssst..........! Hej , vy dve! :)
Johanka
12.10.07,16:15
mimotemy :D ktoré dve? Ty a Danila ?
Miminko
14.10.07,19:21
Tebe ten koeficient riadne leží v žalúdku :) .

Zopakujem citáciu z §38 Zákona o DPH
(3) Oslobodený od dane je nájom nehnuteľnosti alebo jej časti s výnimkou

a) nájmu v ubytovacích zariadeniach (ubytovacie služby),
b) nájmu priestorov a miest na parkovanie vozidiel,
c) nájmu trvalo inštalovaných zariadení a strojov,
d) nájmu bezpečnostných schránok.

... miestnosť na školenie je časťou nehnuteľnosti - tak ako aj napr. prenajatá kancelária vo veľkej budove - osobne v tom nevidím žiadny rozdiel a keď pátram v Zákone o DPH nevidím ani žiadne časové ohraničenie prenájmu ...
" Príležitostné" prenájmy majú v Zákone o DPH nejakú výnimku ?



:) No dobre a čo v prípade ak by to bolo fakturované slovenskej firme, ktorá je platcom DPH. V tom prípade to môže byť fakturované s DPH. Tak prečo by som to mala subjektu registrovanému pre DPH fakturovať bez DPH?

§ 73 Faktúra pri dodaní služby do iného členského štátu

(1) Pri dodaní služby, pri ktorej vzniká povinnosť platiť daň zákazníkovi v inom členskom štáte, je platiteľ povinný vyhotoviť faktúru. Platiteľ je povinný vyhotoviť faktúru aj v prípade, ak je platba prijatá predtým, ako je poskytovanie služby skončené. Platiteľ vyhotoví faktúru najneskôr do 15 dní od dodania služby alebo prijatia platby.

(2) Faktúra musí obsahovať
a) meno a adresu sídla, miesta podnikania, prípadne prevádzkarne platiteľa, ktorý dodáva službu, a jeho identifikačné číslo pre daň,
b) meno a adresu sídla, miesta podnikania, prípadne prevádzkarne príjemcu služby a jeho identifikačné číslo pre daň, pod ktorým službu objednal, ak mu bolo pridelené,
c) členský štát, do ktorého sa služba dodáva,
d) poradové číslo faktúry,
e) dátum, keď bola služba dodaná, alebo dátum, keď bola platba podľa odseku 1 prijatá, ak tento dátum možno určiť a ak sa odlišuje od dátumu vyhotovenia faktúry,
f) dátum vyhotovenia faktúry,
g) rozsah a druh dodanej služby,
h) cenu služby,
i) odkaz na § 15 alebo § 16, podľa ktorého je miestom dodania služby iný členský štát.

Ale ak chápem § 15 správne tak prenájom miestnosti nespadá pod služby, pri ktorých sa miesto dodanie určuje podľa sídla odberateľa.


(7) Miestom dodania služieb uvedených v odseku 8, ak sú tieto služby dodané osobe, ktorá podniká v členskom štáte inom, ako je členský štát dodávateľa služby, alebo zákazníkovi, ktorý má sídlo alebo bydlisko v treťom štáte, je miesto, kde má táto osoba sídlo, miesto podnikania alebo prevádzkareň, na ktorej spotrebu a využitie sa služby dodávajú; ak táto osoba nemá takéto miesto, je miestom dodania služby jej bydlisko alebo miesto, kde sa obvykle zdržiava. Ak sú služby uvedené v odseku 8 dodané osobou z tretieho štátu zdaniteľnej osobe, ktorá má sídlo, miesto podnikania, prevádzkareň alebo bydlisko v tuzemsku alebo sa v tuzemsku obvykle zdržiava a služby sú určené na spotrebu a využitie v tuzemsku, miestom dodania služieb je tuzemsko.

(8) Službami, pri ktorých sa určí miesto dodania podľa odseku 7 vrátane ich sprostredkovania v mene a na účet inej osoby a prijatia záväzku zdržať sa vykonávania týchto služieb, sú

a) reklamné služby,
b) poradenské, inžinierske, technické, právne, účtovné, audítorské, prekladateľské, tlmočnícke a iné podobné služby vrátane služieb spracovania údajov a poskytovania informácií,
c) bankové, finančné, poisťovacie a zaisťovacie služby s výnimkou nájmu bezpečnostných schránok,
d) prevod alebo postúpenie autorských a im príbuzných práv, poskytnutie práv na predmety priemyselného vlastníctva a poskytnutie podobných majetkovo využiteľných práv,
e) pridelenie zamestnancov,
f) nájom hnuteľného hmotného majetku s výnimkou nájmu dopravných prostriedkov, železničných vagónov a vozňov, prívesov a návesov
g) telekomunikačné služby,
h) služby rozhlasového vysielania a televízneho vysielania,
i) elektronicky dodávané služby,
j) prenos emisných kvót pre skleníkové plyny,
k) poskytnutie prístupu a prepravy alebo prenosu cez rozvodné systémy zemného plynu a elektriny a dodanie ostatných priamo súvisiacich služieb.


Chápem správne??? Alebo nie???? :o :o :o
Orsz
14.10.07,21:15
Ak je nájomca platcom DPH, tak môžeš fakturovať nájom s DPH. Dievčence sa tu bavili o oslobodení - ale mysleli, že ide o nájomcu-neplatcu. Ale ide o platcu, i keď o odberateľa z iného členského štátu EU.
Johanka
15.10.07,05:36
:) No dobre a čo v prípade ak by to bolo fakturované slovenskej firme, ktorá je platcom DPH. V tom prípade to môže byť fakturované s DPH. ÁNO Tak prečo by som to mala subjektu registrovanému pre DPH fakturovať bez DPH? Lebo nie je platiteľ dane s prefixom SK . Z pohľadu SK Zákona o DPH je to osoba identifikovaná pre daň v inom členskom štáte.

§ 73 Faktúra pri dodaní služby do iného členského štátu
Toto je úplne od veci, pretože podľa § 15/2 je miesto dodania v tuzemsku, takže žiadnu službu do iného členského štátu neposkytuješ. Dokonca si to v písmene i/ sama zvýraznila ....
(1) Pri dodaní služby, pri ktorej vzniká povinnosť platiť daň zákazníkovi v inom členskom štáte, je platiteľ povinný vyhotoviť faktúru. Platiteľ je povinný vyhotoviť faktúru aj v prípade, ak je platba prijatá predtým, ako je poskytovanie služby skončené. Platiteľ vyhotoví faktúru najneskôr do 15 dní od dodania služby alebo prijatia platby.

(2) Faktúra musí obsahovať
a) meno a adresu sídla, miesta podnikania, prípadne prevádzkarne platiteľa, ktorý dodáva službu, a jeho identifikačné číslo pre daň,
b) meno a adresu sídla, miesta podnikania, prípadne prevádzkarne príjemcu služby a jeho identifikačné číslo pre daň, pod ktorým službu objednal, ak mu bolo pridelené,
c) členský štát, do ktorého sa služba dodáva,
d) poradové číslo faktúry,
e) dátum, keď bola služba dodaná, alebo dátum, keď bola platba podľa odseku 1 prijatá, ak tento dátum možno určiť a ak sa odlišuje od dátumu vyhotovenia faktúry,
f) dátum vyhotovenia faktúry,
g) rozsah a druh dodanej služby,
h) cenu služby,
i) odkaz na § 15 alebo § 16, podľa ktorého je miestom dodania služby iný členský štát.

Ale ak chápem § 15 správne tak prenájom miestnosti nespadá pod služby, pri ktorých sa miesto dodanie určuje podľa sídla odberateľa.


(7) Miestom dodania služieb uvedených v odseku 8, ak sú tieto služby dodané osobe, ktorá podniká v členskom štáte inom, ako je členský štát dodávateľa služby, alebo zákazníkovi, ktorý má sídlo alebo bydlisko v treťom štáte, je miesto, kde má táto osoba sídlo, miesto podnikania alebo prevádzkareň, na ktorej spotrebu a využitie sa služby dodávajú; ak táto osoba nemá takéto miesto, je miestom dodania služby jej bydlisko alebo miesto, kde sa obvykle zdržiava. Ak sú služby uvedené v odseku 8 dodané osobou z tretieho štátu zdaniteľnej osobe, ktorá má sídlo, miesto podnikania, prevádzkareň alebo bydlisko v tuzemsku alebo sa v tuzemsku obvykle zdržiava a služby sú určené na spotrebu a využitie v tuzemsku, miestom dodania služieb je tuzemsko.

(8) Službami, pri ktorých sa určí miesto dodania podľa odseku 7 vrátane ich sprostredkovania v mene a na účet inej osoby a prijatia záväzku zdržať sa vykonávania týchto služieb, sú

a) reklamné služby,
b) poradenské, inžinierske, technické, právne, účtovné, audítorské, prekladateľské, tlmočnícke a iné podobné služby vrátane služieb spracovania údajov a poskytovania informácií,
c) bankové, finančné, poisťovacie a zaisťovacie služby s výnimkou nájmu bezpečnostných schránok,
d) prevod alebo postúpenie autorských a im príbuzných práv, poskytnutie práv na predmety priemyselného vlastníctva a poskytnutie podobných majetkovo využiteľných práv,
e) pridelenie zamestnancov,
f) nájom hnuteľného hmotného majetku s výnimkou nájmu dopravných prostriedkov, železničných vagónov a vozňov, prívesov a návesov
g) telekomunikačné služby,
h) služby rozhlasového vysielania a televízneho vysielania,
i) elektronicky dodávané služby,
j) prenos emisných kvót pre skleníkové plyny,
k) poskytnutie prístupu a prepravy alebo prenosu cez rozvodné systémy zemného plynu a elektriny a dodanie ostatných priamo súvisiacich služieb.
Nikde v odseku 8 nevidím prenájom nehnuteľnosti alebo jej časti ....tak nechápem súvislosť nášho "príbehu" s citovaným §15/7,8.

Chápem správne??? Alebo nie???? :o :o :o
Odpovede červeným.
Ak máš pochybnosti, počkaj kým sa ešte niekto vyjadrí, prípadne daj dopyt na DRSR. Mýliť sa je ľudské ...;) .
Miminko
15.10.07,06:32
Odpovede červeným.
Ak máš pochybnosti, počkaj kým sa ešte niekto vyjadrí, prípadne daj dopyt na DRSR. Mýliť sa je ľudské ...;) .


Pochybnosti mám stále ale skúsim počkať či sa ešte niekto vyjadrí. Ďakujem za ochotu mi pomôcť....:) Ak nie tak si skúsim zadať ten dopyt na DRSR.
KEJKA
15.10.07,06:39
odpovede tu máš, vyjadrenia i zdôvodnenia ...... a nie od jednej osoby. Je to "kolektívne" vysvetlenie = odpoveď na tvoju otázku je jednoznačná.
Takže ti zostáva naozaj iba podať dopyt na DRSR
Miminko
15.10.07,08:33
Ďakujem Vám veľmi krásne za Vaše rady....
emgeton
15.10.07,15:57
:) No dobre a čo v prípade ak by to bolo fakturované slovenskej firme, ktorá je platcom DPH. V tom prípade to môže byť fakturované s DPH. Tak prečo by som to mala subjektu registrovanému pre DPH fakturovať bez DPH?
Je rozdiel, či sa jedná o platiteľa dane (registrovanú osobu) alebo o osobu identifikovanú pre daň v inom čl. štáte.

§ 73 Faktúra pri dodaní služby do iného členského štátu

(1) Pri dodaní služby, pri ktorej vzniká povinnosť platiť daň zákazníkovi v inom členskom štáte, je platiteľ povinný vyhotoviť faktúru. Platiteľ je povinný vyhotoviť faktúru aj v prípade, ak je platba prijatá predtým, ako je poskytovanie služby skončené. Platiteľ vyhotoví faktúru najneskôr do 15 dní od dodania služby alebo prijatia platby.

(2) Faktúra musí obsahovať
a) meno a adresu sídla, miesta podnikania, prípadne prevádzkarne platiteľa, ktorý dodáva službu, a jeho identifikačné číslo pre daň,
b) meno a adresu sídla, miesta podnikania, prípadne prevádzkarne príjemcu služby a jeho identifikačné číslo pre daň, pod ktorým službu objednal, ak mu bolo pridelené,
c) členský štát, do ktorého sa služba dodáva,
d) poradové číslo faktúry,
e) dátum, keď bola služba dodaná, alebo dátum, keď bola platba podľa odseku 1 prijatá, ak tento dátum možno určiť a ak sa odlišuje od dátumu vyhotovenia faktúry,
f) dátum vyhotovenia faktúry,
g) rozsah a druh dodanej služby,
h) cenu služby,
i) odkaz na § 15 alebo § 16, podľa ktorého je miestom dodania služby iný členský štát.

Ale ak chápem § 15 správne tak prenájom miestnosti nespadá pod služby, pri ktorých sa miesto dodanie určuje podľa sídla odberateľa.
Miesto dodania služby sa určí podľa §15/2 nakoľko sa jedná o službu vzťahujúcu sa na nehnuteľnosť. A tým je miesto, kde sa nehnuteľnosť nachádza.

(7) Miestom dodania služieb uvedených v odseku 8, ak sú tieto služby dodané osobe, ktorá podniká v členskom štáte inom, ako je členský štát dodávateľa služby, alebo zákazníkovi, ktorý má sídlo alebo bydlisko v treťom štáte, je miesto, kde má táto osoba sídlo, miesto podnikania alebo prevádzkareň, na ktorej spotrebu a využitie sa služby dodávajú; ak táto osoba nemá takéto miesto, je miestom dodania služby jej bydlisko alebo miesto, kde sa obvykle zdržiava. Ak sú služby uvedené v odseku 8 dodané osobou z tretieho štátu zdaniteľnej osobe, ktorá má sídlo, miesto podnikania, prevádzkareň alebo bydlisko v tuzemsku alebo sa v tuzemsku obvykle zdržiava a služby sú určené na spotrebu a využitie v tuzemsku, miestom dodania služieb je tuzemsko.

(8) Službami, pri ktorých sa určí miesto dodania podľa odseku 7 vrátane ich sprostredkovania v mene a na účet inej osoby a prijatia záväzku zdržať sa vykonávania týchto služieb, sú

a) reklamné služby,
b) poradenské, inžinierske, technické, právne, účtovné, audítorské, prekladateľské, tlmočnícke a iné podobné služby vrátane služieb spracovania údajov a poskytovania informácií,
c) bankové, finančné, poisťovacie a zaisťovacie služby s výnimkou nájmu bezpečnostných schránok,
d) prevod alebo postúpenie autorských a im príbuzných práv, poskytnutie práv na predmety priemyselného vlastníctva a poskytnutie podobných majetkovo využiteľných práv,
e) pridelenie zamestnancov,
f) nájom hnuteľného hmotného majetku s výnimkou nájmu dopravných prostriedkov, železničných vagónov a vozňov, prívesov a návesov
g) telekomunikačné služby,
h) služby rozhlasového vysielania a televízneho vysielania,
i) elektronicky dodávané služby,
j) prenos emisných kvót pre skleníkové plyny,
k) poskytnutie prístupu a prepravy alebo prenosu cez rozvodné systémy zemného plynu a elektriny a dodanie ostatných priamo súvisiacich služieb.

Na čo má slúžiť táto citácia §15/7,8 ? Ak máte na mysli §15/8f; v ňom je riešený prenájom
H N U T E Ľ N É H O hm. majetku.
Chápem správne??? Alebo nie???? :o :o :o

Doporučujem doštudovať základné pojmy použité v zákone o DPH a to:
platiteľ; osoba identifikovaná pre daň; hnuteľný majetok; nehnuteľný majetok; miesto dodania služby.