alex2
11.10.07,20:41
Ahoj
Chcem sa spytat uctujem zahranicnu pracovnu cestu, su mi jasne sumy v USD stravne aj vreckove, vsetko mam vypocitane, ale zamestnancovi nebola poskytnuta zaloha s jeho suhlasom a teraz mu to potrebujem vyplatit. Vyuctovanie prac.cesty je napr. 11.10.07 tak mam sumu ktora mi vysla v USD preratat rucne na skk s kurzom nbs v tento den a vyplatit mu to a dat to len do pokladne ako vydavok s predkontaciou 512-211 v SKK?Nemusim tam uz pisat sumu v usd ked je na vyuctovani?A ak mi vyslo desatinne cislo v skk tak zaokruhlujem nadol na cele koruny? dik pekny vecer
A este otazka ak konatelovi na zahr.ceste bola poskytnuta zaloha 1900 USD a menilo sa to rovno z jeho uctu v banke, cize mu bolo vyplatene z jeho uctu rovno 1900 USD..ako to mam uctovat a s akym datumom? Mam si najskor vytvorit USD pokladnu aby som ich tam vlozila a s akym kurzom z akeho dna?dik moc
Vladimír Ozimý
12.10.07,07:06
Ahoj
Chcem sa spytat uctujem zahranicnu pracovnu cestu, su mi jasne sumy v USD stravne aj vreckove, vsetko mam vypocitane, ale zamestnancovi nebola poskytnuta zaloha s jeho suhlasom a teraz mu to potrebujem vyplatit. Vyuctovanie prac.cesty je napr. 11.10.07 tak mam sumu ktora mi vysla v USD preratat rucne na skk s kurzom nbs v tento den a vyplatit mu to a dat to len do pokladne ako vydavok s predkontaciou 512-211 v SKK?Nemusim tam uz pisat sumu v usd ked je na vyuctovani?A ak mi vyslo desatinne cislo v skk tak zaokruhlujem nadol na cele koruny? dik pekny vecer. no v prípade že máte uzavretú dohodu zo zamestnancom podľa par. 29 ods 2 môžete vyplatiť cestovné náhrady znejúce na cudziu menu aj v SKK. Kurz sa použije NBS podľa zákona 145 par 7 ods 7 ktorý znie. Uviedol som tu presne pretože mi to trochu motá ale vychádza mi z toho že sa to prepočíta ku dňu zúčtovania týchto cestovných náhrad. Prepočítané náhrady zaokruhlíte na celé koruny matematicky
(7) Prepočet slovenskej meny na cudziu menu sa vykoná podľa kurzového lístka Národnej banky Slovenska platného v čase oznámenia sumy poplatku kurzom devízy stred.

A este otazka ak konatelovi na zahr.ceste bola poskytnuta zaloha 1900 USD a menilo sa to rovno z jeho uctu v banke, cize mu bolo vyplatene z jeho uctu rovno 1900 USD..ako to mam uctovat a s akym datumom? Mam si najskor vytvorit USD pokladnu aby som ich tam vlozila a s akym kurzom z akeho dna?dik moc
pokiaľ si to on vybral z osobného účtu asi nejde o zálohu či si to vybral z podnikateľského účtu? Tak zaevidujete podľa kurzu v banke ak to bolo z účtu v slovenských korunách ak z devízového účtu tak to prepočítate v deň výberu kurzom NBS pri zúčtovaní túto zálohu započítate a vznikne vám kurzový rozdiel.


odpovede tmavým...
alex2
12.10.07,17:52
Dakujem za odpoved...tak tomu zamestnancovi som vyplatila peniazky podla kurzu v den zuctovania cestaku, ale neviem ci som spravne pochopila toho konatela. Ano vyberal z klasickeho podnikatelskeho uctu a to sposobom, ze vam to rovno prerataju v banke a vyplatia vam sumu v usd. Len mam pred sebou vypis z uctu a je tam 1900 usd a nejakych 48000,-sk ale ak to zauctujem ako peniaze na ceste 261-221 a potom to vlozim do valutovej pokladne ktora sa preratava kurzom nbs cize 211-261 tak vlozim menej 46000sk a dalej neviem co s tymi 2000,-sk.Viem ze je to kurzova strata, ale robim to prvy krat a neviem v akej agende to zauctovat ci pokladna, banka,interne doklady a s akou predkontaciou. Lebo ak dam 563-221 alebo 563-211 tak mi to samozrejme nesedi..dik uz som z toho uplny blbec