Vanka
12.10.07,07:31
Mám takúto situáciu, ideme meniť okná drevené za platové, je jasné, že by to bola oprava, ale mám trochu dilemu, z toho dôvodu, že pri niektorých oknách sa mení tvar okna, zamuruje sa časť okna a zmenší sa, ale tieto úpravy si robíme sami a okná sa objednali spolu v jednej cene už aj na upravenú veľkosť. Mám tieto upravené okná zaradiť ako zhodnotenie budovy, ak to bude nad 30 tis. Sk a žiadať od dodávateľa výpočet ceny zmenšeného okna alebo nie.
ekopo
12.10.07,05:38
Môže ísť aj o rekonštrukciu s ohľadom na § 29 zákona o dani z príjmov.
cit. : Rekonštrukciou sa na účely tohto zákona rozumejú také zásahy do hmotného majetku, ktoré majú za následok zmenu jeho účelu použitia, kvalitatívnu zmenu jeho výkonnosti alebo technických parametrov. Za zmenu technických parametrov nemožno považovať zámenu použitého materiálu pri dodržaní jeho porovnateľných vlastností.
Vanka
12.10.07,05:57
Zaujíma ma, či môžu byť ako rekonštrukcia všetky okná, alebo musím "vozobkať" tie, ktoré sa týkajú zmenšených okien.
ekopo
12.10.07,06:05
Ak sa tak rozhodneš, tak v zmysle uvedeného ustanovenia áno. (§29)
007gituska
12.10.07,07:35
plastové okná:
- ak urobíš výmenu okna - drevené za plastové = oprava
- ak zväčšíš alebo zmenšíš otvor = rekonštrukcia
- cena - dôležitá je jednotková cena
- organizácia sa môže rozhodnúť /písomne/ a výmenu okien môže považovať za kapitálový výdavok, navýši hodnotu budovy a odpisuje
Vanka
12.10.07,10:21
Neviem ako, kde a v akom dokumente sa môžem písomne rozhodnúť, že oprava je technické zhodnotenie. Stále neviem ako to má byť, ale aj tak ďakujem za odpovede.
Heleč
12.10.07,10:51
Hlavne povedz dôvod prečo to chceš dať na techn. zhodnotenie.
Vanka
12.10.07,11:23
Ja to chcem dať tak, aby to bolo správne. Teda oprava do nákladov, technic.zhodnotenie do zhodnotenia, len to neviem rozlíšiť. Budeme mať fa od dodávateľa na všetky okná aj zmenšené a potom budeme mať fa za materiál a prácu, ktorou sa okná zmenšujú, neviem, ktorú fa môžem ako zaúčtovať a či by to mohlo byť všetko dajme tomu oprava, alebo všetko zhodnotenie alebo aj aj, to práve neviem.
halimino
24.10.07,07:46
Myslím, že na to, aby mohol podnik urobiť rekonštrukciu budovy potrebuje povolenie od stavebného úradu.