anedz34
11.10.07,21:09
Som platca DPH, je správne, keď zaúčtujem došlú faktúru /dobropis/ s typom DPH 40, ale so znamienkom mínus? Jedná sa o program MRP.
emgeton
11.10.07,20:42
Som platca DPH, je správne, keď zaúčtujem došlú faktúru /dobropis/ s typom DPH 40, ale so znamienkom mínus? Jedná sa o program MRP.

Pokiaľ sa nejedná o opravu základu dane, tak áno.
Zoltán Kovács
11.10.07,21:13
Pokiaľ sa nejedná o opravu základu dane, tak áno.

Osobne si myslím, že dobropis je vždy oprava základu dane, lebo sa vťahuje na nejaké dodané plnenie. A v tom prípade typ dph je 55.
anedz34
12.10.07,04:42
Áno, ja som si to tiež myslela, ale zrovna včera som upgredovala program JU MRP a tam typ DPH 55 nie je...aký typ mám teraz použiť?
mysimis
12.10.07,04:45
Nojnovší upgrade MRP programu má aj nové typy DPH.
anedz34
12.10.07,04:55
No dobre, tak by som poprosila, ak už niekto robil s týmto programom, aký typ DPH tam dal?.....Pozrela som si aj riadok 25 starého DP /teraz je to riadok 18,19/, ten sa odvoláva na § 53, ten následne na § 25. Celý paragaf však píše o dodaní alebo nadobudnutí tovaru alebo služby v tuzemsku z iného členského štátu. Mne sa však jedná o dobropis z tovaru v rámci SR.
Zoltán Kovács
12.10.07,05:09
No dobre, tak by som poprosila, ak už niekto robil s týmto programom, aký typ DPH tam dal?.....Pozrela som si aj riadok 25 starého DP /teraz je to riadok 18,19/, ten sa odvoláva na § 53, ten následne na § 25. Celý paragaf však píše o dodaní alebo nadobudnutí tovaru alebo služby v tuzemsku z iného členského štátu. Mne sa však jedná o dobropis z tovaru v rámci SR.

Ktoré zdaňovacie obdobie? september, resp 3.Q alebo október,resp. 4.Q.

Pozri ešte túto tému od príspevku č. 82:

http://www.porada.sk/t8166-p9-typ-dph-v-mrp.html
anedz34
12.10.07,05:29
Ďakujem, pozrela som si tú tému......sú tam však zas dve verzie. Jedná sa mi však o ten § 53 resp. § 25....obidva sú o dodaní alebo nadobudnutí tovaru z iného členského štátu, nie v rámci SR, pochopila som ho správne? Ak áno, tak potom dobropis v rámci SR by som účtovala tými istými kódmi ako DF /40/ a VF/10/ len so znamienkom mínus.
Zoltán Kovács
12.10.07,05:45
Ďakujem, pozrela som si tú tému......sú tam však zas dve verzie. Jedná sa mi však o ten § 53 resp. § 25....obidva sú o dodaní alebo nadobudnutí tovaru z iného členského štátu, nie v rámci SR, pochopila som ho správne? Ak áno, tak potom dobropis v rámci SR by som účtovala tými istými kódmi ako DF /40/ a VF/10/ len so znamienkom mínus.

Pri typoch dph sa dá zvoliť obdobie, ktoré chceš. Napr. do 30.09. máš aj kód 55, ktorý sa používa na klasický dobropis od SR dodávateľa. Vyskúšal som, tento typ funguje aj v novom tlačive dph platnom od 01.10.
anedz34
12.10.07,06:05
A keď budem robiť zdnaňovacie obdobie X/07, aký kód mám použiť?.....kód 55 sa vzťahuje na § 53, ten následne na § 25. Kde je v týchto paragrafoch spomínané dodanie alebo nadobudnutie tovaru v rámci SR? Asi tým naším daňovým zákonom ozaj nerozumiem :mee:
Zoltán Kovács
12.10.07,06:16
A keď budem robiť zdnaňovacie obdobie X/07, aký kód mám použiť?

O jeden príspevok vyššie som uviedol, že som to vyskúšal a kód 55 aj v 10/07 zaraďuje správne.
lenkak
12.10.07,06:18
zatiaľ robím tak isto ako Smith - po starom, uvidíme či ešte niečo mrp vymyslia, len dúfam, že opravy robiť nebudem.
emgeton
12.10.07,06:22
Osobne si myslím, že dobropis je vždy oprava základu dane, lebo sa vťahuje na nejaké dodané plnenie. A v tom prípade typ dph je 55.

Nie každý dobropis je opravou základu dane v zmysle § 25.
anedz34
12.10.07,06:30
Jedná sa mi presne o čom píše Emgeton... ak daný dobropis nie je opravou základu dane v zmysle § 25, aký kód DPH použiť?
molnarova2
21.11.07,07:37
Som platca DPH, je správne, keď zaúčtujem došlú faktúru /dobropis/ s typom DPH 40, ale so znamienkom mínus? Jedná sa o program MRP.
ahojte
čítam si rady ohľadne dobropisu za okt. kam ho vykázať v novom tlačive a sorry ale nechápem :kod DPH,typ DPh 55 neviem čo to je, môžte mi ľudovo poradiť do ktorého riadku v novom tlačive vykázať dobropis ,poradíte mi prosím?
Zoltán Kovács
21.11.07,07:41
ahojte
čítam si rady ohľadne dobropisu za okt. kam ho vykázať v novom tlačive a sorry ale nechápem :kod DPH,typ DPh 55 neviem čo to je, môžte mi ľudovo poradiť do ktorého riadku v novom tlačive vykázať dobropis ,poradíte mi prosím?

Tak pri nahadzovaní faktúr, dobropisov si musíš zvoliť ten kód DPH, iba tak ti vie správne zaradiť program do príslušného riadku DPH priznania. Ak dobropis nahodíš s kódom 40 a s mínusovými sumami, tak ti to zaradí správne.
sta
21.11.07,07:43
ahojte
čítam si rady ohľadne dobropisu za okt. kam ho vykázať v novom tlačive a sorry ale nechápem :kod DPH,typ DPh 55 neviem čo to je, môžte mi ľudovo poradiť do ktorého riadku v novom tlačive vykázať dobropis ,poradíte mi prosím?

Tie kódy a typ DPH sú pre program MRP, zadala si otázku totiž do tejto témy ;)

Dobropisy sa v novom tlačive DPH uvedú na tých istých riadkoch na ktorých aj "normálna" daň. V novom tlačive už totiž nie sú riadky na opravu základu dane a daň.
Skús pozrieť aj do tejto témy:

http://www.porada.sk/t63477-vypananie-noveho-danoveho-priznania-k-dph.html
kačenka
21.11.07,07:44
áno teraz po 1.10.07 sa dobropis nahodí s kódom 40 a mínusovým znamienkom, predtým to bol kod 55, aby to dalo do r. 25 DP
Zoltán Kovács
21.11.07,07:47
Tie kódy a typ DPH sú pre program MRP, zadala si otázku totiž do tejto témy ;)

V Datalocku neviem či existujú takéto kódy. Totiž zadávateľka - molnarova2 - použiva ten program.
sta
21.11.07,07:48
V Datalocku neviem či existujú takéto kódy. Totiž zadávateľka - molnarova2 - použiva ten program.

Tiež netuším či v Datalocku existujú takéto kódy, preto som ju upozornila, že zadala otázku do témy ohľadom softwaru MRP ;)
lenkak
21.11.07,17:56
Tak pri nahadzovaní faktúr, dobropisov si musíš zvoliť ten kód DPH, iba tak ti vie správne zaradiť program do príslušného riadku DPH priznania. Ak dobropis nahodíš s kódom 40 a s mínusovými sumami, tak ti to zaradí správne.

...a ešte treba zaradiť typ dokladu D - dobropis.
Zuzka 335
28.11.07,11:17
Prosím, poraďte, ako mám riešiť takýto problém.
Firma postavila bytovku a riadne odovzdala. Ešte v záručnej dobe sa vyskytli nejaké závady, ktoré si bytové združenie dalo opraviť a faktúry za tieto opravy boli vystavené na uvedené bytové združenie. Teraz od firmy, ktorá byty postavila, žiadajú dobropis na základe priložených faktúr za vykonané opravy. Nespochybňujeme tieto náklady, ale myslím si, že bytové združenie by malo vystaviť faktúru za tieto opravy a tá by bola následne z našej strany zaplatená. Nemôžem predsa vystaviť dobropis s prílohovu faktúr vystavených na bytové združenie.
Tento príspevok som možno nezaradila správne, ale nič podobné som nenašla a veľmi by som rosila o radu. Vďaka.
Zoltán Kovács
28.11.07,14:49
Prosím, poraďte, ako mám riešiť takýto problém.
Firma postavila bytovku a riadne odovzdala. Ešte v záručnej dobe sa vyskytli nejaké závady, ktoré si bytové združenie dalo opraviť a faktúry za tieto opravy boli vystavené na uvedené bytové združenie. Teraz od firmy, ktorá byty postavila, žiadajú dobropis na základe priložených faktúr za vykonané opravy. Nespochybňujeme tieto náklady, ale myslím si, že bytové združenie by malo vystaviť faktúru za tieto opravy a tá by bola následne z našej strany zaplatená. Nemôžem predsa vystaviť dobropis s prílohovu faktúr vystavených na bytové združenie.
Tento príspevok som možno nezaradila správne, ale nič podobné som nenašla a veľmi by som rosila o radu. Vďaka.

Ak bytové združenie žiada náhradu v súlade so znením zmluvy, tak mali by ste vystaviť dobropis. Tie faktúry slúžia na vyčíslenie výšky dobropisu.
Zuzka 335
29.11.07,10:31
Vďaka za odpoveď, ale my nemáme so združením zmluvu. Investor má iste s nimi zmluvu, ale my sme boli len zhotoviteľ. Podľa mňa by im mal dobropis vystaviť investor - ten im byty predal do vlastníctva.
ivti
10.04.08,10:19
Som platca DPH, je správne, keď zaúčtujem došlú faktúru /dobropis/ s typom DPH 40, ale so znamienkom mínus? Jedná sa o program MRP.

Pokiaľ som to správne pochopila, tak došlý dobropis sa zadáva s kódom 4O so znamienkom mínus, tak ako je horeuvedené, ale ešte by som potrebovala vedieť ako sa zapisuje, do prijatých faktúr ako "pridať faktúru"? Faktúra, ktorá je dobropisovaná, nebola uhradená, ako sa to vyrovnáva s tým dobropisom, cez ID? Ovplyvní to peňažný denník? Účtujeme v MRP JU win. Ďakujem.
lenkak
10.04.08,17:24
pridanie dobropisu tak isto ako faktúru len s mínusom. Úhrada cez interný doklad - vzájomný zápočet.
Ostatok ako píšeš.
zuzanask
18.04.08,14:47
Mam vo vydanych fakturach dobropis k fakture - vratenie tovaru. Ciastku mam minusom, typ DPH 10 a typ dokladu D.
V prijatych fakturach mam dobropis - vratenie tovaru. Ciastka minusom, typ DPH 40 a typ dokladu D.
Vydany dobropis mi znizuje zaklad dane a ten je v r. 3 opravený.
Prijatý dobropis mi naratava do r. 21. R.21 je navysenie r. 18 o prijaty dobropis. Je to správne?
lenkak
19.04.08,14:53
míš to ok.
Janka12345
22.04.08,12:26
Som platca DPH. V decembri som dostala faktúru na tovar, ale nebolo všetko dodané. Vo februári mi prišiel dobropis so znamienkom -. Neviem ako to zaúčtovať. Robím v alfe. Prosím o radu.
Marína
22.04.08,14:02
Janka, tu si v MRP. Pýtaj sa napr. tu http://www.porada.sk/t68436-prijaty-dobropis.html
Marcela16
23.07.08,05:35
Prosím o radu. Mám došlý dobropis za tovar z Maďarska - platcu DPH. Aj my sme platcovia DPH. Používam Alfu. Dobropis som si dala do záväzkov ale mínusom. Neviem či je to správne ale neviem ako si to správne mám nahodiť do evidencie DPH. Mohol by mi niekto poradiť?
Zoltán Kovács
23.07.08,05:37
Prosím o radu. Mám došlý dobropis za tovar z Maďarska - platcu DPH. Aj my sme platcovia DPH. Používam Alfu. Dobropis som si dala do záväzkov ale mínusom. Neviem či je to správne ale neviem ako si to správne mám nahodiť do evidencie DPH. Mohol by mi niekto poradiť?

mimotemy Si v sekcii MRP a nie ALFA.
Marcela16
23.07.08,05:42
mimotemy Prepáč, ale fakt som si to nevšimla. Mám zadať ešte raz môj príspevok?
Zoltán Kovács
23.07.08,05:43
mimotemy Prepáč, ale fakt som si to nevšimla. Mám zadať ešte raz môj príspevok?

Radšej áno, v tej správnej sekcii.