Aisha
12.10.07,16:04
Ahojte Poraďáci,
obraciam sa na Vás s prosbou o radu...pracujem momentálne na TPP 40h týždenne v jednej firme, naskytla sa mi však príležitosť pracovať súčasne aj v inej firme na 2 dni v týždni. Teda 3 dni v starej a 2 dni v novej firme...Ja by som sa Vás chcela opýtať na nasledujúce otázky:
1. či je lepšie pracovať v oboch firmách na PP na kratší prac.čas alebo v tej druhej na Dohodu o vykonaní práce?
2. ako to bude s dovolenkou ak to bude v oboch firmách na PP?
3. ak to bude v tej novej práci na Dohodu tak potom príjem z Dohody sa započítava do dôchodku? ...mám II.pilier takže z Dohody tam nepôjde nič
4. stravné - pri prac.pomere na kratší prac.čas ak budem robiť 8h denne budem mať nárok na stravné lístky v oboch PP, však?
5. Ešte otázka - plánujem brať hypotéku, príjem z Dohody sa tam zohľadňuje, nevie niekto náhodou?
Ďakujem vopred za trpezlivosť pri odpovedaní na moje otázky, ale chcem si premyslieť dopredu že čo je výhodnejšie aby som potom nenarazila na prekážky....
Monika Kováčová
12.10.07,14:08
2. dovolenka pri dvoch PP je nárokovateľná z oboch PP
3. z dohody sa neplatí dôchodkové poistenie, teda dohoda neovplyvňuje výšku OMB
4.nemôžeš mať pp na kratší prac. čas 8 hodín, to nie je kratší pracovný čas. Nárok na stravné budeš mať, ak odpracuješ viac ako 4 hod.
5. zohľadňuje aj nie, záleží na banke.

V prvom rade sa rozhodni, aký bude pracovný čas v druhej spoločnosti. Na dohodu o pracovnej činnosti môžeš odpracovať 10 hodín týždenne.
Monika Kováčová
12.10.07,14:12
k bodu č. 1: nevidím celkom do problematiky, pretože o aký rozsah a akú prácu ide neuvádzaš, ale nerozumiem, prečo chceš robiť v oboch PP na kratší prac. čas. Môžeš predsa v jednej firme robiť 40 hodín týždenne, a v druhej 15-20 hodín týždenne...
Stefan2005
12.10.07,14:28
...nemôžeš mať pp na kratší prac. čas 8 hodín, to nie je kratší pracovný čas.
To je potom čo? Znamená to, že napr. nemožno uzavieť TPP s úväzkom 8 hodín týždenne?
Monika Kováčová
12.10.07,14:30
...nemôžeš mať pp na kratší prac. čas 8 hodín, to nie je kratší pracovný čas.
To je potom čo? Znamená to, že napr. nemožno uzavieť TPP s úväzkom 8 hodín týždenne?

nepochopil si, možno sa zle vyjadrujem:
8 hodín nie je kratší pracovný čas - je to riadny pracovný čas
kratší pracovný čas je menej ako 8 hodín...
to som chcela povedať
ajobs
12.10.07,14:30
...nemôžeš mať pp na kratší prac. čas 8 hodín, to nie je kratší pracovný čas.
To je potom čo? Znamená to, že napr. nemožno uzavieť TPP s úväzkom 8 hodín týždenne?

8 hodín týždenne môžeš mať, iba nie 8 hodín denne - aj ja som sa domnieval, že ide o denný pracovný úväzok.
Monika Kováčová
12.10.07,14:33
nepochopil si, možno sa zle vyjadrujem:
8 hodín nie je kratší pracovný čas - je to riadny pracovný čas
kratší pracovný čas je menej ako 8 hodín...
to som chcela povedať

Stefan, reagovala som na túto časť otázky:



4. stravné - pri prac.pomere na kratší prac.čas ak budem robiť 8h denne budem mať nárok na stravné lístky v oboch PP, však?
Aisha
12.10.07,14:33
Ďakujem za odpovede, najprv objasním: fyzicky sa to nedá a ani ja nechcem pracovať v jednej 40h a druhej 15-20h ešte naviac...
Plánujem 3 dni v starej a 2 dni v novej robote, každý deň po 8h, teda nárok na stravné budem mať všade
...nerozumiem to s tou dovolenkou, resp. aký nárok budem mať...Zákonník práce definuje trvanie prac.pomeru ale nie počet odpracovaných dní...teda mám to chápať tak, že ak od nového roku budem robiť v tých dvoch firmách ako uvádzam 3 a 2 dni a PP bude trvať počas celého roku tak mám v každej firme nárok na 20 dní dovolenky?
Aisha
12.10.07,14:36
nepochopil si, možno sa zle vyjadrujem:
8 hodín nie je kratší pracovný čas - je to riadny pracovný čas
kratší pracovný čas je menej ako 8 hodín...
to som chcela povedať

Toto ani ja nechápem...keď budem pracovať v starej firme 3 dni po 8hod a v tej druhej 2 dni po 8ho tak to nie je PP na kratší prac. čas?
veronikasad
12.10.07,14:36
Ďakujem za odpovede, najprv objasním: fyzicky sa to nedá a ani ja nechcem pracovať v jednej 40h a druhej 15-20h ešte naviac...
Plánujem 3 dni v starej a 2 dni v novej robote, každý deň po 8h, teda nárok na stravné budem mať všade
...nerozumiem to s tou dovolenkou, resp. aký nárok budem mať...Zákonník práce definuje trvanie prac.pomeru ale nie počet odpracovaných dní...teda mám to chápať tak, že ak od nového roku budem robiť v tých dvoch firmách ako uvádzam 3 a 2 dni a PP bude trvať počas celého roku tak mám v každej firme nárok na 20 dní dovolenky?

Nárok na dovolenku je v kal. týždňoch. Ak tvoj prac. týždeň vo firme je napr. 2 dni, budeš mať nárok na dovolenku pri základnej výmere 4 kal. týždne 4 x 2 dni.

-------
Veronika
Monika Kováčová
12.10.07,14:37
ustanovíš si týždenný pracovný čas: 24 hodín v 1. firme a 16 hod. v 2. firme. Nárok na dovolenku budeš mať 20 dní v oboch firmách. Nie však 8 hodín deň...
veronikasad
12.10.07,14:38
ustanovíš si týždenný pracovný čas: 24 hodín v 1. firme a 16 hod. v 2. firme. Nárok na dovolenku budeš mať 20 dní v oboch firmách. Nie však 8 hodín deň...

Nesúhlasím, píše že pracuje v jednej firme 2 dni a v druhej 3 dni v týždni. Nie kratší prac. čas každý deň.

-------
Veronika
Aisha
12.10.07,14:51
Dobre takže keď to zhrniem tak dovolenku budem mať v starej firme za 3 odprac. dni 12 dní (4týždne*3) a v druhej firme za 2 odprac. dni 8 dní (4týždne*2) teda spolu 20 dní, to je OK...pri dohode nie je nárok na Dovolenku, ani nárok na stravné, ani odvody do II.piliera...avšak pri PP na krat. prac.čas sú väčšie odvody...čo je podľa Vás výhodnejšie? :confused:

...ešte by som sa rada vrátila k otázke, že keď budem pracovať 3 dni v jednej a 2 dni v druhej firme po 8h tak to nemôže byť PP na kratší prac.čas? :eek:
Monika Kováčová
12.10.07,15:00
Nesúhlasím, píše že pracuje v jednej firme 2 dni a v druhej 3 dni v týždni. Nie kratší prac. čas každý deň.

-------
Veronika

ja veronikasad veru som ešte nepočula, že by bol v PZ ustanovený "obdenný alebo poltýždňový pracovný čas", doposiaľ som sa stretla len s ustanoveným týždenným pracovným časom... a tento môže byť rozvrhnutý buď rovnomerne alebo nerovnomerne alebo môže byť pružný pracovný čas...
zákonník práce definuje pojem týždenný pracovný čas... toto som mala na mysli.
Stefan2005
12.10.07,15:01
A ako chceš mať príspevok do II. piliera bez odvodov? Podľa mňa si sama odpovedala...
Monika Kováčová
12.10.07,15:03
nikto nemôže zodpovedne povedať, čo je pre Aishu výhodnejšie... len ona sama sa môže rozhodnúť na základe určitých usmernení a vysvetlení, ktoré jej podáme... netuším koľko má Aisha do dôchodku, koľko zarába a o koľko sa jej príjem zvýši aby som zodpovedne povedala A alebo B.
Aisha
12.10.07,15:05
A ako chceš mať príspevok do II. piliera bez odvodov? Podľa mňa si sama odpovedala...

To nebola otázka ale len zhnutie...;)
Aisha
12.10.07,15:07
ja veronikasad veru som ešte nepočula, že by bol v PZ ustanovený "obdenný alebo poltýždňový pracovný čas", doposiaľ som sa stretla len s ustanoveným týždenným pracovným časom... a tento môže byť rozvrhnutý buď rovnomerne alebo nerovnomerne alebo môže byť pružný pracovný čas...
zákonník práce definuje pojem týždenný pracovný čas... toto som mala na mysli.

Tak ako by sa mal charakterizovať v PZ uvedený prac. pomer? tie 3 a 2 dni po 8 hod?
Stefan2005
12.10.07,15:09
Súhlasím, že sa to nedá zodpovedne na 100% povedať, ale na základe jej otázok som vychádzal z toho, čo je pre ňu prioritné: teda odvody do II. piliera, dovolenka, stravné, ... Teda dohoda sa mi javí ako nevýhodná.
Aisha
12.10.07,15:18
Aj Ermon aj Stefan2005 máte pravdu a som vám vďačná za odpovede a za to posielam bodíky, no otázky sú nasmerované tak aby som vedela porovnať výhody a nevýhody oboch typov a sama neviem čo mi je prioritné, či momentálna výška zárobku vyššia pri Dohode o odvody alebo II.pilier, stravné a dovolenka avšak nižší zárobok, musím si to dať na papier a prepočítať obidva varianty...ideálne by bolo pracovať v jednom PP na 40h a v druhom na menej ale to nejde...
veronikasad
13.10.07,15:33
ja veronikasad veru som ešte nepočula, že by bol v PZ ustanovený "obdenný alebo poltýždňový pracovný čas", doposiaľ som sa stretla len s ustanoveným týždenným pracovným časom... a tento môže byť rozvrhnutý buď rovnomerne alebo nerovnomerne alebo môže byť pružný pracovný čas...
zákonník práce definuje pojem týždenný pracovný čas... toto som mala na mysli.
Ermon, pozri § 49 odst.3 Zákonníka práce : Kratší pracovný čas nemusí byť rozvrhnutý na všetky pracovné dni.
V nadväznosti na to § 104 ZP - Ak dovolenku čerpá zamestnanec s nerovnomerne rozvrhnutým pracovným časom na jednotlivé týždne alebo na obdobie celého kal.roka, patrí mu toľko prac.dní dovolenky, koľko ich na jeho dovolenku pripadá v celoročnom priemere

----------
Veronika