stanca
25.02.05,07:38
Nemá náhodou niekto skúsenosti s antireflexnými okuliarmi? Dosť ma bolievaju oči pri práci s PC a dozvedela som sa o špeciálnych antiref. sklách, vraj to trošku pomáha.
Mickya
25.02.05,06:52
Neviem ako sa to nazýva, ale niečo na starom monitore som mala, aby mi to oči nekazilo. Môžem len dodať, že LCD monitory nekazia oči. Ceny tohto monitoru dosť klesli už aj na 6000 takže, je to dobrá investícia.
S21
25.02.05,07:09
Ja nosém okuliare už dobrých pár rokov, a keď kupujem tak stále mám takú požiadavku, takže môj optik mi tam dá všetko čo sa dá dať, no ono to pomáha, ale keď sedíš pri PC 8 hodín na koniec dňa máš oči aj tak unavené.
Janna
25.02.05,07:15
Ja mám okuliarne na PC. Skla majú také dožlta. Roblili mi to v optike. Celkom dobré, až na to, že to moc nepoužívam, keďže normálne okuliare nenosím, tak si ich často zabúdam nasadiť. Až keď mi začnú isť oči šrégom, tak si na ne spomeniem.
Ale odporúčam.
jana
lenkak
25.02.05,07:16
Ja som si minulý rok (vianočný darček) okuliare na PC, stáli 3000 Sk, ale sú perfektné, hľavne rozdieľ pocítim pri monitore, doma mám LCD displey a k nemu nepotrebujem tie okuliare. Ale v robote mám klasický 17palcový monitor a okuliare využijem maximálne, pričom ja nepotrebujem dioptrické okuliare. Ešte ten optik mi povedal, že teraz už tieto sklíčka majú špeciálne, do novembra ich ešte nemali. Tak som to vystihla a som veľmi spokojná. Ešte aj na TV sa mi s nimi lepšie pozerá. Sklíčka majú nádych zelenkavej farby (keď sa kuknem do slnka).
vladan
25.02.05,07:21
antireflexné sklá by mali mať takú vlastnosť, že keď cez ne pozeráš napr. do monitora PC alebo pri šoférovaní v noci, tak sa ti neodráža svetlo ... no nie som odborník, ale takto nejak mi to vysvetľovali v optike ... a ešte na rozdiel od "obyčajných" sú o kúščok drahšie :D
Lucy
25.02.05,07:22
Aj ja si myslím, že je lepšie investovať do LCD monitora. Keď sa pôjdeš pýtať do optiky, tak ti samozrejme povedia, že to pomáha, ale sú dosť drahé. Majú aj podľa toho v akom prostredí zvykneš pracovať, teda podľa toho je sklo zafarbené do ružova, modra, zelena atď. A teraz sú už monitory dosť kvalitné.
vladan
25.02.05,07:25
stanca, to akože si si sama povedala, že potrebuješ okuliare, lebo ťa bolia oči? Ja by som odporučila návštevu očného lekára, on by ti mal povedať, či okuliare potrebuješ alebo nie. Očný lekár by ti mal aj navrhnúť optimálne riešené "brilky", rozhodnutie však nechá na teba :cool:
rosemary
25.02.05,07:31
Ja som bola u očiara asi trikrát, vždy sa mi zhorší zrak v tomto období, výrok očiara je okuliare nepotrebujete, oči sú unavené, vždy mi doporučí Ostrovidky a zatiaľ pomáhajú.
Lucy
25.02.05,07:36
Aj ja by som odporučila ísť najprv k očnému, pozrie ti očká a povie, čo ďalej. Niekedy tam môže byť aj iný problém. Napr. tzv syndróm suchých očí, atď. Skrátka ti aj povie, čo a ako. A ty sa môžeš podľa toho rozhodnúť. A myslím, že každý, kto čumí v kuse do monitora min. 7-8 hod, je z toho unavený. A LCD monitor pomáha určite, mám odskúšané.
stanca
25.02.05,07:52
U lekára som už bola a povedal, že oči mám v poriadku, LCD mám taktiež, tak neviem, asi som moc fajnova :-)
rosemary
25.02.05,08:00
Stanca, určite nie si fajnová, jednoducho očká sú unavené. Ja mám takéto problémy už roky vždy v zime, mám pocit že už zajtra určite oslepnem, neviem či mi šero nerobí dobre, alebo tie neóny v práci, ktoré teraz v zime vysvecujú celý deň. Očiar mi vždy povie, že vidím dobre, a ja mám pocit, že musím neustále zaostrovať
vladan
25.02.05,09:04
U lekára som už bola a povedal, že oči mám v poriadku, LCD mám taktiež, tak neviem, asi som moc fajnova :-)
stanca, no keď si ty fajnová, tak ja potom neviem čo som :D ... ja nosím bríle iba na diaľku (šoférovanie, pozeranie TV, školenia-aby som videla prednášajúceho :D) ... pred mesiacom som "vyfasovala fungel nový LCD monitor" a poviem ti, že žiadna sláva ... to rozlíšenie ma zabíja ... také blchy mám na tej telke, že až ... takže teraz, či chcem alebo nechcem už častejšie musím nasadzovať bríle :eek:
lenkak
25.02.05,09:10
Ja nepotrebujem žiadne okuliare, a predsa som si zaobstarala okuliare na PC (bez dioptrií) a som s nimi spokojná. Ja mám doma LCD displey a k nemu vôbec nepotrebujem okuliare, iba pri klasickom monitore cítim rozdiel.
Hlinkovx
25.02.05,09:12
Vladi...nie je LCD monitor ako LCD monitor...
taký kvalitný určite nie je za 6000 Sk..aspoň teda ja som taký nestretla..
a záleží to aj od grafickej karty...
a že sme slepučké..ani sa nedivím...však furt len do tej bedne čumíme...
vladan
25.02.05,09:20
Silvi, nechcem sa chváliť, ale môj stál tuším okolo 18 tis. ... ale asi to bude tou grafickou kartou (lebo tá už má nejaký ten rôčik) :D
Daniela
25.02.05,09:21
Môžem Vám odporúčať, chránte si oči aj keď nepotrebujete dioptrie. Ono to nakoniec tak bude, že ich budete potrebovať. Za 15 rokov pri práci s počítačom ich mám v žalostnom stave. Môj zamestnávateľ nám raz za dva roky preplatí prehliadku u očného . Mám krásne okuliare, ale ja za krásne peniažteky. Čo sa týka antireflexného nástreku, má to svoj význam. Mám ho už 6 rokov a len o 0,5 dioptrí sa mi zhoršil zrak za ten čas. V každom prípade navštívte očného lekára, ten Vám poradí.
rosemary
25.02.05,09:21
Mne zasa kolega nastavoval na monitore nejakú frekvenciu, vôbec tomu nerozumím, ale už sa mi obrazovka tak nekmitá
lenkak
25.02.05,09:22
Ja som za LCD displey (17palc) zaplatila 11000Sk., pričom bol ešte v akcii ináč stál 14000Sk. Netraba si zabudnúť nastaviť správne rozlíšenie a veľkosť písma.
lenkak
25.02.05,09:24
Rosemary, ak máš nastavenú frekvenciu od 70-85 herzov tak je to OK. (záleží od typu monitora).
Lucy
25.02.05,09:27
Ja mám 19" LCD a som spokojná, stál do nejakých 15tis. ale odporúčam. Doma mám klasiku 17", tak tam je to už horšie. A aj iní ľudia,ktorí menili monitor za LCD, tak mi hovorili, že cítia rozdiel.
Armola
25.02.05,10:04
Baby, ako zistim ci mam ten LC alebo aky pocitac? Malo by to byt niekde vypisane. Tie okuliare nie su zli napad.

Ja mam v robote katastrofalne podmienky. Som v miestnosti, kde nie je zadne okno, len mi sem svieti trosku zo zasadacky a z kuchyne. Takze cely den som pod bodovymi svetlami a pocitacom. Chcela som aby mi sem kupili nejaku stolovu lampu, aby som aspon trosku videla lepsie a aby som si tak strasne nenamáhala oci. Som zvedava kedy sa mi zhorsi zrak. Potom sa asi sefstvu pekne podakujem!http://www.porada.sk/images/icons/icon8.gif
lenkak
25.02.05,10:10
LCD displey je tenučký monitor, má ho aj notebook, keď máš klasický monitor je veľký ale široký. Spôsob klasického TV v menšom.
Keď si klikneš na pracovnú plochu pravýn tl. rmyši rozroluje sa Ti menu a ty si z neho vyberieš vlastnosti (posledná ponuka) a máš tam kolónku tiež poslednú s názvom nastavení. Tam máš zadefinované rozlíšenie.
Hlinkovx
25.02.05,10:10
Baby, ako zistim ci mam ten LC alebo aky pocitac? Malo by to byt niekde vypisane. Tie okuliare nie su zli napad.
http://www.porada.sk/images/icons/icon8.gifNO..či máš LCD alebo klasický monitor..to uvidíš..keď sa naň kukneš..či máš bedňu..alebo len takú tenku obrazovočku..
a čo sa tých toho PC...sú dve možnosti
1. rozoberieš bedňu a akukneš čo máš vo vnútri :D
2. na ploche máš ikonku tento PC..klikneš na ňu pravých tlačítkom a dáš si vlastnosti..a vo všeobecných máš popis toho čo máš...aspoň taký malý..
Hlinkovx
25.02.05,10:15
Rosemary, ak máš nastavenú frekvenciu od 70-85 herzov tak je to OK. (záleží od typu monitora).Presne ..záleží to od typu monitora...pri LCD sa na to moc neprihliada..tam sú skôr potrebné iné parametre sledovať..
kontrast, jas, odozvy a tak nakoniec rozlíšenie a frekvenciu

pri klasických je to rozlíšenie... a frekvencia
ja mám napríklad 17 palc. klasický ale rozlíšenie mám 1024*728 pri frekvencii 100 Hz
lenkak
25.02.05,10:17
100 Hz? Tak to už hej, máš kvalitný monitor, keď Ti zoberie takú frekvenciu.
Hlinkovx
25.02.05,10:18
Silvi, nechcem sa chváliť, ale môj stál tuším okolo 18 tis. ... ale asi to bude tou grafickou kartou (lebo tá už má nejaký ten rôčik) :D
Vladi..cena ešte neznamená kvalitu..ale ak máš grafickú kartu napríklad na doske..tak ani veľký výsledok a viditeľnosť nemôžeš očakávať...jednoducho v PC je jedna vec naviazaná na druhú..
Hlinkovx
25.02.05,10:20
100 Hz? Tak to už hej, máš kvalitný monitor, keď Ti zoberie takú frekvenciu.No..a popritom je to starší monitor...žiadny nový.stál 2500 Sk ..ale kvalitný...bo predtým som šéfovi ofrflala všetko..čo mi dal..takže nakoniec som si mohla PC a aj monitor vybrať sama...a tak som spokojná..http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif
Armola
25.02.05,10:23
Takze nasla som taketo udaje: 1024 by 768 pixels

SiS 661FX_760_741_M661FX_M760_M741

Oikrem toho mam plochý monitor, atkze asi mam to LCD.

Mozno vyzeram strasne sprosto, ale v takychto veciach som sa nikdy nevyznala, tak sa na mna nehnevajte, ze sa tak hlupo pytam http://www.porada.sk/images/icons/icon9.gif
Armola
25.02.05,10:25
Takze nasla som taketo udaje: 1024 by 768 pixels

SiS 661FX_760_741_M661FX_M760_M741

Oikrem toho mam plochý monitor, atkze asi mam to LCD.

Mozno vyzeram strasne sprosto, ale v takychto veciach som sa nikdy nevyznala, tak sa na mna nehnevajte, ze sa tak hlupo pytam http://www.porada.sk/images/icons/icon9.gif
A je 75 Hertzový
vladan
25.02.05,10:27
Vladi..cena ešte neznamená kvalitu..ale ak máš grafickú kartu napríklad na doske..tak ani veľký výsledok a viditeľnosť nemôžeš očakávať...jednoducho v PC je jedna vec naviazaná na druhú..
silvi, keďže som technický antitalent (čo sa PC týka), tak ti na toto nemôžem nič povedať :D ... na jakej doske mám mať tú grafickú kartu? ... môj LCD je 19", rozlíšenie 1280x1024 ... a kde nájdem totych "Hercov"? :D
lenkak
25.02.05,10:32
A je 75 Hertzový
Je to OK. Keby si mala 60 Hz to sú tie staršie typy.
Hlinkovx
25.02.05,10:34
Vladi..hneď som vedela..že si technický talent....:D:D...že predsa len sa chytíš...
tam kde máš to rozlíšenie..tlačítko spresniť...a máš tam monitor..a tam sú frekvencie...
ale keďže máš LCD..tak tam hlavne nič nemeň..bo odpáliš toten tvoj televízor...iba jedným očkom urob kuk...
a čo sa týka..grafickej karty..no..to ti radšej nebudem vysvetľovať..ale keby ťa to predsa len zaujímalo..tak na druhej strane bedne/skrine.. to je to ..kde dávaš CD a diskety :D:D:D..čiže na zadku../ ..máš všelijaké možné vývody....a káble...
a ak máš grafiku zvlášť...a nie na doske...tak ten kábel z monitora..bude tak viac vzdialený od ostatných káblov....
kua..to je ale zložité..vysvetliť...a ešte neviem..či mi niekto rozumie...:D:D:D
lenkak
25.02.05,10:35
silvi, keďže som technický antitalent (čo sa PC týka), tak ti na toto nemôžem nič povedať :D ... na jakej doske mám mať tú grafickú kartu? ... môj LCD je 19", rozlíšenie 1280x1024 ... a kde nájdem totych "Hercov"? :D
Rozlíšenie máš maximálne, na základnej doske sa nachádza grafická karta ( v novších PC sú už inegrované = rýchlejšie.) Hz nájdeš tam kde si našla túto frekvenciu (vo vlastnostiach, nastavenie) si zadáš ešte kolónku upresniť, kolónka monitor, mala by si mať pri takom rozlíšení frekvenciu nad 75 Hz.
Hlinkovx
25.02.05,10:35
A je 75 Hertzovýa odozvy máš aké....??? ale to už nájdeš asi len v papírochhttp://www.porada.sk/images/icons/icon5.gif
vladan
25.02.05,10:37
keď mám 60, mám si dať 75?

... ja mám odozvy (dúfam, že je to anglicky Response Time) také:

- Ta = 25 stupňov celziových :confused:
- Tr = 6ms
- Tf = 10ms
... no tak tomuto už vôbec nerozumiem
lenkak
25.02.05,10:39
Ak sa Ti dá, prehoď, nebude Ti blikotať monitor, a potom máš dobrú aj grafickú kartu. Prejaví sda Ti to po reštartovaní PC. Potom si zváčši veľkosť písma. Aby si nemala také malinkaté písmenká.
Hlinkovx
25.02.05,10:39
Vladi..najprv ak môžeš , si radšej kukni papiere k tomu monitoru.. tam máš doporučené Hz pri jednotlivých rozlíšeniach
bo ak náhodou máš menej výkonný..môžeš ho odpáliť...
a hlavne..ponúka ti vôbec tú možnosť...dať si 75 Hz
lenkak
25.02.05,10:43
Ak je to LCD displey tie sú už tak robené aby mali najnižšiu doporučenú frekvenciu od 75Hz.
lenkak
25.02.05,10:44
Ak máš malé písmenká tak si ich takto zmeníš: obrázok:
vladan
25.02.05,10:46
už som si prestavila na 75 HZ, v paperoch pisali, že môžem :D ... ale teraz sa mi zdá ako keby som mala v sebe zopár drinkov :D ... písmenká ako keby mali tieň ... a fakt som nič nepila! :D ... takto to má byť?
lenkak
25.02.05,10:47
skús si zmeniť veľkosť písmen.
vladan
25.02.05,10:49
v ponuke mám:
malé písmo
veľké písmo
iné
čo si mám vybrať? asi veľké čo? ... sorry, že sa tak hlúpo pýtam, ale sama si nepomôžem :D
lenkak
25.02.05,10:49
Vyber si iné a skús ho nastaviť na 125dpi
vladan
25.02.05,10:53
ehm, dpi tam nemám, svietia mi tu iba %tá
lenkak
25.02.05,10:54
Pomer v percentách daj na 125%
Hlinkovx
25.02.05,10:55
Pomer v percentách daj na 125%Lenka..prenechávam to tebe..bo sme dve..písali to isté...
lenkak
25.02.05,10:56
Lenka..prenechávam to tebe..bo sme dve..písali to isté...
sorry, že som Ťa predbehla.
vladan
25.02.05,10:56
chvíľa napätia ... idem reštartovať ...
Hlinkovx
25.02.05,11:00
sorry, že som Ťa predbehla.Však v poriadku..nič sa nedeje..nemusím radiť len ja..len sme vždy napísali to isté..tak načo to dva krát tam bude
Hlinkovx
25.02.05,11:02
chvíľa napätia ... idem reštartovať ...Len či sa nám tu ešte ukážeš?? :D:D:D:D
či nebudeš potom po podniku behať..a robiť
be be be ..ja mám veľké písmenká...be be be
lenkak
25.02.05,11:03
Teraz bude všetkým nastavovať písmenká.
Hlinkovx
25.02.05,11:05
No..a veru..bude machrovať...aký talent na PC sa z nej stal :D:D:D.
Vladi..ale nie že ti do nošteka naprší! :D:D:D
vladan
25.02.05,11:06
... tááák ... to nemyslíte vážne, že také kone mám mať na obrazovke!!! :eek::eek: ... nastavila som si tie písmenká na "malé", lebo tie veľké mi vôbec nie sú sympatické! a tie malinké sú také milééééé :D

... ja nechcem také kone!!! :eek:
vladan
25.02.05,11:07
a machrovať nemám pred kým :cool:
lenkak
25.02.05,11:07
Tak si ich z meň na menšie aspoň na 110%.
vladan
25.02.05,11:11
ok, vyskúšam zajtra, lebo dnes som už PC a monitoru dala poriadne zabrať :D ... ďakujem za rady
elusion
09.03.05,23:23
Dobry vecer,

po par hodinach citania a hladania odpovedi na moje problemy sa citim byt coraz blbsim a blbsim zivnostnikom, súcim tak ist do basy, a nie si viest uctovnictvo. Neviete, aky som rad, ze som nasiel temu, ktorej rozumiem. Dovolte mi trochu si podvihnut sebavedomie a pridat par mojich nazorov na temu okuliare. Dufam, ze vam kazdemu nieco z toho pomoze, minimalne objasni nejasne...

- Zabudnite na antireflexne skla v okuliaroch. Cielom antireflexnej vrstvicky na skle je potlacat odrazy svetelnych lucov, ktore nan dopadaju pod istym uhlom. Napriklad, ak mate okuliare s antireflexnymi sklami, mate ich nasadene a pozriete sa tak, aby ste v sklach videli obraz za sebou, bude velmi slaby. Vyborna vec pri fotografovani, ale kupovat si ich len pre pracu s PC, a hlavne bez dioptrii, urcite nie...

- Klasicke objemne a tazke monitory (CRT) - najvacsi kazic oci. Moze byt akokolvek kvalitny a velky, ludia s citlivymi ocami budu vzdy citit "jeho zlo". Je sposobene tym, ze obraz vznika velmi rychlym kreslenim obrazu na obrazovku, vacsinou minimalne 56x za sekundu (56 Hz) (obnovovacia frekvencia (refresh rate)). Ak musite pouzivat CRT monitor, nastavte si obnovovaciu frekvenciu minimalne na 75 Hz, nebojte sa ist na maximum monitora. Oci (mozog) budu vnimat neustale vykreslovane ovela plynulejsie a nebudu sa tak unavovat. Ak vas casto boli pri praci s PC hlava, na 90% to bude nizka obnovovacia frekvencia monitora (50 alebo 60 Hz).
(Vsimli ste si, ze pozerate v televizii nejaku reportaz a v zabere sa objavi desne blikajuci monitor so sialenymi beziacimi pasmi? Ma nastavenu nizku obnovovaciu frekvenciu, co v spojeni s nasou 24 Hz televiznou normou vytvori ten strasny efekt)
(Ak si pamatate, volakedy sa davali na monitory filtre. Dovod? Aby zachytili mnozstvo energie, ktora sa vali z elektronoveho dela v monitore, cez obrazovku, priamo na vas. Mozno ste mali monitor s oznacenim LR (Low Radiation) (nizke vyzarovanie). Verite, ze vyzaroval menej ziarenia? Ja moc nie :-) Poculi ste tiez, ze ludia si davaju vedla monitorov kaktusy, ktore absorbuju energiu z monitora?)

- Nove tenke lahsie monitory (LCD) - nova technologia, ziadne elektronove dela, ziadne opalovanie zreniciek... Obraz je tvoreny tekutymi krystalmi. Ak sa na LCD monitore nehravate super rychle akcne hry, moze vam byt jedno, aky maju cas odozvy (response time). Obraz sa tiez opakovane obnovuje, ale uz pri obnovovacej frekvencii 60 Hz (nepouzivam viac) je obraz dostatocne stabilny, aby unavoval oci neporovnatelne menej ako CRT monitor. Kazdy LCD monitor ma svoje nativne rozlisenie (native resolution), co je vlastne skutocny pocet fyzickych bodov, ktore tvoria obraz. 17-palcove LCD maju nativne rozlisenie zvycajne 1280x1024 bodov. Je to dolezity udaj, pretoze velkost pracovnej plochy vo vasich Windowsoch (a inych systemoch) by mala byt rovnaka ako nativne rozlisenie monitora. Ak nebude, obraz straca ostrost! Ak sa vam zda, ze pri nativnom rozliseni pracovnej plochy mate male pismenka, radsej si zvacsite pismo, ako znizovat rozlisenie pracovnej plochy. Dolezita vec, graficka karta vo vasom PC musi byt schopna podporovat nativne rozlisenie monitora aspon pri 16-bitovej hlbke farieb, co by pri kartach mladsich ako 4 roky nemal byt ziadny problem.

- Umiestnenie monitora. Moze sa to zdat trivialne, ale vhodne umiestnenie monitora tiez vplyva na pohodlie oci pri praci s PC. Poznate z reklamnych letakov super nabytok pre PC, kde je pracovna doska, na ktorej je podstavec pre monitor a podstavec je vyuzity na ukladanie veci? Ak o takom nabytku uvazujete, zabudnite! Je vedecky dokazane, ze ked sa pozerate na nieco pod vasou urovnou oci, zmurkate viac, ako ked sa divate dohora. Zaver je ten, ze ked si date monitor tak, aby bola jeho horna hrana v rovine alebo pod rovinou vasich oci (ked sedite v typickej pozicii za stolom), obraz monitora bude pod rovinou vasich oci, budete viac zmurkat, oci sa budu viac vlhcit a budu vas menej boliet. Je mi jasne, ze nabytok do kancelarie si nevyberate, ale snazte sa dostat monitor co najnizsie ako mozete. (Nesmejte sa, ja mam v stoliku vypileny otvor pre monitor, monitor mam co najhlbsie narazeny na jeho originalnom podstavci a v konecnom dosledku mam dolny okraj skutocneho obrazu 1 cm pod pracovnou doskou.)

- Svetlo pri monitore. Na pohodlie oci tiez vplyva osvetlenie pri monitore. Samozrejme, ze monitor nema byt otoceny obrazovkou k zdrojom svetla (okna, stolove lampy, ...). Nemal by byt ani moc vytoceny dohora, aby ste nevideli odraz stropnych svietidiel. Za idealne osvetlenie povazujem malu lampicku (do 40W) za monitorom. Vase oci nebudu mat pred sebou len jasny obraz na monitore, ale budu akomodovane na pekne osvetlene pozadie a budu vas menej "tahat". (Ja mam stol v rohu miestnosti a stolovu lampu mam vytocenu mierne dohora, aby osvetlovala stenu za monitorom)

- LCD monitory maju dve nevyhody, ktore vyplyvaju zo samotnej technologie LCD.

Po prve. Obraz je tvoreny bodmi a je bezne, ze niektore body na obrazovke budu divne sfarbene, alebo stale cierne, alebo stale biele. Je to nevratne poskodenie - neda sa to opravit. Taketo body mozete najst uz pri novom LCD monitore a mozu sa tiez objavit casom. Moj 19" znackovy milacik profesionalnej rady spred dvoch rokov (za neskutocne peniaze) mal od vyroby dva vypalene body, ale nastastie pri kraji obrazu, takze nie su vobec rusive. Vyrobca poskytuje zaruku aj na toto, ale podla prisne definovanych "zhlukov" poskodenych bodov. Pochybujem, ze by ste sa dozili so svojim LCD monitorom situacie, ze vam predavajuci uzna reklamaciu kvoli nadmernemu poctu poskodenych bodov. Na tuto temu sa napisala cela kniznica odporucani a je z toho velky strasiak pred kupou, ale verte mi, nebojte sa toho. Prinosy neporovnatelne prevazuju nevyhody...

Po druhe. Kazdy LCD monitor ma "podsvietenie". Napriklad, ak vam v noci nabehne cierny setric obrazovky, alebo ked pozerate film, vidite, ze cierna farba na LCD monitore nie je skutocna cierna aku pozname, ale je smrncnuta do siva. Nas zrakovy vnem je vsak nedokonaly a ked mu vsugerujete, ze "tato farba" je biela, mozog prisposobi svoje vnimanie farebnej škály a nebude vam az tak prekazat, ze cierna nie je cierna. Pomoze trochu aj spravne nastavenie kontrastu a jasu. Podstatne je, ze pouzivanim LCD monitora klesa jas a po niekolkych tisicoch hodinach pouzivania bude polovicny (seriozni vyrobcovia tento cas udavaju). Ale zase sa toho nebojte. Mate k dispozicii dost rokov.

Male odporucanie - Ak mate LCD monitor a pouzivate nejaky pekny setric obrazovky, napriklad ciarky, behajuci text, super krasne fotky krajinky, akvarko a podobne, zabudnite na taky "setric" obrazovky. Nic nesetri, akurat monitor spotrebuva energiu ako pri normalnej cinnosti, zbytocne sa ohrieva, zbytocne je zapnute podsvietenie, jednoducho sa opotrebuva. Idealny (a skutocny) setric obrazovky je ten, ktory monitor uplne vypne. Vo Windowsoch si mozete pekne nastavit uplne vypnutie monitora po xx minutach, ako aj vypnutie disku (bude sa menej ohrievat vnutro PC) po xx minutach pri necinnosti...

Vsetko co som napisal praktizujem dlhe roky a verte/neverte, u mna to dokonale funguje. Zacinal som na 14" CRT monitoroch a skoncil som pri 19" LCD. Pri CRT monitoroch som maval problemy, zhorsil sa mi zrak, ale od prichodu LCD to vsetko preslo. Nelutujem ani korunu, co som dal za jeden z prvych 19" LCD monitorov na slovenskom trhu. Mimochodom, charakter mojej prace vyzaduje bezne 16 hodin denne za monitorom. Nepamatam kedy ma naposledy boleli oci...

Ak mate akekolvek otazky k mojmu prispevku (co ako kde preco naco zaco), kludne sa bez vahania pytajte. Ja sa zas bez vahania budem pytat vas na moje problemy s uctovnictvom :-) Teraz idem citat vase dalsie odborne rady a prepadat sa do beznadeje a znechutenia nad mojou uctovnickou nevedomostou...
elusion
09.03.05,23:29
Uff, za rok nenapisem tolko co teraz, ale citil som sa strasne. Aspon som chvilu nemyslel na uctovnictvo. Ako bonus sa mi prave zosypal stoh papierov zo stola, aaaaa, idem spat. Vsetky vase rady pockaju do rana...
pyton
20.03.05,09:01
Elusion, tak krásne som si počítala, krásne si to tu napísal, dík :) :) :) Trochu som znekľudnená tými herzami. My máme nový drahý počítač, 19" LCD monitor Sony a máme tam 60 Hz, chceli sme to aj na hry i keď nie sme fanatickí hráči /sme hráči-začiatočníci ale chceme si občas kúpiť nové dobré hry/, počítač sme kupovali v 11/04, snáď nám nedal nejaký starší typ monitora za takú cenu? Ahoj a dík za odpoveď.
Heni
20.03.05,09:39
ja mám zas pocit, ze odkedy denne visím okrem učta aj na porade a scrabble, tak sa mi zrak zhoršil a bolia ma oči a slzia...
a to mám už viac ako 2 roky LCD 19" Samsung, čo si nemyslím, že je zlý.
kukučka
20.03.05,10:12
Elusion krááásny príspevok, rada tI pochvalou dvihnem sebavedomie. Moja rada Tebe daj si to účto spraviť a netráp sa! Napíš súkromnú správu tej, ktorej rady sa páčia, nech Ťa vedie intuícia. Tvoje profesionálne rady sú super.
Chystám sa kúpiť počítač tak sa zíde každá rada. Som rozhodnutá nekupovať v obchode, ale dať poskladať spoľahlivému kamarátovi. Až si nájdeš čas tak poraď - stredná kategória, žiadne špeciálne požiadavky.
lenkak
20.03.05,10:52
Pre Vladan:
Na roztrasené písmenka Ti odporúčam pozrieť si nasledovný link:
http://www.pretaktovanie.sk/modules.php?name=article&what=read&v=1011569363
vladan
21.03.05,06:45
lenkak, nemám WinXP, ale ďakujem za link
accad
07.04.05,10:02
Chystám sa kúpiť LCD monitor 17" a tak budem rada za každú informáciu o skúsenostiach s LCD monitormi, ktoré používate. Prípadne za kontakt na nejakú dobrú cenu v BA.
Hlinkovx
07.04.05,10:09
http://www.agem.sk/
tu sú cenníky a ponuky aj na monitory...keď si porovnáš parametre...ktoré už tu boli rozpísané...rýchlo vylúčiš tie menej kvalitné monitory
lenkak
07.04.05,10:17
Pokiaľ viem, Agem je veľkoobcod (veľkosklad) stadiaľ veľa počítačových firiem berie tovar, sú tam veľmi dobré ceny.
Hlinkovx
07.04.05,10:19
no..však zato si tam môže Editka pozrieť aj ceny a aj produkty...
nehovorím..že si to tam má ísť kúpiť...
ale možno má živnostenský list..a v ňom niečo také ako výpočtová technika..:D:D
lenkak
07.04.05,10:23
Však jasné, ja jej to tiež odporúčam, nech sa informuje a možno jej to priamo z tade predajú. Pre ňu by to bol skvelý obchod.
Fany
26.02.07,07:11
No akosi ste odbehli od témy. Začalo to okuliarmi a skončilo monitorom.
Ja mám dve otázky:
1. Problém - suché a unavené oči. Celý víkend ma strašne pálili, svrbeli, slzili, opúchali, mala som ťažké unavené viečka a ešte teraz mám riadne kruhy pod očami. Viem že je to od počítača. Dávala som si kvapky Sensilux, trochu pomohli. Vie niekto inú dobrú radu, alebo kvapky na tento problém?
2. vie niekto poradiť webstránku, kde sa dá otestovať, aký typ okuliarov by vám pristali?
Hlinkovx
26.02.07,08:03
myslím..že najlepšie je zájsť k očnému..a povedať mu svoj problém..
nie každému pomáhajú tie ktoré kvapky
môže to byť spôsobené aj nesprávnymi okuliarmi pripadne ich potrebou...
nesprávnym nastavením monitora... a tých príčin je určite veľa
ja osobne používam do očí kvapky Livostin, občas Visine..
účtovník 007
26.02.07,08:06
myslím..že najlepšie je zájsť k očnému..a povedať mu svoj problém..
.

:eek: :eek: :eek: Silvika, to ako že mám ísť k očnému a povedať mu, že mi chýba 500 000.- ????:rolleyes:

PS:Hneď zajtra robím nálet na očnú ambulanciu!:D :D :D
Hlinkovx
26.02.07,08:15
Bobo..:D:D:D .ta chudák očný lekár ... ten príde o zrak isto..keď mu to povieš :D:D
ale ak nájdeš puka..čo ti dá 500 000,- Sk, pošli ho aj ku mne :D:D
nebudeš musieť potom na nemkrahuloch v potoku spávať