nnio
12.10.07,08:29
Ahojte poradaci, viete mi poradit? Predavam 100% podiel firmy (dvojročnu s.r.o.čku.) predaj za 5.mil Sk. počas tohto obdobia som, ale vložil do spoločnosti este 1 milion korun. Možem si odčítat tento milion a zdaniť len 4. miliony, respektíve este odtoho odčítať prvotný 200 tisícový vklad? Dakujem za odpoved, prijemny den vam vsetkým.
Johanka
12.10.07,06:37
Čo je to "vložil som 1.mil." ? Pôžička spoločníka ???

Prevod obchodného podielu sa zdaňuje podľa §8 ods.1 písm.f/ Zákona o dani z príjmov
§ 8
Ostatné príjmy
(1) Ostatnými príjmami, ak nejde o príjmy podľa § 5 až 7, sú najmä
...
f) príjmy z prevodu účasti (podielu) na spoločnosti s ručením obmedzeným, komanditnej spoločnosti alebo z prevodu členských práv družstva,
(2) Do základu dane (čiastkového základu dane) sa zahŕňa zdaniteľný príjem znížený o výdavky preukázateľne vynaložené na jeho dosiahnutie. Ak sú výdavky spojené s jednotlivým druhom príjmu uvedeným v odseku 1 vyššie ako príjem, na rozdiel sa neprihliada.
...
(7) Pri príjmoch podľa odseku 1 písm. f) sa za výdavok považuje vklad alebo obstarávacia cena podielu.


Vkladom sa rozumie upísaný a splatený vklad pri vzniku spoločnosti, obstarávacia cena je cena , za ktorú by si nadobudol obchodný podiel zmluvou o prevode obchodného podielu.
nnio
12.10.07,06:49
Ano je to vlastná požička do vlastnej firmy.
Johanka
12.10.07,07:20
Treba sa odosobniť ;) . Je to pôžička spoločníka, fyzickej osoby Jana Mrkvičku pre obchodnú spoločnosť, právnickú osobu AB, s.r.o.
Určite si nepožičal "sám sebe ".
Ak sa vrátime k pôvodnej otázke - o túto pôžičku nemôžeš znížiť príjem z prevodu obchodného podielu.
nnio
12.10.07,08:13
No dobre nebol som to ja :))))
Johanka a da sa to nejako obíst zníženie dane? :)
Johanka
12.10.07,08:38
Neviem o ničom, čo by Ti pomohlo.
V prechodných ustanoveniach Zákona o dani z príjmov je možnosť oslobodenia od dane iba pri prevode obchodného podielu po 5-tich rokoch od jeho nadobudnutia , ale 5-ročnú lehotu nespĺňaš.
Pozn. prečítaj si Etiketu Porady, najmä bod 14 ;) .
nnio
12.10.07,08:38
Cleo, ty mas s predajom skusenost? :) je nejaký legálny sposob ako čiastočne znížiť sumu ktorá sa má zdanit?
nnio
12.10.07,08:44
johanka:) kukol som si etiketu :) ved ja sa nechcem žiadny podvod, ale v zakonoch je vzdy cesta ako legálne a čisto najst možnosť umernej uľavy :),nie? :)
cloe
12.10.07,09:05
Cleo, ty mas s predajom skusenost? :) je nejaký legálny sposob ako čiastočne znížiť sumu ktorá sa má zdanit?

Prišlo tu k omylu. Bod, ktorý som ti pridelila mal patriť Johanke, neviem prečo mi to hodilo k tebe:eek:
Johanka
12.10.07,09:44
johanka:) kukol som si etiketu :) ved ja sa nechcem žiadny podvod, ale v zakonoch je vzdy cesta ako legálne a čisto najst možnosť umernej uľavy :),nie? :)
Slovo podvod na toto fórum ani nepatrí ;) .
Ak ide o skúsenosti s prevodmi obchodných podielov, neviem ako cloe, ale ja nejaké mám. Prezradila som Ti naozaj všetko, aj s príslušnými ustanoveniami Zákona o dani z príjmov.
nnio
12.10.07,10:52
Oki dakujem johanka za ochotu, cloe ten bodík dávam dobrovolne Johanke :) prajem vám krasny víkend:)
KEJKA
12.10.07,14:08
určite nepojde o podvod ani o obchádzanie zákona. Predávajúci a kupujúci sa môžu dohodnúť na nižšej sume (miesto 5M len 4M) s podmienkou že sro predtým vyrovná svoje záväzky voči pôvodnému spoločníkovi.
Teda 4M dá nový majiteľ, 1M dá sro a povodný majitel dostane spolu 5M, pričom 4M zdaní po odpočítaní 200Tsk príp. dalsie výdavky v zmysle zákona.