adamt
25.02.05,10:00
Náš dodavateľ v ČR nám dodáva výrobky, ktoré strihá na svojom strižnom nástroji. Požiadali sme ho aby upravil tento nástroj, nakoľko sme potrebovali iný rozmer výrobku s tým, že úpravu uhradíme. Potom nám faktúroval úpravu strižného nástroja (asi teda služba) bez DPH. Ja som túto fa u seba dal do DPH vstup-výstup, aby bola daň v rámci EU odvedená. Mám však pochybnosti či je to OK - predsa ide o službu a strižný nástroj nebol vyvezený z ČR do SK ale ostal u dodávateľa.
Ako to má byť správne?
Romidar
25.02.05,09:19
Osobne si myslím, že takáto služba má miesto plnenia v ČR. Nijako mi to nesedí na služby s miestom plnenia v tuzemsku (SK) Myslím, že to, či nástroj bol, alebo nebol vyvezený z ČR do SR nemá vplyv, lebo tam by sa jednalo o práce na tvojom majetku. Ak by si ty dodal svoj stroj k dodávateľovi, aby ti ho upravil. Tu sa však jedná o úpravu na jeho stroji. Myslím, že ti mal fakturovať s DPH v zmysle §9 ods. 1 českého zákona o DPH. (miesto plnenia=sídlo poskytovateľa služby)
adamt
25.02.05,09:28
veď práve ja mám tiež ten pocit - asi mu budem musieť dať prerobit text faktúry
rosemary
25.02.05,10:25
Ja si myslím, že faktúra je vystavená dobre. My chodíme opravovať osobné autá na Moravu, od platnosti nového zákona asi 10 x a vždy nám fakturovali bez dane, my sme si dodanili, ale pýtali od nás prehlásenie, že kedy auto opustí českú republiku.
Romidar
25.02.05,10:34
Vy ale dávate opravovať svoj majetok. To sú práce na hnuteľnom majetku a miesto ZDP je miesto kde sa opravy uskutočnili, alebo vo Vašom prípade SK, keďže autá vozíte naspäť, (krajina ktorá odberateľovi dala IC-DPH). adamt, ale hovorí o prípade, keď jeho dodávateľ upravuje svoje zariadenie tak, aby mohol na nich vyrobiť produkt podľa jeho požiadaviek (myslím fy adamt-a).
adamt
25.02.05,10:36
presne Romi má pravdu
Romidar
25.02.05,10:42
Adamt, čo povieš na technické úpravy pre prípravu výroby? Možno by ti to na tú faktúru dali. Neviem, čo na to povie ich zákon. Ale ty by si dostal samozdanenie. §15 ods.7,8b (technické služby)
marianna
25.02.05,10:44
Ja by som povedala že ide o tzv. technickú službu, a faktúrovali by bez DPH.
adamt
25.02.05,10:46
žiadny problém oni totiž potom poslali vzorky vyrobené na nástroji takže budú musieť faktúrovat nie úpravu nástroja ale dodanie vzoriek výrobkov. A je to !
rosemary
25.02.05,10:59
Ano máte pravdu, ja som nepochopila, že ten stroj je ích, Teda čechov