apo
12.10.07,14:41
Zamestnávateľ navrhol zamestnancom, aby sa poistili na zodpovednosť za škodu spôsobenú pri výkone povolania svojmu zamestnávateľovi.

Zamestnávateľ chce toto poistné uhradiť za zamestnancov, respektíve im poistné preplatiť. V podstate je to jedno.

Otázka:
Aké dôsledky vyplynú z toho, že zamestnávateľ uhradí uvedené poistné. Hľadám riešenie, ktoré bude mať dopad iba na daň z príjmu a pôjde mimo odvodov do fondov.

Ďakujem.

apo
veronikasad
12.10.07,14:22
Čo tak úhrada zo sociálneho fondu ?
apo
12.10.07,15:55
Čo tak úhrada zo sociálneho fondu ?

Je to 5 x 3000 Sk a toľko SF nevytvoríme.

Ale uvažoval som nad tým, že by som SF vytvoril ako pripočítateľnú položku nad rámec 0,6% hrubých miezd a z takto vytvoreného SF by som prefinancoval úhradu poistného.

Čakám, či nikto z Poraďákov vymyslí niečo jednoduchšie. :Dpatrí do preklepov

Čakám, či niekto z Poraďákov vymyslí niečo jednoduchšie.

Ďakujem.

apo
katarina.j
12.10.07,16:11
Zamestnávateľ navrhol zamestnancom, aby sa poistili na zodpovednosť za škodu spôsobenú pri výkone povolania svojmu zamestnávateľovi.

Zamestnávateľ chce toto poistné uhradiť za zamestnancov, respektíve im poistné preplatiť. V podstate je to jedno.

Otázka:
Aké dôsledky vyplynú z toho, že zamestnávateľ uhradí uvedené poistné. Hľadám riešenie, ktoré bude mať dopad iba na daň z príjmu a pôjde mimo odvodov do fondov.

Ďakujem.

apo

Mám lepší nápad- nech jednoducho poistí zamestnancov hromadne, na svoju firmu a može si to dať celé aj do nákladov a okrem toho je tam aj menej administratívy, nie je to takto lepšie, keď si ti celé dá do VODZ?
apo
12.10.07,17:09
Mám lepší nápad- nech jednoducho poistí zamestnancov hromadne, na svoju firmu a može si to dať celé aj do nákladov a okrem toho je tam aj menej administratívy, nie je to takto lepšie, keď si ti celé dá do VODZ?

A je taký produkt?

apo
mandula
12.10.07,17:22
ano, napr. Allianz - SP poskytuje takéto poistenie, citujem:


Poistenie zodpovednosti za škodu
spôsobenú pri výkone povolania

Základné poistenie

Poistenie zodpovednosti za škodu spôsobenú pri výkone povolania chráni zamestnanca v prípade, ak zamestnávateľovi pri plnení pracovných úloh alebo v priamej súvislosti s ním spôsobí škodu, za ktorú zodpovedá podľa ustanovení Zákonníka práce alebo iného všeobecne záväzného právneho predpisu SR, upravujúceho pracovný vzťah medzi ním a zamestnávateľom.

Poistenie sa vzťahuje na zamestnancov, ktorí sú v pracovnom, štátnozamestnaneckom, služobnom alebo obdobnom pomere (t. j. osobitný vzťah sudcu k štátu), ako aj na zamestnancov, ktorí sú v pracovnom vzťahu založenom dohodami o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru podľa Zákonníka práce (dohoda o vykonaní práce, dohoda o pracovnej činnosti a dohoda o brigádnickej práci študentov).

Poistenie si môže uzavrieť zamestnanec a platí na celom území SR. Poistenie môže uzatvoriť aj zamestnávateľ v prospech svojich zamestnancov.

Pripoistenie

K tomuto poisteniu je môžné uzatvoriť pripoistenia na:
- Chybne vykonanú prácu, chybne vykonanú službu,
- Škodu na dopravovaných veciach,
- Rozšírenú územnú platnosť poistenia pre svet.

Poistná suma

Poistná suma by mala zodpovedať výške škody, ktorú maximálne môže zamestnávateľ požadovať od zamestnanca uhradiť podľa platných všeobecne záväzných právnych predpisov (Zákonník práce, resp. iné všeobecne záväzné právne predpisy upravujúce pracovný vzťah medzi zamestnancom a zamestnávateľom)

Poistné

Poistné je stanovené percentuálnou sadzbou z poistnej sumy.
katarina.j
12.10.07,18:02
ano, napr. Allianz - SP poskytuje takéto poistenie, citujem:


Poistenie zodpovednosti za škodu
spôsobenú pri výkone povolania

Základné poistenie

Poistenie zodpovednosti za škodu spôsobenú pri výkone povolania chráni zamestnanca v prípade, ak zamestnávateľovi pri plnení pracovných úloh alebo v priamej súvislosti s ním spôsobí škodu, za ktorú zodpovedá podľa ustanovení Zákonníka práce alebo iného všeobecne záväzného právneho predpisu SR, upravujúceho pracovný vzťah medzi ním a zamestnávateľom.

Poistenie sa vzťahuje na zamestnancov, ktorí sú v pracovnom, štátnozamestnaneckom, služobnom alebo obdobnom pomere (t. j. osobitný vzťah sudcu k štátu), ako aj na zamestnancov, ktorí sú v pracovnom vzťahu založenom dohodami o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru podľa Zákonníka práce (dohoda o vykonaní práce, dohoda o pracovnej činnosti a dohoda o brigádnickej práci študentov).

Poistenie si môže uzavrieť zamestnanec a platí na celom území SR. Poistenie môže uzatvoriť aj zamestnávateľ v prospech svojich zamestnancov.

Pripoistenie

K tomuto poisteniu je môžné uzatvoriť pripoistenia na:
- Chybne vykonanú prácu, chybne vykonanú službu,
- Škodu na dopravovaných veciach,
- Rozšírenú územnú platnosť poistenia pre svet.

Poistná suma

Poistná suma by mala zodpovedať výške škody, ktorú maximálne môže zamestnávateľ požadovať od zamestnanca uhradiť podľa platných všeobecne záväzných právnych predpisov (Zákonník práce, resp. iné všeobecne záväzné právne predpisy upravujúce pracovný vzťah medzi zamestnancom a zamestnávateľom)

Poistné

Poistné je stanovené percentuálnou sadzbou z poistnej sumy.
Mandulka, presne tak- prišla si na to . SADZBA JE TAM 3,5% z poistnej sumy, vrátane zodpovednosti pri šoférovaní...
SAIVI
12.06.08,10:54
Bola som v poisťovni Allinz ohladne poistenia zodpovednosti za škodu spôsobenú pri výkone povolania. Povedala som tej pani,že som zamestnaná ako účtovníčka a že by som sa chcela aspon z časti chrániť v prípade nejakej pokuty ak mi niečo ujde, alebo pokazím... tak sme vypísali zmluvu, a až ked mi ju dala podpísať,tak som tam v tých všelijakých podmienkach vyčítala, na čo všetko sa nevzťahuje... a až ked som sa jej spýtala, nech mi to vysvetlí konkrétne, vysvitlo, že vobec nekryje moju profesiu. Na otázku čo poisťuje potom, mi nevedela k mojej profesii nič povedať, len že ak by som šoférovala firemné auto a sposobím škodu... tak som to nepodpísla. Nevie niekto o nejakom vhodnom poistnom produkte v inej poisťovni?
apo
12.06.08,11:09
Doposiaľ som bol toho názoru, že poistenie účtovníckej profesie je zbytočné. Vychádzal som z toho, že je tam spoluúčasť 5.000. Výška poistného je odvodená od tržieb, je dosť vysoká. Nedávno som mal problém z ktorého som vykľučkoval, ale ak by sa to nepodarilo robilo by to minimálne 25 tisíc na pokutách za nepodanie DP. Ak by sa poistenie vzťahovalo na takéto sankcie tak by to bolo OK.

Pokiaľ viem tak poisťuje Česká poisťovňa a.s.
Na tejto poisťovni ma ale odradila v podmienkach veta, že podvodný omyl nepodlieha poistnému plneniu. A keď poisťovňa bude chcieť tak za podvodný omyl môže považovať skoro všetko.

Bude dobre ak nám niekto napíša konkrétne skúsenosti.

Ďakujem.

apo
SAIVI
12.06.08,11:35
Ja som sa chcela poistiť ako zamestnanec. Poistná suma sa počíta z 3 nasobku mzdy, ktroru môže zamestnávateľ vymáhať od zamestnanca v pripade spôsobenia škody. Aj som to tej pani konkrétne povedala o čo mi ide,... ale im ide len o to uzavrieť poistku a spoliehať sa na to, že ludia si podrobne prečítajú podmienky až doma alebo ked už dojde k poistnej udalosti : ( ...predchvílkou som našla na internete podobné poistenie v Kooperatíve. ...má s tým niekto skúsenosť?
matkovci
14.06.08,17:02
Ahoj Saivi, mozem ti povedat len tolko, ze pokial si zamestnana ako uctovnicka tak si mozes uzatvorit poistenie zodpovednosti ale pokial viem tak ziadna poistovna nepoistuje financne skody. Pravdepodobne sa s tym velmi cachrovalo a je to aj asi nerentabilne. Financnou skodou sa mysli skoda, ktora sa da vycislit v peniazoch a nepredchadzala jej materialna skoda. Na druhej strane existuje profesna zodpovednost ale to by si musela byt uctovnik podnikatel.
matkovci
14.06.08,17:05
A ziadat od teba moze uz 4 nasobok priemernej hrubej mesacnej mzdy:cool:
Tony1
11.12.08,20:33
Poradí mi niekto?
Zamestnávateľ môže od zamestnanca žiadať štvornásobok priemerného zárobku. Ide o hrubú mzdu ako píše matkovci v predchádzajúcom príspevku? Ak nemal zamestnanec poistku, tak ak podpíše dohodu o zrážkach zo mzdy, tak mu môžeme zrážať zrážky na základe výpočtu exekučných zrážok až do výšky 4-násobku hrubej mzdy /napr.4- násobok hrubej mzdy je 46000,-SK tak takúto sumu zaplatí zamestnávateľovi/?
A čo ak nepodpíše dohodu o zrážkach zo mzdy a uznanie dlhu?
Stanislav 1975
11.12.08,20:39
Poradí mi niekto?
Zamestnávateľ môže od zamestnanca žiadať štvornásobok priemerného zárobku. Ide o hrubú mzdu ako píše matkovci v predchádzajúcom príspevku? Ak nemal zamestnanec poistku, tak ak podpíše dohodu o zrážkach zo mzdy, tak mu môžeme zrážať zrážky na základe výpočtu exekučných zrážok až do výšky 4-násobku hrubej mzdy /napr.4- násobok hrubej mzdy je 46000,-SK tak takúto sumu zaplatí zamestnávateľovi/?
A čo ak nepodpíše dohodu o zrážkach zo mzdy a uznanie dlhu?
Možete to vymáhať súdnou cestou...
Tony1
11.12.08,20:44
No to áno,
len naša majiteľka by to chcela "vymôcť" rýchlejšie, ale no bude musieť asi vydržať. A je to výpočet z hrubej priemerky však?
Stanislav 1975
11.12.08,20:48
No to áno,
len naša majiteľka by to chcela "vymôcť" rýchlejšie, ale no bude musieť asi vydržať. A je to výpočet z hrubej priemerky však?
Áno z hrubého platu...
Tony1
11.12.08,20:50
Dík krásne.
Gabhus
01.02.09,06:09
Dobrý deň, vedel by nám niekto z Poraďákov poradiť poisťovňu, ktorá poistí živnostníka -účtovníka? Myslíme tým poistenie za spôsobenú škodu spôsobenú vyslovene účtovníkmi - chybné zaúčtovanie a pod. Boli sme sa pýtať v Českej, ale vraj oni už účtovníkov nepoisťujú. Vie niekto poradiť?
Ďakujeme.
apo
01.02.09,09:05
Dobrý deň, vedel by nám niekto z Poraďákov poradiť poisťovňu, ktorá poistí živnostníka -účtovníka? Myslíme tým poistenie za spôsobenú škodu spôsobenú vyslovene účtovníkmi - chybné zaúčtovanie a pod. Boli sme sa pýtať v Českej, ale vraj oni už účtovníkov nepoisťujú. Vie niekto poradiť?
Ďakujeme.

Robila to Česká poisťovňa, ale bola tam klauzula, že nepoisťujú podvodné opomenutie a spoluúčasť 5.000 SK. Na otázku čo nieje podvodné opomenutie som nedostal uspokojivú odpoveď.

Tak som poistenie neuzavrel, ale myslím si, že bolo by dobre mať takéto poistenie.

Snáď sa ozve niekto kto má pozitívnu skúsenosť a poradí.

apo
Kája.
01.02.09,14:12
Ja mám už 3 roky Generali a nedávno som sa náhodne stretla s likvidátorom týchto poistných udalostí a hovoril, že poistky uzavreté ešte cez Generali sú výborné, ale produkty po spojení Českej poisťovne a Generali už nestoja za veľa. Takže tí čo máte Generali určite nerušiť.
beatad
13.02.09,13:31
Dnes som bola v Allianze, chcela som sa ako SZČO-účtovník poistiť na 1mil.Sk, ročne by ma poistka vyšla na 12tis aj niečo, spoluúčasť 3000,-Sk. Keby som sa poistila na 500.tis, platiť by som mala 10.tis.,spoluučasť 3000.
V Kooperatíve som sa informovala, tam by som za poist. na 1mil.Sk ročne zaplatila 10tis Sk, spoluučasť 5%, nevyplatia škodovú udalosť, ak je podvodná (trestný čin-obohacovanie sa/bolo mi vysvetlene). Pri poistke na 500.tis. sa platí 5000 ročne(priama úmera), spoluúčast 5%.
Vie niekto výhodnejšie podmienky?
V Allianzi mi nevyhovuje spoluučasť 3000. Pri oneskorenom podaní napr.Prehľadu je pokuta na DÚ 2000 Sk, potom mi nič nepreplatia. Ale podľa pracovníčky poisťovne zase platia pri škod.udalosti, na rozdiel od iných poisťovní.
V Kooperatíve zase zaplatím menej, pri pokute 2000 SK je spoluúčasť 100Sk ostatné mi vyplatia (aspon si to myslím), ale
je problém pri vyplácaní škodovej udalosti.
Aký máte názor, s kým sa oplatí uzavrieť zmluvu?
(ešte sa mi ľahšie rozmýšla v Sk)
apo
13.02.09,14:46
Dobre beatad.

Zaujímavé informácie. Teda už iba mať istotu, že budú plniť v prípade škodovej udalosti.

Príklad č. 1
Takže ak dáme do daňových výdavkov 2x odpis.
Pri daňovej kontrole bude dodanenie.
Predpokladám, že dodanenie nie je škoda,ale vyrúbené úroky už áno.

Príklad č. 2.
Klienta neusmerníme na zmenu zdaňovacieho obdobia zo štvrťroka na mesačné na základe obratu za predchádzajúci rok.
Postihy od správcu dane môžu byť priam katastrofálne. Začnú 12x pokuta za nepodané DP, potom začnú dorubovať nedoplatky na dani z toho dôvodu, že po mesiacoch budú vznikať iné priebežné sumy ako po štvrťrokoch.

No a toto sú tie chyby, ktorých sa môžeme dopustiť a mám zato, že to nám nik ako škodu neuzná.

Príklad č. 3.
Nesprávne sa ošetrí predčasné ukončenie lízingu s daňovými dôsledkami.

príklad č.4
Poistenie sa vzťahuje na pokutu do 3% majetku za porušenie zákona o účtovníctve?

Príklady 1 a 3 myslím, že by uznali za škodu.
ale
Príklady 2 a 4 nie, lebo to je neznalosť zákona a kto nevie nech nerobí. Ale najviac sa bojím nálezov pri daňovej kontrole u klienta podobných príkladom 2 a 4.

Skús sa ešte popýtať na takéto situácie nakoľko ceny za poistenie sú prijateľné k riziku, ktoré naša práca prináša.

Ďakujem aj za ostatných účtovníkov.

apo
Kolenčík
21.08.09,07:03
Chcem sa opýtať, či niekto nemá skúseností s poistkou tzv. zavinenie treťou osobou. Túto poistku totiž vyžadujú v ČR od firmy ktorá pre nich pracuje. Neviete, ktorá poisťovňa tento produkt poskytuje? Pre jednotlivca je nevýhodná, nakoľko títo sa striedajú resp. odchádzajú, najvýhodnejšia by bola pre celu firmu. Ďakujem.
mpv
30.11.09,14:25
Pracujem v uctovnickej firme. Sef ako SZCO ma uzatvorenu profesnu poistku na uctovnicke sluzby, ale aj napriek tomu vyzaduje od nas zamestnancov pokuty a penale suvisiace s pripadnymi uctovnymi chybami, ktore sposobime. Mame to aj uvedene v pracovnej zmluve. Je mozne poistit sa v nejakej poistovni ako uctovnik-zamestnanec-teda poistenie zamestnanca za skodu sposobenu zamestnavatelovi, ktore by ponalo aj oblast uctovnych chyb, nedodrzanie terminov a pod? Velmi pekne dakujem.
Katy a R
14.04.10,17:09
oprašujem túto tému ...
Zisťovala som tiež podmienky poistenia zodpovednosti za škodu spôsobenú zamestnancom ..... ale ak má zamestnanec hmotnú zodpovednosť - a ide o škodu na zverených zásobách, ceninách, tovare, hotovosti .... - tak je to vo výlukách :mee:
... pre ekonóma, skladníka a učtovníka to veľmi nemá význam.
(leda tak ak sa mu zlomí regál pod ťarchou písomností..;):D)

Alebo máte nejaké priaznivejšie info:confused::confused:
Stanislav 1975
15.04.10,07:16
oprašujem túto tému ...
Zisťovala som tiež podmienky poistenia zodpovednosti za škodu spôsobenú zamestnancom ..... ale ak má zamestnanec hmotnú zodpovednosť - a ide o škodu na zverených zásobách, ceninách, tovare, hotovosti .... - tak je to vo výlukách :mee:
... pre ekonóma, skladníka a učtovníka to veľmi nemá význam.
(leda tak ak sa mu zlomí regál pod ťarchou písomností..;):D)

Alebo máte nejaké priaznivejšie info:confused::confused:

Ja to troška upresním- zničenie,poškodenie tovaru ,cenín a pod je v plnení- vo výlukach je strata,krádež-vieme z akých dovodov...:cool:
Z hmotnou zodpovednosťou tá poistka nemá nič spoločné...
Katy a R
15.04.10,09:13
Stanko, neviem aké poistenie myslíš, ale ja toto.. (citujem - nie je to celé)
... poistenie sa nevzťahuje na ZZŠ, ktorú spôsobil .. na zverených ceninách, hotovostiach... a iných hodnotách, ktoré je povinný vyúčtovať, pričom zodpovedá za vzniknutý schodok na základe dohody o hmotnej zodpovednosti...